Letlands strijd op leven en dood iï.W't RIGA - In het centrum van Riga, achter de rug van een enorme Le nin, staan nog steeds de barrica den. Woeste prikkeldraad-spiralen tussen kraaiepoten moeten onge wenste vreemdelingen weghouden van de geblindeerde ramen van het gebouw van de ministerraad, aan de voormalige Leninlaan, nu om gedoopt in Vrijheidslaan. Voor de hoofdingang van het ministerie staat een metershoge muur uit grij ze betonblokken. Door een smalle opening kan slechts een man tege lijk naar binnen. De rust mag dan zijn weergekeerd in de kleine republiek Letland, dat anderhalf maal de oppervlakte van Nederland be slaat en nog geen drie miljoen inwoners rijk is, maar de spanning is bij lange na nog niet geweken. In Moskou heeft president Gorbatsjov zich uiteindelijk uitgesproken tegen ge weld als middel om politieke geschillen bij te leggen. Wie het gelooft, krijgt een olifant, lijken de Letten te willen zeggen met hun besluit om zoveel van hun bar ricades intact te laten. Bijna twee weken na 'Bloedige Zondag' liggen in een park in het centrum van Riga nog bloemen op de plaatsen, waar vier mannen tussen de 18 en 41 jaar het leven lieten tijdens een wilde bestorming van het ministerie van binnenlandse za ken door de 'Zwarte Baretten'. Deze pit bulls van Moskou worden geselecteerd op een permanente rode waas voor de ogen. Ze schieten op alles wat beweegt. De mentaliteit van de OMON, zoals de 'Zwarte Baretten' officieel heten, blijkt uit het relaas van politie-kapitein Janis Jasevitsj in de Baltische Tijd, een week blad voor Russen in Letland. Jasevitsj: „Ik greep naar mijn kogelvrij vest, toen een kogel mij in mijn kuit trof. Ik zocht beschutting tegen een muur in het bu reau waar ze toelatingspasjes uitschrij ven. Van buiten kwamen de 'Zwarte Ba retten' de trap al opstormen. Een van hen nam me mijn machinegeweer af en sloeg me ermee op de rug. Ik zei: „Zie je niet dat ik gewond ben. Ik kan niet lo pen". „Je zult nooit meer lopen, zwijn", zei de OMON'er, en hij schoot me in mijn an dere been. De kogel bleef steken in het bot". In het park schikt een oudere dame de bloemen onder een foto van Andris Sla- pins, met 41 jaar het oudste slachtoffer van de 'Zwarte Baretten'. Hij werd doodgeschoten terwijl hij bezig was de gevechten op video vast te leggen. Er branden kaarsjes. Een oude man schudt vertwijfeld het hoofd en pinkt een traan weg. Hij mompelt iets in het Lets. Als ik in het Russisch zeg, dat ifc hem niet ver sta, schakelt hij zonder een spoor van er gernis over op de taal van de bezetter: „Jong, ze waren nog zo jong". Verraden Aan de Elizabetstraat, voorheen Kirov- straat geheten naar een in 1934 door Sta lin vermoorde handlanger van diezelfde Stalin, staat het hoofdgebouw van de Moskou-getrouwe Letse Communisti sche Partij. In dit moderne, bij wijze van uitzondering goed onderhouden gebouw in de Letse hoofdstad, zwaait eerste se cretaris Alfred Rubiks de scepter. Ru- biks is voor Letten een soort Seys-Inqua- rt en heeft tijdens de crisis eerder deze maand een hoogst twijfelachtige rol ge speeld, die treffend verwoord is door de Letse econoom Otto Latsis: „Het komt erop neer dat de leider van de Letse Communistische Partij Alfred Rubiks aan de chef van het Letse Comité voor Maatschappelijke Redding Alfred Ru biks heeft gevraagd de macht in de repu bliek op zich te nemen. Wie zou zoiets weigeren?" Net, als elders in de Sovjetunie wordt er in Letland druk gespeculeerd over de be trokkenheid van het Kremlin bij de ge welddadige acties van het leger, die in Litouwen en Letland samen zo'n twintig mensen het leven hebben gekost. Zit Gorbatsjov hierachter of is hij de con trole over de partij en het leger kwijt". Dank zij de loslippigheid van de Let Viktor Alksnis, een Sovjetparlementslid die vanwege zijn conservatieve denk beelden tot de 'zwarte kolonels' wordt gerekend, weten we iets meer van wat zich achter de communistische scher men van Moskou en Riga lijkt af te spe len. „Je hebt gelijk gekregen, Moskou heeft ons verraden", zou Rubiks volgens de Moskouse jongerenkrant Moskovski Komsomolets aan Alksnis hebben toe vertrouwd. Dit is een signaal uit het rechtse kamp, waaruit blijkt dat Gor batsjov achter de mislukte omwenteling zit. Toch is ook hier weer een andere verklaring mogelijk: de conservatieven zijn ontevreden met hun 'linkse' presi dent en proberen hem de zwarte piet toe te spelen. In zijn bastion aan de Elizabetstraat ont kent de donkergelokte, slechts voorbij de slapen behaarde Rubiks ruim een week na 'Bloedige Zondag' dat zijn comité ooit van plan is geweest een greep naar de macht te doen. De enige doelstelling zou zijn geweest een einde te maken aan de discriminatie van niet-Letten en het leger in de republiek. De beroepspoliti cus Rubiks betoont zich de redelijkheid zelve en zegt zelfs voor de Letse onaf hankelijkheid te zijn als zelfs maar 51 van de bevolking zich daar bij het door Gorbatsjov bevolen referendum van 17 maart voor uitspreekt. De Letse nationalisten zijn verdeeld over zo'n referendum. In 1940, toen het Rode Leger Letland onder de voet liep, vroeg niemand naar onze mening, luidt de mening van tegenstanders in het Let se parlement. Als we akkoord gaan met een referendum, stemt tweederde van de bevolking zich uit voor een onafhanke lijk Letland, meent een voorstander. De parlementaire oppositie spreekt daaren tegen nu al van 'politieke en psychologi sche druk', daarmee de argumenten aan gevend, waarmee Moskou-getrouwen een pro-Letse uitslag ongeldig kunnen verklaren. Discriminatie Het hoofkwartier van het Volksfront van Letland, aan de Vecpilsetasstraat in het centrum van Riga wordt, anders dan het parlement en 'de radio, niet bewaakt door politiemensen met machinegewe ren. Het is enigszins verbazingwekkend dat het Volksfront, dat voor Moskou-ge trouwe conservatieven toch een bron van onheil moet zijn, geen ongewenste bezoekers vreest. Gasten kunnen via het trappenhuis van het oude pand ongehin derd doorlopen naar de kantoren van het Volksfront op de bovenverdieping. „Het Volksfront is de grootste politieke beweging van Letland", legt de 34-jarige Romualdas Razukas uit. De zwaar ver- ziende Razukas tuurt mij aan door bril lenglazen die zijn ogen opblazen tot koeieformaat. Ongeduldig wippend op zijn stoel legt hij uit: „Wij zijn de groot ste politieke beweging van Letland. Het Volksfront is geen politieke partij. Wij hebben 170.000 betalende leden, onder wie radicale hervormers, maar ook pro- Letse communisten. De meeste leden zijn partijloos. Wat al die vogels van di verse politieke pluimage gemeen hebben, zijn de twee doelstellingen van het Volksfront: Letse onafhankelijkheid en het menswaardige leven dat een westerse democratie biedt". Razukas is van huis uit neurochirurg. Toen hij in november vorig jaar tot op volger werd gekozen van Dainis Ivans, nu vice-president van Letland, kwam dat voor hem als een verrassing, omdat hij geen Let is, maar Litouwer. Razukas: „De verdraagzaamheid jegens andere volken is onder de Letten veel groter dan bijvoorbeeld onder de Litouwers. Het kon het Volksfront niets schelen dat ik geen Let was. Mijn inzet en overtui ging, daar was het hen om te doen". Moskou, de Letse communisten en de militairen gebruiken juist het Letse na tionalisme als stok om de hond te slaan. onder presidentieel bestuur zou worden geplaatst. Razukas betreurt het feit dat Letland geen gezaghebbende organisatie van Russen kent. Zijn Volksfront is overwegend een Letse aangelegenheid, waarin Russen zich al met al niet erg thuis Voelen. Razukas noemt het ontbre ken van zo'n Russische democratische beweging „een groot gemis" dat de Letse Communistische Partij in de gelegenheid stelt zich op te werpen als beschermheer van Russische belangen in de republiek. In werkelijkheid is die partij alleen uit op de macht en lapt zij de belangen van de Russen aan haar laars, aldus Razu kas. Dankzij de stuurmanskunst van be roeps-politicus en ex-communist Anato- lijs Gorbunovs hebben de Letse leiders de klippen van het Sojet-vaarwater tot dusver weten te omzeilen. Vooralsnog is Letland er met minder kleerscheuren vanaf gekomen dan Litouwen, waar Moskou zich met geweld meester heeft gemaakt van radio en televisie. Prijsverhogingen Het warenhuis Oenivermag in het cen trum van Riga biedt een desolate aan blik. Meteen na binnenkomst wrijft de onbevangen bezoeker zich de ogen uit van verbazing over de diversiteit van het assortiment. Links staat een toon bank met 'matrjosjka's', de klassieke holle houten Russische vrouwtjes met daarin kleinere poppetjes, daarin nog kleinere enzovoorts. Rechts, tegenover de matrjosjka's, liggen officierspetten te koop in allerlei kleuren en maten. Ach ter beide toonbanken staan zich te plet ter vervelende verkoopsters. De belang stelling van het winkelende publiek is nihil. Overal in de winkel gapen lege schappen de klanten tegemoet. Radio's, zegt een bord in een hoek. Ik kijk zoekend rond. Geen radio's. Geen radio's ook in de winkel Orbita, el ders in Riga-centrum, dat verbluffend weinig winkels telt. Radio, telefoon en televisie, luidt de lokkende tekst op Or- bita's voorgevel. Binnen verdringt zich het volk. Radio's? Geen! Telefoons? Geen! Er staan wel twee televisietoestel len, maar die zijn alleen te koop voor mensen die een aankoopvergunning kunnen overleggen van het bedrijf waar ze werken. In vierkante vitrines liggen wat armzali ge sleutelhangers, vrijwel het enige dat er in de winkel te koop is, als kostbare klei noden uitgestald. Het ontbreekt er nog maar aan, dat ze daar op roodfluwelen kussentjes liggen te prijken. De prijzen van de televisietoestellen ma ken duidelijk dat voor elektronica de be ruchte prijshervorming nog niet is door gevoerd. Voor levensmiddelen heeft de Letse regering de prijzen al wel ver hoogd, in sommige gevallen zelfs met 400 procent. Al heb ik daar zelf niets van gezien, toch beweren de Letten dat er in de staatswinkels eindelijk weer iets van voedsel te koop is. In de buurrepubliek Litouwen hebben plannen voor ingrijpende prijsverhogin gen de regering Prunskiene de kop ge kost, al gelooft men in Riga dat Pruns kiene om politieke, niet om economi sche redenen het veld heeft moeten rui men. Een poging van de communisten in Riga om de onvrede over de hogere prijzen ook in Letland uit te buiten en de vlam opnieuw in de pan te laten slaan, is mis lukt. Premier Godmanis van Letland heeft trouwens gedreigd met zijn vertrek als het parlement mocht besluiten de prijsverhogingen terug te draaien. Hoopopjeltsin In een van de steegjes die samen het la byrinth van de Letse hoofdstad vormen, houdt Aleksejs Grigorevs kantoor. Be halve parlementslid is hij hoofdredac teur van de Baltische Tijd, een onafhan kelijk blad voor Russen in Letland, dat tweemaal in de week in een oplage van 50 000 verschijnt. Een Let laat weten hoe hij zich voelt onder de overheersing door de Sovjetunie. FOTO: EPA Grigorevs strijdt voor de Letse zaak, maar hij gelooft eigenlijk niet dat het conflict met Moskou voor de Balten goed kan aflopen. Hij schat de kansen 70 tegenover 30 procent in het voordeel van het Kremlin. Grigorevs heeft zijn laatste hoop geves tigd op het Rusland van Jeltsin. Redt Jeltsin het in zijn strijd tegen Gorbats jov, de Communistische Partij en het le ger, kortom tegen de dictatuur, dan red den de Balten het ook. Jeltsins succes hangt volgens Grigorevs af van een ko- lonelscoup in het leger. In de rangen bo ven die van kolonel zijn geen democra ten te vinden, terwijl zich onder kolo nels en lagere officieren juist wèl veel voorstanders van democratische hervor mingen zouden bevinden. Grigorevs geeft trouwens toe dat Jeltsin geen de mocraat in hart en nieren is, maar tot de democratie is veroordeeld, omdat hij af hankelijk is van de steun van de pro gressieven. „Als het fout loopt, verlaat ik het land", zegt de 36-jarige Grigorevs, die er haas tig aan toevoegt, dat hij eigenlijk niet wil emigreren, omdat dat gelijk staat met een nederlaag. „Onder geen beding wil ik terug naar het oude systeem. Ik wil niet meer liegen". Loog hij dan vroeger? „Ja, toen ik nog Engels doceerde aan de universiteit, haalde ik er verplicht Marx en Lenin bij, terwijl ik absoluut niet geloofde in wat ik mijn studenten vertelde. Dat vertik ik nog langer. Dat kan ik niet meer". De vrije meningsuiting heeft onder Gor batsjov een veel grotere vlucht genomen dan in de jaren vijftig en zestig onder de vorige hervormer Chroesjtsjov. Hoe leg je de mensen nu nog het zwijgen op? Met het recente geweld in Litouwen en Letland in zijn achterhoofd twijfelt Gri gorevs geen moment: „De communisten zullen terugvallen op hun oude methode van intimidatie en geweld. Ze zullen niet terugdeinzen voor geheime executies". Enkele maanden terug liep Grigorevs op straat een gebroken kaak op bij een aan val door twee onbekenden. Zijn porte monnee liet het tweetal ongemoeid. Bij een recente inbraak in zijn huis was wel zijn wereldontvanger verdwenen, maar niet de veel kostbaardere video-appara- tuur. Averechts De Letten zijn aangeslagen, maar niet geknakt. Het bloedige optreden van de 'Zwarte Baretten' op 20 januari heeft averechts gewerkt. Meer dan ooit is Let land van plan zich los te rukken uit de wurggreep van Moskou. De grote Russische minderheid in de re publiek begint te beseffen dat er geen sprake is van een etnische tegenstelling, maar van een strijd tussen democratie en dictatuur. Toen, vlak na de geweldda digheden, in een district van Riga waar overwegend Russen wonen wegens een sterfgeval tussentijdse wijkraadsverkie zingen nodig waren, versloeg de Letse arts Larissa Jansons haar militaristische tegenkandidaat, de overste Poljakov, met een verpletterende meerderheid van stemmen. De betonnen barricaden en de machine geweren van de pro-Letse politie voor het parlementsgebouw en bij de Letse ra dio geven niet alleen blijk van vastbera denheid, maar ook van onzekerheid over wat de naaste toekomst zal bren gen. De Letten zijn zeer ongerust over de nieuwe, door Moskou bevolen gemengde patrouilles. Zij vrezen dat Moskou het leger wil gebruiken om de loyale Letse politie onder de duim te houden en de kleine republiek zo de laatste tanden uit te rukken. „Wat is de volgende stap van het Krem lin?" Die vraag stelde mij Tatjana Zan- dersorie, programmamaakster van de Letse radio, zo uiting gevend aan de al gehele onzekerheid onder de bevolking van haar republiek. „Ik denk dat het Kremlin het zelf niet weet", antwoordde ik haar naar mijn stellige overtuiging. ROB VUNDERINK De bevolking van de kleine Baltische re publiek bestaat slechts voor 54% uit Let ten. Volgens de Letse communistenlei der Rubiks en president Gorbatsjov doen de Letten hun uiterste best om de 33% Russen en de andere minderheden in Letland het leven zo zuur mogelijk te maken. Volksfront-voorzitter Razukas ontkent dat. Voor de Russen van Interfront, een organisatie die zich verzet tegen uittre ding van Letland uit de Unie van Sovjetrepublieken, is de Letse taalwet zo'n steen des aanstoots. „De wet eist dat een chef op een fabriek de Letse taal machtig is", legt Razukas uit. „Als een Rus onze taal niet wil leren, dan is dat zijn goed recht, maar dan zegt de wet dat hij geen personeel onder zich mag hebben. 'Dicriminatie', schreeuwen de Russen van Interfront dan, maar als een Let in zijn eigen land geen Lets kan spreken omdat zijn chef een Rus is, dan is dat geen discriminatie. Dat is toch te gek om los te lopen!" Onlangs stond het leger in Riga op zijn achterste benen omdat een school een aantal kinderen van militairen had ge weigerd. „Volkomen onterecht", zo doet Razukas de verontwaardiging van de militairen af. „Voor al die soldaten die nu met hun gezinnen terugkomen uit Oost-Europa hebben we helemaal geen plaats. Op onze scholen bestond toch al een nijpend plaatsgebrek. De Commu nistische Partij en Interfront wakkeren het ongenoegen zoveel mogelijk aan". Sociale onrust speelt de Moskou-getrou we communisten in de kaart, die im mers graag zouden zien dat de republiek Barricades in het centrum van Riga. De rust mag dan zijn teruggekeerd in de stad, de spanning is nog niet geweken. CcidócSouAOtit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29