„Piloten vinden geweervuur meest beangstigend" Genscher biedt Israël Patriots aan V Bedrijven werken niet mee Ivo Freijsen (25): van Leidse student tot scheepsvertaler GOLFOORLOG QeidóaQowuvnt VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA Van Eekelen denkt aan Europese vredesmacht WASHINGTON Europa is wellicht be reid na de Golfoorlog een vredesmacht naar de Perzische Golf te sturen om te helpen bij het herstel van de vrede. De secretaris-ge neraal van de Westeuropese Unie, Willem van Eekelen, zei dit in Washington voor zijn gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker. Van Eek elen denkt daarbij aan een Europese vredes macht in het bevrijde Kuwayt en bescher ming voor de emiraten in de Golf. Dat zou deze landen opnieuw zelfvertrouwen kun nen geven. Het Europees Parlement meent dat alleen onder strikte voorwaarden de oorlog tegen Irak mag worden beëindigd en de onderhandelingen mogen worden hervat, zo staat in een gisteren aanvaard compro misvoorstel. Iran geeft Bush en Husayn veeg uit de pan TEHERAN De Iraanse geestelijk leider, ayatollah Ali Khamenei, heeft gisteren felle beschuldigingen geuit aan het adres van zowel de Ameri kaanse president George Bush als de Iraakse leider Sadam Husayn, Hij noemde Bush „een moordenaar en cri mineel" voor het bombarderen van Iraakse woongebieden. Over de Iraak se president Saddam Husayn en zijn militaire leiders zei hij: „Wat hebben deze heren, die Irak onder de kaplaar zen van bezetters hebben gesleept, te zeggen tegen het Iraakse volk?" Aan Saddam vroeg Khamenei: „Met welk recht heb jij Irak in een ongewenste oorlog gebracht om je eigen ambities te bevredigen?" Iran is bang bij de oorlog betrokken te raken. CBS-ploeg vermist in Saudi-Arabië RIYAD Vier journalisten van de Amerikaanse omroep CBS zijn als vermist opgege ven, nadat een Saudische le gerpatrouille hun auto gisteren leeg aantrof in het noorden van Saudi-Arabië, vlak bij de Kuwaytse grens. Van hen is maandagmorgen voor het laatst iets vernomen. De ver- slaggeversploeg nam toen con tact op met het kantoor van CBS in Dahran. CBS gaat er vooralsnog van uit dat de ver slaggevers zich onder „be vriende troepen" bevinden. Saudische prins betaalt evacuatie DAMMEN De Saudische prins Fahd bin Salman, neef van koning Fahd en ondergouverneur van de Oostelijke Provincie in Saudi-Arabië, heeft aangeboden de vliegreis te betalen van Amerikanen en andere buitenlanders die vanwege het oor logsgeweld naar huis willen. Het aan bod van de prins volgt op steeds va ker gehoorde klachten onder in Sau- di-Arabie werkzame Amerikanen dat hun regering nauwelijks acht slaat op hun veiligheid. De uitgestrekte pro vincie, waarin de grote vliegbasis Dhahran is gelegen, is de afgelopen dagen al 15 keer doelwit geweest van Iraakse Scud-raketten. V-raad tegen openbare zitting Golfoorlog NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten niet in te gaan op het verzoek van de Maghreb- landen om een formele bijeenkomst te hou den waarin de Golfoorlog moet worden be spreken. Na verscheidene uren achter geslo ten deuren in beraad te zijn geweest hebben de leden van de Veiligheidsraad hun huidige voorzitter, de ambassadeur van Zaïre, Bagbe- ni Adeito Nzengeya, voorgesteld op bilaterale wijze de gesprekken met de leden van de Maghreb-landen, Algerije, Libië, Mauretanië, Marokko en Tunesië, voort te zetten. Na deze nieuwe consultaties zouden de leden van de Raad zich opnieuw kunnen uitspreken of al dan niet een formele bijeenkomst van de Veiligheidsraad moet worden gehouden, die dan openbaar zou moeten zijn. Aanval op Saddam mislukte door slechte weer VI WASHINGTON De geallieerde strijdkrachten ben vorige week bevel gekregen een aanval uit te ren op een plaats waar de Iraakse president zou zijn lokaliseerd. De missie mislukte echter wegens slechte weerd, zo heeft een Amerikaanse regem functionaris vandaag verklaard tegenover de fa Washington Post. Saddam, die voornamelijk 's na jch reist met dubbelgangers en een legertje lijfwachten, ergens in het midden van Irak gesignaleerd door ag ten van de geallieerde geheime dienst. De informati de Washington Post doet de vraag rijzen of een derg ke operatie niet in strijd is met het presidentiële dec uit 1981, waarbij de moord van politieke figuren is boden. Maar volgens deskundigen is die maatrege dit geval niet van toepassing, omdat hij niet geldt de opperbevelhebber van een vijandig leger in oorldde tijd. In 1943 had de VS-luchtmacht opzettelijk de be hebber van de Japanse marine, admiraal Isoroku mamoto, geëlimineerd door zijn vliegtuig neer te hal reel vijf geu RAKETTEN 'RAKEN' COMMANDANT BRITSE JAGUARS NIET BAHRAYN Luitenant kolonel Bill Pixtons dag begint wanneer de wek ker om half zes 's och tends afloopt. „De eerste gedachte wanneer je wak ker wordt is bidden voor een heldere blauwe dag en dan is het direct aan het werk. De stemming is al een beetje gespannen tijdens de vluchtinstruc- ties, maar je voelt de span ning pas echt wanneer je je pak aan hebt en je red dingsvest en de kaarten onder je arm hebt en je krijgt het bevel te vlie gen". „Dan ga je naar je vliegtuig en een heleboel mensen wensen je succes en zeggen tot gauw en ze krijgen die blik in hun ogen die betekent dat ze in elk geval hopen dat ze je gauw weer zullen zien, maar je maakt je er met een grapje vanaf. Je houdt het hoofd koel wanneer je je in het vliegtuig installeert en concentreert je op het werk. Wanneer de mo tor start wordt het een beetje zweterig en in je gedachten vormt zich een plan voor wat je gaat doen en in je achter hoofd denk je aan wat je zal doen als je geraakt wordt". De rest is routine. De start, de zwijgende radio, vliegen boven de zee en wachten tot je de grens van Kuwayt ziet in het woestijnzand. „Wanneer je eenmaal in de lucht bent, ben je op bekend terrein. Het is jouw kleine kantoortje. Nu ben je op jezelf aangewezen". Pixton, 39 jaar oud, is „com mandant van de Jaguar-pilo ten in de strijd tegen Irak. Hij koestert een biertje in zijn handen terwijl hij hardop na denkt over de absurditeit van de vluchten boven het vijan delijk grondgebied, van de bombardementen op de Iraak se afweerinstallaties en dan na de landing het comfort van een bar in een hotel en het non-stop geklets van de man nen onder zijn bevel. „Het is vreemd als je bedenkt dat we hier iets zitten te drin ken terwijl mijn makkers van het andere eskader in de lucht zijn. We zijn erop getraind de tijd tussen de vluchten in bun kers uit te zitten, maar nu zit ten we hier en het is absoluut niet wat we hadden ver wacht". Moraal Totdat hij de grens bereikt concentreert Pixton zich op zijn missie en hoe die tot een goed einde gebracht moet wor den. „Als je mist, heeft het geen zin om de lucht in te gaan, dat is de moraal van het verhaal". „Wanneer je eenmaal de grens bereikt, die je kunt zien als een lijn in de woestijn, kijk je uit het raam of er iets op je af komt. Je ziet alleen maar woestijn en een boel rook om dat het daar allemaal flink brand. Tegen die tijd bevind je je in een stadium dat je je doel moet raken, en je grootste zorg is dat wanneer je je bommen moet droppen, dat niet lukt omdat je een fout hebt ge maakt". Wanneer het doel in zicht komt is er maar één gedachte: het raken. „Je ogen gaan zo wijd mogelijk open, houden het doel vast. De duikvlucht naar het doel duurt tien secon den en dat zijn de langste se- conden van je leven. Je ziet het luchtafweergeschut niet op je afkomen en krijgt van de tweede piloot te horen dat er op je geschoten wordt". „Op het moment denk je: 'O shit, kom op - het is bijna tijd voor de bommen'. De tijd lijkt eindeloos te duren en de drie seconden die je hebt om ze op het doel te zetten en te drop pen lijken eeuwen. Het duurt 700 milliseconden om de wa pens los te laten, dus hele se conden lijken uren". „Het is verbazend wat je daar boven kan doen in de tijd van een hartslag. Dingen die nooit gedaan kunnen zijn tijdens de training. Dan kijk je over je rechter- of linkerschouder en zie je de bommen afgaan. En dan is het zaak dat ik thuis kom, dat mijn kleine roze li chaampje thuiskomt". Geschoten „Ik heb te horen gekregen dat er op me wordt geschoten, dus ik doe mijn anti-radarsysteem en ECM aan en ga zo hoog en snel als ik kan op de grens af. Een van de jongens zegt dat je gewoon dapper wegrent. De grens lijkt nooit dichterbij te komen. Dan roept de leider ze allemaal op. We mogen eigen lijk geen radiocontact zoeken maar ik ken geen enkele lei der die ze niet te vroeg op roept. Ik ben degene die heeft besloten hoe alles gedaan ging worden en als er iets verkeerd gaat, is dat mijn verantwoor delijkheid". Dit heeft ook een fysieke uit werking op Pixton. „Je kunt nauwelijks praten, je mond is droog en plakkerig. De reis naar huis is routine en de emoties van die paar seconden beginnen weg te ebben. Bij het landen krijg je een gevoel van opluchting, is er tijd voor een lach en een grap. Wanneer we weer in de instructie-ruimte zijn kan niemand zijn mond houden". „We nemen de tijd om de vi deo's van wat we hebben ge daan te bekijken en praten al les door voor ik mijn rapport schrijf. Ondanks alle training die we hebben gehad om ra ketten te vermijden, blijkt het meest beangstigende geweer vuur te zijn. Dat is wat ons echt is opgevallen en dan te bedenken dat het eigenlijk om een prehistorisch wapen gaat". Pas dan begint Pixton zich te ontspannen en vanuit het ho tel belt hij zijn vrouw Mary he Norfolk. De ongerijmdhi lar van de moderne oorl< ring, dat een Jaguar-piloot staat is dagelijks zijn vrouw bellen en tussen de aanvall n door in een hotel verblijft, gaat hem niet. «j „De hele toestand is absurd het contrast tussen de zar zakken en het prikkeldraad de basis. Het ene moment $o ik, helemaal in uniform, het punt de lucht in te gaan het volgende moment loop in mijn korte broek in de li je: rine Club". LIZ JENK (c) The Tii Oorlogsmode Met een gasmasker op en een gecamoufleerd lijfje showt deze mannequin in New York de jongste collectie van ontwerper An- dré Van Pier, die 'Oorlogsmode' heet en is geïnspireerd door de gebeurtenissen in de Golf. De veldfles en het kogelvrije vest completeren de collectie van Van Pier, die zegt ook aan de wieg te hebben gestaan van het kanten topje van Madonna in de vide oclip 'Like a Virgin'. Op de vraag of hij het geheel niet wat sma keloos vindt, zei de 29-jarige couturier: „De soldaten zullen niet beledigd zijn. Integendeel, ze kunnen zich ermee identificeren en erom lachen". FOTO: AFP TEL AVIV De Duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, heeft in Tel Aviv Israël aangeboden Patriot-raketten te sturen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, David Levy, zei vandaag niet of zijn regering op het aanbod van Genscher was ingegaan. Wel liet hij los dat het kabinet over deze kwestie in discussie is. De minister ontkende berichten van de Israëlische media als zouden Duitse troepen worden meegestuurd met de Patriots, als deze inderdaad in Israel zouden worden gestationeerd. Gisteren onderstreepte Levy de medeverantwoordelijkheid van Duitsland voor de opbouw van Saddam Husayns wape narsenaal. Levy wees meer malen op de Duitse historische ,en morele schuld en zei van Bonn dan ook steun en solida riteit te verwachten „en niet alleen een cheque". Levy zei het ook te betreuren dat de wereldwijde sympathie voor Israël pas loskwam na de eer ste Iraakse raketaanval. Gen scher verklaarde dat zijn reis naar Israël niet alleen was be doeld om de cheque te over handigen. Hij zei dat tijdens zijn ontmoeting met Levy „moeilijke kwesties" aan de orde zijn gekomen. Genscher onderstreepte nog eens het be staansrecht van de Israëlische staat. Genscher maakte diepe emo ties los in de joodse gemeen schap toen hij een bezoek bracht aan twee plaatsen in Tel Aviv die werden getroffen door een Iraakse Scud-raket. „Schande dat Duitsland deze nieuw Hitier heeft gecreëerd", zei rabijn Avi Weiss, een mili tante Amerikaans-joodse acti vist. „Ik wil hier geen enkele Duitser zien. De Duitsers heb ben mijn ouders vermoord", De Duitse minister Genscher bezoekt een voorstad van Tel Aviv die dinsdag werd getroffen door een Iraakse Scud-raket, FOTO: AP zei een vrouw wier huis dins dag werd geraakt door de ra ket. Ook de Turkse president uitte gisteren forse kritiek op Duits land, dat zich als rijk land niet betrouwbaar opstelde. BONN Duitse bedrijven zijn mede-verantwoordelijk voor het opvoeren van de reikwijd te van de Iraakse Scud-raket ten, zo heeft Lutz Stavenha gen, de coördinator van de veiligheidsdiensten binnen het Duitse kabinet, gisteren be kend gemaakt. Duitsland wees gisteren ook 28 Iraakse diplo maten uit. Na onthullingen over Duitse medewerking bij het verkrij gen van gifgasinstallaties en hulp bij de bouw van een on dergrondse bunker voor de Iraakse president Saddam Hu sayn komt de laatste onthul ling misschien niet als een verrassing, maar het maakt de relatie tussen Duitsland en Is raël er niet beter op. De moeite die de geallieerde luchtmacht in de Golf heeft om de Iraakse troepen en com municatiecentra uit te schake len, kan worden verklaard door het bestaan van een uit gestrekt netwerk van onder grondse schuilkelders en bun kers, die in de jaren tachtig zijn aangelegd met hulp van westerse bedrijven. Vooral Britse, aldus het vakblad Ja ne's Defence Weekly. Een functionaris van een betrok ken Belgisch bedrijf verklaar de dat de NAVO en de rege ring van België al eerder op de hoogte waren gesteld van de bouw in Irak van ondergrond se hangars. Naar verluidt wil het Belgische bedrijf, net als enkele andere, geen bouwte keningen afstaan. De 25-jarige Arabist Ivo Freijsen luistert aan boord van de Jacob van Heemskerck naar een Arab sche zender. FOTO: Al A/B JACOB VAN HEEMSKERCK „Toen in Nederland werd beslo ten deze schepen naar de Golf te sturen, ben ik gaan bellen. Ik was bijna klaar met mijn studie en zou in januari bij de land macht in dienst moeten. Dat leek me niks. Als je nou eens je vak en je diensttijd een beetje kunt combineren, dacht ik bij mezelf. En toen was het vrij snel geregeld". De 25-jarige Ivo Freijsen is een van de weinige dienst plichtigen aan boord van de Jacob van Heemskerck. Zes jaar geleden koos hij ervoor in Leiden Arabisch te gaan stu deren, meer uit nieuwsgierig heid dan om een speciale re den. In september vorig jaar studeerde hij af met een docto raalscriptie over het maand blad van de Moslimbroeder schap in Egypte (die „hope lijk" binnenkort bij het Cen trum voor Niet-westerse Stu dies in Leiden wordt gepubli ceerd) en meldde zich vervol gens zelf bij de Koninklijke Marine met de vraag of hij als dienstplichtige iets voor hen kon betekenen in de Perzische Golf. Freijsen zit sinds de drie Ne derlandse marineschepen half november uit Den Helder ver trokken dagelijks vele uren aan de radio om alle mogelijke uitzendingen in zowel het En gels als het Arabisch te volgen en rapporteert daarover aan de commandant van de Neder landse taakgroep in de Golf, kolonel Pieter C. Kok. „Vooral de laatste weken is dat mijn belangrijkste bezigheid", aldus Freijsen. „Daarvoor hield ik me wat meer met de voorlich ting aan de gehele bemanning bezig". „Ik heb de risico's destijds heel goed overwogen voor ik de be slissing nam om mee te gaan. En ook nu er daadwerkelijk gevochten wordt, heb ik van mijn besluit geen seconde spijt gehad". Geen geheimen Zijn werk aan boord ervaart Freijsen als nuttig. „Het is na tuurlijk niet zo dat ik militaire geheimen van Irak op het spoor kom. De bronnen die ik beluister zijn openbaar, maar het geeft de eskaderstaf en de bemanning van de Jacob van Heemskerck een algemeen beeld van hoe er met name in de Arabische wereld op de da gelijks ontwikkelingen wordt gereageerd. De beschikbaar heid van die informatie wordt hier als prettig ervaren. Dit is nu eenmaal een behoorlijk in gewikkeld conflict met veel verschillende partijen". Freijsen beperkt zich overi gens niet tot het simpele val taalwerk van de uitzending van radio-stations in Syr Jordanië, Saudi-Arabië, Golfstaten en natuurlijk radi Baghdad. Hij probeert ook informatie enigszins te pla sen in het kader van de inta ne Arabische verhoudingen. „Je geeft er wat historische politieke achtergrondinfom tie bij en beantwoordt vrag als hoe belangrijk is de FIS Algerije, hoe staat een land Mauretanië in het conflict, v is de status van het parleme in Jordanië, enzovoort". De laatste jaren van zijn stui concentreerde Freijsen zi vooral op de radicalere bew gingen binnen de islam. „Da heb ik in deze situatie v< profijt van. Je kent de tern nologie van die bewegingen, kunt daarom goed aangevi bij welke stromingen Sadda Husayn nu aansluiting zoel welke begrippen er in z propaganda een rol spelen j hoe daar in andere Arabiscl landen over gedacht wordt". Freijsen noemt het in dat ve band bijvoorbeeld opvallei dat de radio-uitzendingen vi landen als Saudi-Arabië en Golfstaten, bondgenoten in multinationale troepenmac tegen Irak, Israël nog stee als „de zionistische entiteit" i als vijand omschrijven, ook J worden de Scud-aanvallt van Irak op dat land niet vel zwegen of gebagatelliseerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4