Scholen in stad moeten groter Kamer stemt in met nieuwe verkeersregels Lastenverzwaringen toch onvermijdelijk >-oproep >r sending r Golf KLEINE BIJZONDERE SCHOLEN LOPEN GEVAAR Maatregelen hor schoonmaak ^n Noordzee jn onvoldoende' euwe ster ontdekt Stormloop op steunpunten na controles studiebeurzen Versterking onderzoek Noordpool GENLAND QeidwOowuvnt WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGINA 7 lispatiënt eist twee te schadevergoeding PERDAM Een 59-jarige man die in ^°tior een fout van een arts in opleiding in eniademisch Medisch Centrum (AMC) in d[dam met het aidsvirus is besmet, heeft ugjg in een kort geding een bedrag van ieM>n geëist als voorschot op de definitieve 1 eVergoeding. De man vordert het bedrag tejrschot op de bodemprocedure, die nog ilftis een jaar duurt. Daarin wordt een Vergoeding geëist van „meer dan een nliljoen gulden en minder dan één mil- de raadsman van de patiënt. Vol- Vm is dit het hoogste bedrag dat ooit in is geëist. De Amsterdamse persoffi- In justitie, mr. L. de Wit, kon gisteren itflet zeggen of het strafrechtelijke onder war de arts in opleiding, die de man met smette naald injecteerde, al is afgerond. Verdachten overval Zundert aangehouden ZUNDERT De rijkspolitie van Zundert heeft samen met de gemeentepolitie van Rotterdam twee mannen uit die stad aan gehouden. Zij worden verdacht van de ge wapende bankoverval vorige week vrij dagmorgen op het Grenswisselkantoor bij de grenspost Hazeldonk op de weg Breda- Antwerpen. De arrestanten zijn de 24-jari- ge J.K. en de 39-jarige C.G. De politie heeft bij K., die heeft bekend, de helft van de buit gevonden. Aanvankelijk was er sprake van een gijzeling van een klant door een overvaller. Die gijzeling blijkt echter door de twee overvallers in scène te zijn gezet om het personeel van de bank te bewegen geld af te géven. De politie kwam de twee op het spoor na informatie van een Duitse vrachtwagenchauffeur. Kabinet: regering Suriname niet legitiem DEN HAAG De huidige autoriteiten in Paramaribo hebben hun macht niet verkre gen op grond van de wil van het Surinaam se volk. De huidige Surinaamse regering mag dan wellicht formeel wettig tot stand zijn gekomen, zij is echter langs ondemocra tische weg afgedwongen en ontbeert daar om legitimiteit. Tot deze officiële stellingname komt de Ne derlandse regering in een brief die gisteren aan de vaste kamercommissies voor buiten landse zaken en ontwikkelingssamenwer king is gestuurd. Volgens de brief is het zaak dat zo spoedig mogelijk wordt terugge keerd naar een democratisch bestel in Suri name. „De regering beraadt zich nu over mogelijke nieuwe wegen voor de toekomst", zo besluit de brief. Negen miljoen voor onderzoek hartziekten UTRECHT De Nederlandse Hart stichting heeft negen miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de ontwikkeling van toponderzoek naar hart- en vaat ziekten in Nederland, zo heeft de hart stichting gisteren bekend gemaakt. Van het geld gaat 1,5 miljoen naar een zoge noemd kijkdraadprogramma voor de bestudering van de binnenkant van slagaders. Ook komt er een onderzoek naar gezondheidsvoorlichting en -op- voeding, waarbij de invloed van voe ding, roken en bewegen op hart- en vaatziekten centraal staat. Een ander onderzoek richt zich op het gebruik van de massaspectrometer, waarmee spe ciaal gemerkte moleculen in voedings stoffen en geneesmiddelen in het li chaam kunnen worden gevolgd. Tweede Kamer herdenkt Noorse koning Olaf DEN HAAG De Tweede Ka- mer heeft gisteren aan het begin van de zitting de vorige week donderdag overleden Noorse ko ning Olav herdacht door enkele ogenblikken stilte in acht te ne men. Deze oudste regerende mo narch ter wereld overleed op 87- jarige leeftijd aan een hartaan val. Kamervoorzitter Deetman memoreerde de goede betrek kingen die Nederland met Noor wegen onderhoudt, en die in 1986 uitmondden in een staats bezoek van Koningin Beatrix aan Noorwegen. Koningin Bea trix en prinses Juliana zullen de uitvaart van de overleden mo narch op 30 januari bijwonen. Overeenkomst tandartsen over minder kwiklozing DEN HAAG Minister Maij van verkeer en waterstaat tekent zaterdag in Eindhoven een overeenkomst met organisaties van tandartsen, gemeenten, provincies en water schappen over het lozen van amalgaam. De overeenkomst houdt in dat tandartsen vrij willig speciale filters (amalgaamafscheiders) in hun praktijk installeren, waardoor de kwiklozing met 95 procent afneemt. Op 1 ja nuari volgend jaar zouden alle tandartsen over amalgaamafscheiders moeten beschik ken. Tandartsen gebruiken jaarlijks 12 ton van deze stof voor vullingen. In amalgaam zit kwik, waarvan 2,3 ton per jaar in het ri ool terecht komt. De overeenkomst loopt vooruit op een algemene maatregel van be stuur, die tandartsen verplicht amalgaamaf scheiders te gebruiken. GEN - De 19-jarige dichtig militair Ernest uit Baak, gelegerd in ?n, heeft korte tijd in •onderstelling geleefd zou worden uitgezon- lar de Golf. Het bleek om een nep-oproep te Twee collega's van Pe- idden de brief op offi- apier geschreven en in ostbakje gedeponeerd, ief werd daarna, zoals kelijk, door een luite- aan Peters overhan- let drong pas tot hem lat het om een grap oen hij van de solda- :bond hoorde dat ilichtigen in principe iar de Golf gaan. De ilijke Marechaussee is I conclusie gekomen dat grappenmakers geen r feit kan worden kend. Het is volgens ;ie nu aan de comman- an de basis of hij re- iet het tweetal in het van het tuchtrecht te in. Peters heeft zich in- Is ziek gemeld. (Van onze parlementaire redactie) ZOETERMEER De kleine scholen op het platteland mogen blijven bestaan, maar de scholen in de steden moeten gro ter. Dat is de belangrijkste conclusie uit de notitie 'Toerusting en bereik baarheid van basisscho len', die staatssecretaris J. Wallage gisteren presen teerde. Het belangrijkste bestanddeel uit het rapport was al eerder uitgelekt: de nieuwe ophef fingsnorm van de basisscholen wordt gebaseerd op de leer lingdichtheid van een gemeen te, oftewel het aantal kinderen van 4 tot 12 jaar per vierkante kilometer. Scholen in gemeen ten met een hoge leerling- dichtheid lopen eerder de kans te worden opgeheven. Voor Den Haag betekent dat bij voorbeeld dat een school voortaan minimaal 228 leerlin gen moet tellen wil zij zelf- Staatssecretaris Wallage van onderwijs. foto: dijkstra standig blijven bestaan; nu is dat nog 125. Een school op het platteland daarentegen mag minder leerlingen hebben dan nu het geval is. Voor gebieden met de laagste leerlingdicht heid wordt de opheffingsnorm verlaagd van 50 naar 23. Tijdens de presentatie van zijn notitie ging Wallage al in de verdediging. Volgens hem kos ten kleine scholen relatief meer geld dan grote scholen. Dat betekent onder meer dat grotere scholen minder goed zijn toegerust dan kleine scho len. „Die neerwaartse spiraal moet doorbroken worden. Be ter nu even door de zure appel heenbijten dan straks weer nieuwe bezuinigingen over ons afroepen", betoogde hij. Vol gens Wallage legt de voort schrijdende schaalverkleining een steeds grotere claim op de begroting van zijn ministerie, wat leidt tot bezuinigingen en dus tot verschraling van het onderwijs. Tien jaar Het Sociaal Cultureel Planbu reau heeft uitgerekend dat door deze maatregelen 2000 tot 2500 van de 8400 scholen in ons land zullen verdwijnen of moeten opgaan in een groter geheel. Het ingrijpende schaal vergrotingsplan moet binnen tien jaar zijn gerealiseerd en aan het einde van de rit 350 tot 450 miljoen gulden opleve ren. Dit geld moet worden be steed aan verbetering van het basisonderwijs. Een eerste idee daarvoor is kleinere groepen bij de grote scholen. Volgens de notitie valt de leerling/le raarverhouding voor kleine scholen veel positiever uit dan voor grote: scholen met min der dan 60 leerlingen hebben één leerkracht op 15,3 leerlin gen, terwijl een grote school (meer dan 500 leerlingen) één docent heeft op 26,7 leerlin gen. In de nota worden ook vraag tekens gezet bij de relatief lage opheffings- en stichtingsnorm voor bijzondere scholen van kleine richtingen, zoals gere formeerde en reformatorische scholen. Wallage wil voor deze scholen geen uitzondering meer maken, omdat ook dat leidt tot schaalverkleining en een oneerlijke verdeling van het geld. Hij verwacht dat dit punt tijdens de besprekingen met onderwijsorganisaties en gemeenten veel problemen zal opleveren. De PvdA heeft grote twijfels over de plannen van haar ei gen staatssecretaris. „Van te veel scholen komt het voortbe staan in gevaar. Daardoor wordt de door ons gewenste rust in het onderwijs be dreigd", aldus de partij in een schriftelijk reactie. Nu al kan de PvdA zeggen dat de ideeën van Wallage aangepast zullen moeten worden. Ook de CDA-fractie zet vraag tekens achter de door Wallage voorgestelde opheffingsnorm. Het CD A-kamerlid Frissen zegt te vrezen voor het voort bestaan van bijzondere scho len, wanneer in een platte landsgemeente scholen als ge volg van de norm moeten ver dwijnen. De keus valt dan eerder op handhaving van de openbare school. Verder be twijfelt hij of de plannen van Wallage inderdaad een bedrag van tusen 350 en 400 miljoen gulden opleveren. Uitgerekend de VVD, de grootste oppositiepartij, is het met de plannen van de staats secretaris eens. De VVD is al tijd al voorstander geweest van schaalvergroting in het basisonderwijs. Net als de staatssecretaris vindt ook zij dat voor scholen op het platte land en in de steden verschil lende normen gehanteerd moeten worden. cj Met de Ige maatregelen zal tagestreefde vermin- |g van 50 procent van ozing van milieuge- (ijke stoffen in de tizee niet worden ge- l Dat blijkt uit on- )ek van het RIZA, Rijksinstituut voor In- Zoetwaterbeheer bordzee-staten' hebben in doel gesteld in 1995 de •n van een aantal stof- de Noordzee met min- le helft te verminderen, :ken met het niveau 15. Uit het RIZA-onder- ilijkt dat deze doelstel- de huidige maatrege- ïim) mogelijk is voor on- leer cadmium, benzeen, fosfaten, minerale olie, en dioxine. ing van de zware meta room, koper, nikkel en naar verwachting van A in 1995 slechts met 40 procent zijn afgeno- jVoor stikstof en PAK's aromatische liggen deze nog veel lager: 25 en 15 Overigens vallen de PAK's buiten de afspraken van de Noordzee-staten. Het rapport noemt drie hoofd bronnen voor de .verontreini ging van de Noordzee: indus triële lozingen door bedrijven, zogeheten communale lozin gen, zoals afvalwater van huis houdens, en diffuse lozingen, die niet direct via een pijp in het water terecht komen. Bij dit laatste valt onder meer te denken aan uitspoeling van mest naar het oppervlaktewa ter. Volgens G. Broseliske van het RIZA, een van de auteurs van het rapport, is lange tijd vooral gekeken naar de industriële lozingen. Gebleken is echter dat bijvoorbeeld voor de zware metalen ook de communale en diffuse lozingen een belangrij ke rol spelen. Dit is een reden voor de verwachting dat de re ductie in lozingen van zware metalen maar zo'n 30 tot 40 procent zal bedragen. Een deel van de zware meta len komt door uitstoot naar de lucht terecht in het regenwa ter, en langs die weg in het af val- en oppervlaktewater. De rioolwaterzuiveringsinstalla ties halen wel stikstoffen en fosfaten uit het afvalwater, maar zijn niet primair toegê- rust voor de zuivering van zware metalen. Itact in Aalsmeer 7-41111) zoekt bt met de man op ekening. Hij in verband met de iling die 10 ri in Aalsmeer aangetroffen. De i schat dat de :o'n 20 25 jaar zou circa 1.75 lang zijn, heeft postuur en haar. Hij droeg spijkerjack itte bontkraag en rbroek. foto: anp HAAG Sterrenkundigen van het La Silla observatori- Chili hebben aan het zuidelijk firmament een nieuwe ster die naar alle waarschijnlijkheid aan het exploderen is. van het vreemde object is de afgelopen weken ling duizendvoudig toegenomen, zo meldt het European ern Observatory in Garching bij München. ieuwe verschijnsel heeft de naam gekregen van Nova Mus- '91, omdat de ster voorkomt in het zuidelijk sterrenbeeld i (Vlieg). De onderzoekers van het observatorium vergele- e pas genomen plaatjes van het sterrenbeeld met foto's uit n 1984. Toen was op de bewuste plek nog slechts een heel te zien. Deze is nu uitgroeid tot een groot stralend ob- tronomen denken te maken te hebben met een uiterst neutronenster, net zo zwaar als de zon. Maar de dia van de Nova Muscae bedraagt slechts 10 tot 15 kilometer. Extra bewaking Een bewaker van een particuliere bewakingsdienst staat op de uitkijk bij een hek van de Internationale School in Buiten- veldert in Amsterdam. Op het schoolplein is een posthuis neergezet. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog is de bewa king van allerlei instellingen verscherpt. foto: anp Voorrang voor de voetganger die bij. het zebrapad nog op de stoep staat, is een van de nieuwe verkeersregels. foto: sp DEN HAAG Een ruime meerderheid in de Twee de Kamer stemt in met wat minister Maij van ver keer en waterstaat betitelt als een „modernisering van verkeersregels en verkeerstekens (RVV)" per 1 november van dit jaar. Dit bleek gisteren tij dens mondeling overleg tussen de minister en de kamercommmissie. Alleen de CDA-fractie bracht grote bezwaren in tegen één van de vier belangrijkste nieu we regels die inhoudt dat fiet sers op via een bord aangege ven plaatsen rechtsaf door het rode licht mogen rijden. Vol gens CDA-kamerlid Roosen werkt deze maatregel verdere normvervaging in de hand. De drie andere maatregelen zijn: de invoering van het oranje knipperlichten 'u mag oversteken maar wees voorzichtig' op bepaalde voetgangersoversteekplaatsen voorrang op zebra's voor de voetganger die nog op de stoep staat, maar die kennelijk wil oversteken en beperking van het gebruik van vluchtstroken (alleen toegestaan in noodge vallen). Over deze en andere maatre gelen die verder onder meer betrekking hebben op aanpas sing van verkeersborden aan de Europese situatie en op het schrappen vam maatschappe lijk verouderde geboden, be staat in de Kamer brede over eenstemming. Vanuit de Ka mer werd aangedrongen op een intensieve voorlichting over de nieuwe maatregelen. Het is van levensbelang dat niet alleen de voetgangers maar ook de andere wegge bruikers op de hoogte zijn van de aangescherpte voorrangsre- gels voor voetgangers, merkte Jorritsma (VVD) in dit ver band op. Minister Maij zei verder dat ze naar aanleiding van de ver- keersramp in de mist vorig jaar bij Breda de aanleg van zogenoemde mistdetectiesyste- men heeft versneld. In de tweede helft van dit jaar moeten de meest daarvoor in aanmerking komende wegen zijn voorzien van zo'n systeem. Ze wil verder, eveneens naar aanleiding van de ramp bij Breda, snel speciale rijstroken voor vrachtwagens invoeren. Oeververbinding Westerschelde MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben gisteren hun voorkeur bepaald voor een vaste oeverver binding over de Westerschelde ten westen van Ellewoutsdijk en Teneuzen. Provinciale Staten behandelen het voorstel tij dens een speciaal daartoe belegde vergadering op 1 maart. Volgens een woordvoerster van de provincie staat nog niet vast of voor een brug of een brug-tunnel gekozen wordt. Een voorstel hierover kan tegen het eind van 1991 tegemoet ge zien worden. DEFENSIE ONTKOMT NIET AAN BEZUINIGINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Lasten verzwaringen zijn vrijwel zeker niet te voorkomen als het kabinet de komen de weken de zogeheten tussenbalans gaat opma ken. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de mini maal 13,8 miljard gulden die de overheid nodig heeft zou worden gevon den in bezuinigingen. De diverse ministers lijken daartoe echter niet in staat. Minister Kok van financiën ziet zich nu genoodzaakt toch lastenverzwaringen door te voeren. Het gaat dan om hoge re belastingen of premies dan- wel om lagere of minder af trekposten, zodat de overheid toch meer geld ontvangt. Daarnaast komen er hogere lasten voor de burgers doordat openbaar vervoer, autorijden en wonen duurder zullen wor den. De lagere inkomens zou den daarvoor echter een gehe le of gedeeltelijke compensatie krijgen door een lager belas tingtarief. Op voorstel van de ministers De Vries (sociale zaken) en Andriessen (economische za ken) heeft Kok ermeer inge stemd dat de afgelopen weken is geprobeerd het benodigde bedrag alleen door bezuinigin gen te bereiken. De bedoeling was zelfs op die manier 16 17 miljard te vinden, zodat er voor de komende jaren nog een 'buffer' voor eventuele nieuwe tekorten is. Volgens ingewijden heeft vooral Andriessen zich in de beraadslagingen nogal weer barstig opgesteld. Hij heeft wel steeds benadrukt dat alle mi nisters moeten bezuinigen, maar heeft daar zelf weinig aan willen bijdragen. Ook voor De Vries is het toch lasti ger gebleken posten te vinden waar flink op gekort zou kun nen worden. Verkeerde weg De PvdA-fractie heeft het ka binet de laatste dagen steeds voorgehouden dat het op de verkeerde weg was door al leen uit te gaan van bezuini gingen om het begrotingste kort te verkleinen. Zonder een lastenverzwaring van vier ék vijf miljard gulden zal het vol gens de PvdA nooit lukken een aanvaardbaar plan te ma ken. De sociaal-democraten vinden dat de hogere lasten vooral moeten worden gedra gen door de hogere inkomens, omdat deze inkomensgroepen relatief veel geprofiteerd zou den hebben van de belastingo- peratie-Oort, die vorig jaar is ingegaan. Nu de belastingin komsten van het rijk tegenval len, moeten de rijkeren bloe den, meent de PvdA. Het kabinet vergadert vrijdag weer voor het eerst voltallig over de tussenbalans. De ver wachting is dat volgende week de eerste maatregelen zullen worden genomen. De afgelo pen dagen hebben premier Lubbers en minister Kok met elkaar nog eens uitgebreid de problemen rond de tussenba lans doorgesproken. Beiden hebben benadrukt de zaken zo snel mogelijk te willen afhan delen. Bij diverse leden van de Tweede Kamer was de indruk ontstaan dat het kabinet door de Golfoorlog de tussenbalans voorlopig niet meer zou willen behandelen. Lubbers en Kok is er echter alles aangelegen royaal voor de Statenverkie zingen in maart de tussenba lans te hebben afgerond. Ook bezuinigingen op Defensie zul len daarbij horen, ondanks de Golfoorlog en de ontwikkelin gen in de Sovjetunie. De visie op de toekomst van de organi satie van de Nederlandse krijgsmacht zal daar niet door veranderen. De problemen in de Sovjetunie zijn volgens het kabinet vooral intern gericht en betekenen geen werkelijke militaire dreiging voor het westen. GRONINGEN De con trole-acties die de Infor matiseringsbank momen teel houdt onder studen ten en ex-studenten heeft geleid tot een stormloop van studenten op de steunpunten studiefinan ciering. De Informatise ringsbank voert momen teel controles uit naar de inkomens van studenten in 1988 en naar de in schrijving bij de universi teiten. Volgens Robert Giesberts van de Landelijke Studenten Vak bond (LSVB) kunnen de steunpunten de vragen maar nauwelijks aan. Hij verwijt de Informatiseringsbank te veel controle-acties tegelijk uit te voeren en te weinig rekening te houden met de onrust die dit teweeg brengt onder stu denten. In Leiden heeft de toeloop van studenten op het steunpunt studiefinanciering ertoe geleid dat ze alleen nog maar kunnen bellen en langskomen op een spreekuur. De mogelijkheid voor een afspraak om wat uit gebreider over studiefinancie ringsperikelen te spreken ont breekt. Studentendekaan An- dré Smits spreekt van een ver dubbeling van het aantal stu denten dat doorgaans langs komt. Volgens Smits is het probleem een gevolg van een te ingewikkelde wet. Een woordvoerder van het Bureau Studentendekanen van de Universiteit van Am sterdam verklaart dat er enke le tientallen studenten meer komen op het steunpunt dan dat dit normaal het geval is. Ook in Amsterdam moeten ze lang op hun beurt wachten. Overigens stelt deze woord voerder dat het nieuwe con tract met het ministerie van onderwijs 'niet zo slecht' is. DEN HAAG Nederland is toegelaten tot het Internatio nale Wetenschappelijke Comi té voor Arctisch Onderzoek IASC (International Arctic Sience Committee). Dit bete kent een belangrijke impuls voor het Nederlands poolon- derzoek, zo deelde de Neder landse organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) vanmorgen mee. In de komende maanden zal de NWO-stichting Onderzoek der Zee (SOZ), die het Arc tisch onderzoek in Nederland coördineert, bekijken hoe het wetenschappelijk werk betref fende de Noordpool verder ge stalte kan krijgen. Nederland se wetenschappers zullen het komende seizoen in ieder ge val onderzoek doen op de ijs kap van Groenland. Tevens zullen zij deelnemen aan een groot Europees oceanografisch programma in de Barentsz Zee. Evenals het Zuidpoolgebied is de Noordpool volgens NWO van grootbelang voor het kli maatsysteem op aarde. Daar kunnen ook de effecten van het menselijk handelen op het natuurlijk milieu goed nage gaan worden. Bovendien ont staat in de poolzeeën het kou de bodemwater dat een grote rol speelt in de oceaancircula tie op de hele wereld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7