Tijd werkt voor te geallieerden" Troepen Irak Heserteren' Eenzame stem achter de vijandelijke linies ntwoord op chemische wapens probleem geallieerden Carnavalsoptochten niet overal afgelast CNN: 24 doden in Dour Zeelieden willen in Suezkanaal van boord GOLFOORLOG CcidócSouACMit ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 7 In het Amerikaanse stadje Ralieigh laat bouwvakker Bobby Lignon duidelijk merken dat hij de Amerikaanse troepen in het Golfgebied steunt, terwijl hij bezig is met het repareren van de riolering. FOTO: ANP Spanje is tegen NAVO-deelname MADRID Spanje is tegen de deelname van de NAVO aan de Golfoorlog mocht Irak NAVO-bondgenoot Turkije aanvallen, zo heeft de Spaanse regeringswoordvoerster Rosa Conde gisteren verklaard. „De verdediging van Turkije be hoort tot de taken van de mul tinationale strijdmacht zoals omschreven in VN-resolutie 678 tegen Irak", aldus Conde. De woordvoerster verklaarde voorts dat de Spaanse regering denkt dat, op basis van gege vens die zij heeft ontvangen, de oorlog nog zeven of acht weken zal voortduren. Versneld steun voor de 'frontlijnstaten' AMMAN Nederland zal versneld 93 mil joen gulden betalen aan de drie 'frontlijnsta- ten', Egypte, Turkije en Jordanië. Elk land zal eenderde van deze hulp krijgen, ver klaarde een Nederlandse diplomaat in Am man. Hij was de afgelopen week in Jordanië om de zaken in EG-verband te regelen. De Europese Commissie heeft, los van het hui dige Nederlandse programma, nu een half miljard Ecu uitgetrokken voor de drie be treffende landen. Formeel is de hulp al maanden geleden toegezegd om de negatie ve effecten van de VN-sancties tegen Irak te verlichten. Met het uitbreken van de oor log is de zaak meer acuut geworden. Van daar ook dat Nederland de hulp nu in ver sneld tempo wil overmaken. HEERLEN De openbare carnavalsvieringen blijken niet in heel Limburg te zijn afgelast. Diver se verenigingen hebben gisteren besloten het ad vies van de Bond van Carnavalsverenigingen in Limburg, om af te zien van openbare festiviteiten, naast zich neer te leggen. Bovendien negeren zij de oproepen van de burgemeesters om dit keer van wege de Golfoorlog optochten niet te laten door gaan. De verenigingen volgen het voorbeeld van de grote carnavalsociëteit Jocus in Venlo die van mening is dat in het verleden bij oorlogen elders in de wereld ook nooit signalen zijn vernomen om het feest niet te laten doorgaan. De gemeenten die wel gaan feesten zijn onder meer Belfeld, Swal- men. Gulpen en Wittem. Ook de grote carnavals optocht in Oldenzaal in Twente gaat gewoon door. fNERAAL SCHMITT, CHEF-STAF FRANSE STRIJDKRACHTEN: ■Van onze correspondent Bob van Huët) RIJS „In deze oor- werkt de tijd voor ons. tijd spaart mensenle ns. Saddam Husayn put h uit in het restaureren n zijn leger. Maar hij iet dat zijn soldaten eds meer de kluts *1 /ijtraken. Onze kracht is wachten met het lan- ffensiefEen bewijs arvoor is een van Sad- ms laatste uitspraken, melijk dat de geallieer- v; n bang zouden zijn voor Sn confrontatie op het nd. Dat wil zeggen dat aijj haast heeft zo'n oorlog i si beginnen". Si "Jvorens hij de pers verder te eJiord zal staain wil Maurice Jhmitt, stafchef van de Fran- strijdkrachten, een zaak lidelijk hebben: over de mili- Mre bijdrage in de Golfoorlog t in geen enkele twijfel be- d aan. „Om Kuwayt te kunnen irivrijden moet de Iraakse oor- dgsmachine worden verme ngd. Met het geallieerde op- i frbevel zijn vooraf afspraken kjmaakt. De Franse lucht- leacht voert aanvallen uit in .uwayt en in Irak", og een misverstand blijkt er nj bestaan. „In tegenstelling cj>t wat het AFP (het Franse z«prsbureau) heeft gemeld heb ik nooit beweerd dat vijftig procent van de Iraakse lucht macht is uitgeschakeld. Ik heb slechts de hoop uitgesproken dat het zo zou zijn", aldus de Elzasser generaal, die luite nant was in de Korea-oorlog en kapitein in de Algerijnse. „Deze oorlog verkeert nog maar in het begin van de eer ste fase. Ik heb daarom alle bewondering voor degenen die nu al definitieve conclusies kunnen trekken", schiet hij voor de boeg van betweters buiten dienst. Door de ongunstige weersom standigheden van de laatste dagen hebben satellieten en spionagevliegtuigen nog niet het exacte beeld kunnen ge ven van de klap die Saddam is toegebracht. Maar volgens Schmitt js Iraaks nucleaire po tentieel volledig vernietigd. „Het chemische arsenaal is voor driekwart uitgeschakeld. Voor de militaire en civiele communicatie geldt hetzelfde, zelfs als de Irakezen de voor zorg hebben genomen een deel van hun telefoonnet in te gra ven. De raffinaderijen zijn voor het grootste deel on bruikbaar. Conclusie: Saddams militaire infrastructuur is al behoorlijk aangetast. De geal lieerde luchtmacht ondervindt in elk geval geen weerstand van betekenis. Uit de laatste wereldoorlog weten we hoe demoraliserend het voor de grondtroepen is als ze perma nent worden bestookt en nooit hun eigen vliegtuigen zien. Mijn idee is dat de geallieer den minder bommen kunnen besteden aan het uitschakelen van ondergrondse hangars en vliegvelden. De geallieerde luchtsuperioriteit is totaal. Elke keer als het tot een tref fen kwam met Iraakse toestel len werden die neergeschoten of gingen ze op de vlucht. Als ze zo aardig zijn op te stijgen... Saddam doden Schmitt ontkent berichten als zouden de geallieerden hebben geprobeerd Saddam Husayn met een zeer gericht bombar dement te doden toen deze vo rige week zijn troepen inspec teerde. „Een beetje gezond verstand, graag. Noch het Amerikaanse, noch het geal lieerde, noch het Franse com mando heeft serieus overwo gen dat het mogelijk zou zijn ergens in Irak een man te tref fen en dan nog met een luch tactie. Ik heb de indruk dat Saddam persoonlijk niet veel riskeert. Hij zit in zijn bunker met flessen mineraalwater, rantsoenen en misschien nog wel meer". Het brengt hem op de rol van de media. „De Patriot-rakket- ten hebben opmerkelijke suc- cesssen geboekt. Maar afgaan de op het tv-spektakel dat CNN ervan maakt wordt het succes ook een beetje overdre ven. Die journalisten die hun gasmasker zoeken... alsof ze niet weten waar dat ligt of hoe ze het moeten opzetten. Soms dacht ik dat het een manier was om hun bazen om opslag Generaal Maurice Schmitt. te vragen", zegt Schmitt grin nikend. Wat soldatenhumor moet kunnen, ook onder deze omstandigheden. Arsenaal Gespeend van elke humor is zijn analyse van de opbouw van het Iraakse arsenaal. „In" 1989 heb ik al gewaarschuwd voor de militaire ontwikkeling van Irak tot een destabilise rende factor in de regio. Som migen hebben mijn uitspraken toen uitgelegd als een poging de defensiebegroting te beïn vloeden. Maar ook Sjevard- nadze waarschuwde voor Irak tijdens het ontwapeningsover- leg in Wenen". Frankrijk hoeft niet alleen het boetekleed te dragen voor de Iraakse herbewapening, vindt Schmitt. In de oorlog tussen Iran en Irak hèbbei? verschil lende Europese landen Sad dam Husayn geholpen. Hij herinnert eraan dat zes lan- FOTO: AFP den, waaronder Nederland, mijnenvegers naar de Golf hebben gestuurd om de scheepvaart te garanderen. „Ik geef onze schuld toe. Maar het overgrote deel van Sad dams arsenaal is Russisch. Tje- choslowakije, China en Noord- Korea hebben eveneens flink geleverd, zoals Oostenrijk ar tillerie heeft verkocht, Italië mijnen, Zwitserland luchtaf weergeschut en Zweden ander materiaal. De meeste naties hebben die informatie uitge wisseld. Saddams potentieel is bekend aan de geallieerden". Verklaart die uitwisseling het feit dat een Saudische F15-pi- loot deze week twee Iraakse Mirages neerhaalde? Generaal Schmitt: „Ik denk het niet, het is eerder een resultaat van de goede coördinatie van de luchtdefensie. De Iraakse toe stellen waren meteen gesigna leerd door de AWACS en kansloos tegen de overmacht". ril V) IHARAN Een gezaghebbende Amerikaanse militai- commentator, oud paratroeper kolonel David Hac- jworth, de meest onderscheiden nog levende Ameri- aanse soldaat, beweerde in een interview met The Ti- 1 aes dat nu al gedemoraliseerde Iraakse troepen deser eren en de grens overtrekken. lackworth, die sinds vorige maand in Saudi-Arabië verblijft, kseert zijn controversiële verklaring op bezoeken aan de grens ti meldingen van Kuwaytse speciale eenheden die achter de :<taakse linies opereren. Hackworth is er zelf van overtuigd dat ne oorlog niet lang meer zal duren. „Ik weet niet of een grond- i önval zelfs wel nodig zal zijn", aldus de kolonel. „Ze worden ifgestraft door alle 2000 geallieerde vliegtuigen". Hoewel Hac- iworths voorspellingen haaks staan op die van commandant nlhristopher Hammerbeck van de Britse Woestijnratten, die deze tteek heeft gezegd dat de oorlog zich nog wel tot Pasen kan ïïoortslepen, is er in legerkringen veel respect voor de mening i|an Hackworth. Zo voorspelde hij in april 1971 dat de Noord- jjietnamese vlag vier jaar later boven Saigon zou wapperen. En iat kwam uit. Mister Ik Sandman Korporaal Keith Lamont Dorsette uit Brooklyn is in het gewone leven beroepsmusicus. Als reservist mag hij zich echter ook in het mulle zand van de Sau dische woestijn uitleven op zijn saxofoon, zolang de vijand niet binnen gehoor- safstand is. FOTO: AP PETER ARNETT: BAGHDAD Het is een grote verantwoordelijk heid om praktisch de eni ge bron van nieuws te zijn vanuit een land, vooral in oorlogstijd. Ongetwijfeld zullen er beschuldigingen komen dat een correpon- dent die in een hoofdstad blijft wanneer zijn colle ga's zijn uitgewezen wordt gemanipuleerd voor pro- paganda-doeleinden, of maar zo weinig mag zeg gen dat zijn verslagen een verwrongen beeld van de situatie geven. Peter Arnett, de correspon dent van CNN in Baghdad, is een gehard man, een door de wol geverfde oorlogscorrepon- dent die waarschijnlijk beter dan ieder ander de druk die de Irakezen op hem uitoefenen zal kunnen weerstaan. Dertig jaar lang heeft hij oorlogen en geweld verslagen. Hij heeft ge woond en gewerkt in landen als de Sovjetunie, Zuid-Afrika, Zuid-Vietnam en Israël, waar de beperkingen die correspon denten worden opgelegd enorm zijn. In de eerste dagen van de oor log leverden hij en zijn twee collega's sterke verslagen die overal in de wereld met veel waardering zijn ontvangen. Maar Arnetts berichtgeving is nu onderhevig aan censuur en dus noodgedwongen eenzijdig. Zijn bewegingsvrijheid is be perkt en de Iraakse autoritei ten bepalen zorgvuldig tot welk nieuws hij toegang krijgt. Eerder deze week meldde hij een geallieerde aanval op wat volgens Irak een fabriek voor babyvoeding was. Zijn camera noch zijn commentaar beves tigde echter wat hem van ho gerhand was verteld. CNN zelf gaf voorrang aan Amerikaanse berichten dat het een produk- tieplaats voor biologische wa pens was geweest. Arnett, tegen de zestig, ge scheiden ën met twee kinde ren, is geboren in Nieuw-Zee- land en maakte voor het eerst naam in Zuidoost-Ajië. Hij was één van de jonge Australi sche en Nieuwzeelandse ver slaggevers in het gebied die in Peter Arnett. 1962 uit Indonesië werden ge zet en werkte daarna als free lancer in Laos. In 1966 won hij de Pulitzer Prize (de hoogste Amerikaanse media-onder- scheiding) voor zijn berichtge ving over de Amerikaanse be trokkenheid in Vietnam voor Associated Press. Hij verbleef tot 1975 in Saigon. Waar conflicten waren, was ook Arnett: El Salvador, Nica ragua, Afghanistan. Hij was in Tel Aviv tijdens de oorlog van 1973 en in Bayruth tijdens de vliegtuigkaping in 1985. In 1981 ging hij werken voor het toen één jaar oude CNN. Zijn laatste standplaats was Jeruza lem. Daarvoor bevond hij zich in Moskou, waar hij zelfs in de vroege dagen van Gorbatsjov te maken kreeg met de gebrui kelijke pesterijen waar wester se verslaggevers zich aan moesten onderwerpen. In 1987 DOUR De geallieerde bombardementen hebben grote schade aangericht in het Iraakse stadje Dour, 160 kilometer ten noorden van Baghdad. Bij een aanval op de stad ziin 24 Iraakse burgers om het leven gekomen, zo meldde journalist Peter Arnett van het Amerikaanse nieuwsnet CNN gisteren vanuit Baghdad in een verslag dat vrijgegeven werd door de Iraakse censuur. Dour ligt 20 kilometer ten zuidoosten van Tikrit, de geboorteplaats van de Iraakse president Saddam Husayn. Arnett telde 23 totaal vernielde grijze stenen huizen. werd hij in elkaar geslagen toen hij aan de vooravond van de top in Washington had be richt over de protesten van joodse refuseniks. Collega's die met hem hebben 'gewerkt zeggen dat hij geen waaghals is, maar een man die weet wat oorlog kan doen en teweeg kan brengen. Terwijl de moed van de twee andere verslaggevers in het al-Rasjid- hotel in Baghdad geboren was uit hun onervarenheid met ge schutvuur, wist Arnett dat ra ketten gebouwen kunnen bin nendringen. Toch was het Ar nett die in discussie ging met de Iraakse wachtposten terwijl de bommen en het glas hem om de oren vlogen. Censuur Arnetts berichtgeving vanuit Baghdad, zo zou hij zelf toege ven, moet worden bekeken in de wetenschap dat het is wat de censuur wil zien en horen. Hij beschreef deze week de markten in de stad, de aanwe zigheid van voedsel en de re actie van het leger op zijn aan wezigheid met een camera. Ook was hij in staat een verge lijking te trekken - een con trast - tussen Baghdad en het Hanoi uit de tijd van de Ame rikaanse bombardementen. MICHAEL BINYON (c) The Times .ONDEN Afgezien van planning van het ondoffensief en de •oortzetting van de lucht- nvallen zijn er twee be- ingrijke vragen die de {eallieerde bevelhebbers overweging moeten ne- ?n. Hoe moet gerea- ;eerd worden als Irak een nval doet met chemi- he of biologische wa ns? En hoe kunnen de 'ersterkte betonnen bun- ;ers die president Saddam "usayn, een aantal van ijn vliegtuigen en zijn nu- :leaire, chemische en bio logische projecten be- :hermen, worden getrof fen? 'ndanks de vele informatie lie de inlichtingendiensten be- itten over Iraks militaire po- entieel is er nog steeds geen ivertuigend bewijs dat Husayn irin is geslaagd een effectieve ïhemische lading te ontwikke- in voor zijn Scud-raketten. 'och hangt het hiervan af in Welke richting de Golfoorlog ich zal begeven. Israël, een >otentieel doelwit voor een ihemische aanval, is er nu van tvertuigd dat Saddam hiertoe le middelen bezit. Het Westen daar nog niet zeker van. 'echnisch gezien lijkt het on waarschijnlijk dat de Irakezen een chemisch wapensysteem bezitten dat met grote stellig heid doel zal treffen. Volgens sommige experts zou een che mische kop de balans van de Scud-raket zo verstoren dat de ballistische sturing ervan ern stig gehandicapt zou zijn. „De Scud was eerst een wapen voor het slagveld", aldus een deskundige. „Er kwam een Scud-B variant met meer mo gelijkheden en vervolgens kwamen er de Iraakse varian ten (de al-Hussein en de al- Abbas). Om het bereik te ver groten moet explosieve massa plaats maken voor brandstof. Het zwaartepunt is dus al naar achteren verschoven, waar schijnlijk zover als maar mo gelijk is". Gifgas of bacterie-dragers zijn licht zodat de stoffen zich over het doel kunnen verspreiden. De Irakezen zouden een nieuw ontwerp hebben moeten ma ken om de raket in balans te houden. De langere-afstand Scuds raken het doel met een snelheid van bijna twee kilo meter per seconde. Hierdoor wordt de temperatuur van de 1 raket, en alles er binnenin, tenminste 300 graden Celsius hoger. „Weinig van de beken de gifgassen zouden dit kun nen doorstaan", aldus de des kundige. Er zijn ook andere manieren die een chemische aanval mo gelijk maken, per vliegtuig of door middel van artilleriege- schut. Hieraan zijn echter risi co's verbonden. Als Saddam zijn vliegtuigen opdracht zou geven Israël te bestoken met chemische bommen, kunnen de Iraakse- piloten over Syrië of Jordanië vliegen op het ge vaar af dat geallieerde vlieg tuigen de Iraakse bommen werpers zouden onderschep pen in het Jordaanse lucht ruim. Het is niet zeker hoe Amerika en de bondgenoten zouden re ageren indien Saddam de oor log laat escaleren door naar chemicaliën en zenuwgas te grijpen. Maar als de reactie „met gelijke munt" zou moeten zijn, zijn er slechts drie opties: een tactische nucleaire aanval, hetgeen door Washing ton en Londen al van tafel is geveegd; een chemische aan val, die rampzalige gevolgen zou hebben voor de Iraakse troepen aangezien die niet zo goed beschermd zijn als de ge allieerden; of een geheim wa pen als een brandstof-lucht- explosiesysteem, een bom die brandstofdampen verspreidt in de atmosfeer. De brandstof zou vermengd met lucht een ex plosie met hetzelfde effect als een tactische nucleaire bom veroorzaken. Volgens Amerikaanse rappor ten van drie maanden geleden zou Irak mogelijk een derge lijk wapen hebben ontwik keld. De technologie voor de produktie van dit wapen is echter zo ingewikkeld dat dit onwaarschijnlijk lijkt. Er zijn ook geen aanwijzingen dat Amerika zich de afgelopen ja ren met dit project heeft bezig gehouden. Vroege versies die voornamelijk uit napalm be stonden werden zonder veel succes tijdens de Vietnamoor- log gebruikt. Het onderzoek en de ontwik keling werden toen gestaakt, maar de mogelijkheid bestaat dat het project is hervat toen in het midden van de jaren tachtig berichten op begonnen te duiken dat ook de Sovjetu nie zich met een dergelijk wa pen bezighield. Experts zeggen dat het verwoestende gevolgen zou hebben voor een gebied van ongeveer 500 vierkante meter. Graniet Het enorme bunker-netwerk van de Irakezen is een ander probleem. Er zijn geen niet- nucleaire wapens die meer dan dertig meter onder de grond kunnen doordringen. Bekend is dat een aantal van Saddams bunkers zich meer dan negentig meter onder de grond bevinden, beschermd door de aarde, versterkt beton en schokopvangers. De bunkers, die zijn gebouwd Sommige Israëli's waarschuwen tijdens minister Genschers bezoek aan hun land tegen 'Duits^É ben zoveel verschillende veaus dat er maar één manier is om ze te vernietigen: een springlading onder de con structive aanbrengen. „Je zou een raketgestuurde bom nodig hebben, maar het maakt heel veel uit of de bunker omgeven wordt door aarde of door gra niet", zegt een deskundige. „Het moge zo zijn dat we deze ondergrondse bunkers niet kunnen vernietigen, maar ze hebben allemaal uitgangen en ingangen", aldus een militaire bron. „Dat is waar je je op moet richten". MICHAEL EVANS (c) The Times ROTTERDAM De zeel- iedenbond FWZ overlegt met de directie van de Amsterdamse rederij Spliethoff over het van boord halen van beman ningsleden van de Artis- gracht voordat dit schip het Suezkanaal passeert. De rederij beschouwt dit nog niet als oorlogsgebied Twee stuurlieden hebben echter la ten weten niet verder te wil len varen. Zij vinden dat ook het Suezkanaal tot oorlogsge bied moet worden gerekend. Ook de overige bemanningsle den hebben grote bedenkin gen. De Artisgracht ligt nu nog in de Rotterdamse Waal haven. Volgens plan moet het in het Engelse Huil munitie la den voor het Britse leger. De eindbestemming is de Saudi sche haven Al Jubayl in dat deel van de Perzische Golf dat de reders als oorlogsgebied be schouwen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7