teidó&Qowumt Bewoners steunen alternatief plan voor Vrouwenkerkplein Je bent niet uitgerangeerd op je veertigste Voorzichtige start sociale vernieuwing STAD OMGEVING/KUNST/RTV URSUSSEN MOETEN MENSEN WAKKER SCHUDDEN Bromfietser raakt gewond Licht maken ÊeklóeSou/ta/nt DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 11 astische tbreiding ntal efooncellen DEN Het aantal te- bncellen in Leiden dt de komende twee drastisch uitgebreid, sen nu en 1993 wordt .huidige aantal cellen honderd gebracht het- h een verdievoudiging het huidige bestand »kend. Dat deelde C. pil van de gemeente pravond mee wijkvergadering in de tijdens PTT heeft al een tijd gele- besloten het aantal tele- jcellen in Nederland dras- uit te gaan breiden en de eente Leiden is daar op in- rongen", aldus Cusell. lens hem wordt met het Feiden van het aantal cel- ook de sociale veiligheid in len vergroot. Het streven honderd cellen komt uit de regel dat op elke ^end inwoners er 1 tele- ■kel moet staan, ri- de locaties wist Cusell te Hlen dat bij een aantal van Tuidige cellen er een twee- >f zelfs een derde erbij ge- Itst wordt. Ook bij nieuwe ouwing zoals bij Zijloever Ie Hoven (Willem de Zwij- pan) zullen de nieuwe tele- ihokjes komen. Cusell deed 'beroep op de wijken Noor- kwartier en de Kooi maar irect ook op andere buurt- Bnigingen om suggesties F andere nieuwe locaties te dragen bij de gemeente, jnieuwe hokjes zijn in een jwe, driehoekige stijl met iwe kleuren en van vanda- lebestendig materiaal ge- |kt. De PTT heeft gaat in e fasen het aantal telefoon tjes in Leiden vergroten. In wordt begonnen aan de ite fase waarin dertig nieu- cellen worden neergezet, aanvangsdatum van de jede fase is nog onbekend. ïbrekers in ipermarkt 30RDWIJKERHOUT Bij inbraak in een supermarkt a de Regenvlietweg in De jk zijn gisternacht enkele hderden guldens buitge- lakt. Hoe de daders de win- binnenkwamen is niet be- Drempels in de Slaaghwijk LEIDEN Op verschillende plaatsen in het „horsten"-ge- deelte van de Slaaghwijk worden binnenkort drem pels, druppels en verhoogde kruisingsvlakken aangelegd. Hiermee moet een begin worden gemaakt voor de in voering van een 30-kilometer regeling. Dit om het gemoto- riserde verkeer af te remmen en de veiligheid in de wijk te vergroten. Bordjes met 30 worden langs de wegen ge plaatst. Op doorgaande we gen in de wijk blijven ver keersmaatregelen achterwe- Opnieuw voetganger in Leiden aangereden LEIDEN Een 50-jarige Leidenaar is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de Willem de Zwij gerlaan. De man stak het zebrapad tus sen Anna van Burenhof en Charlotte de Bourbonhof over, toen een 27-jarige Leidse automobiliste naderde. Zij gaf de man geen voorrang. Ter plaatse zijn geen stoplichten. Met ernstig letsel, hersenschudding, gebroken been en snijwonden, is de man naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. In korte tijd is dit het derde ongeval nabij een ze brapad. Eerder werden voetgangers aangereden bij een oversteekplaats aan de Lammenschansweg en het Noord- eindeplein. Daarbij overleed een Staatssecretaris Simons praat over ziekenhuizen LEIDEN Staatssecretaris H. Simons, het PvdA Tweede Kamerlid F. Leijnse en ABVA- KABO-bestuurder A. Wittz komen donderdag avond 14 februari naar het Antonius Clubhuis. Het drietal zal daar aan de hand van vier stel lingen en een aantal vragen het woord voeren over de werksituatie in de Nederlandse zieke- huizen en wat de politiek en de vakbeweging kan doen om de situatie te verbeteren. De drie komen naar Leiden op uitnodiging van de werkgroep bedrijfsdemocratisering van de PvdA. Ook werknemers van ziekenhuizen in Zuid-Holland worden voor deze avond uitge nodigd. De bijeenkomst begint om acht uur in het zalencentrum aan de Lange Mare 43 in Leiden. Schaakkampioenschap voor basisscholen LEIDEN Dertig teams van ze ventien scholen doen woensdag 6 februari mee aan het Leidse schaak kampioenschap voor basisscholen. De organisatie is in handen van de gemeentelijke schoolsportcommissie. Teams bestaan uit vijf kinderen. Van de dertig teams worden de vijf beste afgevaardigd naar de regiona le kampioenschappen. De Zijlwijk- school, al vijf maal eerder winnaar van het toernooi, verdedigt haar ti tel. Het toernooi, dat ditmaal voor de tiende maal wordt gehouden, speelt zich af in het gebouw van de Rembrandt scholengemeenschap aan de Noachstraat en begint om half twee. Striptekenaars signeren werk LEIDEN Een aantal bekende Nederlandse striptekenaars komt zondag 10 maart naar buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade om hun albums te signeren. Onder de tekenaars bevinden zich Martin Lodewijk (Agent 327), Eric Schreurs (Joop Klepzeiker) en Hein de Kort (Retep, Eikels). Ver der zijn er nog een aantal teke naars van het stripblad Striptuur aanwezig. Tijdens deze, door de Stripshop en de Zevensprong ge organiseerde dag, heeft een vei ling plaats van albums en curiosa. Deze moeten van te voren bij de organisatie worden ingeleverd voor 7 maart. Voor informatie: 071-220866. Leidse op straat beroofd van tas LEIDEN Een 19-jarige Leidse vrouw is gisteravond beroofd door een jongeman. De vrouw reed op haar fiets op de Max Planckweg richting het studentensportcomplex. Zij passeerde daarbij een fietser, die haar daarop weer inhaalde en vastgreep. Beiden kwamen ten val. Omstanders reageer den op hulpgeroep van de vrouw, ondanks dat de man probeerde een hand voor haar mond te houden. De man ging er daarop met de sporttas van de vrouw vandoor. Hij vlucht te richting Einsteinweg. On duidelijk is of het om een be roving ging of aanranding. LEIDEN Uit onvrede met de gemeentelijke plannen voor het Vrou wenkerkplein heeft de buurtvereniging Mare- dorp/De Camp architect J. Barendse een ontwerp laten maken dat beter bij de wensen van de bewo ners aansluit. Het plan dat gisteravond werd ge presenteerd tijdens een informatiebijeenkomst in buurtcentrum Dijk 33 kende slechts één tegen stander. „Wij willen geen bunker op het Vrouwenkerkplein", schrijft de buurtvereniging in de speciale editie van Mare- post naar aanleiding van ge meentelijke initiatieven om aan het plein een andere be stemming te geven. En die bunker gaat er komen als projectontwikkelaar Vollmer, die in opdracht van de ge meente werkt, zijn zin krijgt, denkt Barendse. „Een veel te grote lelijke eend in een te kleine bijt", omschrijft hij het idee om een grote winkel met daarboven woningen te creëren. „Vollmer heeft te weinig kennis van zaken om een plan voor dit gebied op papier te zetten. Het is te grootschalig en achterhaald omdat de wijze van gevelin deling en materiaalkeuze verkeerd zijn". Door de grote afmetingen zou nog maar een beperkt Het ontwerp voor het Vrouwenkerkplein van architect J. Barendse. plein overblijven. En dat wil len de omwonenden niet, zo bleek gisteravond. Onder opmerkingen als „of wé geven alles aan de ge meente over of we geven iets toe" en „met dit plan kan je alle kanten op", stemden de meeste aanwezigen in met het alternatief dat Barendse ontwikkelde. Zijn plan voor ziet in de bouw van acht kleine winkeleenheden, waarbij gebruik wordt ge maakt van de monumentale resten van de Vrouwenkerk. In het alternatief zijn ook de twee gekraakte winkels aan de Haarlemmerstraat betrok ken, die weer in oude staat worden gebracht. Achter het pand van de groentewinkel van Van Groeningen op de hoek van Haarlemmerstraat en Vrouwenkerkkoorsteeg is een opvallende entree tot het 550 vierkante meter tellende plein gepland. „Er ontstaat een aantrekkelijk pleintje met kleine winkeltjes en veel zon, een trekpleister voor de stad en een betere omgeving dan het vuilnisvat dat het plein nu is", staat in de Mare- post. Angst Het plan is gemaakt, omdat de omwonenden vrezen dat de gemeente de Vollmer-va- riant door wil drukken. Zo uitten diverse aanwezigen gisteravond de angst dat er al een grondruil met projectont wikkelaars heeft plaatsge vonden, waardoor het alter natief bij voorbaat al geen kans meer heeft. Zo somber ziet Barendse het echter niet in. Hij geeft zijn eigen plan vijftig procent kans van sla gen. Vooral omdat hij met specia listische winkeltjes de aan trekkingskracht wil vergro ten. Hij denkt dan aan een archiefwinkel, ambachtswin kel en een dependance van de VVV. De architect vindt dit nodig omdgt het met de Haarlemmerstraat in zijn ogen verkeerd gaat. „Ik zet mijn vraagtekens bij één ki lometer koopplezier. De va riatie ontbreekt steeds meer en de meeste borden die er hangen zijn opheffingsbor den. De Haarlemmerstraat is een ordinaire textielstraat ge worden". Hij kon echter geen garantie geven dat het Vrou wenkerkplein dit in de toe komst ook niet wordt. Toch zagen de aanwezigen wel wat in het alternatief. Een compromis het liefst zien de omwonenden het Vrouwenkerkplein open dat in hun ogen zowel tege moet komt aan de wensen van de winkeliers als aan die tekening: pr van de bewoners. Al werden nog wel wat op- en aanmer kingen gemaakt. Zo moeten woningen boven de winkels en een speelgelegenheid voor kinderen bij voorbaat niet worden uitgesloten. De enige tegenstander was Van der Reek, die aan de noordzijde van het plein een hotel wil beginnen. Hij pleit te voor een aangepaste Vol- mer-variant. „Met een grote winkel zijn afspraken te ma ken en het is een economi sche trekker". Als één van de weinigen pleitte hij er ook voor om „de grote hap ste nen", zoals hij de kerkresten omschreef, weg te halen. Hij kon niet voorkomen dat de anderen met het plan Ba rendse instemden. Het gevolg is dat nu een onderzoek plaatsvindt naar de financië le en economische haalbaar heid van het alternatief. pt verliezen van je baan of partner, het uit huis in van je kinderen. Het is voor veel mensen het van een diepe val. De vertrouwde wereld jïrt in, je taken waar je je jarenlang met zorg van yeet bestaan niet meer, je levensvulling valt weg. plaats daarvan een diep gat, faalangst, weinig fvertrouwen, een gevoel van nutteloosheid. Een it dat met cursussen kan worden gevuld. Móet )rden gevuld, vindt de Leidse onderwijspsycholo- Petra Molenaar. 1IDEN Leidenaars ;ten meer cursussen an doen die gericht zijn persoonlijke of maat- tappelijke bewustwor- V ergadertechnie- assertiviteit, compu- fkennis en oriëntatie op arbeidsmarkt kunnen ?r mogelijkheden bie- voor het doorbreken isolement, zelfonder- latting en passiviteit, sisten moeten meer deelnemen aan het latschappelijk leven, ;t stil thuis zitten en niet alleen „leuk be- zijn". ra Molenaar, studente on- wijspsychologie aan de idse universiteit, heeft er anderhalf jaar onderzoek zitten. Het resultaat: een atstuk over cursusaanbod, ilgroepen, versnippering, eid en geld. geboren Leidse, wier vader 5 een cursus knutselen in Leidse Volkshuis aan de othekersdijk volgde, hoopt haar onderzoek leidt tot :n gesprekken tussen buurt- clubhuizen, K O, Volks- is en de Leidse politiek. „Er n Leiden een groot en geva- erd aanbod van cursussen, iar erg versnipperd. Instel- gen overleggen veel te wei met elkaar, zijn niet op de ogte van eikaars initiatieven toekomstplannen. Als een urthuis in Leiden Zuid- st een goed idee heeft, 'ar het slaat niet aan, dan et een buurthuis in Noord ar niets van. Ze runnen ik alleen hun eigen winkel, ardoor goede ideeën onno- doodbloeden en vaak het il meer dan twee maal moet rden uitgevonden": eel instellingen zijn bezorgd voor hun eigen winkel. Dat is niet zo vreemd na de laatste bezuinigingsronden en fusie- besprekingen. Ze vechten voortdurend voor erkenning van hun activiteiten, maar hebben het gevoel dat ze daar geen waardering-voor krijgen. Ze vechten voor hun voortbe staan en elke cursist die naar een cursus van een andere in stelling verdwijnt is een ver lies". De tarieven per cursus ver schillen nogal van instelling tot instelling. Molenaar ver wacht daarover de nodige ver hitte discussies. „Je kunt na tuurlijk niet alle cursussen op een hoop vegen, maar soms is het verschil tussen de cursus- kosten behoorlijk groot. Een verschil van een paar gulden tussen naailessen in het ene buurthuis en het andere, dat is niet nodig. Je moet voorko men dat mensen alleen van wege het geld voor een bepaal de instelling kiezen". Het helemaal gelijktrekken van de tarieven zou echter niet goed zijn. „Een praatgroep is goedkoper dan een teken cursus met materiaalkosten. En deelnemers aan een cursus eisen steeds meer kwaliteit. Dat kost wat, je kunt dan stel len dat mensen er ook wat voor over moeten hebben. Als je een cursus aanbiedt voor een tientje, is de reactie soms ook averechts. Dan wordt er gedacht:voor zo'n klein be drag kun je geen goede cursus verzorgen. Je kunt daar dus heel verschillend over denken en om dat nadenken gaat het juist. Iedereen die met het vor mingswerk te maken heeft, moet zich bewust zijn van wat hij doet. Dit onderzoek moet de discussie aanzwengelen. Een simpele oplossing is er niet, het blijft een kwestie van keuzes maken." De inventarisatie die Molenaar heeft gemaakt van alle cursus sen en activiteiten in Leiden, stellen. En zonder inventarisa tie is dat niet mogelijk. Mole naar: „Hier in Leiden is nau welijks beleid. De definitie van vormingswerk is zo vaag dat je er alle kanten mee op kunt. Een onhoudbare situatie als je straks het geld gestructu reerd moet gaan uitgeven". Tussen wal en schip „Het vormings- en ontwikke lingswerk valt nu tussen wal en schip, maar is wel een heel belangrijke activiteit voor veel mensen. De nieuwe wet brengt daar verandering in. Dan staat het vormingswerk op één niveau met basiseduca tie en algemeen vormend on derwijs. Een cursus is meer dan een hobbyclubje". Molenaar wil ook dat de deel nemers aan cursussen volgens doordachte „leertrajecten" gaan overstappen naar een volgende cursus. „Veel men sen zwalken heen en weer tus sen de creatieve en de emanci patorische cursussen. Dat moet meer eenrichtingsverkeer worden: in de richting van de cursussen die je bewust maken van jezelf, van de samenle ving, zodat je je daar beter een plaats weet te verwerven. Overigens niets ten nadele van creatieve cursussen". Ingrijpend Petra Molenaar: „Het is in Leiden geen zooitje, maar het wiel wordt voortdurend opnieuw uitgevonden", foto: wim van noort moet een duidelijk overzicht geven. Dat overzicht ontbreekt ondanks de 13.000 cursisten per jaar bijna volledig, waar door ook de publiciteit ver be neden de maat is. „Mensen die een cursus komen doen heb ben hun informatie vaak uit de krant of via mond-op-mond reclame. Programmaboekjes worden slecht gelezen, naar de kabelkrant kijkt bijna nie mand. Er ziin wel losse fol ders, maar die zijn vaak een paar jaar oud. Daar heb je dus niks aan. Het beperkte publici- teitsbudget kan beter aan ad vertenties in de krant worden besteed", raadt Molenaar aan. Vooral het Leidse Volkshuis wil al jaren dat er meer inzicht komt in wat er in Leiden aan vormings- en ontwikkelings werk aan volwassenen wordt aangeboden. De gemeente sprong daarop in met de hete adem van de Tweede Kamer in de nek. Daar is een wet in voorbereiding die gemeenten verplicht een beleidsplan voor he volwassenenwerk op te De cursussen die in Leiden worden gegeven, kunnen meer zijn dan alleen een leuke tijdvulling: zelfontplooiing, het inhalen van achterstanden, het bijbenen van ontwikkelin gen, het opkrikken van zelf vertrouwen en het opdoen van goede leerervaringen. „Men sen die voor het eerst een cur sus gaan volgen komen meest al uit een gat. Ze hebben net een ingrijpende gebeurtenis in hun leven achter de rug. De kinderen zijn het huis uit, de partner overlijdt of ze zijn net hun baan kwijtgeraakt. Dat gebeurt meestal zo na het veertigste levensjaar en dan heb je nog een heel leven voor je. Je zit in een dal, maar wilt nog zo veel. Een cursus kan dan veel betekenen: onder de mensen zijn, een stuk educatie, maar vooral bij het Volkshuis ook gezelligheid. Je gebruikt je eigen mogelijkheden om je een nieuwe plaats in de samenle ving te verwerven, een nieu we? eigenwaarde". Het zijn vaak mensen met een lagere opleiding die een cursus volgen bij het Volkshuis en de buurt- en clubhuizen. Zo be staat driekwart van de cursis ten van het Leidse Volkshuis uit lager opgeleiden met meestal een bescheiden inko men, die vaak niet gewend zijn om buitenshuis veel initia tieven te ontplooien. Drie kwart van hen is bovendien vrouw. Een klein deel bestaat uit mensen met een hogere op leiding, die als ze werk hebben ook vaak beter verdienen. „Dat verschil zie je vrij duide lijk. Hoger opgeleiden kiezen vaak heel bewust voor een be paalde cursus en beginnen vaak op jongere leeftijd. Die weten al voordat ze beginnen heel goed wat ze ermee willen bereiken. De mensen met een lagere opleiding komen vaak pas op latere leeftijd, ook ai doordat ze andere normen hebben. Faalangst speelt ook een rol: ze hebben vaak niet meer onderwijs gevolgd dan de basisschool en hebben veel langer geen cursus gevolgd dan hoger opgeleiden. Instel lingen die cursussen geven re aliseren zich vaak niet de om vang van die faalangst. Maar als mensen eenmaal de eerste stap hebben gewaagd, zijn ze heel trouw en volgen ze de ene na de andere cursus. Het is ook vaak hun enige uitje èn ze zorgen zelf voor een belangrij ke eerste opvang voor mensen die een moeilijke fase doorma ken. Dat is heel belangrijk". Meedoen Molenaar verwacht wel dat de mensen op steeds jongere leef tijd naar een buurt- of club huis, het Leidse Volkshuis of K O zullen stappen. „De trend is onmiskenbaar: men sen hebben op steeds jongere leeftijd meer opleiding achter de rug. Nu zijn er bijvoorbeeld cursussen Engels waarbij in de eerste lessen de Nederlandse grammatica wordt behandeld omdat mensen de eigen taal niet voldoende beheersen. Straks hebben de meesten als kind al Engels geleerd op de basisschool". Dat betekent dat het niveau van de cursussen langzaam maar zeker ook om hoog gaat. „Maar het is en wordt geen kwestie van de eindstreep halen: meedoen is belangrijker". f JOEP VAN ZEIJL LEIDEN-NOORD KRIJGT OMGEVINGSVAKPLOEG LEIDEN „Niet elke op risping die wij krijgen wordt in pecunia omge zet". Met deze uitspraak waarschuwde R. Roos voor te hoge verwachtin gen die bewoners, ambte naren en instanties mis schien hadden van de so ciale vernieuwingswijk- groepen. Stroef, maar uit eindelijk niet zonder re sultaat ging gisteravond in buurthuis de Kooi de eer ste Leidse wijkgroep van start. De wijkgroepen moeten voor het leeuwen deel de sociale vernieu wing in Leiden dragen en daarom werd verwach tingsvol naar deze bijeen komst uitgekeken. Om de sceptische houding van de bewoners tegenover alles wat maar naar sociale ver nieuwing ruikt op de proef te stellen, brak Roos het ijs door plechtig te beloven dat het verslag van de vergadering in clusief de beantwoording van vragen binnen één week zou den worden opgestuurd. Daar mee kreeg hij de lachers op zijn hand: „De gemeente? Rea geren binnen een week? laat me niet lachen", antwoordde bewoner B. Groenewegen. „Je zal nog versteld staan", wist Roos zeker. Na een reeks van formalitei ten werden vanuit de aanwezi ge bewoners, vertegenwoordi gers van diverse buurtorgani saties, de eerste, voorzichtige initiatieven aangedragen. Roos gaf een schot voor de boeg: „Moet woonruimteverdeling een politiek issue worden? Ik geef maar een losse flodder maar dat speelt toch in deze wijk?". R. Visser, bewoonster uit de Kooi gaf een eerste voorstel. Een speeltuin zou graag een beheerder krijgen. Anderen wisten dat buurthui zen, scholen en enkele wo ningcomplexen dat ook wil den. Of dat in het kader van de banenpools kon. Goed nieuws Toen de aanwezige ambtena ren duidelijk maakten dat dat zeker tot de mogelijkheden be hoorde, bleek dat J. Siebenga van de directie groen ook nog concreet goed nieuws had. Leiden-Noord krijgt in navol ging van Pancras en Slaagh wijk per 1 maart ook een om- gevingsvakploeg. Heel Noord is voor dit buurtopknappers- team nog te groot om te bevat ten maar een deelgebied daar van hoeft zich maar aan te melden. Ook op vragen van bewoners hoe het met het geld zat, werd positief geantwoord. „De gemeente houdt er reke ning mee dat een aantal pro jecten ook na 1991 doorloopt en dus structurele kenmerken vertoont". De vertegenwoordigers van de diverse buurtorganisaties lie ten zich na de vergadering ge matigd positief uit over de kansen dat sociale vernieu wing daadwerkelijk „iets" op levert. Roos, die achteraf toe gaf deze eerste vergadering in Leiden van een sociale ver- nieuwingswijkgroep best met beven tegemoet had gezien, heeft in ieder geval bereikt dat een groot deel van de scep sis bij de bewoners is weggeno men. Het succes van de sociale vernieuwing hangt nu nog af van het verwezenlijken, bin nen een redelijk tijdsbestek, van de voorstellen die in de werkgroep worden geopperd. LOMAN LEEFMANS OEGSTGEEST Een 17-jarige bromfietser is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising Rhijngeester- straatweg/Deutzstraat in Oegstgeest. De bromfietser stak plotse ling vanuit de Deutzstraat tussen enkele auto's door de weg over. Een 31-jarige automobiliste, die op de Rhijngeesterstraat- weg reed kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd geschept en is met een verwonding aan een been overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J G maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal, via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ ■I H l i lH»»» *mU

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11