Arbeidsomstandigheden in wembaden zijn erg slecht DERZOEK IN ZUID-HOLLAND TOONT AAN: „Ten onrechte wordt bij folkmuziek direct aan klompen jongens gedacht' oorschoten treedt |og niet op tegen verlast winkelwagens Radio West wil graag publieksomroep blijven .gihIDEN OMGEVING £eidóe.Qowuvnt DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 13 j^eniging Oud Lisse vieft ruim 150 leden De vereniging Oud Lisse, die op 15 de- |g®,er 1990 werd opgericht, telt inmiddels zo'n ^Heden. Volgens het voorlopige bestuur melden ^^nog steeds nieuwe leden aan. Op woensdag 6 :ionsihari wordt in de Gewoonste Zaak aan de mar|olstraat een algemene ledenvergadering ge- 130) en °P het Pr°gramma staat onder meer de Nayfwrsverkiezing. De bekende streekhistoricus 14.30 Hulkenberg houdt een lezing over de ge- 5. w »denis van Meerenburgh. In de pauze en na af- zijn tekeningen te bezichtigen, die de vroege- kendocent H.M. van de Berg in zijn vrije tijd (Br »e van karakteristieke panden en plekjes in en omgeving. Bovendien is er een expositie vergrotingen van unieke foto's van het oude uit het archief van de welbekende fotograaf j Mieloo uit de Kanaalstraat. De vergadering it om acht uur. Geen carnavalsoptocht in Sassenheim en Noord wijk SASSENHEIM/NOORDWIJK De carnavals verenigingen van Noordwijk en Sassenheim hebben besloten dit jaar geen optocht te houden. Dit besluit houdt verband met de oorlog in de Golf. In Noordwijk wordt tevens gewezen op de hongersnood die momenteel in Afrika heerst. Vorige week al werden wegens de Golfcrisis in Lisse de carnavalsoptocht afgelast. De carna valsvereniging in Warmond (Billenprikkers) be sloot vorige week niet mee te doen aan de op tocht in Sassenheim. De Noortukkers (Noord wijk) hebben ook besloten de kroegentocht niet te laten doorgaan. De Saksen (Sassenheim) vie ren zaterdag 9 februari wel carnaval binnens huis. Vanaf twaalf uur kan men terecht in Ka- sanova aan de Hoofdstraat. Om één uur begint daar een extra play-backshow. De rest van het programma in Sassenheim is ongewijzigd. Burgemeester Bruggeman geveld door wintersport LEIDERDORP Bur- gemeester A. Brugge man van Leiderdorp is voor zeker twee weken uitgeschakeld door een wintersportblessure. De burgemeester, een ver woed skiër, beschadigde vorige week op winter sportvakantie bij een valpartij zijn knie. Zijn knie zit in het gips en hij zal enige tijd thuis rust moeten houden. Prins Aris I regeert over rijk van de Billenprikkers WARMOND Het rijk der Billenprikkers, zoals Warmond in carnavalstijd heet, wordt begin februari geregeerd door prins Aris I en Prinses Ans II. Op don derdag 7 februari gaat het prinsenpaar op ziekenbe zoek. Op vrijdag 8 februari worden de basisscholen Oostergeest en De Waaier bezocht. Daarna had de sleuteloverhandiging moeten plaatsvinden, maar die activiteit is afgelast vanwege de Golfoorlog. Vrijdagavond wordt Huize Li- duina bezocht. Daarna begint om 21.00 uur de Opwarmavond in 't Wapen van Warmond, met medewerking van hofkapel De Billentoeters. De entree is gra tis. Op zaterdag 9 februari rijden de Billenprikkers niet mee in de optocht door Sassenheim, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Zaterdagavond begint het Prinsenbal om 21.00 uur in 't Trefpunt aan de Herenweg. Entree ƒ5. Muziek van de hof kapel en The Fellows. Op zon dag 10 februari gaat de carna valsoptocht niet door. Wel wordt het Familiefeest in 't Trefpunt gehouden met mu ziek van de Bolero's. Entree gratis. Maandag 11 februari wordt in de zaal achter Café de Zon het Kindercarnaval gehou den. Entree ƒ2,50, aanvang 13.30 uur. Er is een open podi um waar ieder kind zijn kun sten kan vertonen. Maandag is er een Dolle Avond bij Café de Zon die om 21.00 uur begint. Entree ƒ5. Medewerking ver leent het Bollenstreek Trio. Af sluitend wordt op dinsdag 12 februari het Boerenkielenbal gehouden in 't Trefpunt. De muziek is van New Gamut. Aanvang 20.30 uur, entree ƒ5. Discussie-avond over agrarisch onderwijs LISSE Over de belangen die onder andere het bedrijfs leven heeft bij de aanwezig heid van agrarisch onderwijs in de Bollenstreek wordt don derdag 7 februari een discus sie-avond gehouden. Dat ge beurt in De Voorhof aan de Bondstraat 1 in Lisse. J. Ro- zendaal, inspecteur van het landbouwonderwijs, houdt een inleiding over het vernieuwde onderwijs en de rol van het bedrijfsleven daarin. Daarna is er gelegenheid tot discussie. Belangstellenden zijn welkom. Aanvang acht uur. pui iDEN/REGIO De eidsomstandigheden in is, pmbaden zijn erg oó^ht. Tot deze conclusie 5)f 7 n.t de arbeidsinspectie •30. een onderzoek in het 'eylbrdelijk deel van Zuid- i.3oHand. Personeel klaagt >ral over geluidso ver st'»* en over het werken in i warme en vochtige geving. onderzoek is in de eerste .45, :t van 1990 uitgevoerd in 'ET er meer Leiden, de Rijn- ek en de Duin- en Bollen- jl). ek. Totaal zijn in 65 zwem- PÖi en 1753 tekortkomingen al); Dnstateerd. De inspecties 1 C en gericht op het werken ,vyJ gevaarlijke chemicaliën, 45 s zoutzuur en chloorbleek- leritg. Ook werden geluid en beoordeeld en voorts d gekeken naar de werk- ■Irusttijden van de werkne- okfs en de overige voorzie ningen voor het personeel. Aanleiding tot het onderzoek is de verwarring die in zwem baden over chemicaliën be staat. Uit de inspectie is geble ken dat in enkele zwembaden de aansluitpunten voor zout zuur en chloor niet duidelijk zijn en dat deze twee stoffen verkeerd worden gebruikt en met elkaar in aanraking kun nen komen. Slecht Volgens A. Damme van de ar beidsinspectie zijn er in de zwembaden weinig voorzie ningen voor het personeel en zijn de arbeidsomstandigheden slecht. Vooral het lawaai blijkt zeer belastend te zijn. Daarom wordt ook afgeraden voortaan nog zwemdisco's te houden. „Die disco's zijn een belangrij ke klacht van het personeel. Er wordt dan wel 122 decibel bereikt, terwijl 85 aanvaard baar is". Volgens Damme kunnen pro blemen worden ondervangen Adviezen door taakroulatie. „Laat ie mand twee uur in het zwem bad werken en laat hem of haar dan een uur in de garde robe of kantine werken. Ook langere pauzes kunnen een op lossing zijn Tevens zijn bouwkundige maatregelen mogelijk. Zo kun nen geluidabsorberende mate rialen worden gebruikt. Maar dit stuit volgens Damme vaak op financiële bezwaren. „Der gelijke aanpassingen kosten 60 a 70.000 gulden en de meeste gemeentebaden kunnen dat niet opbrengen. Damme stelt dat de goede wil bij de zwem baden wel degelijk aanwezig is. „We zijn nu bezig met een inspectie en de eerste resula- ten zijn goed. De zwembaden zijn blij dat ze op de proble men attent zijn gemaakt. Ze wisten er vaak niet van". Damme zegt dat in een aantal baden de werktijden voor het personeel al zijn aangepast. Andere adviezen die de in spectie geeft zijn: het inscha kelen van een logopedist voor het aanleren van een juist stemgebruik door de instruc teurs, het installeren van rich- tinggevoelige luidsprekersys temen en geluidsgeïsoleerde cabines. Damme stelt echter dat een volledige oplossing voor de slechte omstandigheden er volgens haar niet is. „Dat la waai is niet te voorkomen en dat blijft dus altijd een belas ting". Het ziekteverzuim door de slechte omstandigheden is wisselend. „In sommige zwem baden is het heel hoog, terwijl andere zwembaden heel wei nig ziekteverzuim kennen". Damme weet niet of Zuid-Hol- land-noord beantwoordt aan een landelijk beeld. „Wij zijn de eersten die een dergelijk onderzoek hebben uitgevoerd. Misschien gaan andere inspec ties het nu ook doen". Bv^ral het lawaai dat door de zwemmers wordt veroorzaakt is belastend voor het zwembadpersoneel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE CHAIRMAN OTTO VOGEL VAN FOLKCLUB NOORD WIJKERHOUT: NOORDWIJKERHOUT „Folkmuziek is muziek zoals die van de Dubli-- ners. Dat is de populairde re folk, meer de kroegs feer en die hebben wij ook. Maar er zijn ook meer serieuze liedjes om te luisteren". Aan het woord is Otto Vogel van de Folkclub Noordwijker- hout. „Chairman", ver meldt het eigen magazine van de stichting, want er wordt veel Engelstalig ge zongen in de folk. „Men denkt van folkmuzjek dat het klompenjongens zijn, hoempapa's, maar dat is het niet of men vereenzelvigt folk met countrymuziek en dat is het dus ook niet", aldus Vogel. „Het is wel betrekkelijke een voudige muziek voor en door het volk. De zang wordt bege leid op viool, banjo, fluit en de hoofdmoot is wel de gitaar". Estec De Folkclub Noordwijkerhout is ontstaan uit een club van Estec die uit vooral Engelse mensen bestond die folkavon den gingen organiseren. Vogel: „Zo heeft het een jaar of tien gefunctioneerd tot er op een gegeven moment nog maar heel weinig mensen kwamen, een stuk of 15 of 20 bezoekers. Op het diepste punt hebben wij het overgenomen. Er kwam een ander bestuur en de club is nu zo'n drie jaar gele den een stichting geworden. Dat is gelukt. We hebben in middels een behoorlijk aantal bezoekers. Ik denk dat 50 of 60 per avond een redelijk gemid delde is". Op de achtergrond in de huis kamer bij Vogel speelt Bert Haasjes op een cassette. Lek kere muziek, de moeite van het beluisteren zeker waard. Vogel: „Die komt ook regel matig spelen op ons open podi um. Dat organiseren we iedere laatste donderdag van de maand in 't Wapen van Noord wijkerhout. Haasjes is een semi-prof. Michael Collins komt ook geregeld. Iedereen die wil komen spelen, die mag op die avonden komen. De muziek moet in ieder geval akoestisch zijn. En er zijn ook mensen die gewoon komen luisteren". Tijdens de avonden van Folk club Noord wijkerhout kan ie dereen vrij in- en uitlopen. Het speelt zich allemaal af tus sen negen uur en half een. De muzikanten melden zich op de avond zelf aan. „Je weet dus nooit van tevoren wat het wordt", vertelt Vogel. „Er is wel een vrij vaste kern maar het is niet zo dat je alle maan den hetzelfde programma hebt. Er is regelmatig wat 'verversing' zal ik maar zeg gen. Mensen die op bezoek zijn, die eens meekomen". Drie nummers De regel geldt dat elke muzi kant drie nummers mag spe len en dat maakt het program ma vrij gevarieerd. Als het heel druk is, blijft het daar bij. Maar zijn er weinig muzikan ten dan spelen sommigen later op de avond nog eens wat. Ge middeld treden tussen de vijf en tien mensen op. Het enige wat zeker is, is de start. Vogel: „Voor het eerste half uurtje organiseer je wat. Maar het kost allemaal niets. De toegang is gratis en dé muzikanten spe len niet voor geld. Daarnaast organiseren we ook echte op tredens. Dat kunnen buiten landse artiesten zijn. We heb ben wel eens Ieren gehad. We Zijn nu bezig te proberen om Zuidamerikaanse muziek hier heen te halen. En we zitten te denken aan traditionele Noordamerikaanse muziek: blues. Maar dat ligt nog niet vast, de hoofdmoot is Engels, Iers, Schots en er is ook wel eens Hongaars of Spaans ge weest". GERARD DE KLERK b lORSCHOTEN De 5- )ermarkten moeten q Drkomen dat winkelwa- oi itjes voor overlast zor- id beurt dat niet dan zal de ge- h ente doeltreffende maatre- en nemen. Dit zei wethou- F. ten Have gisteren in de admissie middenstandszaken. winkelwagentjes van de oi lermarkten zorgen voor verlast in Voorschoten. Vol- l0ps Ten Have neemt de over- in het winkelcentrum land echter af als de ge- ;nte de daar gevestigde su- markt waarschuwt. Ten fa ve wil supermarkten nog verplichten statiegeld Ciifor hun wagentjes te reke- n. In veel plaatsen wordt dit toegepast. Daar kan men na betaling van een gulden wagentje loskoppelen. Wil m zijn gulden terug hebben i moet het wagentje weer .fi rden teruggezet. dens de commissie midden in ndszaken kwam ook de zo- .fioemde vier-zondagenrege- aan de orde. De winke- hebben de mogelijkheid vier zondagen per jaar hun •I >k te openen. Er is alleen verzoek van een tuincen- 1 m binnengekomen. De cen- r mwinkeliers zijn alleen be reid om openstelling op twee de paasdag te steunen en wil len verder pas na overleg met de leden andere data opgeven. Wethouder Ten Have toonde zich bereid om nog maar een maand te wachten op de reac tie van de centrumwinkeliers, maar daarna moeten de zonda gen voor openstelling ingevuld zijn voor Voorschoten. De afsluiting van het gedeelte van de Schoolstraat tussen het Trentplein en de dienweg naast de AH-supermarkt tij dens de weekeinden wordt voorlopig zeer provisorisch. Er worden enige paaltjes neerge zet, waardoor autoverkeer nu onmogelijk wordt. Het Evene mentenplein wordt voorlopig niet omgevormd. Grote vrachtwagens rijden daarom in een fuik, maar bij de Eras- musweg komen borden. Wet houder Ten Have benadrukte dat de afsuiting van dit deel van de Schoolstraat een proef betreft en dat daarom geen in grijpende maatregelen kunnen worden genomen. Het ziet er naar uit dat dit jaar Sint Nicolaas officieel kan worden ingehaald. De winke liers van Hofland hebben een plan en volgens de wethouder is de kans van slagen groot. Sint komt dan aan in het cen trum en gaat spoorslags rich ting Adegeest en Hofland. Eiland aan de Rietkraag 5 in Beinsdorp. Wie vragen of problemen heeft over welk systeem, merk of soort com puter dan ook, kan bij de „meeting" van de club te recht. De entree bedraagt voor bezoekers tot 16 jaar £3. ~t van elf circa vier uur. Chansons Chansons Classiques worden morgenavond vertolkt in de aula van het Pieter Groen College aan de Helmbergweg 10 in Katwijk. Philippe Elan zingt de veelal bekende Fran se chansons en hij wordt daarbij begeleid door het Ge- mini Ensemble. Aanvang kwart over acht. Toegang kost '15houders van een CJP of Pas 65 moeten 10 betalen en K&O-inschrijvers f12,50. Kleintje Pils Kleintje Pils uit Sassenheim treedt vrijdagavond samen met Vader Abraham op in een rechtstreekse uitzending van de 5 uur show op RTL 4. Zij brengen hun carnavalshit Koude Voeten ten gehore. Aansluitend op de televisie uitzending vertrekt de groep naar Roelof arendsveen. Be halve vrijdag, treedt Kleintje Pils hier ook op zaterdag- en zondagavond op. Computers Computervereniging Bollen streek houdt zaterdag haar maandelijkse bijeenkomst. Dat gebeurt in dorpshuis 't Expositie In de kliniekruimte van het ziekenhuis Sint Antoniushove in Leidschendam is van za terdag 2 tot en met dinsdag 26 februari een expositie inge richt van Renate Koerber en Cees Vis. De in Haarlem wo nende Koerber maakt naast keramisch beschilderde objec ten ook keramische muziekin strumenten en kleurenlino's. Vis, afkomstig uit Zaandijk raakte gefascineerd van Fran se wandtapijten en is de laat ste jaren bezig met linoleums- nedes in meerdere kleuren. Film In evangelisch ontmoetings centrum De Ark in Noord wijk wordt zaterdagavond de film „On the edge" vertoond. De film gaat over Vincent die enthousiast is over zijn pas ge vonden geloof en zijn kamer genoot Ross die daar minder opgewonden over is. De uit dagende uitroep van Ross dat zijn kamergenoot maar eens moet bewijzen dat God be staat, stort het tweetal in een gevaarlijk en spannend avon tuur. De voorstelling in De Ark aan het Picképlein 1 be-* gint op acht uur. Voor de be zoekers staat gratis koffie, thee of limonade klaar. Rock De bands Tightrope, Dealen, Mindcrime en High wire tre den zaterdagavond op in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Het optreden, dat om negen uur begint, heeft plaats in het ka der van de Metal in Rock pro- motoer. De vier groepen spe len elk 45 minuten. Wandeling De afdeling Lisse van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gaat zatredag wandelen in de „Duin en Kruidberg" nabij Santpoort. De deelnemers moeten zich om half twee bij de Mariakerk aan de Nassau - straat in Lisse verzamelen. In het ruim vierhonderd hectare grote park vindt men onder andere soortenrijke struwelen die overgaan in bos. Maandag wordt de verenigingsavond gehouden in De Schelft in Noord wijkerhout. De bijeen komst begint om acht uur en de heer Vader zal onder an dere vertellen over de flora in de Pyreneeën. Jazz Mr. Boogie Woogie The Fi res weep Bluesband treden zondagmiddag op in bar-res- taurant Nautique aan de He renweg 100 in Leimuiden. Het concert begint om drie uur en eindigt om zeven uur. Concert Het Amsterdamse Crea Ka merorkest speelt zondagmid dag in Muzenhof Leiderdorp. Op het programa staat de symphonie no. 103 (Pauken slag) van Haydn, de sympho nie no. 40 van Mozart en diens klarinetconcert. Diri gent is Bas Pollard, soliste An ja van de Braak. Aanvang half één, entree /5. Carnaval Carnavalsvereniging De Sak sen brengt zondag een bezoek aan de zieken en ouderen van Sassenheim. Vanaf elf uur gaan Prins René en zijn ge volg op stap. Wie bezoek wil hebben, moet vooraf bellen: 13660. Zangdienst Het jongerenkoor Holy Sound, de trompettist Willem Lekkerkerker en de organist Richard Heidema werken zondagochtend mee aan een zangdienst die in de Hulp en Heil kerk van de Robèrt-Fleu- ry-stichting (Schakenbosch) aan de Veursestraatweg in Leidschendam wordt gehou den. Voorganger is dr. A. F. Verheule. Aanvang tien uur. Jeugdtheater De Zoeterwoudse jeugd kan zondagmiddag genieten van jeugdtheater. Om drie uur treedt Jacobus Wieman op in Ons Huis aan het Kosterspad met de de voorstelling „Kistje, kistje, kistje". Hij speelt in het bijzonder voor de jongens en meisjes tüssen 2'A en 6 jaar oud. Er gebeuren een heleboel leuke en gekke dingen. Er zijn ook leuke liedjes zoals: slaap kindje slaap, poesie mauw en schaapje, schaapje heb je witte wol. De voorstel ling duurt drie kwartier. Toegang kost f3. ouders mo gen gratis naar binnen. LEIDEN Verlaging van het omroeptientje, de pro vinciale opslag op de om roepbijdrage, zou een re gelrechte bedreiging zijn voor het voortbestaan van de regionale omroep. Dat zegt Jack Kroes, direc teur/hoofdredacteur van Radio West. CDA en VVD geluiden te heb ben vernomen die erop duiden dat deze fracties in provinciale staten voor verlaging van de subsidie op Radio West zijn, omdat de regionale omroepen binnenkort eigen inkomsten uit etherreclame krijgen. Vol gens Kroes zijn die reclame inkomsten echter heel hard nodig door de kostenstijgingen waarmee de regionale omroe pen worden geconfronteerd. De neveninkomsten van West, naar verwachting circa 1 mil joen gulden, moeten als aan vullend worden beschouwd en mogen niet in de plaats komen van de bestaande inkomsten bronnen. „Wij willen immers een publieksomroep blijven en niet een commerciële omroep worden". De directeur/hoofd redacteur vindt de regeling zo als die in Zuid-Holland van kracht is, principieel onjuist Namelijk, dat de provincie ie der jaar opnieuw een afweging maakt over de besteding van de subsidies. „Daarmee kan het ongestoorde journalistieke afwegingsproces in gevaar ko men. Stel nu eens dat bepaalde statenleden vinden, dat wij bij voorbeeld extra zendtijd moeten besteden aan de pro vinciale verkiezingen. Om hun argumenten kracht bij te zetten, kunnen ze er daar dan aan toevoegen dat ze anders wel eens lelijk zouden kunnen doen bij de vaststelling van de verdeling van het Fonds Re gionale Omroep". Volgens Kroes zou het veel be ter zijn als de provincie, zoals nu ook het geval is, eenmaal in de vijf jaar besluit of het al dan niet regionale omroep wil hebben en zo ja, over de hoog te van die opcenten. Maar dat daarna dan ook vijf jaar lang dat geld volledig wordt door gesluisd naar de twee Zuidhol landse regionale omroepen. In dit kader heeft Radio West het Instituut voor Informatie recht van de Universiteit van Amsterdam een onderzoek la ten verrichten over de regel geving voor de financiering van de regionale omroep. Daaruit komt naar voren dat de provincie formeel wel de gelijk kortingen kan toepassen op de subsidies, maar dat dit in strijd is met de geest van de Mediawet. De statencommissie culturele en sociale zaken heeft dit on derwerp donderdag 7 februari op de agenda staan. .Muziek voor en door het volk'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13