Misleiding in oorlog is van alle tijden I» VAN PAARD VAN TROJE TOT NAMAAK-SCUDS Opvolger van Sjevardnadze naar Washington Sovjet-republieken geven hun burgers Vissel-tijcT Spanning stijgt in Kroatië EG-graan voor Sudan BUITENLAND EcidócSoUAOTlt VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 5 Levenslang voor vroegere SS'er SIEGEN Een voormalige Duitse SS'er is gisteren in Siegen tot levens- ii lange gevangenisstraf veroordeeld. De rechters achtten Ernst-August König schuldig aan de moord op drie geïnter neerde zigeuners. De nu 71-jarige Kö- ig nig werd wegens tegenstrijdige verkla- !ii ringen van getuigen vrijgesproken van gi vijf andere moorden en van de aan- a klacht dat hij heeft meegedaan aan het vergassen van meer dan duizend zi geuners in het vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau. Het proces tegen de vroegere blokwachter in Ausch- t\ witz, het laatste grote nazi-proces in Duitsland, heeft bijna vier jaar ge- al duurd. Een vrouw helpt één van de circa 285 walvissen die gisteren strandden op de kust van het zuidelijk eiland van Nieuw- Zeeland. Zo'n 150 mensen snelden te hulp en duwden de beesten bij hoog water weer terug de zee in. FOTO: AP Honderdduizend aids-doden in YS ATLANTA Het aantal men sen dat in de Verenigde Staten aan de ziekte aids is gestorven heeft de honderdduizend be reikt. Van de 161.073 mensen die de ziekte sinds juni 1981 hebben gekregen, waren er eind december 100.777 overleden. Onderzoekers van de federale centra voor ziektebeheersing voorspellen dat de komende drie jaar zo'n 215.000 Amerika nen aan de ziekte zullen overlij den. De afgelopen twee jaar maakte de ziekte in totaal 55.460 slachtoffers. Dat is meer dan in de eerste acht jaar na de ontdekking van het aidsvirus. Drugssmokkelaar na woeste race gepakt BARCELONA Een Neder landse vrachtwagenchauffeur is gisternacht, na een achtervolging van driehonderd kilometer, in de Zuidspaanse stad Cordoba gear resteerd met 2500 kilo hasj in zijn auto. De nachtelijke race tussen de chauf feur en enkele tientallen politieauto's op de hoofdweg tussen Jerez en Cordo ba overtrof in spanning en gebeurte nissen de stoutmoedigste Amerikaanse, politieseries. De Nederlander had aan de Zuid spaanse kust bij Cadiz de enorme la ding hasj van een illegaal aangemeerd schip overgenomen toen hij net buiten Jerez door een politiecontrole werd verrast. De chauffeur reed op enkele politiewagens in en ontsnapte met gro te snelheid over de de verbindingsweg tussen Zuid-Spanje en Madrid. Bij het stadje Ecija ramde hij opnieuw enkele politiewagens die de weg hadden ge blokkeerd. De politie boekte pas succes na zo'n driehonderd kilometer, op de ringweg van Cordoba, toen de vracht wagen over een rooster met scherpe punten reed en met totaal vernielde banden tot stilstand kwam. De chauf feur probeerde nog te voet weg te ko men, maar hij moest zich gewonnen geven toen een agent hem met een ge mikt schot in het dijbeen raakte. „Immortels" begroeten nieuw lid zonder zwaard PARIJS De leden van de Acadé mie Frangaise zullen volgende week bij de inhuldiging van een nieuwe „immortel" afzien van de traditie daarbij een zwaard te dragen. De le den van het illustere college hebben daartoe besloten, omdat zij vinden dat in deze donkere oorlogstijden zelfs een symbolische wapendracht onge past is. Volgende week donderdag wordt Mi chel Serres door de Académie inge haald. Het eeuwenoude instituut, dat nooit meer dan veertig levende leden telt, waakt onder meer over de Fran se taal en cultuur en is verantwoorde lijk voor de uitgave van een woorden boek. BREDA Opblaasbare rubberen tanks, karton- lanceerinrichtingen en nep-kraters op startba nen. Misleiding in oor logssituaties is niet nieuw, maar kennelijk nog steeds doeltreffend gezien het feit dat er fabrieken be staan die niets anders doen dan deze dummy's produceren en er blijk baar nog een goede boter ham aan verdienen. De Verenigde Staten moesten jeze week bekennen dat Irak hen bij de neus heeft gehad door fake-oorlogstuig op te illen, zo levensecht dat geal lieerde vliegtuigen er hun bommenlast op lieten vallen. De bekentenis werd gevolgd door mededelingen van een Italiaans bedrijf dat zich toe- g legt op het produceren van deze dummy's. Het bedrijf heeft in de afgelopen jaren aan it landen uit het Midden-Oosten prima afnemers gehad. Misleiding in oorlogen, om de tegenstander verkeerde infor- 11 matie te verstrekken, af te lei- si den of hem ertoe te verleiden lijn energie te steken in naar later blijkt zinloze inimissies. Het is één van de I grondbeginselen van oorlogs voering: iets suggereren wat er ater niet blijkt te zijn of juist sen heel andere inhoud blijkt e hebben. Wie kent niet de N [eschiedenis van het Paard Een Italiaans bedrijf heeft zich gespecialiseerd in het maken van nep-wapentuig zoals een Amerikaanse M 60- tank en een F-16. van Troje: de Trojanen haal den na de geveinsde aftocht van de Grieken niet alleen het immense houten paard binnen de stadsmuren, maar daarmee ook de beste Griekse strijders die zich in het paard bevon den. Bekend principe „Misleiding in diverse vormen is een bekend principe in al lerlei soorten oorlogsvoering. Deze trucs worden in vrijwel elke oorlog toegepast", zegt overste Duine, docent land macht aan de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda. „Het ene doel is te bereiken dat nep-installaties worden ge fotografeerd en vervolgens ge bombardeerd, zodat de vijand z'n aanvallen op de verkeerde doelen richt. Daarnaast kun je op die manier je eigen bedoe lingen versluieren door de vij and het idee te geven dat je in een ander gebied sterk staat. In de Tweede Wereldoorlog is door zowel de Duitsers als de Amerikanen op grote schaal gebruik gemaakt van dummy voertuigen van karton, hout of triplex". Zo maakte Montgomery in Noord-Afrika gebruik van een aantal dummy-artillerieopstel lingen en tanks om Rommel de indruk te geven dat hij meer troepen en bewapening had dan in werkelijkheid en het zwaartepunt van zijn acties elders lag. En wat te denken van houten poppetjes aan pa rachutes in plaats van echte parachutisten en vuurwerk in plaats van echt geschut? Een recent geval van succes volle misleiding deed zich voor tijdens de Falklandoor- log. De Argentijnen slaagden er in de Britten te misleiden door hen in de waan te bren gen dat startbanen op een be langrijk vliegveld verwoest waren. „Ze hadden daar zelf narnaakkraters op gemaakt. Gewoon met een dun laagje zand en wat verf", aldus Over ste Duine. Zijn de dummy's, zoals Irak ze nu kennelijk gebruikt, met alle moderne middelen niet makkelijk te ontmaskeren? Duine: „Bij nauwkeurige be studering van foto's moet dat eruit te halen zijn. Op warmte- foto's moet zeker het verschil te zien zijn tussen een echt vliegtuig of echte tank en een blikken replica, maar daar moet veel tijd en menskracht in gestoken worden. De tijd daarvoor ontbreekt vaak, ze ker gezien de veelheid van fo to's die de Amerikanen heb- Weinig verrassend Generaal b.d. G.C.J. Huizer noemt het „weinig verras send" dat Irak kennelijk mil joenen guldens uitgegeven heeft aan dummy's. „Elk tac tisch plan bevat een aantal FOTO'S: AP elementen van misleiding, dus dat van Saddam Husayn ook. Natuurlijk hebben de Ameri kanen geweten dat er dum my's zouden zijn. Punt is al leen om ze te onderscheiden van de echte. Dat is verschrik kelijk moeilijk als het om technisch hoogwaardige con structies gaat. Je kunt bijvoor beeld een huisje maken van heel dun beton, dat de vorm heeft van een opslagplaats, maar waar je kippen in stopt of zo. Je kunt ook op vliegvel den shelters met hele dunne wanden bouwen, waar niets in zit. Hetzelfde geldt voor raket ten die niet echt zijn. Als het gebruikte materiaal maar de eigenschappen vertoont van het materiaal dat in werkelijk heid gebruikt zou zijn. Een dun laagje metaal, een dun laagje beton". Overigens zal volgens Huizer het effect van de dummy's in deze oorlog nu grotendeels voorbij zijn. „Als we aanne men dat de Amerikanen een aantal niet-echte installaties hebben bestookt, kennen ze nu aan de hand van de foto's de kenmerken van 'echt' en 'niet echt'. Ze zullen nu weten wat de techniek is geweest die Irak heeft gebruikt, dus vergissin gen zullen vanaf nu nog maar heel weinig voorkomen. Ove rigens toont dit succescolle ge bruik van dummy's door Irak wèl aan dat Saddam Husayn uitstekende tactici in zijn ge zelschap heeft, die 'm op dit gebied hele goede adviezen ge- Gebruik van dergelijke mislei dingstactieken is, aldus Huizer, niet typisch iets voor de 'un derdog' in de strijd. „Ook de gene die sterker is zal dit soort methoden gebruiken. Ik denk dat de Amerikanen er ook uit alle macht voor zorgen dat Husayn niet weet waar het zwaartepunt van hun aanval len zal komen te liggen, niet door het plaatsen van dum my's, maar door in het radio verkeer de indruk te wekken dat ze links zitten, terwijl ze over rechts aankomen". FRANCISCA MULLER w 5e Chinese Den Wen Xia zal heel wat van de twintig jaar die zij ie oud is hebben besteed aan evenwichtsoefeningen, voordat zij in Jaat was deze act op te voeren. Nu reist zij de wereld rond en id loet deze week mee aan het festival voor jonge circusartiesten in »'ari'S- FOTO: AP WASHINGTON De nieuwe Sovjet-minister van buiten landse zaken, Alexander Bess- mertnych, zal komend week einde in de VS een ontmoeting hebben met zijn Amerikaanse collega James Baker. Voor zijn benoeming was Bessmertnych overigens ambassadeur van de Sovjetunie in Washington. Het is waarschijnlijk dat de opvolger van Edoeard Sje vardnadze maandag ook een gesprek zal hebben met presi dent George Bush, maar dit is door het Witte Huis nog niet officieel aangekondigd. Be langrijkste gespreksthema zal zijn de gewelddadige ontwik keling in de Baltische repu blieken. In de VS wordt het al dan niet door Sovjet-president Michail Gorbatsjov gesanctio neerde legeroptreden in de Baltische staten bijzonder hoog opgenomen. De kans is zelfs aanwezig dat de van 11 tot 13 februari geplande topontmoe ting tussen Bush en Gorbatsjov niet doorgaat vanwege de Bal tische kwestie. De Amerikaan se regering neemt daarover na het bezoek van Bessmertnych een beslissing. Het Europese parlement heeft het Sovjet-optreden in de Bal tische republieken gisteren veroordeeld en heeft opgeroe pen tot gesprekken om de pro blemen in de Baltische staten op te lossen. Ook NAVO-se- cretaris-generaal Manfred Wörner heeft gisteren de Sov jetunie gewaarschuwd dat ver der gebruik van geweld in de Baltische republieken een „ernstige verslechtering" voor de relaties tussen het westerse bondgenootschap en het Kremlin tot gevolg zal hebben. Sovjet-troepen hebben giste ren in Litouwen het vuur geo pend op auto's op de weg van Vilnius naar Kaunas. Daarbij is zeker een persoon gewond geraakt, zo heeft de vice-voor- zitter van het Litouwse parle ment, Ceslonas Stankevicius, gezegd. Eén persoon is door de Sovjet-militairen gearresteerd. De schietpartij is het eerste ge welddadige incident sinds de aanval op de gebouwen van de Litouwse televisie in Vilnius op 13 januari. Daarbij verloren veertien mensen het leven. Een resolutie waarin het op treden van de Sovjet-regering in de Baltische staten wordt veroordeeld, heeft gisteren in het parlement van de Russi sche Federatie niet de vereiste meerderheid behaald. De reso lutie had de steun van Boris Jeltsin, de president van de re publiek. De voorstanders ver oordelen de oproep van de co mités voor nationale redding in Litouwen en Letland aan het Rode Leger om in te grij pen als „een vooraf beraamde poging de wettig gekozen or ganen van de staatsmacht te vervangen". In de Letse hoofdstad Riga gold vandaag een officiële dag van rouw om de vijf doden te herdenken die zijn gevallen bij de aanval door Sovjet-eenhe den op het nationale politiebu reau. De slachtoffers vielen toen leden van de troepen van het Sovjet-ministerie van bin nenlandse zaken, de zoge naamde „zwarte baretten", zondag tijdelijk het nationale politiebureau in Riga inna- CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON VÊKPJJOCie CASPZK Her IS 36- WöW 06 SPttl606Vr\JG6Z! &&G OS SP661606P NOL) Inwoners van Moskou verdringen zich voor de deur van een bank waar zij hun biljetten van hon derd en vijftig roebel wilden wisselen. FOTO: AP MOSKOU Vier Sovjet republieken hebben presi dent Michail Gorbatsjov gisteren terechtgewezen en hun inwoners langer de mogelijkheid gegeven bankbiljetten van vijftig en honderd roebel om te wisselen. De centrale staatsbank van de Sovjetu nie heeft het besluit van de republieken al illegaal verklaard. Sinds Gorbatsjov in een de creet aankondigde dat morgen worden genomen, worden banken door het gehele land overspoeld door mensen die de biljetten kwijt willen. Doel van de maatregel is de totale hoeveelheid geld in omloop met een kwart tot een derde terug te brengen, waardoor de munt wordt opgewaardeerd en de economie zich kan stabilise ren. De geldhoeveelheid wordt nu geschat op 130 a 140 miljard roebel, terwijl het begrotings tekort 120 miljard bedraagt. Daarnaast circuleert er nog zo'n zeven miljard roebel bui ten de Sovjetunie. Miljoenen mensen dreigen nu al hun roebels kwijt te raken die ze jarenlang in een oude sok onder hun matras bewaar den. Geld op de spaarbank zet ten is vanwege de lage rente hooguit drie procent nauwelijks rendabel. Iedereen bewaart zijn geld dan ook thuis, ook om contanten bij de hand te hebben voor de onver wachte aankoop van goederen die normaal niet te krijgen zijn, of om een arts met smeer geld te betalen voor een af spraak. Armenië, Oezbekistan, Ka- zachstan en Rusland lieten we ten dat hun inwoners langer dan tot morgen de tijd krijgen hun geld te wisselen. Een van de economische adviseurs van de Russische president Jeltsin, Igor Nit, verklaarde dat de zaak uit de hand zal lopen. „De sociale spanningen zullen toenemen. Uit economisch oogpunt bekeken is de maatre gel niet verstandig", aldus Nit. Veel burgers kunnen hun overtollige geld niet kwijt aan goederen, want die zijn er niet. Er kan ook niet geïnvesteerd worden in onroerend goed of eigendom, omdat het privé-be- zit nog steeds taboe is in de Sovjetunie. De vice-voorzitter van de cen trale staatsbank, Arnold Voi- loekov, maande tot rust en zei dat eerlijke mensen zonder problemen het geld kunnen omwisselen. „De illegale in komsten moeten worden ge dwarsboomd, de strijd tegen de zwarte economie geïntensi veerd en er moet worden voorkomen dat het gehamster de geld naar het buitenland wordt gesluisd en zo het mo netaire systeem grondig in de war wordt geschopt", aldus Voiloekov in een interview met de krant Pravda. Kranten en televisie bericht ten gisteren over chaos en pa niek in het hele land. „Horden mensen in Moskou bestormen de spaarbanken, veel deuren en ramen zijn al gesneuveld", meldde het onafhankelijke persbureau Interfax. Op tal van manieren proberen men sen ten minste nog een deel, van de waarde van hun geld te behouden. In Leningrad, de tweede stad in de Sovjetunie, verklaarde een woordvoerder van de poli tie dat twee mensen aan een hartaanval stierven en negen tien anderen gewond raakten terwijl ze geld probeerden om te wisselen. De verkeerspolitie in Moskou liet weten dat automobilisten opzettelijk verkeersregels overtreden om ter plekke de bekeuringen te betalen met biljetten van vijftig of honderd roebel; het wisselgeld wordt met alle plezier ontvangen, zo meldde het dagblad Moskovs- kaja Pravda. Duizenden ande ren kochten treinkaartjes en vliegtuigtickets om deze op een later tijdstip terug te bren gen waardoor men in elk ge val verzekerd is van een ge deelte van het bedrag. Weer anderen proberen telegrafisch geld over te maken aan zich zelf. Verwacht wordt dat spaarders nu nog meer dan voorheen zullen jagen op be trouwbare waardegoederen als goud en dollars. BELGRADO Het parle ment van de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië is van daag in spoedzitting bijeenge komen om de dreiging van het leger tegen „de soevereiniteit" en het „democratische sy steem" van de republiek te be spreken. Zowel het Joegoslavische leger in Kroatië als de militie van de naar onafhankelijkheid strevende republiek zijn giste ren in de hoogste staat van pa raatheid gebracht. Kroatië be reidt zich voor op een ingrij pen van het federale leger. Het federale Joegoslavische le ger, dat er door velen van wordt beschuldigd onder één hoedje te spelen met Servië, heeft gezegd dat de Kroatische militie onmiddellijk gedemobi liseerd moet worden omdat de troepen voorbereidingen zou den treffen voor terroristische aanvallen op het leger. De mi litie wordt gevormd door uit Kroaten bestaande reserve- eenheden van het Joegoslavi sche leger. De aantijgingen vormen de zoveelste strijdron- de tussen enerzijds de centrale autoriteiten en Servië, die het land bijeen willen houden on der sterk centraal gezag, en anderzijds de republieken Slo venië en Kroatië, die streven naar onafhankelijkheid of ten minste een grotere autonomie. BRUSSEL De EG-commis- sie heeft gisteren besloten vijf tigduizend ton graan ter be schikking te stellen van Su dan. Het graan wordt verdeeld door een aantal niet-gouverne- mentele hulporganisaties die in het Afrikaanse land werk zaam ziin, waaronder Care Britain, het Ierse Concern, de Nederlandse Interkerkelijke Hulp en het fonds Redt de Kinderen. Het graan is ruim 32 miljoen gulden waard. De EG-commissie heeft verder nog 4,6 miljoen gulden ter be schikking gesteld om de trans portkosten van het graan te dekken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5