Arabieren voelen zich door het Westen te kort gedaan Pete, de pientere Pentagon-pratj Amerika verwerkt psychische bombardementen GOLFOORLOG£eidóiQowumt woensdag 23 januari 1991 p;Q Censor Israël haalt NBC-tv uit de lucht JERUZALEM Het Amerikaanse tv-station NBC heeft vanochtend van de Israëlische mili taire censor opdracht gekregen de uitzendin gen vanuit Israël te staken naar aanleiding van berichtgeving over een Iraakse raketaan- val op Tel Aviv. Yossi Olmert, hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst, zei voor de Israë lische radio dat NBC „een detail uitzond waar van zij wisten dat het niet mocht worden uit gezonden". Olmert zei dat NBC toestemming zou krijgen de uitzendingen te hervatten als het station „oprechte verontschuldigingen aan biedt en die verontschuldigingen in New York uitzendt". De Israëlische autoriteiten willen met de censuur voorkomen dat Irak via nieuwsberichten informatie ontvangt over het succes of het mislukken van raketaanvallen. Israël vraagt VS financiële hulp JERUZALEM Israël zal de Verenigde Staten de komende vijf jaar de 13 miljard dollar (on geveer 20 miljard gulden) extra hulp vragen. Dit heeft de Israëli sche minister van financiën Yitz hak Modai gisteren meegedeeld. Volgens Modai zou Israël ten minste drie miljard dollar vragen om tegemoet te komen in de ex tra militaire kosten door de Golf oorlog, de schade door Iraakse raketaanvallen en economische verliezen. De joodse staat zou de Verenigde Staten ook vragen om een hulppakket van 10 miljard dollar in de vorm van schenkin gen, kredieten en investeringen. Huwelijkslijn MUNCIE Een rechter uit Mun- cie (Indiana) heeft via de telefoon een jonge Amerikaanse in het hu welijk verbonden met haar ver loofde die gestationeerd is in Sau- di-Arabië. Kandy Green en John Lee hadden nog voor Johns ver trek willen trouwen, maar daar was geen tijd voor. Trouwen per telefoon bleek wel mogelijk en een rechter verklaarde Kandy en John via de telefoon tot man en vrouw. De rechter wenste het paar een lang en gelukkig leven toe vanaf het moment dat zij weer samen zouden zijn. Daarna vroeg hij de getuigen het jonge paar alleen te laten zodat zij in alle rust nog twintig minuten met elkaar kon den praten. Saddam-clips in beslag genomen LYON De Franse politie heeft in Lyon honderden videoclips en cassettes in be slag genomen waarop in een lied de Iraakse leider Saddam Husayn verheer lijkt wordt. Bij de Algerijn Ouassini Bou- arfa werden 671 videobanden en 150 cas settes in beslag genomen. Bouarfa redi geerde en distribueerde het lied Z'Dam Ya Sadame (Er op af, Saddam), dat door een Algerijn gezongen wordt, die op muzi kale wijze Arabieren oproept de „bas taards" te bevechten die „hun legers in de Golf hebben geposteerd om van de olie te profiteren". In Algerije zouden zo'n 100.000 cassettes met het lied verkocht zijn. Bouarfa wordt mogelijk beschuldigd van het aanzetten tot een misdrijf. Duizenden lijkzakken Een lijkzak naaien is wel wat- anders dan een leuke blouse maken voor jezelf. Maar tijd (f' echt bij stil te staan heeft deze vrouw niet. Haar werkgever heeft van de Amerikaanse reg?' grote opdracht gekregen met spoed 22.000 lijkzakken te produceren voor het geval de Gol veel meer slachtoffers gaat eisen dan nu nog het geval is. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Elke oorlog heeft zijn helden en één van de dapperen is dezer dagen zeker Pete Williams, de 38-jarige woordvoerder van het Pentagon in Washington. De man die er met zijn pientere bril, zijn keurige kapsel en zijn donkere kostuum uitziet als de bes te leerling van de klas, is in een paar dagen tijd een mondiale beroemdheid geworden. Razendsnel en foutloos rea geert hij tijdens de persconfe renties in het Pentagon op de stroom vragen van het nieuwshongerige perscorps, dat moeilijk anders kan dari ontzag hebben voor de wijze waarop Pete hen dirigeert. Groot is de frustratie van de journalisten over de minimale informatie die het oorlogsmi nisterie in de Amerikaanse hoofdstad verschaft. Maar Pete Williams krijgt van de nieuwslui die hij moet bedie nen niettemin het vertrouwen dat hij in zijn onmogelijke po sitie het maximale voor hen doet en dat hij binnen het Amerikaanse militaire esta- blishement de advocaat is van de media. Pete Williams is vrijgezel en woont in de Washingtonse wijk Adams Morgan, een uit gaansbuurt waar zich yuppy's en bohémiens hebben genes teld. Maar zijn wortels liggen in het Wilde Westen, in de ruige cowboystaat Wyoming. Daar, in de hoofdstad Casper, heeft hij zijn streekgenoot Dick Cheney, nu Amerikaans minister van defensie, tien jaar geleden leren kennen. Sublieme conditie Williams dankt zijn smetteloze uiterlijk na slapeloze nachten op de sofa in zijn Pentagon- kantoor aan een sublieme li chamelijke conditie. Hij is een taaie fietser, een volleerd tap- danser en een bergbeklimmer tegelijk. En hij dankt zijn waardering van de zijde van de pers onder meer aan zijn enorme voornamenkennis, een in Amerika toch al 'verplichte' routine, die Pete tot in het on waarschijnlijke heeft ontwik keld. De Pentagon-woordvoerder is zelf ex-journalist. Na zijn stu die journalistiek en geschiede nis aan Stanford Universitiy in Californië werkte hij elf jaar lang als tv-verslaggever in Wyoming en was daar dan ook een bescheiden lokale be roemdheid. Cheney, toen voor Wyoming nog lid van het Huis van Afgevaardigden in Was hington, vroeg Williams in 1986 om diens media-voorlich ter te worden. Pete verhuisde naar de hoofdstad, waar Che ney twee jaar geleden minister van defensie werd en Williams meenam naar het Pentagon. In het begin was de nieuwe woordvoerder van 's wereld belangrijkste militaire organi satie een regelrechte ramp. Hij had binnen het departement geen toegang tot de hoogste politieke en militaire beslis sers, hetgeen tot grote proble men met 'zijn' journalisten leidde tijdens Amerika's inval, in december 1989, in Panama. „Ik was zelf niet op de hoogte. Ik kon dus niet voorlichten", zegt Williams nu. Hij bewaart slechte herinneringen aan de toorn van de Pentagon-corres- pondenten. „Ik heb daj* van geleerd. Wat ik r zou ik een jaar geleder gekund hebben". V Koele cijfers Op de huidige Go!3 heeft Williams zich dl optimaal voorbereid. F aanloop erheen heeft hF dekschepen en legerfl bezocht, wapensystenf* strategisch jargon besr en nauwe contacten' bouwd met de huidige*5 rolspelers generaal zkopf en voorzitter CcP' well van de chefs van fj En hij heeft in wekr onderhandelingen mei zijds zijn minister enc zijds Amerika's hoofdrol ren en omroepbazen d< omstreden censuurregf het Pentagon vastgeleg „Je moet me geloven, perken de informatie redenen van prop Maar elke mededelin bijvoorbeeld de doeltrr heid van een bombar kan het leven van de riskeren die voor de keer op eenzelfde moet. We mogen Ira strategisch gevoelige ir tie aanbieden via de p wil met de openheid grens van het mogelijk maar het gaat om een militaire operatie die gang is en moet worde werkt". Pete Williams beseft het in zijn lastige func heel wat moeilijker ka gen dan tot dusverr name als de frontbe van steeds meer Ameri slachtoffers melding maken. „Dat is het moe van dit vak. Die koele zoveel vliegtuigen haald, zoveel vermisten Sjeik A Bayouf mimi hi Jordan! vestigd hij alle I van zijn nisatiel bevolei| de hele reld zeil moordt te onde men te( landen 1 deelnen aan dei tegen Ir FOT Newyorkers zien achthonderd verdachte pakjes NEW YORK De afge- lopen week heeft de poli tie van New York bijna 800 meldingen binnenge kregen van nerveuze in woners die verdachte pak jes hadden gezien. Pakjes werden onder andere gecontroleerd bij het Rocke feller Center, het Empire State Building en in de me tro. Geen enkel pakje bleek een bom te bevatten, zo meldde de politie. De mel dingen komen binnen bij het Commando en Controle Cen trum op het hoofdkwartier van de politie. Dat centrum werd speciaal ingericht om noodmaatregelen te nemen in geval van een terroristi sche aanslag. Normaal ge sproken heeft New York te maken met 13 bommeldin gen per dag. SUSKE EN WISKE AMMAN „In de wes terse media is er een dui delijke neiging om partij dig en gemanipuleerd nieuws te brengen over de Golf. De objectiviteit is moeilijk te handhaven, als het westen het als een heilige plicht voelt om te liegen en de feiten te ver draaien. Niettemin zullen wij Arabieren alles moeten doen om de waar heid aan het licht te bren gen". Met deze gedragen toon pro beerde de Engelstalige Jordan Times gisteren in een hoofdar tikel de westerse media ervan te beschuldigen hondstrouw achter Bush en zijn geallieer den aan te lopen. De Jordan Times is zeker niet de slechtste krant van het Midden-Oosten. Hij wordt pro fessioneel in elkaar gezet door een kleine, maar toegewijde en hardwerkende staf. In het al gemeen mijdt de krant de vlammende retoriek en de eindeloze woord verliefdheid, die zo vaak de kolommen van Arabische kranten ontsiert. Maar nu is er toch sprake van een ernstige beschuldiging: de westerse pers is partijdig en anti-Arabisch. Als argument geeft de anonie me commentator dat het Wes ten niets meldt over de „tallo ze burgerslachtoffers tijdens de bombardementen op Irak" Dat zou dan de waarheid moeten zijn, die de Arabische media zouden moeten bren gen. Het is bijna naïef. Want als er massaal slachtoffers onder burgers zouden zijn gevallen, was Saddam Husayn de eerste geweest om het breed in de media uit te meten. Maar het tekent de sfeer, die ook op straat te beluisteren valt: als er een bericht uit het Westen komt, is het per definitie Ame rikaanse propaganda en dus Saudische vrachtwagenchauffeurs melden zich bij een Amerikaanse controlepost. FOTO: EPA niet waar. Als er geen bericht uit het Westen komt, proberen de Amerikanen dus iets dood te zwijgen. Triomfantelijk 'Hoofdschuldige' aan deze situ atie is het alom geroemde Amerikaanse tv-station CNN. Toegegeven, een verslaggever die terwijl de camera's al snorren eerst omstandig een gasmasker opzet, om ver volgens iets in de microfoon te neuzelen, is geen sieraad voor de journalistiek in het alge meen. Dat soort scènes riekt wel erg naar ophitsing en een idee van oorlog als show. Maar de werkelijke schade voor CNN is ontstaan tijdens de eerste 24 uur van de oorlog. De toonzetting van het station was onmiskenbaar zo triom fantelijk, dat de Arabieren steeds meer geloofden met een ordinaire propagandazender van doen te hebben. In een land als Jordanië, waar ge drukte media bij lange na niet zo belangrijk zijn als radio en televisie, heeft dat grote gevol gen. Hoewel iedereen kijkt naar CNN, en luistert naar de veel ingetogener BBC, wil ie dereen toch maar het liefste geloven dat het gaat om propa ganda. Zeker als het gaat om berich ten die ten nadele van Irak zijn. Dat moet per definitie wel progaganda zijn, dus wordt het zoveel mogelijk weggestopt. Sterker nog, in de drang om 'evenwicht' en een 'Arabische stem' te laten ho ren, gaat men op zoek naar ie der klein berichtje dat Bagh dad in een gunstig daglicht stelt. En dan is het veelbezon- gen evenwicht niet meer dan makkelijk door te prikken te- genpropaganda. Vragen Wat dat betreft is het vooral met de Jordaanse televisie huilen met de pet op. Afgelo pen zaterdag, na de tweede raketaanval op Israël, meldde de televisie opgewekt dat het Israëlische ministerie van de fensie in Jeruzalem was ge troffen. Vreugde hier in Am man in menig Palestijns huis gezin. Maar de redactie van het tv-journaal had blijkbaar vergeten zichzelf enkele es sentiële journalistieke vragen te stellen. Waarom beschiet Saddam Jeruzalem, na Mekka en Medina de heiligste stad van de islam? Hoe komt het, dat zijn Scuds plotseling wèl ragfijn een doel kunnen tref fen? En vooral: waar precies in Jeruzalem ligt het ministe rie van defensie? Dat laatste alleen al had de zaak kunnen oplossen en een onjuist bericht kunnen voorkomen: het enige Israëlische ministerie dat niet in Jeruzalem ligt is dat van defensie. Het ligt in Tel Aviv-, Zo gaat het maar door. Het ge rucht dat de 'Egyptische ver rader' Hosni Mubarak zou zijn vermoord, wordt hier met een stalen gezicht twee etmalen lang als hard nieuws gepresen teerd. De geslaagde spoedaan- val op de Saudische hoofdstad Riyad werd breed uitgemeten. Dat het ging om resten van een neerdalende Patriotraket, die de Scuds net succesvol had vernietigd, moet het Jordaanse publiek nu nog vernemen. Ironische genoeg waren de beelden vanuit Riyad afkom stig van het vermaledijde CNN. Zodra het in de Arabi sche propaganda-kraam te pas komt, is dit verketterde station weer ineens 'een betrouwbare bron'. Zoals ook gisteren weer bleek, toen CNN een hoge Ameri kaanse ex-militair, die in Viet nam furore had gemaakt, in terviewde. De hele dag lang werd het herhaald. Niet onlo gisch: deze Amerikaan hekel de zelfcensuur en persbreidel bij de Amerikaanse media. Het gaf enig 'evenwicht'. Met veel dank aan CNN. ROGIER SLOP rie. Maar het Pentagon doet zijn best om hun emoties te 'controleren' voor ze het grote publiek bereiken. In New Jer sey stelde de marine gisteren twee wachten op voor de deur van de familie Zaun, waarvan de zoon, luitenant Jeffrey Zaun, als een van de zwaarst toegetakelde Amerikanen op de Iraakse tv was verschenen. Mary Hunter, vrouw van krijgsgevangene Guy Hunter, gaf in de luchtmachtbasis Pendleton in Californië een 'officiële verklaring' uit waar in ze zei opgelucht te zijn dat haar man althans in leven is. Cindy Acree, echtgenote van Clifford Acree, verklaarde: „Wat mij kracht geeft is dat Cliff zijn land is toegewijd en dat ik weet dat hij zal overle ven". Het zijn reacties die niet door de Amerikaanse militaire autoriteiten zijn gedicteerd, maar die het resultaat zijn van de maandenlange 'zelftraining' die met name de vrouwen van Amerikaanse Golfmilitairen elkaar in de ondersteunings groepen hebben gegeven. Hoewel Amerika gisteren hard probeerde de psychische last van de oorlog te verwerken, is het vooral de vraag of het land mentaal en politiek de ref lexen kan blijven kanaliseren indien de strijd in het Midden- Oosten nog lang voortgaat en de beelden nog gruwelijker worden. Gisteren nog leek het erop als of Saddam Husayns psychi sche bombardement van het Amerikaanse gemoed resul teerde in meer nationale vast beradenheid in de VS om de vijand te verslaan. Maar tege lijk trok dat bombardement treffende vergelijkingen met de oorlog in Vietnam, toen de ellende zo onverdraaglijk de huiskamers binnenkwam dat Amerika's nationale en dus politieke en militaire wil ten slotte brak. Het idee van een staakt het vuren, nu nog nauwelijks hoorbaar in de VS, lijkt zeer snel te kunnen ontwaken in een Amerikaanse samenleving die anders dan de Iraakse niet rechtstreeks wordt aangevallen, maar op afstand met een vervaarlijk geestelijk wapen wordt bestookt. Overleven Voor de directe gezinsgenoten van de door Irak 'tentoonge stelde' krijgsgevangenen is zulks natuurlijk schone theo- (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De psychologie van de Golf oorlog voltrekt zich razendsnel. Amerika zal zelden zo slecht geslapen hebben als in de nacht van maandag op gisteren, toen de moeilijk te ver dragen beelden van de mishandelde Amerikaanse krijgsgevangenen in Irak een avond lang als een waar media-bombarde- ment op de ziel van 250 miljoen Amerikanen had den ingewerkt. Maar in de loop van gisteren leek de Amerikaanse natie zichzelf al weer in de greep te krijgen. De tv-beelden van de 'POW's' (Prisoners of War) wisten in hun eindeloze her halingen de gevoeligste plek ken van het gemoed eerder te verdoven dan nog te pijnigen. Op lokale televisie- en radio stations, evenals in scholen en bedrijven, kwam het dichte netwerk van Amerikaanse zielkundigen in actie om kin deren en volwassen te begelei den naar een optimale psycho logische verwerking van de schok. Het Vietnam-trauma is echter weer actueel en de vraag of Iraaks 'spot met de Geneefse conferentie' Amerika's oor logsmotivatie zal versterken dan wel juist verzwakken, krijgt mogelijk ten antwoord dat beide effecten tegelijk zul len optreden en dat het land ten prooi valt aan polarisatie. De emotionele kwetsbaarheid van de Amerikaanse samenle ving voor de gebeurtenissen in de Golfoorlog verklaart zich onder meer uit het simpele cij fer dat bijna een half miljoen Amerikanen die oorlog con creet aan het vechten zijn. Als Nederlands betrokkenheid verhoudingsgewijs even groot was, dan lagen er nu 30.000 landgenoten in de voorste ge- DE MYSTERIEUZE MIJN lederen tegenover de Iraakse krijgsmacht. Sterk De mogelijkheid bijvoorbeeld dat de oorlog lang gaat duren en veel slachtoffers zal eisen, is voor Amerikaanse manlijke teenagers inmiddels een per soonlijk zeer bedreigend per spectief. „Ik heb gehoord dat we misschien niet genoeg heb ben aan ons vrijwilligersleger. Als er daar veel gaan sneuve len, gaan ze dienstplicht instel len en komen ze me halen", zegt in Washington de 17-jari- ge David Chase, die grote slaapproblemen heeft. Het meest ontvankelijk voor psychische overbelasting zijn de honderdduizenden kleinere Amerikaanse kinderen die een vader of moeder of een andere persoonlijk goede bekende in het Golfgebied hebben. „Het is onmogelijk hen af te sluiten van de televisie. De oorlog komt rechtstreeks met het ge luid van luchtalarm en bom bardementen en nu met de beelden van gemartelde ge vangenen de huiskamers in. Dat is voor kinderen van mili tairen volslagen onhanteer baar. We zien stress, paniek en verwilderde reacties optreden. De televisie is voor het thuis front een gruwelijke toevoe ging aan de oorlogsellende", aldus dr. Jerry Sewell, die op een luchtmachtbasis in Florida deel uitmaakt van het 'Family Support Center'. Geestelijk sterk Haar devies is, evenals dat van de meeste psychiaters in dienst van de krijgmacht, dat het de plicht van de volwassenen is om met de kinderen op opti mistische toon en in uitleggen de zin over de oorlog te pra ten. „We willende kinderen geestelijk sterk maken. Ze moeten het vertrouwen krij gen dat alles goed zal komen, omdat hun vader of moeder daarginds de best mogelijke opleiding heeft".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4