Noordwijkerhout wil wildgroei van schuurtjes halt toeroepen Wfff £eidóe (Sou/tont Sassenheimer (46) hoort drie jaar cel eisen voor verkrachting stiefdochter Statenleden Groen Links tegen zanddepöt Katwijk Dressuurtoppers verzorgen lessen in Noordwijkerhout Noord wijk verbiedt grot< deur in garagewerkplaats Rijnsburg verhoogt huurtarieven voor sportaccommodaties Loopbrug tussen hotels ,-JP LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGINJ Onderzoek glaucoom volgeboekt OEGSTGEEST Het glau- coom-onderzoek in Oegstgeest is een groot succes. Inmiddels zijn er al zoveel aanmeldingen binnengekomen dat het niet mogelijk is om momenteel nog meer mensen te onderzoeken. Veel mensen komen ook spon taan zonder zich te hebben aangemeld naar het onder zoekscentrum aan de De Kem- penaerstraat. Voor alle belang stellenden geldt dat naam en adres worden genoteerd en dat in een later stadium de oog- druk zal worden onderzocht. GROEN LINKS: HUURDER WORDT OP KOSTEN GEJAAGD NOORDWIJK „Dat mensen onnodig op kosten wor den gejaagd spreekt ons absoluut niet aan." Dat zei frac tievoorzitter A. Ouwehand van Groen Links in Noord- wijk gisteren toen de gemeenteraad enkele rekenkundige besluiten moest nemen. Volgens Ouwehand klopte er iets niet in het voorstel om centrale verwarming aan te leg gen in een woning aan de Jacques Urlusstraat. De huurster had om de aanleg gevraagd en was akkoord gegaan met een huurverhoging van 104 gulden per maand. Na een jaar zouden daar nog eens ruim 5 gulden per maand bij komen voor servicekosten. „Wij hebben de hele zaak eens goed doorgerekend en zijn tot de conclusie gekomen dat deze mensen de aanleg van hun verwar ming in tien jaar tijd tweemaal betalen. Dat gaat ons wat te ver voor bewoners van een sociale huurwoning." Ou wehand vond het vreemd dat de gemeente aan zoiets zou moeten verdienen. Uitleg van wethouder J. Willems kreeg hij echter niet. Wel de toezegging dat er in commis sieverband over gesproken zal worden. Rijk betaalt alsnog voor renovatie van flats Valkenburg VALKENBURG De aanvraag bij de staatssecre taris van VROM voor het grootonderhoudsplan voor 39 flatwoningen aan het Frankenburg in Val kenburg is in tegenstelling tot vorig jaar voor 1991 wel gehonoreerd. De nationale woningraad heeft inmiddels een plan ontworpen. De Katwijkse Bouwmaatschappij (KBM) heeft daarvoor de laagste inschrijving ge daan voor 1,8 miljoen gulden. De totale kosten be dragen iets meer dan twee miljoen en het rijk be taalt naar verwachting een kleine zeven ton. De commissie huisvesting werd gisteren gevraagd in te stemmen met het beschikbaar stellen van een krediet. P. Mizee (VVD) drong er bij wethouder M. Vos op aan rekening te houden met de wensen van de flatraad. Vos deelde mee dat dit mogelijk zal zijn mede omdat er een gesprek komt met de flat bewoners. De Zilk kiest tussen aanleg weg of fietspad DE ZILK De Zilk moet kiezen tussen de aanleg van een fiets pad langs de Hoogduinweg of van een nieuwe weg bezuiden De Zilk die de Beeklaan moet ontlasten. Dat zei wethouder P. Heemskerk (VVD) gisteravond in de commissie financiën. Ver der deelde hij mee dat het geplande fietspad langs de Delfweg voor 1993 gereed moet zijn omdat anders de provinciale bijdrage van 75 procent van de benodigde 2,3 miljoen vervalt. Volgens de wethouder scoort het fietspad langs de Hoogduinweg hoog op de prioriteitenlijst van de provincie. De Zilk vreest een overbelasting van de Hoogduinweg/Beeklaan als de weg bezui den Hülegom wordt aangelegd om de Wilhelminaweg aldaar te ontlasten. Al dat verkeer komt dan terecht op de Hoogduinweg/ Beeklaan. De Zilk wil daarom dat de nieuwe weg vanaf Hille- gom wordt doorgetrokken gaat bezuiden De Zilk. Maar volgens Heemskerk was de reactie van de provincie dat in dat geval het fietspad langs de Hoogduinweg niet meer nodig was. „De provincie wil weten wat wij nu eigenlijk willen", aldus Heemskerk; „Een weg bezuiden De Zilk ontlast de Beeklaan en de provincie redeneert dat we dan zelfs de hele Beeklaan als fietspad kunnen gebruiken. Dan is er geen nieuw fietspad no dig". Toeristenbelasting afhankelj van aantal overnachtingen g NOORDWIJKERHOUT De toeristenbelas v in de gemeente Noordwijkerhout wordt de ee een of twee jaar bepaald aan de hand van het tal overnachtingen. Daarna wordt gebaseerd op 1 cijfers een gemiddeld vast bedrag vastgesteld d de verschillende ondernemingen. el Dat adviseerde gisteravond de commissie fii1 ciën. Campings en bungalowparken kunnen di vc voor een vast bedrag worden aangeslagen. Al;^e door middel van een nachtregister kunnen aai131 nen dat het juiste belastingbedrag lager moet j 'u' dan wordt het aangepast. Wel worden campj :cl zes keer maal per jaar gecontroleerd om het n middelde bedrag te kunnen bepalen. „We doen controle graag, want er zijn nogal eens klach ir geweest dat campings wel eens overbezet zijn. s kunnen we dan gelijk ook controleren", aldus ati houder Heemskerk in de c BURGEMEESTER: BOUWSELS BIJ LEIDSEVAART MOETEN WEG NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij kerhout wil maatregelen nemen tegen de wildgroei van bouwsels op de berm en in het water van de Leidsevaart. De wethou ders willen dat vanaf nu nieuwe bouwsels niet moeten worden toege staan. Burgemeester F. Winkel vindt echter dat ook de bestaande illegale schuurtjes en dergelijke moeten verdwijnen. Een en ander blijkt uit een ad vies dat aan de leden van de commissie ordeningszaken is toegezonden. De schuurtjes en dergelijke die in de loop der jaren zonder bouwvergunning bij de woonboten zijn neerge zet, zijn de gemeente al langer een doorn in het oog. Dit ge bruik van de berm is in strijd met de bestemming „verkeers- doeleinden". .Bovendien ver oorzaken de bouwsels op de smalle Leidsevaart verkeers- gevaarlijke situaties. Nadat de gemeente Noordwij kerhout de Leidsevaart van Leiden overnam is begin jaren tachtig al eens getracht een oplossing voor het probleem te vinden. Het bleef destijds ech ter bij een inventarisatie. Volgens de afdeling ruimtelij ke ordening van de gemeente Noordwijkerhout is sinds tien jaar sprake van een gedoogsi tuatie. De afdeling vindt daar om dat de gemeente nu niet meer plotseling kan eisen dat alle bouwsel moeten verdwij nen. Ruimtelijke ordening stelt in plaats daarvan een „ge neraal pardon" voor. Dit houdt in dat bestaande bebouwing door middel van t verklaring wordt gelegali seerd, maar dat er in het ver volg op wordt toegezien dat geen nieuwe bouwsels verrij zen. Bush-bush Het college, met uitzondering van burgemeester Winkel, voelt wel wat voor zo'n gene raal pardon, waarbij wel richt lijnen zullen worden opgesteld voor gebruik van de berm. De burgemeester vindt dat ter plekke moet worden gesa neerd. De gemeente werkt zich volgens Winkel met het gedoogbeleid steeds meer in de problemen. „Het vormt een slecht precedent voor bijvoor beeld het woonwagenkampje aan de Maandagse Wetering, bungalowpark Sollasi en de wildgroeibebouwing op allerlei zogenaamde volkstuinen. Ik ben van mening dat een sane ring, gepaard met een over gangsregeling, noodzakelijk is om aan deze bush-bush-situa- tie een einde te maken", aldus Winkel. ordeningszaken vergadert morgenavond over het onderwerp. DEN HAAG/SASSEN- HEIM Drie jaar gevan genisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Die straf hoorde een 46-jarige Sassenhei mer, die ervan wordt ver dacht in september vorig jaar zijn 28-jarige stief dochter drie keer te heb ben verkracht, tegen zich eisen. De man stond giste ren terecht voor de Haag se rechtbank. Officier van justitie I.E. Klop per hield bij haar eis rekening met het feit dat de man „het slachtoffer tussen haar achtste en elfde jaar seksueel mis bruikte, haar veelvuldig mis handelde en daar niet voor is veroordeeld". De Sassenheimer werd in 1985 overigens wel door de recht bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk wegens incest met zijn eigen dochter. De stief dochter deed toen „uit angst voor de man" geen aangifte. Nadat de Sassenheimer zijn straf uitgezeten had, ging hij in therapie om te voorkomen dat hij weer incest zou plegen. Op de vraag van de officier van justitie waarom de man vorig jaar zijn stiefdochter op zocht en haar weer dwong om gemeenschap met hem te heb ben, antwoordde de man: „Ik zou echt niet weten hoe dat kwam". Volgens Klopper bete kent dit dat een therapie in dit geval geen zin heeft. Zij weet zich daarbij gesteund door het psychiatrisch rapport over de Sassenheimer. Dit rapport stelt „dat seksualiteit een overheer sende plaats inneemt bij de man en dat een therapeutische behandeling weinig zal hel pen". De stiefdochter verklaarde zich niet verzet te hebben te gen de verkrachting omdat ze nog steeds bang zou zijn voor de man. „Hij kan mij met een bepaalde blik in zijn ogen vol ledig verlammen. Ik ben dan zo bang voor hem dat ik alles doe wat hij vraagt. Uit wat er vroeger gebeurde weet ik dat ik, met die blik in zijn ogen, op slaag kan rekenen als ik niet doe wat hij wil". De rechtbank doet over twee weken uitspraak. DEN HAAG/KATWIJK De fractie van Groen Links in de Provinciale Staten van Zuid-Holland is tegen de plan nen van de provincie om een zanddepöt, zandoverslagstation en ontziltingsinrichting in Katwijk aan Zee aan te leggen. Zuid Holland wil een en ander realiseren in de groenstrook aan de noordzijde van het Uit wateringskanaal. Dat Groen Links tegen de komst van de grootschalige zandoveslag in het Katwijkse woongebied is, blijkt uit schriftelijke vragen die de fractie aan Gedeputeerde Sta ten heeft gesteld. Volgens Groen Links levert inpassing van de installaties in het ge bied, dat alleen voor wonen en recratie wordt gebruikt, grote bezwaren voor de omgeving op. Met name de wijk Hoornes zou volgens de Statenleden de dupe zijn. Verder wijst Groeft Links erop dat het Hoogheemraadschap van Rijnland de mogelijkheid wil hebben het Uitwaterings kanaal te verbreden. De in stallaties, waarvan het de be doeling is dat ze gedurende enkele tientallen jaren func tioneren ten behoeve van het aan land brengen van uit zee te winnen ophoogzand, zouden daarom niet langdurig langs het Katwijkse kanaal kunnen worden gehandhaafd. Tenslotte vragen de twee Sta tenleden of gedeputeerde Sta ten bereid is om zich bij het zoeken naar overslag en ont- ziltingsmogelijkheden te be perken tot plaatsen aan zee waar al bedrijfsterreinen, overslagstations en massaver- voer landinwaarts zich hebben ontwikkeld. De GL'ers noe men daarbij de Nieuwe Wa- trerweg en het Noordzeeka naal als voorbeeld. Eerder lieten de gemeente Katwijk en de Stichting Duin behoud al weten niets te zien in de plannen van Zuid Hol land. Bomen gekapt terwijl buurt bezwaar maakt LISSE Enkele bewoners van <de Verdistraat in Lisse hebben zich gekeerd tegen de plannen van de gemeente de bomen in hun straat te vervangen door nieuwe aanplant Daarover hebben zij brieven geschreven aan het college van B en W en de ge meenteraad. Inmiddels is de eerste serie bomen al gekapt. „We betreuren dat de zaken elkaar net hebben doorkruist en dat tijdens het bezwaarmaken de eerste bomen al zijn gekapt," aldus wethouder J*. Meulemans gisteren in de commissie van openbare werken. „Het is bepaald niet onze gewoonte om als er bezwaren zijn domweg onze zin door te drukken, maar het begin van de vervanging van het bomenbestand kon net niet worden tegen gehouden en dat hebben we de bezwaarmakers inmiddels ook uitgelegd". De wethouder vertelde ook, dat het vervangen van de bomen in de Verdistraat volgens een vooropgezet plan zou verlopen, waar in ook de bewoners van die straat zijn gekend. „Met dat plan is men akkoord gegaan, maar een bewoner die pr nog niet zo lang woont maakte in een later stadium toch bezwaar en dat wordt nu ook ondersteund door zijn buurman, die een brief aan de raad heeft geschreven. In de februari-vergadering zal die twee de brief aan de orde komen en intussen wordt pas op de plaats gemaakt," aldus Meulemans. NOORDWIJKERHOUT Meervoudig Olympisch wereldkampioene dressuur Christine Stüc- kelberger verzorgt bin nenkort een aantal lessen in manege Bakker in Noordwijkerhout. Dat ge beurt tijdens het dresuur- weekeinde dat op 2 en 3 februari wordt gehpuden. Naast Stückelberger ge ven enkel andere dres suurtoppers uit binnen- en buitenland acte de présen- Het dressurevenement begint zaterdag 2 februari met een aantal lessen verzorgd door L. van Olphen. Zij geniet als trai ner en erkend jurylid veel aanzien in de Nederlandse dressuurtop. Vanaf zeven uur worden trainingen van een uur aan groepjes van maxi maal drie deelnemers gegeven. Stückelberger doet de dag daarop hetzelfde vanaf tien uur 's morgens. Haar lessen zijn echter al volgeboekt. Zaterdag worden daarnaast trainingen gegeven door Ann van Stappen, Willem Jan Schotte en Bianca Aubert. Van Stappen nam afgelopen zomer met haar paard Delilah deel aan de wereldkampioenschap pen dressuur in Stockholm. Zij is lid van het Belgisch team. Schotte is de succesvolste derlandse „young rider'' dit moment en Aubert1 mert vooral op nationa; veau aan de weg. De lessei staan ook uit een theoi deelte waarbij van video-< men gebruik wordt gemaakt Belangstellenden die de les als toeschouwer willen bij» nen hebben gratis toegai Deelname aan de les: Van ^Stappen, Schotte bert.kost 75 gulden. Voor mfl informatie kan contact wore opgenomen met de organisai van dit evenement, het Hi pisch Dressuurcentrum, tel foon 02503-20265 (kantooi ren) of 02503-11021 ('savoii van zeven uur tot half nege kleed" in de stijl van beide ho tels. De officiële in gebruikna- me is medio maart gepland. Maar de eerste oversteek via de brug kan al over twee we ken worden gemaakt. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK Garage van Abswoude BV krijgt geen vergu ning om haar werkplaats aan de Nieuwe Offemweg in Nooi wijk uit te breiden met 137 vierkante meter. In de achtergev van de nieuwbouw wil de garagehouder een grote deur plaatsf De gemeente is bang dat een achterliggend pad, dat naar Voorstraat leidt, dan regelmatig gebruikt zal worden als uitn Namens de garagehouder liet advocate De Vries voorafgaan aan de gemeenteraadsvergadering gisteravond weten dat de j wraakte deur in feite al 19 jaar bestaat en door de verbouwi alleen naar achteren wordt verplaatst. „Het gaat hier niet c het gebruik van een pad, maar om de bouw van een garaj werkplaats". VVD-fractievoorzitter J. Smit vond dat de gemeente oneigenlj ke argumenten gebruikt om het plan af te wijzen. Zo geeft h college aan dat verkeerstechnische aspecten moeten wordt meegewogen. „Het gebruik van het pad als garage-uitgang pi niet in de specifieke omgeving, die als uitermate rustige woo omgeving kan worden gekenschetst", aldus B en W. R. Dessing (CDA) wil alleen zijn goedkeuring aan het bouwpli hechten als de grote garagedeur zou worden vervangen door e gewone toegangsdeur. Een stelling die door wethouder V. S man (CDA) werd onderschreven. Het beroepschrift van Vi Abswoude werd dan ook ongegrond verklaard. Dient de garaj houder een nieuw plan in, zonder grote deur in de achtergev dan mag hij ongehinderd bouwen. Noordwijks Belang vraagt om krachtig schoonmaakbeleid NOORDWIJK De gemeente Noordwijk moet mede I voorbereiding van de vierubf van 125 jaar badplaatse krachtig schoonmaakbeleid ontwikkelen. Dat bepleitte B. O see-van Noppen (Noordwijks Belang) gisteravond in de raat vergadering. Op 7 januari werd door de gemeente een schoonmaakactie gang gezet. „Een goede zaak", zo meende Cassee-van Nopp (NB) gisteren. „Maar", zo vroeg ze zich af, „wat is het vervi hierop"? Ze pleitte voor een krachtig schoonmaakbeleid waar het accent komt te liggen op zelfwerkzaamheid van de Nooi wijkers. „We moeten stimuleren dat iedereen, net als vroeg zijn eigen erf schoonhoudt. Noordwijk ziet er nu netjes uit, moet, zeker in het kader van de jubileumviering, ook zo b ven". Ook het verwijderen van graffity moet volgens haar blijvend aandacht houden. De gemeente start in april met een gro scheepse graffity-schoonmaakactie, waarbij ook particuliere jecten onder handen worden genomen. Volgens Cassee zou I goed zijn als er in samenspraak met de VVV en de Noordwijl Ondernemers Vereniging een onderhoudsfonds zou worden vormd, waaruit het verwijderen van gekladder op ongeweü plaatsen bekostigd zou kunnen worden. „Dat past ook prima ons vandalisme-bestrijdingsbeleid", aldus Cassee. RIJNSBURG De tarie ven voor sportaccommo daties in Rijnsburg gaan met tien procent omhoog. De commissie welzijn heeft daat gisteren mee ingestemd. Wel spraken enkele commissieleden hun bezorgdheid uit over de gevolgen van deze ver hoging van de tarieven voor de verenigingen. „Dit zou wel eens een koude douche kunnen zijn voor een aantal verenigingen", aldus J. Tensen (CDA). Het CDA ging dan ook „zonder vreugde ak koord". Het zal volgens Ten sen voor de verenigingen bij zonder moeilijk zijn om de kosten op te brengen. Hij vroeg wat de mogelijkheden zijn als blijkt dat verenigingen hun eigen begroting niet rond kunnen krijgen. PvdA'er J. Wijnckus zei dat zijn fractie er geen echte pro blemen mee heeft, maar dat de PvdA zich wel goed kan voor stellen dat er bij verenigingen moeilijkheden rijzen. Ook Wij- nekus vroeg of hier eventueel een mouw aan kan worden ge past. W. de Mooy (RPF/SGP) bena drukte dat zijn fractie zich in het verleden al vaker negatief had uitgelaten, over het niet verhogen van de tarieven. Sinds januari 1985 zijn deze ta rieven immers niet meer ver hoogd. De Mooy sprak dan ook de hoop uit, dat voor de ko mende jaren de tarieven ge lijkmatig zullen stijgen en niet „sprongsgewijs" zoals nu. K. Brul (VVD) vond dat er he lemaal geen discussie over het verhogen van de tarieven diende te worden gehouden: „De financiële toestand van de gemeente Rijnsburg is van dien aard dat alle zeilen zullen moeten worden bijgezet. Deze verhoging is niet meer dan rechtvaardig". Wethouder W. Glasbergen gaf toe dat verhoging voor vereni gingen moeilijkheden op kan leveren. Maar: „Alle vereni gingen hebben van ons het Welzijnsproèramma 1991 toe gestuurd gekregen, waarin zij van deze verhoging op de hoogte zijn gesteld. Tot nu toe zijn er nauwelijks reacties ge weest van de kant van de ver enigingen. Die koude douche zal voor hun dus nog wel mee vallen". Volgens Glasbergen komen de tarieven nu op het niveau van de omliggende ge meenten. De gasten van het Boulevard Hotel en Hotel Oranje in Noordwijk kunnen binnenkort overdekt en volledig be schermd tegen de grillen van de elementen die aan de Noordwijkse boulevard nog wel eens kunnen huishouden, van het ene hotel naar het an dere lopen. Beide bedrijven worden met elkaar verbonden door een overkapte loopbrug. De brug wordt 16 meter lang en 5 meter breed en overspant het Schuitengat. Volgens hote leigenaar A. Mol is de loop brug vooral een uitkomst voor congresgangers die in het ene hotel vergaderen en in het an dere gebouw het diner gebrui ken. De brug wordt „aange- Voormalig Olympisch, (ADVERTENTIE) KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bi) de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl 30.000,- Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflosstngsvoorwaarden. Ook interessant voor u? Van harte welkom op werkdagen van 9 00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur Of bel voor nadere informatie GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden lel 071-254145 Europees en werelkampioene dressuur Christine Stückelberger.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14