51ag om Khafji liet begin van de landoorlog Kalmte van Saddam valt waarnemers op YS-generaals vrezen tekort aan bommen Irak loost weer olie in de zee Kritiek zet Bonn aan tot slagvaardig Golfbeleid GOLFOORLOG CeidóeSouoont DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 5 U(nadezen voorkomen ïcering Exocetraket ;r NAMA De Canadese luchtmacht iet jt gisteren in het noorden van de i dlische Golf een Iraakse torpedoboot vfevallen en geraakt, terwijl die op jgelpunt stond een Exocet-raket af te an$n op een schip van de multinatio- lfoQ troepenmacht. Volgens kolonel Da- jzopartram, die plaatsvervangend com- stejdant is van de Candese militairen Hje Perzische Golf, „raakten en be- t tódigden" twee CF-18-toestellen van anjtype Hornet met behulp van een ;r it-zee-raket de Iraakse torpedoboot, e Q»r overigens in slaagde de Iraakse oj te bereiken. De twee Canadese [e ^tuigen keerden heelhuids op hun t. in Qatar terug. CAIRO Arabische en westerse waarnemers die gekeken hebben naar het eerste televisievraagge sprek van president Saddam Hu- sayn van Irak sinds het uitbreken van de oorlog, zijn getroffen door het zelfvertrouwen dat hij uitstraalt. „Hij lijkt vol vertrouwen en ontspan nen. Hij oogt niet als iemand die vlak voor zijn nederlaag staat", meent de er varen Egyptische columnist Salama Ah med Salama die vooral voor de half-of- ficiële krant Al-Ahram schrijft. „Met hem vergeleken ziet George Bush er be zorgd en vermoeid uit". In een vraaggesprek met Peter Arnett, de correspondent van Cable News Net work (CNN), dat maandag is opgeno men, zegt Saddam dat God aan de kant van Irak staat en dat zijn land de neder laag zal toebrengen aan „de landen met de grote wapens en het smerige geld". Een Europese diplomaat, die de televi- sie-liitzending gisteren zag, zegt dat hij getroffen was door de zelfverzekerd heid van Saddam. „Hij gelooft stellig dat elke dag dat de oorlog langer duurt, zijn positie in de Arabische wereld ster ker wordt en de anti-oorlogsbeweging groeit". Woordvoerder Marlin Fitzwater van het Witte Huis deed het vraaggesprek gisteren af als „de standaard-propagan- datoespraak, waarin hij weer dreigt Amerikanen te doden en allerhande verwerpelijke oorlogshandelingen te plegen". Maar westerse en Arabische waarne mers in Cairo zeggen dat de uitzending, die Saddam ongeschokt en vol zelfbe heersing toont na duizenden bombarde- mentsvluchten tegen zijn land, zijn vele aanhangers in de islamitische wereld een hart onder de riem zal steken. „De tegenstelling tussen deze serene, zelf verzekerde Saddam en de gek zoals hij door de anti-Iraakse propaganda wordt afgeschilderd, zal gewone mensen tref fen", aldus de Europese diplomaat. BOMAANSLAGEN IN LIMAENBAYRUT LIMA/BAYRUT In de Pe- ruaanse hoofdstad Lima zijn vannacht bommen gegooid naar het Amerikaanse culture le instituut en een standbeeld van voormalig VS-president John F. Kennedy. Ook wer den bommen geworpen naar de Italiaanse ambassade. Vol gens de politie, die de stads- guerrilla-organisatie Tupac Amaru van de aanslagen ver denkt, werd er alleen materië le schade aangericht. Voor de ingang van de Italiaans-Liba- nese Banco de Roma in West- Bayrut heeft een exploderende staaf dynamiet vanochtend enige schade veroorzaak. Algerijnse krant: Irak kreeg kernwapens uit Sovjet-arsenaal ALGIERS Irak heeft de beschikking over kern wapens die het via officiële kanalen of langs clandes tiene weg van de Sovjetunie heeft ontvangen en waarmee ieder land in het Midden-Oosten kan wor den geraakt, zo is gemeld door de Algerijnse krant El Moudjahid. De raketten werden drie of vier jaar geleden door Baghdad verkregen toen de Sovjetunie, die met de VS verwikkeld was in het proces van wapenvermin dering, een deel van haar kernwapens ontmantelde, aldus El Moudjahid. De krant citeerde „betrouwbare bronnen" die hadden verklaard dat de raketten aan Irak konden zijn geleverd „zonder medeweten van president Michail Gorbatsjov". Van onze correspondent Mare de Koninck) |SHINGTON De om Khafji betekent n wezenlijke nieuwe in de Golfoorlog, zo zekerden gisteren mili- e specialisten in Was- *ton. De aanval van ikse eenheden op Sau- h grondgebied zou een ing zijn een groot- lepse geallieerde inva- van Kuwayt uit te lok- i, iets waartoe de Ame- aanse politieke- en le- "eiding nog niet bereid. is een duidelijke provoca- waarop wij niet zullen in- De echte invasie van "Vayt zal nog zeker twee :r%en uitblijven. En als die nasie komt, dan wordt het v<krschijnlijk geen frontale aanval op de Iraakse verdedi gingslinies in zuidelijk Ku wayt, maar een manoeuvre om die ingegraven defensie heen", aldus gisteren prof. Lauren Thomson, militair analist van de Georgetown University in Washington. Anderzijds is de Iraakse aan val op Khafji evenmin een voorteken van een breder of fensief van Saddam Husayns troepen tegen de geallieerden in Saudi-Arabië. Senator Charles Robb, defensiespecia list en zelf Vietnam-veteraan, meende: „Dit was een Iraakse actie met eenvoudige infante rie, niet met de serieuzer te nemen Republikeinse Garde. De Irakezen zijn niet in staat tot een majeure aanval vanuit Kuwayt". De experts in Washington zijn echter, evenals de comman danten in Saudi-Arabië, wel verrast door de agressieve ac ties van Irak. Oud-generaal en militair publicist John McFar- row: „Het bewijst voor mij drie dingen: dat Saddam Husayn uit nood meer op symbolische dan op militaire doelen uit is, dat hij inderdaad telkens weer voor verrassingen weet te zor gen en dat hij zijn soldaten met het grootste gemak de dood instuurt". Surprises De geallieerde strijd tegen Irak bevindt zich thans nog steeds in de tweede fase van de 'luchtcampagne'. Voor fase drie, de invasie van Kuwayt over de grond, is een aparte beslissing van president Bush vereist. Alles wijst erop dat de president de luchtoperatie zo lang wil laten voortduren tot dat Iraakse grondtroepen in Kuwayt een gemakkelijke prooi zullen zijn geworden, die relatief weinig geallieerde slachtoffers meer kan maken. „Beperking van het aantal do den en gewonden aan onze kant blijft een absolute priori teit van de president", aldus Geallieerde troepen houden in het De slag om Khafji heeft Ame rika voor het eerst geconfron teerd met de potentiële dode lijkheid, ook voor Amerikaan se militairen, van een landoor log. Dat signaal zal volgens waarnemers alleen maar bij dragen tot een geallieerde wei gerachtigheid om zich snel in een grootscheepse strijd op grond te laten lokken. Behalve immers dat relatief bescheiden uitgeruste Iraakse eenheden al gevoelige verlie zen aan Amerikaanse mari niers en Saudische eenheden blijken te kunnen toebrengen, wacht in Kuwayt de dreiging van chemische wapens en waarschijnlijk honderdduizen den landmijnen. „De lucht campagne moet die dreigingen nog goeddeels wegnemen en dat zal nog even duren", aldus Lauren Thomson. De vraag is echter of generaal Schwarzkopf als bevelhebber nog lang in staat blijft zijn ei gen strategie af te werken. De verrassingsaanval gisternacht van Irak op Khafji, berichten over nieuwe olielozingen in de Perzische Golf en andere sur prises die nog lijken te zullen volgen, kunnen nopen tot om vangrijke tegenoperaties en dreigen al te snel de derde - in aanleg bloedigste - fase over de geallieerden af te roepen. leeds meer iokkel n Westen ■jaar Irak ,ajS ANGELES Het aantal erfrijven en personen in de dat het VN-embargo te ontduiken door mu- e en goederen aan Irak te IJkopen is de afgelopen we- fors toegenomen. De feste gevallen doen zich in voor, aldus de Angeles Times. oorlog in de Golf levert jfjr smokkelaars "meer risico maar ook meer winsten, "erikaanse politiediensten meer dan zevenhonderd iendingen van het embargo het spoor gekomen, waar- zeker twintig in de Vere- ;de Staten. Dat zijn er twee- aderd meer dan enkele we ll geleden. lgens anonieme functiona- >en die de krant aanhaalt buitenlandse bedrijven, It name Westeuropese, ver- Iwoordelijk voor het groot aantal schendingen van het ibargo. In december gaf ishington de Duitse rege- ig een lijst met de namen n vijftig verdachte Duitse ilrijven. De afgelopen we ll is dat aantal, na klachten- n de Verenigde Staten en dere landen, toegenomen tot >er dan. honderdentien. ch zijn de sancties tegen lik effectiever dan elk eerder lernationaal embargo in de étente geschiedenis. Iraks in- ir is voor negentig procent esneden, de uitvoer zelfs >r 97 procent, zeggen de ictionarissen. Bovendien is lgens hen er een verschui- ig merkbaar in het assorti- int produkten dat Irak pro- ;rt te verkrijgen. Ging het irst hoofdzakelijk om levens- ilddelen, nu loopt de vraag leen van balpennen tot staal. Beladen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD Wekenlang dobbert de „Vrijheid II" nu al weer op de van de Atlantische Oceaan met bestemming Vera Cruz in ,i. Rob heeft de Azoren aangedaan om te ravitailleren en h begint de grote oversteek. Maar hij heeft met windstilten te hipen en de „Vrijheid II" legt slechts enkele mijlen per dag af. Rob verveelt zich helemaal niet. 's Avonds bestudeert hij In de kajuit het journaal van het driemastschip „Fortuna". Het schip is vele jaren geleden vergaan in de Zuidelijke IJszee en Rob heeft het journaal eens gevonden. Urenlang zit hij ook te turen op kaarten van het Zuidpoolgebied en Skip, die naast hem zit, denkt er het zijne van... De baas zit zeker weer op nieuwe avonturen te broeden. (Van onze correspondent Mare De Koninck) WASHINGTON Hoge offi cieren van het bevoorradings- en transportcommando in de VS hebben gewaarschuwd dat er een tekort dreigt te ontstaan aan bepaalde vormen van mu nitie, wapens en reserve-on derdelen als de Golfoorlog traag gaat verlopen. Zij raden de regering Bush aan nieuwe produktielijnen in de oorlog sindustrie te openen. Volgens luchtmachtgeneraal Hansford Johnson is een selec tieve verbreding van de indus triële basis wellicht nodig. Aan het begin van de Golfoorlog hadden de VS in het strijdge bied voor zestig dagen voor raad aan bommen, raketten, munitie, onderdelen, kleding en voedsel, afgemeten aan de vereisten van het geheime operatieplan voor de bevrij ding van Kuwayt. „Wij mij zorgen baart is de mate waarin we hier in de VS met name de in de luchtcam pagne verbruikte bommen en raketten weer aanvullen", al dus Johnson. „Als we de veili ge weg kiezen, moeten we uit gaan van een langdurige oor log en daarop onze oorlogspro- duktie inrichten". Vooralsnog is in de VS alleen de aanmaak van de Patriot-ra ket opgevoerd. Voor het overi ge wordt vooral ingeteerd op de enorme wapenvoorraden die in de jaren van president Reagan zijn aangelegd in de VS en in Europa. Vice-admi- raal Paul Butcher van de luchtmacht zegt: „Niemand had gedacht dat we zoveel Pa triots nodig zouden hebben. We schieten soms een hele dagproduktie Patriots op aan één Scud. Op andere terreinen kunnen er evengoed verras singen ontstaan in de wapen behoefte". Met name als een landoorlog op brede schaal zou aanslepen, dreigen voor de luchtmacht te korten te ontstaan aan vooral hoogtechnologische wapens als anti-radarraketten en 'slimme' laser- en optisch geleide bom men en raketten. Aan een landoorlog immers zal ook de geallieerde luchtmacht zeer actief deelnemen. Onverwachte ontwikkelingen als de extra behoefte aan Pa triots verstoren ook het trans portprogramma van Europa en' de VS naar het strijdgebied. De spoedleveringen van Pa triots aan Israël en Saudi-Ara bië hebben achtduizend ton aan andere oorlogstransporten vertraagd. Zulke problemen kunnen goeddeels worden opgelost door vordering van nog meer commerciële vliegtuigen door de Amerikaanse regering. Het Amerikaanse transportcom mando kan nu al gebruik ma ken van 77 grote burger-lijn- vliegtuigen. In een volgend wettelijk stadium van de mo bilisatie kunnen nog eens 61 civiele transportvliegtuigen worden gevorderd. Turkse ex-generaal vermoord ANKARA Een gepensio neerde Turkse legergeneraal die fungeerde als top-adviseur van premier Turgut Ozal, is bij een aanslag om het leven ge komen. Bij het slachtoffer werd een pamflet aangetroffen van de marxistische organisa tie Dev Sol. Of daarin de ver antwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist is niet duidelijk. Volgens de politie werd generaal b.d. Hulusi Say- in bij zijn huis door drie gewa pende mannen beschoten toen hij en zijn vrouw uit hun auto stapten. LONDEN/DHAHRAN In de Perzische Golf is een nieu we olievlek gesignaleerd. Vol gens Britse militaire zegslieden zou Irak weer grote hoeveel heden olie hebben geloosd. De olie is afkomstig van de grote Iraakse olieterminal Mina Al-Bakr, gelegen in zee ten noordoosten van het bezet te Kuwaytse eiland Bubiyan. Naar hun zeggen zijn er de af gelopen 24 uur vanaf dat plat form weer vele duizenden va ten olie in zee gestroomd. De zegslieden verklaarden te gen een BBC-correspondent, dat zij er absoluut zeker van zijn dat de nieuwe lozing geen gevolg is van een geallieerd bombardement. De Ameri kaanse militaire bevelhebber generaal Norman Schwarz kopf bevestigde gisteravond de nieuwe lozing. Hij zei dat de lozing nauwlettend in het oog wordt gehouden en dat er mo gelijk een bombardement op het platform wordt uitgevoerd. Amerikaanse bommenwerpers maakten met een precisie bombardement een einde aan een eerdere lozing in de Golf. Het Noorse oliebestrijdings- schip Al-Waasit is intussen volop bezig de enorme eerste olievlek op te ruimen. Het schip opereert in de buurt van de grote ontziltingsinstallatie bij het Saudische Jubail, waar de olievervuiling de drinkwa tervoorziening in gevaar dreigt te brengen. Het schip is in staat om 1400 ton olie per uur op te zuigen. Ook andere landen, waaronder Nederland, zetten schepen en materieel in. Don Jensen, een oliespecialist van de Amerikaanse kust wacht die de Saudiërs bij het opruimingswerk ter zijde staat, verklaarde op in Dhahran, dat zelfs onder de beste omstan digheden maar 10 15 procent van de olie kan worden ge ruimd. Milieu-organisaties vrezen dat het opruimings werk niet zal kunnen verhin deren dat de vervuiling een ramp aanricht onder de vogels en het zeeleven in de Golf. Verwacht werd dat vandaag de eerste grote concentraties olie van de 80 bij 20 km grote vlek op de Saudische kust zou den aanspoelen. Er zijn naar schatting 11 miljoen vaten ruwe olie in zee gestroomd, waarmee het om de veruit grootste olieramp in de ge schiedenis gaat. Iraakse aanval via telefoontje bekend MANAMA/KHAFJI De eerste aanwijzing dat Iraakse grond troepen erin waren geslaagd door te dringen tot op Saudisch grondgebied, kreeg een journaliste van het bureau Associated Press gistermorgen dank zij een telefoontje met het Khafji Beach hotel. Zij belde het hotel, gelegen op tien kilometer van de Kuwaytse grens, om van het personeel informatie te krijgen over de toe stand ter plaatse. Zij kreeg echter plotseling Iraakse militairen aan de lijn. „Wij zijn Iraakse soldaten", hoorde ze. Ze dacht dat het een grap was en vroeg of het waar was dat er een Saudische raffinaderij in brand stond, zoals de Iraakse radio had gemeld. „Wie bent u?", zei de stem aan de andere kant vervolgens, „wie of wat. Egyptisch?" Kennelijk raadde de man de nationaliteit van de Arabisch sprekende verslaggeefster, op grond van haar accent. Er meldde zich nog een tweede stem op de lijn. „Wie zijn jullie9", vroeg de verslaggeefster. „Arabieren, Arabisme. Sad dam Husayn, Arabisme", werd er geroepen en er volgde een scheldkanonnade tegen Egypte. „Tot ziens in Jeruzalem", riep één van de Irakezen, waarna het contact werd verbroken. BONN Grote interna tionale druk heeft de Duitse regering ertoe ge bracht kleur te bekennen in de Golfoorlog. In de Bondsdag maakte bonds kanselier Helmut Kohl gisteren bekend dat zijn regering bijna tien miljard gulden zal bijdragen in de kosten van de oorlog te gen Irak. De Bondsrepubliek is voorts van plan om militair materieel aan Israël te leveren. Zowel regering als oppositie staan achter dit voorstel, dat eigen lijk regelrecht ingaat tegen de richtlijn van het „Kriegswaf- fenkontrollgesetz", dat Duitse wapenleveringen aan crisisge bieden verbiedt. Dat deze keer ook officieel een oog wordt dichtgeknepen heeft te maken met de histori sche verantwoordelijkheid van Duitsland jegens Israël. De bit tere beschuldigingen van Is raëlische zijde dat Duitsers in grote mate bijdragen tot de produktie van chemische wa pens in Irak, die tot doel heb- Duitse hulp voor Britten en Israël BONN De Duitse regering heeft besloten 800 miljoen mark (ongeveer 900 miljoen gulden) hulp te geven aan Groot-Brittannië als steun voor de oorlog tegen Irak. Het geld is bedoeld om de Britten te helpen bij de kosten van de oorlog in de eerste drie maanden van dit jaar. Volgens de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher zal Bonn ook bijdragen in de Britse kosten aan militair materieel in de oorlog. Genschers Britse collega Douglas Hurd zei de Duitse hulp te verwelkomen „als een uiting van solidariteit". ben het Israëlische volk te vernietigen, hebben de be windslieden in Bonn tot snel handelen aangespoord. Toch is de indruk onjuist, als zouden de Duitsers nog niets hebben gedaan. Er is reeds een eskader van achttien Duitse Alfajets in Turkije. Zij krijgen binnenkort gezelschap van 580 Duitse soldaten die het ook daar te stationeren luchtaf- weersysteem moeten bedie nen. Verder maken de geal lieerde strijdkrachten flink ge bruik van munitie- en onder- delendepots van de Bundes- wehr. Britten en Italianen „le nen" in grote hoeveelheden reserveonderdelen en bijko mende uitrusting van de Duit se Luftwaffe voor hun Torna do-jachtbommenwerpers. Hartelust Dat alles neemt echter niet weg dat Duitse bedrijven de voorbije jaren naar hartelust militair materieel, of Duitse technologie die voor militaire doeleinden gebruikt kan wor den, naar Baghdad hebben ge stuurd zonder dat daarover noch bij de Duitse politici noch bij de bondgenoten grote opschudding ontstond. Irak vocht toen, ten tijde van de oorlog met Iran, immers te gen het moslim-fanatisme. Zo kon het concern Messer- schmitt-Bölkow-Blohm (MBB), dat inmiddels deel uitmaakt van de gigant Daimler-Benz, helikopters aan de Spaanse constructeur Casa leveren. De Spanjaarden monteerden er geschut op en exporteerden de gevechtshelikopters naar Irak. Ook de blauwdrukken voor de ontwikkeling en de produktie van het FAE-wapen (fuel air explosiv) kwamen zo vanaf de MBB-tekentafels via een klei ne partner en door enkele „onoplettendheden" in Bagh dad. Inmiddels heeft minister van economische zaken Jürgen Möllemann (FDP) een tien puntenplan aangekondigd, dat de export van hoogwaardige technologie, die voor militaire doeleinden ingezet kan wor den, aan banden moet leggen. Wie toezicht op de naleving van die bepalingen zal houden, is nog niet vastgelegd. Maar men gaat ervan uit dat de Duitse binnenlandse veilig heidsdienst, de Verfassungs- schutz, die sinds de eenmaking van Duitsland nagenoeg wer keloos geworden is, op dit vlak wel zijn steentje zou kunnen bijdragen. WOLFGANG WAGNER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5