„Als Irak ons aanvalt is NAVO verplicht te helpen „Ziekte van de ernst" slaat weer om zich heen AMBASSADEUR TURKIJE REKENT OP BONDGENOOTSCHAP r GOLFOORLOGCcidAcSouiontzaterdag 26 januari 1991 paoOI Komt de NAVO in oorlog met Irak? De vraag is niet theoretisch meer, sedert vanaf een Turkse vliegbasis bombardementsvluchten worden uitgevoerd op Iraakse doelen en Nederlandse Patriot-squadrons diezelfde luchthaven verdedigen. De Turkse ambassadeur in Ne derland, Bilgin Unan, laat er geen misverstand over be staan: als zijn land wordt aangevallen zijn alle NAVO- lidstaten verplicht te hulp te schieten. Niet alleen omdat Turkije volwaardig NAVO-lid is, maar ook om de „Eu- 1% T A M 7M V 1 l J ropese hoeksteen in de islamitische wereld" niet verlo- m m- ren te laten gaan. DEN HAAG Voor cie deur van de Turkse resi dentie staat een mobiele ME-post van waaruit het pand permanent in de ga ten wordt gehouden. De Golfcrisis brengt spannin gen met zich mee en zeke re risico's, waaraan am bassadeur Bilgin Unan wordt herinnerd op elk moment dat hij uit het raam kijkt. Goedlachs en opgeruimd is hij niettemin gebleven. Met een kop Turkse koffie vrijwel permanent in de lin kerhand en af ei\ toe prikkend in 'home made' appelgebak be nadrukt hij voortdurend dat wij de zaken toch vooral niet te donker in moeten zien. „Zet die bandrecorder nou maar uit en laat ons over aangenamer zaken spreken", dringt hij meerdere malen aan, onder wijl diplomatiek grinnikend. Of Irak na de oorlog uiteen zal vallen en welke gevolgen de oorlog kan hebben voor fun damentalistische stromingen in het Midden-Oosten; dat zijn allemaal zaken waarover een ambassadeur moeilijk kan spreken. Maar als de rol die Turkije zélf in het Golfconflict speelt ter sprake komt, blijkt hij opmerkelijk openhartig. Unan draait er niet omheen: vanaf de vliegbasis In^irlik worden inderdaad al enige tijd aanvalsvluchten op Iraakse doelen uitgevoerd. En inder daad: één en ander betekent dat er een risico is voor een Iraakse tegenaanval. De am bassadeur, zorgvuldig formule rend: „We zijn nog niet aange vallen en zolang we niet wor den aangevallen zullen we ook niet terugslaan. Zeker niet in een grondoffensief. Laten we hopen dat het ook niet zal ge beuren, want eerlijk gezegd kan ik niet inzien welk mili tair of politiek belang Irak kan hebben bij een aanval op Turkije". Geen provocatie De Iraakse regering be schouwt de geallieerde vluch ten vanaf Ingirlik intussen als een daad van agressie. „Nee, nee, wij provoceren nie mand!", protesteert de ambas sadeur. „U moet goed begrij pen dat Turkije zélf niet ge welddadig optreedt. We han delen volledig binnen het ka der van de resoluties van de Veiligheidsraad. We hebben ook beslist geen kwade bedoe- DEN HAAG Enkele dagen geleden werd be kend dat België Mexico is binnengevallen. Men had zich vergist in de Golf. De oorlog was nog maar en kele uren oud, of ook de eerste grappen rond het thema Golf, Husayn en oorlog waren geboren. Ondertussen besloten om roepen geen geweldsfilms meer uit te zenden „uit overwegingen van piëteit" en wordt het zuiden des lands zelfs deels het car naval onthouden. Een on gepaste verkenning van een dubbele moraal. Een Israëlische soldaat is door een Arabier met een bajonet aan een boom gespiest. Een makker vraagt hem vol deel neming: „Doet het pijn, Sam?", waarop deze antwoordt: „Nee, alleen als ik lach". Worden met deze grap de grenzen van het betamelijke overschreden? Grote kans dat velen, met de Iraakse raket- aanvallen aan het adres van Israël nog vers in het geheu gen, hartgrondig „ja" zullen zeggen. Toch is het uitgere kend een joodse mop van vele jaren terug, hoe actueel en wrang hij nog aLtijd moge zijn. Iemand die met zekerheid „nee" zou antwoorden, is drs. H. van Praag. In 1967 schreef hij zijn boek „Humor, het ge heime wapen van de democra tie", uitgegeven door de Arbei derspers. Er is geen cultuur kwaal erger dan „de ziekte van de ernst", betoogt Van Praag. Humor is volgens hem dan ook „de uitdrukking van de diepgewortelde overtuiging dat alle wereldlijke macht be trekkelijk is". Een wapen dus tegen dictators en fanatici, die volgens Van Praag „de gave om te lachen missen", en wier „tierische ernst even gevaar lijk is als de H-bom". Schwarzkopf Voor de jongste grappen over de „zeven-kruiden kracht" van generaal Schwarzkopf en over Amerikaanse bedrijven die zouden adverteren met de slogan „Uw bommentapijt wordt gratis gelegd" hoeft men zich dus niet eens te scha men, zo blijkt. Integendeel. „Het stimuleren van de humor bij onszelf en anderen is een zaak van vitale importantie", schreef Van Praag. Soldateske volkeren, zoals de Assyriërs en de Romeinen, hadden immers weinig gevoel voor humor. Dat komt, aldus Van Praag, „omdat pathos de grootste vij and van humor is". De des kundige noemt het dan ook geen toeval dat volkeren met een democratisch verleden, de Chinezen en de Grieken, meer gevoel voor humor hebben. „Zolang er mensen en volke ren zijn die lachen kunnen, is de wereld nog niet verloren", stelt Van Praag. Hoezeer dat geldt voor oorlogssituaties, toont hij aan met voorbeelden uit het verleden. Zo vierde de Amsterdamse humor hoogtij in de eerste oorlogsjaren, waarin uiteraard Hitier het moest ont gelden. De dictator zou zich volgens de verhalen in elk land dat hij aandeed op erena men mogen verheugen. In Ja pan heette hij Foetsie-moet-ie, in China Hang-Kreng-Hang, in Rusland Sla-rot-die-mof en in Portugal Loop-es-de-zee-in. De varianten op Saddam Hu sayn laten, althans voor zover bekend, nog even op zich wachten. Of het zou de vraag moeten zijn in wat voor auto hij rijdt, waarop het enige juis te, doch flauwe antwoord luidt: een Landrover. De ver gelijking tussen Hitier en Hu sayn is de afgelopen maanden al vaker gemaakt. Misschien dat de namen dan ook straffe loos kunnen worden verruild in deze joodse mop uit de oor logsjaren '40-'45: Hitier be zoekt een waarzegger, die hem voorspelt dat hij zal sterven op een joodse feestdag. De dicta tor gaat naar een rabbijn om te vragen welke de joodse feest dagen zijn, opdat hij dan extra voorzichtig kan zijn. „Dat helpt niets", zegt de rabbijn, „op welke dag u ook sterft, het zal later een joodse feestdag zijn". Bevolking De Hollanditis lijkt ten tijde van de Golfoorlog vrijwel uit gewoed, maar de ziekte van de ernst tiert in deze dagen welig in Nederland. Althans, in de media. De bevolking verzint in rap tempo zijn eigen grap pen. (Al gehoord van die twee mannen die met een bijl in de hand een dierenwinkel be stormden? Bleken last te heb ben van hamsterwoede.) Een enkele krant durft het aan in de daartoe bestemde linker-benedenhoek de tekst te zetten: „Geen hamster meer te krijgen in België", of: „Met z'n drieën op een kamer -het moet wel op een koopje bij CNN". Maar verder lijkt de al gemene opinie toch in de rich ting van uiterste soberheid te gaan. Over oorlog maak je geen grappen. Terwijl de echte oorlogsbeel den dagelijks via CNN de huiskamers binnentreden, hebben zenders als Veronica en RTL4 besloten voorlopig „voorzichtig te zijn met het uitzenden van krijgshandelin gen in films". Geen 'Tour of duty' dus meer, de serie die handelt over de Vietnam-oor- log. En ook geen 'Killing Fields', die RTL4 op de eerste oorlogsdag had geprogram meerd. De filmbeelden over het Rode-Khmer bewind in Kampuchea leveren inderdaad weinig verkwikkende indruk ken op. Een woordvoerster van RTL4 zegt te weten dat deze film juist tegen oorlog ge richt is, maar dat het toch niet kies werd gevonden de kijker op de eerste oorlogsdag te trakteren op gruwelijke beel den. Waarom ze in vredelie vender tijden wel getoond mo gen worden, laat ze onbeant woord. Veronica stopt tijdelijk met het uitzenden van 'Drop the deads, donkey', een Ameri kaanse serie over een krante redactie, waarin nogal veel ac tuele grappen over het Mid den-Oosten worden gemaakt. De omroep zegt „geen mensen te willen kwetsen en daarom af te zien van programma's waarin Amerika of Vietnam een cruciale rol spelen. Hoe te recht die angst voor kwetsen op zichzelf is, blijkt wel uit de affaire rond Rudi Carell, die zich enkele iaren geleden de woede van de Arabische we reld op de hals haalde door een gespeelde ayatollah Kho- meiny te laten bekogelen met damesslipjes. Maar de vraag blijft natuurlijk waarom som mige kijkers in rustiger dagen wel gekwetst mogen worden en waarom Vietnamgeweld dan weer gewoon amusement mag zijn. BBC De Britse radio toont zich nog voorzichtiger. Disc-jockeys van de BBC hebben een lijst gekregen van pop-songs die écht niet meer kunnen, zolang de Golfcrisis voortduurt. Het lijstje bevat 67 platen die de luisteraar wellicht te veel aan de huidige wantoestanden in het Midden-Oosten zouden doen denken. 'Give peace a chance' bijvoorbeeld, en 'Ima gine' van John Lennon. Ver der onder meer 'Waterloo' van Abba, 'Light my fire' van de Doors en zelfs 'Walk like an Egyptian' van de Bangles. Zover is het hier niet geko men. De dagen dat op de radio na een vliegramp louter nog het 'Air' van Johan Sebastian Bach viel te beluisteren, liggen ver achter ons. De ziekte van de ernst beperkt zich nu tot het voorlopig niet testen van het luchtalarm op de eerste maandag van de maand. De minister van binnenlandse za ken wil „geen gevoelens van onrust oproepen", blijkbaar in de overtuiging dat voorheen ook niet gedaan te hebben. Het carnaval moet het op som mige plaatsen ook ontgelden. Verenigingen vieren hun feest nog slechts binnen de muren van het dranklokaal of hele maal niet meer. Optochten op straat zouden al te gemakke lijk het beeld opleveren van praalwagens waarop Husayn een Scud-raket staat te roken of waarop zijn snor wordt af geschoren. En dan is er nog de reclame wereld, die zich tot nog toe on derscheidt door een ongebrui kelijke terughoudendheid. Pa gina-grote Heineken-adver- tenties, die toch vaak origineel op de actualiteit wisten in te spelen, zijn nog uitgebleven. Alleen een Amsterdams meu belbedrijf durfde vorige week woensdag de tekst „oorlog in de meubel wereld" aan op de plaatselijke kabelkrant. Het i geen de verhoudingen in de branche aldaar waarschijnlijk geen goed zal hebben geaaan. Bevrijding De bevrijding van de lach kan grote waarde hebben. Dat stelt niet alleen drs. H. van Praag, dat was ook een van de afgelo pen dagen te zien op de televi sie. CNN-verslaggever Bernie Shaw deed af en toe zelfs schouderschokkend verslag van de eerste bombardemen ten op Baghdad. „Wanneer ik nerveus ben, begin ik te la chen", verontschuldigde hij zich. (Over Baghdad gespro ken: sommige grapjassen spre ken al van „Baghaad, waar lag dat?") Amerikaanse soldaten in de woestijn zongen deze week in koor: „Oh when the Scuds, are coming in" op de wijs van „Oh when the Saints". Echt leuk is dat niet, maar als we Van Behalve voor de t\ bedenkers van moppen L is de Golfoorlog ook een bron van inspiratie voor B cartoon-tekenaars. FOTO: AP I; Praag mogen geloven, z<ta; een teken kunnen zijrfc i „vertrouwen dat leed en tin de niet het laatste woord [g geschiedenis hebben", tw Waar democratie heeft mlh wijken voor een dictattc bewind, zal de humor eenoc gaal bestaan gaan leidenjai Van Praag. Waar het gtie lijk verzet het sterkst i|al ook de anekdote de i— doen. „De humor manifel zich daar als een verzetst j waaruit men de kracht tlL genstand en hoop voor dt komst put", aldus Van Pi Analoog aan de vroegen miek Buziau mogen Al kaanse soldaten nu dus r' als een gasfitter snuffie langs Iraakse krijgsgevaar lopen, om te conclud^ „Nee, het ligt niet aan de L sen, dan moet het wel aa leiding liggen". Volgens Van Praag gedijd mor vooral bij spanningejn conflicten. Maar er moet|n een leefbare ruimte zijn.L hij, waarin de mens zicht, terugtrekken. „Het wasj onheilspellend teken als K tijdens de bezetting ierP1 hoorde zeggen: 'Gek, je y> helemaal geen moppen nk Dan wist men dat de fut was. Als de dictatuur te L duurt, sterft in een cultuur: orgaan van de humor af:^ bewijs dat de mensen meer als mensen kunne® ven. Daarom is de humoif, indicator voor de demoa. sche status van een volk"£ Ook cabaretier Freek de J0 put zijn inspiratie uit de r log, getuige deze passagd zijn conference De Opef ring: Maar iemand uit de massJ die roept: Wat zing je tan ik vond je vroeger beter ten tijde van Vietnam" 5 „Ja", zegt de zanger som bi „mijnheer dat is ook waarf Vrede is goed voor de me/1 Maar slecht voor mijn ref toire" JEAN-PIERRE GEEfl lingen jegens het Iraakse volk. De Turks-Iraakse betrekkin gen zijn altijd vriendschappe lijk geweest en ik hoop dat dat zo zal blijven". Het is de vraag of de Irakezen, die nu al tienduizend bombar dementsvluchten over zich heen hebben gekregen, óók dat subtiele onderscheid kun nen maken. „Ik denk van wel. De hele in ternationale gemeenschap heeft zich tegen de invasie van Kuwayt gekeerd, inclusief de Arabische landen in de regio zelf. Turkije heeft al vanaf het eerste begin grote offers ge bracht om de VN-embargo's kracht bij te zetten. Alle han del met Irak is gestopt en vrij wel meteen na de inval in Ku wayt hebben we de olie-pij plijn tussen Irak en Turkije af gesloten. Maar de embargo's en alle diplomatieke intiatie- ven, waaronder enkele Turk se, hebben niets opgeleverd. Die boodschap moet zijn over gekomen. Hij wordt in elk ge val volgens mij door de meeste Turken goed begrepen. Eigen lijk is het simpel: als Irak zich terugtrekt uit Kuwayt is er geen reden meer voor militair optreden". NAVO Sedert Turkije een actievere rol speelt in het Golfconflict houdt het NAVO-bondgenoot- schap de adem in. Krachtens het NAVO-verdrag moet im mers een eventuele Iraakse aanval op Turkije beschouwd worden als een aanval op alle lidstaten. Een automatisme dat dinsdagavond in de Tweede Kamer nog door minister Van den Broek van buitenlandse zaken werd bevestigd. „Die so lidariteit blijft overeind", be zwoer hij. „Het is in dat geval onze plicht passende maatre gelen te nemen om de veilig heid van Turkije te garande ren". Deze toezegging was voor Unan een hele geruststelling. „Ik ben heel blij met dit state ment van Van den Broek", zegt hij. „Even groot is onze dank en waardering voor het feit dat Nederland twee Pa triot-squadrons heeft geleverd; een belangrijke bijdrage aan onze veiligheid. Wat de NAVO betreft is ons standpunt duide lijk. De NAVO is een defensie ve verdragsorganisatie. Zodra één van de lidstaten wordt aangevallen, welke dan ook, komen de anderen haar te hulp. In het NAVO-verdrag staan wat dat betreft geen uit zonderingsbepalingen". Is Turkije in staat zichzelf te gen een Iraakse aanval te ver dedigen of zal onmiddellijk om extra steun worden gevraagd De ambassadeur maakt met vrije hand een wuivend ge baar. „Natuurlijk zijn we in staat om onszelf te verdedigen. Toch hebben we voortdurend militaire hulp nodig, simpel weg omdat onze economie nog niet sterk genoeg is om onze NAVO-verplichtingen hele maal zelf te dragen. Maar laat ik herhalen: een bedreiging van één van de NAVO-lidsta- ten moet door ons éllen tege moet worden getreden. Het kan iedereen gebeuren, dus is het belangrijk dat het bondge nootschap in tijden van span ning zijn waarde bewijst. Dat is uiteindelijk in het belang van de vrede van élle NAVO- lidstaten. We hebben het hier eigenlijk over niets minder dan de bestaansgrond van de NAVO". Is het niet merkwaardig dat Turkije bijna zonder reserve de kant van de door de VS ge leide coalitie tegen Irak kiest? In andere islamitische landen kijkt men met meer gemengde gevoelens tegen de Golfoorlog „Ik moet er op wijzen dat vrij wel alle landen in de regio zich achter de Veiligheids raad-resoluties hebben ge schaard. Verder heeft Turkije inderdaad een belangrijke bij drage geleverd, maar geen geen grondtroepen naar Saudi- arabië gestuurd. Toch heeft u gelijk: onze visie op het con flict wijkt niet wezenlijk af van de Nederlandse, zo u wilt de Amerikaanse". Claim Daar zal vast wat tegenover moeten staan. Heeft Turkije misschien een begerig oog la ten vallen op de Iraakse grens provincie die rijk is aan olie en zeventig jaar geleden nog aan Turkije toebehoorde? Maar nee, bezweert de ambas sadeur, Turkije wil geen enke le territoriale claim op Irak la ten gelden, ongeacht wat som mige politieke waarnemers ook mogen beweren. Unan, beslist: „We hebben geen claims, op niemand. We respecteren onze grenzen en alle overeenkomsten die zijn gesloten. In élk scenario. Ik kan hier niet duidelijk genoeg over zijn. Ons grondgebied is groot genoeg. We kunnen er mee uit de voeten. Onze grote zorg is juist hoe we na een oor log veiligheid en stabiliteit voor alle landen in de regio kunnen garanderen". Turkije hoopt wél dat er meer vaart zal komen in de behan deling van zijn verzoek om volwaardig lid te worden van de Europese Gemeenschap, een aanvraag die al sedert 1987 onderin een Brusselse lade ligt. Een direct verband tussen de aanvraag tot toetre-' ding tot de EG en de Golfcrisis mag evenwel niet gelegd wor den, meent de ambassadeur. „Hoewel onze positie geogra fisch heel belangrijk is, heb ben we nooit voorwaarden ge steld aan onze bijdragen in het kader van de VN-resoluties. Wat wel duidelijk is, is dat we het levenspeil van onze bevol king willen verbeteren. Een doelstelling die door deze crisis in gevaar is gekomen, want de oorlog kost ons zo'n vier tot zes miljard dollar per jaar. In deze omstandigheden zou Tur kije misschien wat aandacht van de EG verdienen. Toetre ding zou onze economie beslist een impuls geven". Vitaal belang Opname van Turkije in de Eu ropese gemeenschap is om nóg een reden van vitaal belang, vindt Bilgin Unan tenslotte. Het zou betekenen dat de ge meenschap er een islamitische lidstaat bijkrijgt. Dat kan vol gens hem niet alleen inspire rend werken op de ontwikke ling van andere islamitische landen, het zou ook een be langrijke illustratie zijn van het feit dat een goede ver standhouding tussen de islami tische- en westerse wereld mo gelijk is. Unan: „Laat ik vooropstellen dat het Golfconflict geen reli gieus conflict is. Maar we moeten erkennen dat het de kloof tussen de islamitische en westerse wereld kan verdie nd. pen. Daarom is het vaijj h belang dat Turkije een sl bt factor in de regio blijf willen aantonen dat eei mitisch land zich wel qvo1 kan ontwikkelen tot etf°ri derne samenleving Mhn1 kerk en staat gescheide.^ Over de doelstelling \ire Turkse regering hoeft |n punt geen misverstand aan staan. Wij willen de prfvri van de westerse wereld gsn zowel op politiek, econgd. als sociaal terrein. Zo trb kan Turkije een Eum: hoeksteen in het Middetac) ten zijn". uv, og Er breekt opnieuw een* lach door op het gezicF 1 de ambassadeur. Dan z#rs „Als ons nog relatief jon periment een succes i dan is het goed denkba: er een vonk overslaat. N is de angst in de islamic wereld groot dat het o\ men van westerse pril leidt tot corruptie, insta) en verlies van de eigen i| teit. Het is aan ons om tonen dat dat niet het hoeft te zijn". PAUL KOOlj H ri: ;all !t LI Links: Ambassadeur Bilgin Unan: „De Turks-Iraakse betrekkingen zijn altijd vriendschappelijk geweest en ik hoop dat dat zo zal blijven". FOTO: MILAN KONVALINKA Rechts: Turkije is Nederland dankbaar voor het ter beschikking stellen van Patriot-raketten. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6