Prima Kleist van Thea ter an der Ruhr Nicholas Roeg en de bizarre heksen van RoaldDahl Mozartconcert in Eerste Kamer - Radio 1 vervolgt uitzendingen over Golfoorlog Verstoppertje in een trein D' Ancona wil filmsector versterkei KUNST/RTV/FILM CeidócSoMcmt VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGING Sportradio twee keer per week DEN HAAG Het wekelijkse radioprogramma 'Sportradio' van Veronica wordt met ingang van maandag 4 februari twee keer per week uitgezonden. Elke aflevering zal een uur du ren. De verslaggevers zijn voortaan actief op maandag en dinsdag tussen 19.00 en 20.00 uur. Veronica loopt hiermee vast vooruit op de discussie die de omroepen gaan voeren over horizontale programmering van een groot aantal radioprogram ma's. Het jongerenprogramma 'Trend' verhuist daar deze aan pak van de maandag- naar de dinsdagavond en begint vanaf 5 februari om 20.00 uur Pop Carlos Santana en Pat Metheny samen op het podium tij dens een tiendaags popfestival in het Ma- racana stadion in Rio de Janeiro, waar de internationale top-of- the-pop optreedt. Methèny staat overi gens binnenkort in een heel wat minder in het oog lopende entourage: in het Haags Koninklijk Conservatorium geeft de veelzijdige gitarist binenkort een aantal meestercursussen aan leerlingen. foto: ap Acteur Robert Sobels overleden AMSTERDAM Op 75-jarige leeftijd is in Amsterdam de acteur Robert Sobels overle den. Sobels heeft met name voor de AVRO veel televisie- en radiowerk gedaan. Sobels werd op 13 november 1915 geboren in Lisse. Hij volgde een toneelopleiding aan het Reinhardt Seminar in Wenen. Na de Twee de Wereldoorlog vestigde hij zich definitief in Nederland. Van 1947 tot 1950 was hij lid van de NRU, waarvoor hij later ook op free lancebasis meewerkte aan duizenden hoor spelen. In die periode speelde Sobels grote rollen tijdens de AVRO-avonden onder lei ding van Kommer Kleyn. De acteur was on der meer verbonden aan het Amstel Toneel, het Nieuw Rotterdams Toneel, de Neder landse Comedie en de Noorder Compagnie. Als filmacteur werkte Sobels mee aan onder meer 'De Overval' en 'Turks Fruit'. HILVERSUM Radio 4 viert zondag 27 januari het begin van het Mozartjaar met een twaalf uur durend rechtstreeks schakelprogramma vanuit negen verschillende steden in Europa die in het leven van Mozart een belangrijke rol hebben ge speeld. Eén van de concerten komt vanuit de vergaderzaal van de Eerste Kamer in Den Haag, heel dichtbij de plaats waar de jonge Mozart zelf ooit een concert gaf. Mozart verbleef in 1766 eni ge maanden in Den Haag. Hij gaf toen een con cert in het zogenaamde 'Stadhouderlijkkwartier' op het Binnenhof. De ruimte waarin hij musi ceerde bestaat niet meer. Daarom wordt de zaal van de Eerste Kamer gebruikt. De inrichting van de zaal wordt nagenoeg niet veranderd. Om ruimte te scheppen voor de musici wordt alleen de stenografentafel verwijderd. Het Haagse con cert, dat om vijf uur begint, is alleen toegankelijk voor genodigden: personeel van de Kamer en mensen van de NOS. Op het programma staan onder meer de zeven variaties over Willem Nassau en de acht variaties op een Nederlj lied van Christiaan Ernst Graaf. De werken den uitgevoerd door Bob van Asperen, clavei bel, Lucy van Dael, barokviool en het Quart Amsterdam. De andere concerten komen van uur 's ochtends uit Praag, Dresden, Wenen, A tua, Augsburg, Parijs, Londen en Bratislava, mammoetprogramma is een initiatief van de ropese Radio Unie. Het programma wordt ii landen uitgezonden. De uitzending door de 1 is mogelijk na zendtijdruil met de KRO. De ste dag van het Mozartjaar wordt om zeven u avonds afgesloten door de TROS met een re streekse uitzending van Die Zauberflöte va het Landestheater in Salzburg. Een uitvoe met Elzbieta Szmytka als de Koningin van Nacht, Ernst Theo Richter als Papageno en dith Vindevogel als Papagena, onder leiding r Ursel en Karl-Ernst Hermann. Theater an der Ruhr: 'Das Katchen von Heilbronn'. Gezien in het Grillo Theater in Essen. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag op zondag 27 januari. Met zijn enscenering van Heinrich von Kleists 'Das Kat chen von Heilbronn' beant woordt de artistiek leider van Theater an der Ruhr, Roberto Ciulli, de vragen die de ro mantische schrijver stelde over liefde. Doorbreekt liefde alle grenzen en taboes? Bestaat er wel zoiets als eeuwige lief de? In sprookjes in elk geval wel. 'Das Katchen von Heilbronn' is een sprookje, waarin een smidsdochter verliefd wordt op een graaf en hem vol bran dende passie volgt. Trouwen doen ze pas als hem de schel len "an de ogen vallen en zij bovendien tot zijn stand blijkt te horen, want zij is in werke lijkheid de dochter van de kei zer. Von Kleist schreef 'Das Kat chen" als groot historisch rid derspel, met veldslagen en ma rionetten. Roberto Ciulli laat marionetten ridders zijn en geeft alle hoofdpersonages een alter ego in de vorm van een marionet. Ook de liefde krijgt in het stuk veel vormen. Ciulli opent met een flashback om wat meer afstand te creër en. Katchens vader houdt een liefdevol pleidooi, waarom zijn dochter zoveel meer bij die graaf Wetter vom Strahl past dan haar concurrente, de heks Kunigunde. Dat Këtchen zich van dertig meter hoog uit het raam wierp om bij de graaf te zijn, wordt uitgebeeld door de Katchen- marionet enkele malen van een hoge ladder op het toneel te werpen. Een clown ball- roomt met marionetten over het toneel als "intermezzo. Als in een waar sprookje wordt de heks door marionetten de gro te poppenkast achter op het to neel binnengesleept en krijgen graaf en Katchen elkaar. Theater an der Ruhr is een klein gezelschap, dat een paar keer per jaar een prachtige produktie maakt, die lang op het repertoire blijft. De acteurs lijken getrouwd met het gezel schap, dat al jaren lang door hetzelfde team wordt geleid. De kwaliteit die zo'n vaste groep mensen oplevert, wordt gebruikt om een extra laag aan te brengen in de voorstel lingen. Bij 'Das Këtchen' ziet het pu bliek niet alleen vermoedelijk de eerste uitvoering, waarin het ridderspel daadwerkelijk met marionetten wordt ge speeld. Het ziet fantastisch ac teren, aardige trucage als de heks tot leven wordt gewekt, een mooi decor en dito mario netten. Al die techniek wordt ook gebruikt om een medede ling te doen, dat is het mooie. Ciulli gelooft in Kleists ro mantiek, toont die en relati veert hem tegelijkertijd. De sprookjesfiguren zijn zetstuk ken in Ciulli's mening. Zijn acteurs worden regelmatig met hun alter ego's van het toneel geleid, als zijn zij zelf mario netten van hun passie en hun beperking. De smid is een reus, een eerlijk mens, hij is de enige die zich niet verschuilt achter de marionet van zijn gelijkenis, de anderen klam pen zich daar regelmatig aan vast. Het slot plaatst de voor stelling met beide benen in het heden. De graaf, een ijdeltuit, moet zijn macho-masker af doen en krimpt ineen. Kat chen krijgt duidelijk de rol van de huisvrouw opgedron gen, blij is zij niet. Ziezo, zegt Ciulli, en nu de dagelijkse praktijk. Zoals in andere voorstellingen van Theater an der Ruhr is de maskerade over, de clown is geen keizer meer, de acteurs gaan naar huis. Taal vormt nauwelijks een barrire, het stuk is ingewikkeld, maar hel der. Wat maken ze daar toch mooie voorstellingen! PETER SNEL Scène uit 'Das Katchen von Heilbronn', met Maria Neumann als Katchen. foto: werner groneck HILVERSUM De gezamen lijke omroepen gaan de ko mende week door met de spe ciale radio-uitzendingen over de Golfoorlog. Ze zullen in ieder geval tot en met volgen de week donderdag op vier vaste tijdstippen nieuws over de Golfoorlog brengen. De programma's van ieder een half uur worden 's ochtends uitgezonden van zeven uur tot half acht en van acht uur tot half negen. De speciale mid dag-uitzendingen zijn te horen van één uur tot half twee en van vijf uur tot half zes. Ver der valt op Radio 1 van half negen 's ochtends tot half twaalf 's avonds een nieuwso verzicht te horen. De nachtuit zendingen worden gestaakt. Wel blijft de redactie paraat om bij calamiteiten extra zendingen te verzorgen. Volgens algemeen coördin: Henk van Hoorn, chef acti programma's NOS-radio, ben de radio-directeuren o' wogen de gezamenlijke uit: dingen te staken. Een aaj omroepen toonde zich voorstander van. Bij escal van het Golfconflict zou menwerking dan opni< moeten worden gestart, eindelijk hebben de radio! recteuren anders beslist, dat het volgens Van Ht zonde zou zijn de nu goe pende organisatie op te ken. Volgende week berai de omroepen zich opniej" over het voortzetten van" gezamenlijke uitzendingen. Aquarellen van prins Charles te boek gesteld LONDEN Een Britse uitgever brengt in het najaar een b| met aquarellen van prins Charles op de markt. De opbreif komt ten goede aan een liefdadig doel. Een woordvoerster uitgever Little Brown and Co. zei dat de prins zelf begeleiden teksten zal schrijven bij de ongeveer 70 reprodukties die in boek worden afgedrukt. De meeste aquarellen zijn landschappt die de prins heeft geschilderd in Groot-Brittannië, tijdens reij> of op vakanties in Italië, in het 14de eeuwse huis in Urbino wf de schilder Rafael is geboren. Een aantal van de werken h^ de 42-jarige prins vorig jaar tentoongesteld om geld bijeeni krijgen voor de restauratie van de spits van de kathedraal Salisbury. Andere werken zullen in mei worden tentoongest^ 'PACIFIC HEIGHTS' De onderhuurder als nachtmerrie LIDO/STUDIO: 'Pacific heights' met Melanie Griffth, Matthew Modine en Michael Keaton. Scenario: Daniel Pyne. Regie: John Schlesinger. In 'Pacific heights' klinken in; de verte echo's van Joseph Lo- sey's 'The servant', waar de bediende het leven van de baas overneemt. Bouwde Lo- sey nog allerlei dubbele bo dems in, John Schlesingers film is een pure psycho-thril ler waarin een onderhuurder de relatie en de levens van zijn jonge huisbazen ontregelt en (bijna) kapotmaakt. 'Pacific heights' is een wijk in San Francisco, waar het jonge stel Matthew Modine en Mela nie Griffith met veel geleend geld een Victoriaans huis ko pen en opknappen. Om de hy potheek te kunnen betalen moeten ze onderverhuren. Een van de huurders bluft zich zo gewiekst door de kennisma kingsprocedure heen, dat hij al in zijn kamer zit voordat er enig geld is overgemaakt. Het begin van een hoop ellende, want Michael Keaton blijkt aan een vooropgezet, duivels spel bezig. Hij betaalt niet, be gint met boren en zagen, gaat verder met het kweken van kakkerlakken, provoceert de huisbaas tot lichamelijk ge weld, en'bij alles zorgt hij er voor zelf buiten schot te blijen. Hij is als huurder meer be schermd dan de eigenaren zelf, die hun andere huurders verliezen, last met de politie krijgen, bijna gek worden van wanhoop, en een kapitale rechtszaak moeten aanspan nen die hen aan de rand van de financiële afgrond brengt. De opzet van huurder Keaton is aldus het huis goedkoop in handen te krijgen, een truc waar hij zijn beroep van maakt. De ex-Batman zet zijn sluwe aartstreiteraar bijna als een parodie neer, de effecten van regisseur Schlesinger (de 'inserts' van Keaton spelend met een scheermesje) zijn steeds net iets teveel. Je wordt dan ook een behoorlijk moede loos van al die wettelijke on macht, tot er gelukkig een wraakactie komt van de poe zelige, maar kordate Melanie Griffith. Ze betrapt oplichter Keaton als die bezig is een puissant rij ke weduwe in te palmen (ge speeld door Tippi Hedren, de moeder van Griffith, bekend uit de Hitchcock-films 'Mar- nie' en 'The Birds'). 'Pacific Heights' heeft in aan zet iets van een Hitchcock maar wordt het niet: Schlesin gers nachtmerrie is daarvoor net té geconstrueerd. Onder houdend en vaak spannend, maar niet aan te raden voor wie er aan denkt iemand op kamers te nemen. BERT JANSMA EUROCINEMA 1 ALPHEN: 'The wit ches' met Anjelica Huston, Mai Zet- terling en Jasen Fisher. Naar het ge lijknamige boek van Roald Dahl. Scenario: Allan Scott. Regie: Nicho las Roeg. „Echte heksen hebben doodge wone kleren aan en zien er net zo uit als doodgewone vrouwen. Ze wonen in dood gewone huizen en hebben doodgewone banen". Een wel gemeende waarschuwing van wijlen Roald Dahl in de inlei ding tot zijn kinderboek 'De heksen'. Een boek dat ver filmd werd door niemand minder dan de Britse regisseur Nicholas Roeg. Roeg karakteriseren als regis seur was al moeilijk na films als 'Don't look now', 'Eureka' en 'Track 29'. Films met on derhuidse (vaak sexuele) span ningen, een eigenzinnige vaak associatieve verteltrant zonder commerciële compromissen. En dan een sprookje, ook al is dat van Roald Dahl, dus bizar. Reden: Roeg is vader gewor den en wilde wel eens probe ren hoe je een kinderfilm maakt. In 'De heksen' voert hij het jongetje Luke op, dat van zijn oma te horen krijgt dat heksen écht bestaan, kaal zijn dus pruiken moeten dra gen, een paarse gloed in hun ogen hebben, hun neus dicht houden als ze lucht van kinde ren krijgen en vierkante tenen hebben. Luke's ouders komen (in Noorwegen) bij een auto ongeluk om, Luke gaat met oma (Mai Zetterling na vijftien jaar weer als actrice) naar En geland en belandt in een hotel in Cornwall waar toevallig een vergadering plaats vindt van de Vereniging ter Bestrijding van Geweldpleging tegen Kin deren. Luke kent z'n pappen heimers inmiddels en herkent in de verzamelde dames, pre cies, heksen. Met Anjelica Huston als een superverdor ven Opperheks en aansticht- ster van een samenzwering om alle kinderen van Engeland via vergiftigde chocolade om te toveren tot muizen. En dat gebeurt: Luke en een dik vrindje worden muis en moeten vanuit hun laag-bij-de- grondse positie proberen de to verdrank van de heksen te be machtigen om alle andere kin deren te redden. Een gek Dahl-verhaal, dat van Roeg nu niet bepaald een zoe- telijk-Hollywoodse kindertoets meekrijgt. Hij filmt het realis tisch, via zijn gebruikelijke op vallende camerastandpunten en vindt dat Dahls vondsten maar voor zichzelf moeten spreken. Dahls onvervreemd bare vertelstijl waarin een ze kere afstand zit verdwijnt, in plaats daarvan is het genieten van Anjelica Huston die een pracht-karikatuur van een Opperheks neerzet. En van de speciale effecten die haar ge zicht (en dat van al die andere heksen) verfrommelen tot heksentronie's én (voor kinde ren vooral) de muizen die soms echt zijn, maar meet via de poppenspelers van (j al wijlen) Jim Henson knan leven worden gebracht. kleine kinderen is 'The i ches' te eng. Ouders en iets dere kinderen zullen er meest van genieten. Maar g die naar sprookjes? Missel als het Dahl is. Diens (lei boek zelf is in Nederlant aan een dertiende druk en uitgegeven bij Fontein. BERT JANS Gene Hackman en Anne Archer: samen in en op een trein. 'NARROW MARGIN' LUXOR: 'Narrow margin' mat Gena Hackman, Anna Archer an Jamaa B. Sikking. Scenario en regie: Peter Hyams. Peter Hyams is een re-make van een film met dezelfde titel uit 1952. Een aardig voorbeeld van inflatie in Hollywood, want Richard Fleischer maak te zijn film destijds voor een budget van 230.000 dollar, ter wijl Hyams nu over 21 miljoen kon beschikken. Voor dat geld gaf hij wel een aantal andere draaien aan het script en nam hij zijn wide- screen camera's (hij is een van de zeer weinige regisseurs die zelf ook de camera bemant) naar Canada en op een echte, wilde tocht per trein door het woeste landschap daar. 'Nar row margin' begint met een 'blind date' van Anne Archer met een advocaat. Maar terwijl zij zich op zijn appartement in de badkamer opfrist, wordt hij door een mafia-baas ver moord. Zij vlucht naar Cana da, wordt gevonden door assis tent-District Attorney Gene Hackman, maar hij wordt op zijn beurt gevolgd en zet zo twee huurmoordenaars op haar spoor. Hackman brengt Archer per trein terug om te getuigen, de moordenaars zit ten op dezelfde trein. Ze heb ben eén moeilijkheid: ze ken nen Hackman, maar ze weten niet hoe de vrouw er uit ziet. Dus wordt het een ingenieus verstoppertje-spelen aan boord van de trein. Het levert een ouderwetse thriller op, met wat cynische teksten van Hackman, een paar leuke ver- wikkelingetjes en opvallende stunts bovenop de trein van de hoofdpersonen zelf. Al wordt het visuele fraai in beeld gebracht door Hyams, een echte nagelbijter wil 'Nar row margin' niet worden. Daarvoor zijn de boeven te vlak (onder wie James B.Sik- king van Hill Street Blues), is Archers rol teveel versiering en wordt de bedoelde claustro fobische dreiging in die rijden de trein te weinig voelbaar. Had die voortreffelijke acteur Hackman niet de hoofdrol ge speeld, dan was 'Narrow mar gin' een heel dure B-film ge weest. Nu is het een thriller die je, gemakkelijk achterover geleund, best leuk bezig houdt. BERT JANSMA Toename bezoek ballet voorstellingen DEN HAAG Het aantal bezoekers aan balletvoor stellingen in Nederland neemt toe. Dit concludeert het Directie Overleg Dans gezelschappen (DOD) naar aanleiding van een onder zoek naar de bezoekcijfers van tien Nederlandse ge subsidieerde balletgezel schappen, waaronder het Nederlands Danstheater (NDT) en het Nationale Ballet in de periode 1986- 1990 (vier seizoenen). De groei van het aantal bezoe kers is, aldus het DOD, vooral te danken aan de toegenomen belangstelling voor voorstel lingen van buitenlandse gezel schappen. Het aantal toeschou wers dat voorstellingen van de gesubsidieerde Nederlandse gezelschappen bijwoonde is in de periode 1987-1990 stabiel gebleven. De tien gezelschap pen, die bij het DOD-onder- zoek betrokken waren, trok ken in de periode 1987-1990 samen 310.000 bezoekers per seizoen. In het seizoen 1986- 1987 werden 250.000 bezoekers geteld. Het DOD verklaart dit ver schil onder meer uit het feit dat het Haagse AT&T Dans theater eerst in september 1987 in gebruik is genomen. Dit leidde tot een groei van het aantal bezoekers. De voor naamste gebruiker van dit theater, het NDT, trok in het seizoen 86/87 67973 bezoekers verdeeld over 123 voorstellin gen. In het volgende seizoen gaf het NDT minder voorstel lingen (113) terwijl het totaal aantal bezoekers steeg tot 71868 (een gemiddelde bezet ting van 636 per voorstelling). In het seizoen 88/89 scoorde het NDT met 124 voorstellin gen 79200 bezoekers (gemid deld 638,7 bezoekers per uit voering). Het seizoen 89/90 le verde het NDT in totaal 70756 bezoekers op, verdeeld over 119 voorstellingen. RIJSWIJK Een film studio voor beginnende filmmakers, een produk- tiefonds voor de film en verdergaande samenwer king tussen de filmsector en de omroep. Dit zijn plannen van minister D'Ancona (cultuur) om de filmsector te versterken. Ze heeft de Raad voor de Kunst om advies over deze plannen gevraagd. De minister presenteert haar voornemens met het oog op het Kunstenplan 1993-1996 dat in de maak is. Ze stelt daarin een grotere ondersteuning door de overheid van de film- produktie voor. Maar de film wereld moet die (financiële) ondersteuning wel verdienen: de kwaliteit moet daarom wor den verbeterd en de markt worden versterkt. Successen in de bios en op festivals gaan meetellen en ook zal de markt bereid moeten zijn om in pro jecten deel te Filmstudio's voor jonge film makers zijn in het buitenland een bekend verschijnsel. De jongelui werken er onder ar tistiek leiderschap van een tij delijk benoemde producent. Bij een produktiefonds kun nen in principe alle filmma kers terecht, althans vola de plannen. Dit fonds zal dl de subsidiëring van projert voor zijn rekening nemen basis van een eigen kwalite beoordeling. Een ander van het beschikbare subsii geld zal worden verstrekt r aanleiding van resultaten films in bioscopen en op f< vals behalen. De samenwerking tussen film en de omroep moet v den verwezenlijkt op de reinen financiering, kwalit opleiding en stimulering talent, aldus de bewindsvrot Zij wijst hierbij het Stimf ringsfonds Nederlandse Cul rele Omroepprodukties eerst verantwoordelijke Etalagepop Terwijl hoofdrolspelers uit de musical Les Misérables toekijken legt etaleur Peter Rutteman (twl de van rechts) de laatste hand aan een etalagepop met kledij van 'madame Thénardier', een de figuren uit de musical. Dat gebeurde in het Amsterdamse warenhuis De Bijenkorf. Van lil! naar rechts kijken Bill van Dijk, Joke de Kruijff, Danny de Munk en Vera Mann naar de handelll foto: a

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14