„Het is nog te vroeg voor een grondoorlog Slagkracht Saddam niet onderschatten lezorgdheid lm gewenning ;an kinderen tn oorlog Ambassadeur Irak op matje geroepen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Had toch gebeld p-pLFOORLOG fiiteUcSoivicvnt WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGINA 5 den Broek boetekleed (Van onze arlementaire redactie) HAAG Het is een kle- ituk dat Van den Broek in :ht jaar dat hij het minis- van buitenlandse zaken ert nog nooit heeft aange- cen. Maar gistermiddag le hij het dan toch uit de het boetekleed. Tot ver- ïg van mening kamerlid nde de minister in alle righeid dat hij fouten had ikt. Waarvoor excuus, knieval van Van den betrof diens initiatief federlandse Patriot-raket- in de aanbieding te doen Israëlische ambassadeur n Haag en dat zonder ■leging van defensiemi- Fr Ter Beek, tenslotte de iQi:te baas van al het wapen- - Pas twaalf uur later las leek in zijn krant dat zijn ;a met de Patriots had ge- Volgens ambtenaren Idefensie klapte hij daarop •ure woede bijkans uit el- igblikkend was het beter ;st als de minister van isie niet door de media it was geweest. Het had ;rs moeten lopen", erken- "an den Broek gisteren in lieg met de Tweede Ka- l Hij gaf toe niet verwacht lebben dat de Israëlische j0jassadeur zoveel ruchtbaar- J zou geven aan zijn dank- rheid voor het Nederlandse hpod, dat overigens werd af- >rfgen- .jjïcheidene kamerleden esven tijdens het overleg nog ,n'zout in de wonde van de je^sseerde minister Ter gk. D66-kamerlid Kohn- ^jim noemde de gang van "npn „nogal knullig". En kjA-kamerlid Melkert sprak e, „diplomatiek handwerk n diplomatiek uit de hand is rÉ?pen". slachtoffer van alle mis standen zélf wilde er niet Van den Broek heeft ge- dat het beter was geweest iij twaalf uur eerder met inister van defensie con- had opgenomen. Ik deel foordeel". Overste Vandeweijer, KMA-docent„Met de patriots kan natuurlijk altijd iets misgaan". Is de slag om Kuwayt via de grond begonnen? Het feit dat de geallieerde grondtroepen oprukken en Iraakse stellingen aan de grens bestoken zou daarop kunnen duiden. Het zou docent tactische luchtstrijdkrachten aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda, luitenant-kolonel H.J. Vandeweij er, echter zeer verbazen als het al zover zou zijn. „Je kunt geen oorlog win nen zonder grondoorlog, maar eerst moet de luchtoorlog maximaal gevoerd zijn. Hoe beter de voorbereidingen tijdens de eerste fase in de lucht, hoe makkelijker het later op de grond zal worden". LUITENANT-KOLONEL VANDEWEIJER VAN KMA IN BREDA: BREDA Meermalen haalt H.J. Vandeweijer, docent tactische lucht strijdkrachten aan de KMA, ter vergelijking voorbeelden aan van oor logen uit het verleden. Niet zonder bedoeling, want het aanvalsscenario in de Golf ontrolt zich volgens Vandeweijer tot nu toe volgens het klassie ke plaatje. „Dat stan daardpatroon komt hoe dan ook terug. Ook met moderne middelen moet je eerst overwicht in de lucht krijgen, daarna een heden in het achterland aanvallen en dein pas de grondaanval inzetten", zegt Vandeweijer. Het mag geen verbazing wek ken dat Vandeweijer, die plaatsvervangend comman dant van de Vijfde Groep Ge leide Wapens in Stolzenau is geweest, de ontwikkelingen in de oorlog met grote belangstel ling volgt. En dan met name de strijd in de lucht, die nog in alle hevigheid woedt. De tijd is in de ogen van Vandeweijer nog niet rijp voor de volgende fase. „Ik denk dat die lucht oorlog nog wel een tijdje moet voortduren. Hoe beter die fase van de oorlog uitgevoerd wordt, hoe makkelijker de grondtroepen het straks heb ben. De tijd die dat kost kan militair gezien nooit in het voordeel van Saddam Husayn zijn, want die heeft toch al niets meer voor te bereiden. Het enige dat na verloop van tijd in het nadeel van de VS kan werken is de publieke opinie". De VS moeten zich niet laten verleiden tot overhaaste actie door de roep om een korte oorlog, vindt Vandeweijer. „Om de eigen verliezen zoveel mogelijk te beperken moet eerst luchtoverwicht verkre gen worden en eenheden in het achterland vernietigd wo- ren, zoals in dit geval de Repu blikeinse Garde. Als dat be reikt is, kun je boven vijande lijk gebied opereren zonder last van de tegenstander en kan de tegenstander boven dien niet meer boven z'n iegen gebied opereren. Kijk maar naar de Battle of Brittain; de Duitsers probeerden luchto verwicht in Engeland te krij gen. Dat lukte niet, en er kwam daarom ook geen inva sie". De KMA-docent zegt niet te geloven in een bliksemoor- log. „Een oorlog duurt nooit een paar dagen. Als je kijkt naar de Zesdaagse oorlog, dan zie je dat Israël al na één dag volledig luchtoverwicht had en het daarna toch nog vijf da gen heeft geduurd. Die oorlog werd toen onder druk van de supermachten gestaakt. En als je dan ziet dat die druk van de supermachten nu ontbreekt, dan is het helemaal een illusie te denken dat het nu binnen een week zou zijn Klap Irak houdt haar naar schatting 700 vliegtuigen nog angstvallig schuil. Vandeweijer: „Omdat ze het gevecht in de lucht niet aandurven, maar misschien ook wel om de vliegtuigen achter de hand te houden om straks nog eens een grote klap uit te delen". Deskundigen van het Internationaal Insti tuut voor Strategische Studies in Londen voorspellen dat Saddam met zijn luchtmacht een harde klap zal uitdelen aan de geallieerde grondtroe pen. Vandeweijer gelooft ech ter niet dat Saddam zijn lucht macht zal inzetten ter bescher ming van zijn grondtroepen bij een grondoorlog. „Dat lijkt me onwaarschijnlijk, omdat hij ze waarschijnlijk al voor een groot deel kwijt zal zijn op het moment dat ze opstijgen, van wege het geallieerde luchto verwicht. Bovendien is de Iraakse luchtmacht, die voor een groot deel nog op Russi sche leest is geschoeid, daar voor te weinig flexibel. De vliegers tonen weinig initia tief, zijn star en worden voor namelijk vanaf de grond naar hun doel geleid. Amerikaanse vliegers kunnen veel beter in spelen op onverwachte situa ties. Ik geloof meer in een grootscheepse gerichte aanval van Irak, bijvoorbeeld op de vloot in de Golf". Onnauwkeurig De reactie van Irak tot nu toe, in de vorm van het lanceren van Scud-raketten, bestempelt Vandeweijer als „militair van weinig waarde". „Dat stelt niet veel voor. De Scud-raket is vreselijk onnauwkeurig. An ders wordt het natuurlijk als JRECHT De angst de oorlogsbeelden op ^visie bij kinderen op- n1pen is misschien min- -T zorgwekkend dan het jennende effect ervan. Tt gevaar bestaat dat lederen gaan denken dat log een normale accep- ele zaak is. Dat zegt if.dr. L. Vriens, peda- aan de universiteit Utrecht, professor pleit er dan ook klem voor dat de ouders len met hun kinderen naar oorlogsbeelden kijken en proberen uit te leggen, voor de leerkrachten ligt een taak. Bij sommige deren bestaat wel degelijk [st. De kleintjes (tot onge- r negen jaar) zien echter lal geen kans de zaken in juiste kader te plaatsen. Ze jen geen flauw benul van Kinderen kijken naar beelden van de Golfoorlog op CNN. FOTO: ANP de afstand waarop de Golfoor log plaatsheeft. De verwarring kan vreemde vormen aannemen. Vriens hoorde van een jongetje van zes, dat vorige week zaterdag een paar buitenlanders op straat had gezien en naar huis was gerend met de mededeling dat 'de Irakezen komen'. Het ging hier om. een kind dat ge wend is om met buitenlandse leeftijdsgenootjes te spelen. De kinderen reageren ook op de oorlog door die na te spe len, aldus Vriens. De professor is daar niet op tegen zolang ze het met hun eigen fantasie en middelen doen. Ouders moeten volgens Vriens echter geen oorlogsspeelgoed voor hun spruiten kopen. Het spel verandert dan in kwalijke zin van karakter. Bovendien zou den de kinderen kunnen den ken dat hun ouders de oorlog goedkeuren door hun dergelijk speelgoed te schenken. MINISTER TER BEEK: I (Vervolg van de voorpagina) I HAAG Nederland rt begin volgende k een tweede medi- ploeg naar het Golf ed. Bijna dertig vrij- gers gaan werken in Brits veldhospitaal in lie-Arabië op 300 kilo- »r van de grens met rayt. roep van 29, onder wie :hirurg en vijf artsen, is ecteerd uit enkele hon- ;n vrijwilligers. Het gaat 12 beroepsmilitairen, zes tplichtigen en een reser vist. Leider van het team is kolonel-arts T. Herweijer van de staf van het Eerste Leger korps in Apeldoorn. Daarnaast is het denkbaar dat er Nederlandse Orion-verken- ningsvliegtuigen worden inge zet boven de Middellandse Zee. Daartoe heeft de NAVO Nederland informeel gepolst. Het ministerie van defensie buigt zich er pas serieus over als er een officieel verzoek van de NAVO binnen komt. Maar aangezien het kabinet en de Tweede Kamer, inclusief de PvdA, bereid zijn de Ne derlandse inzet in het Golf- conflict te vergroten, is de kans groot dat Nederland Orions beschikbaar zal stellen. Ook blijft het Nederlandse aanbod aan Israël geldig voor het zenden van Patriot-squa drons. Daarnaast gaan de mij- nenjagers Alkmaar en Zierik- zee vrijdag met een NAVO-es- kader naar het oostelijke deel van de Middellandse Zee. Ondanks de voorzichtig-opti- mistische geluiden uit het Pentagon in Washington en de massale luchtaanvallen op Irak, wil minister van defensie Ter Beek de slagkracht van Saddam Husayn nog niet on derschatten. Irak, zo maakte hij bekend na een briefing door de lucht- en landmacht staf, is nog steeds in staat tot het uitvoeren van chemische bombardementen. DEN HAAG De Iraakse ambassadeur in Nederland, Al Falaki, zou vandaag bij het ministerie van buitenlandse zaken worden ontboden. Dit om hem te verstaan te geven dat de Nederlandse overheid diep verontwaardigd is over de behandeling van krijgsge vangenen in Irak. Minister Van den Broek noemde het Iraakse optreden gisteren „weerzinwekkend en in strijd met alle gedragsregels die in internationale verdragen zijn vastgelegd". De vijf Iraakse diplomaten die maandag van de regering 24 uur de tijd kregen het land te verlaten, waren gisteravond nog steeds in afwachting van een .visum voor Algerije of Tu nesië. Zodra dat binnen is, zul len de vijf Irakezen onmiddel lijk vertrekken. Een woord voerder van Van den Broek zei dat het ministerie „niet op een uur kijkt", aangezien niet de indruk bestond dat de Ira kezen hun vertrek moedwillig traineren. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Marinepersoneel Golf krijgt mijnentoeslag DEN HAAG Marineperso neel dat zich in 'mijnengevaar- lijke zeegebieden' van de Per zische Golf bevindt, krijgt met terugwerkende kracht tot 8 ja nuari een extra toeslag. De toelage bedraagt, afhankelijk van de rang, tussen de 33,85 en 51 gulden per dag. Nederland se marinemensen in de Golf krijgen verder de normale 'toelage buitenland' die kan oplopen tot enkele duizenden guldens per maand. Aan boord van de Jacob van Heemskerck is betrekkelijk lakoniek gerea geerd op de mijnentoeslag. „Mooi meegenomen", vond één van de bemanningsleden, die al snel had uitgerekend dat hem dat elke dag een minuut bellen met Nederland via de Inmarsat zou opleveren. Opblaasbaar Een echte Russische T-72 tank is vijftig keer duurder dan deze opblaasbare replica (40.000 dollar), die vooral wordt ingezet als oefendoelwit en om de vijand te misleiden. Het Franse bedrijf Lancelin heeft er internationaal al honderden verkocht, maar het is niet bekend of ook Irak over dit luchtige oorlogstuig beschikt. FOTO: EPA Ross, Prudon, Peer en Taaie Toon zijn ontvoerd. Rob en Lupardi - die ook weer van de partij is - gaan nu naar Wang Hang en dwingen hem om te zeggen waar de motorboot is gebleven. Wang Hang, bang geworden door de dreigende blikken van de anderen, zegt tenslotte, dat de boot via de Oranjesluizen naar De Lemmer is vertrokken. „Dan halen we ze nog best in", zegt Rob en een uur later is „De Vrijheid II" al onder zeil. Ik hoopte vurig dat ze op tijd was gaan slapen, mijn moeder. De eerste nacht van de Golf oorlog was ze wakker geble ven en had ze zich uren in haar eentje voor de televisie zorgen zitten maken over haar jongste zoon. mijn jongste broer die met vrouw en drie kleine kinderen in een dorp op steenworp afstand van Tel Aviv woont. Alleenstaande joodse moeder zijn valt niet Bij het ochtendkrieken had haar zoon uit Israël zich tele fonisch gemeld: hem en zijn gezin ging het prima. De hele dag vulden berichten over de snelle uitschakeling van Iraaks vernietigingspoten tieel de ether. En 's avonds had ik een opgewekte moeder aan de lijn. Gisternacht ging de telefoon weer. Een vriend vertelde me dat hij had gehoord dat Irak weer raketten op Tel Aviv had afgevuurd. Mijn eerste gedach te: ik hoop dat mijn moeder slaapt. die raketten uitgerust worden met een chemische lading", al dus Vandeweijer. Het enige reële militaire effect van de Scuds is volgens Vandeweijer op dit moment troepenbinding aan geallieerde zijde. „Het in zetten van geallieerde vliegtui gen om die raketten te gaan zoeken heeft tot gevolg dat deze vliegtuigen niet elders in gezet kunnen worden". Het 1700 vliegtuigen tellende geal lieerde luchtmachtarsenaal wordt volgens Vandeweijer overigens zeer doeltreffend in gezet. Hoewel twijfel is gere zen over het succes van de gal- lieerde aanvallen (Vandeweij er: „als het klopt dat tachtig procent van de missies slaagt is dat zeer hoog") staat voor de KMA-docent in elk geval één ding vast: „De strijd wordt met de meest geschikte middelen optimaal gevoerd. Die wapen systemen die het meest effec tief zijn worden gebruikt. Dat is ook af te leiden uit het aan tal van duizend vluchten per dag, hetgeen gezien de capaci teit namelijk weinig is. Dat geeft aan dat de VS alleen de meest geëigende wapensyste men voor de luchtoorlog inzet ten." Ook hebben de VS voor wat betreft de hoeveelheid high tech die in de strijd gebruikt wordt alle registers openge trokken, aldus Vandeweijer. „Daaruit kun je de conclusie trekken dat de VS haar tegen stander bepaald niet hebben onderschat". Zo'n staaltje van high-tech is bijvoorbeeld het Patriot-luchtafweersysteem. Bij de introductie daarvan bij de Nederlandse luchtmacht is Vandeweijer als voormalig plaatsvervangend comman dant van de Patriotsquadrons in Stolzenau nauw betrokken geweest. Dat er de afgelopen dagen een paar keer iets mis is gegaan met Patriots, veront rust hem niet. „Gezien het succes van de Patriot in het al gemeen mag je daar geen con clusies aan verbinden". Ingetogen carnaval wegens Golfoorlog GELEEN LEIDSCHEND AM De vijftien Samenwerkende Limburgse Vastenavondsvere- nigingen uit de grotere plaat sen (SLV) hebben gisteravond unaniem besloten alle carna valsactiviteiten op straat niet te laten doorgaan in verband met de Golfoorlog. Voor de festiviteiten in zalen en cafés gelden geen beperkingen. Ook Bestuur en Raad van Elf van de carnavalsvereniging De Damzwabbers te Leidschen- dam hebben besloten in ver band met de Golfoorlog uiter lijk vertoon tijdens de carna valsdagen achterwege te laten. De optocht van zaterdag 9 fe bruari is dan ook afgelast. Voor de overige evenementen zijn geen beperkingen opge legd. In Den Haag, waar geen optocht op het programma stond, gaan het carnaval van de Ooiepieren in de Houtzage rij en het speciale feest voor gehandicapten gewoon door. Pagina 11: Noordwijkerhout twijfelt nog over doorgaan carnaval Ik heb haar niet gebeld. Wel probeerde ik mijn broer in Is raël te bereiken, maar die kon de telefoon niet opnemen, want het toestel staat niet in de met plakband luchtdicht gemaakte kamer waarin hij zich met vrouw, kinderen, gas maskers en gasten tje (voor de baby) zou moeten bevinden. Misschien, dacht ik, zal hij de telefoon boven de sirenes uit horen en het rinkelen be schouwen als een teken van geestelijke nabijheid van zijn broers. Mijn moeder, van wie ik hoopte dat ze lag te slapen, heeft, toen ze zo jong was als mijn oudste dochter nu, ook in een kamertje gezeten, uit angst voor gas. Haar verblijf daar met haar ouders en grootmoe der duurde bijna drie jaar. Mijn jongste broer is zionist geworden omdat hij niet in een land wil wonen waar jo den zich stiekem in een ka mertje moeten verschuilen. Dat het leven in Israël hard en gevaarlijk is. vindt hij geen re den om het land de rug toe te keren. Ikzelf heb 'het drie jaar in Israël uitgehouden, toen ik zo oud was als mijn moeder was toen ze haar kamertje mocht verlaten. Ik benijd en bewonder mijn broer om zijn idealisme. Vorige week nog heb ik aan geboden zijn zoontje en doch tertje van vier en vijf op te ha len en bij ons te laten logeren. „Totdat het over is". Het aan bod maakte geen schijn van kans. De afgelopen nacht volgde ik weer continu het nieuws. Mijn broers uit Amerika belden op, even ongerust en kwaad en machteloos (en laf, want niet ter plekkeals ik. Ik drukte hen op het hart om moeder niet te bellen, want waarom zouden we haar wakker en ongerust maken als het niet nodig is? Rond zes uur vanmorgen bel de mijn moeder weer. Mijn broer had telefonisch uit zijn woonplaats bij Tel Aviv laten weten dat alles in orde is. „Heb je goed geslapen vroeg ik mijn moeder „Goed gesla pen? Ik heb de hele nacht naar de tv gekeken Waarom heb je mij dan niet gebeld?", wilde ik weten. „Ik wilde je niet on gerust maken". ARJEH KALMANN Van Larry hoort Rob, wat er met zijn vrienden is gebeurd, de handlangers van Wang Hang hebben hen dus ontvoerd, waar de boot gebleven is, waarmee Robs vrienden zijn ver weet ook Larry niet. alarmeert nu Marga en Willy, die op het punt staan om naar terug te keren, maar van de reis afzien, nu ze horen, dat steun en als het functioneel is kan het kabinet dat serieus overwegen. De grenzen van onze bijdrage zijn niet nu al bereikt". Ook CDA, VVD en D66 en de kleine christelijke partijen opteerden voor meer steun aan de coalitie. Alleen Groen Links bleek tegen. Melkert zette tevens het licht op groen voor het zenden van Patriot-luchtafweersquadrons, ingeval Israël daar in een situ atie van nood alsnog om mocht vragen. „Onze steun aan Israël moet iets kunnen betekenen. Wij zijn niet voor loze geba ren", aldus het kamerlid. Op het moment dat Melkert deze woorden uitsprak was de jong ste Iraakse Scud-aanval op Tel Aviv overigens nog geen feit. „We moeten rekening houden met luchtdreiging, niet alleen van ballistische raketten, maar ook door Iraakse vliegtuigen", waarschuwde hij gisteravond in een mondeling overleg met de kamercommissies van de fensie en buitenlandse zaken. Nog niet alle startbanen zijn vernietigd, tekende hij daarbij aan. Bovendien zouden alweer reparatiewerkzaamheden uit gevoerd worden. Tijdens het overleg bleek grote mate van overeenstemming te bestaan over het eventueel uit breiden van de Nederlandse bijdragen militair, civiel of financieel aan de Golfcrisis. PvdA-kamerlid Melkert, die vorige week nog enige reser ves toonde, gaf nu te kennen dat de internationale coalitie op de solidaire steun van Ne derland kan rekenen. „Ik ver wacht meerdere verzoeken om

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5