►100 Hoop op verdere zelfbeheersing Israël 3 5 6 9 13 14 15 Vaag 2 12 DRIE DODEN EN 96 GEWONDEN NA DERDE RAKETAANVAL Afschuw over aanval op Tel Aviv hi 11 YS vrezen nieuwe verrassingen Saddam Dode bij bomexplosie Libanees bankgebouw 14 Dagen Gratis CcidócSommit Ztidw&owuvnt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Woensdag 23 januari 1991 82ste jaargang no. 24937 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Veel bewolking maar vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Temperaturen rond of iets bo ven het vriespunt. Weinig wind. De komende dagen wei nig verandering. niek in Leiden ar luchtalarm EN De Leidse politie en de nte zijn vanmorgen overspoeld aniektelefoontjes. Dat gebeurde om kwart voor tien opeens het larm afging in Leiden-Noord. ees bestond dat het alarm ver hield met de Golfoorlog. Het werd veroorzaakt door grond- aamheden bij De Rondedans, lienstencentrum voor ouderen 1 Bernhardkade, waarbij een be- ke PTT-kabel werd geraakt. :1 de storing meteen is verhol- ilijft de kans bestaan dat het nog een paar keer afgaat, aldus woordvoerder D. Graveland. „Zeven mannen gedood bij muiterij tegen Saddam" LONDEN De Londense krant The Guardian heeft vandaag gemeld dat volgens een Iraakse oppositieleider vorige week in Baghdad zeven mannen zijn doodgeschoten nadat zij hadden ge probeerd over de televisie de natie op te roepen tot omverwerping van het bewind van de Iraakse president Saddam Husayn. De oppositieleider werd geïdentificeerd als Abdul Aziz al-Hakim, een vooraanstaand shi'iet die maandag in Londen was. Aziz al-Hakim is de broer van ayatollah Mohammed Bakr al-Hakim, leider van de Hoge Islamitische Raad, die in 1980 werd opgericht door shi'itische geestelijken nadat Saddam zich had gekeerd tegen de shi'itische meerderheid in Irak. Deze islamitisch fundamentalistische beweging heeft herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld Saddam te vermoorden. IRAN: Golf is en blijft Perzische Golf NICOSIA Iran heeft gisteren met ge rechtelijke stappen gedreigd tegen de buitenlandse journalisten in het land die in hun berichten consequent 'Golf' blij ven schrijven en niet 'Perzische Golf'. Dat een woorvoerder van de internatio nale strijdmacht het gewaagd heeft de Perzische Golf de 'Arabische Golf' te noemen, duidt op „ernstige samenzwe ringen", meldde gisteren het dagblad Abrar. „Dit kan namelijk betekenen dat de Verenigde Staten en zijn bondgeno ten de weg voorbereiden voor een geo grafische en politieke herstructurering van de regio die de historische rechten van Iran schaadt". Vierkante meter grond in Tokyo: bijna 4,3 ton TOKYO Eén vierkante meter grond in de prestigieuze winkelwijk Ginza in Tokyo kost momenteel 33,5 miljoen yen, bijna 430.000 gulden. De prijs ligt daarmee 17,5 procent hoger dan vorig jaar. De nieuwe schattingen zijn gebaseerd op de prijzen, die in juli vorig jaar werden be taald voor onroerend goed in Ginza. In heel Japan stegen de grondprijzen in één jaar met gemiddeld 38,1 procent, de groot ste toename sinds de 40,2 procent van 1962. Japan is berucht om zijn hoge grondprij zen. Hoewel de landmassa van Japan slechts vier procent van die van de VS bedraagt, zou het onroerend goed in Japan met 15 biljoen dollar vier keer zoveel waard zijn dan dat in de VS. Advocaat verdwijnt met 42 miljoen van cliënten NEW YORK Een 55-jarige New Yorkse advocaat is met een bedrag van 25 miljoen dollar (42,5 miljoen gulden) van zijn cliënten vertrokken naar Afrika. De man liet naast verbouwereerde cliënten ook een vrouw en 11 kinderen achter. Hij is waarschijnlijk naar Sierra Leone ontkomen. In december schreef Romer ir\ een brief naar verschil lende van zijn cliënten dat hij het geld aan „hongerige en arme mensen" had gegeven. Ook verklaarde hij nog maar twee maanden te leven te hebben door een hersentumor en dat de afgesloten levensverzekering in ge vaar kwam bij verraad. Zijn familie weet niets over zijn ziekte. Volgens het New Yorkse Advocatenfonds is het waarschijn lijk de grootste verduistering ooit door een advocaat gepleegd. TEL AVIV De eerste uitlatingen van hoge Is raëlische functionarissen na de Iraakse Scud-aan- val van gisteravond, ga ven hoop dat het Israëli sche kabinet vandaag op nieuw zou besluiten af te zien van onmiddellijke vergelding. Onderminister van buiten landse zaken Benjamin Neta nyahu zei dat men met ver stand zal reageren en niet met emotie. De Israëlische ambassadeur in Washington, Zalman Shoval, ging zelfs nog iets verder door te ver klaren dat het antwoord niet noodzakelijkerwijs het ka rakter van vergelding hoeft te hebben en dat het er voor Israël om gaat het beste mid del voor de bescherming van zijn bevolking te vinden. VS-president George Bush prees Israël voor wat hij noemde de „opmerkelijke te rughoudendheid" die het tot dusverre aan de dag heeft ge legd, in de kennelijke hoop dat deze zal worden voortge zet. De Japanse premier, Tos- hiki Kaifu, riep een spoed- bijeenkomst van zijn kabinet bijeen voor beraad over een „aanzienlijke" extra financië le bijdrage voor de geallieer de coalitie in de Golf. Volgens de Israëlische radio stierven na het neerkomen van een Scud-raket (de derde aanval in een week) gister avond in een woonwijk van Tel Aviv drie bejaarde men sen aan een hartaanval. De schade in Tel Aviv is groot na de derde raketaanval door Irak. FOTO: AFP DEN HAAG De Neder landse politiek houdt er sterk rekening mee dat Israël de derde raketaanval door Irak, die afgelopen nacht plaats vond, zal vergelden. „Men kan zich afvragen hoe lang Israël nog de terughou dendheid kan betrachten die het de laatste dagen heeft be tracht", aldus minister Van den Broek (buitenlandse za ken) die zijn afschuw over de aanval uitsprak. Directeur R. terroristische daad. Naftaniël van het Centrum De Tweede Kamer is het voor Informatie en Docu- eens met een grotere Neder- mentatie Israël belegde van- landse inzet in de Golf. Ne- middag een spoedvergade- derland stuurt een tweede ring met het coördinatieteam medische ploeg en overweegt dat zich bezighoudt met de de inzet van Orion-verken- sympathiebetuiging aan Is- ningsvliegtuigen boven de raël én de opvang van joodse Middellandse Zee. Nederlanders die in psychi sche problemen komen. De Haagse rabbijn Meyers noem de de aanval een barbaarse oorlogsmisdaad en een laffe, Pagina 5: Ter Beek: Slag kracht Saddam niet onder schatten Daarnaast raakten 1 gewond, van wie twee ern stig. Onder hen zouden zich geen Nederlanders bevinden. Twee Patriot-raketten die op de ene raket waren afge vuurd, misten hun doel. De Nederlandse ambassadeur in Israël, Horak, zei nieuwe raketaanvallen vanuit Irak te verwachten, mogelijk de ko mende nacht. Hij wilde zich niet uitlaten over de kans dat Israël overgaat tot vergel ding. De Israëlische minister van volksgezondheid, Ehud Olmert, zei eerder: „De vraag is niet of Israël tot vergelding zal overgaan, maar wanneer ep hoe dat zal gebeuren". De ambassadeur van Israël in Frankrijk zei dat een besluit om een Iraakse aanval te vergelden in overleg met de Verenigde Staten zal worden genomen. Irak heeft gisteren ook twee keer een aanval uitgevoerd met Scud-raketten op Ameri kaanse bases bij Dhahran in Saudi-Arabië. Amerikaanse marinevliegtuigen brachten in de Perzische Golf twee Iraakse schepen tot zinken. Irak zei gisteren dat er in de periode van 16 tot 22 januari als gevolg van de aanvallen door de coalitie 41 Irakezen zijn omgekomen en 191 ge wond geraakt. In Baghdad vielen acht doden en 46 ge wonden. Pagina 3: VS: 'Geïsoleerde' vergelding Israël houdt oorlog beperkt 18 PAGINA'S Vaticaanse diplomatie in crisis. Nederlands Patriot-squadron heeft geen tijd voor gepieker „Het is nog te vroeg voor een grondoorlog" Kamer stemt in met nieuwe verkeersregels ANVR wil af van brandstoftoeslag op vliegreizen Marislaan ontzien in Leidse stationsplannen Geen bijdrage Alkemade voor openhouden van speelzaal Buitenkaag Recycling oud papier verkeert in gevaar door tot nul gekelderde prijs Noordwijkerhout wil wildgroei van schuurtjes halt toeroepen n Edberg en Lendl op herhaling GEESTELIJK LEVEN/OPINIE GOLFOORLOG BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE LEIOEN/REGIO11 DIENSTVERLENING SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU jederijen irleggen utes naar :rre Oosten TERDAM Vijf contai- ederijen hebben besloten lijndiensten van West-Eu- naar het Verre Oosten en •Afrika niet langer door Suez-kanaal en de Rode te laten varen. De schepen n nu om Kaap De Goede Het besluit is een gevolg de enorm gestegen verze- ngspremies in verband de Golfoorlog. De prijzen ladingen naar het Mid- en Verre Oosten zijn zo gen doordat de reders de 1 ire premies doorberekenen de verladers. De toeslag boven de normale vracht- moet worden betaald t voor een containerschip op rond 750.000 gulden (ADVERTENTIE) DEN HAAG OPEN Haag Denneweg 4 070-3106314 den-C Haarlemmerslr 52a-54 071 - '509. Amslerdam-C Molsleeg 12 hk instraal 020-259866 Amsterdam Wil li van Weldammelaan 11 Gelderland- in 020-440510 Vlaardingen-C Korte 11 01^-4346267 WASHINGTON Ameri kaanse strategen vragen zich af welk verrassend oorlogs draaiboek Saddam Husayn nog achter de hand heeft. Houdt Saddam zijn gigantische leger wellicht met opzet al een week in bedwang om later met des te meer geweld aan te val len? Of is zijn militair vermo gen te zeer ingekrompen on der het Amerikaanse bom- menvuur om terug te slaan?", aldus gisteravond enkele stra tegen in Washington. Alsof dit voor de Amerikaanse televi sie-kijkers al niet te veel wordt, kwamen er gisteravond ook nog zeer onheilspellende inschattingen van de gevolgen van de brandende olievelden in Kuwayt, mocht dit vuur nog grotere vormen aanne men. „Speciaal voor Zuidoost- Azië zullen de gevolgen dra matisch zijn", aldus prof. Carl Sagan van de Cornell Univer siteit. „Je kunt het vergelijken met de grootste vulkanische eruptie ooit gemeten, de vorige eeuw in Indonesië. Het jaar daarop ging in grote delen van de wereld een deel van de oogst verloren. BAALBEK De bewa ker van een Frans-Liba- nese bank in de Libanese stad Baalbek is vanmor gen bij een bomexplosie om het leven gekomen. Het gebouw werd zwaar be schadigd. Volgens verslagge vers ter plaatse weergalmde de hele Bekaa-vallei van de ex\ plosie, dip even na midder nacht plaatsvond bij Fransa- bank in Baalbek. Enkele uren eerder was in de hoofdstad Bayrut een bom afgegaan bij de stenen muur van de Franse ambassade in het westelijke stadsdeel. De bom veroorzaak te slechts- lichte schade en maakte geen slachtoffers. La ter werd een tweede bomaan slag in Bayrut gemeld op de Bayrut-Riyad-bank. De bene denverdieping van het gebouw werd zwaar beschadigd, maar ook daar vielen geen slachtof fers. De drie bomexplosies brengen het totale aantal aanslagen te gen westerse doelen in Liba non op zes sinds de Golfoorlog op 17 januari begon. Voor geen van de aanslagen is verant woordelijkheid opgeëist en bij geen van de eerdere aanslagen vielen slachtoffers. De politie en het Syrische leger hebben de veiligheidsmaatregelen rond ambassades en andere in stellingen van westerse landen verscherpt. Resten Tsjechische Dukovany. De brand woedde een uur lang in een controle kamer, er kwam geen radio-activiteit vrij. FOTO: AP Volgend jaar vervagen de grenzen nóg meer dan ze al waren vervaagd. Dus moeten ook de verkeers borden eraan geloven. Op 1 november worden ze zo'n beetje allemaal verhangen. Voetgangers, die vroeger precies wisten wanneer ze mochten overste ken zien nu in sommige gevallen een knipperlicht. Op die plaatsen mogen zij dan oversteken, „maar wees voorzichtig", waarschuwt minister Maij-Weg gen nog. Voetgangers die nu nog op de stoep staan, hebben straks voorrang op het zebrapad als het erop lijkt dat ze willen oversteken. Lezers van de Leidse Courant hebben altijd al voorrang gehad. Vul de bon in en u merkt het meteen: wij blijven daar niet vaag over. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 jam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag i OF BEL: 071-122 244 ao, Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proelabonnement worden geweigerd. I1 IIUllHIflIlHBtlUUIl (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1