„Hé, kom niet op het gras, de raketten staan op scherp" Amerikaanse strategie: tangbeweging om troepen van Saddam Oliebranden voldoende om zon te verduisteren raël en Westen }>elen macht van ddam Husayn AG GENLAND /GOLFOORLOG CeicLeGou/ui/rit WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGINA 3 /LONDEN Boosheid je lauwe steun van Bonn iet multinationale offensief rak leidt tot bezorgdheid op t termijn over de betrouw- id van Duitsland als bond- Dit menen diplomaten en ke commentatoren. De Brit nier John Major zei gisteren Lagerhuis dat de onevenre- •evduropese respons op de Golf- jevi aantoont dat een politieke og ver weg is. ndskanselier Helmut Kohl |nd plotseling tegen heeft, hij over een beslissing die fotest tegen de oorlog kan kkeren of om de belastingen mo hogen om de geallieerde e steunen. Langdurige de- forgdheid over 'lauwe steun' Bonn batten over de vraag waarom Bonn afzijdig moet blijven, zelfs als NAVO-bondgenoot Turkije zou worden aangevallen, nemen veel van de internationale steun weg die Kohl vorig jaar kreeg toen hij de vroegere vijanden van Duits land vroeg vertrouwen te hebben in het nieuwe verenigde land. De zwakheid van politieke leiders die nog maar maanden geleden het gezicht van Europa in hun eentje leken te veranderen, roept tegelijk twijfel op over de ruggegraat die Duitsland zal tonen in toekomstige crises. De conservatieve Frankfur ter Allgemeine Zeitung beschul digde de Duitsers gisteren van laf heid en het hanteren van een dub bele moraal. Hogere verliezen Britse luchtmacht RIYADH De Britse Royal Air Force lijdt hogere verliezen dan de luchtmachten van de andere geallieerden, zo heeft vice-maar- schalk William Wratton van de Britse luchtmacht bekendgemaakt. Volgens Wrat- ton heeft de Royal Air Force de laatste tijd geen „geluk". Wratton verklaarde dat gis teren een vijfde Tornado was neergestort en dat over de bemanning niets bekend was. De Britse Tornado is het 18e geallieer de toestel dat is neergestort of neergehaald bij de dag en nacht doorgaande bomaanval len op Iraakse statbanen in Irak en Ku- wayt. De vice-maarschalk verklaarde dat de Britse luchtmacht, die met 60 vliegtui gen aan operatie Desert Storm is begonnen, tot nu toe 400 missies had gevlogen en ui terst tevreden is met de resultaten. KUWAYT-STAD Het nieuws dat Irak olievelden in Ku- wayt in brand steekt doet deskundigen in de olie-industrie vrezen dat er meer explosies zullen volgen als de Golfoorlog een nieuwe fase ingaat. Ingenieurs zeggen dat de branden, die volgens hen maanden kunnen duren, voldoende rook kunnen produceren om de zon te verduisteren. „Wij moeten ons voorbereiden op het ergste scenario", zo zei een Aram- co-functionaris in een reactie op de explosies bij de oliebron nen en opslagfaciliteiten in het Kuwaytse olieveld Al-Waf ra in de neutrale zone in het zuiden tussen Kuwayt en Saudi- Arabië. „Wat gebeurt er als zij de bronnen in het Burgan- veld opblazen? Want daar gaan de problemen komen", zei hij. Burgan is na het Saudische Ghawarveld het grootste olieveld ter wereld. Amerikaanse bedrijven die gespeciali seerd zijn in de bestrijding van oliebranden hebben al aan geboden naar Kuwayt te gaan. „Aanvallen op Israël dienen de vrede" NEW YORK De Iraakse aanvallen met Scud-raketten op Israël dienen de vrede in het Midden-Oosten en de belangen van de Palestij- nen, zo heeft de Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Abdul Amir Al-Anbari, gis teren in een interview voor het Amerikaanse televisiestation ABC gezegd. Op de vraag waarom Irak blindelings raketten afvuurt op Tel Aviv, antwoordde de ambassadeur dat Is rael buiten zijn eigen gebied oorlogen heeft ge voerd tegen Arabieren. Volgens Al-Anbari is „het belangrijk dat alle Israëliërs de gevolgen, de pijn en het lijden van een oorlog kennen, zodat ze zich uiteindelijk zullen realiseren dat vrede in hun belang is, evenals het geven van legitieme rechten aan de Palestijnen en het recht op zelfbeschikking". kw; i d n iot voor niets de lucht in fgi re werknemers van de Turks-Amerikaanse ihijnbaar rustig naar de zojuist merikaanse projectiel bleek niet "op weg raket, maar was per ongeluk afgegaan voorwerp. Dat bleek later een stuk van n geallieerd gevechtsvliegtuig te zijn. ld s Incerlik kij- Patriot-raket. naar een Iraakse in reactie op een de brandstoftank FOTO: EPA .ESTIJNEN IN BEZETTE GEBIEDEN: i onze correspondent Willy Werkman) LEHEM In de oJer van Abdel Khader ad z tten veertien fa- ileden bij elkaar. Tien e( n nu al, onder een het Israëlische leger legd algeheel uit- erbod. Ze zitten de radio, die vanuit iad het oorlogs- meldt. De span is op de gezichten af hlehem op de westelijke anoever zijn de straten Q tor ven. Er is geen mens in, behalve de soldaten £r en daar wegversper- bemannen. In het der- ;nd inwoners tellende waar anders toeristen eboortekerk komen be- n, is de sfeer spookach- 1 11e deuren en ramen zijn en en de lantaarnpalen ii een zwak. licht op de i van de huizen treffen Palestijnse familie aan. 1 we uit vrees voor een anval gespannen letten Ik geluid buiten, praten ver de oorlog, over Sad- Husayn en over de raket- allen op Tel Aviv. Er is li reel sympathie voor de Is- de slachtoffers van de ise Scud-raketten. voel geen enkele sympa- voor de Israëlische bur- want voor mij is iedere lische burger een soldaat, en er blij mee, omdat de Iten zijn gericht op de die mij uit mijn land verjaagd", zegt Abdel Ier Hamad. onschuldige Israëlische wen en kinderen d&n?", |ik. estijnse vrouwen en kin- i zijn gedood, mishandeld slagen door de Israëli's", is het antwoord. „Het Westen heeft toen geen sympathie voor ons getoond. Waarom moet ik nu gevoel hebben voor de Israëlische burgers?" Abdel Khader Hamad noemt Saddam Husayn een profeet, gezonden door God, om de Arabieren en de Palestijnen bij te staan. „Het Palestijnse pro bleem", zegt hij, „kan nu opge lost worden omdat de Israëli's en het Westen de macht van Saddam voelen. Ze zullen nu gedwongen worden eindelijk toe te géven aan de wensen van ons, Palestijnen. Terwijl de Israëli's bang in hun schuil kelder zitten, geniet ik elke minuut!"' Rust Het is de vraag hoe lang de rust in de bezette gebieden kan worden gehandhaafd. Het Israëlische leger staat paraat voor het geweld, dat naar de mening van de legertop spoe dig kan uitbreken. In het Mokasset-ziekenhuis in Oost-Jeruzalem zijn de meeste patiënten naar huis gestuurd omdat dokter Amin Thalgi, de onderdirecteur van dit groot ste Palestijnse ziekenhuis op de westelijke Jordaanoever, rekent op een groot aantal in- tifadah-slachtoffers. „Ww zijn niet voorbereid op slachtoffers van een chemische aanval, zo als de Israëlische ziekenhui zen. Wij zijn gefrustreerd om dat we niet betrokken zijn bij de medische voorbereidingen op deze oorlog. Het enige wat we kunnen doen is klaar te staan voor de slachtoffers van incidenten die tussen de Pales tijnen en het Israëlische leger kunnen uitbreken. En voor het geval er éen aanval komt met chemische wapens: in het ziekenhuis zijn de ramen dichtgeplakt met plakband, maar we hebben onvoldoende gasmaskers: 175 terwijl hier zvenhonderd mensen werken. Hoe kan ik beslissen wie er een krijgt?" NEDERLANDS PATRIOT-SQUADRON HEEFT GEEN TIJD VOOR GEPIEKER (Van onze correspondent Froukje Santing) DIYARBAKIR Majoor Martin Zijlstra van de Ko ninklijke Luchtmacht zegt het bijna verontschuldi gend. Helaas zijn de vrachtwagens met radar schermen, computers en aggregaten die bij de twee Nederlandse squadrons met Patriot-raketten ho ren, met legergroene ca- mouflagenetten afgedekt. Wat de verzamelde internatio nale pers op de vliegbasis Diy arbakir in Zuidoost-Turkije wel kan bekijken en fotografe ren zijn de radar- en lanceer- inrichtingen. „Maar kom niet op het gras", zegt kapitein C. Rooseman, „want de raketten staan op scherp". De 160 Nederlandse militairen hebben sinds vorige week woensdag rond de klok ge werkt aan het installeren van de Patriot-raketten. Nu het materieel operationeel is, heb ben ze weer wat meer vrije tijd. Hoe ze die moeten beste den is nog niet duidelijk, want de manschappen hebben het dringende verzoek gekregen zich zo min mogelijk onder de Turkse bevolking te begeven. „Om problemen te voorko men", verklaart majoor Zijl stra. Hij sluit niet uit dat er in de komende dagen bustrips en andere activiteiten voor de soldaten zullen worden geor ganiseerd in en rond de stad Diyarbakir. De Nederlandse soldaten zeggen zelf dat ze bang zijn voor aanslagen door Kurdische seperatisten. Veiligheidseisen Ondanks de oorlogsdreiging is de stemming onder de Neder landse militairen goed. „We zitten nog driehonderd kilo meter van de grens met Irak", vertelt majoor Zijlstra, „al be seft men wel terdege dat het wat anders is dan wanneer je op oefening gaat naar Duits- ■■1 land. Het gaat hier om een se rieuze zaak en we zijn dan ook paraat voor alles wat er gebeu ren gaat". Om familieleden en vrienden zoveel mogelijk ge rust te stellen, proberen de Nederlanders elke avond naar huis te bellen. Waar ze echter minder over zijn te spreken, zijn de strikte veiligheidseisen. Zo moet voor alles en nog wat eerst toestem ming worden gevraagd van de Turkse legerstaf. Gisteren leidde dat er zelfs bijna toe dat enkele Nederlandse journalis ten niet mee mochten met het bezoek aan de vliegbasis Diy arbakir, waar de twee Neder landse squadrons met Patriot raketten staan opgesteld. Voor majoor Zijlstra was na dagen van kleine en grote strubbelingen hiermee even de maat vol. Hij dreigde ook de andere journalisten niet van informatie te zulleij voorzien als er ter plekke niet nog iets geregeld kon worden. Kolonel Halil Kalayci, de persman van de Turkse legerstaf, nam de Nederlandse majoor daarop in een kamertje apart waar het geschil uit de wereld werd ge holpen. De Nederlandse soldaten zijn ondergebracht in twee hotels in het centrum van Diyarba kir. Omdat de legerkeuken nog niet is geïnstalleerd, wordt er 's avonds gezamenlijk in een restaurant gegeten. Serge ant Leo van den Boomgaard zegt dat hij het als NAVO-taak van Nederland ziet om Turkije met een paar Patriot-raketten te hulp te schieten, nu er een oorlog in het Midden-Oosten woedt. „Als je rekent dat men hier de wapensystemen drin gend nodig heeft waarover wij beschikken, dan is het niet meer dan logisch dat wij aan het verzoek van een NAVO- bondgenoot gehoor geven". De geneeskundig verzorger zegt dat hij hem net als de an deren wel eens knijpt voor een eventuele raketaanslag van Irak op Turkije. Ook korpo raal J. Moekaradanoe en ser geant M. Verburg beamen dat er zo nu en dan angstige ge dachten door hun hoofd gaan. „Veel tijd voor gepieker is er evenwel niet", zegt sergeant Verburg in de lobby van hotel Kristal in het centrum van Diyarbakir, „want wat we ei genlijk alleen maar doen is slapen, eten en werken". max snahaid op da weg is 40 km/U» •Oiamaw: 10 cm gewtctt bj lancemg: 10 fcg •1»re*v»ca3lcm SPERENHOBBES DOOR BILL WATERSON Afweergeschut Het luchtafweergeschut waar mee Irak de bommenwerpers van de multinationale strijd macht aanvalt, bestaat uit twee typen geschut. Beide zijn af komstig uit de Sovjetunie. Op tanks zit de zogenaamde ZSU- 23, een vierloops 23 mm ka non met een bereik van 2,5 ki lometer dat wordt gestuurd met een radar en een compu ter. De geschutskoepel kan he lemaal rond draaien en de lo pen bewegen van horizontaal naar bijna verticaal. De SA-7 is een schouderwapen waarmee projectielen worden afgevuurd met een bereik van drie kilo meter en die worden gestuurd door een infrarood sensor. Saddams familie in Zwitserland HAMBURG Het Duitse dagblad Bild heeft gemeld dat Sad dam Husayn zijn familie mogelijk naar Zwitserland heeft ge stuurd. Ook uit andere bronnen wordt gemeld dat de verwanten van de Iraakse leider naar Zwitserland zijn gereisd. Bild haalde in zijn bericht een uitgeweken Irakees aan, die Saddams vrouw Sajida en „andere famileden" zou hebben gezien in de exclusie ve Zwitserse vakantieplaats Gstaad. Eerder was gemeld dat Sad dams familieleden naar Mauretanië waren gereisd, maar dit is door het Noordwestafrikaanse land ontkend. VS: 'Geïsoleerde' vergelding Israël houdt oorlog beperkt WASHINGTON De Amerikaanse regering bleef er vannacht, na de Iraakse raketaanval op Tel Aviv, bij de Israëli sche regering op aandrin gen geen zelfstandige mi litaire vergeldingsactie te ondernemen. Eerder ech ter was Washington tot de conclusie gekomen dat een 'geïsoleerde' militaire tegenactie door Israël op een strikt militair Iraaks doel geen verspreiding van de oorlog hoeft te be tekenen en geen splijting in de westers-Arabische coalitie. In de Amerikaanse hoofdstad werd gisteren beklemtoond dat Israels recht op vergelding buiten discussie staat, maar dat het van essentieel belang is dat Israël een verdedigende hou ding blijft aannemen en feite lijk noch schijnbaar deel uit gaat maken van de militaire aanvalscoalitie tegen Irak. „Als Irak met chemische wa pens Israël zou aanvallen, ver andert alles natuurlijk", altlus een medewerker van een Amerikaans minister van bui tenlandse zaken James Baker. Indien de regering Shamir om eigen politieke redenen niet van een vergelding kan blij ven afzien, heeft het een ster ke Amerikaanse voorkeur dat de Israëlische luchtmacht de Iraakse Scud-rakettencapaci- teit in westelijk Irak zelf aan valt. Tot dusverre heeft de Amerikaanse luchtmacht die raketinstallaties onvoldoende kunnen vinden en uitschake len, iets wat volgens bronnen in Israël mede verklaard wordt door het te geringe risi co dat Amerikanen in de zoek tocht naar de Scuds zouden durven nemen. De Amerikaanse regering heeft toezeggingen van Arabi sche partnerlanden dat zij een Israëlische vergeldingsactie op Irak zullen gedogen. Met name de belofte van Syrië wordt als een gewichtig, zij het niet spijkerhard gebaar gezien. Washington hoopt Jordanië te kunnen overtuigen van de 're delijkheid' van een Israëlische vergelding op Irak, een actie waarvoor Israëlische vliegtui gen mogelijk over Jordaans luchtruim moeten. „Koning Husayn weet dat ook Iraaks Scuds door zijn luchtruim gaan", aldus Bakers zegsman. Naar verluidt blijft er onenig heid bestaan tussen Washing ton en Tel Aviv over de coör dinatie van een eventuele Is raëlische actie tegen Irak. Censuur in Saudi-Arabië NEW YORK De Saudische autoriteiten hebben de corres pondenten van de grote Ame rikaanse televisienetwerken gelast in hun uitzendingen niet de exacte lokaties van bominslagen aan te geven. Daarnaast moesten in eerste instantie ook de camera's ver wijderd worden die'door de te levisiestations op de daken van twee hotels waren neerge zet. Later mochten de came ra's op het dak van het hotel in Riyad toch blijven staan, al dus het kabeltelevisiestation CNN. WASHINGTON Opera tie Desert Storm neemt langzaam de vorm aan van een complete militai re campagne eh volgens militaire zegslieden moet daarbij vooral gedacht worden aan een tangbe weging om de Iraakse troepen in Kuwayt te om singelen. De militaire zegslieden ver klaarden dat generaal Norman Schwarzkopf, die aan het hoofd staat van de operatie, tot nu toe een klassieke strategie heeft gevoerd, zoals die is ont worpen voor een gevecht te gen het Warschau Pact in Centraal Europa. De militai ren, die wijzen op de lucht- campagne, de mariniers die klaar staan aan boord van lan dingschepen en pantsereenhe den en grondtroepen aan de Kuwaytse grens, zeggen dat moet worden gerekend op aanvallen op de flanken van de Iraakse troepen in Kuwayt en Irak. Volgens de zegslieden is Schwarzkopf bezig met de uitvoering van exact zo'n plan en heeft hij daarbij het voor deel van geavanceerde wapens Amerikaanse commando-troe pen hebben in de voorafgaan de weken vanuit helikopters aanvallen ondernomen op Iraakse luchtafweerradars in Kuwayt en Irak, waardoor de luchtaanvallen op Baghdad een aanvang konden nemen, zo verklaarde de militairen, die anoniem wilden, blijven. Na zes dagen van luchtaanval len wordt de eerste actie op de grond zichtbaar. Eenheden van de 82e luchtlandingsdivi sie maken zich klaar voor een aanval op Iraakse doelen in Kuwayt en vanaf Amerikaan se onderzeeboten in de Rode Zee en de Middellandse Zee worden kruisraketten op doe len in noord-Irak afgevuurd. De bombardementen op Iraak se stellingen en op het militai re communicatienetwerk zul len nog weken aanhouden, zo verklaarden de zegslieden, die er aan toevoegden dat echter tegelijkertijd acties op de grond wordèn voorbereid. Volgens het geallieerde mili taire commando verlopen de acties tot nu toe volgens plan, maar zij weigeren verdere de tails te verstrekken. Vooral de acties tegen de mili taire communicatie zijn be langrijk omdat al is vastgesteld dat enkele Iraakse eenheden bij het begin van de aanvallen door gebrekkige coördinatie en communicatie in verwar ring raakten en niet tot actie in staat waren. Wanneer de geallieerde grondaanval zal beginnen is nog niet duidelijk, volgens de militairen zullen eerst nog zwaardere luchtaan vallen op de Iraakse tanks en infanterie-eenheden in Ku wayt en Irak plaats moeten vinden voordat over de grond aangevallen kan worden. „Het begin van een grondaan val zal afhangen van een in stinctieve beslissing van Schwarzkopf", aldus een van de militairen, die er op wees dat de luchtmacht de grond doelen eerst „aanvidsrijp" moet maken. „De uitvoering van deze oor log tegen Irak heeft alle ken merken van de oorlog die wii hadden gepland voor het geval de Sovjetunie Europa aan zou vallen", aldus de militaire zegslieden. „Dit is een oorlog met een vijand die met Sovjet wapens uitgerust is en die vol gens het Sovjetmodel getraind is", zo merkte een officier op.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3