Marislaan ontzien in stationsplannen „Gondel met strijkje voor Meta STAD OMGEVING/KUNST/RTV Noordwijkerhout twijfelt nog over doorgaan carnaval Carnaval voor ouderen Persoonlijk cadeau I EeidóeSoutattt Wethouder juicht epast over sociale ernieuwing Dekamarkt kan niet meer op de kleintjes letten WOENSDAG 23 JANUARI 1991 PAGINA 11 idenaar gewond vechtpartij iEN Een 26-jarige lenaar is vannacht na vechtpartij met spoed een slagaderlijke bloe naar het AZL overge- ït. De man had rond uur in de studentenver- ig Catena aan de Kolf- erssteeg een woorden- eling met een 23-jarige enaar. Dat ging over het •n van een bierglas. Het Öging met elkaar op de t. Tijdens de schermutse- ;n sloeg de 26-jarige met pols tegen een bierglas. BESLUIT VALT VOOR HET WEEKEINDE NOORDWIJKERHOUT De carnavalsvereniging De Kaninefaaten in Noordwijkerhout neemt voor het weekeinde een besluit over het al dan niet laten doorgaan van carnavalsactiviteieten in het dorp. De beslissing zal mede afhangen van het standpunt van het college van burgemeester en wet houders en van de overige verenigingen in de streek. Dat verklaart pr-man van car navalsvereniging De Kanine faaten, Vic van Denzen. De viering van carnaval in Ne derland is als gevolg van de Golfoorlog overal op losse schroeven komen te staan. In Limburg hebben enkele vere nigingen al besloten in elk ge val de optocht niet door te la ten gaan. Volgens Van Denzen wordt er binnen de Noordwijkerhoutse carnavalsvereniging volop ge praat over mogelijk afgelasten van activiteiten. „Op dit mo- memt zien we echter nog on voldoende redenen de zaak af te blazen. Vandaag vergaderen burgemeester en wethouders over dit onderwerp en heeft overleg tussen hen en het car- navalsbestuur plaats. Mogelijk dat vandaag al een definitief besluit wordt genomen". Van Denzen verwacht dat als er onderdelen uit het pro gramma worden geschrapt, dit voornamelijk de buitenactivi teiten optocht en dergelijke zullen betreffen. „We over leggen ook nauw met carna valsverenigingen in de directe omgeving om activiteiten op elkaar af te stemmen. Zater dagavond komen in elk geval de besturen van alle vereni gingen in de Bollenstreek bij elkaar", aldus Van Denzen. Bij de Alphense carnavalsver eniging De Cascarvieten gaat het programma vooralsnog door. „We bekijken wel hoe de algemene tendens in Neder land zal zijn", vertelt secretaris H. Kuntzel. De Cascarvieten heeft alleen binnenactivitei- ten. Straatfeesten kende de vereniging al enkele jaren niet meer. Ook de activiteiten in Leiden spelen zich vooname- lijk binnen af. Vertegenwoor digers van de verenigingen De Hutspotten en De Spoorbum- pers waren vanmorgen niet bereikbaar. Vaartuigen weggehaald bij gemeentelijk groen LEIDEN Boten en surf planken die op de gemeentelij ke groenstroken langs het wa ter liggen, worden voortaan verwijderd. Na twee waar schuwingen, wordt het vaar tuig weggesleept. De eigenaar kan tegen betaling van de kos ten het eigendom terugkrijgen. Het Leidse college is met die strengere naleving van het verbod in de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) gis termiddag akkoord gegaan. De directie groen wordt regel matig geconfronteerd met op het gras geparkeerde boten of surfplanken. Volgens ambte naar M. Snouck Hurgronje be treft het meer dan honderd gevallen. Vooral in de Ste venshof, Leiden Zuid-West en langs de singels is het schering en inslag. Het beheer van de groenstroken wordt door de vaartuigen bemoeilijkt. Gras- maaien is moeilijk en het gras gaat dood, omdat er bootjes op liggen. Met lelijke plekken als resultaat. Het probleem wordt wijksge- wijs aangepakt. Vanaf maart wordt in de gemeentelijke ad vertentie een waarschuwing geplaatst voor een bepaalde wijk. Booteigenaars krijgen acht dagen de tijd om hun vaartuig weg te halen. Ge beurt dat niet, dan wordt de eigenaar opgespoord en krijgt hij of zij een brief thuis van de gemeente. In die brief wordt opnieuw gewaarschuwd. Na weer een periode van acht da gen wordt het obstakel verwij derd. En wat gebeurt er met boten waarvan de eigenaar niet valt te achterhalen? „Aan die boten wordt een brief ge hecht met dezelfde waarschu wing", vertelt Snouck Hur gronje. De directie groen con troleert de groenstroken in sa menwerking met de wijk dienst van de politie. Het is de bedoeling dat de groenstroken ook na deze actie van boten verstoken blijven. BEWONERS: „NIETS ANDERS VERWACHT" LEIDEN Carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten houdt zaterdag 2 februari een carnavalsfeest voor ouderen in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare. Het feest dat om 13.30 uur begint is bedoeld voor iedereen die ouder dan 55 jaar is en wordt opgeluisterd door Prins Antonius II en prinses Tineke. Tijdens het festijn zijn er optredens van onder anderen George Julien en Patrick de Ridder. Huiskapel De Dorstvlegels zorgt voor muzi kale begeleiding. Toegang/3,-. Meer inlichtingen via 071-173225 of 071-224610. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl: Adres: Postcode/plaats: I j Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig noar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Hoog IM I imiiiiiiiMmmmnH EIDEN Het Leidse N, uilege van B en W wil jle Marislaan ontzien bij 1 e verdere ontwikkeling an de Stationsplannen, listermiddag werd una- iem gekozen voor een lternatieve verkeersva- Jant, ook wel de U- ochtvariant genoemd. 4 angs de spoorlijn wordt Jjen nieuwe weg aange- legd. De kantoren, die og moeten worden ge- louwd, schuiven iets op ichting de Schipholweg. /oor de kantoren komt en ventweg, parkeer- uimte moet onder de ebouwen worden ge- y onden. Verkeer van de Plesmanlaan at de stad in wil, slaat direct a de tunnel linksaf. Langs e spoorlijn, achter de nog te ouwen kantoren, rijdt het 'eer terug richting het ;ation. Via het kruispunt chuttersveldweg en Rijns- urgerweg komt het verkeer it bij Molen De Valk. Auto- ïobilisten die de stad verla- n, slaan na de Schutters- ildweg rechtsaf de nieuwe eg in. Zo komen ze weer uit i de Schipholweg bij het be- n van de tunnel, root voordeel van deze va- lant is dat de Marislaan een ustige doodlopende weg ilijft. De bewoners werden al eruime tijd geteisterd door nachtmerries over 8000 auto's die per dag aan hun huizen voorbijtrokken. Ze protes teerden hevig bij het bekend worden van de Marislaan- plannen. Tijdens een in spraakavond werd min of meer de variant geboren waarvoor het college nu ge kozen heeft. Ambtenaren hebben de variant verbeterd, stoplichtijden nagerekend en kwamen tot de conclusie dat deze variant een goed alter natief is. De wachttijden voor de stoplichten bij de Rijns- burgerweg worden bijvoor beeld korter. Ook het weg brengen en halen van men sen naar en van het station wordt gemakkelijker. In plaats van de schuin aflopen de spoordijk komt een dam- wand. Zo wordt zoveel moge lijk grond gespaard voor de weg, kantoren en parkeer ruimte. Een ontwerpteam werkt de variant nog verder uit. Toetst haar op sociale veiligheid en dergelijke. Ruilen De nieuwe variant kost'geen miljoenen guldens extra. Er zijn wat besparingen, zoals bijvoorbeeld een stoplicht minder. En wat extra uitga ven. Het maakt niet zo gek veel uit, aldus Van Rij. Er rest echter nog een pro bleem. De grond waarop de nieuwe weg moet worden aangelegd is niet van de ge- (ruimtelijke ordening) ver wacht echter dat de NS geen kink in de kabel zullen ver oorzaken. Mocht dat wel het geval zijn, dan kan de Maris laan nog altijd de oplossing bieden. „Maar we denken dat dit een betere oplossing is", zo gaf Van Rij aan. Er wordt geen extra in spraakronde gehouden voor deze variant. Binnenkort wordt het bestemmingsplan Schuttersveld in de inspraak gebracht. Daarin wordt deze variant opgenomen. De raad wordt 5 februari voor het eerst om een uitspraak ge vraagd over de tunnel. Ook wil het college dat de raad nu een krediet beschikbaar stelt, voor de plannen is in totaal vijftien miljoen gulden uitge trokken. Dat besluit is nodig om subsidie aan te vragen. Want de hele ontwikkeling van het stationsgebied staat óf valt bij „Den Haag", merkte Van Rij op. Arrogant Auke de Vries, woordvoer der van de Bewonersorgani satie Maredijkbuurt, had niets anders verwacht. „Mis schien een beetje arrogant, maar het college heeft inge zien dat ons juridisch betoog in onze inspraakreactie door slaggevend is. De verkeersaf wikkeling via de Marislaan kon zo niet worden gereali seerd". Hij vertelt dat de be meente, maar van de NS. De *woners vrij zeker waren van gemeente probeert die te rui- hun analyse en dat het alleen len. Wethouder T. van Rij maar een kwestie van wach ten was, voordat het college ook zover was. Volgens de bewoners was er geen sprake van een reconstructie, maar van de aanleg een nieuwe weg. En daarvoor zou de ge meente geen toestemming krijgen van het Rijk. Iets wat Van Rij overigens tegen sprak. „Er moeten meer ver gunningen voor worden aan gevraagd, meer ontheffingen, het wordt wat moeilijker, maar het kan wel". De Vries is blij dat de Mare- dijkbewoners niet tot aan de Raad van State toe hoeven procederen, dat bestempelde hij als „een heilloze weg". De spreekwoordelijke vreugde vuren blijven voorlopig uit. Toen vorige week de plan nen voor deze variant uitlek ten, hieven de bewoners al het glas, laat de woordvoer der weten. In het voorjaar, als een kunstwerk op de Ma rislaan wordt geplaatst, wordt opnieuw iets georgani seerd. De bewonersorganisatie wil nog overleggen met de ge meente over de verdere in richting van het Schutters veld. Dat moet nu maar eens goed en in totaliteit worden aangepakt. „De gemeente moet niet meer ad hoe beslis singen nemen voor elke vier kante meter. Door zo het Schuttersveld vol te plem pen, heeft de gemeente zich zelf de mogelijkheid voor een goede verkeersafwikkeling voor het station ontnomen. Ik hoop dat ze hun les heb ben geleerd", aldus De Vries. IDEN KRIJGT 3,4 MILJOEN EXTRA Zoutzuur op kunstwerk in Oegstgeest OEGSTGEEST Een stalen kunstwerk in de wijk Haaswijk in Oegstgeest is gistermiddag licht beschadigd nadat onbekenden er zoutzuur over hebben gesprenkeld. Een wandelaar consta teerde om half zes dat rook van het kunstwerk afsloeg en dat naast het werk een lege fles zoutzuur lag. De politie heeft de zaak onderzocht. De schade valt mee. JACK SPIJKERMAN VERVULT WENS VAN LEIDSE #7 LEIDEN Uit alle rich tingen kwamen gistermid dag even voor een uur au to's aangescheurd en voet gangers toegerend. Oor zaak van de kortstondige verkeersopstopping op de Trekvaartbrug vormde de rechtstreekse uitzending van VARA's „Steen en Been Show". Daarin liet Jack Spijkerman de wens van de Leidse studente Meta in vervulling gaan. In een spontane bui had Meta haar vriendinnen Mieke en Margreet toevertrouwd dat zij het Venetiaanse „straatbeeld" wel eens in Leiden zou willen zien. Zingende gondeliers die hun rondgang door de grach ten maken en schuitjes met daarop een strijkkwartetje. Vanuit haar woning aan de Rijnsburgersingel kijkt Meta uit over de Haarlemmer Trek vaart. Aan de buitenzijde doet het pand met wat fantasie wel iets Italiaans. Een gelijkenis die Meta niet was ontgaan. „Ik zag dat wel zitten. Evenals in Venetië gondels door de grachten met zingende gonde liers". Een geknipte wens voor Jack Spijkerman, want hoe vreem der, hoe beter. Het plan om de cabaretier en VAR A-presenta tor in te schakelen hadden Mieke en Margreet gauw ge smeed. Afgelopen zondag kre gen zij een telefoontje van Spijkerman met de medede ling dat alles geregeld was. Er deed zich echter één probleem voor: Meta is doorgaans op het tijdstip van de uitzending niet thuis. „We hebben haar dus heel nieuwsgierig gemaakt door te zeggen dat er iets met de televisie aan de hand was". „Ik had al in de gids gekeken wat er op televisie zou ko men", geeft Meta aan dat zij toch wel iets vermoedde. Maar het belletje van Jack Spijker man kwam toch als een volsla gen verrassing. Na haar eerste enthousiaste reactie moest de Leidse studente echter nog wel tien minuten op haar surprise wachten. De gondel met „strijkje" dat Meta in haar ge dachten koesterde, had nogal wat moeite om de hindernis „Trekvaartbrug" goed te ne men. Diverse malen moest de grote duwboot steken om de bocht vlak voor de brug zon- Een platte dekschuit fungeerde gisteren als gondel waarop twee violistes een stukje Mo zart ten gehore brachten. FOTO: WIM VAN NOORT der kleerscheuren te passeren. Maar eenmaal in het zicht van Meta klonk het enthousiast door de radio „leuk zeg, ze zijn er". De spontane serenade door de inmiddels verkleumde violistes kon een aanvang ne men. De twee dames werden vergezeld door een geluidsman die ervoor zorgde dat de tonen in de ether kwamen. Voor Jack Spijkerman een op luchting. Hij voorzag al dat de nieuwsuitzending van één uur zijn programma zou doorkrui sen. In de tussentijd vroeg hij zich als niet-Leidenaar maar af of de Haarlemmer Trek vaart het water is waar Prins Willem Alexander aan woont. Na een tiental minuten ver dween de boot weer uit het zicht van Meta's woning haar vrienden hadden het pand met een pijl aangegeven waarop de rust aan de Rijnsburgersingel weer snel terugkeerde. Zo snel als het verkeer voor een chaos zorg de, zo snel was het kruispunt weer ontruimd. LEIDEN De Deka- markt aan de Oude Singel 246 sluit op 26 januari voorgoed de deuren. De supermarkt kan het niet langer bolwerken tegen de concurrentie en door het gebrek aan voldoende parkeerplaatsen. Voor het personeel is ander werk gevonden. Er vallen geen gedwongen ontslagen. De Dekamarkt is sinds twee jaar aan de Oude Singel geves tigd in het pand waar voor heen bouwmaterialenhandel Gamma zat. Na het vertrek van Gamma stond het gebouw lange tijd leeg, waarna de grootgrutter er wel brood in zag. De klanten kwamen wel, maar niet in voldoende mate. Reden voor de concernleiding in Velsen-Noord om de winkel aan de Oude Singel te verlaten en de activiteiten in Leiden volledig te concentreren aan het Levendaal. Daar is een Dekamarkt gevestigd in het onlangs gerenoveerde onder komen van de vroegere Codi- supermarkt. De directie van Dekamarkt huurde het pand aan de Oude Singel zo'n twee jaar geleden toen nog niet bekend was dat even later alle Codi-super- markten zouden worden over genomen. Toen dat toch ge beurde bleek de Dekamarkt met de winkelruimte aan de Oude Singel een slechte keus te hebben gedaan. „Bedrijfse conomisch is er niks meer van te maken. Maar dat we hier vertrekken, wil niet zeggen dat we nooit meer aan deze kant van het centrum terugke ren. De situatie nu is niet houdbaar, maar dat kan in.de toekomst anders zijn", ver klaart districtsmanager P. Rood. Parkeren Het gebrek aan voldoende par keerruimte in de buurt en de concurrentie van Albert Heijn aan het Ir. Driessenplein en Digros aan de Langegracht be tekenden de nekslag. „Wij spreken liever niet van con currenten maar van collega's", houdt Rood de moed erin, maar de resultaten van de groeiende collegialiteit zijn on miskenbaar. Assistent-bedrijfsleider A. van Staveren van de Leidse vesti ging zegt de oorzaak van de noodgedwongen sluiting voor al te zien in de parkeerproble men. „Er is op het Ir. Driess- senplein wel een parkeergara ge, maar de mensen stappen dan vanuit hun auto meteen Albert Heijn binnen. Die lopen niet eerst honderd meter om naar de Dekamarkt te ko men". Meer commentaar kan hij niet kwijt „omdat het in de winkel nu behoorlijk druk is". De tien personeelsleden in volledige dienst worden bin nen de Dekamarkt-keten aan ander werk geholpen. Enkelen gaan naar de vestiging aan het Levendaal, anderen worden aan het werk gezet in vooral de regio Haarlem. „Dat is alle maal gebeurd in overleg met de mensen zelf. Er zijn geen problemen", aldus Rood. De Dekamarkt aan de Oude Singel sluit 26 januari om 17.00 uur de deuren. Een tapijtenhal heeft al interesse getoond om het pand te betrekken. IDEN Wethouder H. la Mar vindt dat er bij gemeente „gepast ge- :ht" mag worden over aangeboorde gelden in kader van de sociale nieuwing (SV). In to- 1 3,4 miljoen gulden dit jaar extra worden iteed aan de projecten activiteiten die samen rden omschreven als uw beleid. „Ik merk t er enig geloof komt in sociale vernieuwing na negatieve klank die I bij aanvang had", al- i de Groen Linkse wet- uder. rien met zijn collega's H. i Dongen, P. Bordewijk en ele betrokken ambtenaren irmeerde hij gisteravond ens een commissievergade- e de Leidse raadsleden over F het geld wordt verdeeld, gaat er twee ton naar de Kgroepen in de drie achter- adswijken (Noord, Slaagh- |c en Pancras-Oost en om- drie ton naar het kghwijk-project, meer dan r ton naar de banenpool en maar liefst acht ton naar een opleidingsproject in de metaal. Over een twintigtal andere ac tiviteiten die de gemeente in het kader van de SV wil uit voeren, wordt de rest van het geld verdeeld. Vrijwel alle fracties konden zich vinden in de voorstellen, maar klaagden over de infor matie die vantevoren hierover was verschaft. Deze stukken bleken zelfs voor de lokale po litici te taai: „Het'brengt meer duisternis", vond de VVD-er P. Vonk. Van de kant van de PvdA-raadlsid H. Koek klonk het; „Je ziet soms door de bo men het bos niet meer". E. Co- remans van D66 stelde zelfs voor om in het vervolg vooraf aan de vergaderingen een in formatieve bijeenkomst te houden om de ambtelijke taal en tabellen in Nederlands om te zetten. Van Dongen liet weten dat een goed idee te vinden. Ook De la Mar gaf toe dat het soms moeilijk was om iets te vinden tussen de stukken. Maar hij vond dat de aandacht meer ge richt moest zijn op het positie ve nieuws, namelijk dat er 3,4 miljoen aan nieuw beleid kan worden uitgegeven. Daar zou anders geen geld voor zijn ge weest. ewond na botsing met betonnen paal IDEN Een 16-jarige Leidenaar is gistermiddag na een bot- met een betonnen paaltje met een gebroken been naar het gebracht. De jongen reed met zijn bromfiets op fietspad van de Zalmforel. Ter hoogte van de Rivierforel 1 hij te dicht langs de betonnen paaltjes die midden in het spad staan. Hij klapte met zijn rechterbeen tegen een paaltje kwam ten val. wond na aanrijding door laaghangende zon GSTGEEST Een 48-jarige Oegstgeestenaar en een 45-jari- ^oorburger zijn gistermiddag gewond geraakt bij een aanrij- in Oegstgeest. De Voorburger verliet met zijn auto het Ma- aan de Haarlemmerstraatweg en zag de Oegstgeeste- r, die met zijn brommer langsreed over het hoofd. Beide be- liepen door de klap verwondingen op. De automobil- verklaarde verblind te zijn geweest door de laaghangende De Dekamarkt aan de Oude Singel kan het niet meer bolwerken tegen de concurrentie. VESTIGING OUDE SINGEL OP 26 JANUARI DICHT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11