Arabische publieke opinie is de kern van Saddams denken Italiaanse admiraal weg-; na kritiek op de oorlog l Semtex blijft een groot geheim Speciale eenheden spelen sleutelrol -ir GOLFOORLOG CctdócSomant DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAQL Jordaanse burgers dood door bommen AMMAN Jordaanse burgers zijn om gekomen bij aanvallen van de multina tionale troepenmacht in Irak niet ver van de grens met Jordanië. De Jordaan se minister van buitenlandse zaken, Ta- her al-Masri. verklaarde in het parle ment dat hij over het „weloverwogen1' bombarderen van burgers en tankauto's geprotesteerd heeft bij de ambassadeurs van de vijf permanente lidstaten van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties. Vliegtuigen van de anti-Iraakse coalitie hebben ook bombardementen uitgevoerd op Iraakse militaire posities bij de grens met Jordanië, waarvan men denkt dat er beweegbare raketlanceer- installaties staan die op Israël zijn ge richt. Stasi leerde Irak gebruik c-wapens LONDEN De Stasi, de geheime dienst in de voormalige DDR, heeft Iraakse agenten geleerd hoe ze che mische en bacteriologische wapens tegen burgerdoelen moeten gebrui ken. In een uitzending van de Britse omroep Channel 4 beschreef een vroegere medewerker van de Oost- duitse geheime dienst gisteravond hoe Irakezen, Palestijnen en andere Arabieren hiervoor werden opgeleid. De agenten werd onder meer bijge bracht hoe ze drinkwater met bacte riën kunnen vergiftigen. Verder oe fenden de leerling-terroristen in het plegen van aanslagen op luchthavens, treinstations en bij openbare bijeen komsten. (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG Sinds april 1989 mogen officieel geen explosieven, en dus ook geen Semtex, meer uit Tsjecho- slowakije worden uitgevoerd. Op last van president Havel werd in de loop van vorig jaar ook de export van wapens aan banden gelegd. Hiermee is de produktie van het uiterst explo sieve en zeer gevreesde Semtex ech ter nog niet gestopt. Het gele plastic explosief, dat in hoe veelheden van een paar gram al enorme vernietigingskracht heeft, is de afgelopen jaren veelvuldig over de hele wereld gebruikt bij terroris tische acties van allerlei snit. De produktie geschiedt onder beheer van Omnipol, zetelend middenin Praag. Over Omnipol is en wordt weinig bekend. Jindrich Lacko, woordvoerder van het ministerie voor buitenlandse handel, zegt dat er sinds het uitvoer verbod van april '89 niets veranderd is. „Maar de controle op de eventuele illegale export ligt geheel en alleen bij de douane-autoriteiten". In een Duitse tv-documentaire werd er onlangs nog op gewezen dat Sem- tex-smokkelaars bijna vrij spel heb ben. De grens tussen Tsjechoslowa- kije en Duitsland wordt door een handjevol douanefunctionarissen be waakt. Het explosieve spul is tot nu toe door geen enkele detector op te sporen. Wel zijn de laatste tijd suc cessen geboekt met opsporingshon den. De Tsjechische politie zegt over twee getrainde honden te beschik ken, die erin slagen verborgen Sem tex op te sporen. Veelzeggend is het commentaar van een vertegenwoordiger van de Syn- thesia-fabriek in Noordoost-Bohe- men waar het Semtex wordt ge maakt, onder meer ook voor civielé doeleinden, zoals in de mijnbouw wordt gemaakt. Hij bevestigde dat het Semtex nog steeds in produktie is, maar dat op voorschrift van de huidige overheid de produktieme- thoden zodanig zijn veranderd, dat het plastic spul voortaan wel door electronische detectors kan worden opgespoord. Dodental in Israël stijgt tot twaalf JERUZALEM Sinds 18 januari zijn twaalf mensen omgekomen en 273 gewond geraakt na het afschieten van 27 Iraakse raketten op Is raëlisch grondgebied. Volgens een woordvoer der van het Israëlische leger kwamen twee men sen om toen hun woning instortte nadat die door een raket was getroffen. De tien anderen overle den aan een hartaanval of stikten in hun gasmas ker tijdens raketalarm. Japanse premi^na in parlement bekogeld ice TOKYO Premier NAM Kaifu is gisteren in het Jt gis parlement uitgejouwd diischi positieleden en werd vfeval publieke tribune bekoge|punt fu probeerde het Japansjn of ringsbeleid in de Golfojtroe verdedigen, in het bijzopaU) negen miljard dollar stadant de Verenigde Staten. H|e P< dent in het parlement ttdigd woede bij een deel vanjtype panse bevolking over Jt-zee jongste hulpplan in de Qer o log. Volgens de olte schendt de premier de |tuig pacifistische grondwet. 1 in v v., p ès. LONDEN Een van Sad dam Husayns vele titels is die van opperbevelhebber van de Iraakse strijd krachten. Veel directer dan George Bush of John Major heeft hij de touwtjes van de oorlogsoperaties van zijn land in handen. Waar de geallieerde politieke leiders wel de verantwoorde lijkheid op zich nemen, maar strategie en details overlaten aan hun defensiestaf en de ge neraals in het slagveld, houdt Saddam overal persoonlijk toezicht op. Diep in een van zijn vele bunkers, waar hij waarschijnlijk de kakafonie van de vallende geallieerde bommen niet kan horen, oe fent hij direct toezicht uit op de Iraakse oorlog. In Washington, Londen, Riyad en Dhahran concentreren de geallieerde strategen zich niet slechts op wat hun eigen troe pen aan het doen zijn. Uren lang proberen zij in te schatten wat de strategie en tactieken van de vijand zijn, waarbij zij zich baseren op alle informatie die de inlichtingendiensten hun kunnen verschaffen. Zij proberen zich ni?t alleen toegang te verschaffen tot Saddams bunker, maar ook, fi guurlijk gesproken, tot zijn geest. Het welslagen van de geallieerde operaties is voor een groot deel afhankelijk van het verkrijgen van inzicht in Saddams denkwijze. De geal lieerde legerleiders moeten proberen de oorlog te zien zo als Saddam Husayn dat doet en zij moeten proberen hem een aantal stappen voor te blij ven. Een aantal dingen is al duide lijk. In de eerste plaats heeft Saddam nauwelijks weerwerk gegeven in de strijd, ofwel om dat hij verhinderd werd door de bombardementen, ofwel omdat hij besloten heeft een defensieve oorlog te voeren. Ten tweede wil Saddam een lange oorlóg, omdat hij gelooft dat op die manier de alliantie onder grote druk zal komen te staan. Na acht jaar oorlog met Iran gelooft hij dat zijn leger en volk dat zullen tolereren. Hoe het ook zij, de publieke opinie is niet zo van belang in een dictatuur. Ten derde wil Saddam zijn krachten sparen voor de on vermijdelijke grondoorlog, waarover hij optimistischer is dan over de oorlog in de lucht. Ten vierde wil Saddam Israël in de oorlog betrekken en dat wil hij nog liever dan geal lieerde bommenwerpers neer schieten. Op die manier, zo ge looft hij, zal hij de alliantie op breken omdat het voor de pu blieke opinie in Syrië en Egypte onaanvaardbaar is te gen Arabieren te vechten voor Israël. Een Scud-raket op Is raël heeft voor Saddam meer nut dan een neergehaalde Tor nado. En ten vijfde is een succesvol le uitkomst van de oorlog voor hem waarschijnlijk zelf in le ven te blijven, als leider van Irak, en zijn positie van held in de ogen van het merendeel van de Arabische werëld te versterken. Hij heeft geen zin om een martelaar te worden. Saddams huidige tactieken zijn dus meer ingegeven door poli tieke dan militaire overwegin gen. Voeg daar nog een propa- ganda-oorlog aan toe, zuiver en alleen gericht op zijn eigen bevolking en de Arabische bondgenoten, en het hoe en waarom van Saddams gedrag tijdens deze oorlog wordt steeds duidelijker. „Sitzkrieg" Henry Dodds, deskundige op het gebied van de Iraakse strijdkrachten, zegt: „Saddam hoopt waarschijnlijk dat hij de aanval van de multinationale troepenmacht lang genoeg kan weerstaan, tot ofwel de wils kracht van de troepen van de coalitie wordt gebroken - dit kan gekoppeld zijn aan de om mezwaai van de publieke opi nie thuis -, ofwel de troepen door hun ammunitie en mate rieel heenraken en de strijd niet kunnen voortzetten. Hij hoopt waarschijnlijk dat er een impasse zal ontstaan". De Amerikanen beschrijven Saddams gedrag tot dusver als een „Sitzkrieg", dit in tegen- t stelling tot een „Blitzkrieg". Hij heeft zich geconcentreerd op een paar relatief eenvoudi ge operaties die gegarandeerd de krantekoppen zouden ha len, zoals het in brand steken van een olieveld in Kuwayt, het laten stromen van ruwe olie in de Perzische Golf en het afvuren van zijn Scud-ra- ketten op Israël en Saudi-Ara- bië. Daar worden er nog meer van verwacht. Saddam zal zeker het gebruik van chemische wapens tegen toekomstige doelen in overwe ging nemen. In de laatste week van december ontdekte de Amerikaanse inlichtingen dienst een toegenomen activi teit bij Iraks voornaamste che mische produktiefabriek in Samarra, ten noorden van Baghdad. Drie weken lang ke ken de Amerikanen toe hoe de Irakezen tonnen mosterdgas en zenuwgassen produceerden. De geallieerden geloven dat Irak nu iets van 100.000 artil leriegranaten gevuld met che micaliën bezit en dat er vele tonnen opgeslagen liggen in nabijheid van het front om door helicopters en vliegtuigen te worden gedropt. Opinie Voor Saddam is de belangrijk ste strijd, de strijd waarvoor hij zijn troepen achterhoudt, de grondoorlog om Kuwayt. Het aantal geallieerde slacht offers zal in een dergelijk con flict zeker hoog oplopen. De aanvallende troepen moeten meer slachtoffers verwachten dan de verdedigers, die in dit geval goed ingegraven zitten en beschermd worden door met olie gevulde loopgraven, prikkeldraad en mijnen. De bondgenoten hopen dat het overwicht in de lucht de ba lans zal herstellen en het aan tal slachtoffers laag zal houden in de grondoorlog. Anoush Eh- teshami, een Iraniër verbon den aan de universiteit van Exeter, gelooft echter dat het aantal slachtoffers aan geal lieerde zijde waarschijnlijk zal oplopen tot 20.000, onder wie 10.000 doden. Hij waarschuw de dat niet alleen de publieke opinie in het Westen een om mezwaai zou kunnen maken door het grote dodental. „Saddam gelooft dat wanneer de lichamen naar Cairo, Da mascus, Riyad en Marakesh worden gevlogen, dit een aan zienlijk effect zal hebben op de kijk van die regeringen op het conflict", aldus Ehteshami. De kern van Saddams bunker- denken: de Arabische publieke opinie. Dat is waarom de aanvallen op Israël zo belangrijk zijn. De vroege aanvallen waren met opzet beperkt. Saddam is vrij wel zeker in staat om een Scud-raket te voorzien van een chemische lading, maar hij heeft er, tenminste tot nu toe, voor gekozen dat niet te doen. De Londense deskundige Mar tin Navias hierover: „Hij wil Israël op een koopje in de oor log betrekken. Hij wil de coali tie verdelen zonder de oorlog dramatisch te laten escaleren". Stimulans Wat Saddam betreft staat het volk van Irak achter hem en wordt in het buurland Jorda nië steeds meer druk uitgeoe fend op koning Husayn om aan Saddams kant mee te vechten in de oorlog. De grote demonstraties in Algerije, Li banon en Tunesië en de terro ristische aanvallen op westerse doelen zijn een teken dat de herhaalde oproepen tot een. ji had, een heilige oorlog, gehoor vinden. Defensie-expert Paul Rogers zegt: „Binnen Saddams refe rentiekader wordt hij iedere dag dat de oorlog voortduurt een grotere held omdat hij de sterkste macht van de wereld weerstaat". Rogers gelooft dat de aanvallen op Israël de jaren die komen gaan niet vergeten zullen worden door de meeste Arabieren, ondanks de weini ge slachtoffers. „Wat men moet bedenken is dat de Pales tijnen in de bezette gebieden en elders in het Midden-Oos ten tot de conclusie waren ge komen dat Israël onoverwin nelijk was". „De raketaanvallen vormen een stimulans voor de Palestij nen omdat zij laten zien dat Is raël niet totaal onovenjjep lijk is. Saddam Husayn £si( in op de Palestijnse gevast Ieder klein, prullig rake neerkomt op Israël hee enorme politieke symk voor de Palestijnen". De openingszin van com qué 17, vorige week ui^» ven door het algemeen-11 mando van de Iraakse krachten, luidt als volg afgelopen dagen zijn de ten van de tirannie er niet in geslaagd de Ii£| standvastigheid of het el< van overwinning van ore en ons land zelfs maaP schrammetje toe te breijdj Dat is diep in de bunkerfeï dam Husayns gemoefht stand. 1 JAMES ADAMS ANDko ALDEB (c) The Sunday £st BRUSSEL Ze zijn ge traind om, als het moet, met hun blote handen te doden. Het is maar een voorbeeld van de training die de speciale eenheden van het Britse en Ameri kaanse leger ontvangen. Deze soldaten zijn legen darisch, vooral vanwege hun sabotagedaden en aanslagen tot ver achter de vijandelijke linies. Deze eenheden, die ook in de huidige oorlog in de Golf zijn ingezet, behoren tot de best bewaarde geheimen van de geallieerden. De soldaten er van kunnen parachutesprin gen of lange tijd onder water zwemmen, zodat ze onzicht baar tot vlakbij hun doel kun nen komen. „Zij nemen risi co's die anderen niet durven te nemen. Ze zijn beter opgeleid dan de andere soldaten en ze zijn specialist in het toepassen van geweld met een maximum aan effect", zo wil een militair, die op de hoogte is van de acti viteiten van deze „Rambo's" nog net wèl kwijt. Over het algemeen wordt er uiterst geheimzinnig gedaan over de commando's en zijn maar weinig militairen bereid om een tipje van de sluier op te lichten. Een militair die enigszins op de hoogte is van hun activiteiten, zegt dat de Rambo's een sleutelrol spelen in de huidige oorlog. Hun taak is om achter de Iraaks linies te opereren om commandocentra en raketinstallaties uit te scha kelen of vijandelijke bevelheb bers stilletjes te doden. De speciale eenheden hebben in het verleden al staaltjes van hun kunnen getoond bij anti guerrilla-acties en pogingen om gijzelaars te bevrijden. Britse SAS-eenheden slaagden er tijdens de Falklandoorlog in 1982 in om aan land te gaan om elf Argentijnse vliegtuigen te vernietigen. Behalve de SAS-eenheden heeft Londen ook leden van de Special Boat Squadron (SBS) en een spe ciaal marinecommando naar de Golf gestuurd. Naast de Amerikaanse eenheden, de „Seals", opereren er in de Golf ook andere speciale comman do's, zoals de Groêne Baretten en de Delta Force. Hoewel de opleidingen van de leden van deze eenheden ver schillen, hebben ze met elkaar gemeen dat deze vele malen zwaarder is dan de training van gewone militairen. Selec tieprocedures duren weken zo niet maanden, waarbij de kan didaten ook psychologische testen moeten doen. Er wordt gekeken naar uithoudingsver mogen, durf en koelbloedig heid. De enkeling die de be proefingen van de selectie heeft doorstaan, leert vervol gens een scala van gevaarlijke en geavanceerde technieken. De Britse SAS, de vader van alle moderne speciale com mando's, werd in 1941 opge richt om achter de Duitse li nies in Noord-Afrika geheime operaties uit te voeren. De Amerikanen gebruikten spe ciale eenheden in de oorlog in Vietnam. Een poging om in 1980 met helikopters de Ame rikaanse ambassadegijzelaars te bevrijden mislukte echter, maar dat lag meer aan de com petentiestrijd tussen de leiding van de verschillende onderde len van de strijdkrachten, dan aan de eenheden zelf. De Amerikaanse Seals worden beschouwd als „het beste van het beste". Ze beschikken on der meer over twee nucleaire onderzeeërs die de comman do's met hun mini-duikbootjes overal ter wereld kunnen af zetten. „Wij zijn het enige commando dat klaar staat om op elk moment waar ook ter wereld naar toe te gaan", aldus opperbevelhebber van de Amerikaanse Special Opera tions Command, generaal Carl Stiner. „Ik heb altijd voldoen de eenheden achter de hand om direct in actie te komen". In Tel Aviv benadrukt dit bord dat de Israëli's het sommige landen kwalijk nemen dat deze ooit spullen hebben geleverd aan Irak, waarmee Israël nu wordt bedreigd. FOTO: AP Israël hekelt initiatief van VS en Sovjetunie JERUZALEM De Israëli sche premier Shamir heeft zich er over beklaagd dat de Verenigde Staten en de Sov jetunie gezamenlijk met een initiatief voor een bestand in de Golfoorlog zijn gekomen, zonder daarover eerst met Is raël te overleggen. In de eerste Sovjet-Ameri kaanse verklaring over het Midden-Oosten in vele jaren zeiden de ministers van bui tenlandse zaken, Baker en Bessmertnych, gisteren dat een staakt-het-vuren mogelijk is als Irak direct begint met de terugtrekking uit Kuwayt. De verklaring stelde verder dat men na de oorlog de inspan ningen moet verdubbelen om alle problemen in de regio op te lossen, met name het Israë- lisch-Arabische conflict Volgens woordvoerders in Washington houdt de verkla ring niet in dat de VS hun be leid hebben gewijzigd. Nie mand wil de vernietiging van Irak, dat is de achtergrond van de verklaring, zo zei de woordvoerder van het Witte Huis, Fitzwater. Israël is echter boos dat niet vooraf met Jeruzalem is over legd over een verklaring „die ons lot en onze toekomst raakt", zo zei premier Shamir. Egypte en Groot-Brittannië, beide deel uitmakend van de anti-Iraakse coalitie, hebben het Sovjet-Amerikaanse initia tief evenwel verwelkomd. De Europese Gemeenschap toon de zich ook ingenomen. ROME De comman dant van het Italiaanse smaldeel in de Perzische Golf, vice-admiraal Mario Buracchia, is op eigen ver zoek uit zijn functie ont heven. Buracchia is het slachtoffer geworden van enkele onbezonnen „paci fistische uitlatingen" te genover een verslaggever van het katholieke gezins blad Famiglia cristiana. De admiraal verklaarde onder meer dat de oorlog „met iets meer wijsheid en een betere inschatting van de risico's mis schien vermeden had kunnen worden". Verderop in het in terview zei de admiraal: „Vol gens mij hadden we een vreedzame oplossing moeten kiezen, wie weet wat er zou zijn gebeurd, als we het em bargo hadden doorgezet. Ik heb me ook afgevraagd, of we niet allemaal voor de gek ge houden zijn en verwikkeld zijn geraakt in een spel dat bo ven onze macht reikt". Buracchia's opmerkingen, die in Rome insloegen als een Scud-raket, zijn door verte genwoordigers van de rege ringscoalitie onmiddellijk als „ongehoord" en „onverant woordelijk" gekwalificeerd, waarbij de republikeinse par tijleider La Malfa zelfs eiste dat de generaal op staande voet zou worden ontslagen. Op haar beurt verklaarde de op positie verheugd dat „nu ein delijk ook eens een militair de waarheid spreekt". Buracchia zelf liet weten dat zijn ideeën zijn vervormd en verdraaid, waarop de redactie van Fami glia cristiana zei te beschikken over geluidsbanden, waarop zijn woorden letterlijk staan weergegeven. Nadat minister van defensie Rognoni een on derzoek had gelast, besloot de admiraal de eer aan zichzelf te houden, zonder overigens op zijn eerder gedane verklaring terug te komen. Vice-admik Mario je: Buracchiae verklaardei onder me?e Tegelijk begint ook de betrok kenheid van Italiaanse bedrij ven en politici bij de Irakese bewapening aanleiding te ge ven tot een publiek schandaal. Uit een pas gepubliceerd on derzoek van Pierre Salinger, een voormalig adviseur van Kennedy, blijkt dat ten minste tien Italiaanse bedrijven (die uiteraard ontkennen) Irak in de afgelopen jaren van wapen tuig hebben voorzien. Fiat en de staatsholding IRI hebben raketbrandstof en materiaal voor het vermaarde superkan- non geleverd, terwijl Ferruzzi en andere chemiebedrijven as sistentie verleenden bij de be reiding van gifgas. In dit verband komt ook het schandaal van de leningen aan Irak van de Banca Nazionale del Lavoro weer opduiken. In de zomer van 1989 bleek dat een Amerikaans filiaal van dat: „de ooi met iets nti< wijsheid elg betere nj inschattiner de risico'sei misschienrs vermedenld kunnen je worden". FOTt- deze door politici besti staatsbank voor zes ml gulden aan leningen hadi strekt aan Irak. Hoew» Raad van Bestuur toen iit toonaarden ontkende iets! die transacties te hebbeil weten, is de betrokkeii van Rome is altijd een vfe teken gebleven. De Gi| kamerfractie heeft daaroil vraagd om een parleme* onderzoek naar de handel Italiaanse firma's en pan met Irak. Volgens het economisch n| zine II Mondo ten slotte, I ben veel Italiaanse firma'i embargo van Irak ontd[ door hun containers niet |l Baghdad te verzenden, li naar fictieve afnemers el! in het Midden-Oosten, l waar ze dan naar Irak wel doorgezonden. S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4