„Veender bezorgde kinderen nachtmerrie" ^ieuw onderkomen an Meddle geopend Ccidóc (Sowiant Gezondheidscentrum Noord wijk gaat open Nieuwe organisatie voor Zoeterwoude r [DEN OMGEVING Ccidóc Somant ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 17 ndriessen bezoekt veiling Flora NSBURG Minister van economische zaken J.E. Andries- brengt maandag een bezoek aan bloemenveiling Flora in H sburg. Bestuur en directie van Flora leiden de bewindsman kwart over acht tot kwart over negen rond door het vei- complex. Daarna volgt een werkontbijt waarbij Andriessen spreken met vertegenwoordigers van de siergewassenpro- tie en -handel. •tsen willen openluchtbad '9 JSTGEEST Het Plaatselijk Huisartsen Overleg Oegstgeest dat er een royaal openluchtzwembad blijft in Oegstgeest. rop wordt in een brief aan het college van burgemeester en ïouders aangedrongen. De artsen vinden een openluchtbad et belang van de volksgezondheid. Momenteel wordt beke- hoe zwembad Poelmeer aan de Warmonderweg rendabel Tl worden gemaakt. De bouw van een geheel overdekt recrea- I id heeft de voorkeur. DEN HAAG/ROELOFA- RENDSVEEN „Voor de kinderen is het een gruwelijke nachtmerrie geweest", zei rechter Van Rossum gisteren tegen de 47-jarige verdachte uit Roelofarendsveen. De man stond voor de Haagse rechtbank omdat hij ervan wordt verdacht op 24 oktober messteken te hebben toege bracht bij een 6- en een 7-jarig zoontje van zijn ex-vriendin. In een geval wordt hem po ging tot doodslag ten laste ge legd. Bovendien zou hij zijn ex-vriendin hebben verkracht. „Dat kan ik me wel voorstel len", stamelde de Veender vanuit het beklaagdenbankje. „Ik wist niet wat ik deed. Het was echt niet mijn bedoeling". Op de bewuste avond van 24 oktober zou de man zijn vrien din, die plannen had om hem te verlaten, hebben verzocht geslachtsgemeenschap met hem te hebben. „Als je dat niet doet, gebeurt er iets vrese lijks dreigde hij haar. Zij weigerde, waarop de verdach te een keukenmes pakte en naar haar slaapkamer stapte. Naar eigen zeggen met de be doeling om zichzelf in het bij zijn van zijn vrouw theatraal in de borst te steken. De vrouw had echter de deur van de slaapkamer achter zich op slot gedaan. Om zijn vrouw toch te „raken", stapte hij ver volgens naar de twee jongste kinderen die lagen te slapen en sloeg in het wilde weg. Een oudere broer verklaarde later dat hij de jongens hoorde schreeuwen. Toen hij er naar toe ging zag hij bloed in hun bed en aan het mes. „Uit een medische verklaring lees ik dat de jongens nu gewoon lap pendekentjes zijn geworden, met allemaal hechtingen in hun gezicht", merkte de rech ter verwijtend op. Overmatig alcoholgebruik zou ten grond slag liggen aan de agressie van de verdachte, zo bleek ook uit het rapport. De ex-vriendin van de Veen der beschuldigde hem van herhaaldelijke verkrachtingen tussen 1 en 24 oktober. Dit werd door de Veender ont kend. De rechter haalde ver volgens het psychiatrisch rap port aan: „U maakt een timide en onderdanige indruk. Ach ter die onderdanige man gaat echter een mens schuil die geen tegenspraak duldt". Officier van justitie Renckens eiste ter beschikking stelling van de regering en opname in een psychiatrische inrichting met toezicht van de reclasse ring. „De kinderen hebben erg lelijke verwondingen opgelo pen", merkte zij op. „Met blij vende lichamelijke en geeste lijke littekens. Bij één van de kinderen scheelde het maar een haar of de halsslagader was geraakt". De verkrachting vond zij. alhoewel voldoende, minder sterk bewezen. Advocaat Veldhuis vond dat de verdachte ook geen poging tot doodslag ten laste kan wor den gelegd. „Nergens blijkt dat hij werkelijk de bedoeling had om de kinderen te doden. Hem kan wel zware mishandeling worden verweten, maar geen poging tot doodslag", aldus de raadsman. Uitspraak 8 februari. Eremedaille Toon Turk Toon Turk uit Roelofarendsveen kreeg gisteren uit handen van burgemeester A. Meerburg de eremedaille in de orde van Oranje Nassau. De plechtigheid vond plaats in restaurant De Drie Een- en in Roelofarendsveen. Daar vierde Turk (55) samen met zijn familie en werkgever dat hij 40 jaar in dienst was bij de gebroeders Bos, een landbouw bedrijf aan de Rijnlanderweg in de Haarlemmermeer. Al sinds zijn 15e jaar doet hij alle voorkomende werkzaam heden op het suikerbieten-, aardappe len- en tarweteeltbedrijf. Hij zaait, wiedt, oogst stro en doet onderhouds werkzaamheden aan gebouwen en ma chinepark van het landbouwbedrijf. Volgens zijn bazen Wim en Ad Bos is Toon Turk altijd rustig, opgewekt, vro lijk en vol humor. Burgemeester Meer burg memoreerde dat de jubilaris alle grote veranderingen op het gebied van mechanisatie in de landbouw heeft meegemaakt en desondanks zijn werk gever trouw bleef. Namens de Holland se Maatschappij voor Landbouw (HMvL) afdeling Haarlemmermeer overhandigde A. Verbeek aan Turk een fraai en kleurig diploma voor 40 jaar trouwe dienst. FOTO: WIM VAN NOORT NOORD WIJK Het ver nieuwde gezondheidscen trum Wantveld in Noord- wijk wordt vanmiddag of ficieel geopend. Van het oude centrum is een deel gesloopt en in een ruime re versie weer opge bouwd. De verbouwing heeft tien maanden in be slag genomen. Het nieuwe gebouw biedt 550 vierkante meter meer ruimte dan het oude pand. Er zijn be tere voorzieningen voor de fy siotherapie en administratie gekomen en voor de wijkver pleegkundigen en wijkzieken verzorgenden is een eigen af deling gecreëerd. Wachtruimtes Verder zijn de wachtruimtes voor patiënen verbeterd en kunnen in het nieuwe gebouw sinds 1 januari zuigelingen- en kleuterbureau's worden ge houden. Vanuit het gezondheidscen trum aan het Wantveld verle nen huisartsen, fysiotherapeu ten, maatschappelijk werken den, wijkverpleging en wijk- ziekenverzorging hulp aan on geveer 12.000 mensen. Daar naast zijn er goede contacten met gezinszorg, verloskundi gen, apotheken en specialisten van de ziekenhuizen in de re gio. Het voordeel van het ge zondheidscentrum is dat patië nen voor veel vragen of klach ten op een centraal adres te recht kunnen. Klachtenreglement Door middel van de patiënten- raad hebben de patiënten me dezeggenschap. Deze raad heeft, samen met de hulpver leners, een klachtenreglement opgesteld en houdt zich verder bezig met het organiseren van voorlichtingsavonden en het uitgeven van een patiënten krant. De officiële opening van het nieuwe gezondheidscentrum is om drie uur. Vanaf kwart over vier is er open huis. 1JD ADE „De tot- ïdkoming van dit chtige nieuwe onder- nen van jongerensocië- Meddle is een grote statie". Dat zei burge ester A. Meerburg gis- avond bij de opening i het nieuwe soosge- van Meddle in de - jverspolder in Oud a i het adres van bestuurslid I [oek van jongerensociëteit itsz in Roelofarendsveen 3 kte hij op: „Dit is een goed rbeeld dat wellicht goed volgen". Zoals bekend D t het bestuur van Meddle nieuwe ruim 275.00 gulden ende soosgebouw zonder J cent subsidie gerealiseerd. itsz wil een soosgebouw 3,5 ton bouwen met meer een ton subsidie. De wkundig adviseur van Idle, K. Jansen, sprak gis- vond zijn afkeuring uit vr deze gang van zaken, n lieten hij en Meerburg a en dat omwonenden met dering over de jongerenso- _eit spreken: „Elders laten gangers nog weieens een j irtje achter. Bij Meddle oopt alles prima. Dat is 1 ral te danken aan het soos- uur", aldus een lovende ;rburg. i nieuwe stenen onderko men valt op door een twee kleurig dak. Van binnen is de wit/zwart/rode soosruimte even groot als in het oude ge bouw ernaast, dat rijp is voor de sloop. In het nieuwe ge bouw zijn de toiletgroep, koel cel, opslagruimte en ruimte achter de bar groter. Ook is er nu een kleedruimte voor op tredende bands. De naam Meddle komt van een LP van de legendarische formatie Pink Floyd, die in de eerste jaren van het Meddle- bestaan „grijs" werd gedraaid. Een naam overigens die nie mand gebruikt: de soos heet bij de soosgangers Ballo of El Bal- lo. En niemand die weet waar die naam vandaan komt. Schuur Ballo of Meddle werd in 1972 opgericht in een schuur van de familie Disseldorp nabij de voormalige baanvakwoning aan de Pastoor van der Plaat straat in Rijkpwetering. In die schuur oefende de plaatselijke band Big Mistake en de Koek trommel. Daarin speelden on der meer Jan Spring in 't Veld, Nico Disseldorp en Jos Hoogenboom. In de schuur werd het steeds drukker, waardoor de winsten opliepen. Uie werden vervolgens ver brast in een bootje op de Kop- poel. Via een handwerklokaal van de lagere school in Rijpwete- ring, een schuur op de Poel dijk bij molenaar Van der Pauw Kraan en de oude voet balkantine van VVOA kwam Meddle in de problemen. De gemeente kwam erachter dat de jongerensoos geen drank vergunning had en dat bete kende dat het bier uit de koe lemmers met slootwater moest verdwijnen en er alleen nog cola-feesten mochten worden gegeven. Een volledige vergunning was na een paar maanden welis waar binnen, maar de droog legging bleek veel bezoekers te hebben weggejaagd. Het duurde lange tijd voordat die weer terugkeerden. Bovendien zakte de barcommissie door de vloer en dat noopte tot de aan koop van een bankgebouwtje uit Leiderdorp, dat eigenhan dig door tientallen Rippers en Oud Aiers werd opgeknapt. Vanaf 1982 liep het weer storm, wat zijn uitwerking op het banksaldo niet miste. In de lente van vorig jaar waagde het soosbestuur de gok en gaf opdracht tot de bouw van een stenen soosgebouw. De eerste palen.gingen in juli de grond in en gisteravond was de opening. Onder luid gejoel knipte bestuurslid van het eerste uur Jan Spring in 't Veld het lint door als officiële openingshandeling. Om de toekomstige vergaderingen be ter in de hand te kunnen hou den kreeg voorzitter Koot van zijn medebestuurders een nieuwe voorzittershamer. Het bestuur van Meddle: Jan Spring in 't Veld; Robert Bakker, Vincent Oudshoorn, Fred Koot (voorzitter), Fons Hillebrand, Coen Castelijn en Ton van der Geest. FOTO: HENK SNATERSE ZOETERWOUDE De ambtelijke organisatie in Zoeterwoude moet wor den verbeterd. Dat vindt het organisatie-adviesbu reau Rijnconsult in een studie die is verricht in opdracht van het college van burgemeester en wet houders. Het bureau stelts een nieuwe structuur voor die eén aantal beperkingen van de huidige organisatie moet opheffen. De taken zijn momenteel onlo gisch verdeeld. Het werk loopt daardoor nog wel eens over te veel schijven. Dat wreekt zich met name bij volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu. Ook mankeert er nogal wat aan de coördinatie bij de top van het ambtelijke appa raat, als gevolg van de huidige opzet. Rijnconsult stelt voor twee sectoren op te zetten die naar buiten zijn gericht: Welzijn en Grondgebied. Daarnaast zou er een ondersteunende Middelen- sector moeten komen. De nieuwe opzet zou maximale duidelijkheid bieden, zowel voor de burger, de politiek als de ambtenaren. Radio Ziekenomroep Radio Sancta Vier is op zoek naar twee vrijwilligers die eenmaal per vier weken het populai re programma „Zig-zag- zondagmiddag" willen ma ken. Radio Sancta Vier be staat uit een team van veer tien vrijwilligers die dage lijks tussen zeven en half negen 's avonds uitzendin gen verzorgen. Daarnaast bestaat het zondagmiddag- programma dat van twaalf tot vier uur duurt en wordt bijgewoond door publiek. De eerste anderhalf uur wordt naar eigen inzicht door de vrijwilliger ge maakt. de laatste tweeën eenhalf uur is een verzoek- platenprogramma. Zig-zag- zondagmiddag wordt door teams van twee vrijwilligers gemaakt. Wie ouder dan 18 is en belangstelling heeft, kan contact opnemen met Hans Oud van de afdeling ontspanning van Sancta Maria in Noord wijk, tele foon: 02523-79755. Ervaring is niet nodig, want voor in tensieve begeleiding wordt gezorgd. Les Zazous De Katwijkse band Les Za zous treedt vanavond op in het Join-centrum aan de Weteringkade 2 in Noord- wijk. De zaal gaat open om negen uur en de toegang bedraagt zes gulden. Niet op de eerste plaats gaat onze afkeer naar het kind, dat tot „miss Holland" is uit verkoren. Maar allereerst treft onze walging het gedrag dergenen, die vertooningen als hier bedoeld organiseeren en aanmoedigen en die zulke gebeurtenissen be schouwen en befeesten als waren 't feiten van bijzonde re betekenis in ons cultuur leven! Dezulken handelen walgelijk en hun gedrag vloekt met wat altijd, maar vooral nu „terwijl de we reld kraakt" mag worden geëischt van menschen, met éénig plichtsgevoel in het maatschappelijk leven". „De meest gevierde danseres ter wereld, Anna Pawlowa, die deze maand haar af- scheidsvoorstellingen hier te lande wilde inzetten, is ten gevolge van pleuritus te Den Haag zwaar ziek geworden, waar zij in het hotel Des In- des is overleden. Het is niet onaardig haar meening te vernemen over de moderne dans. „Ik ben niet alleen overtuigd, dat de dansen van nu niet zullen blijven, maar ik geloof ook dat zij nimmer zullen terugkomen, als zij eenmaal worden losgelaten tenzij de wereld weer eens op haar kop komt te staan, want dan zal er weer druk om gevraagd worden. De mo derne dans is plomp, zwaar en heelemaal niet interes sant, te eenvoudig om dan sende voeten zelfs in bewe ging te brengen en te wan staltig om den schoonheids zin te bevredigen. Als wij de oude dansen weer in eere herstellen, dan zal tevens de galanterie, dan zullen betere manieren weer haar intrede doen in de balzaal". Onder redactie van Ton Pieters et was bar en boos weer, als de Leidsche Courant van (aandag 19 januari 1931 |ocht geloven. En Marken lond onder water. „Door tn hevigen Noordwesten is het eiland Marken te omstreeks uur onder geloopen, de voetpaden onder staan en het verkeer er roeiboot moet geschie- sn. De visschersvloot was innen, zoodat er geen onge- ikken" voor kwamen. De brm houdt nog aan. De mo- „Cornelia" Zierikzee is in het Mod- bij Wierum aan de riesche kust tengevolge van sn storm gestrand en stuk De vijf opvarenden in door de reddingboot van loddergat gered en behou- sn aan wal gebracht". Hen schrijft ons uit Smeer- aes: Tijdens de ziekte van zeereerw. heer Pastoor ördt de bediening der paro- waargenomen door een ïter Franciscaan van Reck- Toen deze Woensdag keerde van zijn igelijksch ziekenbezoek, erd hij onderweg aangeval- n door een kerel van hier, in vader van vier kleine Zonder eenige woordenwisse- de Pater kende zelfs persoon niet werd hij geslagen, tegen den muur ge duwd en tenslotte zelfs met een fiets' nagegooid, tot het den Pater gelukte in de Pas torie te vluchten. Men begrijpt de verbittering die om deze laffe daad is ont staan. De vlegel heeft geluk gehad, dat zijn daad door niemand anders dan door kinderen gezien is, al zal de rechter hem dan nu ook wel vinden, zoo, dat aan de hier begrijpelijke verontwaardi ging voldoening wordt gege ven en een waarschuwing aan degenen, die tot zulke menschonteerende daden in staat zijn". „Op de exercitieplaats Nagy- teteny (Hongarije) had een oefening in handgranaat werpen plaats in tegenwoor digheid van den minister van landsverdediging en ver scheidene hooggeplaatste of ficieren. Minister Gömbös werd op een gegeven oogen- blik door eén granaatscherf aan het linkerbeen getroffen. Hij bekwam een enkele cen timeters diepe vleeschwonde. De minister verwijderde zelf de scherf en kon na in het militair hospitaal voorloopig verbonden te zijn te voet naar huis gaan". „Een ongewoon geval van schijndood heeft in Con- stantz, aan het meer van Constantz gelegen, plaats ge vonden. Toen alle voorberei dingen voor de begrafenis waren getroffen, slaagde de schijndoode, een 23-jarige jongeman, er op het allerlaat ste oogenblik in, de kist stuk te slaan en daardoor aan zijn teraardebestelling te ontsnappen. Hij had de be sprekingen voor zijn eigen begrafenis aangehoord, doch hij was niet in staat geweest om geluid te geven of ook maar een vin te verroeren. Het eigenaardige geval is vol gens de artsen veroorzaakt door een verstijving". Uit Hoogmade: „De heer J.P.v.d.Voorn, onzebakker, bekend om zijn krenteka- ters en tulbanden, weet zich steeds aan den tijd aan te passen en heeft, nu zijn zoon speciaal onderwijs daartoe heeft genoten, naast zijn broodbakkerij een koek- en banketbakkerij in werking gesteld. De winkel heeft daardoor een heele verande ring moeten ondergaan en een modern aanzien gekre gen. Verlokkelijke gebakken, heerlijke chocolade en sui kerwerken zijn uitgestald. Bloemenmanden en bouquet- ten, die door belangstellen den gezonden waren, ver hoogden het aanzien en me nigeen zal in deze vastena- vondtijd nog eens extra kun nen smullen, nu alles zoo Miss Holland: walgelijk... in de L.C. der jaren '30. Een advertentie: „De Vloek van een Roeping" en alle andere tooneelstukken kleedt ERATO, Oude Singel 14, Tel.889, met volkomen tevre denheid. Ook voor attributen voor het carnaval van Nut en Vermaak 14 Februari zijn de costuumlijsten gratis ver krijgbaar". Uit de Vragenbus, „Vraag: Wat is het adres van den R.K.Bond van „Groote"- schrijvers? Antwoord: Deze bond is ons onbekend". Een hoofdartikeltje in de LC van 22 jan.'31. „Een Haagsch weekblad heeft weer 'n keer een schoonheidswedstrijd uit geschreven, waaraan vele da mes hebben meegedaan. Een leerlinge van een HBS te 's- Gravenhage is als nummer 1 uitverkoren en „miss Hol land" geworden. Wij hebben van dit walgelijk gedoe geen melding gemaakt en in ons blad niet opgenomen toe gezonden photo's van het arme kind. Maar met een en kel woord willen wij toch onze afkeer voor deze schan delijk-lichtzinnige vertoon ing neerschrijven. En wij zijn het met het „Volk" eens als dit blad in een artikeltje „Terwijl de we reld kraaktde uitverkiezing van een „miss Holland" he kelt. Het blad besluit: En de vrouw van een werklooze ziet het plaatje van de be- voorrrechte in de krant en mompelt: „Sloerie". Maar zoo'n mensch weet natuurlijk niet beter en is veel te zwaar op de hand...

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17