ilJJiJ j) JU)i „Ik heb altijd tegen dit niveau opgekeken" Volleybalshow in Vijf Meihal De spelverdeler van het Nederlands team Avital Selinger zal in zijn eentje de strijd aanbinden tegen een complete volleybalploeg van Leython. FOTO: SP LEIDEN - Vollleyballiefhebbers uit de Leidse regio kunnen binnen kort hun hart ophalen. Dinsdag 5 maart komt het Nederlandse man- nenvolleybalteam naar de Vijf Meihal in Leiden voor een zoge naamde 'volleybalclinic'. Tussen de internationale toernooien door geeft de nationale selectie door het gehele land demonstraties. Op uit nodiging van de volleybalvereni ging Leython uit Leiderdorp geeft de selectie van bondscoach Harry Brokking een demonstratie van topvolleybal aan het Leidse pubhek in al haar aspecten. De clinic is meer dan een gewone trai ning, veel meer. Omdat de demonstra ties zich richten op publiek is het pro gramma zo opgebouwd dat er een voort durende afwisseling plaats heeft tussen spektakel, show en uitleg. Ook voor niet kenners van de volleybalsport is de cli nic in de Vijf Meihal interessant. De handelingen worden voorzien van uitleg door bondscoach Harry Brokkink. De spelers van het Nederlands team la ten daarbij wat basisvormen van het volleybal zien. Ook tonen de internatio nals de meest voorkomende trainings- vormen. De spelers van Leython mogen daarna laten zien of zij die oefeningen ook beheersen. Hoogtepunt van de avond zijn wel de wedstrijden tussen het Nederlands team en de plaatselijke vereniging. Eerst mo gen de spelers van Leython het opnemen tegen drie internationals. De ervaring leert dat de thuisploeg geen schijn van kans heeft tegen het drietal. Ook tegen twee spelers van Oranje heeft de derde divisie ploeg van Leython geen schijn van kans. Slinger Als laatste spektakelstuk bindt de 1.75 meter 'grote' spelverdeler Avital Selinger de strijd alleen aan tegen het Leider- dorpse team. De spelverdeler heeft in zijn eentje al heel wat wedstrijden ge wonnen. Selinger is de enige van de Oranje-selectie die het tegen een com pleet team durft op te nemen. Hij wordt als de beste atleet onder de volleyballers beschouwd. Zo won hij tijdens de Olym pische Spelen in Seoul een hardloopwed strijdje van Nellie Cooman en bleef hij de zwemsters voor op de vijftig meter vlinderslag Er is ook plaats ingeruimd voor de jeugd. De Oranje-volleyballers gaan elk uitproberen hoe goed de mini-volleybal lers van Leython al kunnen spelen. Van de tien en elf-jarigen volleyballers wor den de beste uitgenodigd om later nog eens op bezoek te gaan bij het Neder lands team. De voorverkoop van de kaarten voor de demonstratie van 5 maart in de Vijf Meihal is reeds gestart. De organisatie, Leython en de Kooijman Groep, rekent op een vol huis. De toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij Fitshoe aan de St. Jorissteeg 8, Foto Santhorst aan de Laan van Ouderzorg 4a in Leiderdorp en het Leidsche Dagblad aan de Witte Singel. De kaartjes kosten tien gulden in de voorverkoop en f.12,50 aan de kassa van de Vijf Meihal. De prijs is niet laag, maar de gage van de volleyballers en haar begeleider bedraagt dan ook maar liefst tienduizend gulden per demonstra- i TEUN VAN DUYVENBODE: BESCHEIDEN DOELMAN ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 31 KATWIJK - Voetballers uit Kat wijk staan niet bekend om hun uit straling. De kustbewoners hebben niet snel de neiging om met hun onmiskenbare talenten te koop te lopen. Nuchter en bescheiden stap pen de spelers uit de voetbalmaffe gemeente door het leven. Katwijk doelman Teun van Duyvenbode vormt hierop geen uitzondering. De minst gepasseerde doelman uit de top van het zaterdagvoetbal er- j kent dat volmondig. „Ik had de stap naar de top van het zaterdag- voetbal al veel eerder moeten ma ken. Maar ik heb altijd tegen dat niveau opgekeken. Ik vond mezelf niet goed genoeg". Het niveau waar Van Duyvenbode op doelt is de absolute zaterdagtop. Katwijk heeft zich in drie jaar met grote stappen richting dit niveau begeven. Spelend in de schaduw van Quick Boys heeft de ploeg zich dit jaar opgeworpen als een I serieuze kandidaat voor de titel. Een op merkelijke prestatie want drie jaar gele den speelde Katwijk nog een vrij anonie- me rol in het zaterdagvoetbal. De komst van een actieve sponsor (BMW Van der Plas) en het aantrekken van trainer Arie Lagendijk waren de keerpunten in het bestaan van de vereniging. Teun van Duyvenbode heeft dat proces van zeer nabij mee kunnen maken want drie sei zoenen geleden verruilde hij KRV voor Katwijk. „Een stap die ik al veel eerder had moeten maken. Maar het ontbrak me aan zelfvertrouwen. Als je in de af deling speelt lijkt de top van het ama teurvoetbal onbereikbaar en zet je die ambities snel uit je hoofd. Maar toen Katwijk mij benaderde heb ik de knoop toch maar doorgehakt. In het begin viel het me erg tegen. De eerste maanden i heb ik gewoon erg slecht staan keepen. Lagendijk bleef me echter opstellen en J door hard te blijven trainen heb ik die moeilijke periode weten te overwinnen". Invloed Het vertrouwen wat Lagendijk in zijn doelman stelde heeft Van Duyvenbode niet beschaamd. In drie jaar tijd is de 26-jarige hovenier uitgegroeid tot een van de betere ballenvangers in het zater dagvoetbal. „De invloed van Lagendijk op mijn loopbaan is groot. Vooral in de moeilijke beginfase heeft hij me in woord en daad gesteund. Iedere vrijdag stonden we op het trainingsveld en daar is eigenlijk de basis gelegd voor mijn be tere prestaties bij Katwijk. De persoon lijke benadering van Lagendijk spreekt mij bijzonder aan. Hij zal ie nooit in het openbaar afvallen en probeert altijd in een persoonlijke gesprek eventuele on vrede bij spelers weg te nemen. Daarbij is hij tactisch zeer sterk. Bijna iedere te genstander wordt door hem bekeken en in de wedstrijd komen we nooit voor verrassingen te staan. Hij is gewoon maf van voetbal", aldus Van Duyvenbode. De hoge klassering van Katwijk in de bepaald niet kinderachtige eerste klasse A verrast Van Duyvenbode niet. „In vergelijking met vorig seizoen is de se lectie sterker geworden. Johan de Kroon, Dennis Jan Mieras en Gijs Collé geven ons de extra klasse die nodig is om een rol van betekenis te kunnen spelen. En wat eigenlijk nog belangrijker is het be sef dat wij niets onder hoeven te doen voor ploegen als Quick Boys, Noordwijk en IJsselmeervogels. Vorig seizoen wa ren we als debutant al blij met een punt maar daarmee nemen we nu geen genoe gen. We spelen gewoon met meer zelf vertrouwen en dat komt tot uiting in het veld". Blunder De enige twijfel die Van Duyvenbode had was het wegvallen van laatste man Kees Guyt. „Kees was door zijn routine van groot belang voor Katwijk. Hij wist altijd op de juiste manier de ploeg op te peppen. Iedereen accepteerde dat ook van hem. Dat missen we nu wel. Leon Meys en- Johan de Kroon proberen het wel maar ze missen het overwicht van Kees Guyt. Maar qua voetbal zijn we er met Henri Pouw niet op achteruit ge gaan. Pouw speelt veel offensiever dan Kees Guyt en daardoor kunnen we snel ler het initiatief nemen. Het verwijt dat Katwijk saai en verdedigend voetbal speelt vind ik dan ook niet terecht". Het werk van een keeper is door de ja ren heen aanmerkelijk uitgebreid. De taak van een doelman bleef niet langer beperkt tot een eenvoudige ballenvanger „Sommige mensen in Katwijk kunnen moeilijk accepteren dat i van Quick Boys geworden zijn". maar de man onder de lat kreeg ook steeds meer te maken met het organise ren van de verdediging en voorlopig lijkt ,het eind van deze ontwikkeling nog niet in zicht. Teun van Duyvenbode is zich daar van bewust. „Een keeper krijgt steeds minder ballen te verwerken. Het is daarom erg belangrijk om geconcen treerd te blijven. Door de gerichte trai ning van Lagendijk heb ik een proces doorgemaakt. Eerst moest ik alleen de ballen tegenhouden. Als dat lukt dan ga je je met de organisatie bemoeien. Be heers je dat ook dan moet je proberen te heersen in strafschopgebied. Langzamer hand krijg ik al deze elementen onder de knie. Een keeper is een apart figuur bin nen een elftal. Als een spits uit zes kan sen twee doelpunten maakt loopt ieder een met hem weg. Maar als ik vier zeke re doelpunten weet te voorkomen maar toch twee blunders maak waaruit een doelpunt valt dan ben ik rijp voor ver vanging. Daarom moet een keeper altijd zelfver trouwen uitstralen. Dat is voor een groot deel bepalend of je al dan niet een goede wedstrijd speelt. Het kan in één klap weg zijn als je in een wedstrijd een fout maakt. Dan moet je terug naar af en je zelfvertrouwen zien te herwinnen. Dat kan soms een hele tijd duren omdat je juist te geforceerd bezig bent, teveel wilt doen om je zelfvertrouwen terug te krij gen. Dan bestaat de kans dat je juist fou ten gaat maken. Ik merk bij mijzelf dat ik steeds minder gevoelig wordt voor dit soort zaken. Maar de eerste bal van de wedstrijd blijft voor mij erg belangrijk. Als ik die goed pak dan kan er weinig meer mis gaan". Uitdaging De prestaties van Teun van Duyvenbo de bleven niet onopgemerkt door clubs uit het betaalde voetbal. FC Den Haag zag de Katwijkse doelman uitblinken in de duels tegen Quick Boys en Rijnsburg- se Boys en zag in hem de ideale vervan ger van de geblesseerde René Stam. Aan zijn contacten met de Haagse club be waart Van Duyvenbode geen beste her inneringen. „In de gesprekken met Co Adriaanse en René Notten werd mij een reeéle kans voor het eerste team beloofd. Stam zou voorlopig vanwege een ernsti ge blessure niet kunnen spelen. Ik zag dat als een uitdaging. Maar Den Haag wilde voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Ik zou en mijn werk en nog een aantal zekerheden op moeten geven en Financieel zou ik er niet veel wijzer van gworden zijn. Op zich zou ik daar nog geen moeite mee hebben gehad maar een telefoontje naar de VVCS leer de mij dat de René Stam vrijwel her steld was en dat men Roy Beusenkamp ook al een contract had aangeboden. Op dat moment ben ik afgehaakt er werd ge woon een spelletje met mij gespeeld". Voetballen in de top van het zaterdag- voetbal kost veel tijd. De trainingen en de wedstrijd op zaterdag leggen een groot beslag op de vrije uren van de spe lers. Van Duyvenbode heeft dat er graag voor over. „Het valt niet altijd mee om direct uit je werk te gaan trainen. Vooral niet als je de hele dag druk bezig bent geweest. Maar je krijgt er veel voor te rug. Vooral de sfeer rond de derby's vor men voor mij iedere keer weer een hoog tepunt. Het eerste duel op Nieuw Zuid tegen Quick Boys zal ik niet snel verge ten. Het moment dat ik de tunnel uit stapte en al die mensen zag toen ging er wat door mij-heen. Maar toen ik na vijf minuten een strafschop stopte was ik al les kwijt. De verhouding tussen Katwijk en Quick Boys wordt trouwens toch door de kranten teveel opgeblazen. Wat mij wel irriteert is het feit dat er altijd de nadruk wordt gelegd op het feit dat er zoveel ex-spelers van Quick Boys bij ons spelen. Het is voor sommige mensen in Katwijk moeilijk te accepteren dat we serieuze concurrent voor Quick Boys aan het worden zijn". KEES VAN KESTEREN Onder redactie van Kees van Kesteren COMPLIMENT Lia van Schie, het schaatstalent uit Stompwijk, heeft zich prima hersteld van haar teleurstellende prestaties tijdens de stormachtige Nederlandse Kampioen schappen in Alkmaar. De dubieuze selec tieprocedure van de KNSB zorgde ervoor dat Van Schie niet mee kon naar de EK in Serajevo. De Stompwijkse pakte echter afgelopen weekeinde de araaa weer op en was in Den Haag goed op dreef tijdens een vierkamp met meaekernploegrijd- sters Sandra Voetelink en Hannefce de Vries. De keuzecommissie van de schaatsbond kan op grond van deze pres taties Van Schie ae ticket naar de We reldkampioenschappen in Hamar niet meer onthouden. Wij van Hutspofrjt vin den dat een compliment aan Lia van Schie waard. We zullen in de toekomst zeker nog van haar horen. BALLET De overeenkomsten tussen ballet en sport zijn talrijker dan menigeen vermoedt. Nog niet lang geleden liet choreograaf Rudi van Dantzig zich inspireren door ae bewegingen van Marco van Basten. In het basketballtreffen tussen Grasshoppers en Festo toonden de dames aan dat qua sierlijkheid de basketballsters niet onder hoeven te doen vpor de ballerina's van het Nationaal Ballet. Alleen de muziek ontbrak nog in sporthal Cleyn Duin. STIL Hoe is hel eigenlijk met Wim Eilander Na het bericht dat hij na dit seizoen bij FC Lisse zou vetrekken bleef het erg stil rond de oefenmeester uit Cappelle aan den IJssel. Terwijl alle vacatures bij de zaterdag eersteklassers in de Leidse regio zijn vervuld is Eilander nog steeds in af wachting van een club. In een inten'iew met het Vrije Volk gooit hij dan ook een visje uit. „Ik wacht op een ambitieuze amateurclub uit de Rotterdamse regio die door mij naar de top geloodst wil worden". Gebrek aan zelfvertrouwen kan men Eilander in ieder geval nooit kun nen verwijten. Wij van Hutspo(r) ver wachten aan ook aal de spraakzame oe fenmeester weer snel emplooi zal vinden. SENTIMENTEN Morgen komt Melbi Raboen na lange tijd weer eens op bezoek in de Kikkerpol- aer. Niet als toeschouwer maar als trai ner van Wilhelmus, de tegenstander van UVS. Het 'voetbaldier' Raboen heeft na zijn vertrek uit Katwijk de draad snel weer opgepakt. De in problemen verke rende Voorburgse hoofdklasser zag in de emotionele oefenmeester de ideale man Ballet... FOTO: HENK SNATERSE om de degradatie te ontlopen. De aanpak van Raboen bleek aan te slaan bij Wil helmus want langzaam kruipt de club uit het dal. Het is te voor UVS te hopen dat Raboen in zijn voorbereiding oude senti menten een rol laat spelen. Want het kan natuurlijk nooit de bedoeling van Ra boen zijn de Leidse hoofdklasser de dupe wordt van de dadendrang van de Voor burgers. Daarvoor is zijn verwantschap met de blauwwitten te groot. Wij van Hutspofrjt rekenen er dan ook op dat bei de ploegen met een punt het veld zullen verlaten. jgjartanden CeidóeGotvuvnt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31