'artij zinspeelt op [vertrek Gorbatsjov Gorbatsjov deelt nu macht met militairen Kabinet België mag aanblijven „Voor verkiezingen vrede in Suriname" Crisisberaad mislukt in Joegoslavië Zomen zakken of golven als spanning stijgt ma BUITENLAND CatdóeSowant VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 Vluchtelingen Etiopië in Somalia vermoord ADDIS ABEBA In Somalia, waar dit week einde met de vlucht van president Siad Barre een eind kwam aan de maandenlange burger oorlog, zijn in vluchtelingenkampen zeshon derd Etiopische vluchtelingen door een groep onbekende gewapende mannen gedood. Vol gens de Etiopische onderminister van- buiten landse zaken Mersha Ketsela vielen de aanval lers zes kampen aan, waarin bijna 75.000 Etio pische vluchtelingen zijn ondergebracht. Bo vendien verdronk een groot aantal andere vluchtelingen volgens Ketsela tijdens de vlucht in de rivier de Shebele. De meeste Etio pische vluchtelingen in Somalia zijn daar sinds de oorlog in de Ogaden in 1977-1978, toen Bar re trachtte de Somalisch-talige provincie Oga den op Etiopië te veroveren. BRUSSEL Het Belgische centrum-linkse kabinet heeft gisteren het vertrouwen gekregen van het parle ment na een debat waarin de positie van minister van buitenlandse zaken Mark Eyskens centraal stond. Onder verantwoordelijkheid van Eyskens werd een visum ver strekt aan de Palestijnse terrorist Walid Khaled, die behoort tot de beruchte terreurgroep Fatah Revolutionaire Raad van Abu Nidal. Premier Martens zei Eyskens' uitleg te aanvaarden dat twee van zijn medewerkers hadden nagelaten hem op de hoogte te brengen van het verstrekken van het visum. De twee hebben op 21 januari ontslag genomen. Maffia actief in Hongarije ROME Italiaanse maffia is bezig haar werkterrein uit te breiden naar Hongarije, waar inmiddels de traditionele praktijken van afpersing en chantage zijn geïntrodu ceerd. Het dagblad La Stam pa maakte gisteren melding van het oprollen van een bende afpersers die de eige naars van restaurants en bars in het centrupi van de Noordhongaarse stad Eszter- gom 'bescherming' bood te gen betaling van, omgere kend, ruim twaalfhonderd gulden per maand. Kangoeroe valt bejaarde aan PERTH Een 81-jarige Australiër heeft moeten vechten voor zijn leven met een kangoeroe. De man stond in de tuin van zijn huis in Toodyay, zo'n negentig kilometer ten noordoosten van Perth, toen hij werd aangevallen door een rode kangoeroe. Bij de gevechten liep de man diepe vleeswonden aan de benen op. Op een gegeven moment kon de bejaarde zijn huis in vluchten en belde de poli tie, die het dier korte tijd later dood schoot. Drugsmafia Colombia doodt zus ambassadeur BOGOTA De drugsbaronnen in Colombia hebben Marina Mon- toya, de ontvoerde zuster van Co lombia's ambassadeur in Canada, vermoord en haar met kogels doorzeefde lichaam in een straat in Bogota achtergelaten. Het li chaam van Montoya was vorige week al gevonden in dë Colombi aanse hoofdstad, maar kon giste ren pas worden geïdentificeerd. De broer van Marina Montoya was in de vorige Colombiaanse regering van president Virgilio Barco eén van de felste bestrij ders van de machtige drugskar tels. Redding nabij voor Toscaanse cypressen ROME Circa tachtig procent van de Itali aanse cypressen dreigt het slachtoffer te wor den van een moordende schimmel, de Seiri- dium cardinale, die in de volksmond bekend staat als 'cypressenkanker'. De cypres is al eeuwenlang kenmerkend voor het landschap van Toscane. De redding lijkt nu nabij. On derzoekers in Florence hebben door manipu latie van genetisch materiaal van de minst gevoelige bomen tot nu toe vier zogeheten klonen weten te creëren, die niet door de schimmel worden aangetast. Na verdere tests en bewerkingen kunnen deze 'supercypfes- sen' door enting worden vermenigvuldigd om zo als krachtige nieuwe generatie geleidelijk aan de oude en zieke exemplaren te vervan gen. LEGER PATROUILLEERT IN STEDEN SOVJETUNIE MOSKOU De Sovjet- vice-president, Gennadi Janajev, heeft tijdens een gesloten zitting van het centraal comité gezegd dat de communistische partij weer vertrouwen in de toekomst heeft en dat pre sident Michail Gorbatsjov misschien zal opstappen 1 als partijleider. De opmerkingen van Janajev, gisteren door het officiële persbureau Tass bekendge maakt, kwamen een dag voor dat eenheden van het Sovjetle- ger zullen beginnen met pa trouilleren in grote steden van de Sovjetunie. Officieel is ge zegd dat het leger ingezet wordt om „economische mis daad" tegen te gaan, maar ve len geloven dat de echte be doeling is om de democrati sche beweging in de Sovjetu nie angst in te boezemen. Janajev, die de partij en Gor batsjov verdedigde, zei echter dat hij wilde benadrukken dat „de partij in leven is* niet om dat Gorbatsjov de secretaris generaal van de partij is als hij het niet meer is zal een an der die positie overnemen maar omdat de ideeën en doe len van de partij, mits gerei nigd van de vele fouten die in onze historie zijn gemaakt, in leven zullen blijven". Het was de eerste openlijke toespeling op een mogelijk af treden van Gorbatsjov als par tijleider nadat eerder was ge speculeerd dat Gorbatsjov zijn vernieuwde presidentiële macht niet langer wilde com bineren met de leiding over de communistische partij. Ook binnen de partij zijn stemmen opgegaan om Gorbatsjov van zijn functies te ontheffen, maar tot nu toe is daarvan niets openlijk naar buiten ge komen. Het parlement van de Russi sche Federatie heeft Gorbats jov gisteren opgeroepen het decreet in te trekken dat mili tairen toestaat de straat op te gaan, om met de politie de orde te handhaven. De leiding van de federatie overweegt verder een nationale zender in het buitenland in te stellen, als de media van de Sovjetrepu blieken verder worden inge perkt. Russische afgevaardigden vre zen dat de patrouilles bedoeld zijn om de pro-democratische bewegingen in het land de kop in te drukken. „Het is een de creet om het eigen volk te be strijden, niet de misdaad", al dus de gedeputeerde kolonel Aleksandr Rutskoj. De Russi- che resoluties lijken een nieu we confrontatie in te luiden tussen Gorbatsjov en zijn aartsrivaal, de liberale populist en Russische president Boris Jeltsin. Gratis melk melk tijdens een demonstratie voor het Hon gaarse parle ment. Circa vijfduizend mensen de monstreer den daar gis teren voor behoud van werk. foto: epa Weer doden bij gevechten tussen ANC en Inkatha JOHANNESBURG In Zuid-Afrika zijn zes men sen om het leven geko men bij gevechten tussen aanhangers van de anti- apartheidsorganisatie ANC en de Zulu-bewe- ging Inkatha. De slachtoffers van de opge laaide gewelddadigheden vie len twee dagen na de oproep van de leiders van beide orga nisaties óm de strijd te staken. Duizenden mensen namen deel aan de gevechten in Um- gababa, een zwarte woonwijk in de provincie Natal, waar het ANC en Inkatha vaak slaags raken. Bij de onlusten raakten verder nog zestig mensen gewond. Nelson Man dela, de vice-voorzitter van het ANC, en Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi voer den dinsdag voor het eerst in 28 jaar overleg en riepen hun volgelingen op een eind te ma ken aan de bloedige strijd, die de afgelopen vijf jaar meer dan vierduizend mensen het leven heeft gekost. Enorme rookwolken omgeven een voormalige pasta-fabriek in de Italiaanse hoofdstad Rome. Gisteren brak in de fabriek, waarin sinds enkele maanden 1.500 immigranten wonen, brand uit. De bewoners werden op tijd ge-evacueerd. foto: epa WASHINGTON Sovjet- president Michail Gor batsjov heeft het niet lan ger meer alleen voor het zeggen. Hij moet de macht in zijn land delen met de militairen, zo bevestigden hoge Sovjetfunctionarissen deze week tijdens het be zoek van Sovjetminister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych aan Washington. Tijdens een gesprek vertelde een van de bronnen dat de Sovjetpresident „niet meer kan verwachten dat een be slissing die hij neemt ook uit gevoerd wordt". „Gorbatsjov heeft de macht niet meer al leen in handen", zei de bron, die goed is ingevoerd in de za ken van het Kremlin. Volgens hem zet het opperbevel van het leger Gorbatsjov onder druk in te stemmen met de re pressie in de Sovjetunie om de orde in het land te handhaven. De minister van defensie, Dmitri Jazov, die een volge ling van Gorbatsjov is en sup porter van de hervormingen, „behoeft niet noodzakelijker wijs tot degenen te behoren die willen dat de president hard ingrijpt", aldus de bron. Een andere Sovjet-functionaris liet dezelfde geluiden horen. Deze verklaarde dat de priori teit in de Sovjetunie op het ogenblik het bijeenhouden van de unie is. Daarmee is het handelsmerk van de regering- Gorbatsjov, de politieke en economische hervormingen, naar het tweede plan gescho ven. „Het land beleeft zijn meest kritieke moment uit de ge schiedenis van de laatste hon derd jaar, mischien wel uit de laatste duizend jaar", meende de functionaris. Hij was er te vens van overtuigd dat het land uit elkaar aan het vallen is onder de invloed van sepa ratistische bewegingen en een teloorgang van de orde en het gezag. De plannen om een democra tisch systeem, een markteco nomie en een coöperatief bui tenlands beleid in te voeren kunnen alleen lukken wan neer de Sovjetregering anar chie en burgeroorlog weet te voorkomen, aldus de functio naris. Hij was ook nogal ge griefd over, naar wat hij noemde, „onsympathieke Amerikaanse mediaberichten over de situatie in de Baltische republieken". Hij beklaagde zich erover, in navolging van Gorbatsjov, dat de separatisti sche regering van Litouwen de rechten van de niet-Li- touwse minderheden met voe ten treedt, weigert over de on afhankelijkheid te onderhan delen en gematigde politici uit de regering drijft. „En dat ter wijl de westerse media zich uitsluitend concentreren op cTe corifrontatie tussen de Sovjet leiding en de gekozen Litouw se regering", zei de functiona ris. Het blijft intussen onduidelijk wie binnen de militaire macht aan de touwtjes trekt. De 67- jarige minister Jazov heeft pri vé al laten doorschemeren ero ver te denken met pensioen te gaan. Blijven over de gene raals Michail Moisejev en Bo ris Gromov, twee verklaarde voorstanders van de harde Moisejev, chef van de generale staf, wantrouwt het voorne men van Gorbatsjov de Sovjet troepen binnen de landsgren zen terug te trekken. En Gro mov, de laatste bevelhebber van de troepen in Afghanis tan, werd door Gorbatsjov vo rige maand benoemd tot plaatsvervangend directeur van het ministerie van bin nenlandse zaken en daarmee belast met de binnenlandse veiligheid. Een van de eerder aangehaal de bronnen verdedigde de po gingen om de macht te her stellen: „De bevolking trekt zich niets van de wet aan. Ook jullie regering zou dat niet to lereren". Op de vraag of het valt te ver wachten dat Gorbatsjov ont slag neemt in plaats van mee te spelen met de rechtse krachten, antwoordde een bron dat de inspanningen van Gorbatsjov naar een meer open en democratisch gezinde maatschappij niet meer com pleet teruggedraaid kunnen worden. „Maar wat belangrij ker is", zo voegde hij er aan toe: „Een alternatief voor Gor batsjov is nog niet voorhan den". MICHAEL PUTZEL PARAMARIBO Voor de verkiezingen van eind mei zal vrede in Suriname een feit zijn. Dit heeft president Johan Kraag giste ren verklaard na terugkeer van Drietabbetje in Oost-Suriname. Hij voerde daar besprekingen met opperhoofd Gazon van de bosnegerstam van de Aucaners en Ronnie Brunswijk, de leider van het Junglecommando. Kraag, die het overleg zeer succesvol noemde, wilde niet aangeven welke volgende stappen de rege ring zal ondernemen om vrede te bereiken. Hij beloofde de Au caners hun problemen rond voedsel en medische voorzieningen en vliegverbindingen met de hoofdstad aan de regering voor te leggen. Gazon en zijn onderdanen weigeren evenwel voor vredesover leg naar Paramaribo te komen. Minister Breeveld zei dat nu wordt uitgekeken naar andere lokaties. De weigering van Gazon houdt verband met de gebeurtenissen van eind maart vorig jaar op het kabinet van het militair gezag toen twee lijfwachten van Brunswijk werden doodgeschoten. Een delegatie van het Jun glecommando was toen in Paramaribo om vredesoverleg te voe ren. Brunswijk en een aantal medewerkers werden door de mi litaire politie gearresteerd in verband met vermeende betrok kenheid bij de handel in cocaïne. ™rj BELGRADO Het presi e gjdentieel crisisberaad in di< Belgrado over de toe- zeil komst van Joegoslavië is mislukt. De vertegen eet woordigers van de repu- .jou. bliek Kroatië zijn gister- ach avond uit de Joegoslavi sche hoofdstad vertrok- ken. Volgens hen zijn j „verdere besprekingen Al eerder had de Sloveense af gevaardigde de bijeenkomst verlaten. De impasse blijft be staan over de vraag of Joego slavië een federatie moet blij ven, zoals het leger en het marxistisch bestuurde Servië, de grootste republiek van Joe goslavië, willen of dat het een los verband van onafhankelij ke republieken wordt. Het Joegoslavische staatspresi- dium deelde na afloop van het bijna acht uur durende overleg slechts mee dat de betrokken bestuurders uit de acht deelre publieken op 8 februari op nieuw bijeen zullen komen. Volgens waarnemers tekent dit de uitzichtloosheid van wat eerder werd omschreven als een „historische ontmoeting". De spanningen namen gisteren toe nadat de Kroatische presi dent Tudjman weigerde ge hoor te geven aan een militai re opdracht zijn minister van defensie, Martin Spegelj, te la ten arresteren. Volgens het Joegoslavische leger is de be windsman verantwoordelijk voor het bewapenen van Kroatische militia en het voor bereiden van een opstand. heCASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON MHZ0M ZOU IE/UW IN H£m$NAAM BEKl VE£ZEICEI?INS PIJ JOL) 4FSUUI^N 11 PARIJS Is het dan toch waar? Schrijft de mode in tij den van crisis langere rokken voor? Emanuel Ungaro deed een stapje in die richting en toonde een aantal ongebruike lijk lange rokken, al leek ook hij te twijfelen, want hij knip te er prompt ellenlange split ten in. Bij Gianni Versace, bij Dior of bij Lanvin (de derde couture-collectie van Claude Montana voor het huis) zijn de zomen een beetje zeeziek. Hoewel de vliegangst Ameri kaanse inkopers en klanten aan de grond genageld hield, Japanners zelfs met dichtge knepenoogjes niet te bespeu ren waren en Arabische klan ten verzochten om de video banden bij hen thuis te bezor gen, was er toch nog voldoen de sjiek volk om tijdens de défilés de eerste rij op te luis teren. Beroemde Amerikaan se redactrices wilden daar toch niet post vatten en vroe gen zelfs een plaatsje op een van de laatste rijen, dicht bij de nooduitgang. Meer dan één couturier voel de zich geroepen om in het licht van de Golfgebeurtenis- sen een boodschap tot de mo detroepen te richten. Jean- Louis Scherrer droeg zijn fraaie, impressionistisch ge tinte collectie op aan de vrede en toen aan het einde van de show' zijn dochter en sterman nequin Laetitia in bruidsjurk naar voren schreed met in de blanke handen een wit vre- desduifje en een olijftakje, stak menigeen de ontroering niet onder de stoelen of ban ken yan het Intercontinental hotel. Pierre Cardin richtte een ern stig woordje tot de moedigen die zijn eindeloze collectie kwamen bekijken. Haute-cou- ture moet blijven bestaan, luidde de boodschap. Cardin opende het défilé met ronde, geschubde leren jekkers en leren maskers met kijkbrille- tjes. Aronskelken Grote opstaande en omkrul lende kragen als aronskelken Claude Montana toont de door hem gewonnen gouden vinger hoed. Naast hem een van de modellen van het modehuis Lanvin waarvoor Montana werkt. foto: epa deinden in vele shows mee. Claude Montana, couture-ont- werper in huize Lanvin, span- .de echter de kroon. Boven en onder een strakke ceintuur liet hij het satijn klokken als een bloemkelk voor een cy claam-ensemble. Twee wit sa tijnen aronskelken vormen een gerend rokje en jasje met enorme trechterkraag. Daar onder gaat een als met dauw druppels besproeid hemdje schuil. Montana's bruid lijkt echter een mensgeworden aronskelk. Het jurkje is name lijk voorzien van zo'n enorme kelkkraag, dat het bruidje on mogelijk een slokje kan drin ken en hooguit op het voor hoofd kan worden gezoend. Er was meer merkwaardigs bij Lanvin, zoals heuplange jasjes waaruit vooraan een hap was gebeten, zodat het rokje eruit komt piepen. Of een wit brontosaurus-bloesje met reliëfribben over de schouders. Deze collectie is een samen vatting van mijn levenswerk, bekende Yves Saint Laurent na zijn défilé. Hij sneed im mers allerlei thema's aan, die in zijn vorige collecties aan bod kwamen. Na enkele seizoenen waarin de Sint kampte met slabak kende creativiteit en gezond heid, bracht hij vierennegen tig zeer gesmaakte creaties. Deze zachte lijnen zijn geba seerd op het vrouwenlichaam. Veel wit, marine en ivoor voor ensembles met wikkel rok, klassieke pantalon of hier en daar een bermuda met saharienne, maar ook bloem- bedrukkingen op organza en vurige lappen zijde voor de Italiaanse ontwerper Valentino overleden NAPELS Mario Valentino, een van de bekendste mode ontwerpers van Italië die vrij wel uitsluitend leer verwerk te, is gisteren op 63-jarige leeftijd in Napels overleden aan kanker. Woensdagavond werden in Parijs zijn laatste ontwerpen geshowd. Valenti no stamde uit een arme Napo- litaanse familie van leerlooi ers en kwam via schoenont- werpen in de wereld van de haute couture terecht. Zijn collecties, die hij in Milaan uitbracht, waren vrijwel ge heel vervaardigd uit leer, dat bij hem het aanzien kon heb ben van tere stoffen als zijde of kant. In de extraverte mode-wereld stond Valentino bekend als een nette, beschei den man. feestelijke uurtjes. Trouwe klant Catherine Deneuve en alweer Ines de la Fressange waren er als de kippen bij op de modekoning om de hals te vallen. Mooi volk Aan de ere-genodigden op een défilé kan je heel vaak de stijl van het huis herkennen. Neem nu Hubert de Given- chy. Die is vriend en liifont- werper van Audrey Hepourn. Is het misschien omdat Audrey ooit schitterde in Bre akfast at Tiffany's? In tegen stelling tot alle anderen, defi leert Givenchy in de vroege ochtenduurtjes. Breakfast at Givenchy's als het ware. Geen uitspattingen of buiten issigheden in huize Givenchy, maar fel en fleurig bedrukte mantelpakjes met smalle taille en daarbij schattige gekleurde strohoedjes, 's Avonds mag Hepburn kiezen tussen fel of pastel. Over de lengte besliste Givenchy zelf: vooraan kort boven de al dan niet knokige knie, achteraan uitlopend op een brede sleep. LILY ARMON

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5