Yaticaan stelt Latijnsamerikaanse religieuzen onder curatele „Waarde gehandicapten niet in cijfers uitdrukken £eldae Sotvtoïtl Arrupe probeerde jezuïetenorde te vernieuwen brieven van lezers Rotterdam komt met plan voor moskeeën kerk wereld Paus roept wereld op tot hulp aan Polen beroepingen mlT CddócSoUAClAlt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSowatit WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 PAGINA ROTTERDAM De gemeente Rotterdam wil een einde ma ken aan de volgens haar erbarmelijke huisvesting van moskee ën in de Maasstad. Zij zal een aantal lokaties aanwijzen voor de bouw van grotere gebedsruimten. Tegelijkertijd gaat zij harder optreden tegen onveilige en illegale moskeeën. De gemeente zal niet rechtstreeks bijdragen aan cie financie ring van nieuwe of vernieuwde gebedsruimten, omdat zij hetx principe van scheiding tussen Kerk en Staat onderschrijft. Wel zal zij bij voorbeeld kosten die voortkomen uit verplaatsing van moskeeën in het kader van de stadsvernieuwing voor haar rekening nemen. Het aantal islamieten in Rotterdam is in de afgelopen twintig jaar gegroeid van iets meer dan 3.000 tot een kleine 60.000 vo rig jaar. Dat is ongeveer 10 procent van de bevolking. De ge meente verwacht dat dit aantal bij de wisseling van het millen nium zal zijn gegroeid tot 80.000. Van de islamieten in Rotter dam heeft 51 procent de Turkse nationaliteit en 30 procent de Marokkaanse. Een op de vier islamieten bezoekt geregeld de moskee. Veel van de 40 moskeeën die Rotterdam telt zijn nu nog ge huisvest in slooppanden, eethuizen, kantoren of winkels. Vaak zijn de panden onveilig en brengt het intensieve gebruik over last mee voor de buurt, aldus de nota. De gemeente wil dat voor nieuwe moskeeën eerst moet worden gekeken naar kerk gebouwen die vrijkomen. Zonneschijn zonder regen maakt een woestijn Arabisch spreekwoord Gereformeerde Bond roept op tot geldinzameling voor Israël HUIZEN Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft alle plaatselijke gemeenten opgeroepen geld in te zamelen voor Israël. So lidariteit met Israël mag niet een zaak zijn van woorden al leen, aldus de Bond. De gemeenten krijgen het ad vies in de kerk te collecteren voor projecten in Israël of een afzonderlijke financiële actie te houden. De Bond beveelt twee projec ten in het bijzonder aan. In de eerste plaats kan geld worden ingezameld voor het Shaare Zedek-ziekenhuis in Jeruza lem. Ook de actie voor steun aan de renovatie van de psy chiatrische kliniek Kfar Shaul, eveneens in Jeruzalem, wordt onder de aandacht ge bracht. In deze kliniek wor den vooral overlevenden van de Tweede Wereldoorlog ver pleegd die in de vernietigings kampen van de Duitsers grote psychisch gelopen. KINDERLIJKE GEHOORZAAMHEID" VAN VATICAAN VATICAANSTAD Het conflict tussen het Vati- caan en de Conferentie van Religieuzen in La tijns-Amerika (CLAR) is verder verscherpt. De voorzitter van de Vati caanse congregatie voor de religieuzen, kardinaal Jerome Hamer, eist, dat de CLAR tijdens de alge mene vergadering in Mexico deze maand de statuten buitenspel zet. Er moet bij de verkiezing van een nieuw bestuur een procedure worden gevolgd die erop neer komt, dat het Vaticaan het bestuur benoemt. telijk opdracht gegeven bij de bestuursverkiezing „speciale normen" te volgen. Elke deel nemer aan de algemene ver gadering moet voor de vacan te functies, waaronder die van voorzitter en secretaris-gene raal, een naam opschrijven. De lijst van alle namen moet vervolgens naar de Vaticaan se congregatie worden ge stuurd, die „rekening hou dend met de genoemcfe men sen vrij de personen zal be noemen die zij het geschiktst acht", schrijft kardinaal Ha mer. Volgens de Belgische kardinaal heeft paus Johan nes Paulus II zelf deze proce dure bedacht. Mgr. Hamer roept de CLAR op de nieuwe procedure „in een geest van kinderlijke ge hoorzaamheid" te aanvaar den. Zij heeft tot doel „een betere ontwikkeling" van de CLAR te waarborgen. Een af gezant van de paus zal de CLAR tijdens de algemene vergadering en in haar toe komstige werk „begeleiden", schrijft de kardinaal. Mgr. Hamer geeft Coscia op dracht een CLAR-rapport over „huidige ontwikkelingen in het religieuze leven in La- tijns-Amerika" te herschrij ven. Alle publikaties zullen tot nader order eerst ter goed keuring aan de pauselijk afge zant moeten worden voorge- legd. Het Vaticaan volgt de ontwik kelingen in de CLAR al lan ger met lede ogen. Kardinaal Hamer hield de benoeming van zuster Manuelita Charria tot algemeen secretaris tegen en benoemde in plaats daar van een man. Samen met behoudende bis schoppen zette mgr. Hamer de CLAR-leiding zo onder druk, dat die het project 'Palabra y Vida' (Woord en Leven) in trok. Met dit project, waaraan was meegewerkt door de Ne derlandse missionaris Carlos Mesters, wilde de CLAR her denken dat 500 jaar geleden met de ontdekking door Co lumbus van Amerika de kerstening van dat gebied be gon. Volgens het Vaticaan en de bisschoppen ging het pro ject, dat de geschiedenis van Latijns-Amerika bezag vanuit het standpunt van de armen, uit van een eenzijdige en be perkte visie op de bijbel. Bo vendien deed het onvoldoen de recht aan het leergezag binnen de RK Kerk. De paus heeft de Latijnsame rikaanse religieuzen herhaal delijk gewaarschuwd voor een marxistische uitleg van de armoede in Latijns-Ameri ka. Vorige maand klaagde hij tijdens een audiëntie voor oversten van ordes en congre gaties uit Latijns-Amerika dat de orders van het Vaticaan en de bisschoppen bij de religieu zen niet altijd „gehoorzame aandacht" krijgen, wat voor hem „reden tot bezorgdheid en smart" is. Hij riep de reli gieuzen op zich aan het leer gezag te onderwerpen, zoals een kind zich aan zijn ouders onderwerpt. Volgens sommigen overweegt de Braziliaanse conferentie van religieuze oversten in Mexico voor te stellen óm de CLAR op te heffen uit protest tegen het beleid van het Vati caan. In Latijns-Amerika zijn 160.000 religieuzen actief; van de ongeveer 50.000 priesters is naar schatting de helft bij een orde of congregatie aangeslo- Auschwitz In het Mozes en Aaronhuis in Amsterdam is een tentoonstelling geopend van reproducties van foto's die door een Duits soldaat zijn gemaakt in Auschwitz, in 1941. Over de foto's is een zorgvuldig gearrangeerd bed van zand gespreid. De foto's maken deel uit van de expositie 'Kunst om te overleven getekend in Auschwitz'. APELDOORN In een race om een plaats op de prioriteitenschaal die is gebaseerd op kosten en baten zullen de verstan delijk gehandicapten het vroeg of laat verliezen van vele anderen. Prof. dr. J.H. van Bemmel, hoogleraar medische informa tica in Rotterdam em lid van de Gezondheidsraad, liet deze waarschuwing vandaag in Apeldoorn horen bij de start van het eeuwfeest van de Vereniging 's Heeren Loo. Koningin Beatrix woonde de jubileumbijeenkomst bij. De christelijke vereniging be heert acht leefgemeenschap pen, waaronder de dr. Willem van den Bergh Stichting in Noordwijk en Het Wester- honk in Monster en vijftig so- ciowoningen voor in totaal 4.700 verstandelijk gehandi capten. Ze telt 5.500 mede werkers. Prof. Van Bemmel zei dat de vraag naar de zin van de zorg voor kinderen met een ver standelijke handicap opnieuw actueel is geworden door de discussie over levenbeëindi ging van pasgeborenen met ernstige afwijkingen. Nederland telt ongeveer 120.000 licht tot ernstig ver standelijk gehandicapten. 10 procent van de kosten van de gezondheidszorg, 3,5 miljard gulden, wordt besteed aan zwakzinnigenzorg. Mede doordat verstandelijk gehan dicapten tegenwoordig langer leven en al vroeg met ouder domsgebreken te kampen krijgen, zullen de kosten in het jaar 2000 waarschijnlijk tot 5,3 miljard zijn opgelopen. Van Bemmel constateerde een verschuiving in het ethisch denken (waarbij termen wor den gebruikt als „zwaar de fect" en „onleefbaar leven") die gepaard gaat met een toe nemende medische macht en een roep om het stellen van prioriteiten. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zwijndrecht F.A. den Harder te Rhoon. Be dankt voör Numansdorp G.K. Korporaal te Woudrichem. Be roepen te Uddel A.L. van Zwet te Ter Aa (U). Gereformeerde Kerken Beroepen te Laren (N-H) drs. J.J. van Nijen, wetenschappe lijk medewerker aan de VU te Amsterdam, wo nende te Bussum, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Delfzijl (part-time) mw.drs. G.A. Kramer, kand. te Zut- phen. Beroepen te Beetster- zwaag drs. J.D. de Haan te Vaassen; te Grijpskerk i.c.m. Niezijl (part-time) mw.drs. R.J.K. Veenstra, kand. te Nie zijl, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Harderwijk J. Mak te Buiten post. Beroepbaarstelling mw.drs. R.J.K. Veenstra, kand. te Niezijl. Vrouwen niet meer welkom in seminarie Chur CHUR Vrouwen zijn met ingang van het komende studie jaar in het priesterseminarie St. Luci in het Zwitserse Chur niet langer welkom. Ook mannen die geen priester willen wor den, wordt de toegang ontzegd. Dit heeft de zeer behoudende bisschop Wolfgang Haas besloten. Hij heeft ook de rector van het seminarie, Franz Annen, ontslag aangezegd. Wel zijn deze mannen en vrouwen nog welkom aan de theologische acade mie van het bisdom Chur. Volgens Annen hebben de besluiten van de bisschop verstrekkende gevolgen. De studenten aan het seminarie zijn volgens hem zeer geschokt. Het besluit van Haas is ook een signaal voor vrouwen en mannen die geen priester willen worden en zich afvragen, of ze nog serieus worden ge nomen. Het gaat om meer dan een administratieve verande ring, meent Annen. DEN HAAG Pater Pe dro Arrupe, van 1965 tot 1983 generaal overste van de orde der jezuïeten, is gisteren in Rome overle den. Hij is 78 jaar gewor den. Arrupe stond be kend als een ruimden kend man en een oncon ventionele leider die de vernieuwing van zijn orde bevorderde en de sociale activiteit van de leden van zijn orde krachtig steunde. herhaaldelijk op gewezen dat verkondiging van het ge loof alleen maar mogelijk is als tegelijkertijd wordt ge streefd naar sociale gerechtig heid. Hij riep de jezuïeten op zich ernstig te verdiepen in het marxisme. In een brief aan de provinciale oversten in Zuid-Amerika schreef hij in 1981 dat christenen in hun strijd voor sociale gerechtig heid de methoden van de marxistische maatschappija nalyse mogen gebruiken, op voorwaarde dat zij de marxis tische benadering niet als de enig mogelijke manier voor de beoordeling van de werke lijkheid beschouwen. Arrupe was een zeer pastoraal bewogen man die echter elk gevoel voor diplomatie miste. Hij was sterk beïnvloed door zijn ervaringen in Japan. Tij dens de oorlog zat hij veertig dagen gevangen omdat hij meningen had verkondigd die de autoriteiten onwelgevallig waren. Zijn ervaringen toen hebben ertoe geleid dat hij al tijd veel begrip heeft gehad voor jezuïeten die om politie ke redenen gevangen werden gezet, ook al kon hij hun overtuiging niet delen. Verder kwam hij in zijn Ja panse tijd tot het besef dat het christendom zijn pretentie als godsdienst voor alle mensen alleen kan volhouden als het niet een instrument wordt van culturele, politieke en economische overheersing en de wezenlijke elementen van het christendom worden ver bonden met de cultuur van een bepaald land. Arrupe stel de zich door veel te reizen op de hoogte van de problemen waar de Jezuïeten zich mee bezig hielden. Hij bezocht de Amerikaanse jezuïet Daniel Berrigan toen deze wegens zijn kritische houding tegen over de oorlog in Vietnam in de gevangenis zat. Weerstand Zijn beleid riep in het Vati caan en bij conservatieve je zuïeten veel weerstanden op. Aan het eind van de jaren ze ventig was de relatie tussen het Vaticaan en het bestuur van de Jezuïetenorde sterk verslechterd. Paus Johannes Paulus II verklaarde toen on der meer dat de ontwikkelin gen binnen de orde aanleiding gaven tot „verwarring onder de gelovigen en bezorgdheid in het Vaticaan". Hij herin nerde de jezuïeten aan hun zogenoemde vierde gelofte, de gelofte van gehoorzaamheid aan de paus die de jezuïeten als enige religieuze orde ken nen. In augustus 1981 werd Arrupe getroffen door een hersenbloeding. Hij raakte verlamd en droeg zijn taken over zijn aan zijn assistent, de Amerikaan Vincent O'Keefe. De paus schoof O'Keefe twee maanden later terzijde en stelde de 79-jarige Italiaan Pa- Pedro Arrupe, de vroegere generaal overste van de jezuï eten die gisteren in Rome overleed. oio Dezza als persoonlijke ge delegeerde aan het hoofd van de orde. Arrupe werd op 14 november 1907 in Bilbao in Spaans Bas kenland geboren. Op 15-jarige leeftijd begon hij met een stu die medicijnen aan de univer siteit te Madrid. In 1927 stopte hij met zijn studie en trad in in de orde der jezuïeten. Ar rupe studeerde filosofie in België en theologie in het stu diehuis van de Duitse jezuïe ten in Valkenburg en werd in 1937 priester gewijd. Hij was novicenmeester in Hiroshima toen daar de atoombom viel. In de jaren vijftig was hij vice-provinciaal en later pro vinciaal van de Japanse jezuï eten. In mei 1965 werd hij tij dens de 31e algemene verga dering van de Jezuïetenorde tot generaal overste gekozen. Merkwaardige koppeling Het kabinet Lubbers/Kok maakt een kritieke fase van zi bestaan door. Met het oog op de zogenaamde tussenbalai die halverwege deze maand moet verschijnen, dient een aai*| tal pijnlijke keuzes te worden gemaakt. Het kabinet, dat de; week de draad in het intern overleg weer heeft opgepakt, z er zeker niet in slagen de aanvankelijk beoogde zeventie r( miljard gulden aan bezuinigingen in te vullen. Dat beteke* dat de lasten voor burgers en bedrijven ondanks alle g< de voornemens die zijn verwoord in het regeerakkoord zullen worden verhoogd. VAST staat dat er fors gesneden gaat worden in een aanfc subsidies. Het gevolg zal zijn dat we met z'n allen voor ee )0 groot aantal zaken dieper in de beurs moeten tasten. Dat z; met name voor degenen die zo blij waren dat de PvdA wee tot regeren was geroepen, een bittere teleurstelling zijn. Juis nu wordt duidelijk dat de overheid wel gedwongen is ee stapje terug te doen. De tussenbalans wordt op een hoogst ongelukkig momen F.' gepresenteerd: aan de vooravond van de verkiezingen voo de provinciale staten. Traditiegetrouw zullen ook deze verc kiezingen vooral een graadmeter zijn voor het kabinetsbelei r en het is voorspelbaar dat vooral de partij van Kok en Wölt is gens de rekening gepresenteerd krijgt voor de impopulair [j maatregelen. Om de PvdA enigszins te gerieven, schijnen de cda-bel1' windslieden akkoord te willen gaan met een verhoging vaiar het huurwaardeforfait, het bedrag dat eigenaar-bewoners bi'e( hun inkomen moeten tellen omdat zij in een eigen huis wo J nen. Het kabinet houdt een merkwaardige koppeling iifi stand: het staat op het standpunt dat huren en huurwaarde forfait tegelijkertijd omhoog moeten. Ongeveer een jaar geleden deed het kabinet Lubbersir; /Kok al een eerste poging het huurwaardeforfait te verhod gen. Dit voornemen werd door een verstandige meerderhei< van de Eerste Kamer afgewezen. Onder het motto 'de aan houder wint' waagt het kabinet nu een nieuwe kans. He volgt daarbij een simpele redenering: omdat in de komendaat periode de huren jaarlijks met vijf procent zullen stijgen v moeten ook de lasten voor de bezitters van een eigen woninj n' omhoog. RECENT wetenschappelijk onderzoek heeft echter ondub 1 belzinnig aangetoond dat eigenaar-bewoners in vergelijkbar* 9 inkomenssituaties veel hogere woonlasten hebben te drager dan huurders. Als de politiek het principe van eerlijk en ge a, lijk delen wil toepassen (op zich natuurlijk een uiterst nobe streven) dan zal er eerst een inhaalslag bij de huurders ge t maakt moeten worden om hun woonlasten op gelijk niveai n te brengen met die van de bewoners van een eigen huis. Een51 verhoging van het huurwaardeforfait zou een scheefgroei in stand houden. j' BOVENDIEN laat het onderzoek zien dat die scheefgroei bijn de lagere inkomens groter is dan bij de hogere. In die inko-f, mens-categorie, waar vaak met veel moeite een huis is ge kocht, betalen de mensen bijna veertig procent meer aanr woonlasten dan een vergelijkbaar gezin in een gesubsidieer-n, de huurwoning. De kabinetsplannen staan dus haaks op hetn streven om hèt eigen woningbezit ook bij de lagere inkomens1' te bevorderen. In een eerder stadium hebben de fracties van CDA en PvdA 'l het onaanvaardbaar uitgesproken over het beperken van de fiscale aftrekbaarheid van de hypotheekrente. Maar het stel len van een maximum aan die aftrekbaarheid (bijvoorbeeld bij drie a vier ton) is uit een oogpunt van eerlijk delen verre te verkiezen boven de voorgenomen verhoging van de b ting op het eigen huis. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Twinning Games Opperste verbazing bij de con tactpersonen voor de bijna twintig takken van sport die zich opmaken voor het ont vangen van hun mede-spor ters uit de zusterstad Ottawa tijdens de Twinning Games in juli in Den Haag. Opperste verbazing omdat de gemeente Den Haag meent zich een halfjaar voor de aanvang van het tweede (het Haagse) ge deelte van deze sportuitwisse- ling uit de organisatie te kun nen terugtrekken. En daarmee de vele honderden Haagse sporters, organisatoren en gastgezinnen in de kou te la ten staan. Gênant, gezien de verwachtingen die de bestuur lijk verantwoordelijken tijdens het eerste gedeelte, afgelopen zomer in Ottawa, gewekt heb ben t.a.v. onze organisatie, gastvrijheid en accommoda ties. En frustraties bij de velen die zich al maanden belange loos inzetten om nu hun aan deel te leveren en dit interna tionale 'breedte-sport-evene- ment' voor onze bruisende stad te organiseren. Wat zien de sporters uit Ottawa terug van hun aanbetalingen en wij van door ons gedane investe ringen? Mutual understan ding? Daarvan zal bij onze counterparts in Ottawa en bij de eigen sporters geen sprake meer zijn. Namens de contactpersonen: Charles Boissevain (hockey), Henri Ipenburg (ijshockey), Hans Topee (badminton), Maty Manche-Van Eek (schermen), Wouter de Vries (waterpolo en zwemmen), Robin Huke (s a sh), Tom Gerritsen (basketbal), Karin Hupkes (goalball) en René Hehemann (racketball), C.F.C.G. Boissevain, DEN HAAG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon- 071-122 244 Postadres, Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071-122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart: per maand f 25,70 per maand f. 26,70 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f 78,60 per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Een warm welkom van de paus aan president Walesa FOTO: AP (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De Poolse pre sident Lech Walesa heeft gistermorgen in het Vati caan zijn eerste officiële staatbezoek afgelegd. Het was de zesde ontmoeting tussen de paus en Walesa, die als voorzitter van So- lidarnosc voor het eerst in januari 1981 het Vati caan binnentrad. Johannes Paulus II ging in zijn welkomswoord uitgebreid in op de rol die de onafhanke lijke vakbond heeft gespeeld in de .omverwerping van het Oosteuropese totalitarisme. „Het nieuwe Europa, het ge meenschappelijke Europese huis, begon zich te vormen in Polen, dankzij Solidarnosc", betoogde de paus, die vervol gens vroeg om „begrip en daadwerkelijke samenwer king van de rijke landen" om de Polen te helpen bij de op bouw van hun nieuwe demo cratische orde. Als concreet middel daartoe suggereerde hij de kwijtschelding van een deel van Polens buitenlandse schuld, temeer daar Polen in tegenstelling tot de Westeuro- pese landen in het verleden niet van de Marshall-hulp heeft kunnen profiteren. Woytila's vrees voor een te loorgaan van de religiositeit na de val van het communis me kwam naar voren in zijn wens, „dat trouw aan God en de beste tradities en vader landsliefde de weg elke beslis sing moge leiden". „Uwe Hei ligheid kan gerust zijn. De nacht is voorbij", antwoordde Walensa, die zijn leermeester dank zegde voor diens bijdra ge aan het Oosteuropese de mocratiseringsproces. De Poolse president heeft verder vandaag met de Italiaanse premier Andreotti en presi dent Cossiga gesproken. Mor gen ontmoet hij vertegen woordigers van de Italiaanse vakcentrales en Fiat- direc teur Gianni Agnelli.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2