IcidócSomcMit^r baanvak Leiden-Woerden s in 1998 dubbelsporig Komst krakers vertraagt plan Yrouwenkerkplein ALLER LEKDS) CcidócSomoiit nelle aanhouding van verdachte na schietpartij STAD OMGEVING/KUNST/RTV/SPORT Een cadeau van formaat DINSDAG 22 JANUAftI 1991 PAGINA irijding op Noordeindeplein CN Een 65-jarige man uit Leiden is gistermorgen jen automobilist geschept op het Noordeindeplein en oofd- en knieletsel overgebracht naar het Academisch ohuis. De man was bezig met het oversteken van een toen een 23-jarige stadgenoot met onverminderde snel- jwam aanrijden vanuit het centrum. Het slachtoffer op de motorkap geslingeid en sloeg met het hoofd te lt wegdek. renshofdreef wordt afgesloten Een gedeelte van de Stevenshofdreef wordt nochtend vanaf 7.00 uur tot 8 februari afgesloten voor irkeer. Het gaat om het stuk tussen de Anne Frankweg Dobbedreef. Gemotoriseerd verkeer wordt omgeleid iciale borden. Fietsers en bromfietsers worden via de k en de Dijkhoflaan omgeleid. De Stevenshofdreef verband met werkzaamheden aan de rio- Motorrijder onder auto LEIDEN Een on oplettende 64^jarige Leidse automobilist heeft gistermiddag rond drie uur een 30-jarige Katwijker een verve lende middag bezorgd. De man stopte op het Schuttersveld om ach teruit een parkeervak te kunnen inrijden, maar zag daarbij de Katwijkse motorrijder achter hem over het hoofd. De Katwijker kwam half onder de auto terecht en brak een been. Celstraf voor mishandeling DEN HAAG/HAZERSWOUDE Twee mannen uit Rijswijk zijn vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier jaar met aftrek. Een derde man, een 27-jarige Rijswijker, kreeg drie jaar met aftrek. De drie hebben op 11 maart 1985 een 85- jarige Hazerswoudenaar in zijn woning ernstig mishandeld. Tegen twee van hen was op dinsdag 8 januari zes jaar geëist. Dit tweetal had de mishandeling ge pleegd. De Rijswijker hoorde vier jaar eisen. Hij hield buiten in de auto de wacht. De drie mbnnen konden pas eind vorig jaar na een tip worden aangehou den. Zij waren de woning van de bejaar de binnengedrongen nadat zij in een café hadden gehoord dat de man veel geld in huis zou hebben. VAN MISHANDELING VERDACHTE LEIDEN AAR (25) AANGEHOUDEN LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is gisteren in zijn woning aan de Charlotte de Bourbonhof aangehouden op verdenking van mishandeling. De man zou een 55-jarige stadgenoot een pak slaag hebben verkocht toen deze zijn vriendin begon uit te schelden. De 55-jarige deed dat tijdens de kroegentocht van af gelopen woensdag, toen twee jolige dames hem meenamen naar hun woning maar hij voor verdere diensten moest betalen. Toen hij in de zak van zijn jas tastte bleek zijn portemonnee te zijn verdwenen. De politie kwam de man op het spoor doordat de taxichauffeur, die het slachtoffer thuisbracht, bruikbare infor matie gaf. Zakkenrollers weer actief LEIDEN Zakkenrollers zijn gisteren weer actief geweest in Leiden. Op de Hoge Rijndijk, het Stationsplein, de Haagweg en verschillende andere plaatsen werden mensen beroofd van hun portemonnee. De buit liep in een geval op tot vierhonderd gul den. Vrijwilligerscentrale helpt gehandicapten aan activiteiten LEIDEN De Leidse Vrijwilligerscentrale heeft afgelopen jaar zeventien lichamelijk gehandicapten op de een of andere manier kunnen helpen met het vinden van vrijwilligerswerk. Voor ne gen mensen werd concreet werk gevonden, drie anderen kregen de telefonische informatie waarom ze vroegen en de overblij vende vijf werden op een andere manier geholpen. De Leidse Vrijwilligerscentrale draait nu een half jaar het Project Gehan dicapten Actief met een eigen coördinator en gaat daar dit jaar mee door. Volgens Lia Dickhoff van de centrale is het doel van het project te onderzoeken welke mogelijkheden een gehandicapte heeft in het vrijwilligerswerk, om op die manier te kunnen deelnemen aan de samenleving. Elke vrijwilliger wordt persoonlijk begeleid bij het zoeken naar geschikt werk en in de beginfase worden zij ondersteund door de coördinator. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen via telefoonnummer 071-123143 van maandag tot en met vrijdag tussen negen en vier uur. WEEDE SPOOR AAN NOORDKANT TRAJECT £IDEN/REGIO De Nederlandse Spoorwegen villen in 1993 aanvan gen met het dubbelspo- maken van het baan- jak tussen Leiden en IVoerden. De tweede ipoorlijn komt noordelijk an het huidige traject te ggen. In een nota van inpak kondigt de NS jn groot aantal aanpas- ngen aan. In juni 1998 loeten de eerste treinen ibruik kunnen maken in het vernieuwde tra- ct. verdubbeling van het anvak maakt deel uit van •t plan Rail 21. Dat voorziet de (versnelde) uitbreiding in het huidige spoorwegnet Nederland. De NS streeft lar een verdubbeling van :t aantal reizigers en ook t goederenvervoer zal irk uitgebreid worden. van de knelpunten irmt het baanvak van Lei- n naar Woerden. „Met de tvoering van dit plan ver acht de NS de vervoer- aarde van deze lijn aan- •nlijk te kunnen vergroten gevolg van de hogere fre- enties, de meer doorgaan verbindingen, de hogere snelheden en de grotere be trouwbaarheid van de dienst regeling", aldus de nota van aanpak. Behoudens een ge deelte tussen het Rijn-Schie- kanaal en Hazerswoude-Rijn- dijk en op de aanlegplaatsen Alphen aan den Rijn en Bo degraven is het gehele traject nog enkelsporig. Lammenschans Het tweede spoor komt naast het huidige traject te liggen, aan de noordelijke zijde. De NS heeft daarvoor gekozen, omdat aan de zuidelijke zijde over een grote lengte een be langrijke gasleiding ligt, de bruggen en dergelijke op spoorverdubbeling aan noor delijke zijde zijn berekend en er betere aansluitmogelijkhe den zijn op bestaande sporen. Het dubbelsporige traject van 38 kilometer doorsnijdt de gemeenten Leiden, Zoeter- woude, Rijneveld, Alphen aan den Rijn, Bodegraven en Woerden. In Leiden zal het emplacement aangepast moeten worden. Het Lam menschans-viaduct wordt aan de zuidzijde verbreed. Op het station zal een zijperron worden aangelegd. Over het Rijn-Schiekanaal komt een extra enkelsporige brug te liggen. Daarnaast zullen de nodige duikers aangepast moeten worden en onder zoekt de NS op dit moment of er een nieuw station komt ten behoeve van de gemeente Rijneveld. Ook het emplace ment Alphen aan den Rijn zal ingrijpend worden gewij zigd. Voor het vernieuwde baan vak zal een maximum snel heid gelden van 160 kilome ter per uur. Volgens de NS zijn dan geen aanpassingen nodig aan wegkruisingen. Op het traject wordt niet met Euro- en Intercitytreinen ge reden. Vooralsnog denkt de NS aan Interregiotreinen (snelheden van 140 a 160 km/h) en Agglo-Regiotrei- nen (snelheden van 120 a 140 km/h). Voorbereiding Om de werkzaamheden aan het baanvak daadwerkelijk in 1993 te laten beginnen, zullen op korte termijn vele bestemmings- en streekplan nen aangepast moeten wor den. Omdat onvoldoende is rekening gehouden met een dubbelsporig baanvak zal op vele plaatsen ook grond aan gekocht worden. De Nederlandse Spoorwegen beseffen nu al dat de gestelde termijn erg krap is. Zij drin gen daaj-om aan op één over all-bestemmingsplan „Spoor verdubbeling" in elke be trokken gemeente in plaats van aanpassing van de vele verschillende bestemmings plannen. „Ook zal per ge meente nagegaan moeten worden of het wenselijk is een voorbereidingsbesluit voor het project „Spoorweg verdubbeling" te nemen", al dus de nota van aanpak. De uitbreiding heeft eveneens T gevolgen voor de infrastruc tuur ten behoeve van de wa terhuishouding. Zo zullen naast duikers sloten omge legd moeten worden. Voor geluidoverlast hoeven omwonenden van het baan vak volgens de NS niet te vrezen. „Het spoorweggeluid zal wel toenemen, maar in beperkte mate. Een verdub beling van het aantal reizi gers in Nederland betekent niet dat er twee maal zo veel treineenheden gaan rijden". De NS wijst er op dat de dub beldekkers de capaciteit van de treinen met veertig pro cent zullen vergroten. Daar naast hopen de Nederlandse Spoorwegen dat de reizigers meer gebruik gaan maken van de „daluren". Wel wordt erkend dat de ge luidsbelasting ten gevolge van de wijziging van de spoorbaan niet mag toene men. Gebeurt dat toch dan zullen bijvoorbeeld geluids- chermen geplaatst moeten worden. De winkeliers Walenkamp en Van Groeningen klaagden in november over de verpauperde panden op de Haarlemmer straat. Nu zijn deze gekraakt. spreksgroep r dementie EN Verzorgers van iterende ouderen kun- 'anaf eind februari te- bij enkele gespreksgroe- m ervaringen uit te wis- over de problemen die ze bij tegenkomen. Naarmate dementie verergert wordt steeds moeilijker om er i mee om te gaan. Over tkerheid, angsten en te- stellingen kan worden ge- t onder leiding van twee leiders, een maatschappe- werker en een wijkver- gkundige. Deelname is is en tijdstip en plaats wor- zoveel mogelijk in onder- overleg vastgesteld. De inkomsten vinden weke- plaats en duren twee uur. gespreksgroepen worden (aniseerd door een werk- waarin zitting hebben kruisvereniging, ouderen- c, de gezinsverzorging, het g en het maatschappelijk k. Inlichtingen zijn ver- jbaar via telefoonnummer 123744. Film Sneeuwwitje en de zeven dwergen is de titel van een Turkse speelfilm die Engels is ingesproken, Nederlands on dertiteld en in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt vertoond. De film is morgenmiddag om drie uur te zien. Entree drie gulden bovenop de normale toegangsprijs voor het mu- Gitaar In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 begin nen vanaf morgen cursussen Argentijnse gitaar, percussie en zang. Voor informatie: 071- 122297. Golfcrisis Oud-staatssecretaris en CDA- Tweede Kamerlid Jan van Houwelingen houdt morgen een spreekbeurt over de Golf crisis en de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Daarover spreekt ook J. Damoiseaux, tot voor kort secretaris op de Ne derlandse ambassade in Koe weit. Plaats van handeling is hotel Nieuw Minêrva aan de Boommarkt 23, aanvang om half negen. Van Houwelingen en Damoiseaux spreken tij dens een bijeenkomst van het CDA/CDJA afdeling Leiden. Vocaal In de kapelzaal van K 0 aan de Oude Vest 45 in Leiden brengen de alt/mezzo Corrie Pronk en pianist Ruud van Oldenhoven morgen een con cert met werken van Schu bert. Aanvang 20.15 uur. Voor informatie: 071-141141. Een twaalf lessen durende cursus voetreflexzonemassage begint morgen in de Leidse Volksuniversiteit K&O. In de cursus worden niet alleen massagetechnieken bijge bracht, maar wordt ook ge tracht het lichaamsbewustzijn te vergroten. Voor aanmelding of inlichtingen kan men te recht bij K&O, 071-141141. Origami Buurthuis Cornelis Joppensz begint morgen met een korte cursus sieraden maken. Dat gebeurt dan wel op z'n Japans met origami (papiervouwen). Liefhebbers kunnen van 20.00 tot 21.30 uur terecht in het buurthuis aan de Oppenheim- straat 6a. De kosten bedragen 15,75 (exlusief materiaal). In lichtingen en opgave: 132462. Gitaar Wie een gitaar heeft en er ook nog een paar akkoorden op kan spelen, kan terecht in het Leidse Volkshuis. Morgen be gint daar de wekelijkse cursus Argentijnse gitaar, zang en percussie. De cursus is voor ie dereen die graag zingt of wat meer wil doen voor zijn of haar ritme-voel. Meer inlich tingen bij Peter Banning, tel. 071-122297. LEIDEN De krakers van de panden 70a en 72 aan de Haarlemmerstraat hebben serieuze plannen voor de leegstaande win kels en bovenwoningen. „Het is niet de bedoeling dat we de panden alleen bezetten, uitwonen en dan slag leveren met de poli tie", aldus een van de kra kers. De panden zijn ei gendom van de Amster damse projectontwikke laar Immo Select en ma ken deel uit van de nieuwbouwplannen voor het Vrouwenkerkplein. Omdat de uitvoering van deze plannen op zich liet wachten, stonden de twee verpauperde panden al geruime tijd leeg. „We hebben het gekraakt om er te gaan wonen. Zeker nu het krakersbolwerk Brill wordt verbouwd, is er extra gebrek aan woonruimte", al dus een krakerswoordvoerder die schuil gaat achter het pseu doniem „Jan". Nu de politie niet heeft ingegrepen, is hij met een aantal anderen bezig het interieur op te knappen. Ook de graffiti aan de buiten zijde wordt verwijderd. De krakers leggen de schuld voor de verpaupering in eerste in stantie bij de groep jongeren die het plein als verzamel plaats gebruiken. De panden fungeren 's nachts als speelter rein. Maar de projectontwik kelaars, die door Jan steevast als „snelle jongens", worden betiteld, zijn volgens hem de hoofdschuldigen. Huiswerk Na een rondleiding geeft hij uitleg over zijn plannen. Aan het gedeelte boven het pand op nummer 72 valt weinig meer te doen. Dat is door de pleinjeugd uitgewoond", aldus Jan. Hij wijst op brandgaten, resten van uitwerpselen, ge broken ruiten, flessen drank en afgebrokkeld piaster. Al leen de bovenwoning van nummer 70a kan worden op geknapt en daar wordt al hard aan gewerkt. „We hebben ons krakershuiswerk goed gedaan. We zijn bij het kadaster in Den Haag geweest en hebben enkele telefoontjes gepleegd. Voorlopig herstellen we alleen de woonfuctie. Als blijkt dat we hier langer dan een jaar kunnen blijven, gaan we hier zeer vakkundig verherbou- wen", grapt Jan. De twee win kels op de begane grond zijn volgens hem uitstekend ge schikt voor een kantoor en een atelier: „Net als Stelling", doelt Jan op de galerie die ooit op de Lange Mare in een kraakpand begon. De vijf krakers die er nu zit ten, zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag in de panden getrokken. Volgens politie woordvoerder D. Graveland was er voor de politie formeel geen reden tot optreden tegen de krakers. De panden waren niet in gebruik, de krakers za ten er bij tussenkomst op zon dag al meer dan 24 uur in en er waren geen vernielingen gepleegd. Ook het feit dat de huizen al langer dan negen maanden leeg staan en er voorlopig geen duidelijke be stemming voor is, betekent dat de politie niet zal ingrijpen. Graveland ziet voor de eige naar maar twee oplossingen: het met de krakers op een ak koordje gooien of een civiele procedure starten die tot uit zetting moet leiden. Brandgevaar De leegstand en daarmee de verpaupering van de twee panden leidde eerder tot er gernis van een aantal aangren zende winkeliers. „Buurman nen" J. van Groeningen en H. Walenkamp lieten eerder in deze krant weten dat ze de verpaupering van de panden een schande vonden. Vooral Van Groeningen toonde zich bevreesd door brandgevaar omdat een groep jongeren die zich regelmatig op het Vrou wenkerkplein ophoudt, de panden als nachtelijke verza melplaats gebruikten. De groenteman betwijfelt of er nu minder gevaar is nu er kra kers zitten. De winkelpanden aan de Haarlemmertraat staan leeg omdat Immo Select en ge meente op diverse punten met betrekking tot de nieuwbouw op het Vrouwenkerkplein het nog niet eens konden worden. Eerst was er het strijdpunt van de erfpacht, daarna het wel of niet uitkopen en slopen van de winkel van groenteman Van Groeningen. Nu heerst volgens L. Meijer van de gemeentelijke afdeling stadsbeheer nog onenigheid over de relatie tussen het aan tal winkels ten opzichte van het aantal bovenhuizen dat Immo moet bouwen op het plein. De gemeente wil meer huizen en de ontwikkelaar meer winkels. „Voor de panden ligt een res tauratieplan van Immo klaar. De start daarvan hangt echter samen met het -hele plan voor het plein. Het streven van de gemeente is in ieder geval om er zo snel mogelijk mee te be ginnen", aldus Meijer die be gin februari weer met de ont wikkelaar om de tafel gaat zit ten. Probleem Op het kantoor van Immo se lect blijkt dat directeur J. Breure op vakantie is. De Leidse architect J. Vollmer die betrokken is bij de plannen, denkt dat er een probleem is ontstaan nu er krakers zijn: „We zouden over twee weken met de gemeente over een al ternatief spreken en ik had de indruk dat er daarmee een op lossing was. Ik denk dat de op drachtgever (Immo Select) al lerminst tevreden over de hui dige situatie zal zijn", aldus Vollmer die verzekerde dat de krakers van de ontwikkelaar in ieder geval „fysiek" niets te vrezen hebben. ACHTOFFER BUITEN LEVENSGEVAAR DEN De Leidse po- heeft de dader van schietpartij op de k Volmolengracht gis- en bijzonder snel aan- louden. Binnen een artier nadat de schoten ;n waardoor een 34-ja- Leidenaar ernstig i verwond, werd in mgeving van de Gere cht een 31-jarige man gehouden. De Leide- r was nog in het bezit het pistool waarmee schoten waren gelost, heeft gisteren ook toe leven dat hij heeft ge- oten. Het slachtoffer met schotwonden in bovenlichaam naar Academisch Zieken- Leiden is overge- ht verkeert niet in le- jevaar. Zijn toestand vanochtend stabiel. [schoten vielen rond vijf half elf gistermorgen café De Beurs, op de van Volmolengracht en Singel. Het 34-jarige Stoffer zakte, door ver- dene kogels getroffen, op le meters van de gevel café in elkaar en bleef *n plas bloed liggen. Ook De politie bezig met het onderzoek na de schietpartij op de hoek van Volmolengracht en Oude Singel. De auto op de achtergrond liep een kogelgat op. een achter hem geparkeerde auto werd getroffen. Een getuige zag direct na de schietpartij een auto wegrij den. Hij gaf de politie een nauwkeurige beschrijving van het' voertuig dat zeer kort daarna aan de Geregracht werd aangetroffen. Direct daarna zette de politie de om geving van die straat af en werd de verdachte aangehou den. Die aanhouding verliep niet helemaal zonder problemen. De agenten sommeerden de man zijn handen in de lucht te steken. Maar de Leidenaar greep razendsnel in zijn bin nenzak. De agenten trokken hun wapen en riepen opnieuw dat hij zijn handen in de lucht moest steken. Waarop het be vel werd opgevolgd. De man bleek het geladen pistool in zijn binnenzak te hebben. Volgens politievoorlichter D. Graveland bestond er een oude vete tussen de schutter en diens slachtoffer. Zij waren elkaar toevallig tegengekomen op de hoek van de Volmolen- gracht. „Er is toen een woor denwisseling ontstaan die uit liep op ruzie. Uiteindelijk is er geschoten". De man heeft bij zijn aanhouding onmiddellijk bekend geschoten te hebben. Maar verder doet hij er bij de verhoren het stilzwijgen toe, zo vertelde Graveland vanoch tend. Meer gegevens over de vete zijn nog niet bekend. De Leidenaar wordt poging tot moord, poging tot doodslag en opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Het buurtonderzoek heeft di verse getuigen opgeleverd. Die worden allemaal gehoord. Hoewel de schietpartij zich vlak voor het café De Beurs afspeelde verzekerden bezoe kers en kastelein gisteren na drukkelijk niets van het ge beurde te hebben gemerkt. „De muziek staat hier hard aan. Wij weten helemaal niet wat daar is gebeurd", zegt een het onderzoek naar de toe dracht van de schietpartij. Een ander merkt op dat het in Lei den „wel Irak lijkt met dat schieten". Politiewoordvoerder Grave land haasf zich om iedere sug gestie in die richting direct van de hand te wijzen. „Het gaat om een ruzie tussen twee Leidenaars. Het slachtoffer is zelfs van geboorte Leidenaar. Er is geen enkele relatie met de Golfoorlog". J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats:l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I ■■JH.ll'JUWlümMHÜtU»

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9