„Dubbele loyaliteit Raad van Kerken herzien" kerk wereld Schaalvergroting: blijvende aandacht brieven van leze beroepingen Dode-Zeerollen in kluizen opgeborgen Schoolwijzer GEESTELIJK LEYEN/OPINIE £etdóe6owuMit VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAG^] Bijval voor protest tegen ritueel misbruik kinderen LONDON Het protest van Londense evangelische groepen tegen ritueel misbruik van kinderen in bijvoorbeeld 'zwarte missen' en heksen-gebruiken, heeft bijval gekregen in onder meer het blad 'Marxism Today'. De uitingen van bezorgdheid over misbruik van kinderen door de Britse Evangelische Alli antie werden tot nu toe niet erg serieus genomen. In een arti kel in 'Marxism Today' wordt het bestaan van rituele praktij ken met kinderen echter erkend; tegelijkertijd wordt in dat ar tikel de bewering ontkracht als zou een of andere evangelische beweging verantwoordelijk zijn voor de laakbare praktijken. De bisschop van Manchester heeft via zijn adviesgriep voor 'de dienst der bevrijding' ook zijn grote zorgen uitgesproken over de praktijk van 'satanische rituelen'. Samen-op-Weg-kerken bemoedigen Litouwen LEIDSCHENDAM De drie Samen-op-Weg-kerken hebben een telegram ter bemoediging gestuurd aan de partnerkerken in Litouwen. De besturen van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk zeggen geschokt te zijn door de berichten over de situatie waarin het Litouwse volk verkeert. Zij bidden dat de kerken „standvastig en bemoedigd" zullen zijn „in deze strijd". Het telegram is verstuurd aan de Hervormde Kerk van Litou wen en aan bisschop Jonas Kalvanas van de Evangelisch-Lu therse Kerk van Litouwen. Dan zal de wolf bij het schaap verkeren en de panter zal gaan liggen bij het bokje De profeet Jesaja (11,6) Arafat roept paus op in te grijpen TUNIS/VATICAANSTAD PLO-leider Yasser Arafat heeft paus Johannes Paulus gisteren gevraagd „persoon lijk" in te grijpen om een eind te maken aan de Golfoorlog. Arafat heeft de paus een boodschap gestuurd, waarin hij hem vraagt zijn „religieu ze, morele en spirituele auto riteit" aan te wenden om de Amerikaanse president Geor ge Bush ertoe te bewegen „de militaire operaties te beëindi gen en de weg vrij te maken voor vreedzame oplossingen van de conflicten in het ge bied", aldus het Palestijnse persbureau WAFA. De Iraakse president Saddam Husayn heeft paus Johannes Paulus II bedankt voor diens oproepen om een oorlog in het Golf gebied te voorkomen. Verder deelt hij de zorgen van de paus over vrede en ge rechtigheid. Het antwoord van Saddam Husayn is 19 ja nuari, drie dagen nadat de ge allieerde toepen met de opera tie Woestijnstorm begonnen, mondeling overgebracht aan de apostolische pro-nuntius in Baghdad, aartsbisschop Mari an Oles, aldus de woordvoer der van het Vaticaan. Prof. dr. J. Zandee overleden LEIDEN De theoloog en egyptoloog prof.dr. J. Zandee is woensdag op 76-jarige leef tijd overleden. Zandee, afkomstig uit Leiden, werd in 1939 hervormd predi kant in het Zeeuwse 's-Heer Hendrikskinderen. Van 1945 tot 1957 stond hij in War mond. Vervolgens werkte hij als wetenschappelijk hoofd ambtenaar ten behoeve van het Koptisch aan de theologi sche faculteit van de Rijks universiteit in Utrecht. Van 1965 tot 1979 was Zandee bui tengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam met als leeropdracht egyptolo- gie. Daarnaast was hij van 1 oktober 1969 tot zijn emeritaat op 1 november 1982 hoogle raar in Utrecht, waar hij de geschiedenis en de fenomeno logie der antieke godsdiensten en de Egyptische taal- en let terkunde doceerde. Zandee is onder meer voorzit ter geweest van Teylers God geleerd genootschap te Haar lem en secretaris van het Ne derlands Genootschap van Godsdiensthistorici. Hederlandae Hervormde Kerk Aangenomen naar Hallum R. Kok, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Rotterdam-Centrum A.L.Th de Bruijne te Nijverdal; te Vlissingen H. Mostert te Spaken burg-Noord. Beroepen te Wagenin- gen drs. J.A. de Koeijer te Wilnis. Bedankt voor Uddel C. Oorschot te Dordrecht. Beroepen te Alphen aan den Rijn A.L.Th, de Bruijne te Nijver dal. AMERSFOORT De Raad van Kerken in Ne derland moet zijn stand punt ten aanzien van de PLO herzien als leider Yasser Arafat in de Golf oorlog de kant van Irak kiest en terroristische ac tiviteiten in Israël goed keurt. Dat heeft ds. W. van der Zee, de algemeen secretaris van de Raad verklaard. De Raad van Kerken heeft tot nu toe een beleid van dubbele loyaliteit gevolgd; loyaal met zowel Is raël als de Palestijnen. Onder andere het Overlegorgaan jo den en Israel (Ojec) heeft de Raad vaak eenzijdige loyali teit verweten (pro-Palestijns). De voorzitter van de her vormde synode, ds. B. Wallet, heeft onlangs ook verklaard de 'dubbele loyaliteit' van de Raad aan de orde te willen stellen, naar aanleiding van uitlatingen van met name Arafat. De voorzitter van de Raad, prof dr. D.C. Mulder heeft gisteren zijn grote zorgen uit gesproken over de dialoog die christenen en moslims in de loop der jaren moeizaam heb ben opgebouwd. Sinds het ontstaan van de Golfcrisis wordt die zeer ernstig be dreigd. „Al de oude stereoty- f>en van christenen over mos- ims zijn weer teruggekeerd", aldus dr. Mulder. „De islam is inmiddels weer gelijkgesteld aan de funda mentalistische islam. De islam is de islam van Saddam Hu sayn", zei Mulder donderdag in Bilthoven op een studiedag voor docenten over het vak geestelijke stromingen. Chris tenen vergeten volgens Mul der al te gemakkelijk dat de islam geen monolitisch blok is „en niet geïdentificeerd kan worden met haar rechter flank". „Er wordt zelfs weer gezegd dat de islam de nieuwe vijand is", aldus een verontwaardig de Mulder. „Dat de man in de straat dat zegt, is tot daar aan toe. Maar dat zelfs een fractie voorzitter dit voor zijn reke ning neemt, geeft reden tot grote zorg". Mulder doelde hier op een uitspraak van de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, mr. F. Bolkestein. A. van Bommel van het Mos lim Informatie Centrum noemde desgevraagd Mulders woorden „herkenbaar en zeer behartigenswaardig". Zelf toonde hij zich vooral ge schokt door een soortgelijke opmerking als die van Bolke stein, die P. Koelewijn van Christenen voor Israël zater dag tijdens een bijeenkomst had gemaakt. Het verbaast Van Bommel niet dat de dialoog tussen christenen en moslims nu wordt bedreigd, omdat deze in Nederland nog „een erg wan kele basis" heeft. Dat ligt meer aan de moslims dan aan de christenen, erkende hij. Vanuit de kerken zijn keer op keer op keer allerlei initiatie ven genomen. Mulder gaf tijdens de bijeen komst een opsomming van de activiteiten van het Vaticaan, de Wereldraad van Kerken en de Nederlandse kerken. Op grond van dit oecume nisch gedachtengoed gaf hij de docenten een lesje religieu ze dialoog. Stelregel nummer één is dat de ene gelovige al tijd moet proberen de anders gelovige „te begrijpen zoals deze zelf begrepen wil wor den". Belangrijk is ook dat de wederzijdse vooroordelen worden weggewerkt en dat beide partijen elkaar netjes la ten uitspreken. Bidden inde regen Ondanks de dreiging van een Iraakse raketaanval, blijven gelovige joden naar de Klaagmuur in Jeruzalem komen om te bidden voor vrede. Ook de overvloedige regen waarvoor overigens ook is gebeden tijdens de recente langdurige droogte is geen beletsel om te bidden. JERUZALEM De Dode-Zeerollen zijn on middellijk na het eerste luchtalarm in Israël over gebracht naar geblin deerde ondergrondse kluizen van het Museum van Israël in Jeruzalem. Dat heeft directeur Mar tin Weil van het museum meegedeeld aan de krant Yedioth Aharonoth. De rollen werden in 1947 bij toeval ontdekt door een be doeïenenherder die op zoek was naar een verdwaald schaap in Qumran, ongeveer twee kilometer ten noordwes ten van de Dode Zee. Zij wor den gerekend tot de belang rijkste archeologische vond sten. De rollen zijn geschreven door de Essenen, een secte die van de eerste eeuw voor Christus tot het einde van de eerste eeuw na Christus in Judea actief was. Zij geven bijbelboeken weer evenals mystieke commentaren op de boeken der profeten die zich concentreren op het thema van de Apocalyps. De Esse nen dachten namelijk dat zij leefden in het einde der tij den, zoals door de profeten was aangekondigd. Enkele minuten nadat vorige week voor de eerste keer de sirenes waren gaan loeien, is Weil naar het museum gegaan en heeft de rollen in veilig heid gebracht. De rollen zijn permanent tentoongesteld in een van de vleugels van het museum. Antwerpse joden huiverig voorpolitiek ANTWERPEN De joden in Antwerpen zijn uit angst voor antisemitisme huiverig voor politiek. Tot die conclusie kwam CIDI- directeur R.M. Naftaniël don derdag tijdens een solidari- teitsmanifestatie met Israël, die door circa 700 joden in de Antwerpse Diamantbeurs werd bijgewoond. Op een Bel gische politicus en een enkele journalist na waren er geen niet-joden, tekenend voor het isolement van de 15.000 Ant werpse joden. „De gojiem (niet-joden) komen toch niet omdat ze niet in Israël zijn ge ïnteresseerd," zo luidde de re denering. Voorzitter Leser Glass van de Verenigde Israël Aktie had in zijn toespraak de huidige poli tieke situatie in België vol strekt gemeden. Hij trok vooral vergelijkingen tussen de jodenvervolging onder Hit- Ier en de dreigende situatie van de joden in het Midden- Oosten zolang de militaire kracht van Saddam Husayn niet is vernietigd. Glass sprak Jiddisch, de eerste taal van de meeste joden in de Belgische havenstad. Een delegatie van het Joods Krisiskomitee heeft woensdag premier Martens erop gewe zen dat de joodse gemeen schap ontstemd is over de „geringe reactie" van de Bel gische regering op de Irakese aanvallen op burgerdoelen in Israël. Verder bespraken ze met de Belgische minister president de maatregelen die de regering heeft genomen om de veiligheid van de jood se gemeenschap in België te waarborgen. „Kosten Golf oorlog niet op minima afwentelen" AMBT DELDEN Het be- drijfspastoraat DISK waar schuwt de Nederlandse rege ring de financiële gevolgen van de crisis in de Perzische Golf niet af te wentelen op de minima. „De oorlogskosten van nu en in de nabije toe komst mogen niet betaald worden door de uitkeringsge rechtigden. We zullen daar de komende tijden, niet zonder argwaan, extra op letten," al dus gisteravond DISK-direc- tielid Hub Crijns in Ambt Delden. Op de Zwanenhof-lezing over 'kerken tegen de verarming van Nederland' noemde hij de positie van de minima binnen de sociale wetgeving toch al zeer zwak. „Ze vormen voor de overheid gemakkelijke te genspelers want ze hebben geen macht en zijn voor hun inkomens van haar afhanke lijk." Crijns liet er geen twijfel over bestaan dat hij een optrekken van de uitkeringen met dertig procent alleszins gerechtvaar digd vond. Dat zou via een af roming van de hogere inko mens moeten gebeuren. Met vijftig katholieke en prote stantse bedrijfspastores en de Raad van Kerken trekt hij de campagne 'De arme kant van Nederland' om de uitkerings gerechtigden een hart onder de riem te steken. De werkge vers geven nog steeds niet thuis als ze door het DISK worden aangesproken op hun mede-verantwoordelijkheid voor armoede in ons land. „Het bedrijfsleven produceert winst maar ook armoede. Maar dat laatste wil ze niet weten," aldus Crijns. Het DISK en de Raad van Kerken hebben inmiddels be sloten hun campagne 'De arme kant van Nederland' nog drie jaar voort te zetten om de samenleving ervan te overtuigen dat armoede on recht is. De voorgenomen schaal vergroting in het basison derwijs blijft de aandacht houden. Zeker nu de plannen van staatssecre taris Wallage dienaan gaande bekend zijn ge worden. Daarbij begint het er steeds meer op te lijken dat de bewindsman zich op een weg heeft be geven die naar een doel leidt dat hij zelf niet op het oog had of niet voor zien. In augustus 1990 verscheen het rapport „Schaal en Kwali teit in het Basisonderwijs", gemaakt door een project groep van voornamelijk amb tenaren. Het was een advies bestemd voor staatssecretaris Wallage. Er stond in dat er grotere basisscholen zouden moeten komen om de kwali teit van het onderwijs te ver hogen. Daarbij zou een basis school met plm. 500 leerlingen optimaal zijn, terwijl de op heffingsnorm dan zou moeten stijgen naar niet minder dan 250 leerlingen. Er stak een storm van protest op. Het idee- Vooral de stelling dat grotere scholen beter onderwijs zou den opleveren, kwam onder vuur te liggen. Dezerzijds werd als commentaar gegeven dat a. de overheid niets te zeggen heeft over de optimale schoolgrootte van bijzondere scholen, b. dat een opheffings norm een eis van deugdelijk heid is die door de overheid op onderwijskundige gronden moet worden gebaseerd (en die niet het resultaat mag zijn van touwtrekken tussen be langengroeperingen!) en c. dat een te hoge opheffingsnorm de vrijheid van richting zou kunnen aantasten, omdat be paalde groeperingen dan ver stoken zouden kunnen blijven van verlangd onderwijs. Wallage hield voorlopig zijn kruit droog en verklaarde pas begin dit jaar met een officië le reaktie te zullen konten. Hij mengde zich echter wel in de discussie die op allerlei plaat sen met grote levendigheid werd gevoerd. En daarbij ont kwam niemand aan de indruk dat de staatssecretaris in elk geval streefde naar 'een flin ke schaalvergroting'. Bij mijn bezoeken aan scholen kon ik constateren dat de 'onont koombaarheidsstrategie' al weer ging werken. Her en der hoorde je zeggen: „Maak je maar klaar, een flinke schaal- Plannen Dezer dagen werden de plan nen van Wallage openbaar. Hij wil naar een andere nor mering van de schoolomvang, n.l. het aantal leerlingen per vierkante kilometer, de zoge heten leerlingendichtheid. De opbrengst varieert tussen de 350 en 450 miljoen gulden per jaar. Dat geld wil hij gebrui ken om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Bij de nieuwe fase in de dis cussie die is aangebroken zijn er verschillende nogal memo rabele zaken naar voren ge komen. De nadruk wordt nu helaas weer veel meer gelegd op mogelijke bezuinigingen. Wal lage heeft wel afstand geno men van de suggestie, dat gro te scholen per definitie beter zouden zijn dan kleinere. Hij heeft altijd met grote nadruk verklaard dat het hem niet om een bezuiniging ging, maar dat al het geld dat schaalvergroting zou opleve ren, gebruikt zou worden voor verbetering van het ba sisonderwijs. Daar zou nu wel eens niets van terecht kunnen komen. Want het eigenlijke argument; 'grotere scholen zijn beter', lijkt niet meer te gelden. En dan dreigt er een andere aap uit de mouw te komen: er is een operatie „Tussenbalans" aan de gang. De rijksoverhied moet weer eens drastisch bezuinigen. En de C.E.C., een commissie van hoge ambtenaren, heeft becij ferd dat „versnelde schaalver groting" maar liefst 2 miljard gulden zou kunnen opbren gen. Al jarenlang zitten allerlei fi nanciële deskundigen in de politiek erover te praten hoe enorm veel geld je wel zou kunnen bezuinigen met schaalvergroting. Maar die re deneringen zijn van zuiver fi nanciële aard en houden geen enkele rekening met onder wijsbeleid. En dat is niet al leen nogal eenzijdig, maar be leidsmatig volstrekt onverant woord. Toch hangt het onderwijs door al dat gepraat over schaalvergroting een desas treuze bezuiniging boven het hoofd die zeker niet de bedoe ling van de staatssecretaris kan zijn geweest. Wellicht zal men de pil nog wel een beetje proberen te vergulden. Zo van: als je zoveel honderd miljoen bezuinigt (door schaalvergroting) dan krijg je een beperkt (dat wel!) bedrag terug voor zogenaamde kwali teitsverbetering. Hoe zou een bewindsman dat nu nog kun nen (en willen!) verdedigen... Ik hoop van harte dat mijn voorspelling niet uitkomt, maar ik vrees het ergste. Politieke reakties De enige dam tegen dit alles op te werpen kan nog komen van de belangrijkste politieke partijen. Het CDA-Tweede Kamerlid Van de Camp reageerde op de bovengenoemde plannen van Wallage met de opmerking: „het voorstel grenst aan het onaanvaardbare". Ook is het CDA niet gerust op de gevol gen voor het bijzonder onder wijs. De VVD blijkt er het meest mee te zijn ingenomen. En dat terwijl die partij juist altijd voor schaalvergroting pleitte in verband met verwachte kwaliteitsverbetering. Of zou hier toch de verborgen doel stelling om de hoek komen dat zo'n schaalvergroting slecht is voor het confessio neel onderwijs? Ik kan er niets aan doen dat ik de VVD daar nog steeds van verdenk. PvdA-kamerlid De Cloe schijnt ook tevreden te zijn door drs. K. de Jong Ozn. met de plannen van Wallage, maar hij benadrukte dat „het niet de bedoeling is dat dit geld verdwijnt naar de pen ningmeester van dit kabinet". Naar mijn mening hangt veel er vanaf of de PvdA-fractie in dit opzicht de rug recht weet te houden en in elk ge val niet door de knieën gaat voor de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, die „de strategie" van de staatssecre taris in dezen prijst en hem aanmaant „kleur te beken nen" door vast te leggen dat de laatste school in een ge meente een openbare moet zijn. Wat zou de strategie van de staatssecretaris, van de PvdA, in dezen eigenlijk zijn? De ingenieur op de tram K ka£ lad Ook wie het zelf niet heeft meegemaakt, weet dat^e- jaren dertig ingenieurs kaartjes knipten op de tram. Nujap geenszins minderwaardig werk, maar als je een opleidijor ingenieur volgt, is het toch niet wat je voor ogen staat.f a crisisjaren was de keuze voor menig ingenieur evenwe^ pel: kaartjes knippen op de tram of geen werk en dus a inkomen. [lS ZESTIG jaar later zijn er banen genoeg, maar is het ni^ gesloten dat bij wijze van spreken de ingenieur straks weer de tram op moet. Minister De Vries vindt dat wr zen niet meer tot hun pensioen een baan kunnen weij*- alleen omdat die niet past bij hun opleiding, ervaring enE ris of omdat de nieuwe baan te ver van huis is. Wie omi redenen besluit een baan niet aan te nemen, krijgt een zienlijk geringere werkloosheidsuitkering of wellicht helemaal niets. L De minister overviel de Tweede Kamer gisteren met plannen. CDA en VVD reageerden evenwel enthousia die twee partijen vormen al een kamermeerderheid woordvoerder van de PvdA was uitermate sceptisch, men mag aannemen dat de sociaal-democraten zich to^* het tweetal zullen voegen. Fractieleider Wöltgens heêj mers bij herhaling gezegd dat wat hem betreft niet hair noeg kan worden opgetreden tegen werklozen die te| rechte een baan weigeren. ESSENTIEEL is die toevoeging 'ten onrechte'. Weige/Z werkloze ingenieur terecht een baan als kaartjesknipjfli de tram? Op het eerste gezicht wel, want de baan paste duidelijk niet bij zijn opleiding, werkervaring noch laatJK diende salaris. Maar is het maatschappelijk gezien vfa woord dat die ingenieur tot zijn 65e jaar een werkloosjli uitkering krijgt, terwijl hij zich op verschillende maifl; heel nuttig voor de samenleving zou kunnen maken! c voorbeeld door in een veel eerder stadium een baan a)r ministratief medewerker te aanvaarden? v o< MINISTER De Vries heeft gekozen voor het maatschf lijk belang, al heeft hij daar wel wat nuanceringen bij aj\( bracht. Pas na verloop van tijd, bijvoorbeeld een jaar, f ingenieur kaartjes moeten gaan knippen, daarvóór krir nog alle kans een andere baan te accepteren. Als di< minder leuk is, slechter wordt betaald of meer reistijd is dat jammer, maar hij zal die moeilijk kunnen weigef1 Er is veel te zeggen voor deze zachte dwang, tenzij de? viduele benadering verdwijnt. Het leger (langdurig) w^n zen bestaat immers uit verschillende mensen met veif lende achtergronden. De notoire zwartwerker moet a|a tegemoet worden getreden dan het meisje uit een culj minderheid dat van haar vader niet mag werken. En denken van de mensen die een aantal keren zijn ont^ en vergeefs honderden sollicitatiebrieven hebben gefy ven? f F De hoogconjunctuur waarin we voorlopig in elk gevj zitten, rechtvaardigt een ander beleid dan in de jaren hg: toen er nauwelijks banen waren. Het is daarnaast gevjjv iedereen onder hetzelfde regime te stellen en daarme; verzorgingsstaat volledig af te breken. Sanering is of' 'plaats, zolang daardoor vooral de groep wordt geraakt <jj kantjes ervan afloopt. We mogen er echter van uitgaafe de meeste werklozen (dol)graag willen werken. Bij de vr re nuancering van de plannen van minister De Vries i" daar rekening mee te worden gehouden. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezo~ stukken te bekorten Vrede Zes en een half uur vóór de Verenigde Staten overgaan tot de beschieting van Irak een feit waarvan niemand vooraf op de hoogte was valt in de brievenbus van de Leidse Courant een oproep van Groen Links Voorschoten tot deelname aan een vredesde monstratie in Den Haag. Dat leidt in de rubriek „Weekein de" tot een niet ter zake doend verhaaltje over kringlooppa pier, Belgische kranten, mug gen, olietankers en de onno zelheid van Groen Links Voorschoten. Evenwel, de de monstratie in Den Haag is doorgegaan. Ongeveer 2500 mensen, diep verontrust over het in gang gezette technolo gisch uiterst verfijnde geweld dat wordt neergelaten rond gewone stervelingen in het Midden-Oosten, verzamelden zich op het Plein waar ze hart verwarmend werden toege sproken. Daarna ging een stil le tocht over het Binnenhof, op weg naar een dienst L Kloosterkerk. Dat lezer niet in „Weekeinde". De Ij se Courant en Groen f Voorschoten doen iedeifl best voor het doel waarv^ in het leven zijn ger® Maar zulke journalistic niet alleen een erg goef manier om eigen opvattl te ventileren, maar ooi waar, de Leidse Couran waar-dig. Bij Groen Voorschoten blijft onderj de opvatting handhaver deze oorlog opnieuw nf het belang is van de Veref Naties, maar dat de v/ wordt teruggebombar naar welhaast onoverbru tegenstellingen. Deze pr Saddam Husayn is Aan de Verenigde Stat* wereldpolitiemacht is get hoefte. Een oorlog kent maar verliezers. En daa willen we ook demonstr* F. Glotze, Groen Links, VOORSCHOTEN. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11. 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8 30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirok. per maand f. 25,70 per maand f. 2 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f. 7 per jaar f. 294,30 per jaar f. 29 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij! 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2