Succes voor Rem Koolhaas Firma uit Lisse betaalt aan Corneille alsnog auteursrecht NOS bestudeert commercieel net 'Dansopleidingen vaak onvoldoende' Helft Nederlanders bezoekt wel eens podium voorstelling Citroën AX Image. Nu al genieten, op 1 juli 1991 pas betalen. KUNST/RTY CeidaeSouocMit DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 PAGINA ld/ Correspondent NOS in Moskou overleden HILVERSUM Marten Levendig (30), correspondent van het NOS- Journaal en De Telegraaf in Mos kou is gisteren na een kort ziekbed aan een tumor overleden. Levendig werkte sinds twee jaar in de Russische hoofdstad. Hij volgde in juli 1989 voor het NOS-Joumaal Laura Starink op. Levendig stu deerde Ruslandkunde aan de uni versiteit van Amsterdam. Hij was in Moskou getuige van zeer belang rijke gebeurtenissen, zoals de op heffing van de monopolie-positie van de communistische partij en de verkiezing van Jeltsin tot president van de Russische Federatie. HAARLEM De firma Bed- dinghouse uit Lisse betaalt aan de kunstschilder Corneille en diens belangenbehartiger in Ne derland, Jaski Art Production in Amsterdam, een bedrag van 21.350 gulden. Beddinghouse heeft een dekbedo vertrek op de markt gebracht met motieven uit het werk van Corneille, zonder daar aanvankelijk auteurs rechten voor te betalen. Tussen beide partijen was al overeengekomen dat alsnog 20.000 gulden aan Corneille zou worden betaald, tot de bestaande voorraad op was. Maar later bleek dat Beddinghouse onder „de voor raad" ook de nog te maken dekbed den rekende. Daarop stapten de kun stenaar en Jaski alsnog naar de rech ter. Tijdens een kort geding gisteren in Haarlem bleek dat Beddinghouse de motieven had aangeleverd gekre gen van een Duitse ontwerper en zelf niet op de hoogte was van het feit dat ze gemaakt waren door Corneille. Rechtbank-president Vrij deed beide partijen het voorstel de zaak te schik ken. Dat gebeurde. Beddinghouse mag tot en met juni de bestaande Co bra-sets blijven verkopen, en betaalt daarvoor 1350 gulden extra, naast de al overeengekomen royalty's van 20.000 gulden. Gouden Harp voor Frank Boei jen HILVERSUM De stichting Cona- mus heeft gisteren de Gouden en Zil veren Harpen voor 1990 toegekend. Gouden Harpen waren er voor de tekstschrijver Jan Boerstoel, de zan- ger-tekstschrijver-componist Frank Boeyen, de zangeres Corry Konings en de componist Erik van der Wurff. De Zilveren Harpen gingen naar zan ger-tekstschrijver-componist Stef Bos; de popgroep Tröckener Kecks en de zangeres-tekstschrijfster en componiste Carmen Sars. De Gouden Harpen zijn voor hen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek, de zil veren zijn bedoeld als aanmoedi gingsprijs. Aantal houders CJP groeit weer AMSTERDAM Voor h< eerst sinds enkele jaren groe het aantal houders van ee Cultureel Jongeren Paspoon (CJP) weer. Vandaag is Amsterdam het 150.000-s CJP uitgereikt. De organisal hoopt dit seizoen in toté 160.000 CJP-houders te ku nen registreren. De laats keer dat een dergelijk aant werd binngehaald was i seizoen 1986-1987. De effected van de prijsverhoging enkel» jaren geleden en de loskoppa ling van de Museumjaarkaaib lijken met deze ontwikkeling een halt te zijn toegeroepen. HILVERSUM De voor zitter van de NOS bekijkt de mogelijkheden om TROS en Veronica op Ne derland 2 een commer cieel net te laten vormen. Volgens een woordvoerder van de NOS zijn in het overleg tussen NOS-voorzitter De Jong en de omroepen alle denkbare varianten aan de orde. Daarbij zou nog geen keuze zijn gemaakt voor het meest wenselijke model. Ver der wil de NOS-voorzitter geen commentaar geven op het verloop van de besprekin gen over een andere indeling van de drie Nederlandse tv- netten. verdeeldheid over een eerder gesloten akkoord. Tijdens een marathon-vergadering vorige maand in Noordwijk kwamen de omroepvoorzitters overeen de NCRV, KRO, EO en een deel van de NOS samen te la ten werken op Nederland 1. AVRO, TROS en Veronica zouden de samenwerking op Nederland 2 dan kunnen con tinueren, en NOS, VARA en VPRO kregen de beschikking over Nederland 3. Dat voorstel ondervond veel kritiek. Van veel kanten werd getwijfeld aan de kracht van dergelijke combinaties. Van de zijde van TROS en Ve ronica werd toen gepleit voor een duaal bestel. Volgens TROS-directeur Wolzak was het verstandig TROS en Vero nica als een commerciële om roep te laten samengaan. De overheid zou dan haar zorg vervolgens kunnen beperken tot de andere twee netten. De AVRO vroeg vorige week de minister van WVC meer duidelijkheid over het toe komstige omroepbestel. De AVRO verwees daarbij naar geruchten dat het departement de komst van een commerciële omroep wil steunen. De minis ter liet vervolgens weten be slist geen ruimte te zien voor een commerciële omroep bin nen het publieke bestel. In haar visie wordt commerciële omroep beperkt tot de kabel. Acteur die Mickey Mouse zijn stem gaf overleden BURBANK Het be- faamde falsetto van Mic key Mouse zal niet meer weerklinken op het witte doek of de beeldbuis. De „stem" van de wereldbe roemde muis, James Mac- Donald, is Angeles op 84- jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Disney vroeg MacDonald in 1946 Mickeys stem van hem over te nemen. MacDonald verzorgde de piepstem voor alle fUm- en televisie-optre dens van Disneys wereldbe roemde tekenfilmcreatie tot aan het begin van de jaren tachtig. Daarvoor had MacDo nald voor Walt Disney het ge- jodel, gefluit en gesnuit van de zeven dwergen verzorgd in de klassieker 'Sneeuwwitje' uit James MacDonald, de man wiens stem voor miljoenen be kend werd als de stem van Mickey Mouse. FOTO: AP 1937, en de stem van Dormou se in de tekenfilm 'Alice in Wonderland'. MacDonald werd in 1906 geboren in het Schotse Dundee en kwam als kind naar de Verenigde Sta ten. In 1927 trok hij naar Cali fornia waar hij drums en per cussie speelde in de Dollar Streamship Lines Band. De Disney Studios vroegen deze groep in 1934 de muziek te spelen voor een Mickey Mou- se-tekenfilm. MacDonald heeft Walt Disney daarna niet meer verlaten. Het gesnater van Do nald Duck was al eerder stil gevallen met het overlijden van diens stem, Clarence Nash. DEN HAAG Het on derwijs van de dansoplei dingen aan de Nederland se hogescholen is van sterk wisselende kwali teit. In vergelijking met internationale maatstaven is de kwaliteit van de meeste opleidingen onvol doende. De werving en selectie van jong talent is bovendien vaak gebrekkig. Teveel studenten volgen als tweede keus een do centenopleiding omdat zij niet geschikt zijn voor de opleiding tot uitvoerend danser. Veel opleidingen kampen met ern stige, structurele management- problemen en de opleidingen werken dikwijls te geïsoleerd. Dit zijn enkele van de conclu sies van een onafhankelijke, internationaal samengestelde commissie van vakdeskundi gen die in opdracht van de HBO-Raad de dansopleidingen aan zes Nederlandse hogescho len tegen het licht heeft ge houden. De HBO-raad heeft de conclusies gisteren bekend gemaakt. De commissie adviseert de se lectie aanzienlijk te verscher pen en de vooropleiding te verbeteren. Het aantal scholen voor voortgezet onderwijs met een speciale dansklas moet worden uitgebreid. Verder wordt aanbevolen intensiever gebruik te maken van gastdo centen van het allerhoogste ni veau en voor zeer getalenteer de studenten „masterclasses" te vormen. De betreffende hogescholen (in Rotterdam, Tilburg, Am sterdam, Arnhem, Enschede en Den Haag) worden eerst in de gelegenheid gesteld com mentaar te leveren op de re sultaten van het onderzoek. Eind april overleggen zij over nadere maatregelen. Het rap port van de danscommissie is de eerste in een reeks die deel uitmaakt van het „uitvoerings plan sectorale kwaliteitszorg". Dit plan voorziet in onderzoek van alle studierichtingen van het hoger beroepsonderwijs. Binnen tien jaar komen er 2.000 windmolens bij DEN HAAG Binnen tien jaar zullen in de zeven wind- rijkste provincies van Neder land 2.000 nieuwe windturbi nes met een totaal vermogen van 1.000 megaWatt (mgw) worden geplaatst. Tot 1995 ko men er 1.000 windturbines met een vermogen van 400 mgw. Dat is goed voor een elektrici- teitsproduktie gelijk aan het verbruik van 200.000 huishou dens. RIJSWIJK Meer dan de helft van de Neder landse bevolking, om pre cies te zijn 57 procent, be zocht in het seizoen 1987/1988 één of meer po diumvoorstellingen. De bezoekers blijken ook uit allerlei lagen van de be volking te stammen. Deze op het eerste gezicht ver rassende gegevens zijn te vin den in het onderzoeksrapport 'Podiumkunsten en publiek', dat de universiteit van Utrecht samenstelde in opdracht van het ministerie van wvc. Het rapport werd gisteren aange boden aan minister D'Ancona. Het gaat in de conclusies ech ter niet alleen om bezoeken aan de „echte" theaters en concertzalen met beroepskun stenaars op het podium. De doorsnee burger bezoekt juist veel incidentele uitvoeringen in sociaal-culturele centra, schoolgebouwen, kerken of in de openlucht. Ook dergelijk uitstapjes, zoals een bezoek aan de in ae gymzaal concerteren de dorspfanfare, zijn meege teld. In de grote zalen blijven men sen met een gevestigde plaats in de samenleving in de meer derheid. In de kleine zalen, met de wat meer alternatieve voorstellingen, komen vooral jongerè mensen met een goede opleiding. Uit het onderzoek blijkt verder dat de culturele belangstelling of desinteresse van de ouders van grote bete kenis is voor die van de kinde ren. De lagere en middelbare school hebben beduidend min der invloed. Wanneer bezoe kers met een gelijk opleidings niveau worden vergeleken is er van effect van culturele er varingen op school weinig te merken. Afstand is ook van groot be lang. Het podiumbezoek in de grote steden, met al hun moge lijkheden, is dan ook frequen ter dan dat in de rest van het land. Alleen kwalitatief hoog ingeschatte voorstellingen in grote zalen en sommige ama teurvoorstellingen trekken pu bliek van relatief grote af- Kinderen Verder is het krijgen van kin deren kennelijk vaak funest voor het podiumbezoek van de ouders. Ouders van jonge kin deren kunnen niet weg, er treedt ontwenning op en ook later gaan ze niet meer zoveel uit. Ook is de vriendenkring van belang voor het podium bezoek. Mensen gaan minder of niet als hun vrienden het ook niet doen. En natuurlijk zijn een tekort aan tijd en geld boosdoeners: de onderzoekers hebben becijferd dat een prijs verlaging van één procent een toename van het bezoek van anderhalf procent zou beteke- Rem Koolhaas, hier bij zijn maquette voor een stadhuis in De(0 Haag, trekt met zijn ontwerpen veel belangstelling in Barcelona FOTO: Sjan' Een nieuw image? Wat dacht je van rood velours, GT stuurwiel en pook. Citroën dealer, voor maar f 19.500,-* aardig is? Je hoeft 'm pas op 1 juli de Citroën AX Image? Een droomauto voor nog geen 20 mille. Metallic grijs, zwarte bumpers, verchroomde grille, getint glas, zwart interieur met zwart/ De Citroën AX Image heeft een zuinige 1100 cc motor meti katalysator. En hij blijft heel lang mooi: 6 jaar anti-corrosie garantie. Je nieuwe Image wacht op je bij de (3-deurs versie). En weet je wat zo f 2.500,-VOORDEEL Veel extra's standaard en uitstel van betaling tot 1 juli 1991* 1991* te betalen. Met het voordeel van de standaard ex- piynnCKI tra's scheelt je dat ^*1 HwfclM zo'n f 2.500,-! Kom. Hij wil met je weg. Laat 'm niet wachten. Prijs exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden Uitstel van betaling op basis van financiering op de gebruikelijke huurkoopvoorw in Citroën Financiering Nederland Autobedrijf Van der Velde BV, Kennedylaan 118, Leiden. De Jong's Autobedrijf, Van der Mortelstraat 254, Noordwijk. Willem Bakker, Hoofdstraat 133, Sassenheim. De Jong's Autobedrijf, Hoofdstraat 104-106, Valkenburg. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De Nederlandse archi tectuur boekt op het moment een groot succes in Barcelona, geboorteplaats toch van wereldvermaar de Catalaanse archi tecten als Ricardo Bofill en Oriol Bohi- gas. Op een uitgelezen cen trale plaats in de stad, tegenover de druk be zochte Gothische kathe draal, opende de Rotter damse architect Rem Koolhaas afgelopen week zelf een expositie over zijn urbanistische projecten. Koolhaas was in Barce lona op uitnodiging van het Col-legi de Arqui- tectes, een prestigieus Catalaans architecten- verbond, dat elk half jaar een beroemde bui tenlandse collega ver zoekt een lezing te hou den en een tentoonstel ling over zijn eigen werk te openen. Nor man Foster ging afgelo pen jaar Koolhaas in het illustere rijtje voor. De opening in het ge bouw aan de Placa Nova in Barcelona overtrof alle verwach tingen. In een met stu denten en architecten afgeladen zaal verhaal de Koolhaas over enke le van zijn meest recen te projecten. De meeste indruk maakte de uit eenzetting van de plan nen van het bureau- Koolhaas („Ik ben slechts een naam, een symbool, maar het werk doen we met het team") voor de Franse biblio theek in Parijs. Kool haas was een van de deelnemers van de 'wedstrijd' die de Fran sen hadden uitgeschre ven en kreeg voor zijrfl revolutionaire ontwerp^ dat spotte met tallozt architectonische wetten 51 een bijzondere vermei ei ding. Ey Het ontwerp van het 25 verdiepingen hoge ge- 1 böuw, geprojecteerd op,ws een terrein aan de Sei-i2C ne, neemt een belangrij 00 ke plaats in op de expo- j"r„ sitie in Barcelona, die tot 25 maart zal duren no De nadruk ligt echtenezz op vijf 'horizontale pro e|r jecten', ofwel maquettes 3ua( van stedebouwkundige U1 plannen in de Bijlmer-no meer, Lille, Parijs (helpen Pare de la Vilette), het20 stadje Melun Senart en". Anvers. Daarnaast wordt hetbio centrale deel van de ex- 'zen positieruimte in beslag da' genomen door schaal-^®1 modellen van het nieu- j,el we gemeentehuis van var Den Haag, de Kunsthal muz en het Nederlands In-J1™3 stituut voor de Archi tectuur, beide in Rotter dam, het Maritieme Sta tion van Zeebrugge, heL Kunst- en Technolo-I gisch Centrum van da. Media in Karlsruhe en het Congrescentrum van Agadir. Het is zeldzaam dat Rem Koolhaas ingaat op een verzoek zijn pro jecten tentoon te stellen, maar hij heeft dit keer een uitzondering ge maakt „omdat Spanje een interessant land is en het voor ons alleen maar goed is met ande re culturen in contact te komen". Organisator Joan Mur, gesteund door het Nederlands "c consulaat in Barcelona en enkele sponsors, ver-*®'d€ klaarde de uitnodiging a aan Koolhaas met de wens „de mensen in 0 Barcelona iets totaal an- ders te laten zien. Kool- haas is niet zomaar eenh°j? architect, al heeft hij het geluk dat hij vaak^. e erg geduldige klanten n - heeft, die veel van 'm[_ accepteren". adverteren je weel niet half wat de krant voor oplossing brengt. >elt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16