Kritiek familiecomité ip opvang ex-gijzelaars Kritische PvdA'ers willen dat Nederland in Golf blijft lawks P we§ laar \irkije Oorlog veroorzaakt grote vraag naar krantenpapier Na de Golfoorlog problemen met VS iLFOORLOG GIM EaidtaQowuvnt DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 3 ïjgejar voor vertrek rstafen de twee Orion-vliegtuigen die naar Sicilië gaat, staat klaar voor vertrek op het vliegkamp inburg. De toestellen gaan patrouillevluchten uitvoeren boven de Middellandse Zee.foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-fractieleider Wölt- gens en fractiesecretaris Buurmeijer heb ben gisteravond een „goed en openhartig gesprek" gevoerd met een groep partijle den die verontrust zijn over het PvdA- standpunt inzake de Golfoorlog. Het gesprek vloeide voort uit een brief die 45 PvdA'ers, onder wie oud-partijvoorzit ter Ien van den Heuvel, IKV-secretaris Mient Jan Faber en de econoom prof. Jan Tinbergen, onlangs aan Wöltgens hadden geschreven. In die brief uitten de onderte kenaars hun bezwaren tegen de volgens hen te haastige beslissing van de PvdA om Nederland aan de Golfoorlog te laten deelnemen. Volgens de groep had de PvdA langer het standpunt moeten blij ven huldigen dat de druk op Irak met ge weldloze middelen (zoals een handelsem bargo) nog perspectieven bood op een op lossing van het Golfconflict. „Wat dit aspect betreft bleven onze opvat tingen uiteenlopen", zei Wöltgens na het beraad. „Maar hoewel we vanuit verschil lende standpunten waren gestart, kwa men we uiteindelijk toch bij elkaar. Alle betrokkenen vinden het nu ondenkbaar dat de Nederlandse betrokkenheid bij de Golfoorlog alsnog zou worden beëindigd. We zijn het er ook over eens dat de inter nationale rechtsorde zo snel mogelijk moet worden hersteld en dat we van dag tot dag moeten bezien of er mogelijkheden zijn om de oorlog te beëindigen". De gesprekspartners kwamen voorts tot de conclusie dat Nederland nu al grondig moet nadenken over voorstellen om het Midden-Oosten een vreedzame en veilige toekomst te bezorgen. Wöltgens: „Zo moeten bijvoorbeeld de landen in die re gio onderling bepaalde bewapeningspla fonds afspreken, er moet een oplossing worden gevonden voor het Palestijnse vraagstuk en er moet iets worden onder nomen tegen de enorme verschillen in rijkdom tussen de Arabische staten". Naar verluidt zal de afdeling-Arnhem van de PvdA zaterdag op het partijcongres in Amsterdam afzien van haar aanvankelij ke voornemen om een motie van afkeu ring in te dienen over het fractiebeleid in zake de Golfoorlog. Diverse afdelingen hebben inmiddels een gezamenlijke motie in voorbereiding waarvan de toon aan zienlijk minder kritisch is. Extra kosten nu al boven 166 miljoen DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie heeft de Tweede Kamer schriftelijk op de hoogte gesteld van de kos ten die als gevolg van het Golfconflict voor rekening van Defensie komen. Over 1990 gaat het om bijna 140 mil joen gulden. Dit jaar bedragen de eenmali ge uitgaven tot nu toe 26 mil joen gulden. Daar komt nog eens 12,5 miljoen per maand bij. Overigens zijn de kosten voor het uitzenden van de twee Orion-patrouiUevliegtui- gen naar Sicilië en de Hawk- squadrons naar Turkije nog niet zijn meegerekend. ijl 'dl ij d igéjï HAAG De hulp- terjening vanuit het mi- :rie van WVC aan ex- aars in Irak en hun ilieleden heeft deze ;en teleurgesteld. Met ie de vrouwen en kin- in kampten bij terug- in Nederland met imatische ervaringen, voor zij pas na twee iden hulp kregen 'eboden. Dat is één '®n[ de bevindingen uit e* verslag van het fami- imité 'Gijzelaars Vrij', morgen openbaar ölt|dt" t. r stc erslag, getiteld 'Drie startklaar, nooit vertrok- levert het comité onge- len kritiek op de houding de Nederlandse overheid |ns de afwikkeling van de Baarskwestie. Met name ministerie van buitenland- iken heeft volgens het co- te weinig gedaan om de igierlandse gijzelaars snel uit te krijgen. Pas na vele en toonde de overheid bereid een delegatie naar te sturen. Jprek aan besluitvaardig- van de Nederlandse rege- en de strategie van Bui- isc mdse Zaken in het bijzon irriteerde Irak in toene- ide mate", stelt het comité, is er op grond van eigen rnemingen van het comité j [etwijfeld de oorzaak van" dat na vijf weken onderhande len over een Nederlandse mis sie om de gijzelaars uit Irak te krijgen, nog steeds geen posi tieve reactie was gekomen om Iraakse visa te ontvangen. In het verslag wordt uitvoerig ingegaan op de afhandeling door minister Van den Broek. Het comité stelt zich de Iraak se irritatie hierover voor te kunen stellen. „Het is ook merkwaardig dat er van Ne derlandse zijde tegelijkertijd twee initiatieven werden ont plooid die in feite zo tegenstrij dig waren dat ze elkaar uitslo ten", aldus het verslag. „Het eerste initiatief betrof het zen den van een delegatie van het familiecomité naar Baghdad waarvoor de visa bij de Iraak se ambassade waren aange vraagd. Het tweede betrof het initiatief dat minister Van den Broek samen met zijn Belgi sche collega Eyskens ontwik kelde om de eensgezinde af wijzing van het zenden van een missie naar Baghdad door de EG-lidstatep opnieuw te bevestigen. Dat was nodig om dat de Duitse oud-kanselier Willy Brandt de eenheid dreigde te doorbreken". Zenuwen De negatieve effecten daarvan merkten de gijzelaars volgens het comité al snel. In de Iraak se pers werd jgeïrriteerd gerea geerd op het initiatief van Van den Broek. Ondertussen zagen de Nederlandse gijzelaars lot genoten om zich heen naar huis vertrekken. „Dat vreet zenuwen. Dat geeft betrokke nen de indruk dat zij als pion nen in een schaakspel worden opgeofferd aan een veelzijdig beleid dat uitsluitend geba seerd is op handhaving van in ternationale rechtsnormen". Van den Broek heeft volgens het comité onvoldoende gelet op het welzijn van de Neder landse gijzelaars in Irak en Kuwayt. „Handhaving van de rechtsorde is op zichzelf heil zaam, maar wordt wreed als niet gelijkertijd in het oog wordt gehouden dat er ook een andere pijler is waarop de samenleving rust: welzijn", zo meldt het verslag. Volgens de samenstellers werd hierdoor het risico groot „dat mensen die erbij betrokken zijn, ern stig psychisch of fysiek letsel oplopen". Crisisteam Ook de opvang van de gijze laars bij aankomst in Neder land liet volgens de familiele den te wensen over. In het verslag betreurt het comité de afwezigheid van het crisisteam van Buitenlandse Zaken bij aankomst van de laatste groep gijzelaars op Schiphol. „Som mige familieleden hadden er min of meer op gerekend dat ditmaal niemand minder dan de minister zelf zou komen". Ook de latere afhandeling door het ministerie heeft som mige gijzelaars „zeer geraakt". Dat geldt met name voor de fi nanciële claims die het minis terie op hen heeft gelegd. Zij zouden de door het ministerie voorgeschoten verblijfskosten in Irak moeten terugbetalen. Hierover vindt nog overleg plaats tussen het comité en het ministerie. De psychologische hulpverle ning kwam volgens het ver slag veel te laat op gang. Dat gebeurde pas nadat op 9 no vember de gijzelaars die met Willy Brandt terugkwamen in ons land aankwamen. Meer dan twee maanden daarvoor hadden vrouwen en kinderen reeds Irak en Kuwayt verla ten" stelt het comité. „Aan hen werd geen deskundige hulp geboden, terwijl sommi gen van hen een veelvoud van traumatische ervaringen ach ter de rug hadden: ze maakten de inval in Kuwayt mee, ze waren in sommige gevallen ooggetuige van wreedheden die daarna werden begaan, ze lieten hun echtgenoten in een zeer onzekere situatie achter en na een kort verblijf in Irak kwamen ze terug in Neder land. Een aanbod vanuit WVC voor psychologische hulpver lening werd echter niet aan hen gedaan". De psychische schade van de gijzelaarskwestie is nog niet door alle betrokkenen ver werkt, zo blijkt uit dagboek fragmenten die het comité pu bliceert: „Zo langzamerhand krabbel ik weer overeind", al dus een fragment van 8 janua ri. „Het gaat een dag goed en dan weer slecht. Ik kan me nog steeds niet goed concen treren, vergeet namen, kan niet op een woord komen. Een in november uit Irak vrijgelaten gijzelaar wordt op Schiphol opgewacht door vrouw en kind. In het begin gingen we steeds vroeg naar bed, alsof we maanden slaap moesten inha len. Slaapgebrek heb ik nu niet meer, hoewel, ik droom soms afschuwelijk en word ba dend in het zweet wakker. Ik kan dan niet meer in slaap ko men.Alle dingen die ik voor Baghdad belangrijk vond, lij ken me nu zo onnozel. Ik voel me verlamd, heb geen energie om ergens aan te beginnen. Het is een enorme prestatie dat ik vandaag weer met mijn dagboek begonnen ben. Ik moet dat proberen vol tehou- den, dan ben ik op de goede weg". Oude vriend Voor veel spanning onder de Nederlandse gijzelaars heeft ook de houding van oud-mi- nister J. Luns gezorgd, nadat deze weigerde deel te nemen aan de delegatie die uiteinde lijk naar Baghdad zou afrei zen. Dat gaf de familieleden het idee dat „de gijzelaars toch al niet meer te redden waren". Volgens het verslag accepteer de Luns niet dat politiek Den Haag zijn oude vriend Udink niet mee wilde hebben als de legatielid. „Anderzijds accep teerde hij evenmin dat het fa miliecomité hem op een pre- senteêrblaadje werd aangebo den. Vandaar ook zijn opmer king voor de tv over „een do minee, een meneer met een baard die ook mee moest...". Zijn weigering blijkt echter ook verband te houden met een verzoek van Udink aan de familie Wouters: „De heer Udink heeft aan ds. Wouters gevraagd of deze zijn plaats niet zou willen afstaan aan zijn zoon, die kort tevoren uit Baghdad was teruggekeerd. Het was namelijk voor hem zelf en voor de heer Luns ge wenst als een arts mee zou gaan. Op deze manier bleef de naam Wouters aan de missie verbonden. Alsof dat belang rijk was....", aldus het verslag. Zoon Siego Wouters was op dat moment echter net een week terug uit Irak en kon volgens zijn vader niét ge vraagd worden snel weer te rug te keren naar Baghdad. Nadat Luns bekend had ge maakt dat hij niet zou gaan, belde Wouters met hem om te zeggen dat hij dat betreurde en dat de argumentatie hem niet duidelijk was. „Maar u hebt met de heer Udink gespro ken", antwoordde Luns en verbrak de verbinding. Op 12 december, toen alle gijzelaars terug waren, schreef Luns overigens een hartelijke brief aan het comité. In een dagblad had hij al excuses aangeboden voor zijn opmerkingen over „die man met een baard". Volgens de samenstellers van 'Drie keer startklaar, nooit vertrokken.is het verslag van de gijzelaarskwestie voor al bedoeld als een evaluatie. „Ter lering voor onszelf, maar ook om overheid en pers te at tenderen op de consequenties van haar beleid". JEAN-PIERRE GEELEN NOVER Vanaf de ïgvelden Hannover en ld|tersloh in Duitsland vandaag twee Neder- Hawk-squadrons de Koninklijke ihtmacht naar Turkije :rokken. Gisteren reis- vanaf de vliegbasis :terberg al een team tien militairen af om 'urkije kwartier te ma- 'T het transport van de cir- 200 ton materieel heeft de ïtmacht bij een particulier Jrijf in Luxemburg trans- 11 tvliegtuigen gehuurd. Het e rendeel van de 150 man be nend personeel reist met li Boeing 727 van de Belgi- e luchtmacht. Waar de e onderdelen precies wor- i gestationeerd staat nog ids niet vast. Blomberg, waar de Hawks ren gestationeerd, heeft de htmacht naar voorbeeld Stolzenau (van waaruit ee Patriot-squadrons naar rkije zijn gezonden) een in- matiecentrum ingericht ar de thuisblijvers, f detachement zal worden gevuld met een nader te talen aantal Stinger-teams. De Stinger is een draagbaar wapen waarmee vanaf de schouder raketten kunnen worden afgevuurd op laagvlie- gende vliegtuigen. Van het de tachement maakt een vrouwe lijke militair deel uit. Ook worden als bedieners van de Stingers dertien dienstplichti gen uitgezonden op basis van vrijwilligheid. Het jongste besluit van het ka binet kan rekenen op de steun van het grootste deel van de Tweede Kamer. Alleen Groen Links noemt de stap onaan vaardbaar. Volgens de fractie betekent dit een verdere be trokkenheid van Nederland en het NAVO-gebied in een oor spronkelijk regionaal conflict. Noordelijker Commandant P. Kok van de Nederlandse taakgroep in de Perzische Golf zei gisteren dat de kans bestaat dat zijn drie schepen noordelijker gaan opereren. Dat betekent dichter bij Kuwayt. Dit is het resultaat van overleg met de Ameri kaanse admiraal March over een roulatiesysteem in ver band met reparaties en onder houd van de schepen in de Golf. In Den Haag wordt ervan uit gegaan dat op de korte termijn geen nieuwe Nederlandse bij drage aan de multinationale strijdmacht meer te verwach ten is. Politiek gezien is dat ook niet nodig. Internationaal wordt de Nederlandse bijdrage hoog gewaardeerd, zoals blijkt uit de complimenten die mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken van de Ame rikaanse president Bush in ontvangst mocht nemen. Minister Andriessen van eco nomische zaken brengt in fe- 'gewonde' soldaat. De 26 mannen en 5 vrouwen vertrekken zondag. Van een korte opleiding vooraf in Engeland is afgezien. foto: anp bruari 90.000 ton olie uit de overheidsreserves op de markt. De bewindsman volgt daarmee een recent besluit van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) om de markt met twee en een half miljoen vaten per dag te ver ruimen. Men haastte zich te verklaren dat er officieel geen tekort aan olie is, de voorzie ning is door de Golfoorlog echter „kwetsbaar". ASPER EN HOBBES door bill waterson WA,\[A& IfCAf'N MK E4S AANSTEKEN?? MAG IK MET Al N DRIEWIELER OP HET PAK?? /tweijcp AN tW KOtKót RENKUM De vraag naar krantenpapier trekt aan als gevolg van de Golfoorlog. Een woordvoerder van de Renkumse papierfabriek Parenco, de enige Neder landse leverancier van krantenpapier, heeft dat giste ren bevestigd. De meeste kranten drukken extra pagina's en brengen extra edities uit met uitgebreide informatie over de oorlog. In hoever re de oorlog dit jaar voor een omzetstijging bij Parenco zal lei den, is nog onduidelijk. „Ten eerste is het de vraag hoe lang kranten doorgaan met het drukken van extra pagina's. Ten tweede acht ik het niet uitgesloten dat de uitgevers de extra kos ten die daarmee gemoeid zijn, later in het jaar weer compense ren, door dan met dunnere kranten uit te komen", aldus de woordvoerder van Parenco. VERWACHTING VAN DEN BROEK: (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Minis ter van buitenlandse za ken Van den Broek voor ziet dat er na afloop van de Golfoorlog spanningen kunnen ontstaan tussen de Verenigde Staten en Eu ropa. Aan het slot van zijn tweedaags bezoek aan Washington maakte de Nederlandse bewindsman gisteren duidelijk dat er in de toekomst sprake kan zijn van Amerikaanse rancune over de beperkte militaire bijdrage van de Europese landen aan de voornamelijk Amerikaanse strijd om de bevrijding van Ku wayt. Zulke transatlantische spannin gen zouden de handelsbetrek kingen tussen de VS en Euro pa, die toch al bedreigd worden door de GATT-impasse, nadelig kunnen beïnvloeden de GATT is de thans te vernieu wen wereldwijde afspraak over verlaging van handelsbarrières. Bovendien zouden de spannin gen tot twisten kunnen leiden over een blijvende militaire aanwezigheid van de Verenig de Staten in West-Europa. Voorts zouden er na de Golf oorlog problemen kunnen ont staan in de samenwerking die Europa en Amerika zullen moeten betrachten in het tot- standbrengen van een duurza me vrede in het Midden-Oos ten. Van den Broek somde al deze mogelijke Amerikaans- Europese spanningen op in verband met de verwijten die hij van Amerikaanse Congres leden te horen heeft gekregen dat de meeste Europese landen het vechten en het sneuvelen in de Golfoorlog overlaten aan het Amerikaanse leger. Weliswaar heeft de Ameri kaanse regering de Nederland se bewindsman dank betuigd voor de inbreng van ons land in de Golfoperatie, maar voor aanstaande senatoren als Sam Nunn en Claiborne Pell kon den door Van den Broek niet onder de indruk worden ge bracht van de Nederlandse en meer in het algemeen de Euro pese Golfinspanning. De er kentelijkheid die president Bush en zijn ministers Baker (buitenlandse zaken) en Che ney (defensie) hebben geuit te genover Van den Broek, is vol gens ingewijden vooral het ge volg van de politieke gretig heid van de Amerikaanse rege ring om het internationale ka rakter van de oorlog tegen Irak te beklemtonen. „Met name als er nog een land oorlog komt met veel Ameri kaanse slachtoffers, kunnen er verwijten komen in de richting van Europa. Na de oorlog zal er extra aandacht aan de transat lantische betrekkingen moeten worden gegeven", aldus Van den Broek in Washington. PLO Met zijn Amerikaanse ambtge noot James Baker heeft Van den Broek vooral gesproken over de 'na-oorlogse' stabiliteit die in het Midden-Oosten zal- moeten worden gecreëerd. Veel zal afhangen van hoe de Golf oorlog uiteindelijk afloopt, maar mogelijk is dat de gren zen van een verslagen Irak (het dan militaire 'vacuüm' in de Golfregio) voorlopig zullen worden gegarandeerd door een VN-vredesleger. Voor wat het Palestijnse vraag stuk betreft, maakte Van den Broek duidelijk dat een PLO onder leiding van Yasser Ara1 fat als gevolg van Arafats steun aan Saddam Husayn nu minder kans maakt een in ternationaal aanvaardbare ge sprekspartner in toekomstige vredesonderhandelingen te worden. „Ook sommige Arabi sche landen kijken thans an ders tegen de PLO aan dan ze voor Iraks bezetting van Ku wayt deden". Daarnaast zou na de Golfoorlog sprake van toe nadering kunnen zijn tussen Is raël en de Arabische landen van de anti-Saddamcoalitie Dat laatste kan ertoe bijdragen dat meer Arabische landen net bestaansrecht van Israël gaan erkennen, hetgeen volgens Van den Broek voorwaarde is om in de regio tot formele vredesver dragen met Israël te komen. De minister liet de hoop doorsche meren dat de Palestijnse bevol king na de Golfoorlog een an der politiek leiderschap aan stelt om op die manier gebruik te maken van nieuwe mogelijk heden die de afloop van de Golfoorlog voor een Palestijnse staat zou kunnen creëren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3