finali Nederland is een papegaaienland. De eigenwijze bontgevederde vogel die kan leren praten en bovendien wel net zo oud kan worden als een mens, is een gewild huisdier. We zijn de op twee na grootste importeur van papegaaiachtigen in de EG en als het op uitvoer aankomt is ons land zelfs koploper. Maar naast de legale handel bestaat er levendige en lucratieve papegaai ensmokkel: zeldzamere soorten brengen duizenden guldens per stuk op. Door vangst voor de handel worden veel papegaaiachtigen bedreigd. Om deze ontwikkelingen te regideren werd in 1984 in ons land de Wet Bedreigde en Uitheemse Diersoorten van kracht, maar binnen de EG laat de controle doorgaans nogal wat te wensen over, en de vraag naar de vogels blijft groot. Maar weten we eigenlijk wel waaraan we beginnen als we een Lorre, Jacco of Koko in huis halen? GELDROP - „Als je langs bepaal de volières loopt, heb je soms eerder het idee dat je bij een poe lier naar binnen kijkt, dan dat je voor een vogelkooi staat", zegt Tonny van Meegen een beetje meesmuilend. „Het is eigenlijk om te huilen, maar we moeten onszelf elke keer voorhouden dat de pape gaaien hier relatief het beste af zijn". Van Meegen is oprichter van de stichting NOP, de Nederlandse Opvang Papegaaien. Boven een meubelfabriek in Geldrop huizen tussen de vier- a vijfhonderd vogels die het, om wat voor reden dan ook, niet meer uithielden in een huiskamer. Vele daarvan waren er slecht aan toe op het moment dat ze in het opvangcentrum terecht kwamen. Een papegaai kan prima duidelijk ma ken dat hij het niet naar zijn zin heeft: hij pikt zich helemaal kaal en als hij geen veer meer over heeft begint hij aan z'n poten te knagen. Menig eigenaar zit met de handen in het haar: Lorre blijft zichzelf verminken. „Ten einde raad ko men ze dan bij het opvangcentrum, waar het beest bij z'n soortgenoten wordt ge zet eii dan gaat het vaak beter", aldus Van Meegen. Zo'n acht jaar geleden zat hij zelf in de papegaaienhandel. Overlast „Keer op keer werd ik geconfronteerd met ellende, niet alleen die van het dier zelf, maar ook die van de eigenaar. Men sen denken: leuk beest, zullen we even leren praten. Maar bij sommige soorten gaat dat helemaal niet, en ook bij soor ten die er wel om bekend staan, is niet altijd gezegd dat het bewuste exemplaar z'n woordjes leert. Die beesten zijn zo koppig als wat. Eigenaar teleurgesteld na enige verwoede pogingen, de aandacht voor het beest verslapt, de papegaai voelt zich verwaarloosd, trekt z'n veren uit en gaat schreeuwen. En dat kunnen ze. Binnen de kortste keren staat de hele buurt bij de eigenaar op de stoep. Over last". Van Meegen nam enkele pro bleemgevallen mee naar huis. „Op een góed moment had ik er zestig. Toen is het idee van een opvangcentrum geboren". Inmiddels zijn er al weer uit breidingsplannen. In 1987 werd de stich ting NOP opgericht. Het initiatief van Van Meegen kan rekenen op brede steun van een groot aantal dierenvrienden en dat is gezien de krappe financiële situa tie ook hard nodig. Intussen kan de stichting onder meer de Nederlandse Vereniging Bescherming van Dieren, de stichting Dieren in Nood en de Anti-Vi visectie-Stichting tot haar sponsors reke nen. De ruimte voor de kooien wordt gratis beschikbaar gesteld door een meu belfabrikant en een enthousiaste voeder fabrikant voorziet de papegaaien van hun dagelijkse maaltijd. Daarnaast kan Van Meegen terugvallen op twaalf vrij willigers die hem bijstaan in de verzor ZATERDAG 26 JANUARI 1991 Twee patientjes van het opvangcentrum in Geldrop. ging van de papegaaien. Heden ten dage verdient hij de kost met het verzorgen van dieren in vakantieparken en voor zijn voormalig métier heeft hij geen goed woord meer over. Smokkelaars Hoewel de overheid met behulp van de Wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten (in ambtelijke kringen de Wet BUD) en het In- en uitvoerbesluit bedreigde uit heemse dier- en plantsoorten de uitwas sen van de handel probeert te beteuge len, lukt dat niet altijd even goed. Toch is de situatie in Nederland sinds het in werking treden van de wetten aanmerke lijk verbeterd, zo meldt een rapport van de internationale natuurbeschermingsor ganisatie TRAFFIC. Schiphol wordt goed gecontroleerd. Neemt niet weg dat er altijd zwarthandelaren zijn die de moed niet opgeven, getuige een recente vondst van de douane op de luchthaven: vier zeldzame papegaaien werden, ver stopt in nauwe buizen, aangetroffen on der een stapel tijdschriften in een tas. Maar echt professionele smokkelaars wagen het er niet op en nemen een sluiproute via de zuidelijke EG-landen, waar veel minder wordt gecontroleerd. Wanneer de papegaaien eenmaal in Ne derland zijn beland, is het erg moeilijk aan te tonen dat ze werden geïmporteerd in strijd met het in- en uitvoerbesluit. Dit besluit houdt ook een regelgeving in omtrent het vervoer van de beesten. Vele sterven onderweg onder erbarmelij ke omstandigheden. Dr. G. Dorrestein, als vogelspecialist verbonden aan de universiteit van Utrecht en lid van het bestuur van de NOP: „Zeldzame soorten zijn populaire smokkelwaar. Daarnaast zijn die papegaaien ook erg kwetsbaar. Je verbaast je als je ziet hoe ze soms ver voerd worden. Gewoon in whiskeydo- zen. Laatst zijn er nog honderd vijftig pa pegaaien op luchthaven Zavethem in België onderschept". Maar wat te doen met honderd vijftig opeens opgedoken papegaaien? Terug sturen naar het land van herkomst, mocht dat al te achterhalen zijn, houdt ook een risico voor de gezondheid in. De beesten kunnen dan toch maar het best worden verhandeld om zo aan de vraag te voldoen. Anders worden er in hun plaats weer andere gevangen, waar van ook weer een gedeelte tijdens het transport zal sterven. De meeste gaan naar Diergaarde Blijdorp en vandaar naar andere dierentuinen of particulie- Paradijs Papegaaien die bij het opvangcentrum terechtkomen worden niet verhandeld, de meeste blijven er tot hun dood. Pape gaaien kunnen echter de respectabele leeftijd van wel een jaar of zeventig a tachtig bereiken. Gevolg van een en an der is dat de instroom groter is dan de uitstroom en het opvangcentrum uit zijn vijfhonderd vierkante meter grote jasje groeit. „Hoewel ik denk dat de toestand zich op den duur zal stabiliseren, kan het nu echt niet meer", aldus Van Mee gen. Binnen drie maanden hoopt hij de goedkeuring van gemeente en gedepu teerde staten te krijgen voor verhuizing van het opvangcentrum naar het Noord brabantse Veldhoven. Op een voormalig kampeerterrein van acht hectare wil hij een waarlijk pape gaaienparadijs inrichten, met grote kooi en waarin de beesten naar hartelust in de buitenlucht kunnen rondvliegen. „Veel mensen denken nog steeds dat pa pegaaien niet tegen dit klimaat kunnen, maar niets is minder waar. Sommige le ven in hun land van herkomst zelfs een deel van het jaar in de sneeuw. Als ze 's nachts maar lekker warm zitten". Er móeten dus verwarmde nachthokken worden gebouwd in het nieuwe onderko men in Veldhoven. De hele onderne ming gaat een miljoen gulden kosten. In de tussentijd heeft zich al een vrijgevige particulier gemeld die het project wil fi nancieren en het terrein tegen 70.000 gulden per jaar wil verhuren aan de stichting. Hoe deze kosten precies gedekt moeten worden is nog niet helemaal dui delijk. Van Meegen wil de buitenkant van de kooien beschikbaar stellen voor reclameposters. Met het nieuwe papegaaienpark wil hij overigens nog een doel dienen. „Het moet een educatief centrum worden, waar scholen en dergelijke op af moeten komen. Ik wil de problemen waarop ik ben gestuit helpen voorkomen, en je moet het euvel bij de wortel aanpakken. De jonge mensen die het nieuwe op vangcentrum bezoeken, moeten ervan worden doordrongen dat het geen goed idee is zo maar een papegaai aan te schaffen". Het is niet vergelijkbaar met een dieren tuin, zo vereekert hij, maar om de kos ten van het park enigszins te kunnen dekken zal hij een entree heffen van een rijksdaalder per persoon. „Personeel zal ik nog steeds niet kunnen betalen, daar om blijf ik geheel afhankelijk van de vrijwilligers". Echteliefde Dinie en Adriaan, een echtpaar van middelbare leeftijd, zijn dagelijks met de papegaaien in de weer. Ze hebben hart voor de zaak, glunderend van trots staan ze voor de kooien. „Met de vogels heb ik het nu drukker dan toen ik een echte baan had", zegt Dinie. Ze weet de Jac- co's, Koko's en Lorres met gemak uit el kaar te houden. „Dit is mijn lieveling". Ze wijst op een grote oranje kaketoe. „Heil Hitier", krijst het beest vrolijk. „Hij heeft de Tweede Wereldoorlog nog meegemaakt", legt Adriaan uit. „Je kunt het hem niet kwalijk nemen". Als de papegaaien straks in het nieuwe park naar buiten kunnen, worden hun kleuren nog mooier. „Jacco is dol op wa ter. Maar ja, als je hier gaat sproeien, loopt de meubelfabriek beneden onder". Sommige vogels hebben echter geen kleur meer op hun lijf. Vele zijn kaal, op hun kop na. „Daar kunnen ze zelf niet bij". Andere krijgen alweer voorzichtig een grijs donslaagje op hun borst. „Het ziet er nog steeds zielig uit", zegt Dinie, „maar het is een stap in de goede rich ting, een teken dat ze het weer wat meer naar hun zin krijgen. Vaak zijn ze blij dat ze bij soortgenoten worden gezet, ze gaan dan ook meteen beter eten". Het werkt niet altijd. Eén ^papegaai zit apart in een kooitje en heeft een ring rond zijn hals zodat hij zichzelf niet ver der kan verminken. Nadat het beest al zijn veren was kwijtgeraakt, had hij het plan opgevat z'n hart uit de borst te ruk ken. Een groot litteken getuigt nog van dit voornemen. Er zitten ook papegaaien twee aan twee in kooien. „Dat zijn paartjes. Ze kunnen heel verliefd worden en dientengevolge ook heel jaloers zijn op eventuele bela gers van hun partner. Anderzijds kun je twee vogels bij elkaar zetten, en wordt het nooit echte liefde", grinnikt Adriaan. Ze zien er overigens nauwlettend op toe dat de beesten niet gaan paren. Dan raakt het opvangcentrum helemaal over bevolkt. Het horen en zien vergaat je in de voliè res. De verzorgers werken normaliter met oordopjes in. „Zodra we binnenko men beginnen ze enthousiast te gillen. Er zitten heel wat brutaaltjes bij". Dat hiermee niets te veel is gezegd, bevestigt ook de fotograaf van de begeleidende fo to's. Bij het poseren beet een van de die ren zonder aarzelen het knopje van zijn horloge af. Een miljoen Hoeveel papegaaien er in Nederland le ven is niet precies bekend, maar experts schatten het aantal op meer dan een mil joen, aldus TRAFFIC. Hoewel Neder land een redelijke controle op de zwarte handel in papegaaien kent, stelt de mi lieuorganisatie in haar rapport dat ons land zou moeten overgaan tot instelling van een beperkt aantal grensovergangen voor de vogels. Naast Schiphol en Rot terdam zouden er bijvoorbeeld aparte grensovergangen kunnen worden inge steld aan de Belgische en Duitse grens. Met name controle aan de kant van Duitsland blijkt nodig, omdat de veran deringen in het voormalig Oostblok de zwarte handel aanmerkelijk hebben be ïnvloed. Er zijn een aantal populaire smokkelroutes via Tsjechoslowakije, Hongarije en het vroegere Oost-Duits- land bijgekomen. In het belang van de papegaai dienen deze zo snel mogelijk te worden geblokkeerd. KARIN VERAART ■Ceidóc SoiiACWvt- Eigenaar van het papegaaienopvangcentrum T. van Meegen bij een blauwvoorhoofd-amazone. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 34