Internationaal speuren naar gestolen auto's blijft moeilijk Prototypen lichten puntje sluier op van toekomstige auto In autoradio zit meer dan muziek alleen.... AUTO foidwOowumt ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 Omdat autotentoonstellin gen niet meer gebruikt worden als platform om nieuwe produktiemodel- len te lanceren bedenkt men andere publiekstrek kers. Het is niet alleen voor het pu bliek handig om alle nieuwe auto's bij elkaar te hebben, evenzo is het voor de autofa brikant handig zoveel autopu-^ bliek bijeen te vinden. Daarop kun je toekomst-ideeën uitpro beren. Prototypen waarvan de ontwerpers wel willen weten of het publiek ze als produk- tiemodel zou waarderen. Die dingen kosten een macht geld, dus meestal worden ze niet al leen maar gebouwd om de show te stelen. Wat mag u ver wachten van de speciale auto's op de RAI? Wilde fantasie De tweepersoons roadster La- Wie van autokraken zijn beroep maakt krijgt het moeilijk. Een handige dief mag dan een autoradio in een paar seconden uit een auto slopen, straks zal hij een complete auto mee naar huis moeten nemen. De autoradio oude stijl heeft afgedaan, tenminste als het aan Marcel Walge- ring ligt. „Van de autoradio zal hooguit alleen nog maar een bedie ningspaneel zichtbaar zijn. In het stuur verzonken, als af standsbediening of in combi natie met de digitale besturing guna van Renault mag gerust gezien worden als een wilde fantasie. Een auto met dat ui terlijk komt niet in produktie. Men probeert er van alles in uit. Zo is de carrosserie opge bouwd uit exotische materia len (koolstofvezel, Kevlar en honingraat-platen). De bestu ring heeft elektrische be krachtiging, iets wat w'el in produktie zal komen. Realistischer is de Citroën Ac tiva 2 coupé, die veel verwant schap heeft met de XM. Zijn vering, een doorontwikkelde versie van de Hydraktieve produktie-vering, dient zonder meer als voorbeeld voor toe komstige produktieversies. De rijhoogte wordt snelheids-af hankelijk geregeld. Op hoge snelheid zakt de auto, dat is goed voor stabiliteit en lucht- weerstand. Bij stilstand komt de auto omhoog, handig voor het instappen. In bochten wordt het overhellen nauw keurig geregeld. Dat verbetert van de airco of het navigatie systeem. De radio is dan een onderdeel van de auto zelf ge worden, een vaste compo nent". Walgering is senior product manager bij Philips Car Stereo International. „Zeg maar de radioboer," grapt hij zelf. Zijn kantoor is te vinden in een fraai glazen gebouw in Wet- zlar, een vooral oud industries tadje ten noorden van Frank furt. De business unit, waar grote baas Timmer vorig jaar nog een fraaie „sleutel tot suc ces" in de hal kwam plaatsen, is goed voor een omzet van een miljard gulden per jaar. „Nu was het gebruikelijk dat een autoradiofabrikant pas tij de wegligging, de Activa 2 kan precies andersom hellen dan een auto van nature in de bocht doet. Het is ook comfor tabeler, als de auto ten minste puur vlak blijft liggen in de bocht. Instrumenta riu m Daarnaast zit er een futuris tisch instrumentarium in de Activa 2. De belangrijkste ge gevens, zoals snelheid en tan- kinhoud, kunnen in de voor ruit geprojecteerd worden. Je hoeft de blik dan niet van het verkeer af te wenden. Op de middentunnel zit een compu terscherm. Dat kan alleen op wens heel veel informa tie weergeven. Je kunt de con ditie van de auto laten contro leren, of een routebeschrij- vings-systeem oproepen. De boordcomputer is compatibel met een gewone personal com puter (waarop je dus tevoren thuis een te rijden route kunt dens de laatste twee jaar van de ontwikkeling van een auto wordt betrokken", zegt Walge ring. „Omdat de radio straks niet alleen nog maar een radio zal zijn, maar een onderdeel van een zeer geavanceerd di gitaal bediendings-, commun- ciatie- en navigatiesysteem zit ie eigenlijk met een groot pro- >leem. Alle techniek is daar voor nu wel aanwezig, maar hoe krijg je het in zo'n klein doosje en hoe kun je het Jan, Piet of Mien nog verkeersvei lig laten bedienen?" Onderdeel Volgens Walgering is er dan nog maar één ergonomisch verantwoorde oplossing. Alle uitwerken). De Activa 2 ziet er compleet produktierijp uit, de carrosserie is daf ook eigenlijk. Als we nu met z'n allen op tentoonstellingen blijven vra gen wanneer hij in produktie gaat, misschien komt het er dan ooit van. Wat voorbarig Bij Mitsubishi is niet zozeer sprake van prototypes. De sportwagens HSX en Eclipse worden alleen wat voorbarig getoond, ze komen pas vol gend jaar op de markt. Men vond het daarom kennelijk niet nodig ons vast foto's te verstrekken. Het kan enigzins verbazen dat het merk tegelijk twee, op het oog in dezelfde klasse vallende coupés voor schotelt. Ze zijn echter niet van dezelfde klasse, zelfs niet van dezelfde fabrikant. De HSX wordt nogal exclusief, hij is verwant met de Sigma se dan. Hij heeft voor- of vier- wielaandrijving, en voorin een systemen samenvoegen en in de auto integreren, terwijl je de bediening zo simpel moge lijk houdt. Het ontwikkelen van wat in vaktermen MMI of Man-Machine-Interface heet is geen kleinigheid. Tripcompu ter, autoradio, airco, sensoren voor ABS, waarschuwingssy stemen alles moet op de een of andere manier elektronisch aan elkaar worden geknoopt. „Duidelijk is dat primaire za ken die te maken hebben met veiligheid van de auto nooit direct aan een audiosysteem zullen worden gekoppeld", weet Walgering. „De ontwikkeling van een nieuw model autoradio moet dan al in een heel vroeg stadi drieliter V6. Daarvan is er ook een versie met twee turbo's; de standaard uitvoering levert 151 kW/205 pk, die met tur bo's nog de helft meer aan vermogen. Ook vierwielbestu- ring, zoals bij de Sigma, be hoort tot de mogelijkheden (al is de Nederlandse specificatie nog onzeker). De Eclipse is gebaseerd op een Galant, met diens viercilinder motoren en voor- of vierwiel- aandrijving. Dit model is goed koper dan de HSX; we kun nen gokken op rond een ton voor de HSX, en rond de zes tig mille voor een Eclipse. Hij komt uit de Verenigde Staten, waar dit model bij Diamond Star gebouwd wordt een sa- menwerkingsprojekt met Chrysler. Als Mitsubishi Eclip se, Chrysler Laser en Eagle Talon is hij daar al te koop. Subaru zal met dit soort auto's gaan concurreren. De als pro totype getoonde SVX is een soort nul-serie exemplaar voor um gebeuren. „Praat je over compleet geïntegreerde syste men dan heb je zeker een jaar of vier, vijf nodig. Het moet dan een soort coproduktie met de automobiélfabrikant wor den". Voor niets De techniek is gecompliceerd en staat eigenlijk voor niets. Philips maakt op dit moment zo'n driehonderd autoradiomo dellen. Een model gaat eigen lijk maar kort mee. Anderhalf jaar is lang. Walgering is dus continu bezig met zijn nieuwe geesteskinderen. Toch heeft de automobilist het laatste woord. „Maar het is heel moeilijk om potentiële klanten te vragen een nieuw produktiemodel. Er zitten elementen in die het produktiemodel waarschijnlijk niet zal hebben, zoals een com puter die gesproken comman do's herkent. De 3,3 liter zesci linder boxer met vier kleppen per cilinder en 184 kW/250 pk komt er echter wel in. Vier- wielaandrijving en elektro nisch geregelde hydropneuma- tische vering zeker ook, de vierwielbesturing misschien niet en het standaard .naviga tiesysteem zeker niet. Seat en Suzuki Seat toont de Proto C, een nog ruw uitgewerkt sportief mo del. De bedoeling schijnt te zijn dat het ding de basis kan vormen voor een coupé, ca briolet en (vrijetijds)pick-up. Er is nog geen peil op te trek ken of Seat serieuze plannen heeft voor zo'n model, wel is het zo dat eerdere prototypen (de Proto T) een soort voorstu die schijnen te zijn geweest De cassetteradio D983. hoe ze het hebben willen. Het is zoiets als een cowboy in Texas rond 1850 vragen of hij een jeep nodig zou hebben. Dan had hij nee gezegd". De DC983 cassetteradio met een adviesprijs van 1625 gul den vormt samen met de CD- voor de komende Toledo. Dus is de Proto C misschien ook zo'n voorloper. Andere motoren Suzuki zal niet gauw iets als de op de RAI getoonde Con stellation in produktie nemen. Dat valt nogal buiten het ge wone werkgebied van het merk: een auto met drieliter V6 motor, vier kleppen per ci linder en 162 kW/220 pk. Ty pisch iets voor Suzuki is eerder de permanente vier- wielaandrijving. De vering werkt met lucht- en oliedruk, is elektronisch geregeld en kan de auto tien centimeter 'hoger zetten. Voor gebruik in het terrein dus, waartoe ook speciaal ontwikkelde banden dienen (gericht op goede grip op zowel harde als zachte on dergrond). De gebruikelijke elektronica binnenin ont breekt niet: navigatiesysteem, tv, telefoon, fax, dashboard met beeldschermen. wisselaar (1250 gulden) een van de topmodellen van de huidige Philips Car Stereo programma. Geavanceerde an tennetechniek, RDS, vier golf- gebieden, 100 watt uitgangs vermogen en een infrarood af standsbediening kenmerken Volvo presenteert een Concept Car, die eruit ziet als een ge wone 740 GL. Hij kan echter op een willekeurig mengsel van alcohol en benzine rijden. Tevens heeft hij een elektrisch verwarmde katalysator, zodat hij na de koude start sneller schone uitlaatgassen levert. Terug naar Subaru: diens tweetalt V4 motor van 1,5 literJ met direkte benzine-injektie lijkt even futuristisch ais de Suzuki Constellation. Maar alle belangrijke Japanse en Amerikaanse merken werken aan tweetakt-motoren. Ze zijn kleiner, lichter en krachtiger dan de huidige viertakt auto motor. Je kunt er zuiniger en schoner auto's mee maken. Het zal nog wel een jaar of tien duren voor de nood zo hoog is dat men dit soort in grijpende vernieuwingen toe past, maar toch ziet u hiermee op de RAI geen onwaarschijn lijk stukje toekomst "73W *S FOTO: PR het apparaat. Een zogenaamde black box zorgt gescheiden van de dashboardeenheid voor de juiste werking. Een oplos sing die voor autokrakers niet erg interessant meer is. PETER INGENEGEREN 7tm17 FEBR.1991 Op markten in Oost-Europa worden auto's met Nederlandse kentekens verkocht; deels gaat het om in Nederland gestolen wagens. maanden dat het systeem functioneert, blijkt het te wer ken. Nu nog zijn alleen Frank rijk, Nederland, België, Groot- Brittannië en Nederland aan gesloten. Niettemin werd er al 125 keer een beroep op Neder land gedaan en hebben wij 93 keer een beroep op het buiten land gedaan, waarbij diverse auto's werden opgespoord". Schriftjes De medewerkers van de cen trale punten gaan ook zelf op pad. Westerman: „Vooral voor duurdere auto's. Dan gaan er mensen een kijkje nemen in bijvoorbeeld een vakantiege- bied in Spanje, of bij grens overgangen. Potentiële plaat sen waar gestolen auto's kun nen opduiken". De CIS richt zich de laatste tijd wat meer op Oosteuropese landen. „De communicatie en registratie in die landen is een groot pro bleem. Dat werkt handel in gestolen auto's in de hand, ter wijl de vraag er ook nog eens enorm is. Daar staan veel au to's te koop en rijden er veel rond met Nederlandse kente kenplaten. Daar vinden we re gelmatig gestolen auto's te rug", weet Westerman. Het Oostblok is ook de regio waar de Centrale Recherche Informatiedienst meer dan ge wone belangstelling voor heeft. Bij de CRI staan alle als gestolen of vermist opgegeven auto's geregistreerd. C. de Rooij: „Een collega van mij is een week geleden in Maagden burg geweest. Er is daar nau welijks iets te controleren. Er staan daar op boerderijen in de omgeving hele schuren vol au to's, waarvan een deel gestolen is. Ze worden met de Neder landse kentekens erop op markten in de voormalige DDR verkocht. Het achterha len van gestolen auto's is dan een kwestie van goed kijken naar en vergelijken van ken tekens. Aan de administratie van de verkopers heb je name lijk niks. Dat gaat in schriftjes, van echte registratie is totaal geen sprake". Het CIS pro beert daar samen met de auto riteiten in voormalig Oost- Duitsland wat aan te doen, zo dat er tenminste een aanzet is om een gestolen auto te trace ren, terwijl de CRI al aanbeve lingen heeft gedaan voor het opzetten van een betere com municaties over het gestolen goed. Maar ook bij een betere regis tratie blijft het moeilijk. De Rooij: „Mijn collega zag een keer een gloednieuwe Opel met zo'n tweeduizend kilome- FOTO: ANP ter op de teller staan in Maag denburg; alleen al het in Ne derland telefonisch checken of de auto gestolen was kostte hem 36 uur omdat er maar één telefoonlijntje naar ons land bleek te zijn. Daarbij is van een gerichte opsporing van ge stolen auto's door de voorma lig Oostduitsers geen sprake. De handel is heel levendig, doordat de vraag naar wester se auto's in het Oostblok groot is en de geboden prijzen hoog zijn. Je kunt je voorstellen dat de officier van justitie en de vier rechercheurs die Maag denburg, een stad zo groot als Den Haag, rijk is voor èlle op sporingswerk, niet toekomen aan het opsporen van gestolen auto's. We zullen er voorlopig zelf regelmatig moeten gaan kijken". ERIK HUISMAÏ* OOSTBLOK VOL WAGENS MET NEDERLANDSE KENTEKENS Seat toont de Proto C (rechts)een nog ruw uitgewerkt sportief model. FOTO: PR Lessen en examen hoofdprijs test CBR voor jongeren Jongeren van zestien jaar en ouder, die nog geen rij bewijs hebben, kunnen tijdens de AutoRAI mee doen aan een test, waarbij hun kennis van de ver keersregels en verkeers veiligheid wordt getoetst. De test wordt afgenomen in de stand van het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR). De hoofdpijrs die zij daarmee kunnen winnen bestaat uit 25 gratis rijlessen en een gratis theorie- en praktijkexamen. Andere prijzen zijn gratis rij lessen apart en gratis examens. De westrijd bestaat uit vijf on derdelen. Zo moet worden deelgenomen aan een reactie test en een ogentest. Deelne mers moeten zes vragen beant woorden over onder meer ver keersveiligheid en milieu en meedoen aan een verkeers- theorietest. Bovendien moet een slagzin worden afgemaakt. Andere bezoekers van de Au toRAI kunnen wel de tests af leggen, maar niet aan de wed strijd meedoen. Het CBR mikt met name op jongeren, omdat per jaar meer dan 400.000 rij examens van kandidateen on der de 25 jaar bij het CBR worden afgenomen. Dat is bij na 75 procent van het totaal aantal examens. Met succes wordt eraan gewerkt om gestolen au to's terug te vinden. Op het internationale front binden de Centrale Re cherche Informatie Dienst (CRI) en verzekeraars verenigd in de CEA, de Europese vereniging van autoverzekeraars, met verve de strijd aan met de misdaad. De initiatieven zijn bepaald geen luxe, want het aantal autodiefs tallen loopt op en het per centage door de politie te ruggevonden voertuigen daalt. Bij het zoeken naar de vermiste auto's 'doet' Oost-Europa het steeds beter. In de voormalig communistische landen is de vraag naar westerse automobielen groot. En dus bloeit de legale han del met in het kielzog de illegale autohandel. Het meest opvallend is het ini tiatief van de Europese verze keraars. Nederland doet mee via het Centraal Informatiesy steem Schade (CIS) in Rotter dam. Sinds november van het vorig jaar werken de verzeke ringsmaatschappijen samen op jacht naar gestolen auto's. „De autocriminaliteit is internatio naal. In Nederland verdwijnen jaarlijks ongeveer 20.000 au to's, met een waarde van onge veer 270 miljoen gulden", ver telt A. Westerman van het CIS. „In Europa gaat het om anderhalf miljoen auto's per jaar. Veel daarvan, maar geen mens weet hoeveel, gaan de grens over. En dan beginnen de problemen om de voertui gen terug te vinden. Het ont breekt namelijk aan een goede communicatie tussen de lan den". Het percentage teruggevonden auto's daait jaar na jaar. Daar door, en door de stijging van het aantal autodiefstallen, is het aantal definitief verdwe nen auto's toegenomen van 4000 in 1980 tot bijna 7000 in 1989. Papierwinkel Door de gebrekkige communi catie was het vrijwel onmoge lijk om gestolen voertuigen op het spoor te komen als ze een maal in het buitenland waren. „Maar het ging ons niet alleen om het vinden van de auto's", benadrukt Westerman. „Een maal gevonden blijkt het een probleem te zijn voor de ver zekeraars om ze weer terug te krijgen in het land van her komst. De auto moet in beslag worden genomen en er komt een hele papierwinkel aan te pas, bijvoorbeeld om aan te to nen wie de rechtmatige eige naar is van het geclaimde voertuig. Daarbij helpen de partners in de diverse landen elkaar nu". Waarom maken juist die ver zekeraars zich zo druk om die gestolen auto's? Ze doen met het opsporingswerk immers een deel van het politiewerk. „De verzekeraar is rechtheb bende als die aan de gedupeer de eigenaar de schade heeft vergoed. Daarom was het zo nodig om de handen op Euro pees gebied ineen te slaan. We geven elkaar wederzijds assis tentie bij de opsporing en de repatriëring van gestolen au to's. Het gaat om eigen kapi taal", meldt Westerman. Elk van de deelnemende lan den heeft een centraal punt waar andere landen verzoeken kunnen indienen om een be paalde auto op te sporen. Wes terman: „En in de ruim twee tweepersoons Laguna van Renault (links)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11