„Radicalisme en politiek extremisme na val Saddam" Zuinig omspringen met Patriots en Tomahawks EG praat over opheffing van sancties tegen Zuid-Afrika £eidóe@omont DR. RECHESS VREEST DESTABILISATIE MIDDEN-OOSTEN: Ie#- Communistische partij straft hervormers Nederland steunt vermindering van landbouwsubsidies Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! GOLFOORLOG ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 VS: Schending mensen rechten in Turkije gaat door ANKARA Turkije blijft zich op grote schaal schuldig maken aan schending van elementaire mensenrechten, zo stelt het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in een gisteren gepubliceerd rapport, waarin de naleving van mensenrechten wereldwijd onder de loep wordt genomen. Hoewel Turkije, nu met de VS lid van de coalitie tegen Irak, tal van internationa le conventies tegen politiek geweld en marte ling heeft ondertekend, blijft foltering overal in Turkije een aanvaarde praktijk, aldus het rap port. Ook intimidatie en psychische folterprak tijken komen volgens het rapport in de Turkse gevangenissen nog op grote schaal voor. Tussen januari en 12 november verleden jaar werden onderzoeken ingesteld naar ongeveer 1800 ge vallen van marteling. In slechts 32 gevallen re sulteerden die in een veroordeling. Shamir kiest rechtse Zeevi JERUZALEM De Israëlische premier Yitshak Shamir heeft zijn kabinet gisteren uitgebreid met Rehavam Zeevi van de Moledet-par- tij, die een uitwijzing van de Palestijnen en Arabieren uit Israël voorstaat. De allian tie met de uit twee afgevaardigden be staande Moledet (moederland) is be doeld om de fragiele coalitie van Shamir te versterken. A Stephanie C Haar dochtertje heeft ze in Amerika achtergelaten, maar toch heeft kapitein Jo-Ann Conley het gevoel dat de 2-jarige Stephanie heel dichtbij is. De button met foto op Jo-Anns helm is het bewijs, dat het VS-leger persoonlijke aanvullingen van de militaire uitrusting af en toe toestaat. foto: ap TEL AVIV „De val van I Saddam Husayn zal in het Midden-Oosten een periode in luiden van radicalisme en poli- tiek extremisme", is de conclu- I sie van de Israëlische oriënta list dr. Elie Rechess. Dr. Rechess, die verbonden is aan het Dayan centrum voor studie van het Midden-Oosten, gelooft dat de te verwachten emotionele crisis in de Arabi- sche wereld, gecombineerd met de ernstige economische en sociale problemen, de „noodzakelijke ingrediënten vormen voor een explosieve, revolutionaire situatie", j Ook in Israël gaan deskundi- gen ervan uit, dat de mogelijke val van de Iraakse leider een vacuüm creëert dat zal worden opgevuld door een nieuwe orde in het Midden-Oosten. Maar terwijl sommigen ervan uitgaan, dat de Verenigde Sta ten na de oorlog in de Golf een belangrijke rol zullen spelen in het tot stand brengen van een hoopvol vredesproces tussen de landen in dit deel van de we reld, zijn Israëlische oriëntalis ten, meer dan hun collega's in het Westen, bezorgd over de invloed die de westerse aanval op Irak zal hebben op de Ara bische massa's. „Dit is geen Islamitische fundamentalisten zullen zeker wanneer Saddam Hu sayn wordt uitgeschakeld, de Arabische nederlaag vertalen als een nieuw voorbeeld van een Amerikaans-zionistische samen zwering. FOTO:EPA standaardoorlog", zegt Rechess. „Het gaat hier om een confron tatie tussen twee culturen. Bei de culturen beschouwen hun eigen optreden als een recht vaardig gevecht, voor een juis te zaak, en zien de ander als moreel corrupt". Voor de Arabische massa's, ook in de landen waar de regimes zich achter de westerse allian tie tegen Irak hebben ge- chaard, is Saddam Husayn de held die nu al twee weken heeft standgehouden tegen de agressie van de westerse groot macht. Hij is voor hen de mo derne Saladin, de Arabische held die indertijd de kruisvaar ders versloeg. Hij heeft in hun ogen nu al de Arabische trots en eer hersteld. „Het is niet zo verwonderlijk", zegt Rechess, „dat de Palestij nen Saddam Husayn bewonde ren en juichend op hun daken klimmen, als Tel Aviv door de Iraakse Scuds wordt gebom bardeerd. Voor hen is Saddam een man van eer, die zich aan zijn beloften houdt. Hij heeft een mythe gecreëerd en is nu al het legendarische voorbeeld van een moedig, vastberaden leider, aan wie anderen in de Arabische wereld een voor beeld moeten nemen". Samenzwering De islamitische fundamentalis ten die in een flink aantal Ara bische landen een rijke voe dingsbodem vinden in de ern stige economische en sociale problemen en in de ook voor de oorlog al bestaande anti- Amerikaanse sentimenten, zul len zeker wanneer Saddam Husayn wordt uitgeschakeld, de Arabische nederlaag verta len als een nieuw voorbeeld van een Amerikaans-zionisti sche samenzwering. „Vooral in Saudi-Arabië", zegt dr Rechess, „zal een langdurige stationering van Amerikaanse troepen massale fundamenta listische militantie oproepen". Net zoals na de Zesdaagse oor log van 1967, toen Israël de Arabische landen een bliksem- nederlaag toebracht, zal de te verwachten uitroeiing van de Iraakse oorlogsmachine ook in landen als Saudi-Arabië, Egyp te en Syrië leiden tot een diep religieus zelfonderzoek. „Er zal", gelooft dr. Rechess, „meer dan voorheen het ge voel komen, dat de Arabische wereld het glorieuze islamiti sche verleden en de culturele tradities van de islamitische beschaving moet terugvinden. De oorlog tegen Irak, zo is de vrees van Israëlische oriënta listen, kan leiden tot ideologi sche verwarring en politieke wanorde Regimes zoals die van Egypte en Syrië en Saudi- Arabië kunnen onder de druk komen te staan van emotionele anti-westerse emoties. En als niet alleen de Amerikaans- Arabische coalitie, maar ook Israël kan worden beschuldigd van een nieuwe vernedering van de Arabische schuldgevoe lens, ligt het recept klaar voor een destabilisatie van het Mid den-Oosten. Een destabilisatie die kan leiden tot een nog ra dicaler regime in Irak en tot revoluties in de andere landen. Rechess: „„Ik vind dat het Westen zich op zijn minst be wust moet zijn van de moge lijkheid dat de optimistische vredesvooruitzichten in het Midden-Oosten wel eens heel anders kunnen uitpakken". AANMAAK 'INTELLIGENTE' WAPENS KAN IN DE KNEL KOMEN (Door A. H. Lind) DEN HAAG Het aantal bombardements- en ondersteu- ningsvluchten in Irak beloopt thans de 30.000, met als resul taat dat in het Kuwaytse lucht ruim en bij het uitvoeren van missies boven Baghdad en Bas- ra niet langer hoeft te worden gevreesd voor luchtacties van Iraakse zijde. De geallieerden beschikken nu over 'air supre macy', het totale luchtover- wicht, hetgeen overigens niet wil zeggen dat alle Iraakse vluchten verhinderd worden. Het beste bewijs daarvoor vormt de min of meer massale uittocht van het moderne deel van de Iraakse luchtmacht naar Iran. Een merkwaardige gang van zaken waarvan de achtergrond in het gunstigste geval pas nó het conflict duide lijk zal worden. Al die Iraakse vliegtuigen zijn geland op het zelfde vliegveld. Van Iraanse zijde is op geen enkele wijze het binnenvliegen van het ei gen luchtruim belemmerd. En er is kennelijk nauwelijks ra dioverkeer geweest, omdat dat anders door de Amerikaanse AWACS-vliegtuigen of de spionnagesatellieten zou zijn opgepikt. Al deze feiten wijzen erop dat deze gang van zaken een voorspel moet hebben ge had, waar we naar moeten blij ven gissen. Dure wapens Het veroveren van het totale luchtoverwicht is onder andere het resultaat van het gebruik van zeer gespecialiseerde wa pens en richtmiddelen. Dat be treft de met ingebouwde tele visiecamera's voorziene bom men, bommen die met laser stralen op hun doel kunnen worden gebracht, raketten die op 'uitgaande' radar reageren om hun doel te vinden en nog veel meer ingenieuze vormen van elektronisch bestuurde, in telligent genoemde wapens. Het grote voordeel is de trefze kerheid van deze wapens en de relatief geringe bijkomende schade die ze veroorzaken bij het uitschakelen van hun mili taire doelen. Een nadeel is ech ter dat de aanmaak van dit soort wapens en dat geldt ook voor de Patriotraketten en de Tomahawk-kruiswapens duur is. Ze worden in relatief Veel onderdelen van Amerikaanse intelligente wapens worden niet in de VS gemaakt. De lanceerinrichting voor de Patriots komt bijvoorbeeld voor rekening van Fokker in Hoogeveen. foto: anp geringe aantallen aangemaakt. Het verhogen van de produk- tie van dergelijke wapens is geen eenvoudige zaak omdat een aantal van de elektroni sche onderdelen vaak uit het buitenland (Japan) moeten worden betrokken. Het ver vaardigen en testen van deze wapens vergt ook meer tijd, kennis en vaardigheid dan de produktie van 'gewone' muni tie. In sommige gevallen komt de bodem van de munitiekis- ten van de dure intelligente wapens dan ook in zicht. Zuinig Zo zal zuinig moeten worden omgesprongen met de Patriot raketten, waarvan er ongeveer twee a drie per Scud-raket worden verschoten. Uitgaande van een Iraaks arsenaal van circa 700 tot 1000 Scuds zou dit betekenen dat men zou moeten beschikken over ruim twee duizend Patriots om er enigs zins zeker van te zijn dat de Scuds afdoende kunnen wor den bestreden. Het is maar zeer de vraag of een dergelijk aantal beschikbaar kan komen zonder de Europese luchtver dediging zodanig aan te tasten dat men daar vrijwel met lege handen staat. Hetzelfde geldt ook voor het verbruik van de Tomahawk- kruisraketten, waarvan er cir ca drieduizend van vier ver schillende typen zijn gemaakt: een nucleaire en drie conven tionele versies. De raketten kunnen worden verschoten van de reusachtige slagschepen Wisconsin en Missouri (31 per schip), een veertiental kruisers en jagers en een aantal onder zeeërs van de Los Angeles en Thresher klasse. Omdat men over het algemeen beschikt over een aantal van ieder soort aan boord (dus ook met een nucleaire lading) bestaat het totale aantal conventionele To mahawk-kruiswapens dat be schikbaar is in het Golfgebied, uit enkele honderden. Slinkend Daarvan heeft men er, zeker in het begin, een groot aantal afgevuurd. Ook daar zal men dus wat zuiniger mee moeten omspringen. Het feit dat men het risico heeft genomen zelfs vanuit de Middellandse Zee met een door een onderzeeër onder water afgevuurde raket Irak te beschieten, waarbij an dere landen moesten worden gepasseerd, vormt een aanwij- ziging dat de voorraad in het Golfgebied begint te slinken. Er is geen reden te veronder stellen dat een waar munitiete kort dreigt. Maar de prijs en de afhankelijkheid van geavan ceerde elektronische onderde len, alsmede de benodigde technische vaardigheid voor het maken van eigen precisie- wapens, maken het hoogst waarschijnlijk dat bij een lan gere duur van het conflict lo gistieke problemen zullen ont staan. (De auteur is kapitein ter zee bd) Winters De winter heeft grote delen van Europa in zijn greep. In ons land dalen de thermometers in de nacht een eindje onder nul, maar verder naar het oosten is het pas echt koud. In het Zwarte Woud is deze waterval op een laatste stroompje na bevroren. foto: opa MOSKOU Het centraal co mité van de communistische partij van de Sovjetunie heeft stappen ondernomen tegen twee hervormingsgezinde par tijleden. De bekende Sovjet-cineast Alexander Gelman is met on middellijke ingang verwijderd uit het centraal comité omdat hij „zijn voeling met de partij is kwijtgeraakt". Stanislav Sja- talin, een voormalige econo misch adviseur van president Gorbatsjov, hangt ook een be straffing boven het hoofd. Vol gens het centraal comité zijn de denkbeelden van Sjatalin onverenigbaar met het lid maatschap van de CP. Waar nemers verwachten dat Sjata lin als partijlid zal worden ge royeerd. Sjatalin en Gelman werden vorig jaar juli op voor stel van Gorbatsjov gekozen j tot lid van het centraal comité, j Het centraal comité benoemde verder de leider van de pro- I Moskou gezinde Communisti- I sche Partij van Estland tot lid van het politburo, het dage lijks bestuur van de partij. De voor de leider van de CP van Georgië bestemde zetel in het politburo blijft vacant. Volgens waarnemers wil Moskou op deze wijze zijn ongenoegen la ten blijken over de steun die de Georgische CP verleent aan het onafhankelijkheidsstreven binnen de republiek. De Litouwse president Vytau- tas Landsbergis heeft afwij zend gereageerd op het besluit van Sovjetleider Michail Gor batsjov speciale delegaties te sturen naar de Baltische lan den. Volgens Landsbergis gaat het hierbij „niet om de daad van goede wil van het Krem lin waarop wij wachten". Eerder meldde het persbureau Tass dat de Sovjetpresident drie hoge delegaties had sa mengesteld om in de Baltische staten politieke, economische en sociale kwesties te bespre ken met de leiders aldaar. Wie de delegaties zal leiden en wanneer ze naar het Balticum gaan meldde TASS niet. DEN HAAG Nederland zal met de andere EG-lan- den overleggen over de mogelijkheid van het op heffen van sancties tegen Zuid-Afrika, zo blijkt uit een verklaring van de woordvoerder van buiten landse zaken gisteravond in Den Haag. De verklaring volgde op de aankondiging van president De Klerk, gisteren in Kaap stad, dat wetten die ten grond slag liggen aan de apartheid zullen worden ingetrokken. Ook in andere westerse landen is positief gereageerd op de aankondiging van De Klerk. De Europese Gemeenschap is bereid haar sanctiebeleid tegen Zuid-Afrika verder te versoe pelen als de door president Frederik de Klerk aangekon digde afschaffing van de laat ste apartheidswetten doorgaat, zo zei EG-commissaris Frans Andriessen (Buitenlandse Be trekkingen) in een eerste reac tie. Volgens Andriessen is Zuid- Afrika op de goede weg. Dat blijkt niet alleen uit de door De Klerk aangekondigde plan nen maar ook uit de gezamen lijke oproep, dinsdag, van ANC-leider Nelson Mandela en Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi aan hun aanhangers om een einde te maken aan hun bloedige onderlinge strijd. Deze ontwikkelingen openen in de ogen van de EG-Com- missie de weg naar echte on derhandelingen tussen alle be trokken partijen in de Zuida- frikaanse samenleving, die moeten leiden tot eën demo cratisch en niet-raciaal Zuid- Afrika. Uitgangspunt van het komen de EG-overleg over Zuid-Afri ka is het besluit van de Euro pese topconferentie van eind vorig jaar in Rome. De rege ringsleiders verklaarden toen dat, zodra de Zuidafrikaanse regering een wetgevend initia tief zou hebben genomen om de wetten inzake de geschei den woongebieden en de het grondbezit in te trekken, de Gemeenschap de in 1986 aan genomen maatregelen zou ver soepelen. In de Haagse topconferentie van 1986 besloten de EG-lan- den de invoer van ijzer, staal en gouden munten (Kruger Rands) uit Zuid-Afrika te ver bieden. Ook de uitvoer van ruwe in de EG gewonnen olie werd gestaakt, evenals nieuwe investeringen in Zuid-Afrika. Deze investeringsstop is in middels opgeheven. Fracties De CDA- en VVD-fracties lie ten zich positief uit over de rede van De Klerk en de eventuele versoepeling van de sancties. De PvdA-fractie vindt het nog te vroeg om nu al aan te sturen op verdere versoepeling. „Ik heb de nei- Op het moment dat president De Klerk zijn voorstellen bekendmaakte, verliet de fractie van de Conservatieve Partij demonstratief het parlement. foto: ap ging om te beoordelen op basis van de feiten en niet op basis van voornemens", aldus het PvdA-kamerlid Verspaget in een eerste reactie. Ook met D66 valt pas te pra ten over versoepeling van de sancties tegen Zuid-Afrika na dat president De Klerk zonder voorbehoud zijn belofte ge stand heeft gedaan dat alle po litieke gevangenen vrijkomen en de ballingen kunnen terug keren naar hun thuisland. De Anti-Apartheidsbeweging Nederland is teleurgesteld over de toezeggingen die De Klerk heeft gedaan. „De min derheidspresident wekt met zijn toespraak de indruk welis waar een aantal essentiële apartheidspilaren te willen af breken en tegelijkertijd de me chanismen van onderdrukking in stand te willen houden", stelt de AABN in haar verkla ring. De Klerk zei gisteren, dat wanneer het parlement de voorstellen van de regering overneemt, de Zuidafrikaanse geschreven wet binnen enkele maanden verlost kan zijn van de overblijfselen van raciale discriminatie. De regering stelt het parlement voor de drie be langrijkste apartheidswetten af te schaffen. Verdwijnen zul len dan de Wet op de Groeps- gebieden, die woongebieden verdeelt op grond van ras; de Landwet, die dertien procent van het grondgebied aan de zwarte meerderheid toewijst; en de Bevolkingsregistratie- wet, die.de bevolking op grond van ras indeelt. Toch blijft de Zuidafrikaanse president de voorstellen van de oppositie voor de instelling van een multi-raciale over gangsregering van de hand wijzen. De Klerk wil dat de blanke regering aan de macht blijft totdat de onderhandelin gen met het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) zijn afge rond en een nieuwe grondwet klaar is. Op het moment dat De Klerk in het parlement het woord voerde, demonstreerden ir\ Kaapstad tienduizend mensen tegen de apartheid. In Kaap stad en andere steden bleven duizenden arbeiders thuis als onderdeel van de campagne voor de onmiddellijke beëindi ging van de apartheid. Vorig jaar opende De Klerk het parlement met de aankon diging van de vrijlating van Nelson Mandela en de legalise ring van zestig oppositiegroe pen. Deze hervormingen leid den echter niet tot verbeterin gen in het dagelijkse leven van de zwarten en maakten de weg vrij voor het onderlinge zwarte geweld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net staat in beginsel niet afwijzend tegenover ver mindering van de land bouwsubsidies met dertig procent, zoals de Europese Comissie heeft voorge steld. Volgens premier Lubbers deelt het kabinet de zorgen van de Europese Commissie over de budgettaire ontwikkelingen binnen de Europese agrarische sector. Volgens de minister president heeft het oude pak ket voorstellen, gericht op.pro- duktiebeperking, onvoldoende opgeleverd. „De afspraken werken niet goed uit", aldus Lubbers. Een woordvoerder van minis ter Bukman van landbouw wees er desgevraagd op, dat de bewindsman geen bezwaren heeft tegen afbouw van de subsidies. „Maar de minister verzet zich wel tegen een nog niet officieel aangeboden voor stel van de Europese land bouwcommissaris McSharry voor een stelsel van compensa ties voor de boeren, dat juist voor de Nederlandse land bouw een achteruitgang van tachtig procent zou beteke nen". aldus de ministeriële zegsman. Volgens bronnen in Brussel gaan de EG-ministers van landbouw begin volgende week echter toch praten over de voorstellen van landbouw commissaris McSharry. Deze zou inmiddels voor zijn ideeën de steun hebben gekregen van de gehele EG-commissie. Vol gens Nederlandse berekenin gen zou het plan van McShar ry de EG-landbouwuitgaven verdrievoudigen in plaats van te verminderen. Mislukking bedreigt raketten - overleg GENÈVE Jaren werk kun nen voor niets zijn geweest als er niet snel een verdrag wordt gesloten over de vermindering van intercontinentale kernwa pens. Dat heeft de Amerikaan se ambassadeur Richard Burt, die in Genève met de Sovjetu nie onderhandelt over het zo genoemde START-akkoord, gezegd. Burt zei niet optimis tisch te zijn. „Het lijkt er op alsof de militairen in de Sov jetunie een sterker stempel op de onderhandelingen willen drukken". Amerikaanse func tionarissen hebben de afgelo pen maanden de vrees uitge sproken dat de Sovjets in Ge nève door de militairen wor den gedwongen hardere stand punten in te nemen. Volgens Burt zijn de Sovjets al terugge komen op enkele afspraken die eind vorig jaar zijn ge maakt met de voormalige mi nister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze. Oekraïne stemt in VN tegen de Sovjetunie GENÈVE De Oekraïne heeft voor het eerst gebruik gemaakt van zijn stemrecht in de Verenigde Naties om zich te distantiëren van het beleid van de Sovjetunie. De Oek- raïnse VN-ambassadeur Vladi mir Vasilenko verwierp „ge bruik van gewelddadige me thoden in welke vorm dan ook en door wie dan ook". Vasilen ko sprak tijdens een debat over het zelfbeschikkingsrecht van volkeren. Volgens een af spraak tussen de westerse mo- fendheden en Sovjet-leider talin kregen de Oekraïne en Wit-Rusland bij de oprichting van de VN een eigen zetel. Tot deze week hadden de Sovjet republieken echter onveran derlijk meegestemd met de Sovjetunie. President Suriname trekt alle wetsontwerpen in PARAMARIBO Het Suri- naamse zakenkabinet gaat het parlement een nieuw wetge vingsprogramma aanbieden. Alle wetsontwerpen van de af gezette regering, waaronder de begroting voor 1991, zijn door president Johan Kraag inge trokken, zo heeft hij schrifte lijk aan parlementsvoorzitter Jagernath Lachmon meege deeld. Parlementariërs, die anoniem wensen te blijven, zien in de intrekking van wetsontwerpen een beknotting van parlementaire bevoegdhe den. Het is nu immers de rege ring die bepaalt wanneer het parlement weer bijeen komt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7