fieidócSouxcmt H Ministerie moet niet zoveel beleid in bezuinigingen stoppen" STAD OMGEVING/RTV LEIDSE RECTOR MAGNIFICUS BEENAKKER 99 Reünie van een 171-delig kunstwerk in De Lakenhal WEEK EINDE Leiden wil herziening Kroonuitspraak voor terrein Jongeneel Persoonlijk cadeau EeidóeSouuwt ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 LEIDEN De omhaal van woorden waarmee de afgelopen jaren de ene na de andere onder- wijsbezuiniging werd gepresenteerd. Dat was een van de grootste, misschien wel dè groot ste, ergernissen van prof. dr. J. Beenakker (65), rector magnificus van de Rijksuniversiteit Leiden. Vrijdag als de oudste universiteit van Nederland haar 416de verjaardag (dies natalis) viert, neemt hij afscheid. Na zes jaar zijn functie te hebben vervuld gaat hij met emeritaat. Bee nakker, van oorsprong hoogleraar experimente le natuurkunde, wordt opgevolgd door de theo loog prof. dr. L. Leer touwer. „Bezuinigingen worden ty pisch gepresenteerd als 'het is voor uw bestwil'. Het doet me zo denken aan de predi kant die over zijn kleine kudde spreekt als de „goede kern" die overblijft. Terwijl er in feite gewoon iedere week minder mensen ko men. Ik ben allergisch voor dit soort taalverloedering. Ik begrijp het als ronduit wordt gezegd dat er geen geld be schikbaar is. Maar bespaar me dan die mooie verhalen. Zeg rechtschapen: 'Rector u heeft volgend jaar tien pro cent studenten meer en u moet het met minder geld doen. Zoekt u het maar uit'. En dan zoek ik het wel uit", geeft Beenakker de kern van zijn bezwaren weer te gen de combinatie van be zuinigingen en onderwijs hervormingen van de laatste jaren. Het wollige taalgebruik van het ministerie van onderwijs waarmee bezuinigingen worden gekleurd als hervor mingen heeft volgens Bee nakker vooral tot gevolg dat veel universitaire zaken al bij voorbaat zijn overgoten met „een sausje van kommer en kwel". „Het voortdurend gebruik van woorden in een bepaalde betekenis geeft daaraan uiteindelijk een ne gatieve lading. Als ik een voordracht houd over het leggen van zwaartepunten binnen de universiteit, dan denkt mijn gehoor meteen aan bezuinigingen, terwijl dat dan niet aan de orde is. Het ministerie zou eens niet zoveel beleid in zijn bezuini gingen moeten stoppen". De scheidende rector consta teert dat de laatste tien jaar in het onderwijs in het alge meen de ene verandering op de andere is gestapeld. Toch heeft de universiteit kans gezien dit goed te verwer ken. Beenakker: „Het valt uiteindelijk best mee aan de universiteit. Ik ben niet zo pessimistisch over de toe komst. Er is weliswaar een hoop nodig, maar vooral een beetje begrip dat er wat rust moet komen. Het zou wijs beleid zijn om de universi teiten de rust te gunnen om zaken nu verder uit te bou wen. Elke universiteit heeft ongetwijfeld zaken die beter gedaan kunnen worden, maar geef ons dan ook de kans om het beter te doen". Uitbouwen Beenakker doelt daarbij vooral op mogelijkheden om bestaand onderwijs en on derzoek uit te bouwen zon der grote bestuurlijke ingre pen. Het idee om in speciaal opgezette „centra van excel lentie" op allerlei vakgebie den toponderzoekers aan te stellen spreekt hem niet aan. „We moeten kijken naar wat jMf,, er al in huis is. We moeten er bestuurlijk voor zorgen dat de breedte die er hier al is, op wetenschappelijk- en op onderwijsterrein tot zijn recht komt. Daar doe je be ter aan dan in elke faculteit onderzoekscentra aan te wij zen". Als voorbeeld noemt Bee nakker het Centrum voor Niet-Westerse Studies (CNWS). „De kennis die er in Leiden is op het gebied van oriëntalistiek, talen en culturen. Die is uniek. Dat moet je verder uitbouwen. We hebben hier niet alleen de grootste, maar ook de breedste rechtenfaculteit van Nederland. Met de ont wikkelingen die nu gaande zijn, zoals de internationali sering, moeten we zien hoe we in dat brede gebied voor aan blijven lopen. Maar ie dereen heeft zo langzaamaan de angst dat als we ergens over beginnen dat het om minder geld gaat. Terwijl we in feite heel veel kunnen met het geld dat er is". Pratend over de weten schappelijk sterke kanten van de Leidse universiteit komen ook de „celweten schappen" ter sprake. De kennis gebaseerd op het on derzoek van levende cellen. Een terrein dat uit een groot aantal vakgebieden bestaat. In Leiden wordt zowel on derzoek gedaan op het ge bied van „gewone" celbiolo gie, als op het terrein van genetische manipulatie met planten. In de medische hoek is de Leidse universi teit actief op het gebied van de erfelijkheidsleer, de men selijke genetica, en de im munologie; kennis van het afweersysteem. Beenakker: „Waarom overleeft de mens in een voor hem vijandelijke omgeving. Als het afweer systeem wegvalt, kijk maar naar AIDS, krijgt iemand ineens allerlei ziekten die hij anders nooit zou krijgen. De bestrijding daarvan staat of valt met de kennis van de levende cel". Beenakker wijst niet zonder trots op de samenwerkingen die er op het gebied van uit eenlopend celonderzoek zijn met de technische universi teit Delft, met TNO en met de Rotterdamse universiteit. „West-Nederland heeft daarmee een uniek centrum op het gebied van celonder zoek", zegt hij terwijl hij ook constateert dat dit maar in kleine kring bekend is. Be stuurlijk staat de universiteit de komende jaren voor de opgaaf ervoor te zorgen dat er een soort uitwisseling „synergie" ontstaat waar door verschillende vakgebie den elkaar stimuleren. „Onze zorg is dat dit zo goed mogelijk loopt. Dat is veel fascinerender dan bezuini gen". Volgens Beenakker is het daarbij de kunst een sfeer op te bouwen waarin gewerkt kan worden aan grensver leggend onderzoek. „Je kunt mensen hier houden, on danks de mindere betaling dan in het bedrijfsleven, door ze het gevoel te geven dat het hier gebeurt. Dat lukt gelukkig nog steeds, want we zien nog altijd kans goede mensen te krijgen en hier te houden". Het idee van concurrentie tussen universiteiten op on derwijs en onderzoeksgebied zoals dat de afgelopen jaren is gesuggereerd, wijst Bee nakker pertinent van de hand. „Als onderzoek inter nationaal van belang is, trekt dat in Utrecht of elders ook wel belangstelling. Dan moet er toch een uitwisse ling kunnen zijn. Leiden heeft wel een aantal dingen dat kenmerkend is. Zoals het in de diepte studeren en niet in de breedte. Je stu deert hier niet in het alge meen moderne talen, maar één of twee moderne talen. Maar als er de afgelopen ja ren bestuurlijk één grote fout is gemaakt, is het wel het nodeloos aanwakkeren van concurrentie. Universi teiten staan samen voor de zelfde taak. Een sfeer waar in ze wantrouwig naar el kaar kijken is slecht. En dat is de afgelopen jaren toch te veel het resultaat geweest van die concurrentie". RUDOLF KLEIJN LEIDEN De foto van een Afrikaanse schoolklas gekleed in benauwde, Engelse school- kostuums in zomaar een tijd schrift kreeg vijf jaar geleden een verrassend vervolg. Het onderschrift bij de foto „Terug naar het normale leven", stuit te de kunstenaar Leon van den Eijkel tegen de borst. Want wat is normaal en wie bepaalt dat. Deze fascinatie zette hem in Leiden aan tot het project „Terug naar het normale leven". Een 171-delig schilderij van die foto werd vijf jaar geleden verspreid over 120 eigenaars. Gister avond vond de reünie plaats in Stedelijk Museum De Laken hal in Leiden. Tegelijkertijd de voltooiing van het kunst werk. Van den Eijkel vertrok in 1986 naar Nieuw Zeeland, daar ging hij door met zijn project. Deel één was in Leiden afgerond, maar in Wellington ontston den deel twee tot en met vijf. Terug in 1991 en in Leiden ex poseert hij tot 1 april deel zes. Dat bestaat uit de reünie van het kunstwerk, een drie-di mensionale opstelling van een huiskamer, drie recente wer ken van huiskamers en een di apresentatie. Want de 50-jarige kunstenaar is op bezoek ge weest bij zeventig eigenaars van zijn deel één. En heeft fo to's gemaakt van de huiska mers, foto's die hem aanzetten tot nieuwe kunstwerken. De reünie is niet compleet, dertien stukjes van het schil derij ontbreken nog. En dat is zoals het hoort, vindt de kun stenaar. Hij kijkt naar de muur, waaraan zijn werk kris kras, in diverse lijsten, onder steboven en op zijn zijkant hangt. Er is zelfs een lijst bij waarin twee panelen van hem worden verlicht door een schilderijlampje. En daar zijn de onvermijdelijke witte plek ken. Van den Eijkel knikt goedkeurend. Hij vindt dat zijn kunstwerk er op vooruit is gegaan. Beelden en geluiden van een televisie komen je in de zaal tegemoet. Het apparaat staat in een moderne huiskamer, de ontbijttafel lijkt spoorslags verlaten. De televisie braakt flarden vijftiger, zestiger-ja- renprogramma's uit. Hollands amusement, maar ook de man die in 1958 de neutronenbom heeft ontwikkeld, Samuel Co- hen. „Wij zijn allemaal bom- mengooiers, maar ik probeer een humane bom te gooien". Hij wijst naar de muur, noemt het kunstwerk het resultaat van zijn fragmentatiebom. „Vanavond komen de mensen van mijn bom bij elkaar, dat zal Cohen nooit bereiken. Wat hij overhoudt is een huiska mer waaruit al het leven is verdwenen". Die huiskamer staat nu al in De Lakenhal. De tekst „Terug naar het normale leven" verschijnt regelmatig op drie lichtkranten. Met bijdragen van Kees van Herpen, Peter van der Hulst, Karin Swiers en Joep van Zeijl. Ongeluk Het voortbestaan van conser- venfabriek Ruiten Troef in Roelofarendsveen loopt ern stig gevaar. Deze week werd bekend dat per 1 mei al 25 van de 50 arbeidsplaatsen verdwijnen omdat de cham- pignonafdeling naar het Bra bantse Cuyk wordt verplaatst. Na de zomer wordt bekeken of de afdeling groentencon- serven kan blijven bestaan. Als in september blijkt dat de zaken niet beter gaan dan is het definitief gebeurd met een van de oudste bedrijven van Roelofarendsveen. De slechte tijden zijn overigens al enige jaren geleden aangebroken. In 1987 bleek dat Ruiten Troef, toen nog een familiebe drijf met 120 werknemers, op de rand van een faillissement stond. Na reorganisatie en ge deeltelijke overname van aan delen door Cebeco Handels- raad werd de fabriek inge krompen en kon blijven draaien. Deze week werd dus duidelijk dat de reorganisatie niet heeft geholpen. Per jaar werden enkele miljoenen gul dens verlies geleden en daar om heeft Cebeco, sinds 1 janu ari eigenaar van alle aande len, Ruiten Troef de wacht aangezegd. Ongeluk (2) Alsof dat allemaal niet erg ge noeg was, werd deze week ook bekend dat Ruiten Troef schuldig wordt geacht aan de schade die toegebracht is aan de riolering van industrieter rein De Lasso in Roelof arendsveen. Onderzoek zou hebben uitgewezen dat gas sen, afkomstig van de water zuiveringsinstallatie van Rui ten Troef, het rioolstelsel ern stig hebben aangetast. Een ge deelte van de openbare weg is al afgesloten omdat verzak king dreigt. De gemeente Al kemade heeft het conserven- bedrijf aansprakelijk gesteld voor de schade en als Alke made gelijk krijgt dan gaat dat Ruiten Troef (Cebeco) veel geld kosten. Het bedrijf heeft al laten weten zich niet verantwoordelijk te achten en wil eventueel een tegenonder zoek laten verrichten. Waar schijnlijk zullen ze er bij de gemeente Alkemade spijt van hebben dat het nieuws over de riolering deze week be kend is geworden. Een slech ter moment was natuurlijk niet te kiezen. Of het moet opzet zijn geweest, maar zo slecht zullen burgemeester Arie Meerburg en zijn mede werkers toch niet zijn? Een ding is hierdoor weer eens zeer duidelijk geworden. Een ongeluk komt nooit alleen. De gemeente Leiden wil de politieke partijen een handje helpen bij de propaganda voor de verkiezingen. Het aantal houten borden voor verkie zingsposters wordt uitgebreid van 9 naar 30. De 110 oude aluminiumborden worden af gestoten. Maar daar staat te genover dat de houten borden gratis mogen worden gebruikt en goed verspreid staan over de stad. Maar wie zou ver wachten dat deze geste met luid gejuich zou worden ont vangen, komt bedrogen uit. De Leidse politieke partijen reageerden lauw, ja zelfs on tevreden. D66 vond dat de ge meente de oude aluminium borden niet zomaar weg kon gooien. Die borden konden toch ook worden beplakt met posters, zodat de hele stad van D66 vergeven zou worden. De VVD lette zoals gewoonlijk op de centjes. En de PvdA rea geerde nauwelijks. Althans tot maandagavond bij de commis sie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden. Fractievoorzitter Steven de Vreeze vond een groot nadeel aan deze nieuwe vorm van propaganda kleven. Zo vertel de hij de raadsleden. Namelijk de plakkers moesten de straat op, in weer en wind, langs ge vaarlijke wegen. „Waarom kunnen we niet net zoals vroeger in een overdekte hal de aluminium borden beplak ken. En daar rustig twee da gen voor uittrekken, zodat ook de lijm goed kan drogen", voerde hij aan. Hij kreeg bij val van de andere raadsleden. Op Rianne van Schreven van Groen Links na. Zij moest al leen maar smalend lachen. En dat is de enige juiste reactie. Waar zijn toch die politici ge bleven die werkelijk alles voor hun partij over hadden? Die inderdaad in weer en wind de levensgevaarlijke straat op gingen om hun pos ters te plakken. Op een gam mel laddertje, terwijl de ijs koude wind om hun oren striemde. Geplakt werd er op iedere plek in Leiden, ook waar het niet mocht. En dan waren er partijgenoten die het vervolgens een grote eer von den om te worden opgepakt door de politie vanwege het illegaal plakken. Een nachtje cel, een strafblad, een ver koudheid, een griepje, niets was ze te dol voor de partij. En dat is dan nog maar Ne derland. In de hele wereld breken al eeuwen vechtpartij- Zomaar een fietswiel voor eeuwig vastgeklonken aan een lantaarnpaal in Leiden. De eigenaar wil de diefstal van zijn rijwiel ongetwijfeld voorkomen. Nu schroomt een gewone fietsendief niet om een fiets mee te nemen, die alleen op slot staat. Dus koppelde deze onbekende eigenaar zijn fiets met een kettingslot aan een lantaarnpaal. Een koppeling die de dief niet ongedaan zou maken. Het voorwiel bleef daar, het slot ook. En de lantaarnpaal natuurlijk. Alleen de rest van de fiets ver dween. Een klein drama, in een notedop. FOTO: TEJO RINGERS en, ja zelfs burgeroorlogen uit, en geven mensen hun leven voor hun politieke idealen. Maar 'niet in Leiden. Daar willen de politici een ver warmde, overdekte hal om verkiezingsposters te plakken. Dronken (1) Wat te denken van een dorp als Lisse, gelegen op zand- en geestgronden en daarom in geologische boekwerken alge meen bekend als gortdroog. De laatste opzienbarende be sluitenlijst van de Lisser ge meenteraad doet anders ver moeden. Met algemene stem men werd donderdagavond de plaatselijke politieverorde ning aangescherpt. Het doel: de overlast door alcohol be teugelen. De overlast dampt de pan uit, zo menen alle politieke partij en. Vooral seizoenwerkers in de bollensector gaan zich te buiten aan al te luisterrijk en bacchanaal gedrag. De ploete raars op het land achter de rooimachine, de mannen ach ter de schragen waar de bol len worden gepeld, ze mogen niet meer in het openbaar een flesje legen op straffe van een geldboete en bij herhaling misschien nog wel erger. On danks het zware werk in de meest warme tijd van het jaar, de stoffige omgeving en de drukkende atmosfeer geen verkoelende dronk dus voor de jongens en meisjes die voor Dronken (2) De geestgronden in het Lisse- se doen hun naam derhalve steeds minder eer aan, terwijl in besloten kring de drank rij kelijk mag stromen en een roes ongestraft kan worden uitgeslapen. In Nederland is die scheiding tussen privaat en openbaar altijd al een moeilijk punt geweest, maar in de privésfeer kan moeilijk worden ingegrepen. Hoewel alcoholgebruik natuurlijk niet iets is dat zich vooral in de openbaarheid afspeelt. Vaak ook werkt een verbod ave rechts. In Noorwegen is de prijs van een fles jenever op getrokken tot astronomische hoogte, maar de Noren zuipen zich klem. In Zweden mag er in het openbaar geen reclame voor alcoholhoudende dran ken worden gemaakt, maar de Zweden zuipen zich klem. En in Nederland, het schijn baar zo tolerante landje, is dronkenschap minder een probleem, misschien wel mede door de openheid die hier geldt. Voor sommige bollenpellers en werkers op het land, die zich een glaasje inderdaad best laten smaken, is de aan scherping van de politieveror dening een tegenvaller. Voor al uit Engeland, Ierland en Duitsland afkomstige seizoe narbeiders zouden zich in de alcohol uitleven om van hun werkvakantie ook nog te ge nieten. Het zuur verdiende geld dat ze wekelijks van de bollenboeren krijgen uitbe taald, gaat vaak nog dezelfde dag op in supermarkten, slij terijen en 's avonds in kroe gen en disco's. En waar moeten de seizoenwerkers dan anders hun geestrijke vocht tot zich nemen? Niet zelden zitten ze in een tentje op een openbaar kampeerter rein. Daar kan het voortaan niet meer. Dus wordt het pro bleem weer naar heimelijke kamers verdrongen, verbor gen voor de buitenwacht maar daarom niet minder aanwezig. Alweer een staaltje van struisvogelpolitiek waar politici in Nederland toch al zo sterk in zijn. Milieuzorg in de onderne ming. Onder die titel presen teerde de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland (KvK) afgelopen dinsdag een brochure, die er voor moet zorgen dat de be drijven milieubewuster wor den. Regeren betekent in het geval van de KvK dan ook vooruitzien. Omdat elk bedrijf binnen enkele jaren over een intern milieuzorgsysteem moet beschikken, wordt nu alvast een beknopte handlei ding verspreid onder die on dernemingen die hinderwet- plichtig zijn. Meestal zijn dat industriële bedrijven. Kantoren kunnen de folder daarentegen aanvra gen, want ook deze doorgaans schonere instellingen krijgen regelmatig met het milieu te maken. Denk alleen maar aan de „toner" die gebruikt wordt bij kopieerapparaten. Er valt dus nog genoeg te verbeteren op milieugebied. Een zeer nobel streven van de KvK derhalve om vooruit te lopen op wettelijke maatrege len die gaan voortvloeien uit het Nationaal Milieubeleids plan. Alleen zag de Kamer van Koophandel daarbij een puntje over het hoofd. De bro chure werd niet gemaakt van milieuvriendelijk papier en voorzien van een moeizaam natuurlijk afbreekbaar geplas tificeerd kaftje. Maar ja, rege ren is dan ook vooruitzien. DEN HAAG/LEIDEN De gemeente Leiden wil op een voormalig stuk grond van houthandel Jongeneel van ruim 2800 vierkante meter in de Zeeheldenbuurt openbaar groen aanleggen. Omdat het bestemmingsplan dit door een Kroonuitspraak niet toe laat, drongen de gemeente en provincie er gisteren bij de Raad van State op aan haar eerdere uitspraak te herzien. Reden voor de herziening is de omstandigheid dat de ge meente door een ruil met Jongeneel de grond inmid dels in eigendom heeft ge kregen. Destijds onthield de Kroon goedkeuring aan het plan omdat de verkoop van grootschalige goederen aan een vrijstelling werd gebon den. Dat deed volgens de Kroon tekort aan de belan gen van de houthandel om een verkooppunt op te zet ten. Inmiddels is de verkoop van bouwmaterialen niet meer aan de orde en wil de gemeente op het terrein openbaar groen aanleggen. Door de onthouding van goedkeuring van dit deel van het plan kan echter geen ge bruik gemaakt worden van de daartoe dienende vrijstel ling. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: l Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: J NB Indien daartoe aarleidmg bestaat, kon een verroek om een abonnement worden gewegerd I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. INZ llill'lili'l.UKIIJIlC

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13