KRO-tv stort zich op energie-vraagstuk 50 Europese première Mozarts rondo KV 371 in volledige versie 1.99 KUNST/RTV CfiidócSomatit WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGI! Oscarnominaties voor beste acteur en actrice Michelle Pfeiffer NEW YORK De Oscar nominaties voor de beste acteur en actrice zijn gis teren in New York be kendgemaakt. Genomi neerd zijn de actrices Joanne Woodward (voor haar rol in de film 'Mr. and Mrs. Bridge', Michelle Pfeiffer (voor haar spel- prestatie in de film 'The Russia House') Susan Sa- randon (voor haar aandeel in de film 'White place') Kathy Bates (voor haar rol in 'Misery') en Anjelica Huston (voor haar rol in 'The Grifters'). Voor de Oscar voor de beste acteur zijn voorgedragen Jere my Irons (voor zijn rol in 'Re versal of Fortune'), Kevin Costner (voor zijn acteerpres tatie in 'Dances with Wolves'), Richard Harris (voor zijn rol in 'The Field'), Robin Williams (voor zijn rol in de film 'Awa kenings') en Al Pacino (voor zijn rol in 'The Godfather III'). Fallaux nieuwe directeur Filmfestival Rotterdam ROTTERDAM Emile Fallaux (46) is benoemd tot directeur van het Film Festival Rotterdam. Hij volgt Marco Müller op, die direc teur van het filmfestival in Locarno wordt. Er gingen al enige tijd geruchten dat de Italiaan Müller, die in mei 1989 de in 1988 overle den Huub Bals opvolgde, niet in Rotterdam zou blijven. De resulta ten van het twee weken geleden gehouden festival, dat voor het eerst geheel onder Müller's verantwoordelijkheid viel, moesten hiervoor de doorslag geven. Volgens een gisteren uitgegeven ver klaring heeft Müller om familie redenen besloten naar Locarno te vertrekken. Voor hij naar Rotterdam kwam, was hij directeur van het filmfestival in de Italiaanse stad Pesaro. De in Leiden geboren Fallaux, die op 1 april bij het filmfestival in dienst treedt, is sinds 1981 programmamaker bij de VPRO-televisie. Hij maakte onder meer de videobrieven 'Post Managua' en 'Post Irkoetsk'. Ook werkte hij mee aan 'Het gat van Nederland' en was hij eindredac teur van 'BGTV'. Voordat hij bij de VPRO kwam, werkte hij in New York als onafhankelijk filmer voor diverse televisiestations in Amerika en Europa. 'Falcon Crest' te koop SAN FRANCISCO De locatie van de wereldberoemde Amerikaanse tv-se- rie 'Falcon Crest', een landhuis met wijngaard in Cali- fornië, is te koop voor 18,2 miljoen dollar. Vorige maand werd al de ranch 'Southfork' in Texas verkocht, waar de serie 'Dal las' zich afspeelt. De eigenaar van de wijngaard, Michael Robbins, wil van zijn oude dag gaan genieten. Internationale pri voor film 'Goudd AMSTERDAM Kraanen heeft gisterel zijn documentaire 'GouB tijdens het Grand Prix| national du Document? Creation in Monte Cal derde prijs gewo heeft de IKON bek. maakt. De film werdl jaar tijdens de Nederf filmdagen in UtrechM kroond met een Gouden voor de beste documeL 'Gouddorst' vertelt het v? van goudzoekers en Inó i in de Braziliaanse Amr De IKON zendt de filmF februari uit op Nederlan)» IRTI Energie-alternatieven. Driedelige documentaire. KRO-televieie. Ne derland 1 om 17.40 uur. Vanavond. HILVERSUM Eigenlijk zit de KRO een beetje met de driedelige documentaire-serie 'Energie-alternatieven' in zijn maag. In een wereld waar het energie-vraagstuk steeds be langrijker wordt, lijkt zo'n goedgemaakt werkstuk een geschenk uit de hemel. Het wordt immers bijna een nood zakelijk kwaad de mens te wij zen op zijn verantwoordelijk heden. Wat ligt er dan meer voor de hand dan zo'n serietje op een aantrekkelijk tijdstip uit te zenden? De KRO denkt daar anders over. Niki Rossner (inkoopster docu mentaires van de omroep) ver schuilt zich achter het amuse mentsbeest, dat nu eenmaal voor gaat, ook bij de KRO. Bo vendien heeft ze druk uitgeoe fend het drieluik zo snel mo gelijk op het scherm te krij gen, ook in verband met de Golfoorlog. En dan moet je ge noegen nemen met een min der gunstige tijd, namelijk op een moment dat de meeste mensen zich op het eten voor bereiden. Pech, denk je dan misschien als het een aankoop is, maar welk gevoel gaat er door je heen als je co-produ cent bent en dus fors meer hebt moeten betalen? Niki Rossner beschrijft het werkstuk als een heldere do cumentaire, die is gemaakt „met een mentaliteit waarvan ik hoopte dat die erin zou zit- De KRO stak natuurlijk niet zomaar zijn nek uit. Het drie luik is van dezelfde mensen die paar jaar terug de Schotse reeks 'Olie' maakten. De om roep ging dus op voorhand uit van kwaliteit en dat heeft 'Energie Alternatieven' abso luut. Het probleem is alleen dat het programma hinkt op twee gedachten en zich mis schien net iets te veel op En geland richt. Boodschap Wat de documentaire ondub belzinnig onder de neus van zijn kijker wrijft, is dat het energie-verbruik steeds verder de pan uitrijst en dat daar snel iets aan gedaan moet worden, willen we tenminste de vol gende eeuw nog halen. Want gaan we door op de ingeslagen weg, dan zou de behoefte aan energie de komende veertig jaar met nog eens driehonderd procent groeien. En dat is on aanvaardbaar voor zowel het milieu, dat schrikbarend wordt aangetast, als de econo mie, die dat wagentje niet meer kan trekken. Slechts een stijging van tien procent is ac ceptabel. Het is dus hoog tijd voor een mentaliteitsverande ring. En dat is ook de 'bood schap' die 'Energie alternatie ven' uitdraagt. Een efficiënter energie-ver bruik (ook door de indus trieën) en het ombuigen van het menselijk denken is een proces van jaren. Wat dat be treft is deze documentaire slechts een druppel op de gloeiende plaat. Met veel zorg gaat het drieluik in op de pro blemen. Verontrustende cijfers vliegen om je oren, alternatie ven die wel of juist geen toe komst hebben, zoals zonne- en windenergie, passeren de re vue en een keur aan deskun digen heeft het juiste ant woord op de juiste vraag. Welvaart Er werd gefilmd in Californië, Colorado, Zweden en Enge land en in Zimbabwe en India om het verbruik van het in dustriële Westen af te zetten tegen de (soms groeiende) wel vaart in de derde wereld. Zo gebruikt een Amerikaan met zijn auto meer energie dan een heel gezin in de derde wereld. Regeringen kijken ondertus sen op afstand toe. Ze hebben veel woorden, maar leveren weinig daden. Toch zouden ze een centrale rol moeten spelen in die mentaliteitsombuiging bij industrie en publiek. „Een kilowatt-uur zegt de mensen niks. Het enige dat ze interes seert is de rekening", laat een van de deskundigen weten. En dan is het wat wrang als je uit eindelijk meer moet betalen voor de moeite die je doet om energie-zuinig te zijn. Dan denk je bijvoorbeeld twee keer voordat je aan energie-zuinige lampen begint, of bewuster met warm water omspringt. In die mentaliteitsverandering zou de omroep overigens een belangrijke rol kunnen spelen. Zo zou de KRO in de zendtijd voor zijn omroepgids een ener gie-spotje kunnen brengen. De onderwerpen daarvoor liggen voor het opscheppen en zijn natuurlijk veel interessanter en gevarieerder dan de gesty- leerde aanpak voor de gids. Misschien een ideetje? HANS PIËT Zonnecollectoren in de Mojave- woestijn in Californië ...pas de volgende eeuw effectief... DEN HAAG De volle dige versie van Mozarts rondo KV 371 gaat op vrijdag 15 februari bij het Residentie Orkest in pre mière in het Haagse Mu ziektheater aan het Spui. Het gaat om de Europese première. De orkest speelt onder leiding van Graeme Jenkins. Als solist treedt op de hoornist Herman Jeurissen. De volledige versie bevat zestig maten, die in de tot nu toe beken de versie ontbraken. Het rondo is thans compleet, alleen de instrumentatie is door Mozart onvoltooid gelaten. De ontdekking van het ma nuscript met de ontbrekende maten werd op 6 februari j.l. tijdens het Mozart-congres in Salzburg door de Amerikaanse musicologe Dr. Mary Rolf we reldkundig gemaakt. Herman Jeurissen was op dit congres uitgenodigd om te spreken over de reconstructieproble men bij hoornconcerten van Mozart. Jeurissen heeft in het verleden reconstructies ver vaardigd van de Konzertsëtze KV 370b, 494a en het rondo KV 514. Deze reconstructies worden thans over de hele we reld gespeeld. Jeurissen heeft zich met name verdiept in de historische achtergronden en de duiding van de bewaarde fragmenten van KV 370b, het eerste deel van Mozarts aller eerste hoornconcert, waarvan het thans weer volledige rondo KV 371 de finale vormt. De ei genaar van het onlangs terug gevonden manuscript heeft Philips voor drie jaar lang de opnamerechten verleend. Dit najaar verschijnt een opname van rondo KV 371 in een uit werking van Eric Smith. Het Residentie Orkest brengt het rondo in de uitwerking van Jeurissen. De hoornist, die al enige tijd op de hoogte was van de vondst van het manus cript, heeft van de eigenaar toestemming gekregen deze in zijn eigen reconstructies te verwerken. Het concert van vrijdag wordt zaterdag her haald. Weinig Nederlanders op Art Frankfurt FRANKFURT De kunst beurs 'Art Frankfurt', die van internationale betekenis is voor de hedendaagse kunst, zal dit jaar van 19 tot en met 23 april worden gehouden. Op de Frankfurtse kunstbeurs zijn onder de ruim tweehonderd deelnemers slechts vijf Neder landse galerieën vertegen woordigd. Art Affairs uit Am sterdam komt met werken van tien kunstenaars naar de beurs. Daaronder zijn vijf Ne derlanders: Sjoerd Buisman, Norman Dilworth, Ewert Hil- gemann, Jan van Munster en Herman de Vries. De eveneens Amsterdamse galerie Bettini - Martie Brummelkamp toont naast werken van twee Japan ners ook de produkten van twee Nederlanders: Willian van Tijn en Martien Tissing. Ook uit Amsterdam komt ga lerie Brinkman, die met zes kunstenaars onder wie vijf Nederlanders vertegenwoor digd De Nederlanders zijn: Anton Henning, Pieter Engels, jshow Jean Paul Franssens, Baumgartner en Tjibbe 104N, hoemstra. Galerie Van ^id zii nendonk uit Den Haag Water werken van onder a/7002 Aart Houtman en Jos var rendonk. Ten slotte zal guning Tegenbos uit het BrabÉ Heusden een enorme vullen met werken van l andere Karei Appel, Lucf Schoonhoven en Herma|ivi6. Vries. »u'K< Etos geeft je huid Het nieuwste Etos magazine gaat over body verzorging. Over slank worden zonder dieet. Over hoe je je huid met de wintersport kunt beschermen tegen felle zon en kou. Maar ook over hoe je je huid in conditie kunt houden met de reinigende, beschermende, voedende, verzorgende en vochtregulerende produkten die Etos allemaal in huis heeft. Heb je het nieuwste Etos magazine nog niet ontvangen? Er ligt er eentje voor je klaar. Bij Etos. Etos Beauty Milk, geparfumeerd of ongeparfumeerd, Studio Line Pumping Curls Gelling Curls, 2x150ml 1"| QC samen 15r95 11JV 2) Wella Hairspray Lavona Shampoo, 2 x 250 ml (2 QC Ö.bO samen A55- Axe Deodorant Roller Douche Toilettas, 1 O QC per set J2^5"JL TOELETTAS T.W.V. 10 - GRATIS Fa Deodorant Spray, Roller of Stick, 'S per stuk jy Zendium Tandpasta, in 2 soorten, 75 ml Odolmed Mondwater, 300 ml J5r95" Gilette Sensor Scheerapparaat, kj per stuk v_y Gilette Scheer Gel, voor de normale of gevoelige huid, 200 ml Fa Deodorant Verstuiver, 75 ml Badschuim, 1 liter 2$5" Etos Vochtig Toiletpapier Box Navulling, fNC 2 x 50 stuks-6r9ö J Bij Etos word je pas echt verwend Alphen a.d. Rijn, De Aarhof 49, Delft, Brabantse Turfmarkt 95. Den Haag, Het Kleine Loo 412, Spuistraat 2-2a, Frederik Hendriklaan 128. Theresiastraat 125. Katwijk a. Zee, Badstraat 7, Leiden. Bevrijdingsplein 50, Donkersteeg 11Lcidschendam, Jasmijnhof 5, Lisse, Blokhuis 53. Oegstgeest, Lange Voortplein 18-20. Rijswijk. In de Boogaard 39-40, Sassenheim, Hoofdstraat 256, Voorburg, Kon Julianaplein 26. Voorschoten, Schoolstraat 46, Wassenaar, Langstraat 115-117, Zoetermeer, Dorpsstraat 88, Promenade 158.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14