evoel van onveiligheid Leemt toe onder migranten Garrett Morgan vond gasmasker en stoplicht uit „Thyssen bouwde in Irak gifgasfabriek" Duitse neo-nazi's willen vechten voor Saddam Husayn CeidócGommit VN leveren Irak medicamenten NEW YORK De VN zullen geneesmiddelen aan Irak leve ren. Daartoe zal een gezamenlij ke delegatie van de Wereldge zondheidsorganisatie en het VN- Kinderfonds Unicef volgende week naar Baghdad reizen om de middelen over te brengen. Deze zijn bestemd voor moeders en kinderen, zo heeft een VN- woordvoerder gisteren meege deeld in opdracht van secretaris generaal Javier Perez de Cuellar. De levering is in overeenstem ming met de geest van de Ge- neefse Conventie van 1949, de VN-Kinderrechtenconventie en de Verklaring van de Wereldkin dertop. Amerikaan doodgeschoten in Turkije AD AN A Een Amerikaanse burger is vandaag door een on bekende aanvaller doodgescho ten in de stad Adana in het zui den van Turkije. Er werden vier schoten op de Amerikaan gelost op het moment dat hij in zijn auto stapte om naar zijn werk te gaan in de nabijheid van de luchtmachtbasis Incirlik. Het Turkse persbureau ANA omschreef de man als „een dou ane-expert". Incirlik wordt door de Amerikaanse strijdkrachten gebruikt als uitvalsbasis voor bombardementsvluchten op het noorden van Irak. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 „Hongersnood dreigt in grote steden Irak" Israëlische scholen en bedrijven moeten weer open JERUZALEM Een speciaal economisch co mité van de Israëlische regering heeft gisteren alle scholen opdracht gegeven de lessen te her vatten en het personeel van bedrijven en over heidsdiensten opgedragen weer normaal aan het werk te gaan. Minister van defensie Moshe Arens waarschuwde echter dat het gevaar van een Iraakse raketaanval nog niet is geweken. De maatregel van het comité is de ingrijpend ste die sinds het uitbreken van de Golfoorlog is genomen om het economische leven in Israël weer zijn gewone gang te laten nemen. Vol gens minister van financiën Yitzhak Modai heeft het tijdelijk sluiten van de bedrijven de Israëlische economie meer dan 825 miljoen gulden schade opgeleverd. BAGHDAD Voor de inwoners van de Iraakse steden die de laatste weken constant door de geallieerde luchtmacht zijn bestookt dreigt een hongersnood naderbij te komen. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gis teren gemeld na verklaringen van Iraakse vluchtelingen. In de steden zou al sprake zijn van levensmiddelenschaarste en de prijs van een zak meel zou fors zijn gestegen. De hoeveelheid levensmiddelen die de Iraakse autoriteiten in het kader van de rantsoene ring aanbieden is gering en bovendien slecht van kwaliteit. Benzine is nergens meer te krijgen. Drinkwater wordt na de vernieling van het waterleidingsysteem ver deeld via kunststof flessen. Maar ondanks alle aanvallen blijven de winkels in Bagh dad gewoon geopend. LFOORLOG Husayn ^■cistaanse ^Hwilligers I-den getraind i te vechten jen de jillieerde [jdkrachten in Golf. In Lahore id vjft de foorigieuze partij ïënlaksar Tehrik' wikh militair s acjningskamp mg bpend met het Nedk de Iraakse og, fepen van i is feterkingen te keriinen voorzien. 'udel FOTO: AP werk is geslagen door een Ne derlander, na een discussie over de oorlog". Telefoonlijn Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) opende vorige week dinsdag een tele foonlijn waarop migranten hun hart kunnen luchten over de Golfoorlog en over even tuele discriminatie. Volgens woordvoerster I. Oudhoff was de belangstelling daarvoor de eerste dagen zo groot dat het centrum het niet kon bijbenen. „Nu worden we dagelijks nog zo'n dertig tot veertig keer ge beld", zegt ze. Ook Oudhoff constateert een „verstoorde verhouding" tus sen de verschillende bevol kingsgroepen in Nederland. „Incidenteel is er sprake van spanningen. Pesterijen, fysieke bedreiging, gooien met appels, elkaar zoveel mogelijk mijden. In het algemeen kun je zeggen dat de migranten een gevoel van onveiligheid hebben ge kregen sinds het ontstaan van het Golfconflict". De buitenlanders zijn volgens Oudhoff vaak bezorgd over de nabije toekomst. Volgens haar speelt informatie uit andere landen daar een rol bij. „In Frankrijk zijn de conflicten al veel heviger opgelaaid dan hier. Daar zijn de eerste ont slagen en fysieke aanvaringen al geweest, en dat weten veel migranten in Nederland". De reacties op het ingestelde telefoonnummer van het NCB zijn meestal afkomstig van Marokkanen. „Zij voelen zich binnen de groep migranten het meest verwant met het Iraakse volk. Op hen wordt door de Nederlanders dan ook meer neergekeken dan op bij voorbeeld Turken, die immers uit een anti-Irakland komen". Ook Nederlanders blijken ge bruik te maken van de NCB- telefoonlijn. Volgens Oudhoff gaat het daarbij vaak om men sen die racistische opmerkin gen willen maken of mensen die juist hun bezorgdheid over de toegenomen discriminatie van buitenlanders willen ui ten. De Palestijnse O. Osama voelt zich sinds de Golfcrisis weer een toerist in Nederland, hoe wel hij de Nederlandse natio naliteit bezit. „Ik hou van Ne derland, maar Nederland lijkt niet meer van mij te houden. Palestijnen hebben niets van doen met de oorlog van Sad dam Husayn, maar toch word ik er op aangekeken. Ik merk het op straat, overal. Je bent donker en wordt daarom over één kam geschoren met alle andere Arabische volken". JEAN-PIERRE GEELEN Bedreiging Een opzichter inspecteert een kanaal bij een ontziltingsinstallatie in Saudi-Arabië. De olievlek ken in de Golf vormen een bedreiging voor de drinkwatervoorziening in het land. FOTO: AFP (Vervolg van de voorpagina) BONN Een van Duits- lands grootste bedrijven heeft geholpen in Irak een geheim laboratorium te bouwen voor chemische en bacteriologische oor logvoering, zo heeft het weekblad Stern bericht. Volgens Stern hebben Thyssen Rheinstahl Technik in Düssel- dorf, een dochtermaatschappij van Thyssen AG, en tenminste acht andere bedrijven de expe rimentele fabriek helpen bou wen in het Iraakse stadje Sal man Pak. Bij de bouwwerk zaamheden zouden overigens nog meer aannemers betrok ken zijn geweest, waaronder ook uit Nederland. Woord voerders van verschillende van de door Stern genoemde bedrijven ontkennen ten stel- te ook maar iets met de aanmaak van chemische wa pens van doen te hebben ge had. Het Thyssen-concern zei enkel de inrichting op zich te hebben genomen van een bio scoop, een hotel en een rese archcentrum. Maar ook als de leveringen inderdaad beperkt zijn gebleven tot 'meubilair', hadden de naar Irak gereisde Duitsers lucht moeten krijgen van wat er werkelijk gaande was, aldus Stern. Het blad schrijft voorts dat Thyssen in de verdragen met Irak ook een zogenaamde anti-Israël- verklaring heeft geaccepteerd. Daarin staat onder meer te le zen: „Wij boycotten Israël eco nomisch en onderhouden geen relaties met Israël". De woord voerder sprak in dat verband van een normale procedure in de handelsrelaties met de meeste Arabische landen. „Die verklaring wordt getekend, maar in principe houdt nie mand zich daaraan", zo verze kerde hij. CLEVELAND De gas maskers die momenteel op grote schaal in de Golf gebruikt worden vanwege het dreigende gevaar van chemische oorlogsvoering hebben de herinnering wakker geroepen aan de uitvinder van het gasmas ker, de zwarte Amerikaan Garrett Morgan. Deze vroeg in 1914 het patent aan voor zijn ademappa- raat; hij maakte tevens fu rore als uitvinder van het stoplicht. Een aangetrouwde nazaat van Morgan, mevrouw Willa Mor gan, die getrouwd was met een van de zoons van de uitvinder, zegt nog altijd vol bewonde ring te zijn voor de prestatie van haar schoonvader. „Het is toch ongelofelijk, ze gebruiken nog steeds hetzelfde ding: een koolstof filter", zegt ze. „Gar rett moest destijds met zijn gasmasker poseren", aldus me vrouw Morga. Een blanke vriend poseerde destijds nast hem op de foto als eigenaar van de uitvinding. Een van de eerste maskers is in het bezit van het museum voor Afri kaans-Amerikaanse geschiede nis in Detroit. Morgan, die in Cleveland woonde, vroeg op 19 augustus 1912 patent aan voor zijn, wat hij noemde, ademapparaat. Het duurde vijf jaar voor hem het patent werd toegekend, vijf maanden na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog en ruim twee jaar voordat de Verenigde Staten aan die oor log gingen deelnemen. Toen Morgan het patent kreeg toe gekend hadden Groot-Brittan- nië en Duitsland al gasmaskers in produktie genomen. Morgan werd al beroemd met zijn uitvinding voordat de VS zich in 1917 in de Eerste We reldoorlog mengden. Op 25 juli 1916 waren elf arbeiders bij Lake Erie geisoleerd geraakt in een tunnel tussen een wa terreservoir en een zuiverings installatie. Toen twee red dingswerkers bedwelmd raak ten door gassen, keerden de autoriteiten zich tot Morgan. Morgan zette zijn masker op en ging de tunnel in. Hij kwam terug met twee overle venden en de lichamen van vier omgekomen arbeiders. „Hij kreeg daarvoor een gou den medaille ingelegd met dia manten", vertelt zijn schoon dochter. Tilburg laaiden in de eerste week van de Golfoorlog de problemen al hoog op. Twee Marokkaanse meisjes spraken tijdens een les hun sympathie uit voor Saddam Husayn en zijn strijd tegen het Westen. Daarop volgde een ruzie met de leraar die zo hoog opliep dat hij dreigde hen van school te verwijderen. Dat is volgens Matijezvic uiteindelijk niet doorgegaan, na bemiddeling van haar centrum en een be geleidingscommissie van de school. Signalen „Wij hebben veel signalen ge kregen dat sommige groepen migranten de schuld krijgen van de Golfoorlog. Islamiti sche kinderen worden op school uitgescholden voor Sad dam Husayn of terrorist. Ma rokkaanse moeders uit ouder comités komen niet meer op dagen uit angst voor ruzies", aldus de directeur. Het Til- burgse centrum gaat een voor lichtingscampagne starten om scholen te helpen dergelijke ruzies te vermijden. Matijezvic wil zich vooral op de Neder landse leraar richten. „Het is ook moeilijk voor een leraar die er niet op voorbereid is in eens geconfronteerd te worden met een kind dat anti-Israël- gevoelens en pro-Arabische gevoelens uitspreekt. Maar dat mag niet leiden tot onver draagzaam gedrag. Wij vinden dat leraren in de klas meer met de leerlingen moeten dis cussiëren over de Golfoorlog. En dan moeten ze ook accepte ren dat sommigen een afwij kende mening verkondigen". Meldpunten voor discriminatie in Amsterdam en Rotterdam hebben sinds de oorlog nog weinig extra klachten geno teerd. „Telefonische hulp diensten zijn vaak alleen een uitlaatklep. Dat er een veran dering in de houding van Ne derlanders ten opzichte van moslims is gekomen blijkt daar wel uit. Maar er hoeft dan nog geen sprake te zijn van echte discriminatie of een ongelijke behandeling", zegt een woordvoerster van het Rotterdamse meldpunt Radar. Ze zegt wel vaak te horen dat buitenlanders zich constant moeten verantwoorden voor de houding van hun regering. „Op scholen en op het werk worden buitenlanders vaker naar hun mening gevraagd. Wanneer dat ineens tienmaal per dag gebeurt kan ik me voorstellen dat het vervelend wordt". Een woordvoerder van het Anti Discriminatie Bureau in Amsterdam zegt ook niet meer klachten dan anders te ont vangen. „Er heeft zich wel een Turkse man gemeld die op zijn DE MYSTERIEUZE MIJN BONN Terwijl honder den Duitse soldaten en re servisten sinds het begin van de Golfoorlog erkend willen worden als gewe tensbezwaarden, zegt een handjevol rechtse extre misten zich als vrijwilliger te hebben aangemeld bij het Iraakse leger „om Amerika en het zionisme te bestrijden". De woordvoerder van deze vrijwilligers is Michael Ktlh- nen, oud-officier en neo-nazi. Hij werd in 1985 veroordeeld wegens het verspreiden van il legale rechtse literatuur en heeft twee extremistische groeperingen opgericht, die door de autoriteiten zijn ver boden. Hij en een aantal van zijn aanhangers werden door een televisieploeg van de ARD gefilmd en geïnterviewd tij dens hun training in een bos bij Frankfurt. Zij vertelden dat zij al visa hebben aange vraagd om naar Baghdad te kunnen reizen. „Ik wil tegen joden vechten en ze doodma ken", zei één van hen. Kühnen zei later voor de radio dat het voor hem eenvoudig zou zijn om een groep van 500 Duitsers bij elkaar te krijgen om naar Irak te reizen en voor Saddam Husayn te vechten. Volgens de meest recente mel dingen van de Duitse inlich tingendienst zijn ongeveer 1300 neo-nazi's actief in het westelijk deel van Duitsland, van wie er 170 militant zijn. Er zijn nog geen officiële cij fers beschikbaar over de aan tallen extreem-rechtse activis ten in oostelijk Duitsland. De reeks gewelddadige demon straties door skinheads en de systematische schending van joodse gedenkplaatsen sinds de Duitse eenwording zijn echter een indicatie dat ook daar een harde kern van neo-nazi's ac tief is. Er is nog geen bevestiging dat Duitsers zich daadwerkelijk hebben aangesloten bij het le ger van Saddam Husayn. On langs citeerde de Franse krant Le Figaro echter twee aanhan gers van het Front National van Le Pen. Zij vertelden dat ze op weg waren om zich aan te sluiten bij de twintig andere Fransen en de zestig Oost- en Westduitsers die volgens hen al deel uitmaakten van het Iraakse leger. IAN MURRAY (c) The Times IN HAAG De Pale- O. Osama woont al T,SoHien jaar in Amster- 5s aifïi. Sinds het uitbreken de Golfoorlog durft hj 's nachts niet meer op lat te komen. Neder- Iders schelden hem uit ir „Saddam". Zijn we- bij lijkse gang naar het Ie p<]embad maakt hij niet n t(ter, nu iedereen hem ikijkt alsof hij de Golf- log persoonlijk ontke- kaaijd heeft. Angst voor fy- /an k geweld overheerst rabtaienteel bij migranten "sc^jNederland. ar, ddpunten voor klachten denjr discriminatie en andere 3or jellingen voor buitenlan- Drisip zeggen vrijwel allemaal rotsP duidelijke stijging van Toi| aantal klachten te consta- al d)n. Maar de woordvoerders Aralsten zich eraan toe te voe- in I dat de ruzies en vijande- op peden jegens islamitische jverjolkingsgroepen „ongetwij- 3esta aan de orde van de dag -oord'- i dafTilburg bijvoorbeeld heb- e Gd meningsverschillen over is pipolfoorlog al geleid tot fik- en. ruzies op een middelbare ee ï>ol. Volgens directeur Sne- len p Matijezvic van het Bui- ia aiandse Vrouwencentrum lie z\ -anfT: lederlander et minder |et vakantie (DSCHENDAM D( Eoorlog leidt er niet toe dat lederlander minder op va- jtie gaat. Ook voor dit jaar dt nog een groei van het tal vakanties verwacht, zo- van landgenoten die in ei land blijven als van bui- [anders die Nederland op- 'cen. Wel wacht de toerist ;er voor hij boekt, zo blijkt een representatief onder dat het Nederlands Bu- voor Toerisme (NBT) Et laten uitvoeren. Eén op :even vakantiegangers laat bij het bepalen van de va- Itiekeuze leiden door de 'oorlog. Volgens het onder- ondervindt het totaal .1 vakanties van Neder- rs naar het buitenland hinder van de oorlog in Midden-Oosten. Het NBT •acht dat er dit jaar meer rntiegangers uit dichtbij 'gen landen naar Neder- komen. Amerikanen en inners zullen zich in min- mate hier vertonen, le grote reisorganisaties is ter sprake van een gedaal- imzet die behalve op de ïnmarkt nog goedge- ikt kan worden als de Eoorlog voor 1 april is afge- n. Holland Internation, fe en Hotelplan zouden -al 30 procent van hun per- 1 arbeidstijdverkorting :n aangevraagd. Faillisse- iten en fusies in de reis- iche lijken onvermijdelijk ;en langdurige Golfcrisis. JSKE EN WISKE Overgave Vijf Iraakse deserteurs maken hun gezichten onherkenbaar voor het oog van de camera. Zij worden in de Saudische woestijn bewaakt door Egyptische soldaten, totdat zij worden overgebracht naar een krijgs gevangenen kamp. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5