Zwarte baretten zijn pitbulls van Moskou „Geweld is gevolg van halfslachtig optreden Ontvoerde Italiaan na 109 dagen vrij EcidócSommit 5ë Vijftien boeren in El Salvador vermoord Roebels wisselen in strijd tegen zwarte circuit KRITIEK OP GORBATSJOV: Einde aan stakingen in Albanië Angst voo militairen houdt aan i in Kroatië! BUITENLAND WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGI] Een Salvadoraanse familie rouwt na de moord op 15 dorpsgenoten. toto: epa EL ZAPOTE Gewapende mannen met zwarte doeken voor het gelaat hebben gisterochtend de leden van zes boerenfamilies gewekt, hun magere bezittingen geroofd en vijftien mannen en vrouwen vermoord. De slachtof fers vormden bijna de volledige volwassen bevolking van een uit schamele hutten bestaand gehucht ongeveer acht kilometer ten noorden van de hoofdstad San Salvador. De massamoord was de ergste in verscheidene jaren in El Salvador. Twee kinderen die het overleefden, vertelden zeven mannen en acht vrouwen van wie de jongste 14 jaar oud was waren gedood door hen de keel af te snij den of dood te schieten. Zij zeiden dat de mannen gewe ren, pistolen en messen droegen en geld hadden geëist. Het gehucht ligt niet in een gebied waar guerrillastrijders actief zijn. Door de slachting verloren ongeveer 20 kinde ren hun ouders. Horloge geruild voor handgranaat PRAAG Een 14-jarige Tsjechoslo- waakse jongen is gearresteerd door de politie omdat hij zijn horloge met een Sovjet-soldaat had geruild voor een handgranaat. Volgens het dag blad Mlada Fronta Dnes bekende de jongen dat hij op de Sovjet-basis Ro- kytnice zijn horloge omruilde. Hij be zocht de basis regelmatig en bracht vaker goederen mee. Vorig jaar nog liet hij met trots een landmijn zien aan zijn klasgenoten. Een explosie- vendeskundige van de politie, Josef Splichal, bevestigde dat de handgra naat scherp was en dat „in een geslo ten klaslokaal waarschijnlijk nie mand een explosie overleefd zou heb ben". Twaalf doden door kou in Bangladesh DHAKA Ten minste twaalf mensen zijn in het noorden van Bangladesh omgekomen door een. koudegolf. De slachtoffers zijn voornamelijk oudere vrouwen en kinderen. Acht mensen kwamen zondag en maandag om in het dis trict Dinajpur, 270 kilometer ten noorden van Dhaka. Vier anderen kwamen maandag om het leven in Rangpur op 250 kilometer ten noorden van Dhaka. Sinds de eer ste koudegolf Bangladesh twee weken geleden teisterde zijn 56 mensen omgekomen. De tempera tuur is in het noorden gezakt tot 5,6 gradep celsius. Columbiaanse polisp doodt twee gangstee BOGOTA De Colombiaanse pgRi heeft gisteren twee broers doikor schoten die de leiding hadden^ade een bende huurmoordenaars dLjar opdracht van het Medellin-drugig j tel meer dan 300 mensen heefj,n dood. De broers David Ricardo efyerj berto Prisco zijn gedood toen detrsc tie invallen deed in hun schuim^ sen in de steden Medellin en heLerj bijgelegen Rionegro. De politie n|jij0 de de dood van beide gangstersydi grote slag voor het Medellin-kfem De bende is beschuldigd vaiig moord op minister van justitie tu nando Baquero Borda, de uit&t Guillermo Cano Isaza en vooraanstaande Colombianen. (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Als in de Letse hoofdstad Riga de zwarte baretten op de straat als vanuit het niets opduiken, zoekt iedereen die in leven, wil blijven onmiddellijk een veilig heenkomen. Deze schietgrage 'helden van onze tijd', zoals het nu onaf hankelijke weekblad Moskou Nieuws hen spottend noemt, staan pal voor de Sovjetmacht en verklaren zich bereid tot uitvoering van ieder bevel van president Gorbatsjov, dat „ho pelijk spoedig komt". De baretten zijn een speciale politiemacht, in het Russisch afgekort tot OMON, die nog het meest lijkt op de Neder landse Mobiele Eenheid en volgens het officiële persbu reau TASS bedoeld zou zijn om de orde bij popconcerten, voetbalwedstrijden en andere evenementen te handhaven. Eerst schieten Op de voorpagina van Moskou Nieuws stond onlangs een foto van een vriendelijk lachende, kortgeknipte jongeman in een kraakhelder T-shirt met korte mouwen. Aan de muur van zijn vertrek prijkten groten deels ontklede pin-ups. Aan het plafond hingen vier strop pen voor de wit-op-zwarte doodskop van de piratenvlag. De frisse knul is een van die speciale agenten van de OMON die eerst schieten en daarna vragen stellen. „Je weet nu wat je moet doen als je vrouw wordt verkracht", schamperde een Moskoviet na de overval van de zwarte ba retten op het ministerie van binnenlandse zaken in Riga, het afgelopen weekeinde. „Dan moet je een journalist overhoop knallen". Bij de aan val op het ministerie, die naar verluidt een antwoord was op de verkrachting van de vrouw van een OMON-officier, kwa men minstens twee agenten van de gewone politie, een on bekende en een journalist van de Letse televisie om het le ven. Aan wie de OMON nu precies gehoorzaamt, is niet geheel duidelijk. Zeker is, dat de ba retten het Letse ministerie en de Letse regering als tegen standers beschouwen. Eerder deze maand bezette de OMON, zonder enig vooroverleg met de Letse autoriteiten, het pers gebouw in Riga, waar onder meer een aantal kranten van de Letse activisten die strijden voor onafhankelijkheids wer den gedrukt. De OMON had naar het lijkt eigenmachtig tot deze actie besloten om het ge bouw aan de Moskou-getrou we Communistische Partij te rug te geven, omdat deze de rechtmatige eigenaar zou zijn. Scheuren Uit volkomen onverwachte hoek kwam gisteren ophelde ring van zaken. De conserva tieve Letse 'zwarte kolonel' Viktor Alksnis, lid van het na tionale parlement in Moskou, verklaarde tegenover de Mos- kovski Komsomolets, de krant van de Moskouse communisti sche jeugdbond, dat de zwarte baretten bij de bestorming van het ministerie in Riga niet op eigen houtje hadden gehan deld. Het openbaar ministerie van Letland weet niets van een verkrachting en neemt aan dat het hier om een provocatie gaat, waarachter men alge meen het beruchte Comité van Nationale Redding lees: de Moskou-getrouwe Letse Com munistische Partij ver moedt. Nu het scenario van de com munisten en militairen niet gladjes verloopt en de tegen stand van de officiële Letse autoriteiten, gesteund door de bevolking, effect lijkt te sorte ren, begint het monsterver bond de eerste scheuren te vertonen. Een aantal dagen geleden steunde Alksnis het Comité van Nationale Redding nog, maar inmiddels heeft hij tegenover de Moskovski Kom somolets meegedeeld dat de voorzitter van het Comité, de Letse communistenleider Ru- biks, zich verraden voelt door Moskou. „Misschien verklap ik éen ge heim", verklaarde Alksnis, „maar ik heb met leden van het Litouwse Comité van Na tionale Redding gesproken en die hebben gezegd dat ze heb ben gehandeld op verzoek van Gorbatsjov". Na de Litouwse actie had Gorbatsjov presiden tieel bestuur moeten invoeren, maar hij heeft de Litouwse communisten verraden, aldus Alksnis. Carte blanche De verklaring van Alksnifc strookt met de theorie van de Moskouse kolonel Smirnov en andere hervormingsgezinde officieren. Zij zeggen te gelo ven dat de leger- en politie-ac- ties in Litouwen en Letland, waarbij in totaal zo'n twintig mensen om het leven zijn ge komen, wellicht niet speciaal door het Kremlin zijn bedacht en gesanctioneerd, maar het leger zal van Moskou wel carte blanche hebben gekregen. Doel: afrekenen met de her vormers ten gunste van de conservatieve oude garde, die zo weer in het zadel kan ko- Voor de verwezenlijking van die snode plannen moeten de jonge pitbulls van de OMON en de Sovjet-commandotroe pen met het geweer in de aan slag en het verstand op nul voor de conservatieve elite de kastanjes uit het vuur halen. Als ze hun vuile werk gedaan hebben, hoeven ze volgens Smirnov en de zijnen net zo min als de Litouwse en Let se communisten op trouw van Moskou te rekenen. Het Kremlin doet de acties af als eigenmachtig optreden van de troepen, straft de 'schuldigen' en wast zijn handen in on schuld. Letse milities vormen zandbunkers bij het Letse parlement. De Letten vrezen, ondanks toezeggingen van Gorbatsjov, voor ingrijiet door het Sovjet-leger. foto: v (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Geruchten de den al jaren de ronde, maar nu heeft het Kremlin dan einde lijk besloten tot de drastische economische noodgreep van een verkapte geldhervorming. Met ingang van vandaag zijn bankbiljetten van 50 en 100 roebel niet langer geldig. De bevolking krijgt drie dagen de tijd om ze in te wisselen voor kleinere coupures, tot een be drag van 1000 roebel per per soon. Buitenlanders kunnen de bankbiljetten alleen omwisse len als ze kunnen aantonen dat ze legaal zijn aangekocht bij de staatsbank. Vaak zal dat niet het geval zijn, want voor een roebel betaal je bij de staatsbank 30 cent, tegenover zo'n 4 cent bij de illegale pri- ve-wisselaars. Op spaartegoeden op bankre keningen is de maatregel niet van toepassing. De nieuwe premier Valentin Pavlov, die tot voor kort minister van fi nanciën was, legde gisteren op de Sovjettelevisie uit, dat de maatregel bedoeld is om mil jarden immobiele roebels uit de circulatie te halen, en een klap toe te brengen aan het zwarte circuit. „Wie zijn maandloon komt omwisselen stuit niet op problemen", aldus Pavlov, „maar wie 150.000 roe bels in huis heeft wél". In de Sovjetunie ligt het gemiddelde maandloon momenteel rond de 300 roebel. De hervormingsgezinde eco noom Petrakov, die Gorbats jov vorige week de rug toe keerde, beschuldigde de rege- ring onlangs nog van het beperkt drukken van Het zonder voorafgaa waarschuwing uit de roul nemen van de bankbiljettepv een krampachtige maatr^f die typerend is voor de So teconomie, net als prijs vei gingen van honderden pro«k ten. De draconische maatrlj^ zou de nekslag kunnen b kenen voor coöperatieve drijven en joint-ventures, die het ongeluk zouden 1.1 ben over grote contante rej ves te beschikken. Gorbatsjov: Let land wordt niet onder direct ge zag van het Kremlin ge plaatst. foto: ap KEULEN Alleen Gor batsjov is verantwoorde lijk voor de aanvallen door het Sovjetleger in de Oostzeestaten, zo heeft prof. Wjatsjeslav Dasjits- jev, lid van de Sovjetaca demie van Wetenschap pen vandaag verklaard voor de Duitse radio. „Deze gebeurtenissen zijn het logische gevolg van een mis lukte politiek van toegeven aan conservatieve krachten en een aarzelend en halfslachtig optreden, dat tot een verster king van het apparaat en van de oude machtsstructuren heeft geleid. Het door Gorbats jov in het Sovjetparlement doorgedrukte unieverdrag is een constructie, die de wezens kenmerken van het oude cen tralistische systeem draagt. Dit verdrag met geweld opdringen aan de republieken is uiterst gevaarlijk en kan tot burger oorlog leiden", aldus Dasjits- jev. „Er is nog maar weinig hoop dat onder Gorbatsjov de doelen van perestrojka worden bereikt. In plaats van in de af gelopen jaren jonge en compe tente functionarissen te benoe men heeft Gorbatsjov steeds de oude op hun post gelaten". Hij adviseert Gorbatsjov de Baltische staten volledige soe vereiniteit te verlenen. Ook de „onrechtmatige inlijving van deze republieken door Stalin" zou eindelijk moeten worden erkend. „Zou het bijeenblijven van de Sovjetunie door middel van geweld moeten worden gegarandeerd, dan zal de Sov jetunie uiteenvallen. Een nieu we unie kan in principe alleen worden opgericht op basis van vrijwillige toetreding door haar leden". Gorbatsjov meldde gisteren dat de hervormingen onver minderd voortgaan: „Specula ties over een ruk naar rechts berusten op onjuiste interpre taties". Over het geweld zei hij dat die veroorzaakt wordt door discriminatie van de Russische minderheden en het Sovjet-le ger in het Baltische gebied. „Maar het leger moet ook niet ingaan op provocaties". Gor batsjov meent dat er geen sprake van kan zijn dat geko zen parlementen en regerin gen met geweld omver kun nen worden geworpen. Gorbatsjov heeft de Letse pre sident Gorbunovs toegezegd dat hij de republiek Letland niet onder direct gezag van het Kremlin zal brengen. Hij zei verder dat hij er alles aan zal doen om een oplossing te vinden voor de gespannen si tuatie in Letland en de andere Baltische republieken. Het Europese Parlement heeft gisteren de voedselhulp met een waarde van een miljard dollar aan de Sovjetunie opge schort. Het Europarlement be sloot unaniem de stemming over de eventuele goedkeuring van de hulp uit te stellen. In februari zal de voedselhulp op nieuw op de agenda staan. WENEN Chauffeurs in de Albanese hoofdstad Tirana hebben gisteren een staking beëindigd die het openbaar vervoer had stilgelegd. De re gering heeft een decreet uitge vaardigd waarbij het stakings recht wordt beperkt. De Albanese overheid schakel de gisteren al het leger in voor de distributie van voedsel in Tirana, dat voor de tweede achtereenvolgende dag door massale stakingen was getrof fen. De staatstelevisie en -ra dio meldden evenwel dat de stakers erin hadden toege stemd hun actie te stoppen na dat de autoriteiten een ver dubbeling van het salaris had geboden voor werkzaamheden op zon- en feestdagen. Het parlementaire presidium bepaalde gisteren bij decreet dat stakingen in vitale be drijfstakken als de medische zorg, de voedselvoorziening en -distributie verboden kunnen worden. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De tienjarige Augusto De Megni is gis termorgen na een gevan genschap van 109 dagen tijdens een bliksemactie van de carabinieri in de buurt van het Toscaanse stadje Volterra bevrijd. Na een uur onderhandelen, waarbij een van hen een pistool tegen het hoofd van de jongen gedrukt hield, werden de vier ont voerders gearresteerd. Het kwartet is afkomstig uit Sardinië, dat naast Calabrië kan bogen op een rijke traditie van ontvoeringen. Augusto, de zoon van een rijke financier uit Perugia, werd in de avond van 3 oktober door vier ge maskerde mannen uit zijn ou derlijk huis gekidnapt en heeft sindsdien vastgezeten in een boerenwoning op het Toscaan se platteland. Óp 13 oktober richtte vader Dino De Megni op de televisie een appèl tot de ontvoerders, waarna in het ge heim de onderhandelingen met de ontvoerders begonnen. Voor de vrijlating van Augus to werd het hoogste losgeld in de Italiaanse geschiedenis ge vraagd, circa 25 miljoen gul den. Hoewel zijn vader bereid was om dat bedrag te betalen, werd dat onmogelijk gemaakt door een op 27 december uitgevaar digd decreet, op grond waar van de rechter beslag kan leg gen op het bezit van de fami lieleden van ontvoerde perso nen. Met deze zogeheten 'har de lijn' wil de regering de be taling van het losgeld onmoge lijk maken en zo de ontvoerin gen minder winstgevend ma ken. Het beroep dat Dino De Megni daartegen had aangete kend was juist drie dagen voor de bevrijding van Augusto verworpen. In december is in Rome een 'Solidariteitscomite tegen de ontvoeringen' opgericht, onder voorzitterschap van Antonio Riboldi, de bisschop van Acer- ra, dat anderhalf miljoen gul den biedt voor tips die zouden leiden tot de bevrijding van Augusto of een van zijn vijf lotgenoten die nu nog gevan gen zitten. De bevrijding van Augusto is echter het werk van een speciaal onderzoeks team van de carabinieri, dat in mei van dit jaar ook de ont voerders van de achtjarige Pa- trizia Tachella arresteerde. ZAGREB De Kroh sche president Frafe Tudjman heeft gisterenP bevolking opgeroepen d kalmte en waardigheicfy behouden en zich nie% laten provoceren" doorh militairen of door recfy Kroatische extremistf1' die het leger te lijf wili Tudjman gaf deze verklai11 na overleg met andere Kro^ sche leiders en de de'fenl raad, enkele uren nadat ultimatum was afgelo1 waarin op last van het fedij le Joegoslavische presidium** deelrepublieken Kroatië Slovenie hun gewapende n i ties hadden moeten ontbinc De Kroatische politie-een den, aangevuld met in haast opgetrommelde hi troepen, bleven de hele nap in hoge staat van paraath bewaakten belangrijke geb wen en patrouilleerden in straten van Zagreb. Ook bl keerden vrachtwagench* feurs van de Kroatische o maatschappij met hun tank gens de straten. In Kroatië, maar ook in de publiek Slovenië, is men b< dat het federale gezag het afhankelijksstreven in de J goslavische republieken kop in wil drukken nu de ternationale aandacht wo afgeleid door de' Golfoorlog Tamils doden 27 dorpelingen COLOMBO In Sri Lai hebben Tamil-Tijgers v morgen 27 dorpelingen dood. Onder de slachtoff zouden vijftien kindei zijn. Volgens militaire aut< teiten in Colombo werd Singalese dorp Bogamuyf in het oosten van de prov cie Amparai door driehi derd Tijgers bestormd. hadden het bij hun aan] vooral gemunt op posit] van het leger en de politit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6