„Ik ben een speler die graag een actie maakt" ,Schaatsprestatie is van veel factoren afhankelijk" finale Weinig belangstelling voor Leidse selecties FRENK VAN DER KLEY EEN GRILLIGE KATWIJK - De meningen over Quick Boys-spits Frenk van der Kley lopen nogal uiteen. Voor de een is Van der Kley een simpele draver en voor de ander is het een voetballer die altijd een beslissende actie in huis heeft. Vooral het als kritisch bekend staande Katwijkse publiek heeft nog al eens moeite met zijn speelstijl. Met die kritiek heeft Van der Kley inmiddels leren leven. „Ik lijk in het veld vaak heel onverschillig maar dat is maar schijn. Ik baal er net zo goed van als ik slecht speel. Maar ik ben een speler die graag een actie maakt. De tegenstander opzoeken en uit spelen dat zijn mijn sterke pun ten". De talenten van Frenk van der Kley werden door de scouts uit het betaalde voetbal al vrij snel ontdekt. Op jeugdige leeftijd speelde hij al voor Feyenoord en Haarlem. Hij slaagde er echter niet om door te breken.,„In die periode bleek dat ik voetbaltechnisch veel tekort kwam. Tijdens mijn opleiding bij Quick Boys was daar te weinig aandacht aan besteed. Bij Feyenoord en Haarlem werd veel ge traind op het tikken in de kleine ruimte. De bal schoot bij mij helaas iets te vaak van de voet af', zegt Van der Kley met een glimlach. Hij keerde daarna terug op het oude nest en slaagde er toch weer in om in contact te komen met clubs uit het betaalde voetbal. SVV bood hem een contract aan en had daar geen spijt van. Van der Kley scoorde dertien maal en was een belangrijke spelers voor de Schiedam mers. De sombere financiële situatie dwong de club echter de succesvolle spits in de etalage te zetten. Van der Kley: „Door mijn transfer kon het va kantiegeld aan de spelers worden uitbe taald". Heerenveen. NEC en de Graaf schap toonden belangstelling en Van der Kley koos voor de Achterhoek. „Ik heb daar redelijk gepresteerd dat bleek wel uit het verbeterde contract dat ik aan het eind van het seizoen kreeg aangeboden. Maar ik had het wel gezien in het betaalde voetbal. Vooral het iede re dag op en neer reizen begon me de keel uit te hangen". De Graafschap wil de echter nog wel wat terugzien van de transfersom en probeerde hem aan Tel star en Excelsior te slijten. Van der Kley had daar weinig trek in en keerde terug naar Quick Boys en ging weer in de ho reca werken. De rentree van Frenk van der Kley op Nieuw Zuid verliep niet vlekkeloos. „Ik heb de overstap naar de amateurs onder schat. Ik miste de vorm en mijn trai- ningsinzet liet te wensen over. Je gaat dan steeds meer tegen jezelf voetballen. Kritiek De kritiek van het publiek, de spelers en de pers gingen steeds meer tegen me werken. Raboen hield mij echter de hand boven het hoofd. Hij dacht dat ik gewoon wat tijd nodig had. Achteraf had mij tijdens de trainingen harder aan moeten pakken", aldus een openhartige Van der Kley. Het vertrek van Raboen was voor de ex- prof de prikkel die hij nodig had om be ter te. presteren. Arjen van de Werf had geen boodschap aan gevestigde namen en zette Van der Kley op de bank. „Daar baalde ik ontzettend van. De bekerwed strijden tegen Helmond Sport en NEC moest ik vanaf de kant volgen. Maar door hard te trainen heb ik mijn basis plaats weer terug en de laatste maanden draai ik weer zo als het hoort". De aanpak van Aijen van de Werf spreekt Van der Kley wel aan. „Het was op dat moment precies de trainer die we nodig hadden. Raboen probeerde de ploeg een bepaalde manier van spelen op te dringen. Van der Werf gaat meer uit van de capaciteiten die in het elftal aanwezig zijn. Hij geeft meer vrijheid en de huidige selectie heeft zo veel kwaliteit dat ze die verantwoordelijkheid aan kan. Het klinkt misschien een beetje overdre ven maar eigenlijk hebben we bij Quick Boys helemaal geen trainer nodig. Tacti sche problemen worden bij ons door de spelers in het veld opgelost. Van de Werf voelt dat aan en heeft als enige doel om ons dit jaar naar het kampioen schap te begeleiden. Daarom ben ik blij dat het bestuur niet in zee is gegaan met een gevestigde trainer als Ab Fafié. Die hebben alleen de ambitie om zelf hoger op te komen". Onverschillig Van der Kley heeft een haat-liefde ver houding met het Katwijkse publiek. Zijn manier van spelen inspireert de trouwe aanhang tot stevige krachttermen. „Ik maak me daar niet zo druk om. Het zijn op Nieuw Zuid niet allemaal voetbal- kenners. Ik ben nu eenmaal geen Floor van Duyn die je in een duel drie keer te genkomt. Maar ik heb op een andere manier mijn waarde voor de ploeg. Ge lukkig krijg ik de laatste maanden ook voldoende complimenten". De positie van Quick Boys op de rang lijst is riant te noemen. Maar er staan de komende weken twee zware wedstrijden op het programma. Vanmiddag wacht de altijd beladen derby tegen Rijnsburg- se Boys en over twee weken maakt Kat wijk zijn opwachting op Nieuw Zuid. Van der Kley ziet deze confrontaties met vertrouwen tegemoet. „In deze wedstrij den kunnen we laten zien dat Quick Boys terecht koploper is. Ik ben dit sei zoen nog maar weinig tegenstanders te gen gekomen waar we het moeilijk tegen hebben gehad. Alleen Katwijk heeft te recht van ons gewonnen. De kracht van Quick Boys is dat we een perfect uitge balanceerd team hebben. Een hechte verdediging die zeer sober kan spelen, een creatief middenveld en een snelle voorhoede. Als we zonder blessures en schorsingen kunnen blijven voetballen zie ik niet in waarom we geen kampioen worden". Derby's zijn voor Frenk van der Kley gewone wedstrijden. „Natuurlijk ben je gespannen en met al die mensen langs de lijn wil je wat laten zien. Maar ik laat me niet opfokken er zijn tenslotte maar twee punten te verdienen." Keuze Een terugkeer naar de wereld van de profs is nog steeds een stille wens van Frenk van der Kley. „Ik ben steeds op de verkeerde momenten bij de clubs weggegaan. SVV was op sterven na dood en sinds de komst van John van Dijk spelen ze in de eredivisie. Toen ik bij de Graafschap speelde waren we een grau we middenmoter en nu staan ze op het punt te promoveren. Ik had daar in de eerste maanden bij Quick Boys flink de pest over in. Maar ik had nu eenmaal die keuze gemaakt. Maar als er een goe de club komt dan wil ik het best nog eens proberen, het blijft een wereld die mij boeit. Je kan de hele dag met voet bal bezig zijn. Ik mag dan wel onver schillig overkomen maar voetbal is voor mij heel belangrijk. Ik mag dan voor veel mensen een blinde draver zijn maar ik weet voor mijzelf dat ik veel meer kan. De laatste jaren heb ik veel geleerd. Tactisch ben ik veel sterker geworden. Mijn zwakste punt blijft mijn wisselval ligheid maar de laatste tijd speel ik rede lijk constant". Misschien dat Van der IGey dan eindelijk iedereen kan overtui gen van zijn kwaliteiten. KEES VAN KESTEREN JOS DE KONING ONDERZOEKT RELATIE SPORT EN WETENSCHAP: TER AAR - De relatie tussen we tenschap en sport is de laatste jaren in een stroomversnelling geraakt. Intensieve begeleiding en gericht onderzoek in moderne laboratori ums moesten de' prestaties van de sporters omhoog schroeven. De ne gatieve aspecten van deze ontwik keling komen de laatste tijd fre quent aan het licht. De problemen rond wielrenner Gert-Jan Theunis- sen, en de verhalen van de atleten uit het voormalige Oost-Duitsland zijn daar de meest aansprekende voorbeelden van. De 27-jarige Jos de Koning uit Ter Aar houdt zich dagelijks bezig met de relatie sport en wetenschap. Vorige week pro moveerde hij in Amsterdam op het proefschrift Biomechanische as pecten van hardrijden op de schaats'. De keuze voor het onderwerp schaatsen is voor De Koning geen toevallige ge weest. De promovendus is zelf een groot liefhebber van het voortbewegen op de gladde ijzers. „Ik behoor tot de twintig beste schaatsers van de ijs vereniging Ter Aar", stelt hij tevreden vast. Zijn fasci natie voor de schaatssport heeft zijn we tenschappelijke loopbaan in een stroom versnelling gebracht. Op de faculteit van bewegingswetenschappen van de Vrije Universiteit heeft hij studie verricht naar de natuur-wetenschappelijke kant van het schaatsen. Een indrukwekkend proefschrift werd de vrucht van zijn ar beid. Het belangrijkste wat De Koning aantoonde was dat het succes van de sprinter al in de eerste seconde van de race valt waar te nemen. Dat gebeurt overigens niet met het blote oog. Met speciale camera's (honderd beelden per seconde) de start van de vijfhonderd meter gefilmd. De Koning: „Na analyse van de beelden ontdekte ik een overeenkomst tussen de mate van versnelling bij de start en de uiteindelij ke finish-tijd. Het was opzienbarend om te constateren dat direct meetbaar is dat degene met de grootste explosie van energie bij de start ook als eerste de fi nish haalt". Energie Daarna heeft De Koning een computer model ontwikkeld. De computer voor spelt de eindtijd met een afwijking van 1,3 procent. „Hierdoor kan worden be paald welke factoren prestatiebepalend zijn. De schaatsers kunnen dan juist daarop trainen". Uit het onderzoek van De Koning is gebleken dat een topsprin- ter en een subtopper ongeveer evenveel energie verbruiken. „Niet de hoeveel heid energie, maar de wijze van verbruik zijn bepalend voor het verschil in eind tijd. De energie moet aan de sprint wor den besteed. Bij fietsen en lopen werkt dat hetzelfde". Namen van de onderzochte personen wil De Koning niet prijsgeven. Wel be zocht hij de laatste jaren grote schaatse- venementen. De grote publieke belang stelling tijdens de wereldkampioen schappen in Heerenveen maakte onder zoek echter onmogelijk. De Olympische spelen in Calgary (1988) en de afgelopen Nederlandse kampioenschappen in .Alk maar waren dat betreft beter geschikter voor het plaatsen van de high speed ca mera's. De Ter Aarder speelt zijn vergaarde ken nis door aan de Nederlandse kernploeg. „Ik heb een goed contact met de schaat sers. Met de trainers voer ik regelmatig gesprekken. Maar ik moet de resultaten van dit onderzoek onmiddellijk relative ren. Een schaatsprestatie is van wel dui zend factoren afhankelijk. Ik heb er slechts drie onderzocht". LEIDEN - De voorbereidingen voor de wedstrijden van de Leidse Korfbalselecties tegen de Neder landse selecties verlopen zeker niet vlekkeloos. De wedstrijd die 6 fe bruari gespeeld zal worden verliest daardoor aan sportieve waarde. De selectiecommissie van de Leidse Korfbal Federatie werd geconfron teerd met blessures en afzeggingen en zag een oefenwedstrijd tegen het Sassenheimse TOP daardoor sterk gedevalueerd worden. Maar ook de wijze waarop de selectie commissie te werk is gegaan wekt enige bevreemding. Veel bekende namen uit de Leidse regio ontbreken in de selectie. Deels door desintresse deels door blessu res. Zo ontbreken klinkende namen als Frank Nijenhuis, Peter Kuipers, Anne- marie van Dijk, Eric Peters, Erick Kromhout en Perry Venema, waarbij al leen voor laatstgenoemd tweetal een blessure kan worden opgevoerd. Ander zijds is het opmerkelijk dat in de selec ties spelers zijn opgenomen die bij de ei gen eigen club nog niet verder gekomen zijn dan de reserves, terwijl sommige clubs zelfs helemaal geen spelers leveren. Dit geldt vooral voor Leiden 2, de tegen stander van de Nederlandse jeugd tot en met 21 jaar. Krachtsverschil Door al deze ontwikkelingen dreigt het gevaar, dat de krachtsverschillen te groot worden en dat de ontmoetingen in Lei den voor de Oranje-selectie daardoor niet interessant worden. Op een onbe duidend oefenpotje zit men daar niet te wachten. Daarbij staan er voldoende ge ïnteresseerde sparringpartners in de rij om de nu bijna tien jaar durende serie oefenwedstrijden over te nemen. De Leidse Korfbalfederatie heeft er echter Jacqueline Winter van TOP is een van de geselecteerde speelsters voor het duel tegen de Oranje-selectie op 6 februari in de Vijf Meihal. FOTO: HENK SNATERSE alle vertrouwen dat de liefhebbers 6 fe bruari weer op komen dagen. In het ver leden is immers gebleken dat de Vijf Meihal altijd weer uitverkocht raakte, hoe groot de nederlagen voor de Leidse vedetten ook uitpakten. De Leidse selecties zijn als volgt samengesteld: Leiden 1: Erica de Rooy, Lian Tieleman (Pemix), Barbara Romson, Stella Tiggelman, Jacqueline Winter (TOP), Tanja Huizing (Fiks), Anne van der Zaag, Gerco Langelaan (TOP), Henny Piket (Fides Pacta), Theo Vreeken (Fiks) en Heiko Lo- Leiden 2: Heieen Zuurmond, Ineke van der Veg- te (Pernix), Sandra Marquenie, Kitty van der Mark (Zuiderkwartier), Marion Peters (De Da naïden), Robin Amoldus, Caper Rooy (Pemix), Alfred Lambooy (De Algemene), Aldo Spadon (Zuiderkwartier), Hans van de Velde (De Danaï den), Jan de Vroomen (TOP). Coach is Wim Nij enhuis. Leiden jeugd: Karin \an der Blom, Conchita Prins (Fides Pacta), Anne van 't Hof (TOP), Bar- bro Heyman (De Danaïden), Marjolein Kriek (Pemix), Sakia de Roode (Zuiderkwartier), Hen drik Hooimeyer, Matthijs de Visser (Fiks), Tim van der Horst (TOP), Sander de Haas (Fides Pac ta), Arnoud Lambooy (De Algemene) en Remco van de Meeberg (Ons Eiland). Ruud Niesing zal deze ploeg begeleiden. Onder redactie van Kees van Kesteren Bijzonder UVS-voorzilter Bart van Leeuwen noem de Melbi Raboen vorige week een bijzon der mens. De Haagse oefen mees ter maakte die typering na de wedstrijd UVS - Wilhelmus volledig waar. In de gebrui kelijke nababbel met de pers trok hij al zijn theatrale registers open om het falen van UVS duidelijk te*maken. „De zweep moet er over". Het zijn makke schapen zonder bezieling", waren nog de meest vriendelijke opmerkingen over de Leidse spelers. Het komt zelden voor dat een trainer van de tegenstander zo diep in gaat op de problemen van de opponent. Maar Raboen voelt zich nog altijd be trokken bij UVS. Wij van Hutspofrjt vra gen ons alleen af of de huidige trainer Ruud de Groot nu wel zo blij is met de opmerkingen van Raboen. De rode draad in het verhaal van de Hagenaar is het verwijt dat De Groot zijn ploeg niet meer kan motiveren. En dat zal de Leidse oe- fenmeester niet leuk vinden. Maar de competitie is nog lang en wie het laatst lacht... Eenzaam Paul Hüsken, van de De Danaïden, ken de afgelopen zaterdagavond het een zaamste moment -in zijn sportloopbaan. Op een geheel verlaten veld in de Haagse sporthal in de Steenwijklaan moest straf- worp nemen. Deze bizarre situatie kwam voort uit een Leids protest tegen het niet toekennen van strafworp in het vorige duel tegen HKV. Hüsken faalde niet en daardoor bestaat de kans dat de 12-11 nederlaag alsnog wordt omgezet in een 12-12 gelijkspel. Het is theoretisch niet onmogelijk dat dit punt de doorslag zal geven in de strijd om de titel tussen De Danaïden en HKV. Mocht de balans in Leids voordeel uitslaan dan zal Paul Hüsken nog vaak met veel plezier aan deze eenzame avond terug denken. Schilderij Tennisser Jan Siemerink staat op het moment in het brandpunt van de belang stelling. Vorige week streek een filmploeg van de NOS neer in Rijnsburg om een portret van Siemerink te maken. De pres taties van de Rijnsburger rechtvaardigen Zijn geslat in de open Australische kampioenschap deze aandacht. optreden pen betekende een definitieve doorbraak. De huidige trainer van Siemerink Frits Don gebruikt in een interview met Het Parool de volgende fraaie beeldspraak om de kwaliteiten van zijn pupil te om schrijven. „Als Jan geïnspireerd, is maakt hij een schilderij. Die moet je nooit zijn stopvolley of zijn balletje tus sen de benen afpakken. Dat is uniek". Soms blijken trainers over ongekende li teraire capaciteiten te beschikken. FOTO: KEES VAN DEN BURG CeidóeSou/umL Frenk van der Kley:„Ik heb de overstap van de Graafschap naar Quick Boys onderschat". FOTO: HENK SNATERSE SPITS ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 35

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35