Gezond werken centraal in cao-onderhandelingen Saddam teistert reisverkeer GELD GOED V D schrapt nog eens 265 banen bij kantoren Beurs uan Amsterda ECONOMIE £eidóe Souomit ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 PAGI Nederlandsche Bank vraagt surséance Femis AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft bij de rechtbank in Breda surséance van betaling aangevraagd voor de onder de naam Fe mis werkende organisatie die zich al jaren bezig houdt met het aan trekken en beheren van, vermoedelijk, zwart geld. Deze nieuwe ont wikkeling volgde op de inbeslagneming donderdag van de complete administratie met rekeningen en de inhoud van een aantal bankklui zen op bevel van de Bredase rechter-commissari. In Femis-vestigingen te Baarle-Nassau, Zeist en Rotterdam vonden vervolgens huiszoekin gen plaats. Acht Femis-bedrijven en zes topfunctionarissen worden er van verdacht dat ze het bankbedrijf illegaal hebben uitgeoefend. Vol gens een woordvoerder van de rechtbank worden personen en rechts personen in binnen- en buitenland verdacht. In recente publikaties is gemeld dat tientallen miljoenen aan spaargeld bij Femis zouden zijn verdwenen. Het bedrijf zou meer dan 2000 spaarders hebben die 1,3 miljard gulden zouden hebben ingelegd. Femis heeft vertakkingen in Engeland, Duitsland en op de Maagdeneilanden. Bij Femis was het mogelijk onder nummer te sparen zodat de inleggers anoniem konden blijven. Femis schrapte enkele jaren geleden het woord bank uit haar naam. Ze werd en wordt door de centrale bank niet als bank erkend en valt dan ook niet onder de Wet Toezicht Kre dietwezen. UTRECHT Het warenhuisconcern Vroom Dreesmann (16.000 werknemers) schrapt op het hoofdkantoor en de regiokantoren nog eens 265 arbeidsplaatsen. Door deze reorganisatie denkt V D per jaar 40 miljoen gulden te besparen, zo heeft het concern gisteren meegedeeld. De zes regiokantoren gaan dicht. Bij de regio-admini straties is vorig jaar al een reorganisatie ingezet waardoor tweehon derd arbeidsplaatsen verdwijnen. De vakbonden erkennen de noodzaak van de reorganisatie. Zij benadrukken wel de verplich ting van V D om gedwongen ontslag te voorkomen door de be trokken werknemers elders te herplaatsen. Naast de inkrimping van het personeelsbestand zijn ook nadere maatregelen nodig bij de warenhuizen. Sinds begin 1989 is daar al een reorganisatie gaande om het rendement te verbeteren, maar V D gaat samen met McKinsey onderzoeken hoe de omzet en arbeidsproduktiviteit blij vend omhoog kan. Landbouwschap bang voor verhoging btw bloemen DEN HAAG Bloemen in Nederland worden aan zienlijk duurder. Minister Kok (financiën) wil bloe men en planten onder het hoge btw-tarief van 18,5 procent brengen. Nu vallen de siergewassen nog on der het zes-procentstarief. In een brief aan de minis ter schrijft het Landbouwschap dat de prijsverho ging ernstige gevolgen zal hebben voor de tuin bouw. De afzet van siergewassen zal scherp dalen, waardoor 2000 van de 70.000 banen verloren kun nen gaan en het inkomen van de telers achteruit gaat, voorspelt het Landbouwschap. Ook de bloe menveiling in Aalsmeer (VBA) vreest de gevolgen van de btw-verhoging. De Nederlandse sierteeltsec tor exporteert jaarlijks voor ruim vijf miljard gul den. Daarmee is Nederland marktleider in de we reld. De VBA is bang dat de thuismarkt wordt on dermijnd door de verhoging. Een zwakkere thuis markt tast op den duur de internationale concurren tiepositie van Nederland aan, aldus de VBA. Met de eerste onderhandelingen in de metaalnijver heid is gisteren het nieuwe cao-seizoen pas echt. Er zijn al wel enkele cao's afgesloten, maar die zijn niet tekenend voor de toestand van sociaal-econo misch Nederland. De resultaten in de metaalnijver heid en de in maart aan bod komende grootmetaal zijn veel maatgevender. Naast geld wil de Indus triebond FNV daarbij goede afspraken maken over gezonder werken. Henk Krul, coördinator arbeids voorwaardenbeleid: „Hopelijk kunnen we nu ein delijk eens afrekenen met het idee dat we een poenbond zijn". COÖRDINATOR HENK KRUL VAN INDUSTRIEBOND FNV: AMSTERDAM Als het aan Henk Krul van de In dustriebond FNV ligt, wordt het op cao-gebied een rustig voorjaar. „Wij zijn niet uit op rotzooi in dit land", zegt hij. „Onder de huidige omstandig heden is het in alle opzichten belangrijk dat er geen gekke dingen gebeuren. Geen stakin gen of zo. Het zou politiek mis schien beter zijn als ik nu zou zeggen dat het allemaal weer bijzonder moeilijke en zware onderhandelingen zullen wor den, maar dat doe ik niet. Ho pelijk winnen de duiven het dit keer van de haviken". De milde toon is opvallend. De Industriebond FNV staat im mers bekend om z'n grote mond. De bond zou zich wei nig gelegen laten liggen aan wat de vakcentrale wil, is al leen uit op zo groot mogelijke loonsverhogingen omdat de le den dat nu eenmaal willen en trekt zich niets aan van de dis cussie over de koppeling, die ontbetaalbaar dreigt te worden als de lonen te veel stijgen. „Dat is blijkbaar het beeld, ja", zegt Krul. Hij schudt het moe de hoofd. „Wat moet ik er van zeggen? Dat het niet klopt? Nee, natuurlijk klopt het niet!. Onze eisen komen niet zomaar uit de lucht vallen. Die zijn ge baseerd op wat er in de indus trie gebeurt. De feiten van dit moment zijn dat het goed gaat, enkele bedrijven uitgezonderd. Maar die uitzonderingen zijn incidenten, die niet het gevolg zijn van economische proble men maar van de situatie in die bedrijven of van slecht management". „Verandert de situatie dan zien we wel weer. Als de eco nomie in elkaar stort moet je met z'n allen, werknemers, werkgevers en overheid, om de tafel gaan zitten. Als zich nieuwe feiten aandienen, zul len we ons beleid op die nieu we feiten baseren. Maar het is zinloos daar nu over te praten, want dan praat je over zogehe ten als-dan-scenario's". Henk Krul: „Wij zijn niet uit op rotzooi in dit land" foto: stephen evenhuis „Wij doen precies wat de vak centrale FNV wil. De loon ruimte wordt bepaald door de inflatie en de produktiviteits- stijging. De inflatie voor dit jaar wordt momenteel geschat op 2,5 procent en de produkti- viteit in de industrie is gemid deld met drie procent geste gen. De totale loonruimte komt dus uit op circa 5,5 pro cent, waarvan er vier voor loonsverhoging bestemd zijn". „Meer dan ooit willen we dit keer de nadruk leggen op ge zond werken. Dat wordt hèt onderwerp van de jaren ne gentig: verbetering van de ar- beidsomstandigheden en ver- Redelijk mindering van de werkdruk. Nederlandse werknemers pro duceren enorm veel, maar dat heeft zijn prijs. Door de hoge werkdruk, stress, ongezonde omgeving en slechte stijl van leidinggeven is het ziektever zuim in de industrie erg hoog. Het ligt royaal boven het lan delijk gemiddelde, met hier en daar zelf enorme uitschieters Het klinkt allemaal mooi, maar vier procent loonsverho ging kun je toch niet echt een matige eis „Wis en waarachtig wel! Kijk eens naar Duitsland: daar ei sen de bonden negen procent terwijl de werkgevers op voor hand bereid zijn zes procent te betalen. Kijk je alleen naar de Nederlandse verhoudingen, dan zie je dat we beslist niet alle ruimte willen benutten voor loonsverhoging. Het is een alleszins redelijk eisenpak ket". Dat ligt er maar aan hoe je de zaak definieert. Als het gezon der werken en terugdringen van het ziekteveruim je echt veel waard is, dan kun je toch ook genoegen nemen met het behoud van koopkracht en de rest van het beschikbare geld aan die andere zaken beste den? redelijk dat werknemers daar van meeprofiteren". Er is dus geen situatie denk baar waarin je zegt: dit keer moeten we maar genoegen ne men met behoud van koop kracht of zelfs minder ten gunste van andere zaken? „Nee". Heel kwaad Het behoud van de koppeling tussen lonen, uitkeringen en ambtenarensalarissen zou toch zo'n situatie kunnen zijn. Lub bers en Kok hebben duidelijk laten weten dat er niet meer gekoppeld kan worden als de lonen te fors stijgen. Kok heeft zelfs al gezegd dat er de ko mende jaren weinig meer mo gelijk zal zijn dan het behoud van koopkracht. „Daarover kan ik me dus héél kwaad maken. Lubbers heeft er een idiote discussie van ge maakt door te zeggen dat de koppeling de verantwoorde lijkheid van de vakbeweging is. Wat krijgen we nou?! Kop pelen <vil zeggen dat de uitke ringen en de ambtenarensala rissen de markt volgen. Lub bers draait de zaak om en zegt tegen ons: nu geldt dat niet meer en jullie moeten maar doen wat het huishoudboekje van de staat toelaat. Dat is toch te gek voor woorden? Eerst heeft Lubbers in z'n eer ste twee kabinetten de uitke ringsgerechtigden uitgekleed en nu legt-ie z'n sores op ons bordje. Omdat het kabinet zijn financiële zaken niet goed heeft geregeld, moeten wij dat maar voor ze doen. Geen spra ke van! Wij zeggen: vier pro cent loonsverhoging binnen halen en handen af van de koppeling. Maar als het kabi net die alleen kan bekostigen door de sociale premies te ver hogen, dan zijn wij bereid die verhoging voor de uitkerings gerechtigden te betalen. Lub bers moet het dan verder maar uitvechten met de ambtena- De vierdaagse werkweek staat bij de onderhandelingen op een laag pitje. Waarom? „Zoiets kan maar beter wor den geregeld op bedrijfsni veau, omdat bij het ene bedrijf een vierdaagse wèl kan en bij het andere bedrijf weer veel moeilijker. Het zou dus best kunnen dat er straks toch bij flink wat bedrijven een vier daagse wordt ingevoerd, ter wijl het nu lijkt of het ons niet interesseert, omdat we het niet in de cao voor de hele sector willen vastleggen". De werkgeversorganisaties hebben hun leden opgeroepen zelfs stakingen voor lief te ne men als de bonden de vier daagse werkweek er door wil len drukken. Heeft de Indus triebond FNV eieren voor zijn geld gekozen? Krul (met een glimlach): „Is dit een gèintje?" Met genoegen stelt hij vast dat de werkgevers in de metaal nijverheid „geen gekke dingen zeggen". Daardoor zal het dit jaar wel lukken zonder al te veel heisa. Banger is Krul voor het kabinet, dat mogelijk bezuinigingen wil doorvoeren ten koste van uitkeringsge rechtigden. „Als dat allemaal doorgaat, dat gerommel met de Ziektewet bijvoorbeeld, weet ik toch ineens weer niet zo ze ker of het wel zo rustig blijft". DICK HOFLAND Staking Stakers in de Zuidkoreaanse havenstad Koje houden de ingang van de Daewoo scheepswerf bezet. Sommigen zijn gewapend met gereedschap en dragen helmen. De scheepswerkers eisen een grote loonsverhoging. foto: ap Kabeljauwvissers verplicht acht dagen per maand thuis DEN HAAG Nederlandse kabeljauw- en schelvisvis- sers (rond vis vissers) moeten met ingang van deze maand acht dagen per maand aan wal blijven, heeft minister Bukman van landbouw en visserij gisteren be kend gemaakt. Hiermee voert de bewindsman een besluit van de Europese vis serijministers uit. Die oordeelden in december vorig jaar dat de vangst op kabeljauw en schelvis moet worden beperkt om beide vissoorten te beschermen. Een EG-lid kan ontheffing krijgen van de stilligmaatregel als blijkt dat het toegestane vangstquotum niet wordt volgevist. Vissers mogen zelf weten wanneer ze in de haven blijven. Ze moeten het wel melden bij de Algemene Inspectiedienst (AID). Doen ze dat niet dan gelden de laatste acht dagen van een maand als stilligperiode. Tegelijk met de invoering van de stilligregeling wordt de kisten- regeling voor rondvisvissers afgeschaft. Tot nu toe mochten veertig kisten vis per week worden aangeland. Het Nederlandse bedrijfsleven zou graag zien dat de oude kistenregeling wordt opgevolgd door een kistenregeling die voor een heel kwartaal geldt. Daarover wordt nog met Bukman overlegd. Het produktschap voor Vis en Visprodukten toont zich in prin cipe geen tegenstander van de stilligregeling. „Beperking van de visserij-inzet is gemakkelijker te controleren dan de aanlandin gen", zegt voorzitter D. Langstraat. Voor kleinere schepen voor ziet hij echter wel problemen. „Kleinere schepen worden in stormperiodes toch al vaker gedwongen aan de wal te blijven. Nu worden ze nog meer beperkt in hun bedrijfsvoering". AMSTERDAM Een lange reeks ondernemin gen dreigt het slachtoffer te worden van de begrij pelijke angst van zaken lieden en toeristen voor de kans op terroristische aanslagen als gevolg van de Golfoorlog. Het hotelbedrijf in de landen in het oostelijke deel van de Middellandse Zee kan reke nen op een slecht zomersei zoen. De ondernemingen, die chartervluchten organiseren om de toeristen naar hun va kantiebestemmingen te bren gen, gaan een tobberige tijd tegemoet. Het feit dat de za kenwereld op het ogenblik zijn internationale transacties liever per telefax en beeldte lefoon afdoet is een strop voor de luchtvaartmaat schappijen en de wereldom spannende ketens luxueuze vijf-sterren-hotels. Die lu xueuze hotels worden boven dien geplaagd door het afge lasten van internationale congressen en andere bijeen komsten. De internationale telefoonverbindingen drei gen door deze ontwikkelin gen echter overbelast te ra ken. In sommige wijken van Amsterdam is die overbelas ting al voelbaar. Veel profijt hebben ook de Europese in ternationale treinen van de huidige toestand. Ook voor de vele reisbureaus (en luchthavens) zijn de vooruitzichten uiteraard on plezierig nu zakenman en va kantieganger het op grote schaal laten afweten. Van de plotseling zo geringe reislust zullen ook de verzekerings maatschappijen de dupe kun nen worden de vraag naar reis- en ongevallenver zekeringen zal afnemen. U wilt een betrouwbare ra ming? Ik zal eerst in de lan den om ons heen kijken. Vol gens de Financial Times zijn de boekingen voor vakantie reizen met zestig procent te ruggelopen en komen op Gatwick, de tweede Londen- se luchthaven, negentig pro cent minder zakenlieden aan. Een grote Engelse touropera tor heeft zijn aandeelhouders om een lening van omgere kend 130 miljoen gulden moeten vragen. Bovendien heeft Lloyds Bank deze tour operator in de gelegenheid gesteld een schuld van omge rekend 165 miljoen gulden in aandelen om te zetten. Hier is dus gewoonweg sprake van een reddingsoperatie, schrijft de Financial Times. British Airways is voorne mens haar staf met drie- tot vijfduizend personen in te krimpen en het aantal vluch ten met de supersonische Concordes naar New York terug te brengen van twee tot één per dag. Faillissementen (de Amerikaanse Eastern Airlines), werktijdverkor ting, beperkte dienstregelin gen alsmede tariefsverlagin gen om maar zoveel mogelijk passagiers te trekken zijn aan de orde van de dag. Zo las ik onlangs dat British Airways Amerikaanse retourvluchten op Londen aanbiedt voor de luttele som van 249 dollar dat is omgerekend tegen een dollarkoers van 1,64 gul den nog geen 410 gulden. Re tourvluchten Londen-New York zijn iets duurder: 388 dollar of omgerekend 636 gulden. De Duitse Lufthansa kijkt aan tegen twintig procent minder boekingen. Dat komt mede doordat de internatio nale zakenman minder vliegt, terwijl vakantiereizen op grote schaal afgezegd of voor onbepaalde tijd uitge steld worden. Vooral op de Noordatlantische en Europe se routes heeft de Lufthansa weinig te doen; van de vijf honderd retourvluchten per dag die de Lufthansa op Eu ropese en binnenlandse be stemmingen uitvoert zijn er vijftig geschrapt. Niettemin wordt negentig procent van de dienstregeling normaal uitgevoerd, zij het dat op veel bestemmingen kleinere vliegtuigen worden ingezet. Andere luchtvaartmaat schappijen zoals de Scandina vische SAS, de Belgische Sa bena en de Italiaanse Alitalia hebben hun aantallen boe kingen met veertig procent zien teruglopen. Voor de Zwitserse Swissair bedraagt de achteruitgang vijftien tot achttien procent. Swissair overweegt nog geen nood maatregelen, maar zal dit jaar enkele DC-10-vliegtui gen moeten verkopen om nog enige winst te kunnen maken. Air France heeft voor het eerste kwartaal van 1991 tweeduizend vluchten ge schrapt. Dat wordt begrijpe lijker als u weet dat het aan tal boekingen sinds het uit breken van de oorlog in het Midden-Oosten met 22,5 pro cent is gedaald. Bovendien is met het Airbus Consortium overeenstemming bereikt over een uitstel van de leve ring van zeven A-340-toestel- len met een jaar. En de toe stand bij de KLM, die boven dien reorganiseert en een flink aantal medewerkers wil ontslaan, kent u inmiddels. Wrange vruchten Voor Nederland in het alge meen en voor Amsterdam in het bijzonder zal de klap hard aankomen. Een dollar, die minder dan 1,65 gulden noteert, houdt de Ameri kaanse toeristen weg. Con gres- en beurzencentra als de Amsterdamse RAI en de Utrechtse Jaarbeurs zullen de wrange vruchten plukken van de strijd in het Midden- Oosten. De gevolgen van de huidige ontwikkelingen voor het Amsterdamse hotelbe drijf, waarin zich de laatste jaren een zekere wildgroei heeft voorgedaan, moeten worden afgewacht maar zul len niet gering zijn. En als de toeristen niet komen, zullen ook de omzetten van de de tailhandelsbedrijven en de toeleveranciers van de hore ca dalen. Lange duur Een extra risico ontstaat door een lange duur van de Golf oorlog. In Amerika wordt be toogd dat die oorlog niet lan ger mag duren dan half april, omdat anders de recessie in de Verenigde Staten veel ernstiger vormen zal aanne men dan nu al het geval is. In het vierde kwartaal van 1990 liepen de winstcijfers van veel Amerikaanse on dernemingen al sterk terug. Op het ogenblik zijn alleen de prognoses voor de fabrie ken van oorlogsmaterieel goed. De koersen van deze ondernemingen in Wall Street spreken boekdelen. WIM VAN DER MEULEN hein hok) hoek's mach 215.00 Mand sea 0.94 holi.kloos auto ind pr 47.00 47.00 bam groep 72.00 72.00 batenb.beh. 106.50 106.50 104.20 104.50 136.00 138,00 360.50 360.20 begemann belindo c berkel boer druk 239.50 239.50 boer wink c 71.70 71.80 bos kalis c 12.60 burg heybr 2900.00 2900.00 calvè 930.00 925.00 calvé c 930.00 930.00 calve pr 825.00 825.00 claimindo c 359.00 357.00 content beh 23.90 23.90 cred lyonn 38.00 38.00 csm 81.00 80.70 cvg gb c 115.50 121.00 delft instr 29.00 29.00 dessèaux 44.001 45.50 dorp groep 40.50 40.50 geveke 40.00 39.80 giessen 107.00 106.00 QOudsmit 44.00 44.00 nutr.vb c nljv-t.cate 79.00 omnium eur 12.80 orco bank c 71.00 Bron: GWK/CDK-Bank verk. amerik.dollar 1,575 austr.dollar 1,22 belg.frank (100) 5,32 canad.dollar 1,355 jdeense kroon (100) 27,70 duitsemark (100) 110,10 engelse pond 3,12 •finsemark (100) 44,80 franse frank (100) 31,65 griekse dr. (100) 0,92 ierse pond 2,83 ital.lire (10.000) 13,90 jap.yen (10.000) 123,00 Joeg.dln.t/m 100 05,00 noorse kroon (100) 27,25 oost.schlll. (100) 15,75 I port.escudo (100) 1,16 spaanse pes. (100) 1,69 turkse pond (100) 0,0400 zweedse kr. (100) 28,55 zwits.fr. (100) 129,25 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 18860 - 19460 18730- 19330 onbewerkt 160 - 230 bewerkt 21060 20930 bewerkt 270 Opgave: Drijfhout, A'dam KLM flink hoger op vriendelijk Damrak AMSTERDAM De met sneeuw bedekte Amsterdamse effectenbeurs heeft de laatste dag van de week hoger kun nen sluiten. Op het Damrak werd het kleine verlies van de ochtenduren in de loop van de dag weggewerkt en gingen de meeste koersen, zij het be scheiden, omhoog. KLM was de topper onder de hoofdfondsen. Het voorspelde verlies van 650 miljoen viel beleggers mee. Volgens hande laren werd de reorganisatie van het luchtvaartconcern goed ontvangen. De koers schoot gisteren bij een niet al te grote omzet omhoog naar 21,60, een winst van ƒ1,10. Donderdag was de koers al met twee dubbeltjes gestegen. De rust op het fusiefront van Nationale-Nederlanden en NMB Postbank lijkt intussen voorlopig te zijn teruggekeerd. De kloof tussen de twee be drijven werd kleiner omdat NMB Postbank een win^ boeken van 1 op 42 tionale-Nederlanden oni derd bleef op 54. Dwaï Aegon kon zich herstellt het sterke verlies van donderdag. Dit techniscli stel van ƒ0,60 zorgde v< slotkoers van ƒ114,10. 1 maatschappij Polygram sterk naar een niveau] ƒ30,80, een plus van 1 DAF boekte een herstel ƒ0,50 op ƒ19,20. De vraag op Wall Street oliefondsen werkte ook ninklijke Olie kon een stabilisering van de; zen op de oliemarkt een |g behalen van ƒ1,10 op Op 24 januari noteerdelQN8 olies nog een dieptepunt maa ƒ122,90. De andere interttot s nals vertoonden weinig Umaa ging of bleven onverafldoor HCS ging gisteren oni en h met een verlies van drie! beel beitjes op 8,30. beeli

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6