Recycling oud papier verkeert in gevaar toegepaste kunst verkocht loor de makers bij Zone Leidse verhuurder dient forse schadeclaim in bij gemeente Alphen start experiment met dagopvang kinderen Oppassen voor een mobiliteitsneurose' De Postbank heeft nu ook een speciale wintersport-verzekering. MEIDEN OMGEVING CeidócSowiatd WOENSDAG 23 IANUAEI 1991 PAGINA 13 verloos der de noemer 'Oeverloos' 1.30 dt vanavond in het Leids tv" jetijds Centrum aan de i:' estraat 66 gediscussieerd fiot r het Leids cultuurbeleid. »ini sprekers treden op Alex [7r' berg, directeur van Art jitre De Droomfabriek en al. onne van Baarle, hoofd van 21.1 directie cultuur van de ge uite Leiden. De aanvang is ,gtU 10 uur en de toegang is gra nt 7 liaans k Leidse Volksuniversiteit hO start morgen met een laJ sus Italiaans voor begin- s. De „vakantie"-cursus be st uit twaalf lessen van drie EE' t Informatie is verkrijgbaar 61' K 0 aan de Oude Vest 45 (JJ leiden, 071-141141. ,5d oesem Leidse Volksuniversiteit 0 begint morgen met de talf lessen tellende cursus ).'l 'hbloesemremedie. De cur- besteedt aandacht aan de 2 oud en betekenis van de 'u, tsembeelden en ook zal de ondheidsfilosofie van E. h aan bod komen. Voor in- ast ma tie of aanmelding kan o terecht bij K&O, tel: JJ ien dag 631 Emilie Knappert scholen- j ieenschap houdt morgen n dag. In het schoolgebouw i het Leidse Rapenburg 23 aai i er presentaties van de stu- nch tingen agogisch werk, 2 iale arbeid, verzorging en ..'J witeitenbegeleiding. De in- matieavond duurt van 18.30 i; t 21.30 uur. hl 90 tS «E 3r aanleiding van het succes 1.3 i de eerste cursus Roots i; i ce, die onlangs van start A Ig, begint docent Wolly Me- 01 n morgen met een nieuwe ~2 vp. Roots dance gaat terug ir de essentiële vorm van orj wegen. Belangstellenden :j nnen zich aanmelden bij tlly Meriën, tel: 070-3652414. 5 lessen worden ook op andag gegeven. Tg in' werkgroepen welzijn en leren van de Leidse PvdA- ieling houden morgen een irmatie-avond over het jwe zorgstelsel en de rol de gemeente daarin. Het 'ede Kamerlid Van Otter- verzorgt de inleiding. De mkomst in het Antonius- 1 uis begint om 20.00 uur. SECRETARIS VNO ZUID-HOLLAND: DEN HAAG „Er gaat een sfeer ontstaan dat de provincie Zuid-Holland alleen maar méér regels stelt. Bedrijven gaan lang zamerhand denken: 'We oriënteren ons wel op an dere mogelijkheden". Dat zegt ir. C.J.M. Asselbergs, secretaris VNO-Zuid-Hol- land naar aanleiding van het Mobiliteitsplan Zuid vleugel dat de provincie eind dit jaar gaat publice ren. Asselbergs doet zijn uitspraak in het januarinummer van Be drijvig Beleid, een kwartaal uitgave van de dienst Welzijn, Economie en Bestuur van de provincie. Met het Mobiliteitsplan Zuid- vleugel, een naar de Zuidhol landse situatie vertaalde versie van de Vierde Nota Ruimtelij ke Ordening-Extra, wil de provincie voor de periode tot 2010 de bereikbaarheid van de Randstad voor het zakelijke verkeer en het goederenver voer verzekeren door een 'ge leide' ontwikkeling van de mobiliteit. Hoewel Asselbergs overtuigd is van de noodzaak om tot mo- biliteitsbeheersende maatrege len te komen voor het behoud en het versterken van het ves tigingsklimaat van de Rand stad, waarschuwt hij tegen een te strakke regelgeving. Dat verslechtert de concurrentie positie van Zuid-Holland en met name van de Randstad. „Onder druk van bijvoorbeeld de stringente milieuwetgeving is het voor bedrijven vaak al aantrekkelijker om naar een vestigingsplaats buiten de Randstad te kijken, zoals de Moerdijk en Antwerpen", al dus Asselbergs die spreekt over een 'politieke mobiliteits- LEIDEN Leidenaar R. Karei heeft een schade claim van ruim 18.000 gul den bij de gemeente inge diend wegens het uitblij ven van huurinkomsten. Hij vindt dat hij het slachtoffer is geworden van een beleidswijziging van de gemeente. Zijn moeder dreef jarenlang een dierenwinkel aan de Steenstraat. Aangezien het ka rakter van de straat verander de van winkelstraat in uit gaanscentrum, daalde de om zet drastisch. Zo drastisch dat de zaak werd beëindigd. Ge zocht werd naar een nieuwe huurder en het lag voor de hand dat die werd gezocht in horecakringen. Een gegadigde werd gevonden, de vergunnin gen voor een petit-restaurant werden aangevraagd, maar er kwam een gemeentelijke kink in de kabel. „Kennelijk was 1 1 van Als dit vanaf het begin af duidelijk was, had de Leide naar een huurder gezocht voor een winkel. De vergunningen werden uiteindelijk 1 septem ber verleend. Vanaf februari stond de zaak echter al leeg. De huur, zo n 2.000 gulden per maand, bleef eveneens uit. Karei voelt zich slachtoffer en diende daarom zomer 1990 de riante claim in. Hij vraagt nu de gemeenteraad „een naar billijkheid te bepalen" schade vergoeding toe te kennen. deel dat het winkelkarakter behouden moest blijven en dat er niet teveel horeca-inrichtin- gen mochten komen. De ver houding moest 50/50 zijn. Nu verkeerde ik in de ongelukki ge positie dat juist bij mijn be drijf die 50 procentgrens over schreden zou worden. Om deze reden is de verlening van de vergunningen lange tijd on nodig aangehouden, terwijl evenmin voldoende duidelijk heid werd gegeven over wat daarvan de reden was", schrijft Karei. OUD PAPIERPRIJS TOT NUL GEREDUCEERD WASSENAAR OEGST- GEEST „Voor iedere bij ons ingeleverde kilo oude kranten krijgt men de riante prijs van 0 cent. Helaas, het is niet an ders", aldus de directeur- eigenaar A. Wildenberg van het in Wassenaar ge vestigde Wildenberg Re cycling. De goede tijden dat er nog een kwartje voor een kilo oude kran ten werd neergeteld zijn voorbij. De oorzaak van de huidige malaise ziet de secretaris van de Nederlandse vereniging van Groothandelaren in Pa- pierafvallen J.P. Aalbers in de overvoering van de oud-pa- piermarkt door Canada, Ame rika en Duitsland. „Vooral Duitsland is voor de oud-pa- piermarkt in Europa van be lang. In de Bondsrepubliek heeft men enkele jaren gele den wettelijk bepaald dat men de oude kranten gescheiden moet aanleveren omwille van het sparen van het milieu. Een goede zaak, maar met grote negatieve gevolgen voor de oud-papierhandel in Neder land. Vroeger werd een rede lijke prijs betaald voor een baal (500 kilogram) oud papier. Veel verenigingen haalden de oude kranten op en konden met de opbrengst hun vereni gingskas aardig spekken. Maar met een bedrag van 0 cent voor een kilo is de animo om oud papier apart in te leveren snel verdwenen. Terwijl het argument „milieu" natuurlijk nog steeds geldig is". Verbranden Minder oud papier inzamelen betekent dat de verbrandings ovens meer papier moeten gaan verbranden. Ook moeten meer bomen worden gekapt. „Aan export van oud-papier hoeven we ook niet meer te denken. Europa loopt over van het oud papier. Dat was vroe ger wel anders. Toen gingen de balen oud-papier uit Neder land per vrachtauto tot in Zuid-Frankrijk en Italië. Maar de papierverwerkende fabrie ken daar zitten door de gigan tische papierstroom uit Duits land en in mindere mate uit Amerika en Canada tjokvol. De wettelijk geregelde oud-pa pier inzameling in Duitsland wordt door de overheid daar betaald. En daar legt de oud- papierhandel in Nederland het dus tegen af", is de conclusie van Aalbers. Hij is van mening dat, wil het hele inzamelings systeem van oud-papier niet kapot gaan, de overheid met een „beloning" voor de handel over de brug moet komen. Het woord subsidie wil hij niet ho ren en weigert dit ook in de mond te nemen. Winst De eigenaar van het in Wasse naar gevestigde oud-papier in- zamelingsbedrijf Wildenberg Recycling A. Wildenberg over de huidige situatie: „Ik geef de verenigingen en de Wasse- naarse afdeling van het Rode Kruis iedere keer wanneer ze weer een container oud-papier hebben ingeleverd een bonne tje waarop het aantal ingele verde kilo's staat. Dat kunnen ze dan bij de gemeente inleve ren. Daar krijgen ze dan 6 cent de kilo. En daar houdt het verhaal op". Een van de grote toeleveraars van oud-papier is Gerard Albers van de Wasse- naarse carnavalsvereniging De Deylknotsen. „Die 6 cent is wel een heel laag bedrag als je rekent hoeveel benzine je ver rijdt om die vele pakjes kran ten op te halen die samen die paar honderd kilo per week maken. We zouden best beter beloond kunnen worden door de gemeente voor onze inspan ningen. Nu betaalt de gemeen te 280 gulden per ton bij de Gevulei aangeleverd huishoud afval. Iedere kilo minder afval gebracht naar de Gevulei spaart de gemeente dus 28 cent. Voor de door ons opge haalde kilo kranten betaalt de gemeente 6 cent; een winst voor de gemeentekas van 22 cent. De gemeente kan dus de beloning om kranten te blijven ophalen best verhogen tot een dubbeltje. Dan nog wint de ge meente 18 cent. Hoe meer ki lo's kranten er gescheiden worden opgehaald hoe beter dat is voor de gemeentefinan- ciën en uiteindelijk voor de hoogte van de reinigingshef- Marianne Hensel en Leni Venne voor een kast die ook te koop is in galerie Zone. IEUWE LEIDSE GALERIE-WINKEL IDEN ,Het bijzondere deze galerie is dat mensen reet contact kunnen hebben t de makers van de objec- 1. Mensen kunnen daardoor voorbeeld ook in overleg s laten maken door een van 8, omdat we allemaal een hnische en beeldende ach- grond hebben". Dat zeggen irianne Hensel en Leni nne. Ze zijn beiden kera- ste en te vinden in een galerie-winkeltje in de Nieuwstraat met de un Zone. winkel verkoopt allerhan- objecten van toegepaste inst, variërend van meube- tot koffertjes, van sieraden handgedraaide potten. De heerder van deze winkel nex galerie is de „Vereni- ig Zone voor Toegepaste inst" en het volledige leden- rtand bestaat uit drie kera- istes, vier meubelmakers, edelsmid en een ontwer- van kunstzinnige geluids- en. pandje waarin Zone is ge- Stlgd, is een voormalig ronhuis dat vorig jaar door gemeente Leiden werd ge- noveerd. De negen kunste- »rs willen er permanent n eigen werk exposeren en koop aanbieden. Daarnaast Men zij de wanden van de 'erieruimte beschikbaar stel- voor tijdelijke exposities beeldend kunstenaars die it tot de Zone-groep beho- De keramistes zijn geen vreemden in deze buurt. Tot voor' kort was schuin tegen over de nieuwe zaak een pot tenbakkerij gevestigd waar de drie elkaar regelmatig tegen kwamen. Toen Anne Petersen, eigenares van deze potterij be sloot te verhuizen, vroeg zij aan keramiste Corine de Groot of zij de zaak voort wilde zet ten. Deze zag hier in haar een tje echter geen kans toe, maar omdat er veel belangstelling voor het bedrijfje was, over legde zij met haar collega's Marianne Hensel en Leni Venne over de oprichting van een eigen atelier in dezelfde buurt. Het oog viel op het pand aan de Nieuwstraat. Toen bleek dat de gemeente wel brood in het plan zag om daar een zaakje te vestigen, was de basis voor Zone gelegd. Bij de Starterswinkel, die be ginnende ondernemers bege leidt, ontmoetten de drie een viertal meubelmakers dat ook belangstelling bleek te hebben voor een dergelijk project. Na intensief overleg werd beslo ten om een vereniging op te richten, die de galerieruimte van de gemeente huurt. De vereniging biedt de ruimte aan haar leden aan om er eigen werk in tentoon te stellen. Bo vendien is achter de expositie ruimte het keramiek-atelier ingericht. Er waren geen grote investeringen vereist omdat de gemeente het pand al had op geknapt. Er was evenmin sub sidie nodig om alles van de grond te krijgen. Bevredigend Zone is nu een maand geopend en volgens Marianne Hensel en Leni Venne is. de belang stelling zeer bevredigend. Er komen veel mensen de zaak binnen en er is ook al veel verkocht. Marianne Hensel: „Er komen hier zeer verschil lende mensen. Jong en oud en met uiteenlopende belangstel ling. Sommige mensen kijken alleen naar de meubels, ande ren alleen naar de keramiek, maar er komen ook mensen die al het tentoongestelde heel aandachtig bekijken. De reac ties zijn enthousiast. Mensen zeggen dat ze dit nog nooit hebben gezien in Leiden". Lenni Venne: „Wij verkopen vrijwel uitsluitend unieke pro- dukten. Van sommige meube len kan wel wat bijbesteld worden, maar alleen in heel kleine series. Er wordt niets in grote oplage geproduceerd. Dat kan niet als een man dat allemaal alleen moet ontwer pen en maken. Maar je kan als klant wtel zeggen: ik wil dat model luidspreker in die en die houtsoort hebben. Dat is natuurlijk aantrekkelijk voor zo'n klant. Dat geeft voor ons weer hele leuke opdrachten. Meestal koop je dingen in een winkel waarvan je bij god niet weet wie dat gemaakt heeft. Als je hier komt, krijg je veel meer te horen over de manier waarop het tot stand is geko men omdat de makers in de winkel zelf aanwezig zijn. En voor ons zelf is het ook be langrijk om reacties van de klanten te horen". Grensoverschrijdend Zone legt zich toe op toegepas te kunst, maar is beslist niet afkerig van autonome kunst. „We willen ons zeker niet af zetten tegen autonome kunst", zegt Leni Venne. „De grens tussen toegepaste kunst en au tonome kunst wordt hier ook heel duidelijk overschreden. Wij spelen daarmee. De naam, Zone, heeft ook die betekenis van het gebied tussen toege paste kunst en autonome kunst. Zowel functie en uit voering als de idee erachter tellen bij onze objecten mee". „We willen ons niet in een hoek laten drukken van toege paste kunst of autonome kunst. Wij maken gewoon din gen en we willen dat mensen dat zien en het kopen. We richten ons ook niet op een be paalde groep. We creëren ons eigen publiek. De leden be mannen de galerie om beur ten, zodat iedere dag iemand anders in de zaak aanwezig is. Klanten kunnen op een roos ter zien op welke dagen welke kunstenaars zelf in de zaak zijn, zodat het contact tussen publiek en schepper altijd op timaal kan zijn". ONNO SCHILSTRA fing. Het door ons zo gespaar de bedrag wordt ook nog eens zeer nuttig besteed. Het geld komt ten goede aan onze jaar lijkse uitgaansdag voor bejaar den en verschillende Wasse- naarse verenigingen die dan net ietsje extra kunnen doen". Somber De secretaris van de vereni ging van groothandelaren in papierafvallen rekent niet in kilo's maar in tonnen. „De overheid en het milieu is er al les aan gelegen dat de te ver branden of op andere wijze te vernietigen afvalstroom zo klein mogelijk is. Algemeen is het besef doorgedrongen dat hergebruik van onze produk- ten het beste is. Dat doet onze bedrijfstak dus ook. Voor een ton huishoudafval wil de ge meentelijke overheid wel 280 gulden betalen aan het bedrijf dat het huisvuil verwerkt of in een verbrandingsoven vernie tigt. Waarom wil de overheid niet ook een bedrag betalen aan de sector „oud-papierhan del" voor de verwerking van oud papier tot een nieuw pro- dukt? Dat zou de nu in het slop geraakte sector helpen en het fijnmazige net van papier verzamelaars in Nederland in stand houden. Wanneer de overheid ons niet ten hulp komt dan zouden kleine en zwakke bedrijven wel eens het loodje kunnen gaan leggen. Het gevolg zal zijn dat dan noodgedwongen veel oud pa pier met het huisvuil in de De papierverwerkende industrie wordt met een enorme stroom oud papier geconfronteerd waar door de prijs daarvan tot nul is gereduceerd. FOTO: SP vuilverbrandingsoven komt. En komen we over een paar jaar tot het besef dat dat niet meer mag en alle papier, al dan niet op wettelijke basis, gescheiden van het overige huisvuil moet worden ingeza meld en dan moet er voor veel geld weer een fijnmazig inza- melingsnet worden opge bouwd. Voor dit probleem zit ten we in de komende weken rond de tafel op de diverse mi nisteries om daarvoor een op lossing te zoeken", aldus Aal bers. In Nederland werd jaar lijks 1,6 tot 1,8 miljoen ton oud-papier door verenigingen ingezameld. Voor 1991 ziet het er somber uit voor het milieu en de kas van die talloze vere nigingen met 0 cent voor een kilo oud-papier. FRANS MICKLINGHOFF ALPHEN AAN DEN RÏJN Vijf kinderen mogen in Alphen worden opgevangen door dagplee- gouders. Het rijk heeft hiervoor geld beschikbaar gesteld. „Toch lopen de aanmeldingen voor het pleegoudersschap in Al phen nog niet snel bin nen", vertelt Trix Plooy, medewerkster van de Centrale voor Pleegzorg in Zuid Holland en Zee land spijtig. Het gaat om kinderen in de leeftijd van vijf tot en met twaalf jaar die, in verband met opvoedingsproblemen een aantal uren per dag elders moeten worden opgevangen. Tot nu gebeurde de opvang in speciaal daarvoor bestemde centra. In Alphen is dat in het Boddaertcentrum. Gebleken is dat een opvangcentrum niet altijd een even goede oplossing is, omdat sommige kinderen slecht functioneren in een groep. Dagpleegzorg is dan een beter alternatief. Dit was al eerder ontdekt in landen als Engelarfd en Duits land waar de dagpleegzorg in middels helemaal is ingebur gerd. In Nederland werd voor het eerst in Deventer gespro ken over de mogelijkheid van .dagpleegzorg waarna de diver se dagcentra in ons land het idee oppakten en uitwerkten. Om de dagpleegzorg goed op te zetten is men in Alphen en ook in Gouda overgegaan tot samenwerking met de Centra le voor Pleegzorg Zuid-Hol land/ Zeeland. Via de Centrale wordt voor lichting gegeven over het plee gouderschap. Pleegouders mo gen niet jonger zijn dan 25 jaar en moeten in de buurt van de kinderen wonen. „De kinde ren moeten namelijk gehaald en gebracht worden", legt Plooy uit. Daarnaast moeten de dagpleegouders bereid zijn zich te houden aan het behan delingsplan zoals het dagcen trum voor het kind heeft op gesteld. Ook moeten de pleeg ouders open staan en willen samenwerken met de ouders van hun pleegkind. Voor de dagpleegouders staat daar te genover een goede voorberei ding, een kostenvergoeding, begeleiding en ondersteuning. De voorbereiding en begelei ding is geheel in handen van de dagcentra. Zij beslissen welk kind voor dagpleegzorg in aanmerking komt en bij welke ouders. In Alphen, waar in principe opvang voor vijf pleegkinde ren wordt gevraagd, hebben tot nog toe een paar pleegou ders zich gemeld. „Dat is heel jammer", vindt Plooy. „De kinderen hebben de opvang hard nodig". Zij hoopt dan ook dat er meer aanmeldingen binnen komen voor dit experi ment. Aan de dagopvang is ook een wetenschappelijk on derzoek gekoppeld. Na drie jaar wordt de eindbalans opge maakt. Kunstwerk moet sfeer verhogen LISSE De plaatsing van een kunstwerk op het Vierkant in Lisse vormt de afsluiting van de reno vatie en herinrichting van het oude centrum van het dorp. Twee «kunstenaars hebben de opdracht ge kregen ontwerpen te ma ken. Wethouder J. Meulemans zei gisteravond tijdens de verga dering van de commissie open bare werken dat het kunst werk ertoe moet bijdragen dat de sfeer in het centrum wordt verhoogd. „Het mag niet zo zijn dat zo'n kunstwerk aller lei mogelijkheden om activi teiten te ontplooien in de weg staat. Bovendien is het zo dat als de beide kunstenaars er binnen onze richtlijnen niet in slagen om tot een ontwerp te komen, we vrij zijn om andere mogelijkheden en kunstenaars te polsen", aldus Meulemans. Zij merkte daarbij wel op dat het erg moeilijk is om het ie dereen naar de zin te maken. „Het zou wel verschrikkelijk toevallig zijn als je iets zou kunnen brengen waarvan ie dereen zegt dat het resultaat fantastisch is". (ADVERTENTIE) Het nieuwe vakantie-gemak van de girorekening: Voor de enthousiaste wintersporters heeft de Postbank nu de SKI PLUS verzekering. Daar mee bent u een heel jaar verzekerd tijdens al uw buitenlandse wintersportvakanties. Maar ook als u vast een voor skibaan in Nederland. En omdat alleen de wintersportvakanties verzekerd worden, is de premie extra voordelig. Bovendien kunt u deze verzekering op elk gewenst moment sluiten. Bel voor de folder 'Reisverzekering' 06-0400. proefje neemt op een kunst- POSTBANK U kunt steeds meer met uw girorekening.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13