1 linal Ie 8 Marine vrouwen hebben er zelf voor gekozen" 1 p 1 Kurden tussen hamer en aambeeld =1 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 27 Het thuisfront, zo worden ze meestal kortweg aangeduid: zij die in Den Helder aan wal bleven en hun partners naar de Golf zagen vertrekken. Niet eenvoudig. Dat beseft de marine wel en er bestaan dan ook verschillende militaire organisaties waar de marinevrouw steun kan zoeken in tijden van nood. Tot nu toe is van deze opvangmogelijkheid eigenlijk geen gebruik gemaakt, zo melden de instanties. Marinevrouwen zijn het wel gewend dat hun man langere tijd yan huis, is, daar zijn ze heel nuchter in. Onzin, zegt vrouwenhulpverleningAvalon. Er is zwijgplicht in Den Helder. Een marinevrouw hoort niet te klagen, laat staan bij de werkgever van haar man. Bij Avalon staat de telefoon roodgloeiend. ZWIJGPLICHT VOOR HET THUISFRONT DEN HELDER - Rond de salon tafel in de huiskamer van Protes tants Militair Tehuis 'De Duif in Den Helder zitten acht vrouwen achter een kopje koffie. Ze praten wat over koetjes en kalfjes, twee kinderen rennen krijsend rondjes alsof hun leven ervan af hangt. Het gezelschap is afgekomen op de in loopmorgen voor partners van marine mannen in de Golf. „Het idee hierachter is dat de vrouwen in huiselijke sfeer wat ervaringen kunnen uitwisselen en de mogelijkheid krijgen hun eventuele pro blemen te bespreken. Met elkaar of in een persoonlijk gesprek met iemand van de geestelijke opvang", zegt ds. J. Moens van het tehuis. Hij beaamt dat de op komst wat magertjes is. Daar komt bij dat alle aanwezigen lid zijn van het zo genoemde thuisfrontcomité voor het fre gat De Jacob van Heemskerk dat nu in de Golf ligt. Zij regelen zo veel mogelijk de contacten tussen het schip en de ach tergebleven partners en zitten zelf in de organisatie van de inloopmorgen. Buiten het comité is niemand komen opdagen. Frida Oosten vindt het niet verwonder lijk. Haar man zit momenteel op de Heemskerk. Marinevrouwen zijn nuch ter. Ze zijn gewend dat hun mannen voor langere tijd weg zijn en klagen daar niet over, zo meent zij. Dat de missie van de mannen dit keer wel een gevaar lijker karakter draagt dan anders kan na tuurlijk niemand ontkennen, maar daar hoor je geen mens over. Kameeltochten Ook het Bureau Thuisfront meldt geen onrust onder de marinevrouwen. De drie mensen die hier werken zijn tussen personen tussen thuisfrontcomité's - zo als bijvoorbeeld bovengenoemde er één is - en de schepen. „Mensen zullen met hun persoonlijke problemen toch niet in eerste instantie bij ons komen. Daarvoor is de drempel waarschijnlijk iets te hoog. Het gebeurt maar heel zelden en dan verwijzen wij hen weer naar de Maat schappelijke Dienst Defensie. Ik denk dat de vrouwen eerder bij een comité zullen aankloppen", vermoedt Bart van der Meer, medewerker van Bureau Thuisfront. Voor ieder Nederlands schip dat voor langere tijd uitvaart, richten de partners een eigen thuisfrontcomité op. Voor de Jacob van Heemskerk, de Zuiderkruis en de Philips van Almonde bestaan er dus aparte clubs. Onderling hebben ze geen contact, vertelt Frida Oosten, maar wel met het Bureau Thuisfront. Dat stuurt de comité's alle berichten die van het betreffende schip komen, en vice versa. De vrouwen zorgen dan weer voor verdere distributie. „Zo horen we wie er jarig is geweest, wat voor taart hij kreeg, waar ze tussentijds aanmeren, wat ze zoal doen tijdens een stop. Kameeltochten en dergelijke". Over oorlogsdreiging geen woord. Ook andere instanties die het thuisfront in moeilijke tijden bijstaan, hebben het niet drukker dan gewoonlijk, al waren ze hier wel enigszins op voorbereid. Het Riagg Den Helder houdt rekening met calamiteiten. „Toen de oorlog uitbrak, hebben we gezegd: in geval de schepen direct bij gevechten worden betrokken zal de opvang het bijzonder moeilijk krijgen. Een maatschappelijk werker - militair of burger - zal met veel leed worden geconfronteerd. Daar hebben ze soms toch niet genoeg psychiatrische kennis en wij zullen waar nodig onze mensen beschikbaar stellen. Ook om de maatschappelijk werker zelf op te van gen. Het is aan Defensie ter beoordeling of ze gebruik willen maken van onze hulp", aldus directeur J. P. de Bont. Op vang voor de opvang dus. M. van Gulik van de Maatschappelijke Dienst Defensie: „Als het echt spannend wordt in de Golf, zullen we een actieve re rol gaan spelen. We hebben een af spraak met de stichting maatschappelijk werk de handen ineen te slaan als het storm gaat lopen en mensen gerust moeten worden gesteld. Maar tot nu toe is daar geen sprake van". Ontworteld „Vind je het gek?",, roept Tineke de Vis ser van vrouwenhulpvèrlening Avalon. „We hebben hier in Den Helder te ma ken met een totaal ontwortelde gemeen schap. Vrouwen trouwen met een mari neman, reizen hem achterna om in Den Helder te gaan wonen en dan is die man de helft van de tijd niet thuis. Al die tijd sta je als vrouw overal alleen voor. Tot dat hij op een goede dag weer opduikt en je de zorgvuldig opgebouwde onaf hankelijkheid weer voor een poos moet laten varen. Haast ondoenlijk toch? Maar erover praten mag niet, je hebt er toch zelf voor gekozen? Met mij niks aan de hand. Het is een code, hier in Den Helder, een taboe, een zwijgplicht". Daarnaast zijn de meeste vrouwen bang dat ze de carrière van hun man schaden als ze hun onvrede laten blijken. Dus bij een hulpverleningsorganisatie van de werkgever van hun man zullen ze niet snel aankloppen. Bij Avalon heeft de te lefoon echter sinds het uitbreken van de Golf roodgloeiend gestaan. Twee keer in de week organiseert de vrouwenhulpverlening inloopmiddagen. Vrouwen kunnen hier van gedachten wisselen over de meest uiteenlopende thema's en kunnen ook een persoonlijk gesprek aanvragen met een van de bege leiders. Maar ze kunnen ook informatie inwinnen over de verschillende cursus sen die Avalon organiseert. De laatste tijd is de toeloop enorm, en staat de Golfoorlog als thema centraal. De vrouwen weten dat ze hier de code kunnen doorbreken, dat ze boos mogen worden, mogen huilen. Hun man is naar de Golf en dat is erg. „Het klinkt misschien vreemd, maar voor onze cursus zelfverdediging is ook opeens een grotere belangstelling. Met de dreiging komt ook het gevoel van je wil len verdedigen, zo maak ik op uit reac ties van de cursisten", zegt docente Hen- ny Mol. „Anderzijds blijven nu ook meer mensen thuis, omdat ze zich daar veiliger voelen. Dat zijn merendeels ou deren", vertelt ze. „Den Helder is een vreemde stad", valt Tineke de Visser haar in de rede. „Hier wonen veel mensen die de Tweede We reldoorlog nog met zich meedragen. Als het al geen mensen zijn die het zelf heb ben meegemaakt, dan is het wel een fa- Een omhelzing ten afscheid. Hoewel het vertrek vaak heel emotioneel verloopt, mogen de achterblijvers daarna niet laten merken dat ze het moeilijk hebben. FOTO: ANP milielid, het leeft in bijna ieder gezin. Ook daar wordt bijna niet over gepraat. Maar ik merk nu aan de mensen die op de inloopmiddagen komen dat er angst heerst vanwege de oorlogsdreiging. Men sen die ineen krimpen als ze een sirene horen". „We hebben een cursus vijftig-plus, die wordt sinds de oorlog is uitgebroken veel minder goed bezocht. De cursisten, vrouwen van boven de vijftig, durven de straat haast niet op. Even boodschappen doen, goed inslaan, hamsteren dus, en zo snel mogelijk veilig terug naar huis". „En dan durven mensen te zeggen dat hier niks aan de hand is? Laat me niet lachen. Dagelijks bezweren we marine vrouwen: je hoeft niet bang te zijn je ge voelens te uiten, je hoeft niet bang te zijn dat het de carrière van je man zou schaden: je ongerust maken om je man betekent heus niet dat je tegen de mari ne bent. Geen wonder dat als die gevoe lens zo diep geworteld zijn, zo'n vrouw niet om hulp naar de marine stapt. Dat is dan wel de laatste instantie". KARIN VERAART Ze behoren tot hetzelfde Kurdische volk en ze haten hun onderdrukkers met eenzelfde Kurdische haat: Mustafa Yildirim uit Turkije en Shwan Ahmad uit Irak. Maar over de oorlog tegen Saddam Husayn denken ze geheel verschillend. Yildirim verwerpt het Amerikaans imperialisme" dat Turkije in staat stelt een massamoord op de Kurden te plegen. Ahmad juicht om het einde van Saddam en zegt: „Als ik tegen de geallieerden zou zijn, zou ik mijn eigen mensen verraden". Twee interviews over de droevige geschiedenis van een volk dat werd gevierendeeld. DEN HAAG - De doden zijn er bij in het Kurdisch centrum in Den Haag. Ze klagen aan, vanaf een pamflet aan de muur. Daar hangen de foto's van de slachtof fers van Halabja, de vrouwen en kinderen met gezichten waaruit de ogen zijn weggeteerd door het gif gas van Saddam Husayn. Bittere foto's. Toen ze gemaakt werden, bleef het stil in de wereld. Nu, bij na drie jaar later, worden ze weer in herinnering geroepen. Niet om de Kurden alsnog aan hun recht te helpen, maar om het demonische karakter van Saddam aan te tonen. Bitter. Met de doden van Halabja voor ogen doet Mustafa Yildirim zijn verhaal. „Ik kom uit Noordwest-Kurdistan", zegt hij en slechts met grote tegenzin is hij be reid te verklaren dat het hier dus om Turkije gaat. Daar wonen ongeveer acht miljoen Kurden. Hun volksgenoten le ven in Iran (vier miljoen), Irak (drie miljoen), Syrië (een half miljoen) en de Sovjetunie (honderdduizend). Ten tijde van het Ottomaanse Rijk be leefden de Kurden perioden van relatie ve welvaart en zelfstandigheid. Maar hoezeer zij ook één volk vormen, met een eigen Indo-Europese taal en cultuur, tot een natie brachten zij het nimmer. Bijna was het zover toen in het verdrag van Sèvres (1920), dat het einde van het Ottomaanse Rijk bezegelde, ruimte werd gemaakt voor een eigen Kurdische staat. Maar de stichting van de Turkse staat door Mustafa Kemal (Atatürk) smoorde deze belofte. In het verdrag van Lausanne (1923) kwamen de Kurden niet meer voor; zij werden weer wat ze ze waren: een min derheid verspreid over vier landen. In Turkije werden ze weg-gedefïnieerd als „Berg-Turken". Kurdisch werd verbo den, er stond een boete op het spreken ervan. Het kwam er uiteindelijk tot ge wapende opstand, evenals in Irak en Iran. Tijdens de oorlog tussen Irak en" Iran steunde Irak de Kurden in Iran en Iran de Kurden in Irak. De Kurdische guerrilla in Irak wordt ge voerd door de KDP (Kurdische Demo cratische Partij) van Marsoud Barzani en de PUK (Patriottische Unie Kurdis tan) van Jalal Talabani. Tot 1986 bestre den ze elkaar even enthousiast als Sad dam Husayn, maar tegenwoordig zijn ze verenigd in het Iraqi Kurdistan Front. Barzani verklaarde tegenover Jane's De fence Weekly dat zijn invloed zich uit strekte tot in Iran, Turkije, Syrië en Li banon. „Ons doel is de Kurdische geest levend te houden", aldus Barzani, die het Westen in 1989 waarschuwde dat elke hulp aan Irak „bloedgeld" zou zijn. In Turkije strijdt de orthodox-marxisti sche PKK (Kurdische Arbeiderspartij) voor Kurdische onafhankelijkheid en dat doet zij hard en medogenloos. Kur den die ervan worden verdacht mee te werken met de Turkse autoriteiten, wor den geliquideerd - onder meer daarom gaat de vergelijking met de Palestijnse intifadah op. Ook in Nederland bestaat onder Kurden angst voor de PKK; als ze er al kritiek op durven te uiten, dan toch geenzins via de krant. Hoshyar Zebari, woordvoerder van het Iraqi Kurdistan Front, keurt de metho den van de PKK af: „We proberen voortdurend hun extremisme te veran deren, en wijzen hen erop dat ze zo de reputatie van alle Kurden in gevaar brengen". Mustafa Yildirim verblijft sinds vijf maanden in Nederlanden. Hij is Turkije ontvlucht, nadat hij in totaal negen jaar in de gevangenis had doorgebracht van wege zijn „ideologische activiteiten" voor de PKK. Voor de Iraakse organisa ties KDP en PUK heeft hij weinig waar dering, volgens hem worden die geleid door voormannen uit feodale families, die steeds maar weer genoegen nemen met autonomie voor de Kurden. De PKK daarentegen eist onhankelijkheid en anders niet. Zijn standpunt over de Golfoorlog maakt hij duidelijk aan de hand van een fax van de Europese verte- Een bejaarde Kurdische vrouw voor haar schamele woning. FOTO: GERRIE COERTS genwoordiging van de PKK („Nee, om veiligheidsredenen weet ik ook niet waar die zit"). Waarom is Amerika de oorlog begon nen? „Alle ontwikkelingen van de twin tigste eeuw tonen aan dat het imperialis tische Amerika streeft naar wereldhege monie. Het wil overal zijn kolonialisme vestigen en probeert na Oost-Europa nu ook het Midden-Oosten zijn systeem op te leggen, met behulp van het zionisti sche Israèl en het fascistische Turkije". Is Yildirim dus een supporter van Sad dam? Geenzins. „Saddam Husayn zegt dat hij opkomt voor de islam en strijdt tegen het zionisme, maar dat is demago gie. Dat zijn niet de redenen waarom hij Kuwayt heeft geannexeerd. Iemand die zelf een groot deel van Kurdistan kolo niseert en massamoorden pleegt, kan niet degene zijn die een oorlog voor de Palestijnen voert". Turkse rol Beide machten, de imperialisten ener zijds en Saddam Husayn anderzijds, proberen de Kurden te breken, aldus Yildirim. Hoe Saddam dat doet moge duidelijk zijn. Wat de imperialisten be treft: die doen het door - via de NAVO - Turkije te betrekken bij hun poging het Midden-Oosten te beheersen. En Turkije gaat gaarne daarin mee, lou ter en alleen om de Kurdische onafhan kelijkheidsstrijd de nek om te draaien, aldus Yildirim. „Turkije zegt tegen Sad dam te zijn, maar ziet in werkelijkheid zijn kans schoon massamoord op de Kurden te plegen. En als Irak vanaf Turks territorium met grondtroepen wordt aangevallen, worden NAVO-troe- pen daarbij betrokken. Daarom roep ik de NAVO-landen op zich terug te trek ken uit Turkije". Dat de Turkse president özal deze week besloot het verbod op de Kurdische taal ongedaan te maken, bestempelt Yildirim als „camouflage". De moorden gaan door, zegt hij en hij verwijst naar berich ten uit Kurdistan dat er al Kurdische dorpen door de Turken zijn gebomba- deerd. „Het gaat in elk geval om Semdinli, Si- lopi en Cukuroa". De Iraanse radio, die volgens Yildirim betrouwbaar is in de zen, heeft gemeld dat twintigduizend Kurden gebombardeerd zijn. Een Iraak se Kurd voegt daar aan toe dat Saddam Husayn zijn militaire installaties mid denin Kurdische steden heeft geplaatst, teneinde zoveel mogeüjk burgers slacht offer te laten worden van de geallieerde aanvallen. Omgekeerd geldt hetzelfde: als de Irakezen Turkije aanvallen, zullen ze vooral Kurden treffen. „En Turkije heeft daarvoor geen voorzorgsmaatrege len getroffen. In Van bijvoorbeeld, een stad van 160.000 inwoners, zijn vijftien honderd gasmaskers verspreid. Voor de regeringsambtenaren". Dat Nederland militair aanwezig is in Turkije, verdriet Yildirim zeer. Volgens hem levert ons land daarmee een bijdra ge aan „de moord op de Kurden". Hij gelooft niet dat de Nederlandse bevol king daarachter staat en verwijst daar voor onder meer naar de demonstraties tegen de Golfoorlog. In het Kurdisch Centrum in Den Haag constateert men met leedwezen dat de verstrooiing van de Kurden tot gevolg heeft gehad dat er vele zielen huizen in de ene Kurdische borst. Beklagen de Kurden in Turkije zich ero ver het slachtoffer te worden van de Golfoorlog, de Kurden in Irak kunnen nauwelijks wachten tot Saddam van het toneel is verdwenen. Shwan Ahmad is één van hen. Tien jaar geleden vluchtte hij naar Nederland en hij hoopt dat de dag nabij is dat hij, al was het maar bij wijze van familiebezoek, naar zijn ge boortestreek kan terugkeren. „Ik kom uit een redelijk bekende fami lie, mijn overgrootouders waren rijke grootgrondbezitters. We woonden in Soelimania. Ik heb als scholier en stu dent de tijd meegemaakt dat de Kurden autonomie hadden. Er was zelfs een uni versiteit in Soelimania - die is later ver huisd - en er zaten Kurdische ministers in Baghdad. Maar naarmate de Ba'ath- regering sterker werd, kregen de Kurden het slechter. Het regiem van Saddam Husayn begon met de Arabisering van Kurdistan en dat liep langzaam maar ze ker uit op terreur. Ik was lid van een verboden studentenorganisatie, waarbij aangetekend moet worden dat de meest simpele politieke activiteit buiten de Ba'ath-partij verboden was. Op 13 sep tember 1980 moest ik voor de Revolu tionaire Rechtbank verschijnen, op 5 spetember slaagde ik er, mede dank zij de invloed van mijn familie, in weg le komen en naar Nederland te vluchten". Na 1974 werd de situatie voor de Kur den in Irak steeds slechter, zegt Ahmad. „Saddam paste dezelfde taktiek toe als de Amerikanen in Vietnam: alles werd platgebombardeerd. Het platteland werd ontvolkt, de Kurden trokken naar de steden, voorzover ze niet gedeporteerd werden naar het zuiden van het land of naar Sudan, waar ze als slaven werden verkocht. Wat Ceausescu heeft gepro beerd, heeft Saddam Husayn: vier- tot vijfduizend dorpen vernietigd. In de laatste fase heeft hij daarvoor gifgas ge bruikt, zoals in maart 1988 in Halabja. Er is geen mensenrecht of het is tegen over de Kurden betreft geschonden". Eigen staat „We hebben jarenlang gestreefd naar au tonomie binnen de grenzen van Irak, maar ik denk dat nu iedere Kurd een ei gen staat wil. De Kurden zijn moe van de Arabieren, de Perzen en de Turken. Het idee van een eigen Kurdische staat komt weer tot leven als gevolg van de Golfoorlog. Altijd als er een nieuwe Iraakse regering aantrad beloofde die au tonomie aan de Kurden, maar altijd volgde er dan na een aantal jaren de on derdrukking. Die fout moeten we niet weer maken. Ik ben er zeker van dat het Iraqi Kurdistan Front al besprekingen voert met de geallieerden over een eigen staat". Is er in Nederland ooit geprotesteerd te gen de behandeling van de Kurden? Ja, door Andrée van Es, zegt Ahmad, alleen door haar. En wat antwoordde Van den Broek toen? Dat het hier een intern pro bleem van Turkije betrof, zegt Ahmad, een probleem met nomaden. „We zijn niet vergeten, we zijn verwaarloosd. Ie dereen heeft de ogen gesloten voor ons lot. Als er straks Nederlanders sterven in de Golf, is dat ook de schuld van de Ne derlanders die het regime van Saddam hebben geholpen. Maar ik hoop dat ie dereen nu, naar aanleiding van de oor log, inziet dat de grenzen indertijd fout zijn getrokken". „Onze broeders in Turkije moeten niet vergeten dat Saddam Husayn de Kurden in Irak platgebombardeerd heeft, dat zij het einde van Saddam willen zien, ook al weten ze dat hij van zijn zelfmoord een massamoord wil maken, dat hij de Palestij nen en de Kurden met zich mee wil slepen. Wat ze opofferen in deze oor log, is altijd nog minder dan wat Sad dam van plan is op te hangen, dood te schieten, te vermoorden. Bovendien: de Kurdische slachtoffers die in deze oorlog vallen, vormen nog geen procent van de Kurden die Saddam totnogtoe heeft ver moord". STEVO AKKERMAN CeidócGouAdtit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27