MET EIN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEI Gids verlaagt drempel van chique restaurants m, UJ: onna „HOE ZIT DAT DAN?' HUIS ■RAADi Comfortabeler tv kijken Loonbeslag ook oj sociale uitkering? EL CONSUMENTENINFORMATIE EetdóeSomant DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGB De nieuwe Ducato. Cd in de auto Wie een cd-speler in zijn auto heeft, kent ongetwijfeld de problemen bij het wisselen van een cd. De doosjes waarin de zilverkleurige plaatjes zit ten, laten zich niet erg mak kelijk openmaken tijdens het sturen. Een nieuw opbergsys teem voor cd's van Fischer vergemakkelijkt de wissel- operatie. Het zorgt ervoor dat de geluidsdragers zorgvuldig en rammelvrij in een lade worden opgeborgen die met een druk op de knop open schuift waarna de cd gemak kelijk uit te nemen is. De laden bieden bovendien bescherming tegen de soms bijzonder hoog oplopende temperaturen in de auto. In gesloten toestand geven klei ne zichtvensters aan welke lade gevuld en welke vrij is. De cd's kunnen thuis gewis seld worden doordat de cd- De laden van de cd-box bie den ook bescherming tegen de soms bijzonder hoog oplo pende temperaturen in de auto. foto: pr box uitneembaar is, iets wat bovendien helpt om diefstal te voorkomen. Volgens impor teur Sluyter in Nieuwegein is de houder simpel en zonder gereedschap te plaatsen. Er zijn drie verschillende soorten cd-boxen op de markt, waar van er één in alle auto's past. De andere twee zijn speciaal voor een aantal type auto's ontworpen. Afhankelijk van het type kunnen er vier tot zes cd's in de box worden ge plaatst. De prijzen van de Fi scher cd-boxen variëren van 60,50 tot 177,50 gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij de autoshops. De tv-steun van Vogel's kan in verschillende standen worden gezet door een draai- en neigmechanisme. foto: pr Televisie kijken vanuit het bed is niet altijd een prettige bezigheid, vooral niet als het gepaard gaat met krampach tig liggen en een stijve nek vanwege de onhandige plaats van het televisietoestel. Vogel's in Eindhoven komt met een nieuwe stijlvolle tv- steun voor kleine en middel grote toestellen op de markt. Het beeldscherm kan daar mee in de goede stand gezet worden door een speciaal draai- en neigmechanisme. Bovendien neemt de tv geen extra plaats in beslag doordat de steun aan de wand gemon teerd wordt. De TVB 126 is geschikt voor tv-toestellen tot 30 kilo en is in zwart en wit verkrijgbaar in radio- en tele visiezaken en warenhuizen voor een adviesprijs van 99 gulden. Henk E. en Gerardus H. zijn al jarenlang goede vrienden dat kader bespreken ze dan ook vaak het door hen bele lief en leed. Helaas was dit laatste onderwerp weer eens gesprek van de dag van beide makkers. Wat was namelijk geval? Naast hun goede deugden, zoals bijvoorbeeld voorbei ge huisvader en hardwerkende inkomensverwerver, hai beiden een ietwat te gulle hand van uitgeven. Diverse luxi ken werden aangeschaft via de welbekende wervende ani ces van meer of minder betrouwbare financiële instellin Uiteindelijk .liep de financiële handel en wandel van onze de vrienden fiks uit^de hand. De schulden konden niet n worden opgebracht. Na een aantal aanmaningen tot minnel schikkingen van de schuldeisers, werd via de werkgever Henk E. gerechtelijk beslag gelegd op zijn loon, ter voldoet van de schulden. Gerardus H., inmiddels in de Ziektewet beland, dreigde, ge zijn schuldenlast, een zelfde lot te ondergaan. Omdat hij ec een sociale uitkering „genoot", meende Gerardus dat in zijn val loonbeslag niet mogelijk zou zijn. Vriend Henk best echter deze zienswijze. De vraag blijft derhalve of loonbt ook van toepassing is op een sociale uitkering. Volgens het burgerlijk recht kan een schuldeiser zijn vorda opeisen door beslag te laten leggen op (een deel van) het 1 van de schuldenaar. Het Burgerlijk Wetboek zegt hieromt dat loonbeslag slechts geldig is voor zover het loon van werknemer meer bedraagt dan 90% van de op dat moment dende bijstandsnorm. Afhankelijk van leeftijd, buigerl staat, met of zonder kinderen, kan deze norm verschillend Voor een echtpaar geldt bijvoorbeeld een netto-normbei per maand van 1640,04 gulden. Daarentegen "heeft een alli staande (niet-woningdeler) van 23 jaar of ouder, in voo mend geval recht op 1148,03 gulden per maand. De loonbeslagregeling is eveneens van toepassing op bijzoni uitkeringen, zoals bijvoorbeeld vakantietoeslag, overwerk goeding en gratificaties. Op studiefinanciering en kinderbij daarentegen is géén loonbeslag mogelik. Loonbeslagen kun door de overheid en door particuliere schuldeisers worden gelegd. De inhoudingplichtige/werkgever is doorgaans middel van een deurwaardersexploit gehouden tot inhoui gen en afdracht van het beslagene ten faveure van de schuil ser. Het rechtsgeldig loonbeslag is, zoals de naam al zegt, gens het huidig recht van toepassing op het begrip „loon", ingang van 1 april 1991 is de reikwijdte van het loonbe echter ingrijpend gewijzigd. Vanaf dan treedt een wet in m king, die regels betreffende beslag op sociale uitkeringen, riodieke betalingen en regels betreffende loonbeslag gt schakelt. Op grond van deze nieuwe regeling kunnen schuil sers niet alleen beslag leggen op het loon van een schulden onder diens werkgever, maar óók op de uitkering van i schuldenaar onder het uitkeringsorgaan. De strekking van de nieuwe regelgeving is dat beslagmogel heden op periodieke betalingen in beginsel niet afhankï mogen zijn van de aard van de betaling, waarop het beslag 1 Voor diverse beslagleggingen is de huidige normstelling one delijk of discutabel. Op bepaalde sociale uitkeringen kan een zeker maximum worden beslaggelegd, terwijl op and uitkeringen soms helemaal géén beslag mogelijk is. De niei wet brengt hierin nu meer uniformiteit, door zoveel mogel vormen van periodieke betalingen onder de zelfde regelin] brengen. Ook in het nieuwe regime blijft de eerder genoemde „90%- geling" van toepassing. Terug naar ónze vrienden: conform i leg van de nieuwe regelgeving van 1 april 1991 had Henk dus het gelijk aan zijn zijde, oftewel Gerardus H. zal evene worden geconfronteerd met een loonbeslag! J. RAKE REGAL: UIT ETEN EN WETEN WAT HET KOST Uit eten gaan in een gere nommeerd restaurant. We doen het allemaal graag, maar het komt er niet altijd van. Bovendien vormen de prijzen die daar doorgaans worden gerekend vaak een soms niet geringe barrière. Je bestelt een bepaald menu, je eet kostelijk, maar de rekening valt achteraf nog wel eens te gen. Daar kan de restaurateur in wezen niets aan doen, want er wordt immers van alles bij besteld een apéritief, wijn, koffie e.d. en de prijzen daarvan worden dikwijls door de bezoeker van een restau rant min of meer uit het oog verloren. Hij staart zich als het ware blind op de prijzen die op de menukaart prijken. Michel Teulings uit 's Herto genbosch meent al jaren dat de restaurateur er wel dege lijk iets aan kan doen. En hij kan dat weten, want twintig jaar lang was hij eigenaar van het in Den Bosch en omge ving bekende restaurant De Pettelaar. Daardoor wist hij precies waar de knelpunten zaten en hoe hij als hij er ooit de kans voor kreeg ze moest oplossen. Volgens hem moest dat door een in het al bestaande woud van restau rantgidsen nieuwe gids sa men te stellen, die de consu ment over de drempel van menig restaurant in Neder land zou moeten helpen. Garantie Pas toen hij de tijd gekomen achtte om zijn restaurant te verkopen, kon hij zijn handen vrij maken voor het project dat hij in zijn hoofd had. Sa men met Anne Perquin, met wie hij in horecakringen al langer had samengewerkt, ging hij aan de slag. Een om vangrijk werk. Dat er uitein delijk toe leidde dat een dezer dagen dagen een volgens een geheel nieuwe formule sa mengestelde en bijzonder tegen als Vreugd en Rust in Voorburg, Chagall in Leid- schendam, Le Restaurant in Den Haag, De Spaansche Vloot in 's-Gravenzande, Le Vieux Jean in Delft en De Poort in De Lier. Helaas blij ken de arrangementen voor zestig gulden in de gids naar verhouding wel zeer dun ge zaaid te zijn. In het boekje voor West-Nederland troffen wij er slechts zes aan. Voor wat onze contreien betreft noemen we in dit verband De Herbergier in Zoetermeer en Seinpost in Scheveningen. De andere 232 rekenen allemaal tachtig gulden of meer per couvert. In de gids voor ooste lijk Nederland zijn wat er wat meer, namelijk dertien van de in totaal 275, waar men voor zestig gulden terecht kan. Handig Een handig gidsje dus, dat door sommige restaurateurs aan cliënten wordt weggege ven, maar dat overigens uit sluitend en alleen bij de be trokken restaurants voor 12,50 gulden te koop is. „Ze hebben er wel eerst achthon derd gulden in moeten steken, maar verwachten dat die kos ten er wel weer uit zullen ko men", vertelt Michel Teu lings, die er zelf een ton in heeft geïnvesteerd. Bij de pre sentatie van de gids vond hij in Ria Lubbers een warm me- destandster voor de gids. Zij had drukproeven van de gids jes vantevoren doorgebladerd en had haar man er ook op geattendeerd. Privé hadden ze nog nooit in zo'n restaurant gegeten, gaf ze toe. Maar nu zij over de gidsen beschikte meende zij dat dat in de toe komst als ze er hopelijk meer tijd voor zou hebben wel zal gebeuren. En dat is uiteinde lijk de bedoeling van de gids, die Regal heet. Hetgeen in de ruimste zin staat voor (oor spronkelijk) onthaal, gastmaal en traktatie. Een woord dat in veel talen voorkomt: in het Duits, Engels, Frans en Spaans. Maar ja, in de horeca is er nou eenmaal meestal geen woord Nederlands bij. Prijzen excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Vraag de dealer naar de gunstige financierings- en leasemogelijkheden. fraai uitgevoerde restaurant gids is verschenen, die precies aangeeft waar je uit eten kunt gaan en wat het per persoon kost. „Ik zocht naar een methode waarmee de gast garantie ten aanzien van de prijs en ook van de kwaliteit wordt gebo den. Met deze Regal-gids kan de gast, bij wijze van spreken, thuis al zijn betaalcheque in vullen, hij weet precies waar hij aan toe isv', zegt Michel Teulings niet zonder trots, want hij heeft het toch maar klaargespeeld dat 430 restau rateurs zich hebben verplicht, een jaar lang, het Regal-ar- rangement aan te bieden. In alle restaurants gaat het dan om twee aperitiefs of één cocktail-maison of één long drink, een voorgerecht (geen soep), een hoofdgerecht, een nagerecht, een potje koffie (twee kopjes) met zoete lek kernijen en maximaal vier glazen witte en rode wijn. Het hangt van de restaurateur af voor welke prijs dat arrange ment wordt geboden. Maar het kan alleen voor vier vaste prijzen: zestig, tachtig, honderd en honderd en twin tig gulden, hetgeen blijkt uit het bedrag dat prijkt op een fraai etensbord midden op de pagina waar het restaurant compleet met kleurenfoto wordt beschreven. Van de Regalgids zijn twee edities uitgebracht: een voor het westen en een voor het oosten van het land. In de gids zijn korte beschrijvingen opgenomen van de restau rants, die zowel eetgelegenhe- den uit de horeca-top als uit de zeer goede midden-klasse betreffen. Men komt dan ook in de gids klinkende namen Een zijdeur die maar liefst 113 cm openschuift. Een ruime cabine met uitstekend zicht rondom. De cabine is optimaal geluidsisole- rend afgewerkt. 3 Jaar garantie op de lak, 6 jaar garantie op corrosie van binnen uit, 1 jaar garantie op mechanische delen en een unieke pech- en ongevallenservice: de Fiat EuroPas Service. Leverbaar in bijna 100 uitvoeringen met laadruimtes die variëren van 6,5 tot 9,8 m3 en laadvermogens van 1000 tot 1800 kg. De lage aanschafprijs (v.a. f 21.640,- excl. BTW, chassis/cabine) in com binatie met de grote duurzaamheid zorgen voor lage exploitatiekosten. o Achter de nieuwe Ducato staat I I de betrouwbare service van de meer dan 200 Fiat dealers. De nieuwe Fiat Ducato. Eén brok temperament. Michel Teulings houdt samen met Ria Lubbers zijn nieuwe res taurantgids Regal ten doop. foto: pr De eerste bedrijfswagen waarvan alle kwetsbare carrosseriedelen zijn verzinkt, waardoor corrosie geen kans krijgt. KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7,TEL. 01718 - 7 16 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34,TEL. 01719 - 1 92 13 LEIDEN: AUTOBEDRIJF DE WIT. ZIJLSINGEL 36,TEL. 071 -22 36 35

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18