iwoners Tel Aviv iken te wennen in de aanvallen PvdA-afdeling bereidt kritische motie voor Oorlog niet van invloed op autogebruik Amerikaanse onderzeeboten schieten kruisraketten QeidóaQowuvnt ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 5 Bolkestein verwijt kabinet geklungel RHENEN Het kabinet heeft keer op keer „geklun geld" bij het aanbieden van militaire steun aan de alli antie in de Golfoorlog en aan Israël. Dat verwijt maakte VVD-fractieleider Bolkestein het kabinet van daag bij de start van de VVD-campagne voor de Statenverkiezingen in Rhe- nen. „De minister-president heeft een kans gemist. Het kabinet hobbelt achter de feiten aan en de PvdA hob belt achter het kabinet aan. Minister Ter Beek zit er bij voor spek en bonen", aldus Bolkestein. De enige voor wie de VVD- leider een goed woord over had was minister Van den Broek van buitenlandse za ken. „Moedig en vakkun dig" heeft hij het Franse vredesvoorstel („een non initiatief") afgestopt, aldus Bolkestein. De Golfoorlog toont volgens Bolkestein aan dat Europa niet buiten de VS kan. „Amerika heeft de internationale consensus tegen Irak gesmeed. Ameri ka is de magneet die de multinationale troepen macht in de Golf bijeen houdt. Europa is helaas ver deeld. De Duitsers kijken de andere kant op. De Belgen zijn bang. De Fransen ei gengereid en onbesuisd", meent Bolkestein. riot-raketten zijn leer ouderwets De Nederlandse Patriot-syste- Is die in Turkije zijn ingezet, zijn nog xust met het nieuwste type raket dat wapensysteem is ontwikkeld. Omdat ant, het Amerikaanse bedrijf Raythe- pnlangs met de produktie ervan is be- 'mag worden aangenomen dat ook niet irikaanse Patriot-eenheden in de Golf nieuwe afweerraket beschikken. Tot ijn 120 raketten geleverd voor de Ne- Patriots; er moeten er nog veertig p Defensie wordt ervan uitgegaan dat te veertig van het nieuwe type zullen was de bedoeling dat deze de komende zouden worden geleverd. Of dat lukt g, nu Raytheon zijn handen vol heeft produktie voor de VS. PLO wil meer druk op Israël DEN HAAG De PLO-vertegenwoordiging in Den Haag heeft de Nederlandse bevolking, ker ken en niet-gouvernementele organisaties opge roepen er bij Israël op aan te dringen de Ge- neefse Conventie over de Bescherming van Burgers in Oorlogstijd na te leven. De Verenig de Naties, gesteund door de EG, hebben de afge lopen maanden ook meermalen zo'n verzoek tot Israël gericht. Al acht dagen is in de door Israël bezette gebie den voor de 1,5 miljoen Palestijnen een absoluut uitgaansverbod van kracht. De Palestijnen mo gen hun huizen niet verlaten en in gezinnen van dagloners ontstaat geldgebrek. De Neder landse organisatie 'Christenen voor Israël' vroeg minister Van den Broek (buitenlandse zaken) onlangs het PLO-kantoor te sluiten. CDA, PvdA en VVD hebben zich inmiddels tegen sluiting uitgesproken. j onze correspondent Villy Werkman) roï^VrV Als de vier rs van het huis in sfjoorstadje van Tel lat gisteravond door recte inslag totaal st werd, naar hun jelde kamer op de >te verdieping wa tgaan, zoals de vei- Isinstructies nog opdragen, waren ze [gedood. in daarentegen in die :onden na het klinken iet luchtalarm gister- ^'lom zes uur plaatselijke v}>r de schuilkelder onder ijls. Een bejaard echtpaar in twee kleinkinderen als bij een wonder ge ien ik ter plekke arri- waren ze net door toe- e reddingsploegen van 'het puin uitgehaald. De nuren van de schuilkel- jj Ar aren wel beschadigd, ^niet ingestort. Toch was •0, dat moment nog grote /eing. Een 18-jarig meisje vermist. De politie-agen- ten en soldaten, in groten geta le aanwezig, vreesden dat zij nog onder het totaal verwoeste twee verdiepingen tellende huis vastzat. Na vele spannen de minuten werd het meisje echter gezond en wel gevon den en konden de brandweer en de veiligheidsmensen zich concentreren op de kapotge slagen gasleiding, die een ster ke reuk verspreidde. Rondom de plaats van de inslag was grote schade. Auto's waren vernield en tal van huizen be schadigd. In de woningen was verwoest meubilair te zien, uit hun voe gen geslagen deuren en gebro ken ramen en dakpannen. „Ze moeten die man doden", zei een oude vrouw, die met een deken om haar schouders wachtte tot ze uit haar huisje geëvacueerd zou worden. „Maak je geen zorgen over mij. Ik ben een oude vrouw, maar ik ben bang voor mijn kinderen en kleinkinderen". Een andere omwonende liet zijn zwaar beschadigde huis zien, tién meter naast de plaats van de inslag. „Dit hebben we gebouwd van ons gespaarde huis. In een klap is alles ver woest. We mogen blij zijn dat we niet geraakt zijn, maar morgen kan het weer gebeu ren. Er moet een einde aan komen". Opvallend rustig De bevolking rondom de plaats van de ramp was opval lend rustig. De reddingswerk zaamheden verliepen effectief. De burgemeester van deze voorstad van Tel Aviv sprak de slachtoffers van de vijfde Irakese raketaanval op Israël geruststellend toe. Het lijkt wel of zelfs raketaan- vallen op deze grote stad in Is raël een kwestie van wennen is. Lakoniek belden de bewo ners rondom het verwoeste huis hun familieleden op. „Wij zijn OK", meldden ze, „we gaan nu de rotzooi opruimen". De getroffen families werden geëvacueerd naar een hotel aan de kust. Ze moesten hun kamers delen met de tiental len andere gezinnen die bij de voorgaande raketaanvallen waren getroffen. De stemming was er beheerst maar bepaald niet vrolijk. „Wij kunnen het doen", zei de oude vrouw met de deken over haar schouders. „Gewoon die man om zeep helpen, dat is alles" Militaire status haven Rotterdam vandaag opgeheven ROTTERDAM YPENBURG De militaire status van de Beatrix Terminal van het overslagbedrijf ECT in de Rot terdamse haven is met ingang van vandaag opgeheven. De nog aanwezige Amerikaanse militairen zijn teruggetrokken. Hun tijdelijke onderkomen op de vliegbasis Ypenburg wordt afgebroken. Het Amerikaanse leger heeft de Rotterdamse ha ven niet meer nodig voor de grootscheepse verplaatsing van materieel dat afkomstig is uit het voormalige West-Duits- land. De capaciteit van Duitse havens is voldoende. Een landmachtwoordvoerder sluit echter niet uit dat de komende tijd incidenteel nog Ameri kaans materieel via Rotterdam wordt verscheept. De versche ping van munitie via de Eems- haven en de haven van Am sterdam zal nog zeker enige weken doorgaan. NAVO bedacht op mijnen in Middellandse zee BRUSSEL/LONDEN Sche pen van vijf NAVO-landen zullen binnenkort naar de Middellandse zee gaan om de scheepvaartroutes vrij te hou den van mijnen. Gisteren werd in Engeland bekendge maakt dat zeven schepen van de Permanente Zeemacht in de Noordzee samen zullen ko men en naar de Middellandse zee zullen vertrekken. Het gaat om vijf mijnenjagers uit Duitsland, België, Nederland en Groot-Brittannië, een hulp schip uit Duitsland en een mij nenveger uit Noorwegen. Alarm via stil radioprogramma TEL AVIV De legerzender, het meest favoriete radiosta tion in Israël, heeft een ma nier gevonden de Israëli's in het geval van een Iraakse raketaanval beter en sneller te kunnen waarschuwen De zen der maakt een UKW-kanaal vrij waarop 24 uur lang geen enkel programma zal worden uitgezonden. Alleen in het ge val van een alarm zal een sire ne door de ether loeien later gevolgd door het gebruikelijke signaal dat alles weer veilig is. Het voordeel is dat de Israëli's op deze manier de radio dag en nacht op volle geluidssterk te aan kunnen laten staan. U..c> frissend bad in de woestijn militairen in de woestijn in Saudi-Arabië nemen nog even verfrissend bad in een grote watertank voordat ze richting "'den oprukken naar de grens met Kuwayt. DEN HAAG De Golf oorlog zal voorlopig geen effect hebben op het auto gebruik in Nederland, verwachten organisaties uit de autobranche. Hoe wel de brandstofprijzen de afgelopen maanden sterke fluctuaties vertoon den, is het gebruik van de auto daar nauwelijks door gewijzigd. Volgens R. Boon, van de be langenorganisatie Bovag, is na het uitbreken van de oorlog gebleken dat de olievoorraden van het Westen op voldoende peil blijven. „De algemene verwachting luidde dat na het begin van de oorlog de leve ranties van olie aan het Wes ten in gevaar zouden komen. Een oliecrisis werd zelfs ge vreesd". Dat laatste bleek niet terecht. „Logisch", stelt de Bo vag, „het aandeel in de olie- produktie van Irak en Kuwayt is op wereldschaal bezien maar heel gering. De levering van die twee landen was al veel eerder dan het begin van de oorlog gestaakt. Die gaten zijn al evenlang opgevuld door an dere olieproducerende landen. Nu is er olie zat". Als er al een oliecrisis dreigt, zoals die in de jaren zeventig, dan zal die volgens Boon kunstmatig door de olie-indus trie worden opgewekt. Maar volgens de woordvoerder heeft de vorige crisis geleerd dat alvorens brandstof op de bon wordt gezet, er aan een aantal voorwaarden moet wor den voldaan. „Allereerst dient het tekort aan olie daadwerke lijk te worden aangetoond. Aan het eind van de oliecrisis in de jaren zeventig bleken er olietankers in de Rotterdamse haven te liggen die niet gelost konden worden omdat er geen opslagruimte meer was. Daar naast kun je zo'n maatregel niet als land alleen nemen, maar samen met andere lan den", aldus Boon. De verho gingen van de benzineprijzen, de afgelopen maanden tot soms twintig cent per liter, ziet Boon als een bewijs dat de au tomobilist zich niet snel uit zijn voertuig laat jagen. Het autoverkeer is niet merkbaar afgenomen, mensen die plan nen hebben met de auto te rei zen, laten zich daarvan dus niet weerhouden door een paar dubbeltjes extra. Milieu maatregelen als rekening rij den, tolheffingen of de af schaffing van het reiskosten forfait ziet de Bovag dan ook niet als een werkelijke oplos sing. Het begin van de Golf oorlog heeft een voor velen onverwacht effect gehad op de olieprijs. Een verwachte forse stijging bleef uit, de eerste da gen daalde de prijs zelfs sterk. Na wat geleidelijke stijging is de olie onder invloed van rela tief goed nieuws uit de Golf weer iets goedkoper geworden. In New York zakte de note ring van Amerikaanse olie met 33 dollarcent tot 21,71 dol lar per vat (159 liter). Voor de ondernemersorganisa tie EVO zijn die ontwikkelin gen echter geen aanleiding de vervoercontracten tussen ver laders en wegvervoerders open te breken. Wel geeft de organisatie haar leden in over weging met hun vervoerders te overleggen over een sy steem van nacalculatie. In veel overeenkomsten is de laatste tijd een brandstofclausule op genomen, die verrekening van schommelende prijzen moge lijk maakt. EG beloont Israël BRUSSEL De Europese Ge meenschap heeft gisteren de we tenschappelijke samenwerking met Israël hervat die in 1990 gro tendeels werd opgeschort uit pro test tegen de behandeling van de Palestijnen. Duitsland heeft de EG-partners bovendien gevraagd Israël dit jaar 350 miljoen gulden te geven omdat het land econo misch lijdt onder de Golfoorlog, maar ook als beloning vanwege de betoonde terughoudendheid in het conflict. De wetenschappelijke sa menwerking tussen de EG en Is raël gaat terug tot 1975 en behelst landbouw, kunstmatige intelligen tie, lasertechnologie en geneeskun de. Bindmiddel Avebe in Amerikaanse soep VEENDAM Het aardappelmeel- concern Avebe uit Veendam gaat bindmiddel leveren voor soep die be stemd is voor de Amerikaanse solda ten in de Golf. Het gaat om enkele duizenden ton nen zetmeel die worden geleverd aan een Amerikaanse fabrikant. Het bindmiddel zal binnenkort via de ha ven van Rotterdam naar de VS wor den verscheept. De Amerikaanse af nemer maakt ook andere.produkten waarvoor bindmiddel nodig is, zoals sauzen. Volgens de woordvoerder van Avebe is het mogelijk dat zijn bedrijf daarom op korte termijn nog meer aan deze fabrikant zal leveren. Toch Belgische wapens voor VS BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren het groene licht gegeven voor de levering van bij na 1000 automatische wapens aan de Verenigde Staten. België betaalt ook de rekening van ruim vier miljoen gulden, zo maakte premier Wilfried Martens bekend De VS hebben gevraagd om de wapens, die afkom stig zijn van de bekende Luikse wapenfabrikant FN. Het gaat om 972 lichte mitrailleurs, de zoge noemde M 249 SAW die het NAVO-standaardkali- ber van 5,56 mm hebben en een aangepaste versie zijn van van het FNC Minimi-wapen Daarvan zijn er in het Belgische leger, met name de infanterie, zo'n 1500 in gebruik. Martens bleek zich er terdege van bewust dat het Belgische „aandeel" in de Golfoorlog vragen op roept. Hij beloofde voor volgende week precieze informatie over het Belgische „engagement" in de Golf en wat dit kost. Op de vlucht voor oorlog Een Iraaks jongetje kijkt door het raam van een barak in een bergachtig gebied naar Turkije, waar temperaturen heersen van vluchtelingenkamp in Hakkari in Turkije. Dagelijks maken tiental- vijftien graden onder nul. len Irakezen, op de vlucht voor de oorlog, een barre tocht door foto: anp RIYAD Amerikaanse onderzeeboten hebben sinds enkele dagen kruis raketten afgevuurd op Irak. Daarbij zijn de ra ketten mogelijk ook door het luchtruim gevlogen van staten die een neutra le positie in de Golfoorlog hebben ingenomen. Alhoewel zegslieden binnen het Amerikaanse ministerie van defensie de route van de raketten niet wilden beschrij ven, is het mogelijk dat de kleine, computerbestuurde projectielen door het lucht ruim van Turkije, Libanon, Jordanië, Syrië, Israël of Egypte hebben gevlogen. Het is de eerste keer dat het wapen in een oorlog is ge bruikt. Vanaf grote oppervlak- te-schepen zoals de kruiser Wisconsin zijn sinds het uit breken van de oorlog, 17 janu ari, inmiddels 230 Tomahawk kruisraketten afgevuurd, maar sinds enkele dagen wordt er ook van onderzeeboten ge bruikt gemaakt voor de lance ring van de laag langs de op pervlakte van de aarde vlie gende raketten. De Tomahawk, die een bereik van ongeveer 1100 kilometer heeft, vliegt met een relatief lage snelheid van 990 kilome ter per uur. De raket wordt door het TER- COM-besturingssysteem, dat een van te voren geprogram meerde en door een satelliet gefotografeerde reisroute af legt, precies naar het doel ge bracht. KOMENDE CONGRES GEHEEL IN TEKEN VAN GOLFCRISIS De kajuit van „De Vrijheid II" staat reeds half onder wa- maar toch probeert Rob nog radiografisch verbinding te krij- met de wal. Hij roept het amateurstation PA o JM in Hilver- op. Ook Lupardi heeft zijn koffertje te voorschijn gehaald en tleine dirigeerzender in bedrijf gesteld. De pinguins in zijn la- Jtorium te Amsterdam worden onrustig, maar de deuren zijn MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE gesloten en de arme dieren kunnen hun baas niet helpen. Maar dan snelt Lupardi opeens het dek op en klimt in de mast. Hij heeft n.l. nog een paar bommetjes in zijn zak en deze gooit hij in de kolkende zee. Verbaasd zien Rob en zijn vrienden toe. En even later staan zij met open mond te staren naar een schouw spel, zo fantastisch als ze het niet hebben durven dromen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA is diep verdeeld over de noodzaak van de oorlog in de Perzische Golf. De af deling-Arnhem is bezig een motie voor te berei den, waarin de houding van de Tweede-Kamer fractie zo niet wordt afge keurd dan toch scherp wordt gekritiseerd. Deze motie zal op het partijcon gres dat volgend weekein de in Amsterdam wordt gehouden, aan de orde ko men. De motie krijgt in elk geval de steun van oud-partijvoorzitter len van den Heuvel. Zij vindt de argumenten van de Neder landse regering voor de be trokkenheid bij de Golfoorlog „flodderwerk". De PvdA-fractie heeft volgens haar veel te snel het ja-woord gegeven aan dit kabinetsbe leid. Van den Heuvel, die mo menteel voorzitter is van het IKV, noemt het „een gemiste kans" dat geen onderzoek ver richt is naar de effecten van het handelsembargo tegen Irak. „Het IKV is geen pacifis tische organisatie, maar voor dat je je in een oorlog begeeft moeten wel eerst alle andere middelen zijn uitgeput", aldus Van den Heuvel. Zij maakt ook deel uit van een groep van 45 vooraanstaande PvdA'ers die zich op 16 janua ri in een brief heeft gericht tot fractieleider Thijs Wöltgens. De ondertekenaars, onder wie zich ook Nobelprijswinnaar prof.dr. J. Tinbergen, Mient- Jan Faber en Sienie Strikwer- da van de vredesbeweging be vinden, spreken hun „ernstige verontrusting" uit over de op stelling vati de fractie in de kamerdebatten over de Golf crisis. Milieu Het PvdA-congres van 1 en 2 februari had in het teken van het milieu moeten staan. De grote onvrede bij het kader over de houding van de fractie heeft het partijbestuur echter doen besluiten nu ook ruime aandacht te besteden aan de Golfoorlog. Bijna de gehele za terdag wordt aan deze kwestie gewijd. Vrijdag wordt over het milieu gediscussieerd. Veel regionale en lokale PvdA-bestuurders vinden dat de fractie te snel met het CDA is meegegaan in het goedkeu ren van het regeringsbeleid inzake de Golfcrisis. Lang niet alle lagere partijbonzen willen het bestuur en de fractie het mes op de keel te zetten, maar dat de kritiek hier en daar hard en fel zal zijn, staat wel vast. Wat de partijkaders voor al steekt is dat de PvdA hen niet of te weinig heeft betrok ken bij de oordeelsvorming. Onmiddellijk Ook de 17.000 leden van het Humanistisch Verbond hebben uiteenlopende ideeën over de oorlog. Het standpunt van het Humanistisch Vredesberaad (HVB), dat er onmiddellijk een einde aan de oorlog moet ko men en dat Nederland zijn schepen uit het Midden-Oos ten moet terughalen, wordt door vele humanisten niet ge deeld. Het Humanistisch Ver bond heeft de afgelopen dagen vele boze telefoontjes gekre gen van mensen die meenden dat het Verbondsbestuur de standpunten van het HVB heeft overgenomen. Het be stuur onderstreepte in een gis teren uitgegeven verklaring, dat het HVB „een kleine orga nisatie" is naast het Verbond. Het Verbond heeft ook niets te maken met de demonstratie tegen de Golfoorlog vandaag in Amsterdam, waarvan het vredesberaad een der organi satoren is. Bomexplosie in Athene Een Griekse politieman kijk naar de ravage als gevolg van een bomexplosie in een kantoor van de Amerikaanse City-bank in Athene. Er vielen geen gewonden. Onduidelijk is of de aanslag verband houdt met de Golfoorlog. foto: ap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5