(tSs Lendl en Becker in finale KOERSEN KNAU wil meer animo voor districtskampioenschappen Finale lonkt voor ZVH Uans van Helden somber ver toekomst schaatsen Theunisse krijgt strafvermindering Toulon raakt punt kwijt Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! ;port CeidaeSowant VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 13 an der Linden naar i )uick Steps 1 EN HAAG Ruud van der Linden wordt 1 et ingang van het nieuwe seizoen de trai- »r van Quick Steps. De huidige oefenmees- r van Schev.eningen(za) is geen onbekende j de club van de Nijkerklaan. Hij trainde eerder in de jaren 1975 tot en met 1977 en 78 tot en met 1980. In 1979 loodste hij ;'nick Steps naar de KNVB na een over- inning op Schipluiden, toen de club van nu bij Quick Steps vertrekkende Miel 1 ollard. Het beslissende duel in 1979 werd leid door Mario van der Ende. Het be duur van Quick Steps heeft de intentie uit- -sproken om Van der Linden vier seizoe- n te houden. Beide partijen zullen echter n arlijks in december de verlenging van het ntract bezien. De tweedeklasser GDS en fen meester Joop van der Krogt gaan ook -ilgend seizoen met elkaar verder. Alle toppers naar tafeltennistoernooi DEN BOSCH De Europese tafeltennistop heeft zin in het Top Twaalf- toernooi. Zowel bij de mannen als de vrouwen komt de complete élite van de Europese ranglijst naar Den Bosch, waar het evenement van 1 tot en met 3 februari wordt gehouden. Onder de deelnemers bevinden zich drie Nederlanders. Bij de vrouwen kwa lificeerden zich Miijam Hooman en Bettine Vriesekoop op grond van hun positie op de Europese ranglijst. Bij de mannen profiteerde Paul Haldan van de regel dat de organisatie een toegangsbewijs kan uitgeven aan een landgenoot die in top 25 staat. Haldan, veer tiende op de Europese ranglijst, neemt daardoor de plaats in van de als twaalfde geklasseerde Joegoslaaf Lupulescu, die het met de rol van reserve moet stellen. Bij de vrouwen is Mirjam Hooman inge deeld bij de Bulgaarse Daniela Guerguelcheva, die de Europese lijst aanvoert. De best geklasseerde Nederlandse (achtste) start het toer nooi tegen de Duitse Olga Nemes. Verder stuit ze op de Franciase Wang Xiaoming, de Tsjechoslowaakse Alena Safarova en de Sov- jetrussische Valentina Popova. In de andere groep begint Bettine vriesekoop het toernooi tegen de Roemeense Otilia Badescu. Daar na volgt het Hongaarse tweetal Batorfi en Wirth, de Tsjechoslo waakse Hrachova en de Zwitserse Tu Yong. De nummers één en twee plaatsen zich, net als bij de mannen, voor de kruisfinales. Polderloop Hazerswoude HAZERSWOUDE De eerste polderloop van het nieuwe jaar gaat zondag in Ha zerswoude van start. De trimmers kunnen kiezen uit drie afstan den: 5, 10 en 20 kilo meter. Voor de kinde ren is gekozen voor een afstand van 1,5 kilometer. De start is bij het clubhuis van Hazers- woudse Boys aan de Sportparklaan in Ha zerswoude - dorp. De aanvang is 11.15 uur. Timman komt niet door verdediging Hübner SARAJEVO Robert Hübner heeft iets van Anatoli Karpov. Niet diens uiterlijk of vermogen, maar zijn aangeboren instinct voor gevaar. Dat scherp ontwik kelde gevoel redde de Duitser gisteren van de nederlaag in de zenuwslopende eerste partij van de kandidatenmatch tegen Jan Timman. In de congreszaal van het Holiday Inn liep de Amster dammer ontspannen het tapijt kaal. Na 45 zetten stond hij ge wonnen. Geen kenner die daar aan twijfelde. De krankzinnige wedloop naar de onderste lijn werd door Timman met wit met precies één tempo gewonnen. Hübner rekte zich uit, haalde de groene thermosfles nog maar eens tevoorschijn, nam een hap van zijn muesli-reep en kromde de fragiele rug. Vijfendertig mi nuten duurde zijn speurwerk. Toen haalde hij met zwart de enige zet uit de toverdoos die in remise resulteerde: 45. Tgl. Tim man speelde nog tien zetten door, maar het resultaat stond vast: 1/2-1/2. De partij tussen Timman (wit) en Hübner had het volgende verloop: 1. d2-d4 Pg8-f7, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6, 4. g2-g3 Lc8-a6, 5. b2-b3 La6-b7, 6. Lfl- g2 Lf8-b4+, 7. Lcl-d2 a7-a5, 8. 0- 0 0-0, 9. Pbl-c3 Pf6-e4, 10. Pc3xe4 Lb7xe4, 11. Ld2xb4 a5xb4, 12. Ddl-d2 Dd8-e7, 13. Dd2-f4 d7-d5, 14. Tfl-cl c7-c5, 15. c4xd5 Le4xd5, 16. Pf3-e5 Ld5xg2, 17. Kglxg2 Ta8-a5, 18. d4xc5 b6xc5, 19. Tcl-c2 De7-a7, 20. Df4-e3 h7-h6, 21. f2-f3 Tf8- d8, 22. Tal-cl Td8-d5, 23. Kg2-f2 Da7-e7, 24. Tc2-c4 De7-d6, 25. Pe5-d3 Pb8-d7, 26. Tcl-c2 g7-g5, 27. h2-h4 Pd7-e5, 28. Pd3xe5 Td5xe5, 29. Tc4-e4 Te5xe4, 30. De3xe4 Dd6-dl, 31. h4xg5 h6xg5, 32. g3-g4 Ddl-d6/33. Kf2-g2 Dd6-dl, 34. Tc2-b2 Ddl-d4, 35. De4xd4 c5xd4, 36. Tb2-d2 e6-e5, 37. Kg2-f2 Kg8-g7, 38. e2-e3 Ta5- d5, 39. e3xd4 e5xd4, 40. Kf2-e2 Td5-e5+, 41. Ke2-d3 Te5-e3+, 42. Kd3-c4 Te3xf3, 43. Kc4xb4 Tf3- f4, 44. a2-a4 Tf4xg4, 45. a4-a5 Tg4-gl, 46. Td2xd4 Tg4-gl, 47. Td4-d5 Kg7-g6, 48. Kb4-c3 f7-f5, 49. Kc3-b2 Tal-el, 50. Td5-16+ Kg6-h5, 51. Td6-f6 f5-f4, 52. a5- a6 Tel-e2+, 53. Kb2-a3 Te2-el, 54. Ka3-b2 Tel-e2+, 55. Kb2-a3 Te2-el, remise. Sport op televisie VANDAAG Nederland 3, 20.20 uur: Sport Studio; 22.15 uur: Studio Sport Journaal. TV 5, 19.15 uur: Sport. Duitsland 1, 23.25 uur: Sportschau. Duitsland 2, 21.15 uur: EK kunstrij den. BBC 2, 00.20 uur: Kunstrijden. Eurosport, uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. 18.00 erlaino geschorst OME Voorzitter Corrado jrlaino van Napoli is door de aliaanse voetbalbond voor jf maanden geschorst. Hij ig zich tot 30 juni niet meer en zien langs de velden en de kleedkamers, omdat hij n scheidsrechter partijdig- id verweet en de aanval ende op de voetbalautoritei- n. Napoli kreeg een boete n 75.000 gulden. sportkranten citeerden etrlaino na afloop van de eedstrijd tegen Juventus op 6 ïuari, door Napoli met 1-0 rloren. De voorzitter be- ïuldigde scheidsrechter Fa- 21) Baldas van partijdigheid. 1 jdens een praatprogramma h volgende dag had hij ernsti- a kritiek op het bondsbe- 5 iur. 1 finst BW OORBURG In de eredivi- van de basketbalcompetitie )n Festo/BVV gisteravond thuiswedstrijd tegen Eind- ven met 84-79. N HAAG Onze tips voor koersen van Wolvega (za- dag aanvang 18.00 uur) lui- 1< Tkoers: 1. Elton Harvester, 2. Ever 0 ick, 3. Fighting Boszorg (8-2-1). d koers: 1Eagle Boshoeve, 2. Edel Jllandia, 3. Exciting Crown (2-8-3). koers: 1 Dunor Hanover, 2. Elma yenrode, 3. Dunlin O (4-2-7). koers: 1. Elton Prince, 2. Doris iienesse, 3. Dahhaam (5-6-7). koers: 1. Drummer Girl, 2. Chica- 3. Como Queen (1-6-3). koers: 1. Caesarevento, 2. Doortje ■nmitar, 3. Bink Uithuizen (7-2-6). koers: 1 Diamond Space, 2. DAF's -lleson, 3. Dapnhe Aled (6-3-5). koers: 1. Boko's Dream, 2. Chiel tenzorg, 3. Damiaannora (6-3-8). koers: 1. Dytha Dear, 2. Binky 1 rron, 3. Cees Wielinga (5-4-8). koers: 1. Earldevil Belwin, 2. 3 mbro Gritty, 3. Dutch OLdeson (1- MELBOURNE Ivan Lendl moest van ver ko men. Maar bereikte wel de finale van de strijd om de open Australische tennistitels. In vijf sets (6-4, 5-7, 3-6, 7-6, 6-4) verzekerde hij zich ten koste van de Zweed Ste fan Edberg van een plek in de eindstrijd. Daarin is Boris Becker zondag zijn tegenstander. De Duitser won in vier sets (6-7, 6-4, 6-1, 6-4) van de Ameri kaan Patrick McEnroe. In de vierde set wankelde de in de Verenigde Staten wo nende Tsjechoslowaak. Tot twee keer toe moest hij een matchpoint van Edberg on schadelijk maken. Uiteinde lijk bleek Lendl juist op tijd het ritme te hebben hervon den. In de tie-break (7-3) in casseerde hij de vierde set, waarna via 6-4 in de vijfde de finale van het eerste Grand Slam-toernooi van het Ivan Lendl won na een ware i berg. jaar werd bereikt. Lendl gaat tegen Becker voor zijn negende Grand Slam-ti- tel. Het is de negentiende keer dat hij de eindstrijd van één van de vier grote toer nooien staat. De statistieken dichten hem de beste kansen toe. De twee vorige edities van het toernooi om het Au stralische kampioenschap le verden hem de hoofdprijs op. De eerste halve finale werd niet gekenmerkt door grote schoonheid. Lendl noch Ed berg, die in augustus de eer ste plaats op de wereldrang lijst van zijn tegenstander overnam, liet zijn beste spel zien. Twee weken tennis in de hitte moet de twee spelers kwetsbaar hebben gemaakt. De slagen waren minder zui ver en minder krachtig dan anders. Beide giganten ble ken onvoldoende in staat van eikaars oneffenheden te pro fiteren. Het zal wel even duren voor dat Edberg, die als eerste was geplaatst, de klap te boven is. Vorig jaar kon hij Lendl door een blessure in de finale geen verzet bieden, nu verspeelde hij een vrijwel zekere finale plaats in de vierde set. Nie mand gaf tot de tiende game, van die set iets voor de kan sen van Lendl, nummer drie van de plaatsingslijst. Edberg, die zich superieur had ge voeld, liet zijn in het nauw gedreven opponent echter ontsnappen. Een backhand volley van de Zweed kwam in het net. Op het volgende matchpoint serveerde hij een dubbele fout. Niet langer had Edberg de zenuwen in bedwang. Grote en kleine fouten werden af gewisseld waardoor Lendl, die in de tweede en derde set volstrekt kansloos leek, het initiatief kreeg. Lendl profi teerde. Nadat in de eerste ga mes van de vijfde set beiden hun opslag verloren, forceer de de Tsjechoslowaak de be slissing in de vijfde game. Verwijten „Als je er zo dicht bij bent, komt de klap hard aan", wist de gedesillusioneerde Edberg. De Zweed, die in 1985 en 1987 zegevierde, kon de ne derlaag slechts zichzelf ver wijten. Hij permitteerde zich liefst elf dubbele fouten, waarvan twee in de cruciale tiende game van de vierde set. „Dat is me de hele week al overkomen". Van zes on derlinge ontmoetingen met de Zweed heeft Lendl er nu vier gewonnen. Mogelijk is het een klacht die typerend is voor een verlie zer, maar Edberg verweet Lendl te veel pauze tussen de games te hebben genomen. „Dat is niet goed voor het tennis", meende Edberg. „Onze partij verliep heel erg traag. De scheidsrechter had daar beter op moeten toe zien". LEIDEN Om de langzaam maar zeer zeker wegkwijnen de districtskampioenschappen atletiek nieuw leven in te bla zen worden er zondag in het Haagse Houtrust Sport twee experimenten uitgevoerd tij dens de eerste indoor uitvoe ring van deze nog niet zo lang geleden aansprekende wed strijd. Voor het eerst in de geschiede nis van de KNAU zullen zon dag aan het eind van de dag geldprijzen uitgereict worden aan de beste atleten van de districtskampioenschappen. Ook zal een invitatiewedstrijd over 800 meter gelopen wor den. Dit alles om de steeds verder weg zakkende animo en dus kwaliteit van de dis- trictskampioenpenschappen atletiek een halt toe te roepen. Zoals tegenwoordig geen enkel aardig evenement meer zon der schiint te kunnen heeft het districtsbestuur voor deze bo nussen een sponsor gevonden. De keuze van het Haagse Houtrust Sport is bij gebrek aan enige andere accomodatie begrijpelijk, maar de zuiver op topsport ingestelde Haagse arena beperkt het aantal deel nemers forser dan verwacht. Doordat slechts een hoog- springbed beschikbaar is en ook maar alleen als er geen sprintnummers verwerkt wor den heeft de organiserende vereniging VOC zelfs het hoogspringen voor de jeugd moeten schrappen. „We heb ben dit moeten doen omdat de animo zo groot was en dat is natuurlijk een goed teken. Hadden we door alles moeten laten gaan dat zouden we tot ver inde avond bezig zijn en dat is financieel niet haalbaar en niet te bemannen," meent VOC functionaris Fenny van Osch. Van Leidse zijde echter weinig echte toppers om welke reden dan ook. Yvonne van Dorp komt graag aan de start van de 400 meter, vlak voor het Na tionaal Kampioenschap op de zelfde baan. Jeroen Sunter zal voor het eerst sinds lange tijd weer van zich laten horen op de zeker in dit district sterk bezette sprint. Bij de senioren verder nog Joost la Lau en Jan Jansen op de 1500 meter en mogelijk Ruud van Maurik op dem 60 meter horden. De meeste inschrijvingen komen dit jaar van de Bataafse jeugd die met liefst tien B junioren acte de presence geeft. Met name Mare de Boer (kogel), Rens Bouman en Marlies Kos ter (beide 60 meter horden) zouden zich in de voorste rijen moeten kunnen plaatsen. Voor De Boer komt een van de ge duchte tegenstanders uit Lisse. Remco Brandhorst (een van de helaas weinige Spartaan atle ten) moet met de kogel al in zijn eerste indoorjaar tot bij zondere dingen in staat wor den geacht. Holland stuurt bijna traditie getrouw een aantal talentvolle 400 meter lopers en loopsters met als snelsten Marco Kort- leever en Fabian Ross bij de jongens A en Bianbca Ver mond bij de meisjes. Brecht Rodenburg (11) van ZVH slaat langs het eenmans-blok van Eduard van Erp van Nashua. FOTO: anp ZEVENHUIZEN De volleyballers van het Zevenhuizense Rentokil hebben gisteren de eerste wedstrijd in de halve finale van de nationale beker vrij eenvoudig met 3-1 gewonnen van Nashua uit Geldrop. ZVH begon het matige duel slecht met een verlies van 15-13 in de eerste set. Het herstelde zich echter, vooral door toedoen van uitblinker Brecht Rodenburg, in de drie daaropvolgende sets. Met 15-7,15-7 en 15-8 werd een uitste kende uitgangspositie geschapen om de finale te bereiken. De uitwedstrijd van ZVH tegen Nashua is op 5 februari. Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van afge lopen woensdag zijn: Lotto: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 x ƒ99.329,50. Derde prijs: 114 winnaars x ƒ811,30. Vierde prijs: 3795 x ƒ24,30. Vijfde prijs: 52.130 x ƒ5,00. Cijferspel (vaste prijzen) Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers goed: 6 winnaars. Vier cijfers goed: 15 winnaars. Drie cijfers goed: 222 winnaars. Twee cijfers goed: 2021 winnaars. n .LBERTVILLE Hans in Helden is nog altijd /en gedreven. De Neder- ndse Fransman probeer- immer het perfectionis- e na te streven. ikend zijn de lofuitingen er zijn „mooie" schaatsmij- Likkebaardend stond de ternationale schaatstop langs t ijs de techniek van Van dden te bewonderen. „Er ;i)rdt tegenwoordig niet meer schaatst. De punten in het ijs maar rammen op kracht, ook de Nederlanders", zegt 11 in Helden met spijt in zijn 0im oprecht, i t ins van Helden gruwelt nog gelijks wanneer hij op het jlinstijs zijn vrouw Marie iance (31) aan het trainen is. ankrijk is natuurlijk ook en typisch schaatsland, maar tenen krommen hem in de ïaatsschoenen wanneer zijn i^euwe landgenoten over het ziet krabbelen. Toch zag in Helden, drievoudig win- ar van Olympisch brons - iOO, 5000 en 10000 meter in vnsbruck 1976), Frankrijk als on ideaal ontwikkelingsland. 4n schaatsnatie zonder verle- Hij zocht contact met dndsdirecteur Robert Dure- d le en gooide eens een balle- r op over een mogelijk x ndscoachschap. Hij scherm- ;I met zes olympische diplo- 1 I's; een plaats bij de eerste op de Winterspelen levert olympisch certificaat op. 0 n Helden maakte trainings- 1 lema's, maar kreeg nooit t n contract onder ogen. „Elke 1 er had de bond een ander loesje. Eerst wilde men we- of ik die taak wel aankon. larna moest de minister van >rt over mijn contract beslis- i. Ik ben goedgelovig, dus ik b pte er iedere keer weer in. - had zelfs al een zomerpro- J imma naar de bond ge- lurd. Ik wilde graag rol- eiaatsen, fietsen en conditie- iningen doen. Maar ik r eeg nooit een antwoord", tdat Van Helden uit de ant vernam dat Mare Ver- r tot bondscoach van de il ïaatsploeg was benoemd. De in 1981 tot Fransman genatu raliseerde Van Helden noemt directeur Dureville, ten tijde van de Olympische Spelen in Albertville belast met schaat sen, kunstrijden en shorttrack, een charlatan. „Die man heeft absoluut geen verstand van schaatsen. Toen hij werd geko zen tot voorzitter van de Fran se bond vertelde hij me dat nog. 'Ik weet eigenlijk hele maal niet precies wat schaat sen is', zei hij letterlijk. Dat is toch belachelijk. Er wordt een trainingskamp aan de Franse kust belegd. Ja, met de kunst- rijdsteirs. Dat kun je toch niet serieus nemen. Ze kropen voortdurend bij elkaar in bed. Fransen zijn lui, ze hebben een hekel aan pittige trainin gen". Hans van Helden had over twaalf maanden graag langs de baan in Albertville gestaan. Niet als toeschouwer, maar als coach van de Franse schaats ploeg. Maar voorlopig worden de Fransen in de schaatswe reld hard uitgelachen. Op het Europees kampioenschap in Sarajevo, een paar dagen gele den, kwam slechts één Franse rijder op het ijs: Thierry Lam- berton. Maar die haalde bijna vanzelfsprekend het eindklas sement niet. Hij scoorde op de drie afstanden achtereenvol gens 41.15 (500 meter), 2.13.89 (1500 meter) en 7.14.80 (5000 meter). Ter vergelijking: in 1988 reed Van Helden nog 39.0, 1.55.61 en 6.57.2. De na tionale records zijn nu al stof fig, maar zullen voorlopig ook nog geen stofdoek zien. Triest Van Helden noemt het schaatsniveau in zijn nieuwe vaderland triest. „Het niveau in Frankrijk is heel erg laag. Er komt geen enkele Franse rijder op de wereldranglijst voor. En daar staan toch zo'n vierhonderd mensen op. Ik schaats al twee jaar niet meer, maar ik sta nog wel 56e. Ik was onlangs in Davos. Daar kwam de Franse ploeg als laatste op het ijs en ging er als eerste ook weer vanaf. Hoog uit een half uurtje. Ze willen er bij zijn, maar worden hard- Hans van Helden: „Er wordt bijna door niemand meer goed ge schaatst. Ze trainen met z'n allen als gekken. De punten in het ijs en maar rammen. Ja, ook de Nederlanders". FOTO: SP op in het gezicht uitgelachen. Ze kunnen op de been blijven, maar dan heb je het wel ge had. Na een paar rondjes gaan de koppen omlaag, de konten omhoog en maar kwijlen. Geen conditie. Schrijnend. Maar er wordt bijna door nie mand meer goed geschaatst. Ze trainen met z'n allen als gekken. De punten in het ijs en maar rammen. Ja, ook de Nederlanders. Alleen Guljaiev rijdt technisch goed. Dat is één van de weinigen". Het frustreert Van Helden, in de zomer klussend onder mo toren van tractoren, kleine vrachtauto's en personen au to's, dat hij geen substantiële bijdrage aan een verbetering van het niveau kan leveren. „Ik ben met mijn vrouw nu aan het voorbereiden op de Winterspelen. In de aanloop, dus dit jaar, moet je niet al te hard schaatsen. In februari is het wereldkampioenschap voor vrouwen in Hamar. Maar in dat weekeinde worden ook de Franse kampioenschappen verreden. Mijn vrouw wil de Franse titel. Bovendien, wat voor een zin heeft het om in Hamar na drie afstanden naar huis te moeten. Ik wilde graag als bondscoach naar Albertvil le toewerken. Ik had een plan klaar, maar er was geen geld". Skiën „Er is geen ontwikkeling in de schaatssport in Frankrijk. Er wordt alleen maar geschaatst in de omgeving van Parijs en Grenoble (in 1968 organisator van de Winterspelen, red.). Skiën vinden ze in Frankrijk veel belangrijker, terwijl skiën helemaal geen sport is. Dat is maar een spel. Je gaat met de lift naar boven en je laat je naar beneden vallen. Een schaatser kan omhoog skiën. Ik denk dat de meeste skiërs dat niet lukt. Een skiër heeft geen conditie". Over een jaar worden in het departement Savoie de Olym pische Winterspelen gehou den. In Albertville wordt op dit moment de laatste hand aan de kunstijsbaan gelegd. Een kunstijsbaan zonder een overkapping, omdat het sta dion na de Spelen wordt om gebouwd tot een atletiek-, rug by- en voetbalstadion. De bui zen en koelelementen zijn nu al verkocht. Van Helden, woonachtig in de buurt van Bordeaux, merkt nog niet veel van de Spelen. „Ik was er in 1989. Toen was er een bloem bedje met Albertville en iets van de Spelen. Dat heb ik toen nog op de foto gezet. Veel meer weet ik niet. De accom modaties zullen nu wel als paddestoelen uit de grond schieten, maar je merkt er nauwelijks wat van. Af en toe zie ik wat reclame op televisie. Een of ander chocolade-merk is sponsor van de Spelen. Het wordt eigenlijk nergens gepro moot. Fransen zijn enorm ja loers, gunnen elkaar het licht in de ogen niet. De Spelen zijn voor de rijken en niet voor de armen. Ze zijn enorm rascis- tisch, moeten buitenlanders niet. Dat zie je nu ook met Beckenbauer. Die laat zijn spe lers keihard trainen, want ie dereen traint als een waanzin nige. Maar dat willen ze niet. Dat zie ook bij de schaatsers. Daarom zal het waarschijnlijk ook nooit wat worden met het Franse schaatsen". BERNIE VAN UNEN FIOD onderzoekt administratie van spelersvakbond DEN HAAG De fiscale op sporingsdienst (FIOD) heeft bij de voetballersvakbond (VVCS) een deel van de administratie ter inzage gevraagd in het ka der van het zwart-geld onder zoek bij de clubs RKC en FC Groningen. De FIOD wilde enige dossiers van spelers van die clubs inzien om nader te kunnen bepalen of er sprake is strafbare handelingen. Zoals bekend deed de FIOD vorige week een inval bij de Waalwijkse eredivisieclub RKC, omdat het vermoeden bestaat dat er sprake is van een zwart-geldcircuit. De VVCS bleek bij bestudering van de in beslag genomen ad- minstratie een rol te hebben gespeeld bij het opstellen en afsluiten van contracten. Eén van de spelers, die door de FIOD administratief nader wordt doorgelicht is Peter Bosz, die van RKC naar Tou lon werd getransfereerd. Vol gend de opgave van RKC zou Bosz RKC slechts 25.000 gul den hebben opgeleverd, omdat er sprake was van een gelimi teerde transfersom. Bij Toulon dook een brief op, waarin werd gesproken over een transfersom van 1,2 miljoen gulden. De VVCS ontkent eni ge betrokkenheid bij die over gang. De manager van Toulon, Courbis, werd vorige week na ruim drie maanden uit de ge vangenis ontslagen. Hij werd er van verdacht betrokken te zijn geweest bij een grote frau de en het creëren van een zwart-geldcircuit. Surya Bonaly verrast Duitse concurrentie SOFIA Surya Bonaly, gebo ren op het tropische eiland Réunion in de Indische Oceaan, heeft de verzamelde Duitse concurrentie verrast tij dens de Europese titelstrijd kunstrijden in Sofia. De 17-ja- rige Bonaly, die in Parijs naar school gaat, pakte voor Frank rijk de gouden medaille voor de Duitsen Grossmann en Kielmann. Bonaly nam haar aangeboren gratie en explosiviteit van Réunion mee naar Frankrijk en bekoorde daarmee de jury. BEEK Gert-Jan Theunisse heeft van de arbitragecommis sie van de internationale wieier unie (UCI) gisteren te horen gekregen dat zijn schorsing we gens dopegebruik op 12 juni 1991 afloopt. Daarmee heeft de TVM-coureur, voor zover be kend op juridische gronden, strafvermindering met een half jaar gekregen. Op grond van de uitspraak van de UCI zou Theunisse dit sei zoen de Ronde van Frankrijk kunnen rijden. Theunisse werd afgelopen zo mer voor anderhalf jaar ge schorst, nadat hij voor de derde keer binnen twee jaar op het gebruik van dope was betrapt. Gert-Jan Theunisse toonde zich gisteravond opgelucht en een tikkeltje ontevreden tege lijk. Hij was verlost van de kwellende onzekerheid omdat hij na ruim drie maanden ein delijk weet waar hij aan toe is. Anderzijds is hij ontevreden omdat hij niet voldoende wed strijden kan rijden in de aan loop naar de Ronde van Frank rijk. Met zijn sponsor TVM en advo caat Ed Clerx beraadt de 28-ja- rige wielrenner zich over vers dere stappen om meer dan een half jaar van de straf af te krij gen. Er wordt overwogen de UCI rechtstreeks te benaderen. Dat zou volgens directeur Ad Bos van TVM volgende week in Gieten kunnen gebeuren, als daar het wereldkampioenschap veldrijden wordt gehouden. De complete top van de UCI is dan bij elkaar. „De eerste stap op weg naar een come-back kan ik in ieder geval zetten", reageerde Theu nisse ingetogen blij. „Ik ben niet echt tevreden, want als ik tot 13 juni moet wachten heb ik ruim een jaar het competitie element gemist en kan ik al leen in de ronden van Zwitser land en Luxemburg en het Ne derlands kampioenschap wed strijdritme opdoen voor de Ronde van Frankrijk. Dat kan een handicap zijn, maar ik heb nog steeds goede hoop dat ik eerder in het peloton mag te rugkeren". De Brabander baseert zijn opti misme ondermeer op het geval Kim Andersen. De Deen werd voor het leven geschorst omdat hij drie keer op het gebruik van dope werd betrapt. De 32- jarige Scandinaviër heeft in middels gratie gekregen. „Terwijl bij hem aangetoond is dat hij verboden spul heeft ge nomen. Medici en wetenschap pers hebben bewezen dat mijn lichaam te veel testosteron aan maakt. Dat ik onschuldig ben", aldus Theunisse. De arbitragecommissie heeft echter het medisch verweer nauwelijks bij de uitspraak be trokken. Volgens mr. Clerx en Ad Bos heeft Theunisse een half jaar strafvermindering ge kregen öp grond van juridische en reglementaire fouten. De Limburgse jurist en de sponsor willen zo gauw ze het officiële vonnis hebben bestudeerd, be slissen welke juridische stappen mogelijk zijn. Het vonnis werd overigens per abuis naar mr. Utermark gestuurd, de raads man van Panasonic. Theunisse vindt het een vreemde zaak dat de commisse van Werner Göhner het medi- Dat sche en wetenschappelijke peet opzij heeft gelegd. was toch de reden waarom het zo lang duurde voordat een uit spraak is gedaan. Een beetje merkwaardig". PARIJS De Franse voetbalclub Toulon is bestraft met een punt in mindering, omdat afgelopen maand een grensrechter werd geraakt door een uit het publiek geworpen voorwerp. De grensrechter liep tijdens de wedstrijd tegen Paris St. Ger main een snijwond in het hoofd op. De arbiter staakte het duel, waarna de tuchtcommissie bepaalde dat de confrontatie op neu traal terrein dient te worden overgespeeld. Sidek (Mal)-Van Dijk (Ned) 15-7 15-6. vrouwen enkel, tweede ronde: Coene (Ned)- Muggerldge (GBr) 11-2 11-0, Bang Soo- hyun (ZKo)-Van den Heuvel (Ned) 11-5 12- 11. Lee Jung-ml (ZKo)-Van der Knaap (Ned) 11-3 11-7. mannen dubbel, tweede ronde: Zheng/Hu- ang (ZKo)-BrullA/an Dijk (Ned) 15-6 15-4 gemengd dut Heuvel/Wrigh (Den/GBr) 15-1 15-6. BASKETBAL Voorburg-Eindhoven 84-79 KUNSTRIJDEN EK in Sofia vrouwen, lange kür Bonaly (Fra) 1 punt. 2 Kielmann (Dul) 2. 3. Grossmann (Dul) 3, 4 Conway (GBr) 4. 5. Neske (Dul) 5. 6. Kulova- na (Tsj) 6. 7 Vorobleva (Sov) 7, 8. Gorbenko (Sov) 8, 9. Hubert (Fra) 9. 10. Lang (Dul) 10, 17. Krijgsman (Ned) 17. eindstand: i Bonaly 2 punten. 2. Gross mann 3,5, 3 Kielmann 5, 4. Conway 5.5. 5. na 8. 7 Vorobleva 10.5. 10 Huben quickstep): Maja Oesova/Alexander Sjoelin (Sov) en Marina Kllmova/Sergel Ponoma- renko (Sov) 0.6 punten. 3 Isabell en Paul Duchesnay (Fra) 1.2. 4. Klara Engl/Atllla Toth (Hon) 1.6, 5 Oksana Grltsjoek/Evgeni Platov (Sov) 2,0, 6. Stetanla Calegarl/Pas- quale Camerlengo (Ita) 2,4, 7. Dominique Yvon/Frederlc Paluel (Fra) 2,8, 8. Suzanna Rahkomo/Petrl Kokko (Fin) 3.2, 9 Sophie Monlotte/Pascal Lavanchy (Fra) 3.6. 10. Ka- terlna Mrazova/Martln Slmeiek (Tsj) 4,0. nooi, eerste partijen. Geiland (Sov)-Nlkollc (Joe) 1/2-1/2. Timman (Ned)-Hübner (Dul) 1/2-1/2 SQUASH NK in Amsterdam Mannen: Scheffer-Hoogendoorn 9-3 9-19- 10 9-1. Ruljgrok-Carter 9-1 9-4 9-0, Van de Pluljm-Cune 9-2 9-2 9-0. Smlt-Permentler 9- 6 9-0 9-3, Bult-Heskes 9-4 9-2 9-1, Frlellng- Hofmans 9-3 9-1 10-9 Remljnse-Scheerder 4-9 9-5 9-4 9-1, Vertogen-Wlllemsen 9-2 9-1 9-3. Vrouwen: Beumer-Jongklnd 9-2 9-1 9-0. Hoom-Sonnemans 9-0 9-0 9-2 Houtsma- Spltse 9-1 9-1 9-2, Hou ben-Den Bleker 9-1 10-8 9-3. Hacska-Weare 9-1 9-2 9-3. Hoog- endoorn-Butlertln 9-0 9-0 9-0. TAFELTENNIS Constanta, Dames-liga Roemenlft-Nederland 5-2. Badescu-Muller 21-17 21-16. Closu-Noor 21-19 18-21 21- 18. Lunesscu-Keen 12-21 21-15 20-22. Ba- descu/Closu-Noor/Keen 21-17 21-19, Ba- descu-Noor 21-12 17-21 19-21, Lunesscu- Muller 21-19 13-21 21-19, Closu-Keen 21- 12 10-21 21-9. Return 12 februari. TENNIS Open Australische kampioenschappen mannen dubbel, helve finale#: Davis/Pate (VSt/3)-Bates/Jones (GBr/VSt/16) 6-1 4-6 6-4 5-7 9-7. Patrick McEnroe/Wheaton (VSt/13) - Wood bridge/Woodforde (Aus) 7-5 iel. halve Hnaiee: Whlte/Da- (VSt/3)-Smy1le/Fltzgerald (Aus) 6-4 5-7 8-6. Durle/Bates (GBr)-Shrlver/Kratzmann (VSt/Aus) 7-5 6-4 VOLLEYBAL

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13