ïeidae Sou^cmt Extern onderzoek naar toekomst Groenoordhallen STAD OMGEVING/RTV/KUNST/RTV TEKORTEN NEMEN SNEL TOE Irritatie over positie van Galerie Stelling BOUWPLANNEN? Water binnenstad gewoon te warm kunstenaars uit ^eiden bezorgd jver ateliers Licht maken CeidócSoutatit •i rouw „stelt daad" op kantoor an woningbouwvereniging EIDEN Een 50-jarige Leidse heeft gisteren vernielin- <n aangericht op het kantoor van de Woningbouwver- liging Leiden en in een flatportaal aan de Arendshorst. e vrouw wilde „een daad stellen" omdat de woning- uwvereniging maar niets deed aan problemen met J cht en lekkage in haar huis. In eerste instantie verniel- ze twaalf ruiten en een spiegelraam van het flatportaal et een gezamenlijke waarde van 3.000 gulden. Daarna jk ze rond één uur in het gezelschap van haar 25-jarige ichter die er niet in slaagde haar te kalmeren naar het ntoor van de woningbouwvereniging aan het Schut- rsveld. Daar wist ze door te dringen tot het kantoor van overigens niet aanwezige directeur. Ze koelde haar jede op twee personal computers, een printer en een heidingswand en richtte voor 10.000 gulden schade aan. >en werd ze overmeesterd en overgedragen aan de poli- Ze is gisteravond rond half acht weer op vrije voeten steld. Leidenaar aangehouden na mishandeling in café LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is door de politie aangehouden op verden king van zware mishandeling. Hij heeft toegegeven dat hij het afgelopen week einde een 42-jarige Engelsman met een bierglas in het gezicht had geslagen. De Brit liep ernstige snijwonden op. Het in cident zou zich hebben voorgedaan na dat de Brit per ongeluk het glas van de Leidenaar had opgepakt. De man meld de zich gisteren op het politiebureau na daartoe te zijn opgeroepen. Hij verklaar de dat hij zichzelf zou hebben verdedigd met het glas. De Leidenaar zit nog in hechtenis en wordt voorgeleid aan de officier van justitie. Er is proces-verbaal opgemaakt wegens zware mishandeling. Cultuurproject krijgt het voordeel van de twijfel project Culturele educatie/Cultuur compleet zoals het college van B en W dat wil uitvoeren in het kader van de sociale vernieuwing. Toch kreeg het gister avond de instemming van de leden van de commissie voor cultuur. H. Kruijt (CDA) was ronduit tegen de cursus waarin Leidenaars vertrouwd worden ge maakt met kunst en cultuur. Groen Links en de PvdA willen liever dat de gemeente met zo'n project de wijken inging. Ook de prijs van de cursus, 200 gul den per jaar, vonden de commissieleden eigenlijk te hoog. En er werden vraagtekens gezet bij het effect van de cursus. D66 wilde de cursus als experiment wel laten beginnen. De VVD vond het „kennis ma ken met kunst een goede zaak", zo verwoordde A. Geertsema het fractiestandpunt. Wethouder H. van Dongen vond het „persoonlijk geen goed idee om geld uit te trekken voor studenten die nog een dagje vrij hebben". Bewonersvereniging De Coebel opgericht LEIDEN De eerste woningen van het nieuwbouwplan De Coe bel worden in april opgeleverd. Enkele kopers hebben inmiddels het initiatief genomen tot de op richting van een kopersbelangen vereniging. De naam van die vereniging is De Coebel. Van avond wordt een eerste vergade ring gehouden in de Rhijnwijck- school aan de Toussaintkade 51. Tijdens de bijeenkomst wordt in formatie gegeven de vereniging, wordt een bestuur ingesteld en verzorgt een gastspreker een dia presentatie over de oplevering van een woning. De vergadering begint om 20.00 uur. Meer infor matie: 071-121632. LEIDEN Een extern bureau moet een onder- -I zoek gaan doen naar de I toekomstperspectieven van de Groenoordhal len. Dat blijkt uit de ge- 1 meentelijke notitie "Groenoordhallen op weg naar 2000". Het onderzoek is noodzake- lijk gezien de toenemende tekorten van de hallen. Voor 1990 wordt rekening gehou den met een exploitatiete kort van 374.000 gulden. Ge raamd was een tekort van d ruim 274.000 gulden. De n overschrijding wordt voor- namelijk veroorzaakt door 0,1 een terugval in de aanvoer van vee. De voorspellingen voor de veemarkt zijn niet gunstig. Om dat ten goede te keren is een aantal maatre- I gelen nodig. De concurren tiepositie ten opzicht van an dere veemarkten moet wor den verbeterd. En de func ties moeten worden ver breed. Dan moet een keuze worden gemaakt tussen een veehandelscentrum of uit groei in de richting van eve nementen en tentoonstellin gen. Het onderzoeksbureau moet dit verder uitwerken. De concurrentiepositie kan worden verbeterd met een versnippering van de tarie ven, gelijke veterinaire ei sen, afleesapparatuur en bruikbare veemarktnoterin gen. De veemarktkalender en de aanvangstijden moeten worden aangepast. De keuze voor een veehan delscentrum houdt in dat de faciliteiten van de veemarkt worden opengesteld voor ie dereen die in vee handelt. Veilingen of markten voor speciale groepen dieren, het organiseren van opvangcen tra, verzamel- en export- plaatsen, vestigingsmogelijk heden voor de bijbehorende bedrijven en televeilen staan daarbij op het verlanglijstje. Dienstverlenende bedrijven zoals banken, gezondheids- en voorlichtingsdiensten, stichtingen voor veeverbete ring zouden zich op het ter rein kunnen vestigen. Het bureau gaat ook onder zoeken hoe het totale com plex moet worden ingericht om een belangrijke rol in de evenementensector te kun nen blijven vervullen. Zowel op nationaal als op interna tionaal niveau. De evene mentensector trekt aan, vooral de examensector ont wikkelt zich sterk. Op voor al landelijke examens zwe ten zo'n 40.000 kandidaten per jaar. Voor de totale exploitatie van de hal is het van belang de evenementensector te versterken. Daarvoor moet echter wel het nodige gebeu ren. Zo moet het buitenter rein worden heringericht. In de notitie worden al aanzet ten gegeven. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan een onder grondse parkeerplaats. Ook zou het korfbalterrein bij het complex getrokken moeten worden, zodat een nieuwe hoofdingang kan worden ge maakt. Aan de rand van het Dat het slecht gaat met de Groenoordhallen is bij de ingang al te zien. FOTO: TEJO RINGERS terrein moet bebouwing worden ontwikkeld voor de bedrijven. En de bewegwij zering naar de hallen moet worden verbeterd. Grote pu- blikatieborden, meer vlag genmasten, verlichte recla memasten en een lichtkrant maken het beeld compleet. Een tweemans projectbureau moet vervolgens de beurzen en evenementen gaan aan trekken en opzetten. Samen werking met een bestaand organisatiebureau is hier voor ook een mogelijkheid. Voor de beurzen moet een telefoonleidingennet door de hele hal worden aangelegd. In een Groenoordhallen- krant worden alle evene menten beschreven. Boven op het bestaande restaurant wordt een grote vergader zaal annex restaurant ge bouwd. De Groenoordhallen willen de horeca in eigen be heer nemen, evenals de elektriciteitsvoorziening. Sport Op sportgebied verandert weinig. Door de bouw van sporthallen in de Leidse re gio is de belangstelling voor sporten in de Groenoordhal len teruggelopen. Maar spor ters in de recreatieve sector blijven voorlopig nog op de Groenoordhallen aangewe zen. Daarom is het beleid de komende jaren gericht op het op peil houden van de faciliteiten, zoals de kleed kamers, belijning en attribu ten. Het aantal dagen dat voor gebruik door sporters is gereserveerd loopt terug van 110 naar 90. Ook verlies theaterruimte bij sloop van Kaasmarktschool LEIDEN Stichting De Jonge Leidse voelt zich in het tumult iond de Kaasmarktschool een beetje vergeten. D66 stuurde een brief over de vermeende sloop van de Kaasmarktschool en het daarbij optredende gebrek aan atelierruimte voor kunstenaars naar het college. Gisteravond liet theatermaker K. Bolhuis de raadsleden van de commissie cultuur weten, dat niet alleen kunstenaars gebruik maken van de Kaasmarktschool. Hij had het idee dat de anderen vergeten werden en vond dat treurig. De Stichting Jonge Leidse maakt al vijf jaar gebruik van zes lo kalen in de school. Die oefenruimte wordt goed benut. „Wij zijn de grootste producent van theatervoorstellingen in Leiden. Zo'n twintig per jaar. Dat overtreft niemand in Leiden. Als die ruim te wegvalt zijn we weer op nul", sprak hij zijn zorgen uit. Wet houder H. van Dongen (cultuur) stelde hem gerust. „We gaan pas slopen als er een ander onderkomen is gezocht voor de ge bruikmakers. Nu wordt uitgezocht wie de oorspronkelijke huur ders zijn. Voor hen zijn we als gemeente moreel verplicht om alternatieven te zoeken". SUBSIDIE IN STILTE VERLENGD LEIDEN Leidse raads leden en kunstenaars zet ten gisteravond tijdens de commissievergadering grote vraagtekens bij de positie van Stichting Stel ling Galerie. Het is de eni ge Leir' galerie die 15.000 giuuen subsidie per jaar krijgt. Die subsidie werd in 1987 voor een jaar verstrekt. Daarna moest een beoordeling volgen voor opnieuw over subsidie zou worden besloten. Inmid dels is het 1991, ligt zo'n evalu atie nog niet op tafel en krijgt de galerie nog altijd subsidie. BBK-Leiden, waarin kunste naars zijn georganiseerd, kaartte dit aan tijdens de ver gadering. „Stelling is nu opge nomen in het Leidse kunstbe leid, terwijl uit niets blijkt dat Stelling zich onderscheidt van andere galeries in Leiden. Tot nu toe is ons ook niet gebleken dat Stelling meer inkomens- vormend zou zijn voor Leidse kunstenaars dan andere gale ries in Leiden. Daarbij komt nog dat Stelling gesubsidieerd wordt uit gelden die inko mensvormend moeten zijn voor Leidse kunstenaars en dus niet voor galeries", betoog de secretaris A. Bakker. Het raadslid E. Kerckhoffs (PvdA) ergerde zich ook aan de opstelling van Stelling. „De galeriehouders hebben samen overlegd over het te voeren beleid, ze bereiden een notitie voor. maar Stelling neemt daar niet aan deel. Ik vraag me af waarom ze daar niet aan deelnemen". Ook het ontbreT ken van een evaluatie zat haar ook dwars. „Deze elitaire posi tie wekt weerzin en argwaan bij de kunstenaars en galerie houders in Leiden", conclu deerde ze. E. Snelders (D66) vond de positie ook onterecht „Stelling is net zo goed een ga lerie als al de andere", voegde hij aan het betoog van Kerck hoffs toe. Wethouder H. van Dongen (cultuur) liet weten dat de po sitie van Stelling in maart op de agenda van de commissie vergadering wordt gezet. Grote schade aan automaten bij inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een gebouw van de faculteit sociale wetenschappen van de Leidse universiteit aan de Wassenaarse- weg is voor ongeveer 25.000 gulden schade aan automaten aan gericht. De inbrekers vernielden gisternacht twee frisdrankauto maten en een automaat voor koffie- en kopieerkaarten. Daaruit haalden ze 3.000 gulden. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «na ni ac/*_ r kv/c vi MOEIZAAM BEVRIEZENDE GRACHTEN LEIDEN Het water in de binnenstad is gewoon te warm. Dat concludeert de gemeentelijke ijsmees ter A. Hofman nadat hij gistermorgen voor de tweede keer in drie dagen de dikte van de openbare ijsbaan op de Zoeterwoud- sesingel had gemeten. Met een totale dikte van vijf tot negen centimeter is de ijs laag ondanks de toch behoor lijk strenge vorst sinds maan dag slechts één centimeter aangegroeid. De dikte blijft daarmee ver achter bij de ge wenste twaalf tot achttien cen timeter. Hofman durft geen voorspellingen te doen wan neer de baan officieel open gaat. Morgen boort hij op nieuw vijf gaten in het ijs om de dikte te meten. Maar hij gaat er vanuit dat de baan bij aanhoudende vorst pas na het weekeinde kan worden open gesteld. Hofman werkt op de gemeen telijke afdeling civiele werken. Normaal houdt hij zich bezig met toezicht op reparatiewerk. Sinds zeven jaar is hij tevens de officiële ijsmeester van de gemeente. Dat houdt in dat hij de dikte van het ijs meet en samen met een collega toezicht houdt op het gebruik van de baan. Het is niet voor het eerst dat het water in de binnenstad maar moeizaam bevriest. Bij vorige vorstperiodes, vijf en zes jaar geleden was dat ook het geval. Toen werd de schuld nadrukkelijk in de richting van het energiebe drijf, de tegenwoordige EWR, geschoven. Door koelwaterlo zingen van de elektriciteits centrale zou het water maar niet willen bevriezen. Daar door kwam bijvoorbeeld het doorgaan van de Elfstegen- tdcht in het geding. Om die schaatstocht om en door het centrum wat meer kans van slagen te geven is vorige week een houten schot geplaatst bij molen De Valk. Dat moet het doorstromen van warm water belemmeren. Tot nu toe heeft dat weinig re sultaat gehad. Op veel plaat sen, en niet alleen onder brug gen, liggen singels en grachten nog open. Een Elfstegentocht is volgens Hofman dan ook voorlopig nog niet aan de orde. Niet alleen is het nauwelijks mogelijk om veel mensen tege lijk op het ijs toe te laten, maar in de huidige situatie zouden er te veel kluunplaatsen bij drukke verkeersaders noodza kelijk zijn. „Daar geeft de poli tie nooit toestemming voor", meent Hofman. Over de oorzaak van het lang zame bevriezen merkt hij op het idee te hebben dat het wa ter erg stroomt, waardoor het ijs maar moeizaam aangroeit. „Misschien dat het Hoogheem raadschap aan het spuien is. Aan de andere kant is het wa ter misschien gewoon warm. Maar ja, de mensen willen toch ook een lampje aan kun nen doen. Toch is het ijs ook in Friesland nog altijd niet erg dik. En daar hebben ze toch niet het probleem van een EWR", zegt Hofman verwij zend naar de toch ook warme januarimaand. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap Rijnland wordt er in elk geval in Leiden en omgeving niet gespuid. Daar zou ook geen aanleiding voor zijn omdat er al een tijd geen neerslag is ge vallen. Alleen in de omgeving van Gouda wordt nu één pol der bemalen en dat gaat vol gens de woordvoerder in een heel gematigd tempo, mede om het ijs te sparen. (ADVERTENTIE) 41 ld TTp DEN De kunste- sorganisatie BBK-Lei- maakt zich zorgen ir het atelierbeleid van jemeente. Secretaris A. JJjtker kondigde gister- (2)nd tijdens een verga- 2fing van de commissie Ar cultuur een enquête l. Die maakt duidelijk ■^1 het toewijzen van ate- in Leiden stokt, om- er geen atelierbeleid at staan ateliers. 4 4,de beleidsoriëntatie beel- L 'de kunst wordt een aantal ;tellen gedaan voor ate- leid. Een van die voor- 5). len is dat kunstenaars kun- I stijgen of dalen op de jhtlijst voor ateliers vanwe- kwaliteit van hun werk. t zouden huurders de kwa- t van hun werk na verloop tijd opnieuw moeten aan- ïn. JBBK vindt die voorstellen Ichelijk. „Het is niet zo dat ^gemeente die ruimtes ca deau geeft. Kunstenaars moeten gewoon de kostprijs van deze ruimtes betalen. Aan geen enkele beroepsgroep worden dit soort beperkingen opgelegd. En het steekt ons buitengewoon deze ideeen juist van de afdeling kunst en cul tuur te moeten vernemen", zo zei Bakker. De raadsleden deelden de zorg. „Het college moet eerst maar eens zorgen dat er voor de kunstenaars betaalbare ate lierruimte is. Maar bij ateliers op contractbasis vallen jonge kunstenaars buiten het schip. Die moeten ook een kans krij gen om kwaliteit te maken. Hoe gaat de gemeente dit op lossen", vroeg PvdA'er E. Kerckhoffs. Ze vond dat de wachtlijst voor ateliers direct moest worden „opgeschoond, want er klopt helemaal niets meer van". Groen Links en D66 vielen haar bij. Wethou der H. van Dongen beloofde de suggesties te bekijken. Over het hele beleid wordt voor de zomer nog uitgebreid gespro- ivertrieentelijk ijsmeester A. Hofman mat gisteren met een boor voor de tweede keer de dikte van otw gemeentelijke ijsbaan op de Zoeterwoudsesingel. Collega B. Habraken kijkt toe. D FOTO: WIM VAN NOORT eer Zijiwijkschool weer Leids schaakkampioen De Zijiwijkschool heeft gisteren het tiende Leidse schaakkampi oenschap voor basisscholen gewonnen. Het was de derde ach tereenvolgende keer dat de school de titel in de wacht sleepte. In totaal won de school uit de Merenwijk zelfs zes van de tien kam pioenschappen. Het jubileumtoernooi werd gistermiddag ge speeld in de aula van de Rembrandtscholengemeenschap. Er de den dertig teams mee verdeeld over twee categorieën. Bij het bepalen van de uitslag van de A-categorie werd aanvankelijk een fout gemaakt waardoor de uiteindelijke nummer vier De Meer paal als zesde werd geklasseerd. Daardoor zou de school uit de boot zijn gevallen voor deelname aan de halve finale van de re gionale kampioenschappen. Organisator Dik de Heer loste dat uiteindelijk op door de uitslag te corrigeren en in plaats van vijf zes teams af te vaardigen naar het kampioenschap. Verdere uitslagen: A-categorie: 1. Zijiwijkschool (27,5 pnt), 2. 't Kompas (20,5), 3. Woutertje Pieterse (20,5). 4. De Meerpaal (20,5), 5. De Zonnewijzer (20), 6. Lucas van Leydenschool (20). B-categorie: 1. ZIJIwijk 2 (27,5). 2. De Zonnewij zer 2 (22), 3. Leidse Houtschool 2 (21), 4. Woutertje Pieterse 2 (20). 5. Eerste Leidse Schoolvereniging (19,5). FOTO: WIM VAN NOORT Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J Z maand (automatisch betalen) f 25,70 I Z kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: J j Adres:J l Postcode/plaats:l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I J^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I iininiini.nii.innm

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11