ubileumviering badplaats ïioet onvergetelijk worden CcidócSoinont TEGEMOETKOMING VOOR ZWEMMERS SASSENHEIM Politiek café in Beurs Lisse pjuid-Holland wil sktra bossen if! Bollenstreek Brandweer Wassenaar wordt zelfstandiger OMGEVING WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 de Jong erevoorzitter nde Reddingsbrigade T", f \WIJK B. de Jóng is ^[nd tot erevoorzitter van IMferdwijkse Reddingsbriga- Jong zat 31 jaar in het il^^r van de 70-iarige briga- jtlonJn deze periode was hij 25 •rgaiporzitter. De Jong is opge- 5. [door Hans Bal. Bal is de tel. voorzitter. Het jaar 1990 '°- "Vior de Noordwijkse Red- »h?« V'gade een ëoed jaar Ge- van verdrinking zijn er •weest. Slechts tweemaal »re in te ërÖPen [ïlü'Jt redden van drenkelin ge konden veilig aan -orden gebracht. In totaal »n de NRB-vrijwilligers jaar 7450 stranduren. SASSENHEIM Inwoners van Sassenheim die in een andere plaats een zwemabonnement nemen, kunnen van de gemeente Sassenheim een gedeeltelijke vergoeding krijgen. Voor gezinnen bedraagt die vergoeding 25 gulden, voor individuele zwemmers 15 gulden. De regeling kost Sassenheim in totaal 11.000 gulden. Vol gens chef welzijnszaken van Sassenheim, E. Miedema, gaat het om een tegemoetkoming in de kosten die Sassenheimers moeten ma ken nu het eigen zwembad aan de Van Alkemadelaan dit jaar niet gebruikt kan worden. Het oude open luchtbad werd eind vorig jaar definitief gesloten en is afgebroken om plaats te maken voor een nieuw overdekt zwembad. Daarvan zijn inmiddels de eerste contouren zichtbaar. Het college van burgemeester en wethouders besloot al eerder om de Sassenheimse zwemmers enigszins tege moet te komen in de extra reiskosten die zij moeten maken om in een van de buurgemeenten te kunnen zwemmen. In de jaarlijkse begroting is daar al rekening mee gehouden. De raadscommissie voor welzijnszaken buigt zich op 19 februari over het voorstel. Als zij akkoord gaat, is de regeling direct van kracht. Masterclasses in Huys Dever LISSE Vioolpedagoge C. Wijzen beek van het Amsterdamse Swee- linck Conservatorium en fluitiste E. van der Grinten geven op respectie velijk 23 februari en 2 maart master classes in 't Huys Dever in Lisse. In beide gevallen is de aanvang om tien uur. Voor beide masterclasses zijn zes leerlingen van de stichting muziek school Lisse geselecteerd. In aanslui ting op de masterclasses worden con certen gegeven vanaf half acht. De toegangsprijs bedraagt tien gulden; muziekschoolleerlingen, CJP-ers en Pas 65-plussers betalen 7,50. Kaar ten kunnen telefonisch worden be steld bij de VVV, tel. 02521-14262. 't Huys Dever is te vinden aan de Heereweg 349a in Lisse. Bijeenkomst CDA-Noord wijk over ruimtelijke ordening NOORDWIJK De ruimtelijke or dening van de Bollenstreek staat cen traal op een CDA-bijeenkomst die woensdagavond 20 februari wordt ge houden in De Vinkenhof aan de Vin- kenlaan in Noordwijk. Harry Smith, CDA-wethouder in Lisse en beheer der van de ruimtelijke ordening-por tefeuille van het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB) geeft zijn visie op de toekomst van de ruimtelijke ordening in het gebied van het SDB. Wil van den Berg, vier de op de lijst van het CDA bij de sta tenverkiezingen, zal reageren op het betoog van Smith. Plaatselijke CDA'ers spreken over de situatie in Noordwijk Aanvang half negen. VAN DER VLIST OP POLITIEKE BIJEENKOMST IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN De werkgroep Ojé organiseert een politieke avond naar aanleiding van de provin ciale verkiezingen op donderdag 21 februari in het buurthuis Boschgeest/Bloemenwijk aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan. Het accent zal dit keer niet liggen op de discussie maar op infor matie. Veel kiezers weten nog steeds niet precies wat de taken en bevoegdheden van de provincie zijn. De relatie gemeente-provincie wordt toegelicht door de Voorschotense gemeente-secretaris drs. H. Overbosch. Wat de provincie kan en mag vertelt Gedeputeerde H. van der Vlist (Milieu en Voorlich ting). Voorzitter is de ANP-journalist Leo Maat. De Voorschotense politieke partijen krijgen na de pau ze ieder vijf minuten spreektijd en hebben een stand ingericht met eigen informatiemateriaal. Vol gens de werkgroep Ojé blijft er dan nog tijd genoeg om met elkaar van gedachten te wisselen over al lerlei zaken. Het buurthuis Boschgeest/Bloemen- wijk is op 21 februari vanaf acht uur open. LISSE De toekomst van de Bollenstreek is het centrale thema waarover vier vertegen woordigers van politieke partij en met elkaar in de slag gaan tijdens een politiek café op dinsdag 19 februari in Lisse. Het viertal komt naar het bol- lendorp in het kader van de verkiezingen voor provinciale staten op 6 maart. Het CDA wordt vertegenwoordigd door J. Achterstraat, de VVD door T. Jansen, D66 door E. Schuyer en de PvdA door J. Wolf. Het politiek café wordt gehouden in restaurant De Beurs en be gint om kwart over acht. ROVERS ORGANISEERT FEEST VOOR NOORDWIJKERS EN TOERISTEN Het voorlopige programma 125 jaar badplaats: 5 april: officiële opening in het Boulevard Hotel Oranje 6 april: Rondwandeling door drie muziekkorpsen -Dagvuurwerk op het strand en ballonnenwedstrijd 10-11-12 april: Opvoering Elckerlyc met medewerking van Noordwijkse figuranten in de Grote Kerk 20 april: Jurering en prijsuitreiking bolbloemen-tuin- wedstrijd 11 mei: Nationale klederdrachtshow 16/20 mei: Kinderkermis op het Vuurtorenplein 17 mei: Uitvoering negen Noordwijkse koren en vier dans-balletgroepen 20 mei: Jubileum natuurwandeling 8 juni: Jubileum plantenexcursie 9 juni: Nationale zeeviswedstrijd met tal van attrac ties 14 juni: Concert door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht 29 juni: Historische optocht 6 juli: Showband festival 27 juli: Schaaksimultaanwedstrijd aan 125 schaakbor den 27 juli-18 augustus: Expositie tekeningen en aquarel len van de badplaats annno 1991 door Noordwijkse met suikerzakjes en druppel- vangers voorzien van het Noordwijk 125 jaar badplaats logo. Vanaf begin april zal dat logo het beeld in veel Noord wijkse winkels bepalen. Er zullen strandballen met logo- opdruk worden verkocht en tassen, maar ook stickers en T- shirts, zonnekleppen en wat al De grootste zorg van het stich tingsbestuur is niet alleen de geplande evenementen zo goed mogelijk te laten verlo pen en zo veel mogelijk pu bliek te trekken, maar zeker ook een goede spreiding in het programma aan te brengen. Na de officiële opening op 5 april moet er tot eind septem ber geen week voorbij gaan zonder feestgedruis. Feestge druis dat voor de Noordwijkse BAARDWIJK „Wat MaJabsolute hoogtepunt >n 2:i de jubileumviering worden? Dat kan ik NEAeeggen. Het program- fgjjfet vele hoogtepun- (ai) Om er een paar te Sfeen: De opvoering 56E7T5,Elckerlyc in de Je- i4.ocfckerk, de historische de uitvoering 14.00 de Noordwijkse jalkoren, de nationale coüswedstrijd en natuur- 18.45 de schaaksimultaan- 'cl[ai)krijd met Viktor 2: Gfenoy, Hans Böhm en '^J^eidenaar Jeroen Pi- obleióp 27 juli". (12) IUIS: aal 2 •ricijdreven als hij voorheen il; 2 Uw-chrecteur Noordwijk "'"locht", zo enthousiast y. wóWim Rovers zich gestort prW Noordwijk 125 jaar-bad- l-avontuur. Het moet een worden dat zijn weerga I4 00^ent- ^en §roots festijn kitifj de Noord wijkers maar do/oor de badgasten. Bij de n* *Iisatie komt volgens Ro- 50- heel wat kijken. „De ireidingen en de organi- irengen veel meer werk ch mee dan ik ooit had .icht. Toen me gevraagd id- «voorzitter te worden van [gjjjjlchtingsbestuur heb ik ok Jjïaan ja gezegd. Maar als ik Jran te voren geweten ziewOm er direct op te evallé volgen; „nee hoor, ik 0 een eer om voorzitter inhulPëen zÜn van een olob ng S£n die verschrikkelijk I3 0(usiast bezig is", ibethfc Blauwe Gans aan de nst iFard waar dit gesprek iburglvindt wordt de koffie jnesti toepasselijk geserveerd imitf SXIN AANLEG NOG VOOR 1995 39634 >r kV Cetelb blind mjJlENSTREEK Bin- i: ma vijf jaar wil de pro- 1 nfl|e beginnen met de ►dienëg van bossen in de ^Pjenduinrand ter hoog- fooniin Noordwijk en Kat- 9|ds, Door de komst van tshiI bossen kan hier de te'- Jurontwikkeling wor- rnaa? verbeterd. De provin- ABuihvil in haar nieuwe 3 Pijeleid ook aandacht i, vwiken aan de bestaan- '-^j4ossen in de binnen- i (kJrand. -2<j.(ferleg met het Rijk gaat - Sovincie ook de landgoe- Aaijnaren ondersteunen bij 1 lanhstandhouding van hun "Sjloederenbossen. De eerste )-i4.fckken met de eigenaren itelu aan de gang. Halverwe- in 1% jaar worden de resulta- 0r Terwacht van een onder- rk -naar de eventuele verste- ark, king van de zuidelijke ia. Instreek. Op grond hier- ,sPrafeaat de provincie de bo- rum rikkeling voor dit gebied !r uitwerken. «plannen staan in de ont- SOéJ-bosnota van de provincie ^Holland die op 22 februa- »rdt besproken in de sta- missie voor recreatie, en agrarische zaken, jn ziin voor Zuid-Hol- onmisbaar. Ze versterken I2i2fwaliteit van het land- Ze zijn aantrekkelijk de recreatie, bieden de ir overlevingskansen en rgen voor een gezonder u. Bossen zijn broodnodig f dichtstbevolkte provincie Nederland", aldus Peter leemst, gedeputeerde van ir en landschap in Zuid- wi nd. ding elders in Zuid-Holland dientlt extra aandacht besteed 'mail de bosontwikkeling. Bij amateur kunstenaars in de Visserkapel 1/8 augustus: Kinderkermis nabij de vuurtoren 11 augustus: Surfmarathon voor de Noordwijkse kust eind september - Feestelijke slotavond. Nog in voorbereiding of bijna definitief: - bouwplaten kleurwedstrijd met als onderwerp de vuurtoren - Voetbalwedstrijd tussen Noordwijkse gelegenheid selftal en het Nederlandse artiestenelftal - Jubileumnt van de Pionier Automobielen Club -Maquette van Noordwijk anno 1990 (Komt in het Museum Oud Noordwijk te staan - Tentoonstelling geschiedenis van het badpak - Strandvoetbaltoernooi - Wedstrijden voor kinderen op het strand - Historische jubileumrondwandeling en fietstocht -Bridge- en klaverjasdrive - Wedstrijd historische etalages - Rijdende beiaardconcerten door mobiel carillon -Fotowedstrijd in samenwerking met plaatselijke fo tohandelaren - Nationaal Zangkorenconcours -Rondleidingen door een viertal bollenbedrijven en bedrijven die zich bezig houden met kruidenteelt - Oude ambachtenmarkt in combinatie met Open Mo numentendag bevolking op zomerdag 6 april start met een rondgang door de drie plaatselijke muziek korpsen en een groots dag vuurwerk op het strand ge koppeld aan een ballonnen wedstrijd voor de jeugd. Het vuurwerk wordt volgens Ro vers zonder meer spectaculair met allerlei objecten die vanaf het strand de lucht in worden geschoten en dan een tijdje blijven hangen. Bloemrijk De opening van de festivitei ten in april krijgt, zo meldt de voorzitter, een zeer bijzonder en vooral bloemrijk cachet door de naar schatting meer dan 100.000 bloembollen die door een zestal plaatselijke bollenhandelaren beschikbaar werden gesteld en door de ge meente in plantsoenen en ber men werden geplant. Zeer content is hij ook over de be langstelling bij voorintekening voor het gedenkboek dat uit gebracht wordt in een zeer be perkte oplage. Sponsorgelden stromen inmiddels ook aardig binnen en dat is van belang omdat de gemeente de binnen komende bedragen verdubbelt tot een maximum van 100.000 gulden. „Wat me erg tegenvalt", zegt Rovers, „is de respons op de 125 gulden actie. Alle Noord wijkse winkeliers is gevraagd in het kader van het jubileum 125 gulden bij te willen dra gen. Slechts een fractie van de mensen die zijn aangeschreven heeft gereageerd. En dat ter wijl juist het bedrijfsleven ge profiteerd heeft van het feit dat Noordwijk badplaats is ge worden". Heel bijzonder vindt hij het feit dat de expeditieknooppun ten van de PTT in Haarlem en Den Haag vanaf 18 februari alle poststukken zullen voor zien van een stempelvlag met het Noordwijk logo. Ook grote ondernemingen als AKZO en Tweka hebben hun medewer king aan de jubileumviering al toegezegd. AKZO, dat volgend jaar zelf 200 jaar bestaat, reikt begin april gratis bouwplaten uit van de Noordwijkse vuur toren. De toren moet in elkaar worden gezet en op zo origi neel mogelijke manier worden gekleurd, beplakt of beschil derd. De mooiste exempleren komen in aanmerking voor een prijs. De Tweka badpak- kenfabriek heeft haar mede werking toegezegd bij de orga nisatie van een badpakkenten- toonstelling. De volledige col lectie historische badkleding vanaf 1850 mag door Rovers worden gebruikt. Optocht Wat volgens Rovers nog niet meevalt is het bij elkaar bren gen van attributen die ge bruikt kunnen worden in de historische optocht die op za terdag 29 juni staat gepro grammeerd. Een apart op tocht-comité speurt momenteel naarstig naar bejaarde kinder wagens, koetsjes, honde- en bokkekarren, vliegende Hol landers, bolderwagens met houten wielen, bakfietsen, vis- serskleding, petten en hoeden. „We hebben het idee dat er nog veel op zolders ligt en ho pen dat mensen ons hun spul len willen lenen". De bedoe ling is een overzicht te geven van ambachten en activiteiten rond de zee, bossen, duinen en bollen. Sport en spel op en rond het strand kunnen wor den uitgebeeld, maar ook ho reca, gezondheidszorg van de vroegste periode van de bad plaats tot nu. Voor de bewoners van de bei de psychiatrische ziekenhui zen in Noordwijk, Sancta Ma ria en de Van den Berghstich- ting wordt een geheel eigen feest op touw gezet. „Ook deze Noordwijkers willen wij deel genoot maken van de viering. In samenwerking met de re creatieve afdelingen van beide stichtingen gaan we bekijken of we in hun eigen omgeving een grote feestavond of iets dergelijks kunnen organise- Hoewel de promotionele waar de van de jubileumviering niet moet worden onderschat en Rovers zeker tevreden is met het aantal evenementen op de jubileumagenda met een lan delijke uitstraling, heeft pro moten van de badplaats niet voorop gestaan bij de samen stelling van het programma. „Het uitgangspunt was en is een onvergetelijke manifesta tie organiseren voor Noordwij kers en toeristen". Het slot van de festiviteiten wordt een puur Noordwijkse aangelegen heid en moet een regelrechte klapper worden. De gehele be volking van de badplaats is eind september welkom in een van de grootste hotels voor een feest dat moet klinken als een klok. Welk hotel en even tuele nadere bijzonderheden blijven nog even in het onge- Zoetermeer komt een tussen de 1.000 en 2.000 hectare groot kernbos, dat goede mogelijk heden biedt voor natuuront wikkeling en de aanwezigheid van grotere bosdieren zoals reeën. Het kernbos wordt het grootste bos in Zuid-Holland en moet door ziin strategische ligging tussen de bossen van Utrecht (Utrechtse Heuvelrug, Langbroekergebied), de kust strook (duinen, binnenduin- rand, vooral tussen Den Haag en Leiden) en de Biesbosch, een - betere verspreiding van allerlei bosorganismen, met name zoogdieren en vogels, mogelijk maken. In de rest van Zuid-Holland moet het bosareaal met ten minste nog eens 1.500 hectare worden uitgebreid. Dat moet gebeuren in de jaren 2000 tot 2020. Dit volgt op de uitbrei ding in het kader van de Randstadgroenstructuur tussen 1991 en 2000 met 1.000 hectare recreatiegebied en 1.700 hecta re bosgebied. De grote bossen die na 2.000 worden aangelegd, moeten in eerste instantie overlevingskansen bieden voor de natuur. De stadsrand- bossen die in de afgelopen ja ren zijn geplant, zijn vooral bestemd voor recreanten. De grote bossen zijn bij uitstek ge schikt voor een mengvorm van natuurontwikkeling en natuurgerichte recreatie. De kosten zullen voor een deel worden opgebracht door de rijksoverheid. In aanvulling daarop wordt begonnen aan een onderzoek om de aanleg van bossen uit te voeren in combinatie met afvalstoffen- berging en private financie ring. Uit de inkomsten van deze zogenaamde alternatieve kostendragers zou de aanleg en inrichting van de bossen ook gedeeltelijk kunnen wor den betaald. Carnaval weer voorbij Het duo Sabine Kaan (12) en Sabine Bedijn (12) heeft gistermiddag de play-backshow van carnavalsvereniging De Saksen gewonnen. Aan de wedstrijd, die werd gehouden in Kasanova in Sassenheim, deden twaalf kinderen mee (foto). Anneke Ketelaar (7) werd tweede en Oscar van Dam (12) eindigde als derde. Gisterochtend werd in huize St. Bernardus het traditionele carnavalsfeest gevierd. Evenals in voorgaande jaren werd het een groot succes. De dames R. van den Akker en M. van Noort werden, wegens hun verdien sten voor de bewoners van Bernardus, onderscheiden door prins René. Tijdens het slotfeest, gisteravond in Kasanova, werd voor de eerste maal een dame ten huwelijk gevraagd. Raadsheer Ab van der Eist ging op de knieën voor Anoeka van Gammeren. Om elf over elf kreeg waarnemend burgemeester J. Karremans de sleutel van Sassenheim terug van Prins René. foto: henk van den ende Provinciale subsidie Wassenaars kunstwerk DEN HAAG De gemeente Wassenaar krijgt 15.000 gulden subsidie van de provincie Zuid-Holland voor een kunstwerk op de rotonde bij het strand aan het Wassenaarse Slag. De subsidie wordt verleend in het kader van de Tijdelijke Bijdrageregeling Provinciale Bevordering van Beeldende Kunst. Over de invul ling van de kunstopdracht is in Wassenaar nog geen duidelijk heid. Gewacht werd op de provinciale subsidie die in mei vorig jaar werd aangevraagd. Wel moet er in het kunstwerk een rela tie tot uiting komen tussen het water en het land. Wassenaar wil de afrit naar het strand met dit object wat meer karakter geven. Provincie schakelt samenwonenden en gehuwden gelijk DEN HAAG De provincie ambtenaar of arbeidscontrac- Zuid-Holland gaat gehuwden tant, verlof met behoud van en andere relatievormen defi- salaris wegens persoonlijke of nitief gelijkschakelen op het familie-omstandigheden en sa- gebied van rechtspositie. Sa- larisaanspraken bij militaire menwonende en gehuwde pro- dienst, vincie-ambtenaren hebben voortaan dezelfde rechten op Provinciale Staten moeten de onder meer het gebied van verordening nog goedkeuren, premiespaarregelingen, uitke- Bij de provincie werken 2161 ring bij overlijden van de mensen. Bouw- en woningtoezicht Noordwijkerhout kampt met blijvende achterstand NOORDWIJKERHOUT De achterstand bij de dienst bouw- en woning toezicht van de gemeente Noordwijkerhout is een jaar na het beschikbaar stellen van een extra be drag van 72.000 gulden nog niets afgenomen. De afdeling kampt met perso neelsgebrek, maar ge schikte kandidaten dienen zich niet aan. De afdeling personeelszaken heeft na vergeefse pogingen om gekwalificeerde technici bij een Haags uitzendbureau te werven, uiteindelijk bespre kingen geopend met drie „minder geschikte" kandida ten. Die gesprekken zijn voor lopig oriënterend geweest maar „allerminst overtui gend", zo meldt een medewer ker van personeelszaken. Om het inmiddels langdurige te kort aan vakbekwaam perso neel te ondervangen is zelfs gesuggereerd om de taken van het bureau bouw- en woning toezicht te herschikken om zo een „minder gekwalificeerde kracht" in tijdelijke dienst te kunnen nemen tot de achter stand is ingelopen. De dienst zelf heeft de gemeenteraad er in een brief nogmaals op ge wezen dat het aantrekken van een extra technicus dringend noodzakelijk is. Burgemeester en wethouders hebben al laten weten dat er een extra kracht in dienst mag worden genomen, als die maar wel in staat is om de achter stand daadwerkelijk in te lo pen. Eventueel kan daarvoor worden geput uit banenpools of het jeugdwerkgarantieplan. Daarop vooruitlopend moet al vast een actieplan worden op gesteld. Dat moet desnoods tij dens overuren worden opge steld om de achterstand bij de dienst niet nog verder te laten oplopen. WASSENAAR De brandweer van Wassenaar gaat meer als een zelfstandige afdeling van het gemeenteapparaat functioneren. Dat blijkt uit een raadsvoorstel van Ben W. Begin 1985 werd de brandweer van Wassenaar als afdeling toegevoegd aan de hoofd afdeling openbare werken. De brandweercommandant hield zich sindsdien Dezig met de brandweertechnische aspecten en de direc teur van die afdeling was belast met het management van de brandweer. De reden van die structuur was het ontbreken bij de brandweer van voldoende gekwalificeerde krachten op bijvoor beeld bouwkundig terrein. Met het aantreden van de nieuwe brandweercommandant G. Spruit, die een opleiding aan de brandweeracademie heeft afgerond, en de benoeming van een tweede brandweer-officier, is nu het gehele management van de brandweer gewaarborgd, aldus B en W. Bovendien »s door de re gionale brandweer Haaglanden een regio-officier bij het Wasse naarse brandweerkorps gedetacheerd en is de plaatsvervangend commandant, R. Gussekloo, die tevens werkzaam is als hoofd van de afdeling bouwkundig onderhoud sinds kort een dag per week werkzaam voor de brandweer. Donderdag 21 februari wordt de nieuwe brandweerkazerne aan de Johan de Witstraat officieel ge opend door de minister van binnenlandse zaken, mevrouw Dales. Zaterdag 23 februari wordt er een open dag gehouden voor be langstellenden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11