Ouderen hebben onmisbare betekenis voor samenleving ÊcidócSouAO^' QeidóaOowumt Buitenlandse priesters halen hart op in Romeinse kledingwinkels nT CeidóeSou/to/rit kerk wereld beroepingen Wereldraad onverschillig tegenover Israël r GEESTELIJK LEVEN/OPINIE WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAG^J. Vonnis tegen tv-predikant Bakker moet worden herzien RICHMOND De veroordeling van de televisiepredikant Jimmy Bakker tot 45 jaar gevangenisstraf moet worden her zien. Dat heeft het hof van beroep in Richmond bepaald.De drie rechters van het hof zijn het erover eens dat Bakker zich schuldig heeft gemaakt aan fraude en samenzwering. Maar uit de opmerkingen die rechter Robert Potter tijdens het proces maakte, leiden zij af, dat deze misschien bevooroordeeld is ge weest. Het hof heeft daarom bepaald dat een andere rechter een nieuw vonnis moet vellen. Bakker, oprichter van het televisiestation PTL (Praise The Lord), stond terecht voor het oplichten van zijn aanhangers. Met hulp van enkele medewerkers had hij 3,7 miljoen dollar uit giften op zijn eigen rekening gestort. Van dat geld kocht hij enkele peperdure huizen, bontjassen en juwelen voor zijn echt genote Tammy en een luxueus hok met air-conditioning voor zijn hond. Bakker raakte in 1987 in opspraak, toen bekend werd dat hij zijn secretaresse Jessica Hahn had verkracht en haar een kwart miljoen dollar zwijggeld had betaald. Tijdens het proces in oktober 1989 zei Potter dat Bakker zich niet had bekommerd om zijn slachtoffers en er niet aan had gedacht dat de mensen zonder godsdienst belachelijk werden gemaakt als „onnozele halzen voor naar geld graaiende predikanten of priesters". Volgens het hof van beroep kan een rechter be klaagden niet straffen voor het kwetsen van zijn godsdienstige overtuiging. Bakker zit zijn straf uit in een gevangenis in Ro chester in de staat Minnesota. Onverdiende lof is een vermomd verwijt. Alexander Pope Kerkprovincie organiseert Week voor het Leven AMERSFOORT In na- volging van onder ande ren de Duitse en Italiaan se bisschoppen organise ren de Nederlandse bis schoppen met ingang van dit jaar een 'Week voor het Leven', zo hebben zij gisteren op hun twee maandelijkse bisschop penvergadering besloten. scherming van het ongeboren leven. De komende jaren den ken de bisschoppen aan on derwerpen als euthanasie, de milieuvervuiling en het ver keer. De bisschoppen willen met de Week voor het Leven de dis cussie onder de gelovigen be vorderen over de onaantast bare waarde van het mense lijk leven. Op de vergadering is verder besloten het Landelijk Pasto raal Overleg voort te zetten. Het vierde LPO, dat in 1984 werd geopend en waarin de 'geloofsverdieping in deze tijd' centraal staat, wordt vermoe delijk volgend jaar afgesloten. Volgens de bisschoppen is het LPO niet alleen een platform gebleken waarop de Neder landse katholieke geloofsge meenschap tot een zinvolle gedachtenwisseling komt, maar vervult het ook een goe de functie als plaats van ont moeting en bemoediging. De bisschoppen zullen zich de komende tijd onder meer be zinnen op de organisatorische aspecten van het LPO. Op dit moment zijn behalve de bis schoppen de pastorale raden van de bisdommen en lande lijke katholieke organisaties in het LPO vertegenwoor digd. Het is nog onduidelijk, of het bisdom Roermond aan het nieuwe LPO gaat deelnemen. Bisschop Gijsen, die aan het huidige LPO niet deelneemt, omdat hij de tijd voor zo'n overleg niet rijp acht, laat de beslissing over aan de pasto rale raad van zijn bisdom, die onlangs in nieuwe samenstel ling bijeen is gekomen. Missiebureaus De Nederlandse rk bisschop pen willen de financiering van de missiebureaus in de zeven bisdommen stroomlij nen. Zij zouden graag zien, dat de bisdommen bij de be kostiging van de bureaus de zelfde normen hanteren. Daarom hebben zij besloten een commissie in te stellen die hen daarover van advies moet dienen. Op dit moment wor den de missiebureaus bekos tigd door zowel het bisdom zelf als door de landelijke missieorganisaties. Geruisloze oorlog Ter gelegenheid van de 31ste Vastenaktie heeft de Vasten- aktie Nederland twee Latijns- amerikaanse hoorspelen ge maakt waarin de schulden problematiek van de Derde Wereld en in het bijzonder die van Latijns Amerika, op aanschouwelijke wijze wordt gepresenteerd. Ze zijn ge maakt door José Ignacio en Mario López Vigil, medewer kers aan een educatief radio station in Quito, Ecuador. In de radiohoorspelen komen mensen uit de Derde Wereld zelf aan het woord. Op die manier wordt volgens de Vas tenactie een wat speelsere aanpak bereikt van een lood zwaar thema zonder dat het analyse-niveau er onder lijdt. De teksten dateren van enige jaren geleden zodat de nieuw ste maatregelen om de schul denlast te verlichten niet kon den worden verwerkt. Vastenaktie: Postbus 587, 3800 AN Amersfoort. Tel. 033 61 29 57. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oldeholtwolde-Ter Id- zard en Olde- en Nljeholtpade mw. J. Riemersma-Beintema, kandidaat te Ijbrechtum, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Westerhaar J. de Roo te Bruinisse. Bedankt voor Kockengen P. van der Kraan te Bleskensgraaf; voor Nieuweroord-Noordsche Schut (toez.) J. Qulst te Hendrik Ido Am bacht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Eibergen-Rekken drs. C.P.M. Verrlps te Garrelsweer; te Driebergen-Rijsenburg drs. P.J. Bak ker te Sleen, die dit beroep heeft aangenomen; BISSCHOPPELIJKE VASTENBRIEF UTRECHT Ouderen zijn volgens de Neder landse bisschoppen on misbaar en onvervang baar in de Rooms-Katho- lieke Kerk. „Wijsheid is een kenmerk van veel ouderen. Zij kennen het verschil tussen het abso lute, dat verwijst naar het eeuwige leven, en de be trekkelijke en tijdelijke waarde van de dingen om hen heen". Dit schrijven de Nederlandse bisschoppen in hun vandaag verschenen herdelijke brief 'Groeien door het leven' over het omgaan met ouder wor den. De Vastenbrief is gericht aan de hele katholieke ge loofsgemeenschap, „niet al leen omdat ook jonge mensen ooit oud worden, maar tevens omdat mensen van verschil lende generaties elkaar nodig hebben en veel voor elkaar kunnen betekenen." De bis schoppen hopen dat ouderen zich in het herderlijk schrij ven kunnen herkennen en er bemoediging uit putten. De brief is geschreven als een handreiking aan jong en oud voor het gesprek over de zin van het leven. „Met deze brief hopen wij mensen aan te spo ren om de zoektocht naar de vervulling van het leven en de rijping van het geloof op te nemen, voort te zetten en te verdiepen." In hun brief onderscheiden de bischoppen drie groepen ouderen. Allereerst vragen zij aandacht voor de groep oude ren, vooral alleenstaande en verweduwde vrouwen, die van een minimuminkomen moet leven waardoor armoe de en sociaal isolement kan ontstaan. Door dit isolement worden hun kansen op geluk en het zinvol beleven van het bestaan bedreigd. Een tweede groep vormen zij die wel in de gelegenheid verkeren ac tief te zijn. Deze actieve oude ren zijn een factor van belang voor de kerk en voor de sa menleving, maar toch wordt er op hen nog een te gering beroep gedaan voor onderlin ge zorg en dienstverlening. De derde groep ouderen zijn zij, die veel verzorging nodig hebben, vooral hoogbejaarde mensen. Ook zij lopen het ri sico door hun afnemende ge zondheid geïsoleerd te raken en daardoor te vereenzamen. Waardering De bisschoppen keren zich in hun brief tegen de negatieve waardering van de ouderdom in onze samenleving en cul tuur, waarin economische fac toren steeds meer een bepa lende rol spelen. „Ouderen lij ken niet meer nodig voor de samenleving. Zij hebben schijnbaar slechts waarde als consumenten die, door de be steding van het pensioen en het spaargeld, aan anderen werk en inkomsten verschaf fen. Daarbij kan men consta teren dat er onder ouderen een steeds grotere kloof ont staat tussen arm en rijk. De arme oudere heeft het vaak moeilijk en moet zich dingen ontzeggen die noodzakelijk zijn voor een normale deelna me aan het leven. Een goed en rechtvaardig inkomen is een poort naar de vrijheid, het stelt mensen in staat op waardige wijze deel te nemen aan de samenleving." Een verandering van mentaliteit is nodig. De maatschappij dient ervoor te zorgen dat ou deren een eigen plaats behou den in de samenleving en zich ervan bewust te zijn dat er grenzen zijn aan de waarde van prestaties: menselijk le ven is meer dan produceren en consumeren. Ouder worden biedt nieuwe mogelijkheden, aldus de brief. Er is tijd voor studie en hob by's, het geven van adviezen aan jongeren om „hen zo te laten delen in de levenserva ring die zij hebben opge bouwd", te genieten van de eigen kleinkinderen en de partner, nog een vriendschap of een nieuw huwelijk, op te bouwen. „Ouder worden kan vele mogelijkheden bieden voor een vernieuwde en ver nieuwende relatie tot andere mensen." Maar het ouder worden heeft ook zijn schaduwzijde, minder mooie kanten en moeilijkhe den. Door een afnemende vi taliteit, lichamelijke kwalen en psychische problemen, lijkt ouder worden eerder een last dan een voorrecht. Na een le ven van betrekkelijke onaf hankelijkheid is er sprake van groeiende afhankelijk heid. Wie wat gaat mankeren is in toenemende mate aange wezen op hulp van anderen. Het leven van oude mensen is net zo goed waardevol. FOTO: MILAN KONVALINKA Klag. ;en Er kan zelfs reden tot klagen zijn, zo schrijven de bisschop pen in hun vastenbrief. Afne mende vermogens kunnen een mens tot wanhoop bren gen. „In zulke situaties mag men klagen, ook tegenover God. Het geloof zegt niet, dat wij de wanhoop en moede loosheid moeten ontkennen en verdringen. Juist het ver woorden van de klacht kan de mens helpen het onont koombare van en het verdriet over de eigen eindigheid te aanvaarden, al gebeurt dit vaak pas na lange tijd, zoals het verhaal van Job ons laat zien (Job 3). Het leven kan pijn doen. Het vraagt veel in spanning om daar niet onder te bezwijken. Klagen is niet verboden maar het stemt al tijd verdrietig, wanneer ie mands leven bepaald wordt door een niet aflatende klacht. Hoeveel reden tot kla gen er soms ook kan zijn. een mens mag daarin niet blijven steken." Door de geloofsgemeenschap kan er concreet voor ouderen veel gedaan worden om hen voor isolement te behoeden en hen te laten merken dat zij er wel degelijk bijhoren. Daarbij kan gedacht worden aan het vervoer van ouderen naar kerkdiensten of andere bijeenkomsten, het toeganke lijk maken van kerkgebou wen voor ouderen en het re gelmatig contact met oudere mensen, vooral met hen die aan huis gebonden zijn. De bisschoppen tonen zich welis waar bezorgd over de gerin gere betrokkenheid van jon geren bij het liturgisch leven, maar spreken de ouderen in de geloofsgemeenschap aan „in deze situatie van ontker kelijking niet neerslachtig te worden". „Van oudsher zijn zij de dragers van geloof, tra ditie en Kerk. Juist de oude ren zijn geroepen volgens hun overtuiging te leven en zo een inspirerend en bemoedigend voorbeeld te zijn voor ande ren. Door dp volharding van ouderen zal Gods trouw aan zijn Kerk zichtbaar worden." Sterven Bijzondere aandacht wordt in de brief besteed aan een goe de voorbereiding op het ster ven. „Gelukkig is het geen uitzondering, dat een mens waardig kan sterven. Veel mensen zijn in staat om, wan neer voor hen de tijd geko men is, het leven los te laten en in Gods hand terug te ge ven. Dit wordt gekenmerkt door een samengaan van ver driet, overgave, dankbaarheid en erkenning van afhanke lijkheid en hoop op het eeu wig leven." Het verdient daarbij de voorkeur om het sacrament van de ziekenzal ving te vieren op een moment dat het naderende levensein de zich wel aandient, maar men er zelf nog bewust bij be trokken kan zijn. THEO KRABBE De brief 'Groeien door het le ven' kan besteld worden bij het secretariaat van het RK Kerkgenootschap, Postbus 13049, 3507 LA Utrecht. Tel. 030-334244. Prijs2,50 CANBERRA Er heerst in de assemblee van de Wereld raad van Kerken in verre gaande mate onverschillig heid tegenover Israël. Die be schuldiging uitte de secretaris van de Internationale raad van christenen en joden (ICCJ), dr. J. Schoneveld, dinsdag tijdens een hoorzit ting van de Wereldraad over de Golfcrisis. De Nobelprijswinnaar Elie Wiesel citerend, zei Schone veld dat het tegenovergestel de van liefde niet haat, maar onverschilligheid is. Tijdens de anderhalf uur durende zit ting namen alleen Schoneveld en de Anglicaanse bisschop Barry Rogerson het voor Is raël op. Verder werd er be duidend meer kritiek op Bush dan op Saddam Husayn geuit. De weigering van bijna alle Arabische landen om Israël te erkennen, is een van de oor zaken van de crisis in het Midden-Oosten, aldus Scho neveld. Pas als Israël erkend wordt, zal het zich veilig ge noeg achten om mee te wer ken aan een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Een matig applaus was zijn deel. Veel meer applaus kreeg de Assyrische metropoliet van Baghdad, Mar Gewargis Sli- wa, die in tegenstelling tot de andere sprekers niet drie mi nuten maar veertien minuten het woord voerde. Hij sprak over duizend onschuldige kin dertjes in Baghdad die hem voor zijn vertrek (twee dagen voor het begin van de Opera tie Woestijnstorm) hadden ge vraagd de Wereldraad te ver tellen dat zij van de geur van rozen hielden en niet van de stank van de dood. „Hoeveel van hen zullen nog in leven zijn als ik terug kom," zo riep de metropoliet uit. Hij maakte geen melding van de 200 ba- bies die in Kuwayt direct na de inval door Irakese soldaten uit hun couveuses werden ge haald. Op een hoorzitting eerder op de dag had Duane Epps, me dewerker van de Amerikaan se Raad van Kerken, gezegd dat de internationale gemeen schap door een „liefdesaffaire met Israël de Holocaust van de Palestijnen vergeet". Bisschop Rogerson verdedigde het standpunt van de Angli caanse kerk in Engeland dat deze oorlog te rechtvaardigen is. De Wereldraad kan nu kie zen uit twee mogelijkheden: goed te doen of zich goed voe len. Het laatste is makkelijk: pleiten voor een staakt-het- vuren zonder voorwaarden. Dat zal echter niets oplossen en tot een nog veel verschrik kelijker oorlog leiden. Het eerste is moeilijker, maar opent de weg naar een recht vaardige en duurzame vrede. Een staakt-het-vuren moet dan in de context van de VN- resoluties worden geplaatst: de terugtrekking van Irak uit Kuwayt, eerbiediging van de rechten van de Palestijnen en veilige grenzen voor Israël. Geen van de sprekers ging in op de toespraak van Saddam Husayn waarin hij duidelijk maakte niets voor een staakt- het-vuren te voelen. Ook was er niemand die opkwam voor de bewoners van Kuwayt die nog in het land wonen. Ninan Koshy, directeur internatio nale zaken van de Wereld raad, erkende tegenover dat het niet mogelijk is hen te raadplegen. Het is jarenlang een principe van de Wereld raad geweest geen actie te on dernemen of uitspraak te doen als niet de slachtoffers worden gehoord. DIRK VISSER VATICAANSTAD Buitenlandse priesters kunnen hun hart ophalen in de kledingwinkels in de buurt van het Vati- caan en het Pantheon in het centrum van Rome. In veel landen is het moeilijk priesterkleding van hoge kwaliteit te ko pen, maar de Romeinse Gouden Gids noemt veer tien zaken voor dergelij ke kleding. En de be- roemste zaak, Gammarel- li, wordt niet eens ver meld. Priesters uit vele landen, maar vooral ook uit landen waar katholieken een kleine minderheid zijn, reizen naar Rome om daar kleren te ko pen. Toen de bisschoppen van de Oekrains-Katholieke Kerk vorig jaar juni in Rome wa ren, kocht een van hen in de winkel Euroclero vlakbij het gebouw van de Congregatie voor de Geloofsleer zo'n vijf tig overhemden en soutanes (het zwarte bovenkleed van priesters) voor hemzelf en en kele van zijn priesters. Voor veel priesters is Gam- marelli achter het Pantheon het mekka van de Romeinse winkels. Ze komen er echter doorgaans maar een keer in hun leven. De dure kleren die de zaak levert, gaat namelijk zeer lang mee. Tenzij de priester paus is. Gammarelii levert bij het Va- ticaan drie soutanes in ver schillende maten af, als de kardinalen zich opmaken voor de verkiezing van een nieuwe paus. Op deze manier wordt voorkomen, dat de nieuw gekozen paus bij zijn eerste optreden in het open baar in een slobbersoutane ge kleed gaat of dat het kleding stuk hem de bewegingsvrij heid beneemt. Volgens een medewerker heeft Gammarelii alle pausen sinds Pius XI (1922-1939) ge kleed. Volgens de medewer ker, die onbekend wenst te blijven, koopt paus Johannes Paulus II elk jaar twee of drie lichtgewicht wollen soutanes. De paus heeft er meer nodig, als hij in een jaar veel buiten landse reizen maakt, in zijn pausmobiel veel over stoffige wegen rijdt en veel fabrieken bezoekt. Vlakbij Gammarelii is de winkel Barbiconi te vinden. In deze winkel kopen de Amerikaanse priesters die aan de Gregoriana-universiteit studeren, hun kleren. Hij ver koopt ook schoenen, zwarte in allerlei schakeringen voor priesters en zwarte, grijze, witte en blauwe voor nonnen. Voor franciscanen zijn sanda len beschikbaar. „Priesters uit heel de wereld komen naar deze winklel", al dus Gianpaolo Mariani, mede eigenaar van Euroclero. De bestelling van de Oekrainse bisschop was niet ongewoon, aldus Mariani. Vele bisschop pen komen met een lang boodschappenlijstje naar zijn winkel, als ze voor hun ver plichte vijfjaarlijkse bezoek aan de paus naar Rome ko men Euroclero vraagt voor de kostuums ongeveer 550 gulden, aldus Mariani. Een soutane kost ongeveer even veel, maar bisschoppen en kardinalen moeten voor hun purperen en rode soutanes meer betalen. Volgens Mariani is het het hele jaar druk in zijn zaak, behalve in augustus, als ook de priesters vakantie houden. Mariani verwacht echter „zeer snel" topdrukte in zijn zaak. Want algemeen wordt verwacht dat de paus op korte termijn nieuwe kardinalen benoemt. De spanning vergt veel van de kleermakers die pas aan de slag kunnen, als de namen of tenminste de maten van de nieuwe prinsen van de kerk bekend zijn. PvdA wil met IKV en Pax Christi over oorlog praten AMSTERDAM Het be- stuur van de PvdA heeft het IKV en Pax Christi uitgenodigd voor een ge sprek over de Golfoorlog. In een brief aan deze or ganisaties biedt het PvdA-bestuur aan een notitie voor te bereiden over de toekomst van het Midden-Oosten en vooral de rol van de intenationa- le sociaal-democratie daarbij. „In het verleden hebben onze organisaties vaak samenge werkt. Wij menen dat er ook in de huidige situatie aankno pingspunten zijn voor een zin volle discussie over de toe komst van het Midden-Oosten en voor uitwisseling van op vattingen en ideeën." Dat schrijft Internationaal secreta ris J. Wiersma van de PvdA in de brief. Het IKV zal volgens secreta ris Mient-Jan Faber „zonder twijfel" op de uitnodiging voor een gesprek ingaan. Fa ber heeft zelf op zo'n gesprek aangedrongen. „Het is nogal merkwaardig dat na de inten sieve samenwerking in de strijd tegen de kruisraketten de laatste jaren een situatie van non-contact bestond". Verder heeft Faber geconsta teerd dat in de achterban van de PvdA, die voor een deel overeenkomt met die van het IKV, „een grote mate van on gerustheid en ongemakkelijk heid" bestaat over de houding van de partijleiding tegenover de Golfoorlog. Het Pax Christi-bestuur be slist volgende week over de uitnodiging van het PvdA-be stuur, maar secretaris J. Grui- ters verwacht geen proble- Alg Waardering van ouderdori!Ai pen Met hun vastenbrief 'Groeien door het leven' hebfcpme Nederlandse bisschoppen een evenwichtige levensbe$5 ir welijke visie verwoord op het ouder worden en de t®0*1 van ouderen in onze samenleving. De bisschoppen ge^aa blijk van oog te hebben voor het bewustwordingsprol) jng ouderen, waarbij het ouder worden als een nieuwe k^ jn mogelijkheid wordt gezien. ren Anderzijds is er ook aandacht voor de problemar kanten, die een dagje ouder worden nu eenmaal onvers lijk met zich mee kan brengen, zoals groeiende afhanlj— heid, afnemende gezondheid en psychische problemen, m, een juiste balans gevonden, waarmee zowel het ideali van de ouderdom als het dramatiseren van het ouder wk/l is vermeden. Ook de uitnodigende toonzetting, waarin f ren op een volwassen wijze worden aangesproken, veij de kwaliteit van de bisschoppelijke brief. De politieke discussie over ouderen in de samenlevii^- perkt zich veelal tot de vraag of de toenemende vergr M de komende jaren nog wel betaalbaar zal zijn. Beleidsn^. bij de overheid en zorginstellingen raken bovendien eens verstrikt in een zorgopvatting, waarin ouderen voi melijk gezien worden als degenen die hulp behoeven en wie voorzieningen moeten worden getroffen. DAARTEGENOVER benadrukt deze vastenbrief de onvervangbare waarde van ouderen en hun bijdrage ai samenleving. Ouderen moeten ook op solidariteit van dt gere generatie en maatschappelijke waardering kunneL kenen. Gebeurt dat niet dan dreigt oud worden, in eejj menleving waar ouderdom identiek is aan „niet meerle leven", een hard en onafwendbaar lot te worden dat {f 1 meer met levenskunst of volheid van het leven te m!)0< heeft. rj ide TOCH ligt daar niet in eerste instantie de waarde vanl„n( brief. Die moet veel meer gezocht worden in de mogelijl[uv tot de diepere levensvragen door te dringen en het gesL daarover op gang te brengen. Op straffe van verlies aanL baarheid is daar dringend behoefte aan in onze huidige, G'S( verzakelijkte samenleving. Niet alleen bij ouderen overi£er ook bij jongeren. De bisschoppelijke vastenbrief biedt Lgg talloze aanknopingspunten toe. id i Geen teken van zwakte 'Z De 33e Scudraket die Irak in de nacht van maandaf1^ dinsdag op Israël heeft afgevuurd, had naast vier gewoir e opnieuw slechts beperkte materiële schade tot gevolg, het derom had het veel erger kunnen zijn en om meer darfhe reden heeft de Israëlische regering opnieuw verlicht kui^ ademhalen. Met elke aanval wordt het immers moeilijk^- druk van de publieke opinie te weerstaan die tegen deze au fe aanvallen om wraak roept en om Israëlische vergeldij acties tegen Saddam Husayn. y- Zoals na elke Scud-aanval eisten Israëlische bewinc^- den ook nu plichtmatig het recht op vergelding voor zich Defensieminister Arens deed dat dit keer in Washing! waar hij op bezoek was voor overleg met zijn AmerikaT collega Cheney. Washington vormt voor dit soort uitspr&tf{ het hol van de leeuw. De Amerikanen en zij niefi leen zijn met recht en reden zeer benauwd voor eei[ raëlische deelname aan de Golfoorlog. Om een breuk in het geallieerde kamp en uitbreiding Janc de Golfoorlog te voorkomen, maar tevens om de joodse s( te behoeden voor gewijzigde verhoudingen in het Midtr g Oosten ten nadele van Israël, beschikken de Amerika! naast overreding gelukkig ook over een machtsmiil om de Israëli's te weerhouden van een militair antwoord^ Saddam. Zij weigeren hun bondgenoot de herkenningscode te strekken waarmee Israëlische vliegtuigen bij acties Irak veilig zouden zijn voor geallieerde jagers. Volgens' Amerikaanse tv-maatschappij CBS zou Washington zich| bereid hebben verklaard die codes aan Israël te verstrek) zodra de grondoorlog begint, maar dat lijkt hoogst onwj schijnlijk. Aan de ernstige bezwaren tegen Israëlische dtT? name aan de strijd verandert een grondoorlog immers ni f integendeel. Het belangrijkste dwangmiddel waarmee Washington raël in toom kan houden heeft echter niets met de techi^ van die codes te maken. De Amerikanen bepalen niet allj W hoe de huidige militaire confrontatie verloopt, ook bij 1) geen daarna gebeurt zal hun stem doorslaggevend zijn. 0 ve niet beantwoorde Scud-aanval levert de Israëlische regen bij Washington een dosis politiek krediet op, die de VS inl politieke nasleep van de oorlog zullen moeten inlossen. J d< krediet heeft Israël hard nodig, want tegelijkertijd sco) Egypte en Syrië met hun actieve deelneming aan de oon ga eveneens aan de lopende band punten bij de VS. Israël n| niet achterblijven en is derhalve veroordeeld tot niets dol bi VOOR een volk dat om begrijpelijke redenen gezwo^ heeft zich nooit meer terreur en intimidatie te laten wel) vallen, is dat een uiterst pijnlijke constatering. Maar 1| zaamheid is lang niet altijd een teken van zwakte. 1 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres Postbus 112300 AA Leiden nd AS Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 uur.^ Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokaai per maand f. 25,70 per maand f. per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f. per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,^ Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2