remlin werkt verder |an vredespogingen Saddam Husayn hielp jodenhij is okay Jacob van Heemskerck begeleidt vliegkampschip Satellieten waarschuwen Patriot-eenheden eerder CöidócSomunt 9? zwaait Oorlogssituatie bemoeilijkt aanpak van olieramp in de Golf Arafat: Perez vergat Saddams antwoord AGKJOORLOG WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 er vraagt bijdrage EG voor Israël IjNGTON De Amerikaanse minister van ndse zaken James Baker vraagt de twaalf van de Europese Gemeenschap een bij- in de Israëlische defensiekosten en over- ctra hulp aan de frontlijnstaten. De Ameri- •egering zelf zou overwegen Israël 700 mil- een miljard dollar extra economische steun h. Israëls minister van buitenlandse zaken, §evy, heeft gisteren een voorgenomen reis VS slechts enkele uren voor zijn vertrek d. Volgens ingewijden is Levy bijzonder rd over het gedrag van zijn collega van mons-' Moshe Arens, omdat die eerder naar gton vertrok zonder enig overleg met hem. en Levy zijn de belangrijkste kandidaten rivalen) voor de opvolging van premier Shamir (75). (Van onze correspondent Willy Werkman) TEL AVIV Terwijl de bevolking van Is raël in steeds grotere angst de aanhoudende Scud-raketaanvallen van Irak ondergaat, zijn de 150 joden die nu nog in Baghdad wonen Saddam Husayn dankbaar voor de wijze waarop hij hen heeft behandeld. „De joden in Baghdad hebben mij verteld dat Sad dam hen heeft geholpen bij bijvoorbeeld het res taureren van het graf van de profeet Yona en de hoofdsynagoge van Baghdad", vertelt Mordechai Ben Porat, de 69-jarige leider van de grote Iraaks- joodse gemeenschap in Israël. „Hij heeft ook, voor de invasie in Kuwayt, de jo den in Irak de gelegenheid gegeven te emigreren. Niet voor niets zeggen de joden in Baghdad: 'God zij gedankt en Saddam zij gedankt'." Mordechai Ben Porat, die in 1923 in Baghdad werd geboren en in 1945 te voet via Jordanië het toen malige Palestina bereikte, werd in 1949 verkleed als Bedoeïen door de Israëlische geheime dienst te ruggestuurd naar Irak om daar aan het hoofd te staan van de illegale joodse emigratiebeweging. Hij heeft er met groot gevaar voor eigen leven voor gezorgd dat uiteindelijk 150.000 Iraakse joden, die toen vooral in Baghdad en Basra woonden, het land konden verlaten. De illegale Iraaks-joodse emigratie kreeg indertijd de bijnaam Alibaba. Mordechai Ben Porat zelf ver trok met het laatste vliegtuig, nadat hij zich aan een touw naar binnen had laten hijsen. „In het verleden", zegt hij nu in zijn kantoor van het Babylonische Joodse Erfenis Centrum in Or Jehuda, niet ver van Tel Aviv, „zijn de joden in Irak mishandeld, ontvoerd en zelfs opgehangen. Maar Saddam Husayn heeft een zwak voor de jo den. Dat heeft te maken met zijn jeugd. In zijn ge boorteplaats Takrit woonden indertijd twee joodse families. Eén van die joodse families had nauwe handelsbanden met de familie van Saddam Hu sayn. De moeder van Saddam sprak altijd lovend over de joden. En toen in de beginjaren veertig po groms uitbraken tegen de joden in Irak liet de fa milie van Saddam Husayn de huizen van de joodse families in Takrit met gewapende mannen omsin gelen om de joden tegen de massa's te bescher men". De drie en dertig Scud-raketten die Saddam Hu sayn inmiddels op Israël heeft laten afvuren, en de mishandelingen die hij zelf in Iraakse gevangenis sen onderging als leider van de illegale joodse emi gratie hebben Mordechai Ben Porats mening over de Iraakse leider niet veranderd. „Hij is een man die de trots van Irak in zich draagt", zegt hij. „Hij is een man die zijn beloften nakomt. Hij is een echte Irakees". Maar hij gelooft wel, dat Saddam Husayn binnen enkele weken zal worden vermoord door zijn ei gen mensen. „Het Iraakse volk is tegen het regi me", zegt hij. „Ik denk dat een van zijn medewer kers hem zal doden". Wat er dan met de kleine joodse gemeenschap in Baghdad zal gebeuren, is voor Mordechai Ben Porat een vraag die hem met zorg vervult. i .Enl 'ngei (Vervolg ier s|n de voorpagina) nipu Het Kremlin zijn diplomatieke J s ine om een einde Golfoorlog te be- jelligen opgevoerd Zien ontmoeting die vors^i zal plaatsvinden iiSovjetpresident Mi- jGorbatsjov en de tse minister van - jJandse zaken, Sabah an yjl al-Jaber al-Sabah. s de regeringen van Pa- tj Moskou mag een vre- %ng na de oorlog tegen P et beperkt blijven tot de 's in\io, maar moet deze het jMidden-Oosten omvat- Z1ïh Franse minister van prijk ndse zaken, Dumas, [rde gisteravond in dat daartoe ook rege- het Israëlisch-Ara- hefconflict en van de pro- in Libanon behoren, ontmoetingen met kiov, premier Valentin Pavlov en collega Bessmert- nych verklaarde Dumas dat de Sovjetunie en Frankrijk in hun opvattingen over een na oorlogse regeling „zeer dichtbij elkaar" stonden. Dumas maak te bekend dat Gorbatsjov de Franse president Francois Mit terrand heeft uitgenodigd naar Moskou te komen. Hij zei dat hij garanties van zijn gespreks partners had gekregen dat er geen Sovjet-adviseurs meer in Irak zijn. De geallieerden maakten gisteren bekend op de Iraakse militaire radio 48 uur conversatie, in het Rus sisch, te hebben onderschept. Sovjetcommentator Gennady Vasilijev heeft in het dagblad Pravda van de communisti sche partij geschreven dat de tactiek van de Amerikanen er voor kan zorgen dat „het lijk van de Koude Oorlog uit zijn graf klautert". Missie De niet-gebonden landen zijn er gisteren niet in geslaagd een nieuw vredesinitiatief ter be ëindiging van de Golfoorlog te formuleren. De vijftien landen plus de PLO die in Belgrado bijeenwaren, kwamen niet verder dan het voornemen om „zo snel mogelijk" een diplo matieke missie naar Baghdad, Washington en de overige be trokken landen te sturen. Wel ke landen de missie zullen vormen was gisteravond nog niet bekend. Over de voorstel len waarmee de delegatie naar Irak zal afreizen wilde de Joe goslavische minister van bui tenlandse zaken Loncar niets zeggen. Wel stelde hij als voor zitter van de vergadering dat Irak in elk geval uit Kuwayt zal moeten verdwijnen. Elke oplossing zal op basis moeten zijn van de door de VN gefor muleerde resoluties, liet hij weten. Loncar ontkende dat de niet-gebonden landen te verdeeld waren om tot een eensgezind standpunt te ko men. De Britse minister van defen sie, Tom King, verklaarde het eens te zijn met het besluit van de Amerikaanse president George Bush om de grondoor- King gaf een kort commentaar na een ontmoeting met zijn Amerikaanse collega Dick Cheney in het Pentagon „We moeten eerst het Iraakse mili taire vermogen verder onder mijnen", zei King. Ook de Franse minister van defensie, Pierre Joxe, hield besprekin gen in het Pentagon. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher gaf gisteren in Cairo zijn steun aan de pogingen van landen in het Midden-Oosten om na de oorlog een vreedza me orde in de regio te vesti gen. Volgens hem ligt er voor Egypte een belangrijke en be slissende rol weggelegd. Gen scher is vandaag doorgereisd naar de Syrische hoofdstad Damascus. De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische staten die deelnemen aan de anti- Irakcoalitie zullen vrijdag in Cairo bijeenkomen om voor stellen voor een permanente Arabische veiligheidsmacht in de Golf te bespreken. ieho n, h ïakt gev Elk iet in jlMonk de in een ïwinkel. r jstijn van 'urf.Arabië jt de hiin Ige cr/moeder de kaanse in de oui Bemanningsleden van de Jacob van Heemskerck verschieten vele meters film nu zij zo dicht bij het Amerikaanse vliegkampschip Theodore Roosevelt mogen varen. foto: anp A/B JACOB VAN HEEMSKERCK Sinds maandag opereert het luchtverdedigingsfregat Jacob van Heemskerck als 'persoonlijke bescher mer' van het Amerikaanse vliegkampschip Theodore Roosevelt. Het is voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog, dat een niet-Amerikaanse oorlogs bodem uit de multinationale vloot in de Perzische Golf een dergelijke opdracht heeft ge kregen. In marinetaai is de Ja cob van Heemskerck nu de 'shot gun' van de Theodore Roosevelt; in de praktijk bete kent dit dat het fregat het vliegkampschip van zeer dichtbij begeleidt om eventue le Iraakse aanvallen vanuit de lucht af te slaan. Dit gebeurt overigens samen met andere schepen, die meer voorwaartse posities hebben ingenomen, en met vliegtuigen. Het Neder landse fregat is in feite de laat ste schakel in die luchtverde diging. Kolonel ter zee H.P. Wirth, de commandant van de Jacob van Heemskerck, ervaart de begeleiding vari de Theodore Roosevelt als een eervolle op dracht en een welkome afwis seling in het werk van de af gelopen vijf weken. Bovendien ziet overste Wirth de operatie als een bevestiging van de kwaliteiten van het schip en de bemanning. Hoewel de Jacob van Heems kerck maandagavond al in de buurt van de Theodore Roose velt voer, kan sinds gisteren het Amerikaanse schip pas echt goed worden bekeken. In eerste instantie bedroeg de af stand tussen beide schepen zo'n drie tot vijf kilometer. Maar na verloop van tijd kreeg het fregat toestemming het vliegkampschip tot op 450 meter te naderen, terwijl de vliegoperaties gewoon door gingen. Veel bemanningsleden van de Jacob van Heemserck stonden aan dek om maar niets te mis sen van het schouwspel. Me ters film en uren videoband zijn verschoten. De nucleair aangedreven Theodore Roose velt behoort met zijn lengte van bijna 320 meter, 92.000 ton waterverplaatsing, ruim 5000 bemanningsleden en capaciteit voor 120 vliegtuigen (ongeveer evenveel als het totale aantal vliegtuigen van de Koninklij ke Luchtmacht) tot de grootste vliegkampschepen van de Amerikaanse marine. Met de twee andere Neder landse schepen van het eska der, het standaardfregat Phi lips van Almonde en het be voorradingsschip Zuiderkruis, gaat het ook uitstekend. Beide schepen hebben net een reis achter de rug naar Bahrayn. Hier moest 60 ton aan voorra den, waaronder munitie, wor den opgehaald. De goederen, bestemd voor meer dan 20 verschillende schepen, werden vervolgens door de Zuider kruis op zee aan andere be- voorraders overgegeven. Tij dens de gehele operatie fun geerde de Philips van Almon de als escorteur van de Zuider kruis. De afgelopen dagen was het slecht weer in ae Perzische Golf: tot windkracht 8 en drie tot vijf meter hoge golven. Hierdoor drijven waarschijn lijk opnieuw mijnen in de richting van de multinationale vloot. Gisteravond waren er 103 gevonden. ortm r.ijs 70.000 EO-kaarten naar Tel Aviv jJüRK Medewerkers van Christenen voor Israël en de Jjelische Omroep zijn gisteren naar Israël vertrokken met ,70.000 kaarten ter bemoediging van de inwoners van Tel !De kaarten worden huis aan huis verspreid door kinderen e*jet Jaffo-instituut, een kindertehuis in Tel Aviv. Drie we- bieden werden de luisteraars van de EO opgeroepen kaar- *s]bestellen ter ondersteuning van de Israëliërs die door de Z'ee raketaanvallen zijn getroffen. Op de kaarten staan tek- 'tllit het Oude Testament in het Hebreeuws en het Neder- iassadeur verdedigt chemische wapens a De Iraakse ambassadeur in België, Zaid Adar, °fdat zijn land het recht heeft om chemische wapens te ge len. In een vraaggesprek in het Franstalige dagblad Le- 'Ie ontkent de diplomaat dat Baghdad over kernwapens be- We hebben het recht'chemische wapens te gebruiken „op boment dat het grondgebied van Irak wordt aangevallen' Mde ambassadeur. Over nucleaire wapens zegt hij: „We heb- le niet, maar we hebben wel het recht ze te bezitten". Vol de Iraakse diplomaat is er nog steeds ruimte voor een dia- aid Adar zegt ervan overtuigd te zijn dat president Sadam i als „politieke winnaar" uit de strijd tevoorschijn zal ko- SCHIPHOL Door de oorlogssituatie in de Golf is het onmogelijk een goed beeld te krijgen van de omvang van de olie ramp ter plekke. „De bestrijding ervan levert problemen op omdat je niet kunt werken waar je wilt", zo zei D. Tromp, directeur Noordzee van Rijkswaterstaat, gisteravond op Schiphol na te rugkomst uit Saudi-Arabië. Tromp heeft, samen met een collega en twee vertegenwoor digers van acht Nederlandse bedrijven, onderzoek gedaan naar mogelijke Nederlandse steun bij het opruimen van de olievlek. Nederland, zo is met de Saudische autoriteiten overeengekomen, zal in eerste instantie op twee plaatsen in de Golf de olie proberen te verwijderen. Het betreft het eiland Abu Ali en de baai Ta- nifah. De Nederlandse over heid schenkt hiervoor een be drag van een half miljoen gul den. Het eigenlijke schoonmaak werk ter plaatse zal gebeuren door het Nederlandse bedrijfs leven, onder coördinatie van een Saudische milieu-instan tie. Minister Maij van verkeer en waterstaat, die Tromp en zijn collega J. Huisman be groette, wilde om veiligheids redenen niet zeggen welke acht Nederlandse bedrijven bij de aanpak van de olievervui ling zijn betrokken. Naar schatting is ruim een miljard liter ruwe olie inmid dels in de Golf gestroomd. On duidelijk is nog of de toevloed van nieuwe olie is gestopt. Totnutoe heeft alleen een Noors schip olie kunnen weg zuigen op zee, in totaal zo'n ze ven miljoen liter. Gevraagd of de bestrijding niet te laat op gang komt - de eerste lozin gen vonden ruim twee weken geleden plaats - zei Tromp dat het „altijd te laat" is. DE MYSTERIEUZE MIJN Oeioei...fin' ...7e heeft k [na dl mijn takjes af je kapt! j H tiaarje hunt praten, net zoals Tobias en ikBlijf bij ons, dan worden we vriendjes1 (c) Standaard Ultqeverlj/Wavery P ROME PLO-leider Yasser Arafat heeft in een inter view in de Italiaanse krant II Manifesto verklaard, dat VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar de Iraakse lei der Saddam Husayn op 13 januari een vijf punten tel lend voorstel van de EG had gepresenteerd, maar had verzuimd het antwoord van Saddam op dit voorstel door te geven. Volgens Arafat luidde het Iraakse antwoord dat „de internatio nale wetgeving op dezelfde wiize op iedereen in de regio dient te worden toegepast. Zij zou in de Golan, in het zuiden van Liba non, op Cyprus en in Palestina net zo zeer van toepassing moeten zijn als in de Golf". Volgens de vertrouwelijke notulen van het overleg in Baghdad zou Perez vol lof geweest zijn voor Saddam, omdat deze de toekomst van de Palestijnen op de VN- agenda heeft weten te krijgen. „Het is een Amerikaans tijd perk", zei Saddam. „Wat Amerikanen willen gebeurt en niet wat de VN-Veiligheidsraad wenst". Perz de Cuellar zou daarop hebben geantwoord: „Voor zover ik ermee te maken heb, ben ik het met u eens". In zijn Italiaanse interview gisteren sprak Arafat de verwach ting uit, dat de Golfoorlog minstens 30 maanden zal gaan duren en dat het conflict zich zal uitbreiden naar andere gebieden in het Midden-Oosten. RIYAD Volgens het Amerikaanse tijdschrift Aviation Week and Space Technology zijn de Ame rikanen begonnen met het doorseinen van de gege vens van waarschuwings kunstmanen naar de be manningen van de Pa triot-batterijen in Saudi- Arabië en Israël. Daar door is een snellere waar schuwing tegen een aan val van Iraakse Scud-ra ketten mogelijk. In het begin van de Golfoorlog konden Israël en Saudi-Arabië dank zij gegevens van Defense Support Program (DSP-satel- lieten) ongeveer 90 seconden voor een naderende Scud-aan- val worden gewaarschuwd. Dat is een bijzonder korte tijdsspanne, maar genoeg om beschermende maatregelen te nemen zoals het aandoen van gasmaskers tegen een eventue le chemische of bacteriologi sche aanval van Irak. De waarschuwingstijd is nu van anderhalve minuut naar vijf minuten gestegen. Dat komt omdat de gegevens van de DSP-satellieten, die eigen lijk niet waren ontworpen om te waarschuwen tegen raket- aanvallen in de Golf, nu door gestuurd worden naar de ploe gen die de Patriot-batterijen in Israël en Saudi-Arabie beman nen. Daardoor zullen ze naar verwachting het aantal slacht offers van een eventuele che mische of bacteriologische aanval kunnen beperken. Bo vendien neemt de kans op het succesvol onderscheppen van Scuds door Patriots hierdoor aanmerkelijk toe. Opmerkelijk hierbij is het technologisch aanpassingsver mogen. Het DSP-programma en de Patriots waren niet ont worpen om met elkaar in ver binding gesteld te worden. Minstens twee DSP-kunstma- nen werden in een positie ge bracht die hen in staat stelt de Iraakse Scud-lanceringen on der zo goed mogelijke omstan digheden te bespieden. Andere DSP-satellieten bevinden zich boven de Atlantische, Stille en de Indische Oceaan. Ze draai en in een zogenaamde geosta tionaire baan op een hoogte van 36.000 kilometer boven de evenaar. In een dergelijke baan lijken kunstmanen vanaf de aarde gezien aan de hemel stil te hangen en daardoor kunnen ze 24 uur per dag een zelfde gebied in de gaten hou den. Vele weer- en communi catiesatellieten draaien even eens in een dergelijke geosta tionaire baan om de aarde. Aanval De telescoop aan boord van de DSP-satellieten bekijkt Irak om de twaalf seconden en is dus in staat'Scud-lanceringen zo goed als onmiddellijk waar te nemen. Bij een dergelijke lancering wordt een infrarood- opname gemaakt die naar een grondstation in Australië wordt doorgestuurd. Daar wordt nagegaan of het werke lijk om een Scud-aanval gaat. Tegelijk gaat de informatie via een militaire communicatiesa telliet naar het US Space Com mand in Colorado Springs. Terwijl de DSP-kunstmanen de Scud verder volgen, wordt berekend waar hij ongeveer zal neerkomen. Bij een aanval met meerdere Scuds kan dit voor elk projectiel afzonderlijk gebeuren. Het DSP-systeem is zelfs in staat onderscheid te maken tussen hitte, ontwik keld door de rookpluim van een Scud, en andere hittebron- nen in de buurt, bijvoorbeeld afkomstig van bomexplosies. Minder dan twee minuten na de lancering is al bekend waar de Scud ongeveer zal neerko men. In het begin van de Golfoorlog werden de gege vens daarop doorgestuurd naar Israël of Saudi-Arabie, waar ze ongeveer anderhalve minuut voor de 'impact' binnenkwa men. Door de verbinding tus sen DSP-satellieten en Patriot- batterijen ontvangen de Pa triot-bemanningen nu veel sneller deze informatie. Volgens Aviation Week and Space Technology heeft Sad dam Hussayn een belangrijke militaire blunder begaan door voor het uitbreken van de oor log twee Scuds bij wijze van test af te vuren. Daardoor konden de Amerikanen de no dige voorzorgen nemen om de waarschuwingstijd bij een aan val te vergroten. Russische en Chinese raketproeven waren eveneens een goede leerschool voor het waarnemingsvermo gen van DSP-satellieten, even als de oorlog tussen Irak en Iran, tijdens welke 166 lance ringen van raketten werden waargenomen. BENNY AUDENAERT Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5