ppening voor overleg bver Baltisehe staten Lagerfeld knipt Chanel in reepjes Kaapstad doft zich op voor opening parlementaire jaar Spoedberaad na arrestatiebevel minister Kroatië 1UITENLAND CeidócSomatit DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 7 olitie Colombia rolt jot cocaïnecomplex op )GOTA In het Amazonewoud jden van Colombia heeft een Colombi- ise politiemacht gisteren met helikopters ij n groot cocaïnecomplex opgerold dat on- nijrmeer drie clandestiene landingsbanen its, verscheidene drugslaboratoria omvatte, enj de actie in de provincie Putumayo, na- de grens met Peru, nam de politie 4.200 de o cocaïne in beslag die gereed was voor als rzending en duizenden liters chemica ls- n die bij de bereiding van cocaïne wor- ein gebruikt. Ondanks de verzoenende :d' uding van de regering tegenover de ;e'ugsbaronnen blijven de Colombiaanse !8" iligheidsdiensten hard optreden tegen de N caïnehandel. w, Geoffrey Howe uit de politiek LONDEN Sir Geoffrey Howe verlaat bij de vol gende verkiezingen de ac tieve politiek. Dat heeft de voormalige vice-premier, wiens aftreden de opmaat was tot de politieke val van Margaret Thatcher, meegedeeld. In een verga dering van de Conservatie ve Partij in zijn kiesdistrict zei Howe (64) dat hij zijn plaats bij de volgende ver kiezingen (die uiterlijk half 1992 gehouden worden) aan een jongere aanbiedt. President Somalia nu al omstreden NAIROBI/LONDEN Een groep binnen het Verenigd Somalisch Congres (USC) is het niet eens met de benoeming van zakenman Ali Mahdi Mohamed tot president van Somalia. Hij volgde deze week de verdreven Mohamed Siad Barre op. Strijders van het USC namen het afge lopen weekeinde de Somalische hoofd stad Muqdisho in, waarna president Siad Barre op de vlucht sloeg. In een verklaring noemt de USC-groepering de benoeming van Mahdi Mohamed „voorbarig, niet voor de hand liggend en niet in het belang van het land". Volgens USC-vertegenwoordiger Ali Hassan Hussein zijn ook de andere par tijen die Barre hebben bestreden de Somalische Patriottische Beweging (SPM) en de Somalische Nationale Be weging (SNM) tegen de aanstelling van Mahdi Mohamed. De internationale hulporganisatie Art sen Zonder Grenzen heeft al haar me dewerkers uit de Somalische hoofdstad Muqdisho geëvacueerd. „We hebben ons team van zes vrijwilligers wegge haald vanwege de onzekerheid over de veiligheid", aldus woordvoerder Stefan van Praet. Uitvinder van transistor overleden BOSTON De Amerikaanse natuurkundige John Bardeen (82), die twee keer de Nobelprijs gekregen heeft, is gisteren in een ziekenhuis in Boston gestorven. Mede door zijn wetenschap pelijk werk werd de deur geopend naar het tijdperk van de elektronica. In 1947 ontwik kelde Bardeen samen met W.H. Brattain en William Shockley de transistor, die in de plaats kwam van de onhandige vacutimbuizen en de mogelijkheid schiep tot het maken van kleine elektronische apparaten. Het trio kreeg voor zijn ontdekking in 1956 de Nobelprijs voor na tuurkunde. In 1972 kreeg Bardeen de hoogste wetenschappelijke onderscheiding ter wereld nog een keer, nadat hij met L.N. Cooper en J.R. Schrieffer de theorie van de supragelei- ding had ontwikkeld. Tsjechoslowakije kan in Raad van Europa STRAATSBURG Tsjechoslowakije heeft gisteren in Straatsburg het groene licht gekregen voor zijn toetreding tot de Raad van Europa. Tsjechoslowakije is na Hongarije het tweede land uit het vroege re communistische blok dat toetreedt tot de Raad van Europa. Praag heeft van daag de officiële uitnodiging ontvangen, na een bijeenkomst van de leden van het Comité van ministers van de 24 lidstaten in Straatsburg. Op 21 februari wordt de toetreding van kracht tijdens een buiten gewone bijeenkomst van de minsters van buitenlandse zaken van de oudste politie ke organisatie in Europa in Madrid. Tsjechoslowakije ondertekent op die dag ook de Europese Conventie inzake de Rechten van de Mens. j ANDSBERGIS OVER TERUGTREKKEN SOVJET-TROEPEN: ei [LNIUS De Litouwse esident Vytautas Lands- denkt dat terug- ■kking van alle Sovjet- Depen uit de Baltisehe iten een opening kan eden voor nieuwe on- irhandelingen met Mos- n deel van de Sovjet-militai- i die sinds begin januari in touwen waren gestationeerd eft zich gisteren uit de ofdstad Vilnius teruggetrok- n. In Moskou verklaarde nister van binnenlandse za- n Boris Pugo dat alle para- utisten het Baltisehe gebied bben verlaten en dat ook eederde van de Zwarte Ba tten, de troepen van het vjet-ministerie van binnen landse zaken, is teruggetrok ken. In Letland en Estland waren volgens regeringsfunc tionarissen nog geen tekenen gezien van een troepenterugt rekking. De Litouwse president Lands- bergis zei naar aanleiding van het vertrek van de Sovjet troepen kansen te zien voor hernieuwing van de onder handelingen met Moskou over het Litouwse onafhankelijk heidsstreven. Hij benadrukte dat de kwestie van de Litouw se onafhankelijkheid niet ter discussie stond, ongeacht be loften of dreigementen. Landsbergis onderstreepte dat Sovjet-militairen nog altijd ge bouwen in Vilnius bezetten. Volgens Landsbergis voert Moskou nu vooral een propa- ganda-oorlog tegen de repu bliek. Hij waarschuwde de VS niet zonder meer geloof te hechten aan beloften van de Sovjetunie. President Bush zei dinsdag tekenen te bespeuren dat Moskou zich weer „afkeert van geweld". Landsbergis stel de voor dat Bush eens in Li touwen zou komen kijken. „Als hij de propagandaoorlog ziet die tegen Litouwen en de andere Baltisehe staten wordt gevoerd zou hij niet zeggen dat de Koude Oorlog voorbij is". Referendum De president van Letland, Anatoli Gorbunovs kondigde aan dat Letland, net als Est land en Litouwen, een datum gaat zoeken voor het houden van een referendum over on afhankelijkheid. Een referen dum is een van de eisen die Sovjet-president Gorbatsjov heeft gesteld aan de regerin gen van de Baltisehe republie ken. Het parlement van de Kauka- sische Sovjetrepubliek Georgië heeft ingestemd met het opzet ten van een eigen leger. Geor gië is hiermee de eerste deel staat van de Sovjetunie die een eigen van Moskou onafhanke lijk leger instelt. Hoeveel sol daten dit leger zal tellen is nog niet bekend. Het zal worden opgezet door het Georgische ministerie van binnenlandse zaken. Dit ministerie beschikt al over eigen troepen. Litou wen, de Oekraïne en de Russi sche Federatie overwegen ook eigen legers op te zetten. Het parlement in Tbilisi besloot te vens het besluit van Moskou om leger en politie samen pa trouilles te laten lopen in de grote Sovjetsteden, naast zich neer te leggen. Afscheid van koning OlavV Hoogwaardigheids bekleders uit de hele wereld, waaronder koningin Beatrix (midden) en de Brit se prins Charles (rechts), woonden gisteren in Oslo de begrafenis bij van koning Olav V, die op 17 januari op 87- jarige leeftijd aan een hartaanval over leed. Onder een loodgrijze hemel vul den naar schatting 100.000 Noren de straten om Olav de laatste eer te bewij zen. De lijkkist werd vanuit het koninklijk paleis op een affuit naar de kathedraal gevoerd. Zo'n 3.000 militairen vormden een erehaag langs de twee kilometer weg. De „volksko ning" Olav, die in 1957 zijn vader Haakon opvolgde na diens dood, was al gemeen bemind om zijn bescheiden en on-aristocratische leefwijze. FOTO: AP Het is makkelijk voort te borduren op een thema als een Chanel-jasje met biesjes en knoopjes en vier zakjes vinden sommige afgunstige ontwerpers. Toch komt Cha- nel-huisontwerper Karl La- jerfeld telkens weer met ori- [inele vondsten om het eer- uedwaardige huis, waarvan de stichtster precies 20 jaar geleden overleed, een verjon- jingskuur te geven. Spanningen lijken zijn creati viteit aan te wakkeren. Na iet dispuut met 'het gezicht van Chanel', topmodel Ines de la Fressange, is Lagerfeld ïu ook woest op de nieuwe nuze, Claudia Schiffer. Ze >elde af, omdat ze uit angst voor een aanslag het vlieg- uig niet durfde nemen, meerde hij tegenover de 'ranse televisie, leepjes, strookjes, lamellen >f flarden noem ze zoals wilt daarvan maakte Carl-met-het-paardestaartje deze keer het grootste ge deelte van de haute-couture :ollectie. Een echte Chanel- tailleur nieuwe oogst hoort [een nauwsluitend heuplang jasje te hebben, eventueel van stretch-weefsel, met con trasterende biesjes en ribbels over de naden, maar ook een reepjesrokje. Reepjes-rokken defileren in het zwart, maar ook in groenblauw, in koraalrood, in lavendel of in meerdere kleurtjes tegelijk, passend bij het jasje in veelkleurig ruit jestweed. Heel feestelijk ogen |de reepjes, als ze zijn ver zwaard met zilveren staafjes. Amadeus [Mozart is vanwege de verjaardag van zijn overlii- Iden op de meeste defiles [aanwezig. Zijn muziek wordt gedraaid, zijn kleren worden gedragen. Bij Chanel eert men Ama deus ondermeer met een wa- tergroene korte redingote van shantung over een plooi rokje. Met een zwart mislei dend jurkje, dat er dankzij een schootje uitziet als een tweedelig pak; eentje met kraag en manchetten van witte wuivende organdi. Lagerfeld vond zelfs dat er, na twee eeuwen, nog steeds muziek zit in Mozarts kapsel. De mannequins dragen prui ken met een paardestaart in een grote zwarte strik met daarop Mademoiselle Cha- nels favoriete witte camelia. Ook het schoeisel met bobijn- hakjes is van zo'n grote zwar te strik voorzien. Jasjes waarvan je op het eer ste gezicht denkt, dat ze hori zontaal zijn geplisseerd, blij ken uit tientallen strookjes te zijn samengesteld. Een poe- derroze exemplaar sluit voor aan met een lange rij be werkte vergulde knoopjes, plus vier knoopjes op elke en nog eens vier voofc op *4.' Een citroengeel jurkje van satijn en veren maakte gisteren deel uit van de gisteren in parijs gepresenteerde zomercollec tie van Lanvin. foto: ap de vier klepzakjes. In haute- couture kijkt men niet op een dure Chanel-knoop meer of minder. Leuk voor rijke, maar haasti ge dames zijn zogenoemde koepelrokken, die tegen cocktailtijd in de taille van een mantelpak worden ge knoopt. Karl Lagerfeld kwam tenslotte niet alleen met een bruidsjurk tail leur van witte tweed met zo'n lange wijde koepelrok van kant met strookjes witte organza maar zelfs met een tenue voor een tweede huwelijk. Een wit flarden pakje. Van een kleuter- bruidsjonkertje kreeg de tweede-kans-bruid een klin kende zoen. Ungaro Hoe goed de korte rokjes al weer ingeburgerd zijn, bleek bij het zien van de collectie van Emanuel Ungaro. Zijn kuitlange omslagrokken weliswaar bij elke stap openflappend tot op de bil len leken raar en sloom. Zeker als ze voor overdag be stemd zijn, zoals een ensem ble bestaande uit een zwart wit wollen jasje en een rode Schots geruite rok. De coutu rier van de meest sexy pakjes heeft echter korte en in alle opzichten spannende pakjes in petto. Ungaro heeft het goochelen met kleuren niet verleerd. Tabaksbruine, petrolblauwe of zonnegele tailleurs met zandloperjasjes krijgen res pectievelijk brede biezen in oranje, appelgroen of parma- paars; daaronder horen bij passende zijden blouses, ge kruist onder een duizeling wekkende V-hals. Onder een los jasje van abrikoos-oranje kasjmier gaat een kastanje bruin satijnen jurkje schuil met spaghetti-dunne dra- peersels over de buik. Bij flit send bedrukte zijden jurkjes met ballonmouwen horen grote schouderdoeken met dezelfde fluorescerende graf fiti bedrukking en omzoomd met zijden franjes. Ook van Ungaro kreeg Mo zart een uitnodiging. Op de tonen van Figaro's Bruiloft huppelen de meisjes over het plankier in wijduitstaande rokjes als paddestoelhoeden en strakke topjes met accola de-decolleté, van rijkelijk ge borduurde kant en taizij in roze, hemelsblauwe en gul den tinten. Wie de moeite had genomen zich naar het vervaarlijke Bois de Boulogne te reppen voor zijn show, werd door Ungaro getrakteerd op een sprookjesbruid die niet zou misstaan in Mozarts Tover fluit. Korenbloemblauw sa tijn voor de theatrale jurk en voor de tule sluier op haar hoofd en een vorstelijke cape-jas in boterbloemgeel met een kraag als een stra lenkrans en daarbij natuur lijk een geel boeketje. Voor Ungaro is het leven duidelijk pas fijn, als er kleuren zijn. LILY ARMON KAAPSTAD In de warme zomerstraten van Kaapstad heerst een sfeer van verwachting, nu de focus van de Zuidafri- kaanse politiek zich con centreert op deze „Moe derstad". De opening in Kaapstad van het nieuwe Zuidafrikaanse parlemen taire jaar, morgen, zal zelfs de Gorlfoorlog uit de aandacht verdringen. In het middelpunt van de ge beurtenissen staan twee politi ci, de één blank, de ander zwart, in een noodgedwongen omarming. Het zijn Frederik 'W. de Klerk, de president van Zuid-Afrika, en ANC-vice- voorzitter Nelson Mandela, van wie velen verwachten dat hij ooit wel eens president zou kunnen worden. De twee mannen hebben een groot we derzijds krediet opgebouwd door hun samenwerking in een uiterst verdeelde en ge welddadige samenleving. Veel luister Elk jaar doft Kaapstad, eens een Nederlands en Brits kolo niaal centrum, zich op voor de opening van het nieuwe parle mentaire jaar. Het is het mo ment dat de bevolking er - met veel luister en waardig- heidsvertoon - aan wordt her innerd dat hun witte heersers, technisch gesproken althans, verantwoording moeten afleg gen aan het parlement. Een flagrante wantoestand in het parlement is dat er nooit een zwarte Afrikaan zitting in heeft gehad. Zelfs Nelson Mandela, die door de hele we reld op handen wordt gedra gen, heeft geen stem in dat in- stuut. Mandeia's Afrikaans Nationaal Congres heeft een mars door Kaapstad gepland op het mo ment van de openingszitting van het parlement. De mars maakt deel uit van een natio nale campagne om aan te drin gen op politieke rechten voor zwarten - en meer specifiek de vroege verkiezing van een wetgevende vergadering om een nieuwe, democratische grondwet te smeden. De gebeurtenissen van morgen zullen de oude Zuidafrikaanse realiteit onderstrepen: als mensen niet mogen stemmen, bedrijven ze hun politiek op de straat. (Zelfs rechtse boeren mét politieke rechten doen dit in Pretoria, waardoor het le ven in de stad wordt ver stoord). Na jaren waarin politiek pro test met geweld werd beant woord heeft de regering - nu aangevoerd door de boude, hervormingsgezinde De Klerk - een meer verzoenen de toon aangeslagen. Protest marsen - jarenlang aan ban den gelegd door de regering, vooral in de omgeving van het parlement -vinden doorgang, zo lang er toestemming is van de plaatstelijke autoriteiten en een magistraat. Dit maakt deel uit van het de mocratiseringsproces dat werd ingeluid door De Klerks histo rische legalisering van het ANC en de vrijlating van Mandela en anderen vorig jaar februari. Een jaar later kijkt de natie nu naar De Klerk en Mandela om te zien of zij het verslappende tempo van de veranderingen nieuw leven kunnen inblazen. Vele maanden van bloedig factiegeweld in de zwarte woonoorden, vooral in Natal aan de oostelijke kustlijn, heb ben het vredesproces zware slagen toegebracht. Ontmoeting In een poging om de geweld dadige gemoederen tussen het ANC en de Zulubeweging In- katha te bedaren zijn de res pectievelijke leiders van deze twee groepen, Mandela en Chief Mangosuthu Buthelezi, dinsdag in Durban bijeengeko men voor een historische ont moeting. Het was een indruk wekkend vredesbetoon, waar bij geweld en intimidatie tus sen de aanhangers van de twee groepen daadwerkelijk werd verboden. Het valt nog te bezien of die zich niet slechts zullen beperken tot het betalen van lippendienst aan het vredesakkoord, dat wil zeggen of het ook de mensen aan de basis zal bereiken. Een groot probleem is de ver ankerde cultuur van geweld die is ontstaan rondom de strij dende groeperingen. Wat de leiders ook mogen willen en uitvaardigen, terreur aan de basis kan de zaken in het hon derd sturen. Zwart geweld schrikt blanken af om tot een politieke schikking te komen met de zwarte meerderheid. De Klerk weet dat de aan dacht van de wereld vastge klonken is aan de Golfoorlog en dat dit een kans is om te onderhandelen over een toe komstig Zuid-Afrika dat zowel democratisch als leefbaar is, voor blank èn zwart. Hij zal zijn openingsrede morgen vlak voor lunchtijd afsteken. De president heeft het op zich ge nomen een einde maken aan de apartheid, maar de analis ten zullen zodra de zitting op gang is evalueren of hij dit in derdaad heeft gedaan. Ver wacht wordt dat hij een aan zienlijke stap in de goede rich ting zal doen, door: - de afschaffing van de Group Areas Act, de wet die op grond van huidkleur bepaalt waar Zuidfrikanen mogen wonen. - de afschaffing van de wet ten op landbezit die 87 procent van het land aan de blanke minderheid toewijzen; en en mogelijke opschorting van Population Registration Act, de hoeksteen van de apartheid omdat volgens deze wet de bevolking op grond van ras wordt geregistreerd. Sancties Deze en andere stappen van De Klerk zouden voor de re gering van de Verenigde Sta ten genoeg kunnen zijn om het Congres aan te raden de sanc ties tegen Pretoria te laten val len. Dat geldt ook voor Euro pa. Elke aarzeling van De Klerks kant zou een verdere onbeslis te periode inluiden, die wordt gekenmerkt door voortdurend geweld. Wat dat betreft zal de menigte die zich buiten het parlement verzamelt een aan sporing zijn - een menigte waaronder zich, ironisch ge noeg, naar verwachting ook de vrouwen en kinderen van een aantal leden van het parle ment zullen bevinden die de sprong hebben gewaagd en lid zijn geworden van het ANC. ANTONY HEARD BELGRADO De fede rale strijdkrachten in Joe goslavië hebben gisteren een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen minister van defensie Martin Spe- gelj van de opstandige deelrepubliek Kroatië. Vier plaatselijke activisten, twee politici en twee legeroffi cieren, zijn inmiddels door het leger aangehouden. Het viertal wordt ervan beschuldigd met de minister een plan te hebben opgesteld voor een gewapende opstand tegen het federale le ger. De Kroatische regering is in spoedzitting bijeengekomen om de nieuwe crisis het hoofd te bieden. Het Kroatische ministerie van binnenlandse zaken zou het bevel binnen 24 uur uit moeten voeren. Aanleiding voor de arrestaties is een door het federale leger gemaakte tv-reportage die vorige week werd uitgezonden en die beel den bevatte van Spegelj die moordplannen zou beramen tegen legerofficieren en hun verwanten in geval van een burgeroorlog. Spegelj en de Kroatische regering bestem pelden de film als een „stali nistische vervalsing". De ar restaties zullen de spanningen met de federale strijdkrachten in Kroatië vermoedelijk op nieuw aanwakkeren. Eerder deze maand dreigde al een ge wapende confrontatie, toen de niet-communistische regering van Kroatië weigerde op last van het door Servische com munisten beheerste leger de eigen Kroatische strijdkrach ten te ontwapenen. Aanslag mislukt op president Guatemala GUATEM AL A-STAD Op de pas gekozen president van Gua temala, Jorge Serrano, is gisteren een mislukte aanslag gepleegd. De presidentiële helikopter werd op ongeveer 500 kilometer ten noorden van Guatemala-stad onder vuur genomen. Serrano was op weg naar de plaats Santa Elena in de provincie El Peten. De president en zijn begeleiders bleven ongedeerd, de helikopter werd beschadigd. Volgens de veiligheidsdienst zijn leden van de links gerichte Nationaal Revolutionaire Beweging verantwoor delijk voor de aanslag. Een Hindoe-gelovige draagt een ceremoniële ark die Is vastge prikt in zijn vlees tijdens de jaarlijkse Thaipusam processie in Singapore. De gelovigen vragen zo om vergeving of betuigen hun dank aan het Hindoe-geloof. FOTO: EPA YS: Moskou komt terug op akkoord ontwapening WASHINGTON Het Witte Huis heeft de Sovjetunie er gisteren van beschuldigd terug te komen- op een bijna afge rond akkoord over verminde ring van strategische wapens, dat voorzag in de ontmante ling van kernraketten, bom menwerpers en onderzeeërs met dertig procent. Het ak koord maakt onderdeel uit van het zogenaamde START- verdrag. „Er waren gebieden waar wij dachten dat we ver der waren dan we bliiken te zijn", aldus presidentieel woordvoerder Marlin Fitzwa- ter. „Waarom precies of wat het probleem intern is geweest (in de Sovjetunie) is niet ge heel duidelijk". Amerikaanse functionarissen vrezen dat mondelinge toezeggingen, ge daan onder de vroegere Sov jet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze, door de huidige functionarissen niet worden overgenomen. Drie dagen van besprekingen tussen de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Ja mes Baker en Sovjet-minister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych le verden eerder deze week geen doorbraak op met betrekking tot^de resterende problemen. Fitzwater zei dat Baker erop vertrouwt dat de nog overblij vende geschillen kunnen wor den opgelost.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7