De teloorgang van theatergroep Pssstt en 'Medea'zonder nuan Gedicht van Vondel tussen afgedankte boeken AVRO vindt WVC- plan omroepbestel onduidelijk Hilversumse omroepen steeds minder beluisterd jEi Huis van Gaudi in de verkoop CeidócSouroTit DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 15 irticulier schenkt ton in Prins Bernhard Fonds 1STERDAM Het Prins Bernhard Fonds heeft i een particulier een bedrag ontvangen van 1.000 gulden. De schenker heeft bepaald dat de jrengst van dit bedrag moet worden gebruikt professionele beeldende kunstenaars, die een ivullende studie of stage in binnen- of buiten- [d willen volgen, financieel te ondersteunen. Het rmogen is ondergebracht in een apart fonds, 'het i van Doormaal Fonds', vernoemd naar de over en dochter van de schenker. Het Prins Bern- ird Fonds biedt al enige tijd de mogelijkheid om der zijn beheer een zogenaamd 'fonds op naam' stichten. De schenker bepaalt dan de doelstel- g en de naam. Het Prins Bernhard Fonds be ert nu al negen van dergelijke fondsen, waaron- r het Reiman-de Bas Fonds ten behoeve van we- ïschapsbeoefening, het Gerard Hordijk Reis- ids voor kunstenaars en het Studiefonds voor iderlandse Violisten. NOS-registratie Groosland' krijgt prijs HILVERSUM De televisieregistratie door de NOS van het ballet 'Groosland' van de Franse choreografe Maguy Ma rin heeft op het Internationale Film en Televisie Festival in New York een bronzen medaille gewonnen in de cate gorie „performing arts", onderdeel van de categorie „televison entertainment specials". De uitzending (op 14 april vo rig jaar) van een voorstelling van 'Groosland' door het Nationale Ballet werd geregisseerd door Jan Venema en geproduceerd door Denise Kroner. Het ballet voor „dikke mensen" zette alle schoonheidsidealen van het academi sche ballet aan de kant. Als begeleiden de muziek koos Marin de Branden- burgse concerten nummer 2 en 3 van Johann Sebastian Bach. Artoteek voor kinderkunst in Rotterdam ROTTERDAM In de Rotterdamse wijk het Oude Noorden is gisteren 's werelds eerste artoteek voor kinderkunst geo pend. Kinderen kunnen daar hun kunstwerken tentoonstel len. De werken worden ingelijst en zijn te huur voor ieder een. De artoteek komt voort uit een al twee jaar lopend pro ject onder de naam 'Kunst en Kids'. Kinderen uit het Oude Noorden fleuren sinds twee jaar op verschillende plaatsen blinde muren in hun wijk op met uitvergrote schilderingen. De woonomgeving in de wijk is de laatste vijftien jaar sterk bepaald door de stadsvernieuwing. De gevolgen daarvan wa ren grote verhuisstromen, de komst van veel nieuwe bevol kingsgroepen en sloop- en bouwactiviteiten. De wijkbewo ners vonden dat de apathie en desinteresse als gevolg hier van onder andere met kinderkunst doorbroken kon worden. Het begon met een tekenwedstrijd voor kinderen. De win nende tekening kreeg een plaats in de wijk. Het project re sulteerde in een kunstwerkplaats drie lokalen in een oude school waar kinderen teken- en schilderles krijgen. Dichter Akhmetov opnieuw vast in Sovjetunie ROTTERDAM De Russiche dichter Nizametdin Akhmetov zit in huisarrest in afwachting van een proces wegens het illegaal binnenkomen in zijn va derland. De 41-jarigé* dichter, die in 1984 het Poe- try-Eregeld - bestemd voor een in politieke moei lijkheden verkerende dichter - kreeg, kwam in 1987 vrij na 21 jaar gevangenschap. Poetry Inter national heeft vernomen dat Akhmetov is gearres teerd bij een poging om vanuit Polen naar zijn va derland terug te keren. Hij wilde daarheen omdat hij was uitgenodigd door een schrijversbond in zijn land. Als hij de legale weg zou hebben bewandeld, had hij zes maanden op de officiële documenten moeten wachten. Akhmetov woonde na zijn vrijla ting in 1988 in Duitsland. Daarvoor had hij vanaf 1966 afwisselend in kampen, gevangenissen en psychiatrische inrichtingen gezeten, na ervan te zijn beschuldigd een kiosk te hebben overvallen. Pianist Jan Odé overleden AMSTERDAM De pianist Jan Odé is in zijn woonplaats Amsterdam op 85-jarige leeftijd overleden. Odé was jarenlang directeur van het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. De overledene vestigde zich, na studies in on der meer Den Haag. Parijs en Berlijn, in 1933 in Amsterdam als concertpianist. In dat jaar werd hij hoofdleraar aan het Sweelinck Coser- vatorium waarvan hij vanaf 1956 tot 1969 di recteur was. In binnen- en buitenland trad Odé op als solist en werkte hij ook onder meer met het Concertgebouworkest en het Residen tie Orkest. Van 1949 tot 1950 speelde hij alle werken van Ravèl voor de radio en in het Concertgebouw ter gelegenheid van de Ravèl- herdenking. De pianist vertolkte vooral wer ken van Ravèl, Debussy en Nederlandse tijd genoten maar zijn repertoire vermeldde ook stukken van Schumann, Brahms en Saint Saëns. EN HAAG De jeugd- eatergroep 'Pssstt' zingt ndag haar zwanezang et de allerlaatste voor- elling van 'Muizen en ensen'. Een voorstelling et een afscheidsreceptie 'Theater aan de Haven', e andere gesubsidieerde ndertoneelgroepen in ;t Haagse zijn reeds ten ■ave gedragen. Alle hoop nu gevestigd op het euwe jeugdtheatercen- um 'Stella'. Het centrum ekt per productie schrij- ers, regisseurs en acteurs an. inancieel is het jeugdtheater Den Haag erop vooruitge- ian. Stella krijgt immers jaar- ks een miljoen gulden subsi- 9.000 van de lokale en 0.000 gulden van de rijks- irerheid. Het Rijk was niet Ier de brug gekomen wan eer de oude situatie, waarin e groepen afzonderlijk ope- eerden, was gehandhaafd, inds de opheffing van de to- eelgroep 'Arena' omstreeks 170, leidde het jeugdtheater i Den Haag een kwijnend be- aan. Zeker in financiële zin. toenmalige cultuurminister rga Klompé draaide na rena de subsidiekraan voor Et kindertoneel dicht. Dat as pech voor de nieuwe aagse theatergroep 't Bees- nspul. Het spul, bestaande it jonge acteurs en poppen- telers, geleid door Don en Ly ermeire, kwam min of meer t Arena voort. De groep ne- >erde het slechte subsidiekli- laat. Zij ging met het stuk kabouters geloven niet aan lensen', dat eerder op het rena-repertoire stond, de lanken op. Het was een voor ie tijd unieke mengvorm van larionettentheater en toneel. Beestenspul hield het echter iet lang vol deze dure pro- uctie zonder reguliere over- eidssteun overeind te hou- en. Het spul was hierdoor ge- wongen te zoeken naar ande- eenvoudige theatervormen, et klassieke decor met daarin et poppentheater verdween. )e poppenspelers wandelden oortaan open en bloot met un marionetten over het to- eel. En de acteurs, die dik- 'ijls meer rollen speelden, erkleedden zich op het podi- m. Het spelelement van het meel werd hierdoor zo sterk ?accentueerd, dat het wel- •anzelfsprekend was dat :t publiek actief bij het ge uren betrokken raakte. De finderen kwamen dan ook het Herman Frank: ,,lk werd moe van dat geleuter". toneel op. Het fenomeen 'speelmee-voorstelling' werd geboren, 't Beestenspul vierde triomfen, maar door het uit blijven van subsidie kon de groep het op den duur finan cieel niet bolwerken en stierf een vroegtijdige dood. Ruim voor dit overlijden verscheen de Rotterdammer Herman Frank met zijn theatergroep 'Pssstt' op het Haagse toneel. Ook Frank stuitte op een dichtgedraaide subsidiekraan. Maar na lang aandringen wist hij in 1973 een startsubsidie van de lokale overheid los te peuteren. Picollo Herman Frank begon zijn car rière in de poppenkast. Een theateropleiding heeft hij nooit gehad. Hij kan slechts bogen op vijf jaar lagere school. Hij had nu eenmaal die „vreemde chemische samenstelling" die hem naar het theater dreef. Frank (nu 56) stopte met pop penspelen, nadat zijn collega er met de kas en de auto van door was gegaan. „Ik heb een jaar stilgelegen", zegt hij. „Nou ja, ik zat nog wel in een caba retgroep. Op een dag kwam ik de directeur van het voormali ge Picollo-theater tegen. Hij vroeg: 'Wanneer begin jij weer? We hadden altijd een volle bak toen jij bij ons speel de' Ik dacht: als ik nou eens van de poppen mensen maak te. Ik zei tegen de jongens van het cabaret: er is geld te ver dienen. Ik begon stukken te schrijven en het liep als een trein. Maar ik kwam langza merhand tot de ontdekking dat ik eigenlijk te weinig van theater afwist. Ik deed alles op mijn gevoel. Toen heb ik rond gebazuind dat ik naar het NRT (Nieuw Rotterdams Toneel) zou gaan. Op een avond kwam ik John van de Rest tegen. Hij zat toen bij het NRT. Hij zei: 'Ik heb gehoord dat jij bij ons komt werken' 'Dat kloptzei ik. 'Ik weet er niets van' zei hij, 'maar kom morgen maar even langs'. Zo werd ik volon tair bij het NRT". Amateurs Het NRT verdween na verloop van tijd van het toneel, Den Haag kreeg haar HOT-theater. Herman: „Ik hoorde dat de Haagse Comedie daar iets voor kinderen wilde doen. Maar dat was binnen het gezelschap niet mogelijk. Toen ben ik in dat gat gesprongen. Ik werd ac teur bij de Comedie en speelde op zondagmiddag kindertoneel met Pssstt in het HOT. Dit be tekende voor mij dag en nacht werken. Onze naam is overi gens bij toeval ontstaan. We waren nog zoekende en zaten ergens te lunchen. Op een ge geven moment riep iemand: 'Pssstt Herman, luister eens'. Dat gaf de impuls. We besloten ons Pssstt te noemen. Overi gens kon niet iedereen die naam waarderen. Mevrouw Sicman (destijds Haags raads lid voor de VVD) nam het nooit in de mond. Het deed haar teveel aan plassen den ken. Ik werkte met goede amateurs, mensen zonder op leiding. Mensen van toneel scholen waren vrijwel niet te krijgen. Die hadden geen be langstelling. Ik denk dat je het aantal gediplomeerde acteurs bij het jeugdtheater op één hand kunt tellen. Het wordt FOTO: STEPHEN EVENHUIS ondergewaardeerd. Toch is er geen wezenlijk verschil tussen jeugd- en volwassentoneel. Ik zei altijd: ik werk voor men sen, die wat vroeger naar bed gaan dan anderen. In het be gin betaalde ik mijn mensen honderd gulden per voorstel ling. Toen we subsidie kregen, verdienden ze het salaris van een onderwijzer. Ik dat van een hoofd van de school. Maar daarvoor moest ik behalve spelen ook regisseren en stuk ken schrijven. Ik gaf mijn baan op bij de Haagse Comedie om me geheel aan Pssstt te kunnen wijden. Of ik het rus tiger kreeg9 Wel nee, ik heb me te pletter gewerkt. Het heeft me twee huwelijken ge kost, want ik was nooit thuis. Ik moest steeds lobbyen bij de gemeente, me overal laten zien". Linkse religie „We werden voortdurend be dreigd door bezuinigingen. En alsof wij stupide onvolwasse- nen waren, vond de gemeente het ook nodig om een commis sie boven ons te plaatsen, een club van beste stuurlui aan wal, die ons moest controle ren". In het volgende bedrijf van Frank's tragedie vertelt de toenmalige wethouder Hal leen dat HOT wordt opge doekt. Herman: „Hij sprak niet over het jeugdtheater, niemand dacht daar aan. We hebben zelf de stad afgezocht naar een alternatieve ruimte. Bij toeval kwamen we in het Museon te recht. Dat werd voortaan de plaats van onze voorstellingen op de zondagmiddag. We speelden ook in andere thea ters en op scholen". Zo nu en dan was de provincie of het Rijk bereid een speciaal Pssstt- project te subsidiëren. Her man: „Maar je moest je dan wel eerst voor een commissie verantwoorden. Ik moest me constant verdedigen. Allerlei pedagogen en andere ogen be moeiden zich ermee. Van de gemeente kregen we op het laatst 350.000 gulden per jaar. En toen kwam wethouder Verduyn Lunel. Vanuit zijn linkse religie vond hij het no dig nieuw voor oud in te rui len. Alles wat in zichzelf goed functioneerde, zichzelf ver nieuwde, zoals bij ons het ge val was, moest weg. Ik werd zo moe van dat geleuter. Nu hadden we bij onze oprich tingsvergadering al gezegd: als het in de toekomst nodig mocht zijn, blazen we ons zelf op. En dat is inmiddels ge beurd. We hebben de gemeen te in een dik pak papier onze visie op de toekomst van het jeugdtheater uiteengezet. Een groot deel daarvan is overge nomen. En zo is Stella ont staan". Paradijs „Ik wilde niet zelf van Stella profiteren. Ik vond dat de lei ding vrij moest zijn, dus zon der mijn hete adem in de nek. Ik vind het alleen jammer dat zij zo weinig gebruik maakt van de acteurs van de opgehe ven gezelschappen. Zelf kon ik gelukkig terecht bij het Natio nale Toneel. Ik ben nauw be trokken geweest bij de Educa tieve Dienst van het gezel schap. Nu sta ik als acteur in 'De Revisor'. Maar we hebben de stichting Pssstt gehand haafd. Daar kan ik op terug vallen als het Nationale To neel genoeg van mij krijgt. Eventueel kan de stichting mij in de toekomst uitlenen aan Stella". De Haagse jeugd kan al eerder bij Herman Frank terecht. Vanaf mei speelt hij wekelijks kindertoneel in het Paradijs, het bovenzaaltje van de Koninklijke Schouwburg. Want hij kan het niet laten. GÉ ANSEMS HILVERSUM De AVRO wil van WVC meer zekerheid over het toekomstig omroepbeleid. De omroep wil vooral we ten of WVC instemt met de komst van een com merciële of private om roep op één van de Neder landse televisie-netten. AVRO-voorzitter Wallis de Vries vindt dat er teveel ge ruchten zijn die wijzen op een verandering van standpunten op het departement. WVC zou er voorstander van zijn be staande omroepen in staat te stellen als commerciële om roep verder te gaan. Daarbij zou het departement afwijken van het huidige voorstel tot wijziging van de Mediawet. In dat voorstel wordt commercië le televisie beperkt tot de ka bel en blijven de drie ether netten beschikbaar voor de publieke omroepen. Steeds weer een ander per spectief creëren brengt vol gens de AVRO de publieke omroep in grote onzekerheid en veroorzaakt aanmerkelijke schade. Omroepen kunnen geen doelmatige planning op zetten. Dit geldt zeker voor de AVRO, die op het tweede net een samenwerkingsverband is aangegaan met TROS en Ve ronica. De geruchten zouden verder de gesprekken in Hil versum over een ander zende rindeling bemoeilijken. Bij de AVRO heerst grote on zekerheid over een toekomsti ge zenderindeling. De omroep heeft vooralsnog geen belang stelling voor commerciële om roep. Met wie bij een mogelijk uiteenvallen van de samen werking op het tweede net wel kan worden samengewerkt is niet duidelijk. Hoewel alle omroepen onlangs hebben verklaard in het pu blieke bestel te willen blijven, hebben TROS en Veronica de afgelopen weken verscheidene keren laten weten wel belang stelling te hebben voor een andersoortig omroepbestel. De TROS lijkt voorstander van een private status al of niet sa men met Veronica. Zo'n zen der zou betaald moeten wor den uit reclamegelden. De overheid zou zich dan kunnen beperken tot de financiering van de overige netten. Veroni ca is wel geïnteresseerd in de komst van een commerciële zender. HILVERSUM Het aandeel van Sky Radio en Radio 10 in de totale luistertijd blijft toene men, terwijl het aandeel van Radio 3 en Radio 2 afneemt. Radio 1 blijft stabiel en de re gionale omroepen worden wat meer beluisterd. De gemiddel de beluistering van de radio nam af van 2 uur en 52 minu ten naar 2 uur en 40 minuten per dag, zo blijkt uit onderzoek van de afdeling Kijk- en Luis teronderzoek (KLO) van de NOS. Het aandeel van de kabelsta tions is in één jaar tijd toege nomen van 8 naar 14 procent. Sky Radio steeg van 5 naar 9 procent en Radio 10 zag zijn aandeel toenemen van 3 tot 5 procent. De groei lijkt vooral ten koste van Radio 3 te gaan, zo blijkt uit de cijfers. De groei heeft te maken met de ruime re ontvangstmogelijkheden van de kabelstations en met mogelijke gewenning aan het aanbod van deze zenders. Ook het aanbod, doorlopend mu ziek, speelt een rol. Het aandeel van Radio 3 daal de van 41 naar 36 procent en dat van Radio 2 van 19 naar 16 procent. Het aandeel van Ra dio 1 is slechts licht gedaald van 12 naar 11 procent. De re gionale omroepen zagen hun aandeel groeien van 8 naar 10 procent. Van de Hilversumse omroepen blijkt Veronica het best beluis terd, gevolgd door TROS, VARA en AVRO. Bij nage noeg alle omroepen is sprake van een kleiner gemiddeld luisterdichtheidsniveau. De beste beluisterde programma's waren de nieuwsbulletins van het ANP, Langs de Lijn, Met het oog op morgen en Muziek terwijl u werkt. Het AVRO- programma „Caroline" bleek het best beluisterd op Radio 4 en de „Muzikale fruitmand" van de EO scoorde het best op Radio 5. theater van het Ooaten: 'Medea' van ^urlpidea. Vertaling: Johan Boonen. egie: Pink Lobo. Met Gerda Haver ing, Rick Nicolet en Alexander van •teren. Theater aan de Haven, gia- travond. Herhaling: vanavond. Volgens de Griekse mythe ielp Medea Jason om hogerop komen tot hij overspel leegde. Zij liet haar broer Tmoorden, had haar vader Traden en zorgde ervoor dat jn tocht met het schip der rgonauten een succes werd. och wilde Jason met de ochter .van de Korinthische 3 Kreon trouwen om de hst van zijn zoons te waarborgen. Medea zint op wraak. Zij vermoordt Kreon en zijn dochter en haar twee zoons. Moord met voorbedach te rade, ze weet dat koning Ai- geus van Athene haar asiel zal verlenen. Bij Theater van het Oosten ne men ze de educatieve en cultu rele taak serieus. De artistieke leiding doet wat stappen ach teruit en gaat terug naar de ja ren zeventig met ouderwets experimenteel toneel ('Een kwestie van twee'), muziek en dans uit Senegal ('De smeke lingen') en relatietheater, 'Me dea'. Deze Medea is zelfs ge plukt uit de serie Classics, het beeldverhaal uit de jaren vijf tig, en zij spreekt het publiek soms direct aan. Met een ordinaire huwelijks ruzie, een dosis pathos en een driedubbele uitleg is elke di mensie uit het stuk verdwe nen. Regisseur Pink Lobo neemt aan, dat het publiek al die moorden wel accepteert omdat die uitheemse vrouw na zoveel goede daden voor een ander is verlaten. Dat wordt nog eens geaccen tueerd door Medea door de zwarte Gerda Havertong te la ten spelen en Iason, want hij heet hier met een I, door de blonde Alexander van Hete- ren. Havertong zingt, gromt en briest en maakt van Van Hete- ren een zielige, verdronken zeeman aan wal. Rick Nicolet is een prachtige dienares van Medea, die zich duidelijk moet inhouden. Even legde ze te veel nuance in haar stem en haar rol en daarmee leek deze 'Medea' wel cabaret: er werd gelachen. Goed en kwaad als zwart en wit. Een pamflet is haast genu anceerder, dan deze scholie renvoorstelling. De klas zat met zijn oren te klapperen, want wat, vertaler, is nu „een jurk van saffraan"? PETER SNEL apanse schrijver asushi Inoue )verleden OKYO Yasushi Inoue, al iren beschouwd als de be- ïgrijkste schrijver van Ja- •an, is op 83-jarige leeftijd verleden. Inoue, die steeds izien werd als een kandidaat oor de Nobelprijs voor litera- uur, overleed aan de gevolgen an een longontsteking in een liniek voor kankerpatiënten n Tokyo. De schrijver, die in- liddels de status van 'sensei' 'ijze leraar) had verworven, itving de afgelopen tiental- i jaren bijna elke denkbare apanse literatuurprijs. Inoue 'as gespecialiseerd in histori- che romans, waarvan vele 'erwezen naar Japans culture- e banden met China en Cen- raal-Azië. In de de jaren 70 Bidden zijn romans tot een terke toename van de belang- telling voor de Zijderoute loor Azië. TILBURG In een afge dankt boek uit de univer siteitsbibliotheek van Til burg is een pamflet ont dekt dat waarschijnlijk is geschreven door Joost van den Vondel. Het pamflet, ondertekend met de initialen J.V.V., heeft ken nelijk als bladwijzer gediend. Volgens J. Kuijlen, bibliothe caris van de universiteit, is het vergeelde papier met zeker heid een origineel zeventiende eeuws document. Het gedicht is momenteel in onderzoek bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. De vondst werd onlangs ge daan door een student die het boek eind vorig jaar voor een appel en een ei van de biblio theek had gekocht. Wekelijks verkoopt de Katholieke Uni versiteit Brabant dubbele exemplaren van boeken, voor de prijs van hooguit enkele guldens per stuk, aan geïnte resseerde studenten en mede werkers. De rijmtekst op het pamflet handelt over de terugtocht van stadhouder Frederik Hendrik uit Breda in 1634. Breda viel destijds in handen van de Spanjaarden. De aan Vondel toegedachte tekst is een reactie op eerder in Brabant versprei de vlugschriften van de hand v5n andere politieke dichters, waarin de nederlaag van de stadhouder kennelijk werd toegejuicht. Vondel stond aan de kant van Frederik Hendrik en komt in het pamflet in het geweer „TEGENS de ongesou- te en redeloose snorckeryen Van drie Lichte Brabantsche Poëten". Volgens bibliotheca ris Kuijlen was het versprei den en op elkaar reageren door middel van strooibiljetten in de zeventiende eeuw een heel gewone manier van com municeren. De vondst is volgens hem his torisch van belang, „maar het pamflet is niet uniek. De Uni versiteit van Amsterdam bezit een tweede exemplaar" Dat het pamflet in de uitverkoop terecht kon komen, is volgens Kuijlen puur ongeluk. „Het papier is tussen de mazen doorgeglipt. De boeken die van de hand gaan worden al tijd goed nageplozen. Waar schijnlijk is het gedicht voor een kranteknipsel aangezien of zijn twee bladzijden tegelijk omgeslagen". De waarde van het pamflet houdt hij op „wat de gek er voor geeft. Ik had het graag zelf gevonden", al dus Kuijlen. Herbouwd Twee jaar geleden zorgde een felle brand ervoor dat het gebouw van kunsten en wetenschappen in het centrum van Utrecht In de as werd gelegd. Het gebouw, waarin ook het Utrechtse conservatorium was gevestigd, is inmiddels herbouwd. Op de foto leggen werklieden de laatste hand aan de inrichting van de muziekzaal. Het gebouw wordt over een maand heropend. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Een van de beroemdste en daar door ook duurste huizen van Europa, het door Gaudi gerestaureerde Casa Battlo aan de Paseo de Gracia in Barcelona, staat te koop. Prijs: tussen de 170 miljoen en 280 mil joen gulden. Het pand, gebouwd in 1875, werd tussen 1905 en 1907 ge restaureerd door Anto'ni Gau di, de architect van het moder nisme. De gedachtenkronkels van Gaudi leidden tot een van de meest uitbundige voorbeel den van het Catalaanse mo dernisme en de gevel van mo zaïek, de nieuwsgierig op de straat „kijkende" balkons en het wonderlijke dakterras zijn nu een van de meest bezochte, gefotografeerde en felst ver lichte kunstwerken van Barce lona. De nakomelingen van de sjie- ke mijnheer Batllo, naar wie het pand is vernoemd, ver kochten hun mooie bezit in 1954 aan de verzekeringsmaat schappij Iberia Seguros. Dat bedrijf kwam later in handen van de Catalaanse ondernemer Enric Bernat, de bedenker van het meest verkochte snoepje ter wereld, de lollipop. Bernat, die met zijn Chupa Chups-lol- lies zelfs de Chinese en Sovjet- markt probeert te veroveren, wil het Casa Batllo nu verko pen om meer financiële arm slag voor zijn oneindige reeks projecten te krijgen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15