ïwinter: de één profiteert, de inder is de dupe Me op Valentijnsdag aan ons denkt, wordt niet vergeten. CeicbcSotvumt 1/f labinet praat over relatie met Suriname -Holland Qvsino's de Holland Casino's kom je ogen tekort, Lubbers hoopt miljard te besparen Vakcentrale keert zich tegen Volksverlakkerij' IRA-verdachten verzetten zich tegen 'kromsluiting' ^NENLAND WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 jgels en veren islag genomen Algemene Inspectie- t (AID) van het ministe- Olïjin landbouw heeft bij •roothandel in Amster- een enorme partij vleu- en veren van veelal hebhpme en beschermde nsbe£ >n beslag genomen, .schatting zijn hiervoor Jo vogels gedood. De g Blaar heeft de voorraad [spnxj jngekocht in Parijs en ve kq in Singapore. Op de ren was een geschatte de van enkele duizen- ilem; nveri( Vervangende dienst twee maanden korter DEN HAAG De diensttijd voor erkende gewetensbezwaarden wordt teruggebracht van achttien naar zestien maanden. Dit staat in een wetsvoorstel dat mi nister De Vries van sociale zaken en minister Ter Beek van defensie bij de Tweede Kamer hebben inge diend. De bewindslieden houden vast aan het uitgangspunt dat de vervangende dienst eenderde lan ger moet duren dan de gewone dienstplicht. De militaire diensttijd is verkort naar 12 maanden. Groen Links en de belangenorganisatie Vereniging Dienstweigeraars dron gen in het verleden aan op gelijke diensttijden. D66 eist opheldering over dioxine-uitstoot DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van D66 gaat minister Alders (milieu) vragen stellen over de uit stoot van dioxines door auto's die op loodhoudende benzine rijden. Dat heeft de kamerlid Tommei gezegd. Aanleiding vormt een publicatie in deze krant over de enorme omvang van de dioxinevorming door 'lood houdende auto's'. Weliswaar was be kend dat in de uitlaatgassen giftige dioxines voorkomen, maar de om vang was tot nu toe niet bekend. Vol gens Tommei is er sprake van een „ernstige, serieuze vervuiling, die niet te verwaarlozen is". De gegevens over de dioxine-uitstoot zijn onlangs vastgesteld door Duitse onderzoekers van de universiteit van Stuttgart. Otter wellicht weer terug in Nederland MAASTRICHT In de provincie Lim burg worden de laatste tijd regelmatig ot ters en ottersporen gesignaleerd. Tot nu toe werd aangenomen dat de otter in Ne derland was uitgestorven. Om duidelijk heid te verkrijgen over het al of niet voorkomen van de otter in Limburg star ten de Stichting Otterstation Nederland en de Zoogdierenwerkgroep van het Na tuurhistorisch Genootschap in Limburg een onderzoek. Het onderzoek duurt tot half maart en strekt zich uit over Lim burg en delen van België, Duitsland en Brabant. Daar zal in waterrijke gebieden worden gezocht naar pootafdrukken en uitwerpselen. Voor een dergelijk om vangrijk gebied is gekozen omdat otters zich over grote afstanden kunnen ver plaatsen. ven n eJl HAAG De Unox- neeJ3ieken in Oss maken datjr rookworst voor bij te njboerenkool dan nor- il. Vredestein in En- )de is zeer te spreken i de verkoop van win- van|anden, maar dezelfde 'eliHuw die de bandenfa- 1 ge!k tot tevredenheid aantt, maakte dat de car- lge'.klsoptocht in Breda 'v^riierwege moest worden iedt laakt. En het vervoer gevaarlijke stoffen •d in een paar provin- verboden. Het wintert ons land en dat blijft zonder gevolgen. Of euw en vorst het ,ndajrijfsleven geld kost 5wo?t evenwel de vraag, olg. het ministerie van econo- darfhe zaken weten ze het ku.en een woordvoerder van Centraal Bureau voor de istiek (CBS) in Voorburg ^eze, alleen maar mee helpen jeldj heeft proberen te leggen tus sen het natuurverschijnsel winter en de invloed ervan op 's lands economie. Hij houdt het er tenslotte op dat er altijd mensen zijn die van de winter 'profiteren' en weer anderen er de dupe van worden. Bij Unox profiteren ze in elk geval. Er gaat met het dalen van de temperaturen meer worst en erwtensoep de deur uit. Uit concurrentie-overwe- gingen wil F. Weijers van de marktgroep soepen niet kwijt hoe groot de omzet is, maar anderhalf keer de gemiddelde omzet halen ze deze strengste winter sinds 1986 zeker. Hoe veel dat bij benadering is? Weijers: „We verkopen nor maal al heel erg veel". Reken dus maar uit... En er is inder daad een verband tussen tem peratuurschommelingen en de consumptie van rookworst en erwtensoep. Volgens Weijers vergelijkbaar met de relatie ijsverkoop en zomerse tempe raturen. Toch kunnen er wel wat 'verstorende' factoren bij zitten, zoals de Golfoorlog. Met de crisis in de Perzische Golf en het uitbreken van de oorlog sloeg het Nederlandse volk immers aan het hamsteren. En juist de produkten van de Unox lenen zich daarvoor, al dus Weijers. Gevolg is dat er thuis nog veel in de kast ligt. Botbreuken Zijn we misschien zieker in de winter? „Nee, er is geen duide lijke stijging. Al speelt het na tuurlijk een rol dat het kro kusvakantie is. Een deel van de bevolking vertoeft elders", weet GAK-voorlichter W. Bastiaanse te vertellen. Wel, zo voegt hij er vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam aan toe, is het drukker bij de eerste hulp van de ziekenhui zen waar mensen zich moeten laten behandelen voor vooral op het ijs opgelopen blessures en botbreuken. De carnaval, dat terzijde, heeft evenmin in vloed op het ziekteverzuim. Bastiaanse baseert zich „even nadenken hoor, het Schaatsen en erwtensoep zijn deze dagen onverbrekelijk met elkaar verbonden. Unox verwacht een omzet die anderhalf maal zo groot is. FOTO: SP winterhand varieert. Als de bezitter de band alleen mon teert voor de reis naar de win tersportbestemming, en terug, gaat hij levenslang mee. De doorsnee automobilist is echter niet zo precies en houdt de band er ruim een winter on der. In dat geval gaat hij vol gens Wiersema drie jaar mee. De dientengevolge logische vraag of de bandenfabrikant blij is met één goede winter eens in de drie jaar, beant woordt hij met nee. Wiersema: „Wat mij betreft mag het elk jaar". TOON MESMAN is alweer een jaar geleden" op de ervaringen met een vo rige carnavalsviering: „Ik weet nog dat de zuidelijke kantoren, want daar speelt het toch vooral, geen stijging heb ben gemeld". Vrachtwagens met gevaarlijke stoffen moeten in sommige provincies op last van de (plaatsvervangend) commissa ris der koningin aan de kant. Een strop voor de transpor teurs. De meeste (vrachtau to's blijven echter rijden, waarvan een aantal op winter handen. Het gaat heel goed met de verkoop, zegt directeur P. Wiersema van bandenfabri kant Vredestein in Enschede. Althans: „De winterbanden- verkoop is meer dan we had den gebudgetteerd. Dat is nog relatief weinig, want Neder land is geen winterbanden- land". Wiersema legt uit dat hoewel het weer zou doen denken dat nü de piek in de verkoop te vinden is, die feite lijk voorbij is. Automobilisten schaffen de band al in het na jaar aan, om deze in oktober of november onder de auto te leggen. Daarbij heeft Vredes tein vorig jaar de grote klap per al gemaakt, toen er in een aantal landen weken sneeuw lag. De levensduur van een hin!& HAAG Binnen het inet is een discussie op 3 gekomen over de toe- stige relatie tussen Neder- en Suriname. Op basis de resultaten van het ideling overleg dat begin iri tussen de Tweede Ka- en de ministers van bui- andse zaken en ontwikke- |se s ssamenwerking plaats gehad, hebben de meest rika spn ing betrokken bewindslieden in middels een aantal ideeën op tafel gelegd die in de richting gaan van zeer vergaande sa menwerking met Suriname. Uitgangspunt is dat in Surina me na de aangekondigde ver kiezingen in mei de democra tie een echte kans krijgt en er van de kant van de nieuwe re gering ook behoefte bestaat om de band met Nederland nauwer aan te halen. In de gisteren uitgelekte plannen zijn de ministers Van den Broek van buitenlandse zaken, Pronk van ontwikkelingssa menwerking, Hirsch Ballin van justitie en premier Lub bers bereid om een grote ver antwoordelijkheid voor een evenwichtige opbouw van de Surinaamse maatschappij op zich te nemen. In een soort nauwe Gemenebest-relatie zou Nederland zich in moeten spannen op het gebied van het (openbaar) bestuur, de econo mie, de rechtspraak, de finan ciën en defensie en buiten landse zaken. De plannen gaan verder dan de „piketpaaltjes" die tijdens het mondeling overleg met de Kamer zijn geslagen en onder vinden wegens het vergaande karakter weerstand van ande re leden van de ministerraad. Van officiële zijde wordt ui terst terughoudend gereageerd op het uitlekken van de plan nen. Geen commentaar, zo heet het. Wel wordt bevestigd dat de uitkomsten van het overleg onderwerp zijn ge weest van een kabinetsdiscus- (ADVERTENTIE) e di ton! Morgen is 'n bezoekje aan één van de 8 Holland Casino's meer dan de moeite waard. Want iedereen die langskomt krijgt van ons 'n verrassend cadeautje (zolangde voorraad strekt). Gewoon, omdat het Valentijnsdag is. tin dat willen we niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Reden genoeg om morgen langs te komen en van Valentijnsdag echt iets bijzonders te maken. U bent vanaf 14.00 uur van harte welkom. - Pestvogel trekt veel bekijks HOEVELAKEN Hoevela ken heeft een bezienswaar digheid binnen zijn gemeen tegrenzen. Op het ogenblik zetelt daar een roze vogel, met rode puntjes aan zijn staart en zwarte kringen om zijn ogen. Het is een pestvo gel, een zogenaamde bomby- cilla garrulus, die normaal gesproken op de toendra's van Rusland leeft. „De vogel heeft voor nogal wat opschudding gezorgd in Hoevelaken", meldt fotograaf en vogelkenner Henk Ruiten beek uit Hooglanderveen. Hij legde het dier van dichtbij op de gevoelige plaat vast. Het gaat om een zeer zeldzaam exemplaar in de Hollandse weilanden. Alleen bij zeer strenge koude in zijn thuis land, wijkt de vogel wel eens uit en vliegt hij via Polen naar Nederland. Volgens Ruiten beek worden alleen de zwakke broeders uit Rusland verdre- „Het is een prachtige vogel. Zo groot als een spreeuw, maar een beetje rozig. Net een punkvogel met z'n knalrode kuif. Echt een hele wilde, hij is helemaal geen mensen ge wend en daarom ook niet bang voor me. De vogelaars komen in 'horden' naar het dorp om naar de vogel te kijken", aldus de vogelkenner. De pestvogel in een boom in Hoevelaken. FOTO: HENK RUITENBEEK ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON B4T BETEmiTP/YTWIJAl PIE TIJP W/Me PE 1/EFKEEF-. PE NETTEN HEP8EW GEKE-r WEU 1 Onderzoek naar fraude wethouder VEENDAM De rijksre cherche stelt een onderzoek in naar mogelijke fraude door de Veendammer wet houder F. Molema. Hij wordt ervan verdacht bij een aantal welzijnsinstellin- gen te hebben geknoeid met de boekhouding. Als wethouder heeft Molema (PvdA) zitting in meerdere besturen van Groninger wel- zijnsinstellingen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Premier Lubbers vindt dat een ei gen bijdrage van tien pro cent in dat basispakket re delijk is. Hij denkt daar door tot en met 1994 on geveer een miljard gulden te besparen. Kosten voor opname in een ziekenhuis vallen niet onder het ei gen risico. Bovendien hoeft niemand meer zelf te betalen dan één procent van zijn of haar jaar inkomen. Komen de uitgaven daar toch boven, dan zou de werkgever moeten bijsprin gen. De PvdA vraagt zich af wie in zo'n situatie mensen moet hel pen die geen werk hebben. Bovendien vreest de partij een enorme administratieve romp slomp, omdat alle rekeningen naar de patiënt gaan, die ze vervolgens moet doorsturen en dan negentig procent vergoed krijgt van de verzekeraar. Die situatie is vergelijkbaar met de enorme problemen van enige tijd gelden, toen de medisch specialisten lange tijd geen ak koord met de verzekeraars konden bereiken. HOUTEN Als het aan minister van financiën en PvdA-leider Wim Kok ligt, worden de midden- en hogere inkomens extra aangeslagen in de 'tussen balans', het grote bezuini gingsplan van het kabinet dat vrijdag moet worden gepresenteerd. De totale lastenverzwaring voor alle inkomens bedraagt acht miljard gulden, maar er is aan de andere kant ook vier miljard gereserveerd om de pijn voor de lager betaalden te verzachten. Het motto uit de jaren ze ventig doet weer opgeld: „De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen". Maar wie zijn de 'gelukkigen' die zich tot de rijkeren van Nederland mogen rekenen? Kok houdt een ondergrens aan van ongeveer 50.000 gulden bruto per jaar. Iedereen die daar onder zit, behoort volgens Kok tot de lagere inkomens. Dat zal wel juist zijn, maar be horen de overigen dan werke lijk tot de rijkeren? „Nee, be slist niet", zegt Jos Verdonk, sociaal-economisch stafmede werker van de vakcentrale voor middelbaar en hoger per soneel MHP, die 134.000 leden telt. „Iedereen die een beetje redelijke baan heeft, verdient al gauw meer dan een halve ton. Maar daarmee ben je nog helemaal niet rijk". Bij de MHP worden de plan nen van het kabinet die in de pers uitlekken gespeld. Tel kens weer duikt op dat de midden- en hogere inkomens een belastingverzwaring te wachten staat. Het CDA, de coalitiepartner van de PvdA, sputtert nog tegen maar de kans is groot dat Kok de strijd wint. De hogere inkomens zijn door de belastingoperatie-Oort veel meer bevoordeeld dan de minima en 'Jan Modaal', is het argument. Dus die kunnen wel wat lijden. Misleiding „volksverlakkerij" te spreken. „Het is pure misleiding, kreto logie", aldus de inkomensspe cialist van de MHP. „Ogen schijnlijk is er door Oort voor iedereen met een inkomen van boven de 50.000 gulden fors voordeel geweest. De be lastingtarieven zijn natuurlijk omlaag gegaan. Maar de grote klappen gaan nog vallen, da delijk bij de invulling van het belastingformulier. Alleen de werknemers met standaard-af trekposten springen er redelijk uit. Degenen die veel aftrek posten hadden, gaan er meest al op achteruit. Als het kabinet dan komt met die kreet van 'de sterkste schouders' maakt het zich er te gemakkelijk van af. Zo'n opmerking spreekt ie dereen aan, want je kunt nooit zeggen dat de zwakste schou ders de zwaarste lasten moeten dragen". Verdonk is aan het rekenen gegaan. In zijn onderzoek stelt hij ronduit dat er rond Oort nogal wat fabels zijn verteld. „Een ieder die blijft roepen dat mensen met midden- en hogere inkomens lachend uit de Oort-operatie zijn gekomen, weet niet waarover hij praat". De cijfers spreken volgens Verdonk boekdelen. Hij heeft de wirwar van bruto inko mens, reiskostenvergoedingen en aftrekposten op een rij ge zet. Ook heeft hij meegeteld dat veel werknemers in die in komensklassen een eigen huis hebben. Verdonk weet niet precies om hoeveel werkne mers het gaat maar meent dat het een aanzienlijke hoeveel heid betreft. „Kijk maar eens naar de leraren. Hun aftrek voor de werk-studeerkamer en de vele literatuur die zij no dig hebben valt voor een groot deel weg". Zijn conclusie op jaarbasis is: tot een bruto sa laris van 52.000 gulden stijgen de netto inkomens- met maxi maal 1,6 procent, daarna dalen ze met 0,3 tot 2,2 procent. Vol gens Verdonk zijn de bereke ningen „aan de zeer voorzich tige kant" gehouden en kan „de schade in individuele ge vallen aanzienlijk groter zijn". Het inkomensverlies kan oplo pen tot duizenden guldens, al dus Verdonk. Zijn uitkomsten druisen rechtstreeks in tegen de inkomenstabellen van het ministerie van financiën die bij de invoering van Oort wer den gepubliceerd. Daarin zijn voor de inkomens boven de halve ton forse salarisstijgin gen te zien. MHP-voorzitter Van Dalen heeft Kok al begin januari een brief gestuurd waarin hij hem vraagt waarop het idee is ge baseerd dat de beter betaalden extra profijt van Oort hebben gehad. Dit mede naar aanlei ding van opmerkingen van Kok en premier Lubbers dat de belastinginkomsten voor het rijk hierdoor tegenvallen. Begin deze maand antwoordde Kok dat dit nog niet is aange toond en dat het pas in de loop van dit en volgend jaar zal blijken als de Oort-afrekenin- gen klaar zijn. Maar, stelt Kok, dat neemt niet weg dat je kunt twisten over de vraag wat een rechtvaardige inkomensverde ling is. Daarmee behoudt Kok zich het recht voor in te grij pen als hem dat noodzakelijk lijkt. Verdonk: „Mijn conclusie is dat je de cijfers van Finan ciën met argusogen moet be kijken. Het is een overheid on waardig dat de belastingtegen vallers niet binnen redelijke termijn zijn te verklaren". „Hoe dan ook. er zal wel wor den ingegrepen in inkomens die al eerder zijn getroffen", vervolgt Verdonk. „De salaris sen van rond de 50- tot 60.000 gulden zijn gemakkelijk aan te pakken. Maar over wat voort soort werknemers spreken we dan? Een kraandrijver in de Rotterdamse haven verdient met zijn toeslagen al gauw 70.000 gulden. Hetzelfde geldt voor een chef van een nacht- wakersploeg die onregelmatig heidstoeslag heeft". Deze groe pen zijn het afgelopen jaar 'ge pakt' met maatregelen die fei telijk niets met Oort hadden te maken, betoogt Verdonk. „Dan denk ik aan de verho ging van het huurwaardefor fait en de beperking van de reiskostenaftrek. Maar ook aan de verlaging van de belas tingvrije kilometervergoeding naar 44 cent. Daarmee spelen zich in de praktijk afgrijselijke en chaotische taferelen af. Het waren gewoon politieke stok paardjes om de kamerfracties het gevoel te geven dat ze iets 'goeds' deden'Het is logisch dat er moest worden gesneden in de aftrekposten om de be lastingverlaging van Oort be taalbaar te maken, vindt Ver donk. „Maar de Kamer is hier en daar wel erg vreemd en lichtvaardig te werk gegaan. Zie de eindeloze discussies over de aftrekbaarheid van aktetassen. Al dit soort onder delen hebben geleid tot een in gewikkeld belastingstelsel". Misverstand Verdonk wil het misverstand wegwerken dat de MHP-ach- terban niet wenst op te draai en voor lastenverzwaring. „Als er voor vijftien miljard moet worden bezuinigd, is het ondenkbaar dat er iemand is die daar niets van merkt. Wij vinden dat de lasten eerlijk moeten worden verdeeld. Ie dereen moet evenveel inleve ren. Het mag niet zo zijn dat grote groepen Nederlanders niks merken en dat een kleine groep wordt aangeslagen om de financiële problemen van dit land op te lossen". Wat als het kabinet en later het parlement Koks plannen overnemen? „Dan zullen onze bonden zich gepakt voelen en hun looneisen opschroeven", zegt Verdonk. „Onze looneisen zullen heus niet de pan uitrij zen, maar wel ten koste gaan van werkgelegenheids- en scholingsmaatregelen. Dat is slecht, maar het is de enige manier om het inkomenseven- wicht terug te brengen". ROB SEBES DEN HAAG De vier zoge noemde IRA-verdachten die op 20 februari en volgende da gen in Roermond terecht moeten staan, zullen niet op de zittingen verschijnen, als zij worden vervoerd zoals justitie van plan is. Dat maakte raads man mr G. de Jonge gisteren tijdens het kort geding bij de rechtbank in Den Haag na mens het viertal bekend. De verdachten wensen niet in kromsluiting - waarbij de pol sen onder één van de boven benen worden geboeid - te worden vervoerd en willen zonder geblindeerde skibrillen en onzichtbaar van het huis van bewaring in Maastricht naar de rechtbank in Roer mond worden overgebracht. De vier Ieren Sean Hick (30), Gerard Harte (27), Paul Hug hes (26) en Donna Macquire (24) staan daar terecht op ver denking van moord op twee buitenlandse toeristen 27 mei vorig jaar in Roermond en deelneming aan een verboden organisatie, de IRA. Volgens advocaat De Jonge is de manier van vervoeren on menselijk, pijnlijk en vernede rend Hij meent dat het kromsluiten gevaar oplevert zodra er een verkeersongeval zal plaats hebben. Hij stelde voor de IRA-verdachten aan hun begeleiders, leden van een arrestatieteam, te ketenen. De verplichting tot het dragen van geblindeerde skibrillen acht De Jonge mensonterend, omdat het viertal iedere dag van het proces een uur lang gedesoriënteerd in het donker zal moeten zitten. Over de manier van vervoe ren stelde landsadvocaat mr E. Daalder dat die nodig is we gens het gevaar voor ont vluchting en bevrijding. President van de rechtbank mr. A.H. van Delden was niet geheel overtuigd door de argu menten van justitie en eiste meer inventiviteit. Hij vroeg de landsadvocaat een en ander te onderzoeken. Uitspraak 19 februari.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3