Sou/to/nt^ Bewonersgroep: Lammenschansweg moet veiliger ÜW HUWELIJKSDAG... EEN HEERLIJKE DfiGÜ! STAD OMGEVING/RTV CDA stoort zich aan reclame van gemeente voor openbaar onderwijs Aanleg smalspoor betekent terugkeer van Blauwe tram Laat daarbij niets aan het toeval over, maar aan vakmensen... Slimme EHBO-kit CcidócSouocmt demonstraties lansexpressie EIDEN In buurthuis Vo- :lvlucht wordt op maandag januari een demonstratie- dansexpressie voor tie- ;rs gehouden. Meisjes en agens tussen 13 en 17 jaar n welkom. Na afloop van demonstratie is opgave yJogelijk. De cursus duurt 14 eken en gaat maandag 14 bruari van start. Inlichtin- n via telefoonnummer 071- LEIDEN De CDA-frac- tie vindt dat onderwijs wethouder H. van Dongen het bijzonder onderwijs „impliciet diskwalifi ceert". En heeft daarover een brief naar de wethou der gestuurd. Aanleiding is een brief van de wethouder aan de ouders van leerlingen uit groep acht van de openbare basisscholen. Die ouders moeten een keuze ma ken voor voortgezet onderwijs. Het CDA begrijpt dat de wet houder de belangen van het openbaar onderwijs behartigt en in die zin ouders aanschrijft en reclame maakt. Er zijn ech ter afspraken gemaakt. Bestu ren van scholen van het voort gezet onderwijs hebben in een convenant met elkaar afge sproken de reclame beperkt te houden. Dit om elkaar niet on nodig op kosten te jagen. Een van deze beperkende af spraken geldt de benadering van de basisscholen door de besturen van het voortgezet onderwijs. „In die zin is de brief, als door u geschreven aan de basisscholen van open baar onderwijs, in strijd met de afspraken van het conve nant". De fractie wil weten of Van Dongen het convenant wil opheffen, of dat ze een an dere invulling aan het conve nant wil geven. „Er zijn in Leiden helaas geen openbare scholen voor lager beroepsonderwijs" is een zin in de brief van de wethouder, die bij het CDA in het verkeerde keelgat is geschoten. „De brief suggereert in onze ogen een impliciete diskwalificatie van het niet-openbaar voortgezet onderwijs", zo schrijft raadslid P Klück. „Wij storen ons daarom aan de toonzetting van de brief, omdat wij hebben af gesproken, dat er vanuit de gemeente een handreiking zou zijn naar het bijzonder onder wijs". De collegepartij vraagt de wethouder of de inhoud van de brief zich wel met het collegeprogramma verdraagt. Tot slot wijst Klück op het ge bruik van de mupi's voor on- derwijsreclame. Op dit mo ment hangt een poster met daarop reclame voor drie openbare scholen voor voort gezet onderwijs in deze recla mezuilen. Ook voor het bijzon der onderwijs moeten de mu pi's beschikbaar worden ge steld, vindt het CDA. „Anders komt onze taak voor het gehe le onderwijsveld in gedrang", zo wordt gemotiveerd. Maar het is ook mogelijk om geza menlijk een campagne te voe ren over de open dagen en voorlichtingsavonden. De wet houder wordt gevraagd haar zienswijze op dit punt uiteen te zetten: Van Dongen was niet bereikbaar voor commentaar. BRIEF NA DODELIJK ONGELUK LEIDEN De bewo nersgroep van de Lam menschansweg wil zo snel mogelijk een ge sprek met verkeerswet houder J. Walenkamp over de gevaarlijke situa- aan de Lammen schansweg. Dat staat in een brief aan de gemeen teraad. Aanleiding voor de brief is het ongeluk op 12 januari waarbij een bejaard Leider dorps echtpaar op het zebra pad bij de Koninginnelaan werd aangereden. Een onge luk met dodelijke afloop. Het kruispunt met de Koningin nelaan wordt over het alge meen als onoverzichtelijk er varen. De bewoners willen nu alles in het werk stellen om de veiligheid op de Lam menschansweg te verbeteren. In de brief spreken ze hun „ernstige ongerustheid" uit en verzoeken de gemeente te zoeken naar oplossingen. Metingen van de politie heb ben aangetoond dat er te hard wordt gereden. „De Lammenschansweg is voor sommige weggebruikers ken nelijk een fraaie, maar vooral een hele srfelle manier om de stad te verlaten", zo schrijven de bewoners. Uit cijfers blijkt dat juist kin deren en bejaarden het slachtoffer worden van de gevaarlijke situatie. „De trieste cijfers van de ongeval len tonen aan dat hier aldus één van de gevaarlijkste kruispunten van de stad is ontstaan. Ook het aantal bij- na-ongelukken en kleine aanrijdingen die niet bij de politie worden gemeld, maar wel grote schrik teweeg brengen, moeten hier bij worden geteld". De bewoners vinden het niet aanvaardbaai dat de kans op meer dodelij ke ongelukken blijft bestaan. De bewonersgroep wil samen met de gemeente zoeken naar de beste oplossing. Met halve maatregelen wordt geen genoegen genomen. „Er moeten stappen worden ge nomen, waardoor de snelheid van de auto's wordt beperkt en de overzichtelijkheid voor de langzame gebruikers wordt vergroot. Maatregelen derhalve die de veiligheid Het kruispunt met de Koninginnelaan is een van de gevaarlijkste in Leiden, foto: wim van noort van voetgangers en wielrij ders voorrang geven". De gemeentelijke directie verkeer geeft enigszins ge hoor aan de roep van de be woners. Er wordt een analyse gemaakt van de ongevallen. Ook wordt geprobeerd de oorzaken daarvan te achter halen. „Als je dat weet dan pas kun je een kruispunt ge richt aanpakken. Je kunt niet plompverloren een ver keerslicht neerzetten", ver telt M. Kuzee van de directie. Dat wil niet zeggen dat er daadwerkelijk wat veranderd wordt. „Verkeerslichten en grootschalige reconstructies zijn namelijk gigantische in vesteringen", geeft hij aan. Kuzee geeft toe dat het kruispunt met de Koningin nelaan gevaarlijk is. „Het is een black spot. Het aantal on gevallen stijgt. We hebben een aantal jaren geleden de Lammenschansweg ver smald. We hebben er één rij baan vanaf gehaald en af slagstroken gemaakt. Dat heeft een remmende werking gehad. Maar sinds kort neemt het aantal ongevallen weer toe. Nu moeten we eerst maar eens gaan onder zoeken wat er aan de hand is, voordat we gaan zeggen dat we er wat aan gaan doen", aldus Kuzee. Hij weet nog niet wanneer de analyse klaar is. a foto: wim van noort Uitslaande brand aan Witte Singel Een felle, uitslaande brand heeft de bovenverdieping van een drietal panden aan de Wit te Singel zwaar beschadigd. Tegen drie uur vannacht kon de snel gearriveerde brand weer het vuur, dat uit de dak kapellen aan beide zijden sloeg, binnen enkele minuten blussen. De brandweer sluit brandstichting niet uit. De pan den staan op een na al gerui me tijd leeg en wachten op sloop. Tijdens de brand werd een 31- jarige Leidenaar door de poli tie aangehouden, omdat hij de brandweermannen regelmatig voor de voeten liep. Met de brand zelf heeft hij volgens de politie niets te maken. Een Leidse brandweerman die op weg was naar de Witte Singel, doofde onderweg op de Doe- zastraat nog een luifel van een bakkerij die even na drieën in brand stond. Ook hier wordt rekening gehouden met brand stichting. rachtwagens rijden gen viaducten A44 twee verschillende viaduc- onder de A44 in Leiden lie- het afgelopen etmaal achtwagens schade op. De auffeurs schatten de hoogte n hun wagens, of die van het duet, niet goed in. Een 33- ge bestuurder uit Rijnsburg >te met zijn auto vannacht atreeks vier uur tegen een rschuwingsbalk op de imanlaan (zie foto). Deze m vervolgens op zijn wa- terecht en moest door een elbedrijf weer worden ver- ijderd. Zijn auto was tien cen- neter te hoog. rijwel hetzelfde gebeurde en- Ie viaducten verder bij de nmedijkseweg. Daar reed stermiddag om even voor ee uur een 34-jarige Wasse- larse chauffeur tegen de bo nkant van de doorgang bij Haagse Schouw aan. Ach- rop de vrachtwagen had de an een kraan staan die niet ildoende was ingetrokken. foto: wim van noort LEIDEN Wanneer een smalspoorlijn tussen Lei den en Valkenburg wordt aangelegd, keert gelijktij dig de Blauwe tram in de sleutelstad terug. „Aan de hand van het enige model dat nu nog in het Utrecht se spoorwegmuseum staat, gaan we replica's bou wen", zegt R. Kooien, penningmeester van de Stichting Nationaal Smal spoormuseum. Het duurt echter nog drie maanden alvorens duidelijk is of er een verbinding tussen de twee plaatsen komt. „We zijn nu aan het kijken of het infra structureel mogelijk is en fi nancieel haalbaar". Het traject komt te liggen tussen het Val- kenburgse meer en het Pest huis. Mogelijk knelpunt zou de Plesmanlaan kunnen zijn. „Volgens de Leidse directie verkeer en vervoer hoeft dat geen problemen op te leve ren", aldus Kooien. Zo valt uit zijn woorden ook op te maken dat financieel eveneens een mouw aan het plan te passen valt. „Het rege ringsbeleid is er op gericht de kustlocaties beter bereikbaar te maken via het openbaar vervoer". De smalspoorlijn is volgens hem daar een uitste kend middel voor, want per rit kunnen zo'n tweehonderd rei- (ADVERTENTIE) zigers worden vervoerd. Kooien is zeer enthousiast over het idee, maar alvorens de lijn tussen Valkenburg en Leiden een feit is, moet eerst nog een traject worden aange legd rond het Valkenburgse meer. Daardoor verdwijnt het huidige lijntje uit de Katwijkse duinen. „De duinen mogen al leen nog maar voor extensieve recreatie gebruikt worden. De verplaatsing was ook een van de voorwaarden om subsidie voor een nieuw museum te krijgen". Een museum dat na bij het Valkenburgse meer komt te liggen. Met de aanleg van de lijn wordt mogelijk in het voorjaar gestart. Naast het materiaal uit de duinen, kocht de stichting onlangs ook spoor aan dat vroeger werd gebruikt voor de goederentram die tussen Den Haag en Scheveningen reed. Turkse film in Volkenkunde LEIDEN Het Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoont maandag 28 januari om acht uur de Turkse speelfilm Agit (De Klaagzang). Het is de tweede in een serie van zes filmvertoningen in samenhang met de foto-expositie „Istan bul, mensen en emoties" Toegang kost 7,50. Een passe partout voor de hele serie kost dertig gulden. Voordracht over mens en heelal LEIDEN Het Theosofisch Genootschap houdt dinsdag 29 januari een voordracht over mens en heelal. De voordracht begint om kwart over acht en wordt gehouden in de Pieters kerk met als ingang de Klok- steeg 16 in Leiden. Voor infor matie kan worden gebeld naar 071-214553. Woonhuis gekraakt LEIDEN Een leegstaande woning op de begraafplaats aan de Groenesteeg is in de afgelopen nacht gekraakt. Vermoedelijk een viertal krakers werden door de politie aangetroffen. Door de politie is niet ingegrepen omdat onduidelijk was of de vier wel of niet al langer dan 24 uur in het huis zaten. Vanochtend werd overleg gevoerd tussen gemeente, politie en de krakers om zien zien of ze kunnen blijven zitten of dat uitzetting dreigt. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j z maand (automatisch betalen) f25,70 I Z kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: Naam: j Adres: I Postcode/plaats: l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. ilUHiwiiliHmiiitnn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9