Henk Aa wacht op zijn kans bij FC Twente Heinze Bakker verslaat liever tennistoernooi dan schaatsen 7 voetballerlei SPORT CatdóC&MVUMlt ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA jg Bogers leert bij Mechelen MECHELEN De Nederlandse linksachter Adri Bogers, die onder meer voor RKC en NAC uitkwam, lijkt een vaste basis plaats bij KV Mechelen te hebben verworven. Bij de eersteklas ser heeft Bogers reeds veel opgestoken. „Ja, bij KV heb ik al heel wat wat geleerd, op taktisch vlak en zo. Logisch. Kijk, bij RKC trainden we weliswaar even vaak als hier, maar bij KV moet je bij elke oefening op de training wel honderd procent 'aanwezig' zijn, fysiek en mentaal. Dat was vroeger niet echt het geval, de lat lag minder hoog. In Waalwijk kregen we bijvoorbeeld veel positiespelletjes, terwijl de meesten hier door ervaring en kwaliteit al in een halve seconde merken wat dient te gebeuren. Je moet dus echt constant waakzaam blij ven". FOTO: DIJKSTRA Basualdo uit de gratie STUTTGART Op 8 juli vo rig jaar speelde hij met Argen tinië nog de finale om de we reldtitel voetbal tegen Duits land. Een half jaar later is Jose Horacio Basualdo niet meer goed genoeg als reservespeler bij VfB Stuttgart. De 27-jarige Argentijn is door trainer Daum en manager Hoeness naar de tribune verbannen. Volgens Daum past de mid denvelder niet in zijn concept. De vroegere trainer van FC Köln zegt vechterstypes nodig te hebben om VfB Stuttgart te redden van degradatie uit de Bundesliga. Geen voetbal in Egypte CAIRO De Egyptische voetbalcompetitie is van hoogste tot de laagste klasse tot nader order stilgelegd. De bond besloot daar toe, op dringend advies van het ministerie van buitenlandse za ken, naar aanleiding van de oorlog in de Golf. Volgens het Egyptische dagblad 'Ahram' overweegt de bond de strijd om de nationale beker zelfs helemaal af te gelasten als binnen twee weken niet weer is begonnen met de wedstrijden. Milan Jankovic begint bar BRUSSEL De vroegere Joegoslavische international Milan Jankovic is gestopt met topvoetbal. Hij wees een aanbod van de Spaanse club Castellon af en is een bar begonnen in Belgrado. „Voor mij geen voetbal meer", zegt de 31-jarige Jankovic. De Joegoslaaf, die via Rode Ster Belgrado en Real Madrid bij An- derlecht belandde, vindt dat de club uit Brussel hem te gemak kelijk de schuld gaf van de nederlaag in de Europa Cup-finale tegen Sampdoria. Hij verloor zijn basisplaats bij Anderlecht en werd niet opgenomen in de Joegoslavische selectie voor de we- reltitelstrijd. Van Ankeren wil hogerop BEVEREN De 22-jarige Ed win Van Ankeren gedijt goed bij de Belgische tweedeklasser Beveren. Zo goed dat de voor malige speler van PEC Zwolle ambities heeft om hoger te rei ken. „Mijn contract loopt aan het einde van dit seizoen af, dus ik kan alle kanten uit. Als we kampioen worden, is het mogelijk dat ik aan het Free- thiel blijf. Maar dat is lang niet zeker. Ik heb ambitie en wil hogerop, zoveel is zeker en daarom kan ik me absoluut niet permitteren om in de tweede afdeling te blijven. Zo verdwijn je uit de actualiteit". RAALTE Een maand geleden maakte Henk Aa (42) bekend op den duur wel zes ton per jaar in de eredivisieclub FC Twente te willen stoppen. In ruil voor het aanvaarden van het exploitatietekort zou hij ook de voorzittersha mer willen overnemen van Hans van de Berg. In eens stond het Diekman in rep en roer. De hel was losgebroken, zo leek het. Nadat eerder de leden van het dagelijks bestuur verklaarden hun zetels graag voor een soort sui keroom beschikbaar te willen stellen, trokken ze bij het horen van de naam Henk Aa als een speer deze aankondiging in. >ende topclub wilde maken. Maar Hans van de Berg, als de Jwentse woordvoerder, liet Aa via de media weten dat de leuren van het Diekman-sta- iion zwaar zouden worden vergrendeld als hij binnen wil le komen. „Die bestuursleden cijn boodschappenjongens", re ageerde de Sallandse onderne- ner. „Aa is een flapdrol", was ^ïet onverwacht felle weer woord van de meestal zo be heerste Van de Berg. ,Hij wil met een metworst laar een zijde spek gooien", neent een kennis van Aa. Vlaar de hoofdpersoon is, zo peweert hij zelf al meteen, „ei genlijk niet geïnteresseerd in jeld. Ik kan er goed van le zen, maar miljoenen, nee die ;treef ik niet na. Mijn bedrijf Beaphar, onder meer in vlooi enbanden; red.) moet groter Vprden, dat wel, maar als ik ïeel veel geld zelf zou willen lebben, dan haal ik wel veel neer uit de zaak. Dat doe ik lus niet. Het bedrijf moet body ïouden. Ik heb wel de verant- voording voor 180 mensen, /lak dat even niet uit. Je zegt lan niet zomaar: kom, ik ver- ijk mezelf. Mijn vader is het- :elfde. Is per saldo ook niet ge- nteresseerd in geld". Een jaar of vijf geleden besloot Aa dat sportsponsoring een goede investering voor zijn be drijf zou kunnen zijn. „We kwamen tot de ontdekking dat we in onze branche marktlei der waren. We scoorden goed in de verkoop, maar uit een onderzoek bleek dat de naams bekendheid daarbij achter bleef. Om dat te veranderen kozen we toen voor sportspon soring en uiteraard ook omdat ik in sport geïnteresseerd ben. Ik begon bij Go Ahead, maar dat duurde helaas slechts één jaar. Ze gingen er meteen uit. Dordrecht was ook een mis kleun. Bij Roda JC werkt het goed. Je moet bij Groningen, FC Twente of Roda zitten; Feyenoord, Ajax en PSV kun nen natuurlijk ook. Die zes: dat zijn de clubs die een be hoorlijke uitstraling zoeken. En dan moet je er ook voor zorgen dat je met die clubs wat gaat doen. Je moet er nog vier vijf ton bijleggen voor de randactiviteiten. En je moet ze goed begeleiden. De know how bij die clubs is nul kom ma niks. Je moet ze alles le ren. De bestuurders van clubs zijn amateurs en dat werkt te gen ze. In andere sporten en ook bij kleinere voetbalclubs hebben ze dat vaak nog beter in de gaten. Veel actiever. Doen meer moeite". Aa keek bij de clubs waar hij de shirts opsierde met de naam Beaphar verder dan de tenues. Hoe werd er gewerkt? Lijnen, structuren, beleid: wat trof hij aan. „Dat betaalde clubs geen beleid hebben, kun je ze mis schien niet kwalijk nemen. Er moeten veel ad hoe beslissin gen genomen worden. Als je begint te verliezen moet je spelers kopen en dan moet je gaan rotzooien in je begroting of je moet het van buiten ha len. Op langere termijn kun je als bestuur wel bepalen hoe je wilt voetballen. Aanvallend, creatief of zoek maar uit. Van het eerste tot het tiende. En daar zoek je een trainer bij. Kan hij zich daarin vinden, dan kan hij solliciteren. Het enige instituut dat altijd blijft bestaan is de club zelf. Daar moet iedereen zich dus onder geschikt aan maken. Dat is es sentieel. De trainer is met zijn eigen ego bezig. Mag ook, maar hij wordt betaald door de club. Hij moet zich wel verant woorden. Het bestuur is er ook voor de club, niet voor hun ei gen zitvlees. Ik moet de eerste club nog tegenkomen waar een behoorlijk beleid is. Er is er niet één. Komt door paniek beslissingen. Als ze goed pres teren is het alleluja, retteketet. Maar o wee als het misgaat. Dan is de ramp niet meer te overzien. Dan ontstaat er pa niek, vooral bij de zogenaamde vijfde colonne. Of dat nou sponsors zijn of bestuursleden of wie ook: er moet rust in de keet zijn. De enige die ik in het betaalde voetbal ben te gengekomen die altijd het hoofd koel houdt, is Hens Coerver, de manager van Roda. Hij blijft altijd kalm. En in die ruim twee jaar dat ik hem heb meegemaakt, heeft hij ook altijd nog gelijk gehad. Van zo'n routinier moet je heel goed gebruik maken". FC Twente Henk Aa wilde dus graag na zijn periode als sponsor bij Roda zijn jaarlijkse afdracht overmaken naar de rekening van FC Twente, zo bleek een paar weken geleden. FC Twente op een hoger plan brengen» en vooral meer leven in de brouwerij, dat leek hem een goed plan. „Twente is na melijk de enige club in het oosten die de potentie heeft om een toonaangevende rol te kunnen vervullen", zo ver klaart hij zijn plotselinge avances richting de Enschede- se eredivisionist. „Als ik eraan begonnen was, dan ook voor de volle 100% met een aantal nieuwe ideeën, aangepast aan de tijd waarin we leven. Ik ben niet het type dat de twee de of derde viool gaat spelen. Dat ligt niet in mijn aard. Als ik bij Twente aan de gang ga, heb ik het zaakje binnen de kortste keren aan het draaien. Je moet iets toevoegen. Stel, je wordt bestuurslid van een club, Twente, Roda, Gronin gen, maakt niets uit, en je voegt niets toe. Je gaat alleen maar door op de ingeslagen weg. Dat hou je wel twintig jaar vol. Wil je hogerop of niet, daar gaat het om. Wil je het maximale eruit halen of niet. En dat op een fatsoenlijke ba sis. Hans van de Berg zei er gens dat als Aa bij Twente bin nen zou komen, er dan een hele serie sponsors via de ach terdeur zouden weglopen. Ik zou juist proberen er nog meer sponsors bij te krijgen. Er wor den bij voetbalbestuurders ele mentaire fouten gemaakt op het gebied van marketing. Lees de verhalen eens naar aanleiding van het verdedi- gingsblok dat Twente heeft opgezet tegen mij. Daarin wor den wezenlijke fouten ge maakt door te zeggen dat FC Twente alleen nog maar in zee wil met multi-nationals. Dat betekent dat je de andere 98% kandidaat-sponsors uitscha kelt. Niemand voelt zich meer goed genoeg. Dus heb je nog 2% kans en dat is heel weinig. Vervolgens noemen ze de na men van zaken die in aanmer king komen: Grolsch, dat niet in sportsponsoring mag, en Ten Cate, die geen consumen tenproduct heeft. Dan blijkt dus dat ze niet nagedacht heb ben. Zulke fouten mag je toch niet maken", aldus de onder nemer. Lefgozer „Kan Aa de aangekondigde bedragen wel opbrengen?" vragen deskundigen zich af? Ze beweren dat zijn bedrijf dat niet kan. „Het is een lefgozer", zo roepen ze. „Ik ben natuur lijk niet zo'n domme idioot die niet weet wat hij aan kan", re ageert Aa nogal verbaasd. „Ik wil niet op een geweldige ma nier op mijn snufferd gaan. Je weet dat ik per jaar Roda JC zo'n vijf tot zes ton toespeel en datzelfde bedrag was ook be schikbaar voor FC Twente. Ik overspeel geen kaart en waag er echt niets aan. Ik ben ie mand die tamelijk conservatief te keer gaat op dat gebied". Maar stond hij niet op een foto in het Algemeen Dagblad waarbij ook zijn rode Porsche prominent in beeld kwam? Dus toch een braniemaker? „Nee, dat ben ik niet. Ik sta vaak in de krant en ben een gemakkelijk slachtoffer voor een journalist, omdat ik uit spraken doe. Dat mag bluffe rig genoemd worden, maar ik vertel wel altijd waarheden. Niemand heeft mij tot van daag aan toe op een onwaar heid kunnen betrappen. Ik loop wel eens het gevaar dat ik niet helemaal lekker word neergezet in een krant, maar dat risico neem ik. Dan had ik die journalist maar niet te woord moeten staan. Zo ging het ook met die Porsche. We hadden het anders afgespro ken, maar hij stond er toch op deze manier in. Jammer, een dommigheid van mij. Ik zal me nooit meer met die auto la ten fotograferen. Kijk, omdat anderen met feiten gaan mani puleren, kom ik in een verkeerd daglicht te staan. Maar ik denk niet dat ik een patser ben". Slim „Als het bestuur van FC Twente slim was geweest", be sluit Henk Aa, „hadden ze mijn aanbieding om mijn ver haal mondeling toe te lichten niet in de wind geslagen. Dan hadden we twintig minuten gepraat en elkaar een hand ge geven. Per brief hadden ze me dan gemeld dat ze nog niet met mij in zee wilden gaan. Waarschijnlijk hadden ze mij dan ook nog kunnen inschrij ven bij één van hun sponsor clubs. Had ik meteen gedaan, denk ik. Weer een kans voor open doel gemist dus. Maar be stuursleden zijn net zulke pas santen als iedereen. Ook die verdwijnen een keer. Er komt vanzelf een dag dat iemand denkt: er zit in Raalte nog zo'n meneer die bij FC Twente wel wat wil. Zo werkt het. Zo zit het leven in elkaar". „Overigens had ik allang bij FC Twente op de shirts kun nen staan en dan voor meer geld dan ze nu pakken. Ik heb het toentertijd zelf nog aange boden, want ik was vrij. Ze vroegen mijn adjunct-direc teur vijf ton, maar overvroe gen toen geweldig, zeker als er later eentje tevoorschijn komt van 240.000 gulden. Dan heb je FOTO: PERS UNIE toch iets niet goed gedaan. On der de vijf ton praten we niet, zeiden ze. Hoor je dat: onder- de-vijf-ton-praten-we-niet. Niet slim. Als iemand het zelf aanbiedt, dan ga je toch praten met zo'n vent. Weet je waarom ze dat niet hebben gedaan? Omdat ze het in de broek doen voor mij. Ze denken dat ik te veel publiciteit trek. Dat ik ze volledig uit de wind zet. Bij Roda JC kunnen ze beamen dat ik de gemakkelijkste spon sor ben die ze hebben gehad. Natuurlijk ben ik niet bang voor een paar uitspraken. Als ik daar sponsor ben en het gaat mis, dan moet je er wel op rekenen, dat ik er wat van zeg. Dat is mijn goed recht. Bij Roda JC heb ik ook wel eens discussies. Dat is dan eerst in tern. Als ik geen gelijk krijg, vind ik het niet erg dat ik een journalist daar even wat over vertel. Waarom ftiet?" Henk Aa mag bij FC Twente niet meer naar binnen, maar is binnenkort toch van plan naar de thuiswedstrijd tegen Roda JC te gaan. „Ik haal de streek uit dat ik een briefje schrijf met het verzoek om een paar bestuurskamerskaarten, een parkeerkaart en een viertal entreekaarten. Nee, niet via Roda JC. Op die manier kan ik inderdaad legaal naar bin nen, maar ik wil eens kijken hoe sportief ze daar nu zijn. Dat vind ik gewoon leuk". GIJS EYSINK HILVERSUM „Het kan best zijn, dat ik in de ogen van menigeen als een grij ze muis overkom", geeft schaatscommentator Hein- ze Bakker spontaan toe. „Maar dat is dan niet an ders. Ik kan er niet mee zitten. Ik doe m'n werk zoals ik denk dat het goed is en als ik dat relateer aan de waarderingscijfers doe ik het niet slecht. Er zijn niet zo gek veel pro gramma's die regelmatig met een zeveneneenhalf gehonoreerd worden. Ik ben niet het type, dat zo nodig de lolbroek uit moet hangen. Ik hoef niet Leuk over te komen. Dat interesseert me geen bal. Ik probeerde evenmin be wust één te worden met een sporter. Ik heb altijd een bepaalde afstand wil len bewaren". Presenteren doet Heinze Bak ker (48) nog sporadisch - „We hebben er nu een aantal jonge mensen voor" - maar com mentaar leveren bij sporteve nementen gaat onverminderd door. Soms uren achtereen. Zoals vorig weekeinde, vanuit Sarajevo. Bakker zorgde er voor, dat het thuisfront tot in details op de hoogte blijft. Tot vervelens toe zelfs. De gerouti neerde verslaggever is direct oereid toe te geven, dat in Ne derland schermutselingen op glad ijs te overvloedige aan dacht krijgen. „Journalistiek gesproken is dat absoluut waar. Het is van nul en gener lei waarde om een tien kilo- meter-race tussen rijders die onderaan in het klassement bungelen live uit te zenden. Het zal me volstrekt worst zijn of iemand dertiende of zes tiende wordt. Ik vind ook, dat je dat eigenlijk niet moet uit zenden. Dan kom je echter op het punt, dat wij als televisie- programmamakers concessies moeten doen aan de smaak van het publiek. Het WK vol gende maand in Heerenveen komt van a tot z live op het scherm. En owee, als wij de laatste rit op de tienduizend meter, waarbij het bij wijze van spreken om de dertiende en veertiende plaats gaat, niet uitzenden. Dan staat dit land compleet op z'n kop en de tele foon hier in Hilversum rood gloeiend. Je moet er heel eer lijk in zijn: sport op de televi sie kan geen pur sang journa listiek meer zijn. Met alles wat er momenteel aan sport op de tv komt. En met alle concur- rentie-overwegingen die je er bij kunt betrekken; het tegen elkaar opbieden. Het betekent concessies aan de journalistiek. Kom in dit land niet aan het schaatsen. Het is een heel klein sportje en mondiaal stelt het niets voor. Maar in ons land is het een heel grote sport. En daar hebben wij mee te maken. En niet met het ge geven, dat twee kilometer over de Duitse grens al nie mand meer weet waar ik het over heb. Wij hebben uitslui tend te maken met het Neder landse publiek en de Neder landse verhoudingen". Heinze Bakker is zo langzamerhand een beetje uitgekeken op het schaatsen, maar bij gebrek aan een opvolger moet hij het com mentaar nog blijven doen. FOTO; SP Heinze Bakker voelt zich 'met het schaatssop overgoten'. Zo lang hij door de sportgemeen- schap banjert hield hij er zich metterdaad mee bezig. Hij vindt het zachtjes-aan genoeg. Al meer dan een jaar wordt driftig geprobeerd een opvol ger voor hem te vinden. Tot dusver zonder succes. Velen voelden zich geroepen, doch niemand kon aantonen over voldoende kwaliteiten te be schikken. „We hebben al ont zettend veel testen gedaan," legt Bakker uit, „proefopna- mes gemaakt, maar een echt geschikte kandidaat was er niet bij. Het schijnt toch een vak te zijn, dat niet iedereen kan!" Studio Sport hoeft geen angst te hebben, dat de vaste schaatsman tussentijds de handdoek in de ring werpt. „Ik kan het niet maken om te zeggen: ik stop met schaatsen. Je behoort je loyaliteit aan het programma hoog te houden. Dat doe ik zeker. Ik heb te kennen gegeven te willen op houden. Dat is hier bekend, maar ik stel geen dead-line. Zo gauw er een opvolger is, is het over. Doch niet eerder". „Dat je een dagje ouder wordt speelt uiteraard mee. Ik zit al jaren in het vak, vind het nog steeds ontzettend leuk, maar je gaat langzamerhand commen taar geven op prestaties van sporters, die in leeftijd je kin deren kunnen zijn. Het wordt voor een vent van 48 wel eens lastig om over iemand van achttien jaar een hard oordeel uit te spreken. Is het journalis tiek noodzakelijk, heb ik er - geen moeite mee, doch het doet wel pijn. Als er zo'n jong ventje naar je toe komt, 'me neer Bakker' zegt en me on veranderd met 'u' aanspreekt, denk ik toch wel eens: nou- nouHet is één van de re denen, dat ik zeg: er moet een jonge kerel of vrouw komen die het overneemt. Bovendien ben ik binnen Studio Sport dingen gaan doen, die beter bij Snip en Snap Dat hij nooit de getapte jongen werd, zoals z'n vroegere maat je Mart Smeets nogal eens wordt afgeschilderd, deert hem niet. „Dat steekt me hele maal niet," klinkt het met na druk en vervolgens: „Ik heb met Mart buitengewoon pretti ge jaren beleefd als mede-com mentator bij schaatswedstrij den. We zijn twee totaal ver schillende mensen, die mekaar perfect aanvulden. Ik was er voor de zakelijke informatie en Mart voegde er een stuk human interest aan toe". „Toen Smeets stopte stonden we voor de keuze: hoe verder. In enkele takken van sport hadden we ervaring met het inschakelen van oud-topspor ters. Atletiek met Ria Stalman en tennis met Marcella Mes- ker. Niet voor een journalistie ke inbreng; ze zijn geen jour nalist. Het ging om een extra dimensie; om wat aan het jour nalistieke commentaar toe te voegen. Uit eigen belevenis sen. Ze kijken er toch anders tegenaan; hebben jarenlang sport op top-niveau meege maakt. Ze zien andere dingen. Slagen ze erin, dat andere in woord over te brengen, heb je een aanvulling die heel inter essant kan zijn. Soms lukt het, soms ook niet. Als ik samen met Marcella Mesker tennis- commentaar doe, komen er minstens zoveel brieven bin nen met: weg met die Mesker als met: ze doet het uitstekend en laat die Bakker maar op houden" „Bii het schaatsen is het niet anders. Je hoort mij niet zeg gen, dat ik met de huidige si tuatie voor honderd procent gelukkig ben. Nadat Mart het na Calcary voor gezien hield, moesten we het gat opvullen. Geprobeerd met een andere invalshoek in het commentaar. Eerst met Hein Vergeer en nu met Ria Visser. Ik laat me er niet over uit of het goed of slecht is. De meningen zullen altijd verdeeld blijven". Als nuchtere Fries is Heinze onmiddellijk bereid te erken nen, dat na een kwart eeuw 'koek-en-zopie' de veer in de boog z'n beste tijd gehad heeft. Spreekt onverholen van 'een zekere verslapping'. „Ik doe het al zo lang. Je tracht het te gen te houden, maar je ont komt er niet aan: het verf lauwt. Op een gegeven mo ment ben je toch wat routine matig bezig. Dat heb ik nog niet bij tennis. Een totaal an dere wereld en ik neig ernaar tennis belangrijker te gaan vinden dan schaatsen. Ik heb echt de pest wel een beetje in dat ik de finale van het ABN- toernooi in Rotterdam moet missen omdat ik in Den Haag de finale van de World Cup voor vrouwen moet doen. In dien ik de vrijheid had, zat ik in Rotterdam. Het is de bele ving die je hebt. Het schaatsen is mij met de paplepel ingego ten, maar ik heb er genoeg van gegeten. Tennis is een soort toegevoegde waarde ge worden. Dat is nog nieuw". Schudden Nieuw of niet, tennisliefheb- bers kunnen 't ook schudden dat Heinze Bakker tot z'n pen sioen opgetogen rapporteert over aces, drop shots en half- vollies. „Ik zal zeker niet tot mijn vijfenzestigste in een mi crofoon blijven blèren," verze kert hij. „Dat moet op een ge geven ogenblik een jonge ke rel overnemen". JAN J. RITZEMA door Frank Werkman m' Keu Tot de schaarse, sportief getinte genoegens, die ik me in de privé-sfeer permitteer, behoort zo af en toe een potje' biljarten. Met een vriend van me tijg ik zo pakweg eenmaal per twee maanden naar een zich op loopafstand bevindend cafeetje om een keutje te leggen. Zo'n wandelingetje is in dubbel opzicht goed. Je betreedt immers de kroeg met een frisse neus en bij de retourtocht wordt de door alcohol ietwat benevelde blik slechts aangewend om oneffenheden in het plaveiselj (maar ook een eventuele politie-controle) te ontwijken. Steevast loopt zo'n krachtmeting in het bedoelde etablissement op het in dit geval wat groenelige laken uil op een nederlaag voor mij. Een toevlucht zoeken in ouderwets carotte schuw ik; liever produceer ik een ouderwetse harmonica-stoot zonder de geest al te zeer te vermoeien met berekeningen over de vraag of de achtergelaten positie der ballen wellicht een serietje van mijn metgezel tot gevolg zou kunnen hebben. Bij biljarten is 'overhouden' kennelijk niet mijn sterkste punt. Zo nu en dan kan ik me bij f> zo'n partijtje kortstondig d verheugen in een kleine voorsprong; soms I>en gevolg van een onverwacht hoge produktie mijnerzijds, vaker I een resultaat van een ongekende serie poedels van lp mijn tegenstander. Die mij overigens steevast een grote bekwaamheid toedicht in 'dunne' stoten. De eerste bal c licht raken wil dan nog wel J eens leiden tot een simpel ogend, maar door mijn J' opponent somtijds met t waarschijnlijk gespeelde) s bewondering begeleid punt. De voorbije week was er j opnieuw sprake van zo'n amicaal avontuurtje op biljartgebied. We hadden met opzet een doordeweekse avonc) uitgekozen om het risico te verkleinen dat we bij aankomst de arena bezet zouden aantreffen; welk euvel zich immers in het weekeinde regelmatig voordoet. Tijd dood je in een café doorgaans het best door een glas te ledigen vóór het bier een soortgelijk lot is beschoren. We beginnen daarom liever direct en begeleiden onze sportief- recreatieve capriolen dan graag met de consumptie van enig gerstenat. Voor keu en glas ditmaal kónden worden beetgepakt, stuitten we echter op een tamelijk onverwacht obstakel: twee vrouwen aan tafel. We wisten dat dit fenomeen zich bij tijd en wijle voordeed en dit staaltje emancipatie kon zich ook in onze warme sympathie verheugen. Maar ei in de praktijk mee worden geconfronteerd was weer een heel andere ervaring. Even vreesden we dat er sprake was van een clubavond van keu-grage en/of -vaardige vrouwen. Maar de barkeeper stelde ons gerust. Onze mededeling dat we graag een partijtje wilden spelen, beantwoordde hij met de mededeling dat de dames hun biezen zouden pakken zodra de zoemer van de klok klonk. We zetten ons aan een belendend tafeltje; ook om de verrichtingen van de biljartsters gade te slaan. Een om twee redenen aangename bezigheid. De speelsters in kwestie oogden namelijk ondanks hun haar degelijke, uit slobbertrui en lange broek bestaande, outfit bepaald niet onappetijtelijk. Hun spelletje deed, zo schatten we in, ook niet zo gek veel onder voor wat wij vervolgens konden laten zien. Commentaar hielden we achterwege, zoals het wel opgevoede, redelijk denkende medemensen betaamt. Nadat de zoemer hac geklonken, trok het duo zich terug aan de bar om de tafel en ons verder geen blik meer waardig te keuren. Omgekeerd bleek dat één var. beiden aan de toog inmiddels de keu tussen de knieën had gezet om het attribuut vervolgens uit elkaar te schroeven en 'm vlak voor vertrek in een foudraal te steken. Ons achterlatend met intrigerende vragen. Was de imponerend ogende keu-hoes bedoeld om bij café- entree de kroegbaas er van te overtuigen dat hij niet had te maken met een laken- bedreigende dilettant? Of (en misschien wel tevens) was he een prima attribuut om eventuele kwaadwilligen op straat een mep mee te verkopen? Overigens verloor ik ook ditmaal. Maar ik had een goei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20