Saddam dreigt met kernwapens Pu, f. 1^— 6 3 4 5 9 10 12 13 Grenzen ►l00< 4 4 Orions van Valkenburg naar Middellandse Zee Irak dreigt en VS met Nederland aanslagen Stofwisselingziekte oorzaak open ruggetje wil miljard bezuinigen op ontwikkelingshulp 14 Dagen Gratis CeidócSou/tarit @owa/nt PP Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Dinsdag 29 januari 1991 82ste jaargang no. 24942 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur om streeks min 4 graden. Morgen eerst perioden met zon. In de loop van de dag ook wolken velden, maar droog. Middag- temperatuur ongeveer 2 gra den. Zwakke tot matige zuid oosten wind. LïlOlievlek Golf ruimt chzelf mogelijk op" TTERDAM De grote olievlek die zich in de Perzi- e Golf heeft gevormd zou zichzelf gedeeltelijk op inen ruimen. Snelle, omvangrijke pogingen om van- het Westen naar de Golf te reizen hoeven dan ook nodig te zijn. Dat zegt woordvoerder D. Kaakebeen het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Internationa- Volgens hem leert de ervaring dat bij grote oliever- ilingen een deel van de olie verdampt of naar de bo rn zakt. De'hoge temperatuur van het water in de en If en de hitte op het land zouden daar de oorzaak van i. Overigens hoeft dat niet altijd het geval te zijn. ilgens Kaakebeen moet daarom goed onderzocht wor- i wat er precies gedaan kan worden aan de olievlek. a< ut Internationale heeft het verzoek gekregen te in- Wf itariseren wat de mogelijkheden zijn. Het bedrijf is g niet gevraagd om daadwerkelijke actie, gina 3: Olie genadeklap voor dieren VALKENBURG Het kabinet heeft besloten twee Orion-pa- trouillevliegtuigen van het mari nevliegkamp Valkenburg naar de Middellandse Zee te sturen, na dat de NAVO hier gisteren om had gevraagd. Behalve twaalf bemanningsleden per vliegtuig gaat een groep van vijftien mensen mee als grond personeel. Vanaf standplaats Sici lië zullen de toestellen zich bezig houden met het beveiligen van de scheepvaartroutes. Nederland heeft in totaal dertien Orions, die Valkenburg als thuis basis hebben. De toestellen, die tussen 1980 en 1984 zijn aange kocht bij Lockheed, hebben 45 Ze hebben als taak vlootbewegin gen te volgen en in oorlogstijd vijandelijke eenheden op te spo ren en uit te schakelen. De vlieg tuigen zijn met name uitgerust met apparatuur voor onderzee- bootbestrijding. Voor dit doel zijn de Orions in beginsel met doel zoekende torpedo's uitgerust. Nederland heeft overigens al Orions ingezet voor de Golfoor log. Een Orion werd gebruikt voor het transport van onderde len voor de Nederlandse schepen in de Golf en benodigdheden voor het marinenoodhospitaal in de Verenigde Arabische Emira ten. Nieuwe aanslagen in Turkije en Athene ANKARA In de Turkse stad Izmir zijn vanochtend drie bommen ontploft bij het Frans consulaat, de Turks-Amerikaanse culturele vere niging en een Amerikaanse opslag plaats. Bij de aanslagen viel één ge wonde en ontstond materiële schade. Dit weekeinde waren Amerikaanse, Franse, Japanse en Saudische gebou wen in Turkije het doelwit van bom explosies. Ook in Athene volgen de bomaanslagen elkaar de laatste da gen snel op. Gisteravond ontploften er bommen bij de Israëlische ambas sade en een kantoor van British Pe troleum. De bommen veroorzaakten veel schade, maar geen persoonlijke ongelukken. !u IRAK WIL VERGELDING VOOR TE GROTE VERLIEZEN DEN HAAG Voor de Iraakse radio is vandaag een verklaring voorgelezen van het .Nationale en Pan- Arabische Strijdfront van het Arabisch schiereiland" waarin Arabieren worden opgeroepen belangen aan te vallen van de Verenigde Staten, Nederland, Groot- Brittannië en Frankrijk. Radio Baghdad riep vorige week vrijdag al alle mos lims op de belangen aan te vallen van de landen die deelnemen aan de strijd te gen Irak en ook toen werd Nederland met name ge noemd. Het Verbond van Verzeke raars heeft intussen zijn le den meegedeeld dat schade ontstaan door aanslagen die als achtergrond de Golfoor log hebben, niet moet wor den vergoed. Volgens een woordvoerder van het ver bond, waarbij alle verzeke ringsmaatschappijen in Ne derland zijn aangesloten, staat het de verzekerings maatschappijen vrij om van dit advies af te wijken. Uit boosheid over de Neder landse deelname aan de oorlog in de Golf hebben activisten gistermiddag voor 50.000 gulden schade toege bracht aan de expositie in het Defensievoorlichtings centrum in Den Haag. Acht actievoerders vernielden enkele vitrines en gooiden zakjes met verf tegen pane len, waarop tekst en uitleg wordt gegeven over de oor log. Ze konden er ongehin derd vandoor gaan, omdat er geen speciaal toezicht op de ruimte was. De tentoon stelling kan morgen weer worden bezocht. Bush net zo populair als na invasie Panama WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft zijn oude populariteitsrecord geëvenaard. Een opiniepeiling van de Washington Post en ABC News wijst uit dat 79 procent van de Amerikanen achter het algemeen beleid van Bush staat, net zoveel als na de invasie van Pa nama in december 1989. BAGHDAD Als de Iraakse verliezen te groot worden ziet de Iraakse president Sad dam Husayn zich ge noodzaakt tot het inzet ten van niet-conventio- nele wapens. Saddam zei in een vraagge sprek met CNN-correspon- dent Peter Arnett dat op zijn raketten chemische, biologische en nucleaire koppen kunnen worden ge monteerd. Het is bekend dat Irak chemische en biologi sche wapens bezit, maar het is niet bekend of het in staat is raketten met kern koppen te lanceren. Arnett, die bij Saddam was ontbo den en anderhalf uur met de Iraakse leider sprak in Baghdad, zei dat Saddam vindt dat hij in de striid wa pens mag gebruiken die ge lijk zijn aan de wapens die tegen zijn land worden ge bruikt. Hij zei verder dat hij zich niet zal onthouden van gebruik van chemische wa pens indien de bondgenoten ze gebruiken. „Irak zal wapens gebruiken die gelijk staan aan (niet de zelfde zijn als, red.) de wa pens die tegen ons worden gebruikt". Saddam wees erop dat de Deze Iraake foto toont, volgens het eigen persbureau INA, door c VS als eerste olie als wapen hebben gebruikt door Iraakse tankers en installa ties op land aan te vallen. Hij zei niet te kunnen voor spellen hoe lang de oorlog zal duren, maar beloofde: „Veel bloed zal aan alle zij den worden vergoten". In een boodschap aan het Amerikaanse volk zei Sad dam: „Ik wens de Amerika nen het beste en bid dat geen van hun zonen zullen sterven. Het gehele volk van Irak is dankbaar voor de nobele zielen die tegen de oorlog demonstreren". Premier Shamir van het gisteren opnieuw beschoten Israël heeft Irak gewaar schuwd dat het „zeer, zeer ernstige risico's" zou nemen als het besluit chemische wapens in te zetten tegen Israël. Minister van defen sie Moshe Arens zei dat zijn land militaire noodplannen klaar heeft liggen om een chemische aanval te vergel den. Via de Israëlische tele visie werd de bevolking gis teren voorbereid op een aanval met gifgas. Generaal Petrov, commandant van de Sovjettroepen voor chemi sche oorlogvoering, zei dat Irak beschikt over zo'n 2000 tot 4000 ton gifgaswapens. Pagina 3: Ontspannen Saddam overtuigd van winst op Bush en ^orbatsjov litgesteld ASHINGTON De ovjet-Amerikaanse top e voor 11 tot 13 februari de agenda stond is uit- esteld vanwege de oorlog de Golf. t heeft de Amerikaanse linister van buitenlandse ken, James Baker, gisteren Washington bekendge- aakt nadat hij eq zijn Sov- collega Aleksandr Bess- ertnych een onderhoud adden gehad met president eorge Bush. Volgens Baker ordt de top verschoven aar een nader te bepalen atum in de eerste helft van jaar. Baker en Bessmert- h roerden het Sovjeting- pen in de Baltische staten et aan als mogelijke reden lor het uitstel van de top. agina 6: Uitstel top on- erstreept morele dilemma an Bush een krant ontvangen? Bel issen 18.00 en 19.00 uur, za- rdags tussen 14.00 uur en 5.00 uur, telefoonnr. 071-122 J8 en uw krant wordt nabe- ürgd. Brokken Een Amerikaanse Patriot-raket schakelde gisteren een Iraakse Scud-B-raket uit boven Saudi-Ara- bië. Maar deze Saudi's zitten met de brokken, want enkele wrakstukken van de raketten landden op hun tuinbouwbedrijf. Er vielen geen gewonden, maar veel komkommers en tomaten konden als verloren worden beschouwd. FOTO: AP NIJMEGEN Een erfelijke stofwisselingsziekte bij de moeder is mogelijk de oorzaak van de geboorte van kinderen met een „open ruggetje" of anencefalie (het ontbreken van hersenen). Dat is gebleken uit onderzoek van vier artsen van het Academisch Zieken huis Nijmegen St. Radboud (AZN). Vrouwen met deze ziekte heb ben teveel homocysteine in hun bloed. Dat wordt veroor zaakt door gebrek aan een be paald enzym, dat zorgt voor de omzetting van homocysteine in andere stoffen. Uit het on derzoek is nu gebleken, dat de stofwisselingsstoornis hai den. Normaal komt deze ziek te maar bij één op de honderd vrouwen voor. Volgens de onderzoekers is het mogelijk, dat toediening van extra vitaminen B6, B12 en fo liumzuur de geboorte van kin deren met neurale-buisdefec- ten kan voorkomen. De vita minen zorgen er namelijk voor, dat een teveel aan homo cysteine voorkomen wordt. Er zal een nieuw onderzoek opge zet worden om de resultaten van toediening van extra vita minen te meten. Werkgevers bereid ziektekosten over eerste zes weken te betalen DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven is bereid de loon kosten van een zieke werknemer de eerste zes weken te betalen. De werknemer moet dan wel de eerste twee ziektedagen voor eigen rekening nemen. Voorzitter Ruding van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft dat vanochtend gezegd voor de KRO-radio. Ruding voegde daar wel aan toe dat de bereidheid van de werkgevers afhankelijk is van andere maatregelen die het kabinet neemt op het terrein van de sociale zekerheid. Momenteel draait de overheid op voor het grootste deel van de ziektekosten. In het kader van de tussenbalans heeft het kabinet voorgesteld dat werkgevers de eerste zes weken van de ziekte voortaan zelf moeten betalen. Eventueel kunnen ze zich daartegen verzekeren. EN HAAG Premier ubbers vindt dat er tot i met 1994 in totaal een iljard gulden kan wor- in bezuinigd op ontwik- Hij heeft dat voorstel gedaan in het ka der van de tussenbalans. Tegelijkertijd kwam de PvdA met het plan de investeringsaftrek af te schaffen. Daarmee zou 600 miljoen gulden worden bespaard. Vorig jaar werd 0,92 porcent van het Bruto Nationaal Pro- dukt (BNP) besteed aan ont wikkelingssamenwerking. Lubbers vindt dat voortaan met 0,7 procent kan worden volstaan. Dat percentage wordt door de meeste westerse landen gehanteerd. Boven de 0,7 procent die Lubbers voor stelt voor 'zuivere' ontwikke lingshulp, komt nog geld voor onder meer asielzoekers en vluchtelingenhulp. Minister Pronk heeft een te genvoorstel ingediend om een half miljard te bezuinigen. Hij wordt gesteund door zijn eigen partij de PvdA, die vindt dat een rijk land als Nederland een fors bedrag aan ontwikke lingshulp behoort uit te geven. De PvdA vindt tevens de investeringsaftrek voor het midden- en kleinbedrijf kan worden afgeschaft. Momenteel is die 18% voor investeringen van ƒ3100 tot ƒ51.000 en dan aflopend tot 2% voor investe ringen tot maximaal 475.000. De onderhandelingen over de tussenbalans verlopen niet voorspoedig. Het kabinet moet ongeveer 17 miljard gulden besparen om de overheidsfi nanciën weer op peil te bren gen. CDA en PvdA hebben sterk uiteenlopende opvattin gen over de manier waarop dat geld bijeen moet worden gebracht. Pagina 5: Overleg over tus senbalans verloopt zeer moeizaam AUTOVERHUUR F.PRAMf&iRS Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 16 PAGINA'S Hoe netjes kan Golfoorlog blijven Voorhoeve: Europese Politieke Unie nog ver weg Huurders zijn slecht af met woning corporaties Wilde haren zijn eraf bij couturier Lacroix Aegon vindt hoger bod wm Nationale onvoldoende I Leidse antiquaar vraagt twaalf mille voor onbekend jeugdwerk van Gerrlt Komrij Proserpina vertrekt uit Nieuwe Wetering Zilkers tegen verbreding van Hoogduinweg/ Beeklaan Wielerploeg Peter Post vindt doping fabeltje GEESTELIJK LEVEN/OPINIE. GOLFOORLOG BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO9/1 SPORT KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Ouderen die zonder baan zitten en het al bijna op gegeven hebben ooit nog aan de slag te kunnen gaan, lezen vandaag goed nieuws in de Leidse Cou rant. De overheid gaat het goede voorbeeld geven. Bij sollicitaties wordt daar voortaan niet meer ge keken naar de leeftijdsgrenzen maar meer naar de gebleken geschiktheid van de kandidaten. Op die manier wordt er wat gedaan aan de verbetering van de werkgelegenheid voor mensen die ouder zijn dan vijfenvijftig jaar. Dergelijke grenzen worden - als u dat soms dacht - nimmer gesteld aan mensen, die (proef-)abonnee van de Leidse Courant willen wor den. Zelfs het totale aantal dat zich meldt, kent geen grenzen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: I Straat: J Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - n I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag i OF BEL: 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan worden geweigerd. I n proefabonnement

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1