>raël overlegt nog steeds liet Den Haag over Patriots „Patriot-computer blijft een dom ding" ^Lfoorlog Koninginnedag sober door Golf "Gemier shamirs rechterhand yossi ben aharon: Foutje in computer-programma Ter Beek begrijpt kritiek van achterban bemanning oefent met simulator CfiidaeSoutont VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 3 desactivisten uit Baghdad IAAG De vier Nederlandse vre- visten in Irak bevinden zich in een jan de grens tussen Irak en Saudi- heeft een lid van een Engels- iaanse vredesgroep in de Jordaanse tad Amman gisteren gezegd. Vol- B zegsvrouw is niet bekend hoe de Jathet maakt. Er wordt gewerkt om Nu^apieren voor het viertal te krijgen, ïiditor zijn contacten gelegd met de at ambassade in Amman. Onder de evinden zich de anti-militaristen loning en Gerrit van der Ent. Ko- dus, al sinds november in het Golfge- l Van der Ent kwam met de ande- 13 januari aan in Irak. De Neder- .1 maakten deel uit van een groep zeventig vredesactivisten. Nederlanders verlaten Ryad DEN HAAG Gezinsleden van werk nemers van het bouwconcern Ballast Nedam in Ryad hebben besloten de Saudi-Arabische hoofdstad te verlaten en naar Jeddah te reizen. Via deze weg willen ze proberen naar Nederland te komen. Ballast Nedam had aangedrongen op hun vertrek, heeft een woordvoerder van het bedrijf in Amstelveen gisteren meegedeeld. Bij de groep van zes gezin nen hebben zich gisteren nog vijf gezin nen van bedrijven van andere nationali teiten gevoegd. Het is nog niet bekend wanneer de groep in Jeddah, in het ui terste westen van Saudi-Arabië, aan komt. Al eerder vertrokken werkne mers van het oncern naar huis. Ballast Nedam wil de werkzaamheden echter nog niet staken en probeert zo goed mo gelijk door te werken. KLM zet internationale advertentiecampagne stop AMSTERDAM In verband met de Golf oorlog heeft de KLM besloten haar interna tionale advertentiecampagne met onmiddel lijke ingang voor drie maanden te stoppen. De advertentiecampagnes in Nederland, zo als die voor vakanties in de Verenigde Sta ten, blijven wel gehandhaafd. De interna tionale campagne is vooral gericht op de za kenreiziger en op het verkrijgen van naamsbekendheid. „De consument heeft op dit moment be langrijkere dingen aan zijn hoofd", aldus een woordvoerder van de luchtvaartmaat schappij. De KLM besteedt wereldwijd on geveer tien miljoen gulden aan reclame. VUGHT Oranjeverenigingen overwegen een sobere koninginnedag in verband met de Golfoorlog. De Federatie van Oranjever enigingen heeft dat vernomen van plaatse lijke comités uit heel het land. Volgens voorzitter G.J. de Graaf bepaalt de koningin zelf hoe het feest eruit moet gaan zien. „Eind maart nemen we contact met haar op, mocht dat nodig zijn. Er bestaat natuurlijk een duidelijke relatie tussen het staatshoofd van Nederland en onze betrok kenheid in het Midden-Oosten. Terughou dendheid kan geen kwaad. Maar nogmaals, die afweging is aan de.koningin". Dienstplichtigen ongerust over uitzending Golf UTRECHT De VVDM, de vereni- ging voor dienstplichtige militairen, heeft de afgelopen weken veel onge ruste telefoontjes gekregen van dienst plichtigen die zich afvragen of ze nu wel of niet kunnen worden uitgezon den naar het Golfgebied. Volgens de VVDM speculeren veel commandan ten daarop. Daarmee veroorzaken ze een hoop ongerustheid voor niets, vindt de VVDM. Premier Lubbers en minister Ter Beek hebben toegezegd dat dienstplichtigen alleen naar het oorlogsgebied vertrekken op basis van vrijwilligheid. Veel kazernes verkeren nu in verhoogde staat van paraatheid en het komt voor dat dienstplichtigen zich in het weekend drie maal telefo nisch moeten melden. Informatielijn voor moslims UTRECHT Het Nederlands Cen- trum voor Buitenlanders (NCB) opent volgende week een speciale informa tielijn voor de islamitische en arabi- sche gemeenschap in Nederland. Vol gens het NCB komen op tal van plaat sen in Nederland Turken en Marokka nen in problemen door de Golfoorlog. Mensen zijn bang en voelen zich be dreigd op school of op hun werk. Bij het NCB is het voorbeeld bekend van een Marokkaan in het zuiden van het land, die door zijn werkgever werd ge schorst nadat op de werkvloer discus sie ontstond over de oorlog. Ook isla mitische vrouwen melden dat zij sinds het uitbreken van de oorlog veel vaker worden lastiggevallen. n onze correspondent Willy Werkman) geiZALEM Israël en ippfland voeren wel de- e overleg over de van Patriots vfaël. „Maar wij zijn formeel op het larflandse aanbod inge- :en! omdat ons ministe- a)n defensie nog uit- wat de voorwaarden oor de Patriots en de die Ne- aid ons kennelijk wil j. zegt Yossi Ben ^in, directeur-gene- ^jj/an het bureau van :d premier Jitschak geF' ?sprek met de man die amirs rechterhand nau- des tijd heeft om de stapel wJmmen op zijn bureau nemen, kwam zonder 'eii tot stand. „Omdat u 3|and vertegenwoordigt uit erin toegestemd met u i |en. anders had u geen it^ehed"* krijgen tot het bureau premier is in deze da- n ervaring op zich. Toen t mijn auto de parkeer- van het Israëlische be- tgscentrum op wilde rij- vsiverd ik tegengehouden mpen gewapende veilig- Qjan die gekleed was in i)gelvrij vest. Bij de in- 1 'verden niet alleen mijn aaen en mijn tas gecontro- vmaar moest ik ook een pnische deur passeren |Zien of ik wapens of ex- Jen bij me had. Al mijn mgen werden via televi- lits gevolgd. Na een ontrole en een handte- in het bezoekersboek [een van een afstand be- deur open die me ein- Een batterij Nederlandse Hawk-raketten, waarvan het volgens premier Shamirs adviseur Ben Aha ron denkbaar is dat ze worden ingezet bij de verdediging van Israël. Overigens wordt door Neder land ook gedacht aan het overbrengen van dit luchtafweersysteem naar Turkije. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het waarschuwingssysteem dat de Nederlandse Patriot-squadrons in Turkije gebruiken, is van de automatische computer af gehaald. De aanleiding hiervoor zijn de twee Patriot-raketten die gisteren per ongeluk a een miljoen gulden per stuk werden afge schoten. In het zuidoosten van Turkije ontstond opschudding door het afvuren van de Neder landse Patriots. Volgens de Koninklijke Lucht macht zat er een fout in het software-program- ma. Normaal gesproken beslist de computer één of meerdere raketten af te vuren als er vijande lijke projectielen naderen. Het afvuren volgt dan automatisch. Gebleken is dat de computer ten onrechte Iraakse Scud-raketten heeft waar genomen. De reactietijd is nu anders afgesteld, zodat eerst nog razendsnel kan worden nage gaan of het alarm terecht is gegeven. Op deze manier gaan er „enkele seconden" verloren, al dus luitenant-kolonel P. de Vries van het com mando in Nederland. „Het risico, ook voor onze militairen, is wat groter geworden doordat de Scud-raketten iets dichterbij kunnen komen. Maar we willen voorkomen dat het nog een keer fout gaat", aldus De Vries die het zeer be treurt dat er in Turkije onrust is ontstaan over de afgevuurde Patriots. „Maar het was een on vermijdelijk gevolg van onze aanwezigheid". delijk toegang gaf tot de gang van ministers en hun assisten ten en secretaresses. Yossi Ben Aharon, met een schuine blik CNN in de gaten houdend, „staat in scherp con trast met die van de andere Kritiek Europese landen die het nodig ivriiieK vinden om bij ons op zelfbe- Jullie houding", vervolgt heersing aan te dringen en op onderhandelingen met de PLO". De superlatieven vol gen elkaar op. „Wij zullen deze buitengewone houding van vriendschap en solidariteit voor Israël nooit vergeten". En wat de Patriots en Hawks be treft die Nederland Israël wil aanbieden? „We weten nog niet precies wat Nederland be doelt, welk model? En vooral, krijgen we ze voor niets of te leen of moeten we betalen? Daarover zijn we nu in over leg". De warmte en de dankbaar heid waarmee gisteren in Je ruzalem over Nederland werd gesproken, is weer even innig als tijdens en vlak na de Zes daagse oorlog van 1967 en tij dens de Jom Kippoer-oorlog van 1973. Daarna, zo wilde Ben Aharon wel toegeven,-was Israël bezorgd over het feit dat Nederland zich achter de an dere Europese landen had ge schaard in de kritiek op Israël wat betreft het Palestijnse pro bleem. Maar ook nu Israëls wezenlijk ste bedreiging vanuit Irak komt, heeft Jeruzalem haar houding over een oplossing voor de Palestijnen in de be zette gebieden niet veranderd. We stellen ons een aantal doe len voor ogen", zegt Ben Aha ron. „In de eerste plaats de verwijdering van niet-conven- tionele wapens uit het gebied, natuurlijk inclusief Israël. In de tweede plaats een einde aan de staat van oorlog tussen Is raël en de Arabische landen en in de derde plaats autono mie voor de Palestijnen in het kader van de Camp-David ak koorden en ons eigen vredesi nitiatief van mei 1989". Is Israël bereid nu' tegen de Palestijnen te zeggen wat de Franse leider Charles de Gaul le in de jaren '60 tegen de Al gerijnen zei: „je vous com- prend? (ik begrijp jullie). „Ja", luidt het antwoord, „we zijn daartoe bereid, maar zonder zelfbeschikking voor de Pales tijnen. Want zelfbeschikking betekent een Palestijnse staat die we niet onder controle kunnen houden. De Palestij nen moeten dat gewoon uit hun hoofd zetten". luidelijkheid behoefte aan 'ejël-gangers eriCRDAM Er bestaat vielijkheid over de vraag nu wel of niet be- heeft aan de hulp van tndse vrijwilligers, derlandse ambassadeur Aviv verklaarde giste- een reactie op medede- van het Israël-Coördi- ireau in Amsterdam, helemaal geen mensen 'jn. „Ik zou niet weten lerlanders hier zouden doen", zei hij. De Bescherming Burgerbe- g en het leger werken evenals de art- (lidariteit is natuurlijk maar ik zie hier op dit (Jit geen taak voor vrij- ]rs". loördinatiebureau houdt ^Jvast aan zijn standpunt [aël de hulp van Neder- vrijwilligers goed kan ken. Inmiddels zouden fker al 450 mensen heb- ngemeld. Die zouden in e zo aan de slag kun- bejaarden- en zieken- bijvoorbeeld om te as- h bij het in veiligheid jn van patiënten wan- ir luchtalarm is. Mensen jch aanbieden om het militair te verdedigen et bureau door naar De- ische bond tegen en komende zondag *ERDAM De grafische pruk en Papier zal zon net meewerken aan de ktie van extra edities van ijke- en regionale dagbla- (j)at heeft bondsvoorzitter 2fzé bekend gemaakt. De 7fdndt dat van het cao- 91 op weekendwerk alleen forden afgeweken als er is van een eenmalige, jende gebeurtenis. Vol- poezé was het uitbreken t Golfoorlog vorige week jebeurtenis. Het voortdu- de Golfoorlog recht- niet de produktie van iranten, ook niet als zich [weekeinde ernstige cala- pn voordoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ter Beek (defensie) heeft er begrip voor dat een deel van zijn PvdA-achterban zware kritiek heeft op de betrokkenheid van Nederland bij de Golfoorlog. Volgens een groot aantal PvdA-gewesten heeft het ka binet veel te snel besloten de Nederlandse marineschepen „de oorlog in te sturen en on der Amerikaans commando te plaatsen". De gewesten willen hun kritiek uiten tijdens het congres dat begin februari wordt gehouden. Ter Beek, ge steund door het hoofdbestuur en de meerderheid van de ka merfractie, kan zich de onvre de „goed voorstellen". Eergisteren liet vice-premier Kok, politiek leider van de PvdA, zich in dezelfde be woordingen uit. „Ik begrijp dat er binnen de PvdA twijfels leven", aldus Ter Beek. „Maar ik zeg uit overtuiging: deze oorlog was onvermijdelijk nu alle pogingen voor een vreed zame oplossing gestrand zijn op de onverzoenlijke houding van Saddam Husayn". Puinhopen Een Israëlische man neemt de wasmachine op zijn rug die hij heeft weten te redden uit de overblijfselen van zijn huis In Tel Aviv. De stadswijk waar zijn woning stond, werd onlangs getroffen door een Iraakse Scud-raket. Circa zeventig mensen raak ten bij de aanval gewond. foto- ap ARNHEM „De Patriot is een verbazingwekkend slim wapen. Maar alle mo gelijkheden worden be paald door de computer en dat is in wezen maar een dom ding. Die voert niets anders uit dan waar toe opdracht is gegeven. Als in die opdracht een fout wordt gemaakt, kan een verkeerde uitvoering volgen". Zelden zal kapitein J. Reffel- trath, hoofd van het Oplei dingsinstituut Geleide Wapens Patriot in Arnhem, zijn woorden sneller bevestigd hebben gezien. Terwijl hij uit de doeken deed op welke wijze de Patriot-bemanningen wor den opgeleid, concludeerde het Nederlandse luchtverdedi gingssysteem in het Turkse Diyarbakir dat Iraakse raket ten naderden. Automatisch werden twee Patriots op de dreigende projectielen afge vuurd. Toen bleek dat de com puter een fout had gemaakt. Van enige dreiging was geen sprake. De Patriots kosten één miljoen gulden per stuk vernietigden daarop zichzelf in de lucht. De Luchtmacht Electronische en Technische School (LETS) aan de rand van Schaarsber- gen, waar de Patriot-opleiding een onderdeel van is, is een zwaar bewaakte veste. Het schuifhek staat op een kier; het wapen van de gehelmde soldaat van de wacht bevat on getwijfeld geen losse flodders. De perskaart is ontoereikend als legitimatie. De sergeant schrijft de gegevens uit het rij bewijs nauwkeurig over op het bezoekersbriefje, dat straks weer moet worden afgegeven. Dat geeft gelegenheid om even rond te kijken. „Wanted: dead or alive", roept een poster met een getekend portret van Sad dam Husayn. „Het liefst dead", voegt een militair daar onge vraagd aan toe. Na het hek volgt een tweede barrière, waar de kofferbak even open moet. Luchtverdediging „Nederland beschikt sinds 1986 over het Patriot-sy steem", vertelt Reffeltrath (,mijn voorouders kwamen uit Pruisen). „Van 1986 tot 1990 heeft Nederland elk jaar één systeem gekocht, dat bestaat uit een grondradar, een bedie ningssysteem en een door twee man bediende lanceerinrich- ting voor vier raketten. De Pa triot verving het Nike-sy- steem, dat in 1948 ontwikkeld was voor doelen op middelgro te en grote hoogte. De Nike was niet mobiel, erg arbeidsin tensief, onnauwkeurig en bo vendien een nucleair wapen. Dat laatste hing samen met de mogelijkheid dat met één klap een hele formatie vliegtuigen moest kunnen worden wegge vaagd. Ook kon het wapen gronddoelen bestoken. Al sinds het eind van de jaren zestig was behoefte aan een sterk verbeterd luchtverdedi gingswapen. Dat werd de Pa triot. Ons land was het eerste in Europa, dat tot de aanschaf overging; Duitsland heeft het intussen ook. Omdat de Patriot bijzonder nauwkeurig is kon hij conventioneel worden uit gevoerd. Het feit dat hij een nucleair systeem ging vervan gen maakte de aankoop poli tiek goed te verkopen". De Hawk, het tweede lucht verdedigingssysteem waarover Nederland beschikt, vormt volgens de kapitein een be langrijke aanvulling op de Pa triot. „Dit wapen is bij uitstek geschikt voor het uitschakelen van vliegtuigen op lage hoog te; bijvoorbeeld in gebieden waar de radar van de Patriot 'blind' is". Terwijl de kapitein zijn ver- haai vertelt meldt de radio die permanent aanstaat, dat het kabinet nog geen besluit heeft genomen over het zenden van Hawks naar Turkije. „Ik vind dat militair niet zo goed te be grijpen", wil Reffeltrath daar over kwijt. „De twee systemen vullen elkaar uitstekend aan. De Hawk kan bijvoorbeeld dienen ter verdediging van de Patriot. Men verwacht dat Saddam Husayn nog wel tot een offensief over zal gaan. En hij heeft de beschikking over Exocet- en Zijderups-raketten, die door vliegtuigen worden afgevuurd. Tegen vliegtuigen is de Hawk goed inzetbaar. Sa men met de Patriot kan een goede vuurcoördinatie worden bereikt". Automatisch De Patriot is een in principe volautomatisch wapen. Aan het opsporen vaft het doel, het richten en het afvuren behoeft geen mens te pas te komen. De grondcomputer van de Patriot is zelfstandig in staat tot ne gentig verschillende aanval lers te volgen. Zodra een raket wordt waargenomen bepaalt de computer razendsnel wat het gevaarlijkste object moet worden geacht. Vervolgens wordt de verdere baan, de snelheid en het waarschijnlij ke explosiepunt uitgerekend. Wanneer zo de meest optimale trefkans is bepaald drukt de grondcomputer zelf op de vuurknop. Terwijl beide pro jectielen elkaar met een snel heid van vele duizenden kilo meters per uur naderen past de computer de baan van de Patriot aan tot enkele secon den voor de voorziene treffer. Luitenant-kolonel P. de Vries, projectofficier van de Patriot- operatie in Turkije, schat dat 90 procent van de Patriot-lan ceringen dodelijk zal zijn voor de geselecteerde Scud-raket ten. De werkelijke situatie wordt in het opleidingscentrum na gebootst. „We gebruiken een geheel computergestuurde si mulator. Alle handelingen die in werkelijkheid moeten wor den verricht kunnen worden zich objecten in het luchtruim bevinden; symbolen geven aan of het om 'vriend' of 'vijand' gaat. 'Eigen' vliegtuigen zen den signalen uit die door de computer worden herkend. De bemanning van het systeem leert tegenmaatregelen te ne men; de computer geeft aan of correct is gehandeld". Computerspel Wat voor voorstelling moet een leek zich van de simulator maken? Is er overeenkomst met een planetarium? „Nee", zegt Reffeltrath, haast veront schuldigend. „Het heeft meer overeenkomst met een compu terspel". Maar het apparaat is niet te bezichtigen. Wat hij mag laten zien is een foto van het bedieningspaneel. Tiental len knoppen, elk met hun ei gen functie, zijn gegroepeerd om een rond beeldscherm, waarop zowel de feitelijke si tuatie in het luchtruim als fei telijke mededelingen worden weergegeven. De theoretische oefening aan de LETS, in klassen met acht leerlingen, duurt vijftien we ken; daarna volgen nog der tien weken met het echte sy steem in Duitsland. „Je moet er in het veld, in de modder, mee om kunnen gaan. En er zijn ook omstandigheden die hier niet zijn na te bootsen". Oefeningen waarbij daadwer kelijk raketten worden afge vuurd ontbreken. Op het ogenblik staan de leslo kalen van de Patriot-opleiding leeg. Er zijn geen cursisten. „Een gevolg van de ontspan ning", verklaart kapitein Ref feltrath. „Er was heel weinig behoefte aan nieuwe beman ningen. We hebben net een personele inkrimping achter de rug". ANDRÉ HORLINGS Rode Kruis richt kamp in Syrië in DEN HAAG Het Neder- landse Rode Kruis zal in sa menwerking met de Belgische, Luxemburgse en Britse zuster organisaties een vluchtelin genkamp in Syrië oprichten. Het kamp zal onderdak bieden aan maximaal veertigduizend vluchtelingen, heeft mr. Tjittes van het Rode Kruis in Den Haag bekendgemaakt. Op dit moment bevinden zich al twee vertegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis in de Syrische hoofdstad Damascus. Omroepen steunen één hulpactie HILVERSUM De gezamenlijke omroepen zijn bereid één collectieve actie voor oorlogsslachtoffers en vluchtelingen in het Golfgebied te steunen. De actie moet onder één noemer en met één gironummer worden gevoerd. Verder stellen de omroepen als voorwaarde dat de betrokken hulporganisaties een goed onderbouwd actieplan maken. De omroepen namen hun besluit na verzoeken van het Rode Kruis, die verklaarde mede namens de Stichting Vluchte ling, Memisa, Mensen in Nood, de Stichting Oecumenishe Hulp, Tear Fund en Unicef te handelen. De omroepen vin den het zeer ongewenst wanneer meer dan één aktie wordt georganiseerd. Dat zou het publiek in verwarring brengen. Voor kleine akties als de Israël-aktie wordt geen uitzonde ring gemaakt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3